UITBLAZEN I Beurs: Onvermijdelijke fusiegolf in goede banen leiden PPR heeft overslaande vonk nodig Amerikaanse joden hebben het moeilijk LOONKOST]] Verantwoorde Buren gerucht AANDEELHOUDERS MOETEN WEER WAT IN DE MELK TE BROKKELEN HEBBEN Van Eekelen wil mijnenjagers gaan verkopen DE STEM COIN Tweederde van de DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 5 MAART 1988 DE STEM. «pi A BECKERS RICHT ZICH TEVEEL OP HET MOEDERSCHAP VAN DE PARTIJ partij 0mdat men het zo goed DE STEM BINNENL UTRECHT (ANP) - De standiging van het (SPF) draait voor NS op tenzij het Rijk bijspringt. AANPAK PALESTIJNSE ONLUSTEN ONTMOET VEEL KRITIEK Nederlanders zegt geplaagd te worden door burengerucht. Dat konden we gisteren in deze krant lezen. Tien jaar geleden klaagde nog bijna niemand over het lawaai dat de buren maken en nu ondervindt 66 procent overlast. Dat mag wel een spectaculaire stijging heten. Een gegeven dat zich uit dit stijgingscijfer op dringt is dat we niet alleen een stuk gevoeliger zijn geworden voor burengerucht, maar tege lijkertijd zelf ook een stuk luid ruchtiger. Want als 66 procent van de Nederlanders zegt over last te ondervinden van het ge rucht dat de buren maken, dan kan het niet anders of een grote portie van die 66 procent slachtoffers maakt zelf ook la waai waar buren last van heb ben. Als ik de uitslag van zo'n onderzoek lees - de gegevens zijn afkomstig van de mij ver der onbekende Vereniging van (voor?) Preventieve Genees kunde - denk ik altijd bij me zelf: wat zou ik hebben inge vuld? Wij hebben al vijftien jaar dezelfde buren. Hun huis zit vast aan het onze. De buurman was vooral in de beginjaren een bevlogen doe-het-zelver. En al was het huis splinternieuw, hij klopte, boorde en tikte naar hartelust. Soms dacht ik wel eens: 'straks heeft'ie zoveel ga ten in de muur zitten dat die in een wolk van gruis in elkaar zakt'. Maar overlastAch nee. Als ik op zaterdagmorgen met een bedenkelijk gezicht naar m'n garagedeur stond te kijken, dan kwam de buurman toege schoten. Mankeert er iets? Ja, hij loopt scheef. Wacht maar even, zei de buur dan en hij haalde zijn gereedschap. Toen hij zijn open haard af had, tikte hij ergens een boom op de kop en zaagde die in mo ten. De moten werden per dag en naar behoefte tot haardblok- ken gekloofd. Hij deed dat op de vloer van zijn garage, meestal om een uur of zeven, als ik net op de bank was gaan liggen voor een hazeslaapje na het avondmaal. Wij hebben zo genaamde inpandige garages. Zijn garage rust op dezelfde be tonnen vloer als de mijne en de garagevloer sluit weer naadloos aan op de vloeren onder de rest van het huis. De adrenaline schoot me dus naar de keel tel kens als hij me uit m'n sluimer beukte. Ik had naar hem toe kunnen gaan om te vragen of hij niet ergens anders kon gaan hakken en hij zou dat zonder tegenspraak hebben gedaan. Maar in assertiviteit heb ik nooit veel gezien. Daar krijg je maar een grote bek van. In plaats van meteen op hem af te stappen beloofde ik hem bij de eerste de beste gelegenheid een hakblok voor zijn vetjaardag. De wenk werd begrepen. Wij zelf hebben tegelvloeren in huis liggen. Die zijn maar voor een deel met kleden be dekt. Ik heb al dikwijls tegen mijn vrouw gezegd dat ze bin nen schoenen met minder hard tikkende hakken moet dragen omdat de buren ongetwijfeld WIMKOCK dat getik horen alsof je door hun eigen kamer loopt. Mijn vrouw is het dan met me eens en vervolgens vergeten we het weer. Van de buren horen we er niets over. Wij hebben vaker een feest dan de buren en het wordt bij ons dan een stuk later dan zij op hun eigen veijaardagen ge wend zijn. Soms