even. UITBLAZEN Uitbarsting nationalisme ondermijnt positie Gorbatsjov Nationalisme in Rusland NETTO I] Veertig jaar VVD: De jaren van triomf en trammelant I Tjaart en Egbert Zestien VVD-kopstukken op een rijtje E STEM COT DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 3 MAART 1988 WIMKOCK .DE STEM. pE STEM BINNEN )EN HAAG (ANP)-He lat het inkomen van de /ers in de toekomst nog iele honderden miljoene - HEBT U OOK LAST VAN TE VEEL LAWAAI ■OP UW WERK? BEL GRATIS; I 06-0228338* ■VOOR T TE LAAT IS. tussen de or T5 ik Maandag hoorde ik een collega zeg gen dat Yvonne van Gennip een dochter van hem had kunnen zijn. Dat klonk wat vreemd, tenzij hij vierentwintig jaar geleden even verke ring heeft gehad met Yvonne's moeder, maar dacht wel dat ik begreep wat hij bedoelde. Iedere vader wil wel zo'n dochter hebben. Niet eens zozeer vanwege de sensationele sportprestaties die ze leverde, maar omdat ze een leuk meisje is met een guitige lach en frisse appelwangen. En ze bleef zo zichzelf, zo lieten de commen tatoren niet na te benadrukken. En Yvonne bevestigde dat vele malen. Dat Yvonne, lieve kuiltjes in d'r wangen lachend, ook een krengetje kan zijn, onthulde Mart Smeets gistermorgen in zijn sportcolumn in Trouw. Nu weet ik wel dat Smeets een zeer omstreden tv-reporter is, maar per slot van rekening was hij erbij en zat er met de neus bo venop. Diegenen die Yvonne's vijfduizend meter race op de vi deoband hebben staan, raadt hij aan nog eens te kijken naar het uitrijden van de vedette. Volgens hem zie je dan de blijde coach Egbert van 't Oever achter haar aanrijden om haar te feliciteren. Ik herinner me dat beeld. Dat opbollende jack boven het kale hoofd. Maar van de verdere, door Smeets aangehaalde subtilitei ten is me niets opgevallen. Ik ben geen insider. Volgens Smeets ging het zo. Van 't Oever was duidelijk op weg om haar te feliciteren. Een klopje op de rug wellicht. Hij stak zijn hand al uit, maar trok die weer snel terug. Ongenaak baar voor hem gleed de vedette verder en liet zich eerst felicite ren door Ingrid Paul en een vriend. Toen pas kwam de coach aan de beurt. Hij kreeg toen wel dat vingertje van Yvonne liefkozend onder de kin. Of was dat na de vijftien honderd meter? Mogelijk, want Smeets meldt: 'Niet spontaan, niet warm'. Geen kwaad woord over Yvonne! In zijn column in NRC-Handelsblad maakt de ervaren Herman Kuiphof zich dik over het optreden van An ton Geesink in Calgary. Hoe durfde Geesink kritiek te heb ben op Van Gennip omdat zij niet op een huldigingsceremo nie verscheen? Of die Geesink, in plaats van de sympathieke sportman die hij altijd is ge weest, nu ook al zo'n opgebla- zerde hotemetoot was gewor den, die niets begrijpt van wat sporters, ieder naar eigen aard, kan bewegen. De topsport, in het bijzon der deze keer de schaatssport, is een raar wereldje. In een Hïl- versumse studio zit ene Tjaart Kloosterboer zich hardop te verlustigen in het aandeel dat hij heeft gehad in de voorberei ding van Yvonne op de Spelen en daarmee ook in haar gouden glorie. In Calgary hoort Egbert 5 van 't Oever, van z'n vak bol- lenkweker te Lisse (schaatsen is 3 vooral een agrarische sport), Kloosterboer praten. Hij wordt UilMinIMMuil er niet goed van en loopt E stampvoetend weg. „Damesschaatsen zat tien 1 uur zonder coach", meldden de kranten de volgende morgen, 3 maar gelukkig hoefde er niet 3 geschaatst te worden doch ge- vlogen. In het vliegtuig naar Schiphol neemt de niet m bla- zei doch sportief geklede pen- ningmeester de touwtjes in 3 handen. Tjaard Kloosterboer mag niet zo met andermans ve- §f ren pronken. Voor straf mag hij niet mee naar het WK in Skiën 5 en