DE STEM APRÈS-SKI DRAAIT STEEVAST UIT OP EEN ZUIPPARTIJ V V int f f 5,-. ZATERDAGI4 5 MAART 19881 intersport. Gebruinde jonge mensen in snelle neon-pakken. Dat werk. Met de lat ten op de BMW, Mercedes of Golf GTI zie je ze rich ting Alpen afzakken. Je hoort erbij als je op winter sport gaat. Niet alleen de halsbrekende toeren op de lange latten moeten leuk zijn, na de sneeuwpret is het zeker zo aangenaam. Vooral in Tirol schijnt het een jo lige boel te zijn. Verslaggever Jo Cortenraedt en foto graaf Guy van Grinsven waagden zich op de brui sende golven van de après-ski. Verbouwen Skileraren Nachtleven Kerkhof Costa Brava Lee Towers Stampvol Deob*tler gaat erin als koek. BI] sommigen Is het lampje al ver uit. w Het hemd aan flarden. Lange leve de lol. - TOTO'S GUY VAN GRINSVEN De slalom langs de glazen lijke slaloms maken. 'Mexico Mexico' is het ongekroonde hoogtepunt van de après-ski. Het moet zowat 8 uur zijn als ae Zangeres zonder Naam haar intrede doet. Via de plaat wel te verstaan. Zowat iedereen staat op zijn kop. De allerstoerste kerels begin nen hun hemden te verbouwen. De lampenkappen hovende tafels hebben het zwaar te verduren als Status Quo los barst. Recht-voor-zijn-raap-rock waarop je zo lekker kunt meedeinen. Vier kerels met grote flaphoeden springen 'on stage'. „We komen uit Delft, daar is 't voor de helft", zo luidt de inleidende grap. En het met stemver heffing vertolkte lied moet iets zijn van 'Bij ons in Tirol', of woorden van gelijke strekking. De heren hebben alle vier een zaak in Delft en gaan elk jaar, zonder vrouwen, de beer loslaten in Westendorf. Het moet gezegd, ze behoren tot de survivors als we om half tien 's avonds het plaatse lijke restaurant betreden. Het gros van de meute dat even te voren nog op de de tafel stond te dansen, ligt inmiddels op één oor. Volledig uitgeteld. Gerry's Inn heeft de buit weer binnen. Eigenaar Ger hard Hopfensperger kan dankzij deze goudmijn driekwart van het jaar in Flo rida wonen. Met zijn twaalven zitten we aan een grote tafel in het restaurant. Bij de win tersport hoort het groepsdenken. Geen einzelgangers. Plezier maak je met zijn allen, zo luidt het credo. De ober wordt op luide toon gesommeerd veel drank en spijzen aan te rukken. De Delftenaren kijken niet op een 'rug'. In de dorpszaal begint de finale van het skilerarenbal. De dames maar vooral he ren op de planken maken de blitz in hun officiële outfit, waar zoveel toeristen op kicken. 'We are the world' zingen de vro lijke acrobaten en velen hebben vol doende reden om dat inderdaad te den ken. De jeugdige blondine Simone Dijk- xhoorn uit Den Hoorn mag zich ook tot het keurkorps van Westendorf rekenen. Achthonderd gulden krijgt ze ervoor in de maand, maar daar moet ze zelf de huur en de skipas van betalen. Eigenlijk kost het haar alleen maar geld om hier les te mogen geven. En niet zo weinig ook. Vierduizend gulden, schat ze, in drie maanden. „Hardstikke leuk joh", vertelt ze met de glimlach van een frisse boerendoch ter. Al vindt ze veel Nederlandse meiden die naar Westendorf komen, maar stom. „Versieren ze een skileraar, en denken ze meteen dat die vent verliefd op hen is. Bellen ze hem de week erop van huis uit op, of hij nog aan haar denkt. Maar die vent heeft dan natuurlijk alweer een an der". Simone moet er wel om lachen. „Och, niet elke skileraar is zo, maar ze krijgen het in hun schoot geworpen. Ik heb weieens