wordt er ge zongen en vergeten we dat de venülatieramen openstaan. De buren komen zelf ook meestal op die feestjes, maar gaan altijd weer op tijd weg. Zij zijn geen nachtuilen. Ze slapen zomer en winter met het raam open en de buurvrouw slaapt heel licht. Dat weten we allemaal, maar je denkt er niet altijd aan. Af en toe vragen we of ze er last van hebben gehad. „Als we er last van hadden zouden we het echt wel zeggen." „HeusT „ja, reken maar!" De kinderen werden groter. Platenspelers, cassettedecks en boxen, maar natuurlijk ook ouderlijke controle. Eén keer is hei buurmeisje aan de deur ge weest om mijn zoon te vragen of het wat zachter kon met de platenspeler. Ze moest huis werk maken. Overigens oefende ze zelf regelmatig op de cello, waaraan ze treurige geluiden ontlokte die ook mij steevast droevig stemden. Op een dag klonk een zo mogelijk nog smartelijker kreet om hulp. Het bleek haar broer te zijn die een waldhoorn had aange schaft. Ze repeteren op vaste tijden. Soms luister ik ernaar met stille bewondering. Niet zozeer voor het geluid dat ze voortbrengen als voor het ge duld waarmee ze hun noten blazen. Ik ben zelf ooit aan zoiets begonnen en niet eens aan een instrument toegeko men. Ik kreeg mijn buik al vol van de ta-ta-te-daa-oefeningen. De cello is inmiddels ver trokken, maar heeft geen leegte achtergelaten want nummer drie is begonnen op de electri- sche gitaar. Soms denk ik wel eens: 'ojee, daar gaat'ie weer", als de hartekreet van de wald hoorn gedempt de kamer bin nenrolt. Maar overlastWelnee. Ik denk dat het hoge stij gingspercentage waarover het hierboven ging, alleen maar laat zien hoeveel verder we in de afgelopen tien jaar van elk aar af zijn komen staan, hoe veel minder mensen van elkaar kunnen hebben en tegelijk hoe veel minder rekening ze met elkaar wensen te houden. De buren en wij: we lopen de deur niet plat bij mekaar, maar we zijn wel attent. We kunnen wat van mekaar hebben, maar we houden ook rekening met elk aar. We proberen gewoon goede buren te zijn. Zou dat nu ook al abnormaal zijn? iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimifiifiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiffifiiffiirmiifffiiiimiifimiiiiiiiiiiiiffiiiiiiiiiiï; Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 1401140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13 30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: f 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, f 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 9 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers DE FUSIEGOLF die de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk overspoelt rolt onmiskenbaar richting Europa en dus ook richting Nederland. Tal van ondernemers wachten in spanning of zij het doelwit zullen worden van kapitaal krachtige collega's, zeker nu door de beurs krach de (beurs)waarde van hun bedrijven fors is gedaald. Daar komt bij dat steeds meer ondernemers het oog richten op 1992, het jaar waarin de ge meenschappelijke Europese markt een feit wordt Dat confronteert hen met toenemende concurrentie en om de boot straks niet te mis sen is het zaak je tijdig te verzekeren van vol doende afzet op die éne markt In dat kader zijn steeds meer Nederlandse ondernemers erop uit bedrijven elders in Europa over te nemen of, als dat niet lukt, met die bedrijven te gaan samenwerken. Ondernemers in de andere landen van de Gemeenschap staan voor dezelfde problemen en proberen zich ook vroegtijdig via overna mes, fusies of samenwerking van een deel van de (Nederlandse) markt te verzekerea Recente voorbeelden: de strijd om