straks Van 't Oever opvol- gen kan hij ook wel vergeten. Van 't Oever droogt de tranen, slikt nog een laatste snik weg en keert terug. Het dames- 3 schaatsen heeft weer een coach. Mart Smeets neemt in zijn E column Van 't Oever in be- scherming, zij het kritisch, te- 3 gen Tjaart Kloosterboer. Daar- M uit trek ik de conclusie dat het 3 tv-reportage-kamp ook in twee E partijen verdeeld is. De nogal E terughoudende Egbert-fans in 3 Calgary, de stroop smerende E Tjaart-fans in de studio. Ik heb E het, inmiddels beruchte, inter- 3 view van Postema met Kloos- E terboer in de Ontbijtshow niet E gezien. De enige keer dat ik 3 Kloosterboer op de tv in een E interview heb bezig gezien was E Tom Egbers zijn gesprekspart- |j ner. Ik zat er heel onbevangen E naar te kijken, als een ware out- E sider want tot dat moment wist 5 ik niets van een relatie tussen E Kloosterboer en Van Gennip. Dat werd me pas gaandeweg E het gesprek duidelijk. Niette- min kreeg ik al gauw de indruk E dat Egbers heel bewust Kloos- j§ terboer in de richting van zelf- 3 huldiging duwde. De woorden 3 werden hem soms gewoon in de E mond gelegd. Uit de kranten E begrijp ik dat het in de Ontbijt- 3 show met Postema ongeveer E hetzelfde ging. Ergens las ik E over de 'zalvende vragen' die E Postema tot Kloosterboer richtte. Nou, zo'n ruzie in de kleu- E terklas is ook voor de buiten- E staander nog wel te volgen. Ru- 3 zies zijn aan de orde van de dag. Overal, niet alleen in de topsport. Het meest onthutsend E is dan ook dat al die ruzie over 3 niets blijkt te gaan. Op het eer- ste gezicht lijkt het coachen van E de schaatsende dames de inzet. E Maar dat is niet zo. Ik speel nog even leentjebuur bij Mart E Smeets: de meesten baalden E van de tuinkabouter (dat is Van 't Oever dus), ze luisterden niet eens naar hem en zochten E openlijk naar andere leidsman- 3 nen. In het geval van Van Gen- nip was dat dus Kloosterboer. E Met haar drie gouden plak- 3 ken, haar ijzeren wil en koele 3 hoofd kan Yvonne het nog ver 5 schoppen bij de KNSB. Met E Kloosterboer in haar kielzog. a Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: f 24,90 per maand; f 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f f,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Angus Roxburgh (Times) DE NATIONALISTISCHE problemen in Armenië en Azerbeidjan hebben Sov jet-partijleider Gorbatsjov behoorlijk doen schrikken. Eind vorige week, toen de on rust in Armenië elke dag gro ter werd, besloot hij tot een opmerkelijke stap: een oproep aan de inwoners van beide re publieken om het hoofd koel te houden. Hij waarschuwde hij dat de gebeurtenissen 'ernstige ge volgen' zouden kunnen heb ben. De crisis in de zuidelijke staten vormt een zware te genslag voor zijn beleid. De Amerikaanse regering onderschat het belang van de protesten niet. Alles wat zich in Armenië, Azerbeidjan en Moskou afspeelt wordt nauw lettend gadegeslagen. Amerikaanse spionage-sa- tellieten maken voortdurend foto's van de demonstraties en nemen telefoongesprekken op. Minister van Buitenlandse Zaken Shultz bevindt zich weliswaar in het Midden- Oosten, maar hij wordt dage lijks op de hoogte gehouden van de nieuwste ontwikkelin gen. De Amerikanen realiseren zich terdege dat de ontwikke lingen in de verafgelegen Sovjet-republieken Gorbats- jovs toekomst in belangrijke mate kunnen beïnvloeden. En daarmee zou ook weer het hele karakter van de Oost- West relatie veranderen. Gorbatsjov wordt constant bedreigd door mogelijk verzet van leden in het Politburo en het Centraal Comité die het niet eens zijn met zijn hervor mingsprogramma. Op dit mo ment zouden ze makkelijk kunnen profiteren