batsjov rielant Vastgeknoopt met liefde... Daniels 'Ongevraagde aids-test in ziekenhuis mag niet' fETTO INKOMEN VOOR '88 OP ƒ14.000 GESCHAT Ambtenaren en minister twisten om miljarden I )ere| ya iSTEM COMMENTAAR 'ussen de oren' Nieuwe overleg structuur voor ambtenaren BINNENLAND )E STEM BINNENLAND DONDERDAG 3 MAART 1988 L onze verslaggevers UsTERDAM - „Ook zie kenhuispatiënten mogen bij fcpname niet ongevraagd fcetest worden op aids. Zelfs niet als een redelijk ver goeden bestaat, dat ze be- netzijn. )EN HAAG (ANP) - Het landbouwschap is bang lat het inkomen van de Nederlandse akkerbou wers in de toekomst nog verder zal dalen met en- :ele honderden miljoenen guldens per jaar. HEBT U )0K LAST VAN JE VEEL LAWAAI [OP UW WERK? BEL GRATIS: 06-0228338* VOOR 'T TE LAAT IS. KABINET WIL 'PAKKETVERGELIJKING' VAN TAFEL HEBBEN N I EUWSOVERZI CHT Scherpe daling van aantal asielzoekers Kamer achter plan 'avondwinkel' 'NMB wist niet§, vap plannen ABP' Huisartspraktijk niet kleiner Atv breekpunt voor cao 'metalektro' CDA en VVD willen 250 extra cellen ....treft U alléén maar bij Daniels Perzen. T5 T28 eer ras- en taalproblemen nnen onder meer het Rode ïger. Het komt steeds vaker tot I rijvingen, niet alleen tussen I ussen en niet-Russen, maar ok tussen de minderheden iderling, zoals vorige week Nagorny Karabach, het oor Armeniërs bewoonde eel van de staat Azerbeidjaa Tot nu toe heeft het Krem- n nog niet het juiste middel evonden tegen deze spannin- en. Misschien dat het ge lande plenum (partijverga- ering) over de nationalisti- che zaak wat meer duurzame plossingen zal bieden. Gesproken wordt onder neer over het instellen van ■en nieuw centraal lichaam, lat zich specifiek zal bezig- ïouden met dit probleem. Er vordt ook gesuggereerd dat tationale groeperingen die liet in hun eigen gebied wo- ïen, zoals joden en Armeniërs n Moskou, het recht moeten nebben hun eigen clubs verenigingen te stichten. Intussen wrijven de tegen standers van glasnost opgeto-1 gen in hun handen en wijzen triomfantelijk naar de uitbar stingen en demonstraties als I bedenkelijk resultaat van een door hen verfoeid beleid, dat I er op is gericht de teugels wat te laten vieren. Ine Gezondheidsraad, het kabi- M artsenorganisatie Maat- chappij voor Geneeskunst, ■He medische instanties zijn iaar duidelijk over: tegen, het mag niet. Bij een redelijk ver bloeden mag je alleen de pa- ként vragen of deze bezwaar heeft tegen een aids-test." pat verschillende ziekenhui- ten toch met regelmaat patiën ten testen op aids, zonder dat tan die patiënten toestemming is gevraagd en zonder dat zij jet weten, is volgens aids-des- lundige dr. Hans Moerkerk Let alleen fout en schandelijk, maar ook zinloos. „Als verple gend personeel en chirurgen zorgvuldig werken kan be smetting eigenlijk niet optre den. Bij de meest simpele maatregelen is de kans al zo gering. Voor zover wij weten is wereldwijd in geen enkel zie kenhuis, bij geen enkele opera tie, ooit aids-besmetting voor gekomen. Zelfs van de zoge naamde prik-accidenten, ver wonding aan gebruikte, be smette injectie- of transfusie naalden, is in de hele medische literatuur nauwelijks sprake." Dr.Moerkerk, secretaris van de Nationale Commissie Aids Bestrijding en lid van de Aids- commissie in de Gezondheids raad, noemt de ongerustheid onder ziekenhuispersoneel en medici over aids-besmetting ronduit 'flauwekul'. Een toenemend aantal geval len van medici die de richtlijn van de Gezondheidsraad en het ministerie naast zich neerleg gen en toch ongevraagd testen, komen voor de medische