Aan één tafel TBANK ERHAAL VAN DE AKKERBOUWERS WORDT STEEDS SOMBERDER Kaa°rPi^fel te leggen" "Het Zeeuwse bedrijven zijn gemiddeld 23,6 hectare groot kelijkenveitó }EiqtEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 5 MAART 1988 trum Breda e giromaatpas? H# t postkantoor of' [aantal postkantori u dag en nacht, l>nemen. Met de j tenofkaschequtl giromaatpas en ui betalen zonder en aan te pas komej )as en PIN-code. ■o'n 350 tankstation rekomst bij de meö Aanbod Misvatting Overbruggen Sociaal Funest Braakligging Behalve Sanering Economie Rampzalig i wij zo spoedig fin van Irumentmaker; hgsbewuste -Ziekenhuiswezen, jtaker is ingedeeld eidszorg in bruto per ring. i graag verstrekt bfd orthopaedische r. (076) 22 45 71, dagen richten l.v. mevrouw Brabantlaan 1, oiteert een oaedische werk- verlenende bf gebied van de en volwassenen 3e revalidanten van hun handicap •n plaats in de am van deskundigen jen fysiotherapeut, aedisch instrument- DE PROBLEMEN zijn ■groot De landbouw in Ne derland dreigt kopje onder te gaan in overvolle gier- ikelders, melkplassen, bo terbergen en graanover schotten. De prijzen zijn laag. Het landbouwschap ■schat het netto-inkomen van de akkerbouwers voor -dit jaar op gemiddeld ■14.000 gulden. Negatieve I inkomens van 50.000 gul- Iden zijn geen uitzondering meer. Akkerbouwbedrij - ven die weinig perspectief Ibieden, moeten sluiten, daar dat pikken de akker- wuwers niet. 'De overheid moet eens gaan vechten Ivoor zijn boeren'. De vertegenwoordigers van de verschillende landbouworganisaties aan één tafel. Vlnr. G. de Ruyter-Van Damme (CBTB); A. de Koeyer (CBTB); M. Vinke (ZLM); O van Waes (KVO) en F. de Waal (NCB). - foto s de stem corj.de boer. Dit houden we beslist niet vol' or Romain van Damme 3EPASSELIJKER KAN het piet. De voormannen van de ist-Zeeuwsvlaamse landbou wers, verenigd in drie stands- lorganisaties, zitten bijeen in de Graanbeurs', een etablisse- nent in Axel. Aan de andere ant van het steegje staat 's nds Welvaren. Graan is er neer dan genoeg, maar met het welvaren gaat het in de akker- ouw een stuk minder. Ruim twee en een half uur pra- de akkerbouwers over de broblemen in hun beroep. Over de inkomens die geweldig on der druk staan, de lage prijzen, [bio-technologie, Tsjernobyl, de Keiharde strijd om afzetgebie den, minister Braks, Brussel en het overleven. Een heel scala pan onderwerpen. De akker- iouw van nu zit ingewikkeld in "kaar. „De burger weet abso- uut niet wat er speelt", zeggen "e aanwezigen in koor. «ginjaren tachtig, toen staken de eerste problemen de kop op. |,Tot die tijd was de EG nog im- orterend. Op een gegeven mo- nent liep de export terug. De ndere landen zaten ook niet stil. Neem China. Aan dat land Jeverden we tarwe. Nu expor- iert China zelf tarwe. Begrijp Be? Dat alles werkte de over- produktie in de hand". Het is een van de oorzaken dat pet slecht gaat in de akker- Touw. Het aanbod is groter dan Be vraag. De schuren liggen pol. Maar dat is niet alles, was pet maar zo eenvoudig. „Je punt drie belangrijke oorzaken panwijzen", zegt NCB'er Frans de Waal. „Naast die overpro- puktie, de budgettering binnen de EG. Het beheren van de kas. i de invloed van de milieu- sen". Om het wat duidelijker aan geven goochelt Henk van Pamme met een paar cijfers: Nederland moet voor de land- louw aan de EG 1,7 miljard Widen betalen. Veel geld, maar peet je dat er ieder jaar 3,4 huljard gulden bij het open- jaar vervoer moet? Zo liggen de verhoudingen, maar over die landbouw wordt het moei lijkst gedaan". W-man Machiel Vinke is Pog duidelijker. „In Brussel Vj ken ze wel of hun kas klopt. Baar