van de moeilijkheden die hij onder vindt, om hem extra dwars te zitten. Er is immers geen on derwerp dat zo gevoelig ligt als dat van de vele nationali teiten in de Sovjetunie. De Sovjetunie telt vijftien republieken, waarvan Rusland de grootste is. De USSR heeft in totaal 277 inwoners, 144 miljoen Russen en 133 miljoen anderen. Op het kaartje een overzicht van de gebie den waar de laatste jaren het nationalisme is opgelaaid. DE VERDELING PER REPUBLIEK: Rusland144 miljoen inwoners, 83% Russen, 17% anderen Estland1,5 miljoen inwoners, 25% Russen, 75% anderen Letland2,6 miljoen inwoners, 33% Russen, 67% anderen Litouwen3,6 miljoen inwoners, 9 Russen, 91 anderen Witrusland10 miljoen inwoners, 12% Russen, 88% anderen Oekraine50,9 miljoen inwoners, 21% Russen, 79% anderen Moldavië4,1 miljoen inwoners, 13% Russen, 87% anderen Georgië5,2 miljoen inwoners, 7% Russen, 93% anderen Armenië3,3 miljoen inwoners, 2% Russen, 98% anderen Azerbeidjan6,7 miljoen inwoners, 10 Russen, 90 anderen Toerkmenistan3,2 miljoen inwoners, 13% Russen, 87% anderen Oezbekistan18 miljoen inwoners, 11% Russen, 89% anderen Tadzjikistan4,6 miljoen inwoners, 12% Russen, 88% anderen Kirgizië4 miljoen inwoners, 29 Russen, 71 anderen Kazachstan16 miljoen inwoners, 41 Russen, 59 anderen Conservatieven geven het 'glasnost'-beleid de schuld voor het toenemend aantal nationalistische protesten sinds Gorbatsjov aan de macht is gekomen. Van Jigor Ligatsjov, de tweede sterke man in het Kremlin, is bekend dat hij het op een aantal pun ten niet eens is met Gorbats- jovs hervormingsbeleid. Het staat wel bijna vast dat Li gatsjov zal trachten politiek voordeel te behalen aan elke misstap die Gorbatsjov maakt in de huidige etnische proble matiek. Gedurende de drie jaar dat Gorbatsjov nu aan de macht is, zijn er overigens al méér uitbarstingen van nationalis tische ontevredenheid ge weest dan ooit tevoren. Zijn beleid van decentralisatie en glasnost heeft bij de minder heden voedsel gegeven aan de hoop, dat Moskou de teugels wat laat vieren Die hoop heeft hen de moed gegeven met hun eisen de straat op te gaan. Onderdeel van Gorbatsjovs politiek van glasnost is zijn vaste voornemen een einde te maken aan de inefficiëntie en corruptie. Maar de meest cor rupte partij-netwerken be vinden zich juist in de meest afgelegen Sovjet-republieken, waar het nationalisme het he vigst is. Dat heeft er toe geleid dat op dit moment slechts een partij-secretaris van een niet- Russische republiek zitting heeft in het Politbureau. Toen Gorbatsjov aan de macht kwam, waren dat er nog zes. Bij deze pogingen om 'dood hout' weg te kappen, heeft Gorbatsjov wellicht te weinig aandacht geschonken aan de mogelijke nationalistische ge volgen. Want aan de ene kant toont hij, vooral de afgelopen tijd, meer begrip voor de na tionalistische problematiek. Maar aan de andere kant ver valt hij van tijd tot tijd, mis schien zonder het zelf goed te beseffen, in een 'russo-centri- sche' denkwijze. In toespraken tot de bewo ners van Kiev, de hoofdstad van de Oekraïne, had hij het over 'hier in Rusland'. En bij een bezoek aan Tallinn, de hoofdstad van Estland, maakte hij herhaaldelijk de Gorsbatsjov: ..zorgen.. FOTO AP fout te zeggen dat hij 'in Let land' was. Toen hij het uitein delijk wel juist had, ontving hij een daverend applaus. De problemen van dit mo ment bewijzen nog weer eens dat de Sovjetunie een uiterst gevarieerde samenleving is met honderdvijftig verschil lende nationaliteiten en talen. De Russen vormen, zoals uit bijgaand staafje blijkt, de grootste bevolkingsgroep. Een van de gehoorde kritiekpun ten is wel, dat de Russen ook op andere republieken