tucht colleges. Tuchtrechters kunnen die weerspannige medici wel straffen. De eerste veroorde ling van zo'n arts is al gevallen. Een specialist die geen ge heim maakt van zijn wens tot het op grotere schaal testen op aids is de Utrechtse hoogleraar en hoofd instituut aneastesiolo- gie prof.dr. B. Smalhout. Deze heeft bij herhaling gezegd, dat een medicus een patiënt 'op al les' zou mogen onderzoeken, als hij 'de zaak niet vertrouwt'. Directies van ziekenhuizen in West-Brabant ontkennen patiënten zonder toestemming te testen op het aids-virus. „Voor zover mij bekend ge beurt dat niet. Ons beleid is om het niet te doen", zegt directeur Patiëntenzorg H. Hoencamp van ziekenhuis De Baronie in Breda. Aids wordt in deze regio vooral als een 'Randstad-pro bleem' bestempeld. Wel worden de ontwikkelingen op dit ge bied met belangstelling ge volgd. Directeur-geneesheer F. Croonen van het Bredase Igna- tiusziekenhuis, waar tot nu toe slechts één aids-patiënt is be handeld: „Ik weet dat er zie kenhuizen zijn die willen we ten of een patiënt risico in houdt voor het personeel, maar wij volgen de richtlijnen van de Gezondheidsraad. De vraag is of met het advies van de Ge zondheidsraad wel kan worden geleefd. Het zit wetenschappe lijk en ethisch goed in elkaar, maar ik kan me wel voorstellen dat mensen in de praktijk er moeite mee hebben". „De Gezondheidsraad heeft gekozen voor de patiënt, maar dat is natuurlijk maar een kant van de medaille. Ik vind het in teressant dat er nu ook naar de andere kant gekeken wordt". Hoencamp denkt persoonlijk dat ziekenhuizen 'niet aan deze ontwikkeling kunnen ontko men'. Medisch directeur J. Krijger van het Lievensbergziekenhuis in Bergen op Zoom zou er min der moeite mee hebben. „Als we vermoeden dat een patiënt aids heeft, zal het wel met hem besproken worden, maar als hij geen onderzoek wil, zullen we overwegen of we hem en het personeel aan het risico moeten blootstellen. Je kunt nooit van iemand verlangen om risico's te nemen", aldus Krijger. Het COC in Amsterdam (ho moseksuele belangenorganisa tie) zegt al een geval te kennen van iemand, aan wie een ope ratie werd geweigerd omdat hij seropositief was. Moerkerk zegt nog niet van zulke geval len te weten. „Maar een medi cus heeft een behandelplicht. Hij mag, met inachtneming van de eed van Hippocratus die hij afgelegd heeft, een behan deling van een zieke niet wei geren." Inkomen boeren omlaag' )oor de jongste maatregelen van de Europese Gemeen- chap - onder meer een forse prijsverlaging voor de ak- erbouwprodukten - verwacht de Christelijke Boeren- Tuindersbond dat het netto-besteedbaar inkomen dit aar op gemiddeld 14.000 gulden zal uitkomen. duidelijk bij de kiezer over komt. Wiegel bespeelt de Haagse politiek uitermate kundig. De WD zou er van daag heel wat beter voorstaan als de man niet voortijdig naar Friesland zou zijn ver trokken. Zijn opvolger Nijpels is er I in geslaagd in korte tijd de 'winst' van Wiegel te verspe len door een gebrek aan poli tiek inzicht. Nijpels is de jonge hond die driftig kwi spelstaartend heel wat porse lein in de politeke kast omver j zwiept. Oud, een fervent aanhan ger van het dualisme, zal zich I ongetwijfeld in z'n graf heb ben omgedraaid bij het horen van de staatsrechtelijke non sens, die de jonge heer uit Bergen op Zoom gedurende zijn leiderschap uitkraamt. Zoals de stelling dat de WD-ministers aan hem, de WD-fractieleider, politiek verantwoording schuldig zijn, het vleesgeworden en voor echte liberalen gruwelijke monisme. De periode-Nijpels voor de WD