de macht van de Belgische Generale, dat in de visie van de Italiaanse zakenman De Benedetti een Europse holding moet worden. En niet te ver geten de komende fusie tussen de Amrobank en de Belgische Generale Bank. Om ondernemers niet geheel onbeslagen ten ijs te laten komen organiseerde Euroforum deze week in Amsterdam een studiedag voor ondernemers. Daar stonden twee zaken cen traal: hoe kun je het beste een bedrijf overne men en wat moet je daarvoor betalen, en op welke manier kun je je verdedigen tegen een ongewenste overname. Volgens drs. P. Ressenaar, zelf ondernemer, is de kans dat een ondernemer het 'slachtoffer' wordt van een overname vrij groot Uit een Nehem-onderzoek van eind vorig jaar blijkt dat maar liefst 40 procent van de Nederlandse ondernemers de komende drie jaar een bedrijf denkt over te nemen. Daar staat tegenover dat slechts 18 procent van de ondernemers geen moeite heeft met het overnemen van hun be drijf. De spoeling is dus dun en omdat er geen standaardrecept voor overnames is, loopt het nogal eens verkeerd af. Ook wordt het middel, de overname van bedrijven, al gauw een doel Baron Van Ittersum - fotoanp op zich. De ondergang van concerns als OGEM, Bruynzeel, Holec en RSV moge wat dat betreft een waarschuwing zij a Er zijn honderden motieven te bedenken om een bedrijf over te nemen, maar die zijn lang niet zo zakelijk als ze volgens Ressenaar zou den moeten zijn. Bij veel ondernemers speelt bijvoorbeeld het verwerven van hoger aanzien - en dus een hoger inkomen - een zeer belang rijke rol. Een bedrijf dat verder wil groeien, dat nieuwe produkten op de markt wil brengen, dat de afzet wil vergroten en nieuwe technolo gie nodig heeft kan dat vaker goedkoper berei ken via een fusie of overname, dan door die ac tiviteiten zelf ter hand ter nemea Zeker met het oog op 1992 doen Nederlandse ondernemers er beter aan een Westduitse, Franse of Britse collega te strikken dan zelf veel geld uit te geven om de concurrentieslag met diezelfde Westduitse, Franse en Britse be drijven aan te gaaa Er bestaat, zoals gemeld, geen standaardre cept voor overnames. Ten aanzien van de waardebepaling van over te nemen bedrijven geldt dat niet minder. Er zijn zeker tien min of meer ingeburgerde methodes om de waarde van een bedrijf te bepalen, maar de uitkomst is vaak zo verschillend dat een ondernemer er meestal weinig aan heeft Zo heeft drs. J. van Rooijen van het accoun tantskantoor Kleynveld Kraayenhof een aan tal methodes toegepast op één over te nemen bedrijf. Het resultaat is verbluffend. In het ge val van de intrinsieke waarde zou een overne mer bijvoorbeeld een miljoen gulden voor dat bedrijf moeten betalen. Neemt hij het gemid delde van de intrinsieke waarde en de rentabi- liteitswaarde dan kost dat bedrijf hem 1,4 mil joen gulden. De waarde alleen op basis van de rentabiliteit blijkt 1,5 miljoen te zijn en met de uit Amerika overgewaaide P-E-ratio bijna 2 miljoea En dan hebben we het maar niet over de cash-flow-methode, de contante waarde van dividenden, de beurswaarde en de liquiditeits- waarde, allemaal in de praktijk toegepaste manieren om de waarde van een bedrijf te be rekenen. Het zal duidelijk zijn dat een ondernemer zonder deskundige, externe bijstand dat niet alleen kan verhapstukkea Voor accountants en financiële adviseurs ligt er op korte termijn derhalve een goedbetaalde markt. Wat overigens geen garantie is dat een on dernemer de door die deskundigen berekende prijs ook krijgt, wat is gebleken bij de over name van Audet door VNU. Hoewel de direc ties van VNU en Audet zich bij het bepalen van de waarde van Audet hebben laten