hun stempel proberen te drukken. De anti-Russische gevoe lens zijn waarschijnlijk het sterkste in de drie Baltische republieken, omdat deze de meeste recente 'aanwinsten' van het Sovjet-imperium zijn en omdat er veel Russen wo nen, met name in Letland en Estland. De afgelopen twaalf maanden werd in elk van deze republieken gedemon streerd. Ook in Kazachstan is het behoorlijk onrustig geweest en in december 1986 braken zelfs rellen uit. Vorig jaar hielden Krim-Tataren een protestdemonstratie op het Rode Plein. Stalin had hen massaal verbannen uit hun land aan de Zwarte Zee we gens collaboratie met de na zi's en nu eisten de Tataren toestemming om naar 'huis' terug te keren. Het aantal moslims in Cen- traal-Azië neemt rap toe, tot grote zorg van de Russen in het Kremlin. Deze sterke be volkingsgroei veroorzaakt weer ras- en taalproblemen binnen onder meer het Rode Leger. Het komt steeds vaker tot wrijvingen, niet alleen tussen Russen en niet-Russen, maar ook tussen de minderheden onderling, zoals vorige week in Nagorny Karabach, het door Armeniërs bewoonde deel van de staat Azerbeidjan. Tot nu toe heeft het Krem-t lin nog niet het juiste middel gevonden tegen deze spannin-1 gen. Misschien dat het ge- plande plenum (partij verga-1 dering) over de nationalists I sche zaak wat meer duurzame! oplossingen zal bieden. Gesproken wordt onder meer over het instellen van een nieuw centraal lichaam, dat zich specifiek zal bezig- houden met dit probleem. Er| wordt ook gesuggereerd nationale groeperingen diel niet in hun eigen gebied wo nen, zoals joden en Armeniërs in Moskou, het recht moeten hebben hun eigen clubs enj verenigingen te stichten. Intussen wrijven de tegen standers van glasnost opgeto-I gen in hun handen en wij zet! triomfantelijk naar de uitbar-| stingen en demonstraties bedenkelijk resultaat van een| door hen verfoeid beleid, er op is gericht de teugels watj te laten vieren. Van onze verslaggevers AMSTERDAM - „Ook zie kenhuispatiënten mogen bij ipname niet ongevraagd re test worden op aids. Zelfs riet als een redelijk ver- noeden bestaat, dat ze be nnet zijn. je Gezondheidsraad, het kabi- iet, artsenorganisatie Maat schappij voor Geneeskunst, jle medische instanties zijn jaar duidelijk over: tegen, het nag niet. Bij een redelijk ver- noeden mag je alleen de pa- iënt vragen of deze bezwaar leeft tegen een aids-test." Dat verschillende ziekenhui ten toch met regelmaat patiën- _en testen op aids, zonder dat san die patiënten toestemming 5 gevraagd en zonder dat zij iet weten, is volgens aids-des- tundige dr. Hans Moerkerk riet alleen fout en schandelijk, Door Pieter-Jan Dekkers 'VEERTIG JAAR Vrij en Verenigd' is een wel erg hooggrij pende titel voor een boek over de na-oor- logse geschiedenis van de VVD in Nederland. Vrij, dat zeker, maar dat geldt voor bijna alle politieke par tijen. Verenigd? Dat zeker niet. Want door de soms prin cipe-loze strijd om de gunst van de kiezer heeft de afgelo pen veertig jaar menig libe raal de WD uitgejaagd. Centraal staat dan ook de ontwikkeling van de WD van 'linkse' liberale groepe ring naar 'rechtse', conserva tieve partij, waarin menig li beraal beginsel werd en nog wordt opgeofferd aan het electorale gewin en/of het re geringspluche. Die richtingenstrijd binnen het liberalisme begint al rond de eeuwwisseling, als de voor uitstrevende liberalen zich verenigen in de Vrijzinnig Democratische Bond en de wat behoudende liberalen hun heil zoeken in wat eerst de Liberale Unie heet, later de Vrijheidsbond, maar uitein delijk wordt omgedoopt tot Liberale Staatspartij. Na de Tweede Wereldoor log waaien fraaie doorbraak gedachten door