de geschiedenis in als de jaren van triomf en trammelant. Na de gewonnen verkiezingen van 1986 wordt de partij geteisterd door een onafzienbare reeks schanda len, die de positie van Nijpels ondergraaft. De rekening wordt in 1986 gepresenteerd in de vorm van een grote verkie zingsnederlaag. De WD heeft steeds een waaier van politieke opvat tingen te zien gegeven, van radicaal tot conservatief. WD-partijleiders filosoferen op gezette tijden over de koers van de partij, waarbij vooral het politieke centrum als libe rale thuishonk wordt be schouwd. Dat het er nooit van gekomen is komt waarschijn lijk door de vrees dat de VVD in dat geval de omvangrijke rechtervleugel zou verliezen. 'Veertig jaar Vrij en Ver-1 enigd' is een min of meer ge- L slaagde poging de jarige VVD I te ontledea Het neemt, in te-1 i genstelling tot het gelijktijdig i verschenen 'Kopstukken vanj de WD', voldoende afstand en heeft derhalve heel wat]| meer historische waarde. •'Veertig jaar Vrij en Verenigd', door Ruud Koole, Paul Lucardie en Gerrit Voerman. Uitg. Unie boek, 225 bl. f 29,90. •'Kopstukken van de WD' onder redactie van de Teldersstichting Uitg. De Haan, 212 bl. f 27,50. i deze ontwikkeling te stop hebben de drie centrales landbouworganisaties lensdag een 'akkerbouwac- :plan' van het dagelijks be- jutir van het schap met en- iousiasme goedgekeurd. Met jt plan moet de akkerbouw op It spoor van de innovatie prden gezet. Voorzitter Vare- np van het landbouwschap i woensdag dat de rijksover- tid een beleid gericht op jeuwe teelten en het vinden duurzame afzetmogelijk- flen, vooral buiten de sfeer i de voedselketen, zal moe ten ontwikkelen. I [Het actieplan gaat ervan uit dat bedrijfsleven en overheid ien programma's opstellen >r investeringen, specialisa- en vernieuwing in de akker- iwbedrijven. Alle woord- Tadvertentie. van 9 tot 21 uur voerders van de landbouwor ganisaties in het schapsbestuur waren het erover eens dat mi nister Braks flink daaraan zal moeten bijdragen, vooral om dat hij naar hun smaak te wei nig heeft gedaan voor de ak kerbouwsector in het overleg met zijn collega's van de an dere landen van de EG. Het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, één van de drie centrale organisaties in het landbouwschap, vindt het een sterk punt van het actie plan dat niet wordt gevraagd om directe inkomensonder steuning. De woordvoerder van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond be toogde dat er voor akkerbou wers in financiële problemen een overbruggingsregeling moet komen. Bijna in koor riepen de ver schillende woordvoerders uit dat het prijsniveau voor akker- bouwprodukten nu 'de absolute bodem' is. „Het water staat ons aan de lippen", aldus de CBTB- woordvoerder. Minister Braks (Landbouw en Visserij) is echter niet van plan geld te stoppen in bedrij ven waarvoor geen uitzicht is op een betere toekomst. Akker- bouwbedrijven die geen per spectief bieden kunnen maar beter sluiten, vindt hij. Braks heeft woensdag in overleg met het Landbouw schap gezegd dat hij niets voelt voor het door het Schap ge wenste liquiditeitsoverbrug- gingsfinanciering. Het schap wilde dat via deze regeling jon gere akkerbouwers (tot 55 jaar) in de problemen ondersteund ziea Braks heeft het Schap wel toegezegd dat hij 2 miljoen ex tra wil steken in de experimen tenregeling om nieuwe teelten (zoals hazelnoot en hennep) en anderssoortige bedrijfsvoering op poten te zetten. |HET nou een schijnmanoeuvre was, of een dappere laatste |n9. het besluit dat de gemeenteraad van Borsele dinsdag "1 