naar de beurs van de "«wordt niet meer gekeken", e boeren nemen een grote en belanden in Amerika. .?Srotestrijd om de afzetge- fjtu«In Amerika zitten ze ™t hetzelfde probleem. Daar r de concurrentiestrijd trou wens moordend. Het is een con- purrentiestrij d op leven en pood. Daar zijn al banken faü- Tet gegaan. Altijd wordt er ge- $>d, zover zal het in Europa uet komen. Laat ons hopen dat «ot waar is. Maar er zijn zoveel warmee je rekening P nt te houden. Je hebt ook te rr®n, de handelslijnen. ra dat Nederland tegen Ame- *a we hebben van jullie 'n akkerbouwprodukten l' J n°dig. Dan zeggen ze Hie n ^Paschien wel, nou, laat fitten" S Van ''U^ie °°k maar kost de akkerbouwers klem geen moeite nieuwe pro- L*Xaar Mappen van de olie- ferJi dat van grote in- icl, geweest. De olielanden geld uit te ge- merken wij. Vroe- Nederland veel ■ia, ,ppelen aan bijvoor- ,gerÜe. Nu niet meer. markt voor slachtkuikens De leden van het regionaal verband CDA die er voor zorgden dat de landbouworganisaties in Brussel hun verhaal kwijt konden. Vlnr. Jos van Eek, Henk van Damme en Piet van Strien. ZLM'er Machiel Vinke legt uit. Odette van Waes luistert. en eieren is in elkaar geklapt. Ach, het is zo complex, het is ook moeilijk uit te leggen waar nou precies de schoen wringt Het knelt overal". Ieder j aar stij gt het aanbod van de akkerbouwprodukten met drie procent. De bevolking bin nen de EG neemt niet toe. De conclusie ligt voor de hand. De produktie moet omlaag. Maar dat is een misvatting. De pro duktie moet nog veel hoger. „De bio-technologie, daar heb ben we onze hoop op gevestigd. Kijk, we produceren teveel voor voedsel. Als we nou vijftig procent meer gaan produceren, worden we interessant voor de grondstoffenfabrikanten. Laat ons bio-ethanol nemea Met dat spul kun je een motor laten draaien. Uit alle groene massa, granen, aardappelen, bieten enzovoorts, kun je dat spul ma ken. Wellicht gaan we straks praten over twee verschillende soorten tarwe. Tarwe voor het voedsel en tarwe voor de bio technologie". Produceren voor de non- foodsector, daar komt het op neer. Daar moet de akkerbou wer zich op richten. Al zal er uiteraard immer graan nodig zijn om de mens aan voedsel te helpen. Sterker nog, enige overproduktie in deze tijd is zelfs aan te bevelen. „Neem die ramp bij Tsjernobyl. Dat ge beurde in het voorjaar. Er stond nog niets op het land. Maar stel dat het later gebeurd was. Dat het graan bijna rijp was om te oogsten. Nou, dan had er veel vernietigd moeten worden. En nu hebben we het over een ramp met kernener gie. Er kan ook sprake zijn van andere rampen, natuurrampen. Daarom zal er altijd een voor raad moeten zijn". Voorlopig is die bio-technolo gie echter nog toekomstmuziek. „Die bio-technologie is een goede zaak. Maar we moeten er wel voor zorgen dat we er dan nog zijn. Het gaat om die over- bruggingsjarea Misschien vijf jaar, tien jaar. Ons moet wel de kans gegeven worden te over leven. En dat kan pas als er wat gebeurt. Op deze manier wordt het steeds moeilijker te overle ven". Naarmate de avond vordert, wordt het beeld somberder. „De inkomens staan onder een grote druk", zegt KVO-voorzit- ter Odette van Waes. „De land bouw drijft op gezinnen. Ieder een werkt mee. Aan de vrouw op het bedrijf wordt vaak voor bijgegaan. Zij dreigt in een iso lement te geraken". En: „Ja, 50.000 gulden negatief inkomen komt voor. De vrouw kan dan gaan werken. Als die dan 50.000 Odette van Waes komt op voor de belangen van de vrouwen die in het akkerbouwbedrijf werkzaam zijn. gulden verdient, kom je uit op nul. Liet wel op, dan heb je nog geen inkomen. En welke vrouw