Nederland. Maar van het doorbreken van de voorloorlogse zuilen komt weinig terecht. De katholieke en protestantse partijen her rijzen en slechts aan de linker kant van het politiek spec trum zoeken gelijkgezinden elkaar in de nieuwe Partij van de Arbeid. De meeste li beralen van de VDB sluiten zich daar, onder leiding van prof. Oud, bij aan, al gaat het, wat Oud betreft, niet van har te. De in die dagen heropge richte Liberale Staatspartij blijft overigens ook niet vrij van het vernieuwingsvirus. Onder leiding van Stikker wordt de Partij van de Vrij heid opgericht. In eerste in stantie bedoeld als alternatief voor het conservatieve imago van de Liberale Staatspartij, maar al gauw gebruik ma kend van het partij-apparaat van de LSP. Dat Oud de Internationale niet van harte aan de borst drukt wekt geen verwonde ring. Maar dat hij al zo snel na de oprichting van de PvdA een aanleiding zoekt om er uit te stappen wekt verbazing. Terwijl hij binnen het Nijpels ..publiciteit.. Oud ..alleenheerser.. - FOTO'S ANP Wiegel ..jong bezadigd.. DE WD bestaat veertig jaar en ter gelegen heid daarvan zijn twee boeken verschenen. Het ene handelt over veertig jaar liberalisme, met een uitstapje naar de vooroorlogse perio de. Het tweede boek bevat zestien korte biografi sche schetsen van evenzovele WD'ers, die het de afgelopen veertig jaar tot 'kopstuk' hebben gebracht. Dat boek is uitgegeven onder verantwoor delijkheid van de Teldersstichting, het weten schappelijk bureau van de WD. De auteurs zijn ook liberalen en dat verklaart misschien dat de meeste kopstukken nogal kritiekloos, soms overdreven opgehemeld, in het bleke li berale zonnetje worden gezet. Slechts drie schetsen komen geloofwaardig over, die over Oud, Toxopeus en Geertsema. Dat in het geval van Oud en Toxopeus de auteur Vonhoff heet, verklaart een hoop. Von- hoff is een kritische WD'er en evenals Oud en Geertsema afkomstig uit het progessief den kende deel van de WD. Althans, wat daarvan na veertig jaar afschuiven naar rechts is over gebleven. Wie binnen de WD de afgelopen veertig jaar zoal aanspraak mag maken op de kwali ficatie 'kopstuk' krijgt van de auteurs een ere titel mee. Soms goed getypeerd, zoals 'Een za kenman in de politiek' (Stikker), 'Een Heer uit Breda' (Toxopeus) en 'Een liberaal den- ker'(Geertsema). Andere typeringen lijken minder gelukkig gekozen. Want om de oude brombeer Harm van Riel nu 'Een ouderwetse liberaal' te noe men gaat alleen maar op als 'ouderwets' syno niem is aan 'conservatief'. Haya van Someren-Downer is 'De geïnspi reerde liberale aanvoerster', maar al snel wordt dan vergeten dat juist 'Tante' Haya het liberale erfgoed in de Eerste Kamer verkwan selde (abortuswet). Koos Rietkerk krijgt de kwalificatie 'De Stille Kracht', terwijl Jan Kamminga het z'n verdere leven moet doen met 'De voorzitter van de leden', ook bepaald geen onsterfelijke kwalificatie. Omdat de discussie over wat nu precies een politiek kopstuk is nogal subjectief is, besloten de samenstellers van het boek alle partij- en fractievoorzitters uit Tweede en Eerste Kamer plus het Europese Parlement als zodanig te kwalificeren. In een aantal gevallen terecht, maar het gaat toch te ver om een man als Europarlementariër Hans Nord in dat rijtje te zetten. Omdat veel politici de neiging hebben het eigen nest niet opzettelijk te bevuilen zal men in de meeste schetsen tevergeefs zoeken naar de 'affaires' en schandaaltjes, die van som mige WD-politici uitermate kleurrijke figu ren hebben gemaakt. Het nadeel van het op een hoop vegen van zestien politici in één boek is ook dat de echt belangrijke personages het met een beperkte ruimte moeten