over opslag en verwerking van kernafval in het dorp met 'hel 's', zal weinig uithalen. Het Zeeuwse dorp wordt opge- ept met al het radioactief afval dat in Nederland wordt gepro- ®rd. [massale verzet van het laatste moment kwam te laat en te on macht. Zelfs plaatselijke politici, die toch hun pappenheimers öen moeten kennen, wreven zich de ogen uit. Dit hadden ze I kunnen bedenken toen ze de COVRA ruim baan gaven. En [ue landspolitiek daarmee wel erg gemakkelijk maakten. pt besef stak in de raadsvergadering eindelijk de kop op; van- ue naarstige pogingen om de Zwarte Piet door te schuiven hogere overheden. Een begrijpelijk automatisme. Het valt r ppn 9emeentelijke overheid niet mee zich te verantwoorden wa oesluit dat de bewoners angst inboezemt. Bovendien is land" Den Haa9 het kernafval nogal achteloos dropt in ®rnenergje en dus 0Qk het afvalprobleem is een zaak die ematuT, overschrijdt, laat staan die van gemeenten. Het is tn k om ,e ze99en pat Borssele nog zo lekker rustig B °®n "eL dorp als vestigingsplaats in beeld kwam. Er was Maa rtW6ln'9 reden om rekening te houden met massaal ver- rpuar, rook van de kerncentrale niet jarenlang over het dorp en zonder dat iemand omhoog keek? I de'aar ?pnieuw verkeken overheden zich op de psychologie ten 2w Het z" tussen de oren', zouden schaatscoaches fin h pVpliek wantrouwt kernenergie. Je kunt het voelen, levo z'en' maar als radioactiviteit vrijkomt zijn de gevol- IkernCrt1"1 te °verzien. Rampen (Tsjernobyl) en schandalen -1 dragen alleen maar bij tot angst en onzekerheid. C„jOU de overheid te denken moeten geven dat zelfs gedwee 'e hoop loopt. De prijs mag aantrekkelijk zijn, maar Sfw? '''kt voorlopig onverkoopbaar. En vind dan maar n plek waar ongestraft het afval kan worden gedumpt. SCHIPHOL (ANP) - Er is opnieuw ver traging opgetreden bij de aflevering van de Fokker-100 vliegtuigen aan de KLM en de Amerikaanse luchtvaart maatschappij US Air. De KLM zou de eerste van tien door haar be stelde Fokker-100 vliegtuigen aanvankelijk in april van dit jaar krijgen, later werd dat verschoven naar september. Volgens de woordvoerster kan die maand niet worden gehaald maar is wel sprake van 'levering in dit jaar'. US Air, die twintig Fokker- 100's in bestel ling heeft, krijgt de eerste daarvan begin volgend jaar, in plaats van aan het einde van dit jaar. Aanvankelijk was de aflevering van de eerste Fokker-100 aan deze Amerikaanse klant voorzien voor de tweede helft van 1988. De vertraging is volgens de Fokker woordvoerster voor een groot deel veroor zaakt door soms ingrijpende wensen van de klanten, waaraan het ontwerp moest worden aangepast. De KLM komt door de verdere vertragin gen in de problemen inzake de opleiding van vliegers. Deze trainingen gaan die van de lo pende opleidingen voor de nieuwe Boeing- 747-400 overlappen. Het tweede probleem van de KLM is de af levering van de DC-9 vliegtuigen. Deze zul len door de Fokker-100 toestellen worden vervangen. De DC-9's zijn al verkocht aan een internationaal lease-consortium, waar mee volgens de woordvoerder vaste afspra ken over de aflevering zijn gemaakt.foto ar chief de stem. Door onze Haagse redactie DEN HAAG - De vier amb- tenarencentrales en minis ter Van Dijk (Binnenlandse Zaken) gaan het nieuwe overlegstelsel voor het overheidspersoneel in de praktijk uitproberen. Ze hebben dat gisteren beslo ten. Dit jaar al wordt het overleg over de arbeidsvoorwaarden in 1989 gevoerd op basis van het nieuwe stelsel. Dat garandeert de bonden een meer gelijk waardige positie in het