kan er buiten de deur 50.000 gulden verdienen? Om dat te bereiken, moet je nogal wat doen". Het sociale element. Volgens de akkerbouwers vaak vergeten. „Weet je nog dat er zoveel te doen was over de huiseigena ren die hun eigen huis moesten opeten eer ze steun kregen van de overheid. Dat is prima gere geld nu. Maar wat is er voor de akkerbouwers geregeld. Niets. Iedere akkerbouwer is momen teel bezig zijn eigen vermogen in te teren. O ja, en dan wordt er ook nog wel eens gezegd, de grondprijs moet omlaag. Maar dan wordt de boer nog veel ar mer. Ons wordt verweten dat we niet explosief genoeg ge weest zijn. We zouden nu te klein zija Maar de kans om te groeien moet je wel krijgen". „Prima hoor, eigen grond, een eigen bedrijf. Maar als ik mijn kunstmest moet gaan be talen kan ik niet zeggen, hier heb je een hectare grond. Dan moet ik wel geld op tafel leg gen. Zo simpel is dat". In Brussel hebben ze het over inkomenssteun. Het steunen van het individu. Maar dat slaat niet aan. „In Nederland zou dat funest zijn voor de ak kerbouwers. Hoe werkt dat. Stel dat je een inkomen moet hebben van 10.000 gulden. Je komt maar tot 5000 gulden. Dan moet de overheid de rest bijleg gen. In Nederland zou dat om een bedrag van 32.000 gulden gaan. Een gegarandeerd inko men voor de boer. Ja, dat lijkt nog heel wat. Maar de boer moet daar wel alles mee doen. De sociale zekerheden, de pre mies, alles moet van dat bedrag betaald worden. Na aftrek van alle premies hou je het mini mumloon over. En dan krijg je ook nog eens te maken met eigen grond, je vermogen. Dat moet allemaal verrekend wor den eer je steun krijgt". „Wat blijft er trouwens over van je vrije ondernemerschap? Toch helemaal niets. De vrije ondernemer wordt niet meer gegund een eigen vermogen op te bouwen. En dat is wel nodig. Je moet bijblijven, je moet ver nieuwen, je moet mee. Anders haak je onherroepelijk af". Pre-pensionering, ook dat woord komt uit Brussel. Dat is te vergelijken met de VUT-re- geling. Boeren die him bedrijf willen afstoten, krijgen steun. „Maar dan moet ook de vrouw in die steun betrokken worden. Die vrouw heeft ook gewerkt, heeft ook verdiend. Die kun je niet zomaar vergeten. Maar dat heeft weer de nodige voeten in de aarde. Dan krijg je te maken met allerlei juridische aspec ten. Daarover is het laatste woord nog niet gezegd". De nieuwste reddingsboei die Brussel uitgooit, heet braaklig- Van onze verslaggever AXEL - Broederlijk zitten ze in een bovenzaaltje van De Graanbeurs in Axel aan één tafel. De verte genwoordigers van de verschillende standsorganisa ties. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Laatst waren ze met zijn allen in Brussel. Op bezoek bij de Europarlementariërs van de EVP. De Europese Volks Partij die in het par lement het CDA vertegen woordigt. Het regionaal verband CDA Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen had het voor elkaar gekregen dat de akkerbouwers in Brussel konden discussië ren met deskundigen op het gebied van de landbouw. Onder meer met Noël De- visch, de kabinetschef van landbouwman Frans An- driessen. Eerder, begin de cember waren de Europar- lementarirers op bezoek ge weest in Zeeuwsch-Vlaan deren. In Brussel konden ze hun problemen op tafel leggen bij mevrouw May-Weggea Zij behartigt de Zeeuwse belangen in het Europees parlement. Ook aanwezig waren de heren Tolman en Huissoon. In Axel kwam een deel van de delegatie nog eens bijeen om het 'resultaat van Brussel' te bespreken. Aan wezig waren: Frans de Waal, voorzitter NCB Kring Hulst en voorzitter van de ZLO (Zeeuwse Landbouw Organisatie); Odette van