doen. Zo wordt de 'vader' van de WD, Oud, in zeventien pagina's geportret teerd, terwijl aan Rietkerk 22 pagina's worden besteed. PvdA-bestuur nog wat ach terhoedegevechten levert zoekt hij contact met Stikkers PvdV. Amper een half jaar na de oprichting van de PvdA stappen Oud en een (gering) deel van zijn oude VDB-mak- kers uit de partij en sluiten zich aan bij Stikker: de aller nieuwste liberale partij, de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie is geboren. Overigens bepaald niet op voorbeeldige democratische wijze, zoals de naam van de nieuwe partij veronderstelt. Zo wordt de achterban van de 'groep-Oud' en die van de PvdV voor een voldongen feit geplaatst. Het optreden van Oud heeft meer weg van een 'paleisrevolutie' dan van een langs democratische weg tot stand gebrachte fusie. Vijftien jaar lang is Oud de alleenheerser van de WD. Hij combineert het voorzitter schap van de fractie in de Tweede Kamer met dat van de partij. Hij schrijft zelf de verkiezingsprogramma's en weert elke liberale politicus, die de neiging van 'kopstuk' krijgt, uit de leiding. Hij is de WD, punt uit. Als één van de leden van het WD-hoofdbestuur eens protesterend uitroept 'Maar meneer de voorzitter, ik zit hier toch niet om ja en amen te zeggen', antwoordt Oud hem vriendelijk: 'Nee mijn heer, amen houdt maar op, ja is voldoende'. Van Oud wordt gezegd dat zijn korte verblijf in de PvdA hem voorgoed van het socia lisme heeft genezen. Wat moge blijken uit zijn" steeds feller optreden tegen de PvdA, die hij zelfs van 'staatsslavernij' beticht. Die verkettering bereikt in 1959 haar hoogtepunt als Oud de socialisten uitsluit van rege ringssamenwerking. Pas in de jaren zeventig zou deze blok kade - theoretisch - weer worden opgeheven. Toch gaat het tever Oud te kwalificeren als alleen maar een 'conservatieve' liberaal. Hij heeft zich z'n hele leven ingezet voor het dualisme in het parlementaire stelsel: de regering regeert, het parle ment controleert. Een prin cipe dat in de jaren tachtig door de "jonge hond' Nijpels vakkundig de nek zal worden omgedraaid. Tijdens de omvorming van liberale groepering naar con servatieve partij zijn vaak aanslagen gepleegd op de WD. Van rechts door Ridder van Rappard en de zeer kort stondige wederopstanding van de vooroorlogse Liberale Staatspartij. En door de Am sterdamse WD'er Verlaan, die later via de Boerenpartij fuore maakt. Aan de linkerkant door de liberale jongeren en het Libe raal Democratisch Centrum, beiden tegen de verdrukking in voorstanders van rege ringssamenwerking met de sociaal-democraten. En onder leiding van Vonhoff ontwik kelt de Amsterdamse afdeling van de WD zich van uiterst conservatief naar progressief. Tenslotte vormt D66 een reëel gevaar voor de WD, omdat tal van links-liberalen er hun heil zoeken. Ouds opvolgers zijn niet vies van het wervend politiek bedrijven. Toxopeus en Geertsema zijn na de periode- Oud nog te beschouwen als tussenpausen, die de liberale beginselen aan het hart druk ken, maar daar nauwelijks de ruimte voor krijgen. Of zoals Geertsema het uitdrukt: 'Van Riel denkt in zetels, ik niet in stemmenaantallen maar be ginselen'. Een liberale partij moet in zijn ogen 'liever klein en zuiver zijn dan groot en verwaterd'. Vanaf Wiegel gaat het, li beraal gezien, bergafwaarts met de partij, terwijl het elec toraal juist bergopwaarts gaat. Onder Wiegels bezie lende leiding, want dat kun je hem niet ontzeggen, wordt de WD een massapartij, die duidelijk bij de kiezer over-l komt. Wiegel bespeelt dei Haagse politiek uitermaltf kundig. De WD zou er van daag heel wat beter voorstaan! als de man niet voortijdigs naar Friesland