advise ren door (externe) financiële deskundigen, bleek VNU Audet slechts te kunnen verwerven met een hoger bod. Onderdeel van de fusiegolf zijn overnames die tot stand komen tegen de wil van de leiding van het over te nemen bedrijf. In Amerika stropen 'raiders' de markt af door via koop en verkoop van bedrijven een goed betaalde bo terham te verdienen. Daarbij is zowat alles geoorloofd wat, zegt drs. B. baron van Itter sum, voorzitter van de Amsterdamse Effecten beurs, zeer bedenkelijke kanten heeft. Bij dergelijke overnames staat meestal niet het belang van het over te nemen bedrijf voor op. Vaak proberen ondernemers via onvrien delijke overnames een lastige concurrent uit te schakelen of de know-how van een concurrent te veroveren. Dat is goedkoper dan die zelf te verwerven. De heersende opvatting in Nederland is dat een bedrijf niet tegen de wil van de leiding in andere handen mag vallen, zegt Van Ittersum. Dat is de reden dat vrijwel élke aan de Am sterdamse Beurs genoteerde vennootschap een of meerdere beschermingsconstructies heeft bedacht om zich tegen overvallers te weren. Dat is goed voor die bedrijven, maar slecht voor de kapitaalverschaffers: de aandeelhou ders. Die hebben de afgelopen jaren zowat alle macht moeten overdragen aan het bestuur van de onderneming, waarvan ze aandelen bezit ten. De recente problemen rond de overname van Audet door VNU en de moeilijkheden rond Nedlloyd geven aan die situatie niet optimaal is. In het geval van Nedlloyd veegden de aan deelhouders de vloer aan met het bestuur, dat via een aandelen-emissie een buitenlandse ka per (de Noor Hagen) van de kust wilde houden. Inzake Audet pikte een belangrijke groep aan deelhouders de door VNU geboden prijs niet De afloop van beide zaken spreken Van It tersum wel aan. Hij voorspelt dat in de nabije toekomst aandeelhouders zich nadrukkelijker zullen manifesteren dan tot voor kort het geval was. Om Amerikaanse toestanden te voorkomen en overnames ordelijk te laten verlopen zijn nieuwe regels nodig. Er zijn namelijk nogal wat witte plekken in de regelgeving op de Am sterdamse Beurs. Zo heeft de uit Amerika overgwaaide tender het beursbestuur in de zaak-Audet voor grote problemen gesteld. Nieuwe regels dus, ook al omdat de Europese Commissie straks met nieuwe richtlijnen komt. Maar geen nieuwe wetgeving, vindt Van Ittersum. De overheid moet het maar aan het bedrijfsleven overlaten. Er klinkt een tegenstelling door in zijn woorden als hij tegelijkertijd stelt dat driftig in het woud van beschermingsconstructies moet worden gekapt. Konkreet: als straks iemand op de Beurs meer dan 10 procent van de aandelen van een bedrijf in handen krijgt moet hij dat melden Het mag niet meer zo zijn dat onbekende ko pers grote pakketten aandelen kunnen opko pen en zo via die 'slinkse' weg de meerderheid in een vennootschap te veroveren. Aan de andere kant moeten minder bescher mingsconstructies de getaande macht van aan deelhouders weer wat opvijzelen en de Onder nemerskamer van de Amsterdamse rechtbank moet worden belast met de juridische toetsing. Er is, en dat zal met het oog op 1992 geen ver wondering wekken, haast geboden. Chauvinis tische overwegingen - Nederlandse bedrijven moeten Nederlands blijven - mogen daarbij geen rol spelen, vindt de Beursvoorzitter. Door Jan Greyn Hij arriveert geheel bere gend in de iets te ruime werkkamer voor een een mansfractie. Het weer zat tegen voor een fietstocht door Den Haag en zijn mao-pet - zelfs in China geen mode meer - is spon zig nat. „In 1970 werd ik lid van de Politieke Partij Radikalen, toen vast stond dat de ARP zou opgaan in één