Waes, kring- voorzitter Hulst van Ka tholieke Vrouwen Organi satie (KVO); Machiel Vin ke, ZLM-kringovorzitter Hulst; Adrie de Koeyer, voortzitter CBTB kring Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren; G. de Ruyter-Van Damme, lid agrarische commissie CBTB; Piet van Strien, voorzitter regionaal verband CDA regio Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen; Henk van Damme, be stuurslid regionaal ver band en Jos van Eek, secre taris regionaal verband. Van onze verslaggever AXEL - Minister Braks van landbouw heeft diverse keren gezegd dat akkerbouwbedrijven kunnen over leven als ze over voldoende grond beschikken. Daar bij denkt de minister aan bedrijven die minimaal vijftig hectare groot zijn. Kleinere bedrijven zullen het veel moeilijker krijgen. Dat geldt dan voor zowat alle bedrijven in Zeeland. Zeeland telt 4586 akkerbou wers. De gemiddelde grootte van de bedrijven is 23,6 hectare. Beduidend minder dan de bedrijven die Braks voor ogen staat. De gemiddelde bedrijfs- grootte in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen is 26,2 hectare. In het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen is dat 26,8 hectare. In Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen wo nen de meeste akkerbou wers, 1041. In het westelijk deel zijn er 815 bedrijven. De cijfers voor de rest van Zeeland zijn als volgt: Schouwen en Duiveland 538 bedrijven, St-Philipsland 31, Tholen 439, Noord-Beve land 167, Zuid-Beveland 875 en Walcheren 680. ging. Boeren laten een paar hectare grond 'links liggen' en krijgen daar een premie voor. „Een tijdelijke oplossing", vin den de akkerbouwers. „Neder land is te kleinschalig. Braak ligging op langere termijn wordt een bodemloze put. Dat is niet te rijmen met de ontwik keling in de bio-technologie. Het verschil in kostenniveau wordt te groot. Neem een pre mie voor een Portugese boer. Met 10.000 gulden kan die heel wat doem Dat ligt in Nederland iets anders. Weet je wat de kostprijs voor een kilo tarwe in Nederland is? Ruim veertig cent. In Frankrijk is dat 34 cent en in Engeland 28 cent. Dat zegt toch genoeg". Minister Braks zegt, de be drijven vergroten. Maar ook dat maakt absoluut geen in druk. „Als die graanprijs zakt, merken ook de grotere bedrij ven dat. Dan moet je alterna tieven zoeken. Maar dan stuit je op andere problemen. Die lage graanprijs geldt voor alle boeren binnen de EG. Dus ook voor de Franse boeren die iets anders gaan telea Zoals uien en aardappelen. Die kunnen die gewassen zelfs goedkoper telen. Dus valt Nederland uit de boot. Wij kunnen onze pro- dukten niet meer kwijt". Ieder land beschermt zijn eigen boeren, wordt er dan gezegd. Wat er moet volgen laat zich gemakkelijk raden, behalve Nederland. „Het wordt steeds moeilijker. Ze willen nu dat de EG-boeren niet meer dan 160 miljoen graan produceren. Dat is natte vingerwerk. Wie gaat dat nou controleren? Ja, in Ne derland wordt dat gecontro leerd. In Nederland worden de regeltjes nageleefd, maar el ders niet. Klopt, de jonge boe ren willen contingentering, be perking. Maar nogmaals, dat is niet te controleren. Kijk maar naar de vissers. In Nederland zijn we braaf, een compleet controle-apparaat op de been. Maar in andere landen gebeurt dat niet Waar blijf je dan?" „Trouwens er is nu al sprake van een overschrijding van die 160 miljoen torn Er wordt ge sproken over 168 miljoen toa Dat houdt in dat de prijs met drie procent naar beneden gaat En dan heb je nog de randvoorwaarden waaraan je moet voldoea Als je die alle maal meetelt, is de prijsverla ging veel groter. Het vochtge halte moet bijvoorbeeld voor graan van