overleg. Minister Van Dijk kan niet meer eenzijdig besluiten be paalde dingen op te leggen. Maar'waar Van Dijk na af loop van het overleg uiterst te vreden meldde dat er alleen nog wat kleine zaken moeten worden geregeld, zeiden de bonden dat er op twee zwaar wegende hoofdpunten nog steeds geen overeenstemming is. Het eerste is dat Van Dijk ook in het nieuwe stelsel zelf blijft bepalen hoeveel geld de overheid besteedt aan zijn per soneel, hoe groot de financiële ruimte is. De bonden vinden dat de bepaling van de ruimte aan de hand van vaste criteria moet gebeuren. Het tweede struikelblok blijft de geschillenregeling. Wat moet er gebeuren als bon den en minister er (zoals zo vaak de afgelopen jaren) niet uitkomen? De bonden vinden dat er dan bindende arbitrage moet plaats hebben. De minis ter wil dat niet: „Dan geef je de onderhandelingen uit handen." Door Thom Meens DEN HAAG - Minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) en de vier centrales van het overheidspersoneel hebben de ene ruzie (over het nieuwe overlegstelsel) nog niet bijgelegd of er tekent zich alweer een andere aan. Dit keer gaat het over de uit voering van de 'pakketvergelij king'. Dat is een onderzoek dat de arbeidsvoorwaarden van een ambtenaar legt naast die van iemand met een vergelijk bare functie in het bedrijfsle ven. Ten tijde van het onderzoek (in 1978) bleek dat ambtenaren stukken beter af waren dan mensen op dezelfde post in het vrije bedrijf. Niet alleen was de rechtspositie van overheidsdie naren beter, de salarissen wa ren ook hoger. Het onderzoek is door het eerste kabinet-Lubbers aange grepen om flink het mes te zet ten in de overheidssalarissen. In totaal berekende Lubbers-1 dat er drie miljard gulden kon worden gesnoeid op de arbeids voorwaarden van ambtenaren. Daarna zouden ze gemiddeld nog steeds beter af zijn dan mensen in de marktsector. En Lubbers-1 snoeide. De prijscompensatie werd niet doorbetaald en er kwamen kortingsrondes van enkele pro centen op de salarissen. De ambtenaren mokten, maar moesten met lede ogen toezien dat ook de buitenwacht die kortingen reëel vond: „Het gaat jullie toch veel beter dan ons in het vrije bedrijf", zei men, wij zend op de pakketvergelijking. Vooral binnen het CNV is daarover menig robbertje ge vochten. Het onderzoek van de pak ketvergelijking is in 1986 onder Lubbers-2 nog eens herhaald. De uitkomsten stonden haaks op die van 1978. Van een be voorrechte positie van ambte naren was over de hele linie geen sprake meer, eerder het tegendeel. Ter vergelijking: de hoogste ambtenaar op een ministerie krijgt net geen 150.000 gulden per jaar, in het bedrijfsleven zou hij meer dan het dubbele verdienen. En zelfs de ijzeren rechtspositie is door de afslan king en de efficiency-kortingen aan het wankelen gebracht. Alles bij elkaar is er op dit moment ongeveer één miljard gulden nodig om de positie van ambtenaren weer op gelijk ni veau te brengen met die van mensen in het bedrijfsleven. Dat is duidelijk andere koek. De centrales vragen al ge ruime tijd aan Van Dijk om eindelijk eens iets te doen aan de uitvoering van de pakket vergelijking. „Het kon wel toen het ambtenaren beter ging, dan moet u nu ook over de brug ko men", zeggen ze. Minister van Dijk. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van Dijk heeft de boot tot nu toe altijd afgehouden: „Er is geen geld", luidt zijn reactie steevast. Alles wat het kabinet wil is geld uitrekken voor knel punten. Zo kunnen accountants bij het rijk duizenden guldens premie krijgen als ze willen blijven. Ook computer- en an dere specialisten worden met grof geld aan hun stoel gekluis terd. Maar van een verhoging van alle salarissen, van hoog tot laag, wil Van Dijk niets we ten. Dat wordt te duur. Van Dijk speelt met zijn knelpunten-strategie slim in op interne verdeeldheid bij de bonden. Drie van de vier bon den (AbvaKabo, CFO en AC) eisen geld voor alle ambtena ren. „Wij willen voorkomen dat de achterstand ten opzichte van het bedrijfsleven nog ver der toeneemt", zegt men daar. De vierde bond (de CMHA) wil juist wel geld voor knelpuntea De kleine CMHA heeft zijn le den alleen onder het hoger per soneel. Daar is de salarisach terstand het grootst en daar worden andere achterstanden ten opzichte van het bedrijfsle ven het hardst gevoeld. In het overleg dat gisteren is gehouden heeft de minister fijntjes geconstateerd dat de problemen zo groot zijn dat het niet goed mogelijk is unanieme conclusies te trekken. Van Dijk heeft daarop voorgesteld de zaak maar te vergeten en de discussie over de pakketverge lijking te sluiten. Dat voorstel heeft averechts gewerkt. In plaats van de ver deeldheid onder de bonden ver der te vergroten heeft het de centrales weer meer naar elk aar toe gebracht. AC, CFO en AbvaKabo zeiden na afloop dat ze bij het komende overleg over de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel in 1989 opnieuw met de pakketverge lijking op de proppen zullen komen. De CMHA sloot zich daar vervolgens bij aan. „Wij zullen meewerken aan één lijn, maar houden ons uiteraard wel het recht voor om ook aandacht voor knelpunten te vragen", al dus voorzitter Van Dalen van die club. Van Dijk kan de borst al weer nat maken. JX «7 V? Er was eens een baby'tje dat nog voor dat het op de wereld kwam er al in slaagde om het land in rep en roer te brengen. De moeder van dat aanstaande baby'tje had het beroep van volksvertegenwoordiger en ze was op grond van haar trouw aan de partij-idealen door duizenden mensen aangewezen om dat werk te doen. Maar zoals jullie misschien al weten, kunnen mamma's met dikke buiken slecht werken en daarom moest er iemand ge vonden worden om die mevrouw met die dikke buik zolang te vervangen tot het kindje geboren was en in de, waar schijnlijk speciaal voor dat kindje te bouwen, parlements- crèche zou zijn ondergebracht. De partij waar de vrouw lid van was, had al een geschikte ver vanger gevonden. Alles leek in kannen en kruiken tot de boze fee Titia ten tonele verscheen. Ik heb het recht om volksverte genwoordiger te zijn, brieste Titia. De boze fee had gelijk, want volgens de regels was zij inder daad de aangewezen persoon. Maar de partij wilde dat niet. Titia stond weliswaar bovenaan de lijst, maar van volksver- tegenwoordigen had ze geen kaas gegeten. Na lang wikken en wegen kwam de partij ten slotte met een oplossing. Als de mamma met de dikke buik zich nou gewoon ziek zou melden en ziek zou blijven tot haar baby'tje geboren werd? Dan hoefde er toch helemaal geen vervanging te komen? Zo gezegd zo gedaan. Het volk moest het omwille van het baby'tje maar even goed vinden dat het een half jaartje niet vertegenwoordigd werd en als er in het parlement straks een anti-pacifistisch of anti-socialistisch wetsvoorstel met een stem verschil zou worden goedgekeurd dan was dat pech ge had. Vrouwen en kinderen eerst, riepen ze op het zinkende schip dat PSP heette. MERIJN DEN HAAG - Het aantal buitenlanders dat in Nederland asiel aanvraagt, is de laatste maanden scherp gedaald. In januari vroegen 552 vreemdelingen in ons land asiel aan, in februari