CDA. Ik was toen werkzaam in Zam bia, ook trouwens tijdens de campagne van '71. Toen be kend werd dat ik Kamerlid was geworden, hebben we de koffers gepakt." Een jaar la ter werd hij lijsttrekker en behaalde zijn PPR een klin kende overwinning. Net zo veel zetels als de CPN, maar die had er een jaar eerder al zes gehaald. „We waren een splinter waar van niemand veel verwachtte bij de verkiezingea Maar de vonk sloeg over. De Jeugd was voor de PPR en de PPR voor de jeugd. Onder gerefor meerde jongeren scoorden we hoger dan de AR, en onder de katholieke jeugd was het niet anders. Dat moesten we kun nen herhalen. De jeugd is nu ook ontevreden over het poli tieke bestel. Maar onze vonk slaat niet over." De Gaay Fortman denkt niettemin met tevredenheid n' heeft gezien. Daarom moeten we aansprekender te werk gaan, beeldender. Ik heb mijn termijn er in 1991 op zitten. Ik ben dan weg." Vanaf de zijkant van het staatsbestel speelt hij een bescheiden, maar kleu rige rol in de Nederlandse politiek, Hij is voorzitter van de PPR-eenmans- fractie in de senaat. Bas de Gaay Fortman (50) kwam in 1971 samen met een van de mannen van het eerste PPR-uur, drs. J. Aarden, in de Tweede Kamer. In 1972 was hij lijsttrekker van de PPR die zeer onverwacht ze ven zetels haalde. Dr. mr. B. de Gaay Fort man wil bij gelegenheid van het 20-jarige bestaan van de partij wel terug blikken. En natuurlijk ook vooruitkijken. „Want daar zijn we steeds goed in geweest, in de visie op lange termijn," zegt hij Bas de Gaay Fortman - fotoanp met een spoor van lichte ironie. Hijzelf voorspelde al enkele keren dat de toekomst van de PPR niet erg rooskleurig zou zijn. Maar hij is van mening veranderd. terug aan de campagne voor de verkiezingen van Provin ciale Staten en de Senaat vo rig jaar. Hij verkondigde van te voren dat de PPR alleen goed zou kunnen functioneren als de partij in zowel staten als senaat drie zetels zou ha len. „We deden het goed. We haalden meer stemmen met de statenverkiezing dan met de Kamerverkiezing. Erg on gebruikelijk is dat En als we in Gelderland en Brabant geen gezamenlijke lijst had den gehad met PSP en CPN, waren we nog beter uit de bus gekomen. Een PPR-kiezer wil wel samenwerken, maar zijn eigen identiteit bewaren." De jongste geschiedenis leerde "jonge Gaay' - zijn va der, prof. mr. W. F., reisde op verzoek van de regering als speciaal gezant naar Suri name - dat de laatste tien jaar slecht waren voor progressief Nederland. Ligt dat aan de partijen of aan het volk? ,Aan beide. De mensen hebben meer aan dacht voor zichzelf gekregen en voor verbetering van hun eigen positie. De progressieve partijen hebben bovendien dom geopereerd, terwijl het CDA een treffend staaltje van eensgezindheid liet ziea Het PPR-idee werd op een gege ven moment door drie groe pen geclaimd: De PPR zelf, de EVP - een PPR met de bijbel - en de ultra-groene PPR die alleen radikaal op het milieu hamerde. Dat sektarisme is typisch Nederlands maar Nog deze week liet hij in een televisie-interview door- daarom niet t minder verve- schemeren dat Ook Ria-Bec- lend." kers het voor gezien zóu moe ten houden. „Het is zo jammer dat een l>' Hijr is da af nu interne studie van de PvdA voorzichtiger in. „Dat moet ze ervoor pleit het socialisme vaarwel te zeggen. Meer dan ooit zal het nodig zijn het in ternationaal kapitalisme aan te pakken. Wij als PPR willen problemen oplossen door ar beiders meer zeggenschap te geven over de bedrijven. Wat ons betreft hoeft de overheid het niet volledig voor het zeg gen te hebben. Maar dat in ternationaal kapitalisme moet je als overheid aanpak ken. Internationals