zestien naar veer tien procent Om dat voor elk aar te krijgen, moet je drogen. Dus meer kosten maken ten opzichte van landen waar het veel minder nat is". Aan die randvoorwaarden wordt niet meer gesleuteld, vertelden ze in Brussel. In Axel wordt er om gelachen. „Geloof jij dat? Met de besluitvorming lopen ze trouwens altijd achter. Ze nemen een besluit en pas veel later kan dat uitgevoerd worden. In die tussentijd kan er weer van alles gebeuren wat nadelig is voor ons". Jonge boeren kunnen de be drijven van hun ouders niet meer overnemea Te duur. Steeds meer boeren zoeken naast het runnen van hun be drijf een baan. Maar ook dat is niet eenvoudig. „Als de ar beidsmarkt goed was, zou ze ker de helft parttime-boer zija Maar dat kan niet. Er is vrijwel geen werk. Er is geen alterna tief. En dan krijg je die ijs koude sanering. Boeren die het niet meer kunnen opbrengen, verdwijnen Produktie-berper- king en braakligging leidt tot verpaupering van het platte land. In feite is er al sprake van verjapte verpaupering. Het parttime-boeren duurt meestal maar een generatie. Er zijn geen opvolgers. In Amerika weten ze daar alles van En rij eens door sommige delen van Frankrijk. Onbewerkt land en hier en daar een vervallen boerderij. Is dat zo aantrekke lijk?" Vragen aan Brussel, ja, die zijn er genoeg. Zorg bijvoor beeld voor een goede regeling als de boer wil stoppen. Zorg voor een menswaardige op vang. „De jonge boeren moeten geholpen worden. Met het af schaffen van de WIR is het al weer een stukje moeilijker ge worden. Het komt vaak voor dat jonge boeren eerst eigen grond moeten verkopen en dan pas kunnen beginnen. Grond dat jarenlang familiebezit was. Dat moet verkocht worden. Schrijnender kan het niet". De akkerbouwers kijken daarna naar de burger. Ja, ze weten het Vaak wordt gezegd, ach, die boeren klagen altijd. „Maar als het met de landbouw slecht gaat, gaat het met de rest ook slecht. De burger weet niet wat er aan de hand is. De land bouw is een zeer belangrijke economische pijler. Die pijler kun je niet zomaar weghalen. Wat denk je dat er met de toe leveringsbedrijven gebeurt Die bedrijven moeten sluiten als landbouw niet voldoende kan leveren. Als er nog meer beperkende maatregelen ko men op het gebied van produk tie, bijvoorbeeld suiker, komt de werkgelegenheid bij de sui kerfabriek in Sas van Gent de knel". „Die bio-ethanol. Als je vijf procent opmengt in de benzine heb je geen lood. Ik geloof dat de benzineprijs één twee cent duurder wordt Maar het is veel milieuvriendelijker. De overheid moet veel minder uit geven op milieu-gebied. Het is te hopen dat de burger dat eens ziet Dan is het wellicht moge lijk de politiek op andere ge dachten te krijgen. Want ook dat is een groot probleem. Trouwens, we moeten niet alles uit Brussel verwachten. We moeten ook eens naar Den Haag kijkea Daar moet ook wat gebeuren". In Brussel zei de rechterhand van Frans Andriessen, Noël Devisch, dat bedrijven van veertig hectare groot zeker nog werk bieden voor een genera tie. Dat levert in Axel opnieuw gelach op. „In deze situatie kan dat zeker niet En dan praten we al over bedrijven van veerig hectare. In Zeeuwsch-Vlaan deren zijn de meeste bedrijven veel kleiner. Weet je wat het is, in de zeer nabije toekomst moet er een goed coördinatiepunt zijn. Eigenlijk weten we alle maal wat er moet gebeuren, wat er gedaan moet worden om de akkerbouwers te laten over leven. Maar er is geen centraal punt die dat regelt En dan moet ons de tijd en de moge lijkheid gegund worden om te schakelen. Als dat niet gebeurt, ziet het er rampzalig uit".

de Stem | 1988 | | pagina 27