meegemaakt dat zo'n leraar drie meiden op één avond afwerkte. Om 9 uur bracht hij de eerste naar huis, om 11 uur de tweede en dan kwam hij na twaalf uur nog terug om de laatste aan de haak te slaan. Veel meisjes dromen ervan om met een skileraar naar bed te gaan". En het gevaar van aids dan? „Daar hoor je nooit wat van. Ik heb niet het idee dat ze zich speciaal inhouden. Dat wipt er maar op los". Het nachtleven hadden we ons niet als eenzame zwervers voorgesteld. Het ritme van de wintersportliefhebber zit kenne lijk anders in mekaar. Om 8 uur 's mor gens op, met de lift naar boven, om 4 uur après-ski. En tenslotte om 10 uur laze- rus, eten en naar bed. Geen wonder'dus dat we in de plaatselijke disco 'De Al penwei' slechts een half gevulde dans vloer aantreffen. Wat modieuzere types die ook nog wel wat anders dan André Hazes willen horen. De zon staat hoog aan de hemel als we ons om twaalf uur per gondellift naar boven laten rollen. Het rood, groen en blauw van de nylon skipakken steekt fel af tegen de sneeuw. „Het lijkt wel Beni- dorm hier met al die Nederlanders", zegt een Brabander met een halve liter bier in zijn handen. Want ook boven op de Al pentoppen doen de kasteleins goede za ken. In de sfeer van glühwein, spaghetti bolognese en snelle zonnebrillen komt het skivolkje langzaam op temperatuur. De skileraren in de rode pakken oogsten makkelijk succes bij hun schoolklasjes. Het gekir en gekrijs is niet van de lucht. Beneden in het dorp is het rustig. De toeristen zitten boven en de dorpelingen bekommeren zich om hun eigen besog nes. Pal naast ons hotel is er een begrafe nis. Het kerkhof ziet er prachtig uit. Op elk familiegraf zie je de foto's van de overledenen. De pas begraven paro chiaan wordt bedolven onder een zee van bloemen. Maar ook de allang onder de grond liggende dierbaren worden niet vergeten. Op praktisch elke grafsteen staat een keur aan opsmuk, hier en daar zelfs in de vorm van een kerstboompje, compleet met glitterballen en zilveren slingers. Er lopen altijd mensen, die de graven verzorgen Slechts de geparkeerde auto's met Ne derlandse nummerborden en bussen van De Jong-Intrajtours verraden dat hier ook nog iets anders aan de hand moet zijn. In hotel Messnerwirt loopt een Nij- megenaar met het bekende gips om zijn hand. "Een ongelukkie", zo verduidelijkt hij. Zijn humeur lijdt er niet onder. Tot ons én de Oostenrijkse waardin zegt hij in een nieuw soort esperanto: "Ik kom al funfzehn jahre hiero' Het geluid van paarden buiten blijkt af komstig te zijn van de skiliefhebbers die op hun harde schoenen terugkeren van de pistes. Het wordt weer tijd van Ger ry's Inn. Rob van Holland, de snelle obers, de skileraren en him fans, ze zijn er allemaal. Van Lee Towers ligt nu 'New York New York' op de draaitafel. En de obstler gaan alweer grif van de hand. Olé, olé. De winterse variant op de Costa Brava. Buiten sluit de schemer naderbij. Vanaf het hotelbalkon zijn de Alpentop pen nauwelijks nog te zien. Wel het kerk hof, waar de talloze kaarsjes en lampjes het ideale décor lijken te vormen voor een aangrijpende film. De laatste bezoe ker verlaat die dag de eervolle begraaf plaats. Kiki, de kanjer van Westendorf. Alweer la er blad met bier en obatler leeg. De atemmlng zit er goed In. zijn vaste opwarmer. 