zijn er schuldig aan dat elke vijf da gen een woud ergens ter we reld wordt gepakt ter grootte van alle Nederlandse bossen bij elkaar. Daar moet iets te gen gedaan worden." De PPR-senator ziet in dat de PPR vaak zaken verkon digt die nog iets te ver weg liggen voor de doorsnee-Ne derlander. „Jammergenoeg gaat het nooit zonder harde lessen. Zoals met Tsjernobyl. Met de softe aanpak van de PPR kom je er niet En ach- zelf maar zien. Ze richt zich wel teveel op het moeder schap van de partij. Een ge luid laten horen is niet vol doende, onze kiezers willen meespelen in de machts strijd." En hoe zit het met zijn eigen ambities? Nog zin in een ministerschap, ooit? „Het is niet mijn streven, maar het zou nog kunnea Al vind ik een ministerschap niet zo aantrekkelijk. Behalve dan dat van ontwikkelingssamen werking. In die functie kun je nog pogen mensen ergens warm voor te krijgen. En dat ligt me wel, denk ik." De Gaay Fortman jr. moet weg. Met de trein (natuurlijk) naar Ermelo op de Veluwe Waar hij temidden van uiterst religieuze en even rechtse landgenoten woont Hij blijft rebel; hij verloor zijn haren, maar nauwelijks zijn strekea UTRECHT (ANP) - „Het is duidelijk dat niet de lokale bevolking er beter van is geworden, maar de Neder landse leveranciers, Philips voorop". pe arts F. Duijm, lid van de Werkgroep Medische Ontwik kelingssamenwerking (WE- MOS), concludeert dit na een analyse van een rapport van het ministerie van Buiten landse Zaken over hulp aan ziekenhuizen in arme landen. Dit rapport behandelt de voortgang van 25 projecten waaraan 170 miljoen gulden is besteed, 43 procent van alle Ne- 'Mil Als de operatie door gaat zit klap met 157 miljoen gulden heeft NS vrijdag meegedeeld. De verzelfstandiging van het SPF vloeit voort uit de opvat tingen van het kabinet dat de overheidsbemoeienis - ook bij NS - moet worden terugge drongen en dat de spoorwegen als een gewoon bedrijf moeten worden beschouwd. Meespeelt ook het streven van het kabinet om in het ka- Door Jo Wijnen DEZE WEEK zijn de kop stukken van de 'Conferen tie van de presidenten van de Grote Joodse Organisa ties in Amerika' is Israël voor hun jaarlijkse ge sprekken met de regering van dat land. In tegenstel ling tot andere jaren staat het bezoek van de Joodse leiders uit de VS geheel in het teken van de bezette gebieden en de Palestijnse opstand die daar nu al drie maanden woedt en tiental len doden heeft gekost. De Amerikaanse joden bevin den zich in een hoogst onge makkelijke situatie. De presi dent van de conferentie van Joodse Organisaties, Morris B. Abram, staat officieel ge heel achter het beleid van de Israëlische regering en het optreden van het leger dat met harde hand de opstand in de bezette gebieden te lijf gaat Maar Abram heeft ook gezegd dat het nu tijd is om het vredesproces in gang te zetten. Daarmee poogt de joodse leider een middenweg te kiezen tussen het officiële Amerikaanse vredestreven en de weinig toegeeflijke hou ding van de Israëlische rege ring. Overigens zal Abram de Is raëlische regering zonder twijfel laten weten dat de kri- tiek op de aanpak van de Pa lestijnse opstanden in de be zette gebieden ook in Amerika hand over hand toeneemt en dat de publieke opinie zich steeds meer van Israël af wendt Abram zal daar wel licht aan toevoegen dat onder de 5.7 miljoen Amerikaanse joden (dat zijn er meer dan de gehele bevolking van Israël) het onbehagen over de situa tie in de bezette gebieden hand over hand toeneemt. Net zoals zoveel Ameri kaanse joden is Abram zeer voorzichtig met uitspraken in het openbaar. Dat zou de vij and in de kaart kunnen spe len, zoals