zou zijn ver-f trokken. Zijn opvolger Nijpels is in geslaagd in korte tijd 'winst' van Wiegel te verspe-j len door een gebrek aan poli' tiek inzicht. Nijpels is jonge hond die driftig kwi spelstaartend heel wat porse lein in de politeke kast omvei zwiept. Oud, een fervent aanhan ger van het dualisme, zal zich ongetwijfeld in z'n graf heb ben omgedraaid bij. het horen van de staatsrechtelijke non sens, die de jonge heer uit Bergen op Zoom gedurendi zijn leiderschap uitkraamt. Zoals de stelling dat WD-ministers aan hem, de WD-fractieleider, politiek verantwoording schuldig zijn het vleesgeworden en voet echte liberalen gruwelijke monisme. ioor de jongste maatregele :hap - onder meer een fors :erbouwprodukten - verw. in Tuindersbond dat het ne jaar op gemiddeld 14.000 gulr deze ontwikkeling te stop en hebben de drie centrales landbouworganisaties ensdag een 'akkerbouwac- pplan' van het dagelijks be- iiur van het schap met en- .ousiasme goedgekeurd. Met it plan moet de akkerbouw op bt spoor van de innovatie brden gezet. Voorzitter Vare- mp van het landbouwschap woensdag dat de rijksover- id een beleid gericht op euwe teelten en het vinden duurzame afzetmogehjk- ien, vooral buiten de sfeer de voedselketen, zal moe- 1 ontwikkelen. Iet actieplan gaat ervan uit bedrijfsleven en overheid nen programma's opstellen or investeringen, specialisa- en vernieuwing in de akker- uwbedrijven. Alle woord- ADVERTENTIE De periode-Nijpels gaal voor de WD de geschiedenis in als de jaren van triomf e! trammelant. Na de gewonneal verkiezingen van 1986 word'| de partij geteisterd door onafzienbare reeks schanda len, die de positie van Nijpels) ondergraaft. De rekeninïj wordt in 1986 gepresenteerd i» de vorm van een grote verkie-) zingsnederlaag. van 9 tot 21 uur I HET nou een schijnmanoeuv PJn9, net besluit dat de gemt Fh«r opslag en verwerking t »s' za' weinig uithalen. I- leept met al het radioactief afv; eerd. De WD heeft steeds Hi mascot waaier van politieke opvat-BL Tr?al® verzet van het laatst- tingen te zien gegeven, v2'B.ri.n e"s plaatselijke politi radicaal tot conservatief® k,7nmoet®n kennen, wreven WD-partijleiders filosofen® a*,™®1"1 bedenken toen ze c op gezette tijden over de koers® 'andspolitiek daarmee wel van de partij, waarbij voora! Bat besef stak in het politieke centrum als libe-Sr de naarsWnn® raadsver9s r„i» thnioi,1, ji fT naarstige pogingen om c ixci. i-Fv/n 1-icn.c centrum ais ui* rale thuishonk wordt be schouwd. Dat het er nooit var, gekomen is komt waarschijn lijk door de vrees dat de VVD in dat geval de omvangrijk') rechtervleugel zou verliezen hnn pogingen om c nogere overheden. Een be ofn 9eTeentelijke overheid A/aar a dat de bewoners f/and Haag het ken iSOraner9ie en dUS 00k het iemaknk2^kr^hrldt'iaaLs 'Veertig jaar Vrij en Ver enigd' is een min of meer ge-Wfrnakkelijk om te zéaciërT'rl' slaagde poging de jarige W#'oen het dorp alfSinL te ontleden. Het neemt, in tfï?)yaar weinig reden om reken genstelling tot het gelijktijdig Was de rook van de kerncent derS™8n '??pstakke,n.vf[ f en zonder dat iemand omh de WDvoldoende afstan' u en heeft derhalve heel wa1 JA aar opnieuw verkeken ovr meer historische waarde. inBn u k- Het zit tussen de len nnh publiek wantrouwt k .'Veertig jaar Vrij en Verenlgf evenmin maar als radio door Ruud Kooie, Paul Lucarf |kerA Lnin te overzien. Ramp- b^kS bl nw?"' Uitg' I 6n a"een maar bi' ,C •'Kopstukken van'de WD' onde-lSf1 2°U de Overheid te denkan redactie van de TeldersstichtintBSSele te hnn„ 1 7^ Uitg. De Haan, 212 bi. f27,50. ■enernio Nik? Pf- De PrlJ "Ts eenT? 1 J voorlopig onve plek waar ongestraft he

de Stem | 1988 | | pagina 2