'En ik heb haar voor het eerst ontmoet, daar in dat Wes tendorf. En ik vroeg of ze me kussen wou, daarin dat Westendorf Ook zijn verdere repertoire is niet van gisteren, al doet het niet helemaal aan winterse vrieskou denken. Zeker niet de meezingers 'Op de tandem naar Marok ko' en - van Ronnie Tober- 'You're my sunshine'. Ook André Hazes staat op het menu, en hoewel de titel even niet te bin nen tril schieten, eindigt het met lalalala. En ook het 'Lied van de zee' gaat er als gesneden koek in. Het carnaval is inmiddels in alle herig heid lolsgebarsten. Het lijkt middernacht maar de zon neemt pas afscheid. Een paar honderd, voornamelijk jonge gas ten, bevolken het etablissement. Volle bierschotels vinden gretig aftrek. Veel bezoekers hebben een opvallende voor keur voor de tafels, als het om een ge schikte dansvloer gaat. Het kon niet uit blijven. Ene Paul Peny vertolkt 'Walk on' naar de vrije bewerking vap Lee To wers. De handen gaan massaal de lucht in. Op de golven van de après-ski wordt de massa alsmaar wilder. Anja uit Brabant vertelt oprecht dat ze elke dag dronken is. Ze begint hier om 4 uur, en om 10 uur is het gebeurd. Grog gy. Op het toilet zijn de deuren volge plakt met stickers. Drainagebedrijven, autosloperijen, aannemers en zelfs vets- melterijen, allemaal uit Nederland. 'Wat ben je mooi meid, als in de hooi tijd', schalt het uit de loeihard afgestelde geluidsboxen. Geen idee dat we m Oos tenrijk zitten. Zelfs geen gejodel. Wel ob stler, de Oostenrijkse variant van jene ver. Samen met pils hakt dat er wel in. Het Nieuwzeelands meisje, dat tot de be dieningscrew behoort, moet er ook al een paar achter de kiezen hebben. Met een wonderbaarlijke handigheid weet zij de volle schotels nog boven de springende meute te houden, ook moet ze vervaar Door Jo Cortenraedt laar kraakheldere ogen snijden door de •okerige schemering m het bomvolle ca fe. Ze lacht aanstekelijk en heeft plezier, roch is haar oogopslag licht melancho- isch. Maar de laserstralen gaan onopge- nerkt voorbij aan de zingende meute lie, het is pas half rijf in de middag, al loor het dolle heen is. Kiki heeft een haat-liefde-verhouding met de wintersport. Ze komt elk jaar naar Oostenrijk. De mensen zijn er zo Tiendelijk, en ze ontmoet er steeds weer Nederlandse vrienden. „Nou ja, vrien- len", corrigeert ze zichzelf, „de meesten villen me gewoon versieren. Maar dan lebben ze het mis. Daar trap ik niet in." Ze bluft niet. Om het kwartier hangt t wel een kerel om haar nek om te ver ellen dat zij 'de kanjer' van Westendorf s. Maar hoewel ze vrolijk meedrinkt en if en toe zelfs de schouders bij de zoveel- te stamper op en neer laat gaan, geeft ze [een krimp. Niet helemaal comme il faut in Wes- idorf, en zeker niet in Gerry's Inn, ir we zijn beland. Om vier uur 's mid- |S loopt het er al aardig vol. Elke dag iet er feest. Het ski-lustige volk, en in 'estendorf bestaat dat voor 80 procent it Nederlanders, hangt er graag de beest De gezelligste après-ski van heel tenrijk, zo verzekerden ons de meis van reisbureau Van Hulst. i half vijf constateren we tegenover de Nederlandse barkeeper dat de sfeer er al °ed in zit. Fout. „Over een half uur at het pas echt beginnen", garandeert i jongen die zegt tot de snelste obers '1 het westelijk halfrond te behoren, inderdaad, we hebben ons vergist, i vijf uur is het stampvol en springt E® stevige Hollander boven op de tafel. >Jn naam: Rob van Holland. Drie vaanden per jaar verdient hij hier zijn oterham als entertainer. Hij zet in met

de Stem | 1988 | | pagina 31