eens joods voorman in de VS het zei. Op dit ogenblik lijkt het er nog het meeste op dat een meerderheid van de Ameri kaanse Joden het niet eens is met de aanpak van de Pales tijnse opstand, maar dat de morele en financiële steun voor Israël als zodanig onver anderd groot blijft. Een meer derheid van de Amerikaanse joden lijkt niet voor een blij vende annexatie van de be zette gebieden te zijn. Veel Jo den zijn van oordeel dat zo'n annexatie de relaties tussen Israël en de VS sterk zou be moeilijken. Historisch zijn de Ameri kaanse Joden altijd de be schermengelen van de nu 40 jaar oude staat Israël geweest. Ze hebben in de loop van de jaren miljarden dollars bij eengebracht op Israël op de been te helpen en te houden. En ze hebben tegelijkertijd alle politieke middelen aange wend om de vriendschap van de VS met Israël en de econo mische en militaire steun aan dat land op een zo hoog moge lijk niveau te houden. Gedu rende de eerste dertig jaar van het bestaan van de staat Israël lieten de Amerikaanse Joden geen woord van kritiek horen. Dat veranderde toen de regering-Begin joodse pio niers toestond zich te vestigen in de gebieden die in de Zes daagse Oorlog van 1968 door Israël waren bezet. In de drie maanden dat de Palestijnse opstand in die ge bieden nu duurt, is de kritiek van de joden in de VS steeds luider geworden. Verschil lende prominente rabbi's - onder wie rabbi Schindler van de Unie van Hebreeuwse Congregaties in Amerika - hebben het optreden van het Israëlische leger in felle ter men afgekeurd. Dat deed ook New York Times-commenta- tor Abe Rosenthal, die lange tijd hoofdredacteur van die krant is geweest. Ook het in vloedrijke weekblad The New Republic van de joodse uitge ver Martin Peretz, nam een kritische houding aaa Peretz schreef in een speciaal aan de Israëlische situatie gewijd nummer zich nog steeds te schamen over het slaan van de Israëlische soldaten. Peretz voegde daaraan toe: „Ik schaam mij vooral omdat onschuldigen het slachtoffer zijn geworden en lang niet al tijd per ongeluk. Ik schaam me over de bezetting als ge heel of, meer in het bijzonder, over het psychologisch onver mogen van de Israëlische po litiek zichzelf te ontdoen van de dubbelzinnigheden van een beleid dat slechts een mis plaatst gevoel van veiligheid met zich meebrengt." Een onderzoek van het Amerikaanse weekblad Time wees uit dat 57 procent van de Amerikaanse joden gekant is tegen het slaan en het arreste ren van Palestijnse arrestan ten. Meer dat 75 procent van de joden vond het optreden van het leger schadelijk is voor Israël. In het koor van Ameri kaanse joden die kritiek heb ben op de aanpak van de Pa lestijnse opstand, hebben zich ook tal van prominente joodse schrijvers en intellectuelen als Norman Mailer, Susan Sontag, Gloria Steinem, Woody Allen en Arthur Miller gevoegd. Norman Mailer liet zelfs weten: „Ik ben blij dat ik nooit in Israël ben geweest." Ook in niet-joodse kringen in VS is veel kritiek op het op treden van het Israëlische le ger. Het gezaghebbende blad The Boston Globe schreef in een commentaar, dat de situa tie op de West Bank en in Gaza herinneringen oproept aan de tsaristische pogroms, de eeuwen van thuisloosheid en vervolging, de massa-gra ven van Babi Jar en de opge stapelde lijken die in 1945 in de vernietigingskampen van de Nazi's werden gevonden. Veel Amerikaanse joden vrezen dat de nog altijd uiterst vriendschappelijke houding die Washington je gens Israël aanneemt, onder DEN HAAG (ANP) - Minis ter Van Eekelen (Defensie) zal volgende week proberen de militaire autoriteiten van de Verenigde Arabische Emiraten, Saudiarabië