schommelde het aantal rond de vijfhonderd. De daling zette november vorig jaar in. In oktober vroegen nog 1143 vreemde lingen asiel, in november waren dat er 996 en in november 860. Algemeen wordt aangenomen dat asielzoekers worden afge schrikt door de juni vorig jaar ingevoerde snellere procedure en de aangescherpte visumplicht voor buitenlanders die naar Nederland willen reizen. DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer is vóór de verlenging van de openingstijd van winkels met één uur tot zeven uur. PvdA, WD en D66 zullen dinsdag over een week een initiatief-voorstel van D66 waarschijnlijk aan een meer derheid helpen. De WD is nog niet helemaal zeker van zijn steun,, laui ZWOLLE (ANP) - Als de Nederlandse Middenstandsbank in december 1979 zou hebben geweten dat de directie van het ABP toen al had besloten niet verder te gaan met het investeren in tennisprojecten, dan waren de hallen van ontwikkelaar en ex ploitant Poot niet tot medio 1980 voorgefinancierd. Dit verklaarde woensdag de onderdirecteur van de NMB, J. Sjerps, die als tweede in een serie van drie getuigen door de Zwolse rechter-commissaris over zijn rol in de kwestie ABP/ Poot werd gehoord. Volgens Sjerps hoorde de NMB echter pas in augustus 1980, evenals Poot zelf, dat het ABP zich aan het 'herorieiiteren' was op deze investeringen. Navraag later bij mr. drs. A. Masson le verde Sjerps de opmerking op dat de Centrale Beleggingsraad van het ABP geen toestemming voor de investering zou hebben gegeven. DEN HAAG - Huisartsenpraktijken met minder dan 2.750 pa tiënten worden voorlopig niet verkleind. Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) heeft de praktijkverkleining tijdelijk stilge legd, nu het kabinet op het punt staat een beslissing te nemen over de plannen van de commissie-Dekker.Het kabinet zal vrijdag instemmen met invoering van die plannen in fasen. ZOETERMEER (ANP) - De eis van de vakbonden om in de nieuwe cao voor de metaal- en elektrotechnische industrie (metalektro, 200.000 werknemers) de arbeidstijd verder te ver korten, vormt het finale breekpunt in de onderhandelingen. Tijdens de zesde onderhandelingsronde zijn de werkgeversfe deratie FME en de bonden elkaar woensdagavond op de ver vroegde uittreding en loonsverhoging zodanig tegemoet geko men, dat alleen de atv-eis een akkoord nog in de weg staat. DEN HAAG - De regeringsfracties CDA en WD willen dat er zo snel mogelijk 250 extra gevangeniscellen gebouwd worden. Die 250 komen bij de 165 extra cellen, die minister Korthals Al- tes (Justitie) al wil laten bijbouwen. CDA en WD dringen vandaag via een motie aan op extra cellenruimte, zo bleek gis teravond. Twee weken geleden weigerde het CDA nog om mi nister Ruding (Financiën) zo ver te krijgen om geld voor de ex tra celruimte te vragen. Volgens het CDA-kamerlid Soutendijk moet het nu wel, omdat bleek dat de al beloofde 150 extra nog niet 'voldoende' zijn. „We moeten voorkomen dat zware criminelen op vrije voeten ko men omdat er doodgewoon geen celruimte is", zo liet zij desge vraagd weten. (ADVERTENTIE «a» Jf°" »°|f De Oosterse tapijten die U vindt bij Daniels hebben net dat tikkeltje extra. U kunt eraan zien dat ze zijn geknoopt door mensen met hart voor hun werk. Die trots zijn op hun resultaat. Die met gevoel voor kleur en met oog voor details een hoogwaardig stukje handwerk leveren. Mogen wij U dit eens laten zien? U zult versteld staan Hoek Ginnekenstraat/ van Coothplein Breda Telefoon 076-214666 ggljTiili m siWWWWWsi ÉTiia H"'§fW i

de Stem | 1988 | | pagina 3