en Egypte te interesseren voor Nederlandse mijnenjagers. Vanuit de VAE bezoekt hij ook de Nederlandse mijnenjagers die sinds half november, tot nu toe vergeefs, in de Golf op mij nen jagea De belangstelling voor Ne derlandse mijnenjagers is het meest concreet in Saudiarabië. Egypte heeft ook interesse, maar daar levert de betaling problemen op. Voordat Neder land, mede op aandrang van de Verenigde Staten, besloot mij nenjagers naar de Golf te zen den, had ook Kuwayt belang stelling getoond. INISTER BRINKMAN van WVC i, ;DA-denkbeelden over de verant\ islotenheid van een overwegend windsman wekt af en toe de ind iede-bepalend zijn voor zijn ideol. lurenhulp was toen een vanzelfsp: "rmaal dat oudere familieleden i men. De maatschappij is echter snel v ■eft voor veel goede dingen ge2 amste oorzaak van een steeds m de samenleving. Mensen I :aan. i Als overheid kun je een dergel' let CDA - met minister-president Is voortrekkers - zou het liefst willen mobiliseren. Minder beroeps keer naar buren- en familiehulp. laar niet erg reëel. Het nog verder opvoeren van een financieel onbegaanbare v. >n van dit kabinet met begrotin lidelijk. Tussen deze twee uitersten itljl l 'ar die er voor moeten zorgen ds\ in de kou laat staan. De NFB - "et het bejaardenbeleid - heeft c »n over. Uit een onlangs gehouden ond it er nog steeds mensen 'ootouders, kennissen of uuicij JTiar 'telzorgers' hebben het zwaar ten er oein 1 mensen zijn S burel zwaar er geld"op toeleggen, zeggen Bomen nauwelijks toe aan hobby s ■y°oral de mensen die zorgen vr doofde televisie uitgezond® der zware geestelijke druk, met i een nieuwe president wel eens zou kunnen veranderen. Nu nog wordt vooral minister van buitenlandse zaken George Shultz gezien als een vriend van Israël, hetgeen veel joden ertoe beweegt steun te geven aan het Ameri kaanse vredesinitiatief voor het Midden-Oosten. Maar diezelfde joden zijn van oor deel dat als George Bush pre sident wordt, de Amerikaanse regering zich veel harder te genover Israël gaat opstellen. Hoe moeilijk de huidige Amerikaanse regering het met de situatie in Israël heeft, bewees president Reagan zdl vorige week, toen hij op zijn door de televisie uitgezondai jraj uluIXi lllcl persconferentie zei: „Er zijn ■Ormaal ziek zijn en er zich thuis bewijzen dat de rellen (in de lend is in dat opzicht dat eenden bezette gebieden) niet spon- vnrr>i. taan zijn en niet ter plaatse zijn ontstaan. We hebben aanwijzingen dat er mensen aan het werk zijn die van ter roristische activiteiten mogen worden verdacht, buiten staanders die niet alleen de wapens leveren, maar die ook tot de onlusten aanzettea" De kritiek op Reagans po ging de Palestijnen in de be zette gebieden tot slachtoffers van politieke onruststokers van buitenaf te maken, was algemeen. Minister Shultz, die de volgende dag vertrok voor zijn vredesmissie naar het Midden-Oosten, kon dan ook niet anders meer dan snel het tegendeel verklaren. 11 uai trei iu verpleegtehuizen het gevolg teden thuis en niet de gezondheid Uit berekeningen blijkt dat die I overheid een voordeel van dtair gezien is het derhalve br 'betaalde vrijwilligers-aandeel 'voeren. Het verhaal over de zore) 'nde kapstok om dit gedachteng< Uit de rapportage van de nfb re mantelzorg in de huidige vorr Wanneer er niet snel iets wordt g» ■jwilligers te verlichten, dan zal c betrachting weinig overblijven. d\ ren hoe dit doel kan worden berei 3, betaling of tijdelijke vervai cht. 06 NFB seheuc Z0U er 9oed WbgsDumon nemen. Tensl R S.e"°ve,r:.?e zorgzame a zienlijk mfn^^ejk 1huis verzorg» fj JKminder geld dan bij opnam»

de Stem | 1988 | | pagina 2