Konijnen in de nesten 'BIOTECHNOLOGIE' IS SCHITTEREND KIJKBOEK Leidse hortusbeuk was 179 jaar oud Licht neemt atomen! in gas op sleeptouw WETENSCHAP ÉE-S:fEM 6IDS 2 V DE STEM WETENSCHAP DONDERDAG 3 MAART 1988 „Micro-organismen kunnen en zullen alles doen, ze zijn slimmer, wijzer en ijveriger dan chemici, ingenieurs en anderen". Pasteur Sneller Smakelijk N I EUWSFEITEN Besparing van 100 min op gezondheidszorg Okselgeur houdt mannen op een afstand Olie uit steenkool steeds goedkoper NEDERLAND 2 8ELGIE NED2 LEIDS-RUSSISCH ONDERZOEK DUITSLAND 1 DUITSLAND 3 Blote oog LID-effect Iets groter T49 Konijnen in batterij-draadkooien en mede- dieren in groepshuisvesting moet een on derzoekster van de Landbouwuniversiteit meer inzicht bieden in hun gedrag. Mw. ir. M. de Jong van de Wageningse vakgroep veehouderij gaat de invloed bestuderen die de huisvesting heeft op het gedrag en de voortplan ting van zogeheten konijnenvoedsters. Zij gaat vooral het gedrag van voedsters met jongen be studeren. Konijnen fokken is meer in trek gekomen door de problemen in de veehouderij, waardoor vooral varkenshouders op andere beesten over schakelden. De produktie van konijnevlees steeg in vijftien jaar van tweeduizend tot bijna tien duizend ton per jaar. Negentig procent wordt ge ëxporteerd, vooral naar Zuideuropa. Maar nu kampt ook de intensieve konijnenhouderij, die gebruik maakt van batterijkooien, met proble men. In de konijnenhouderij treedt vooral in de eer ste weken na de geboorte veel sterfte op, waar schijnlijk door abnormaal gedrag van de moe der. Dit ligt vermoedelijk aan de huisvesting. Konijnen zijn schrikachtige diejen. In het wild zoeken ze bij onraad onmiddellijk beschutting. Maar in een kooi springt de voedster bij de jon gen in de nestkast, met de kans dat ze haar eigen jongen dood trapt. Ir. De Jong heeft voor haar onderzoek twee stallen ingericht: een met traditionele kooien uit de Nederlandse konijnenhouderij en een met een Zwitsers groepshuisvestingssysteem. Bij groeps huisvesting komen geen gedragsafwijkingen voor; het is dus een interessant systeem om er varing mee op te doen. Verder koppelt ze kooien aan elkaar, zodat de dieren niet letterlijk in de nesten komen te zitten. Internationaal beperkt het onderzoek zich tot konijnen die in het wild leven; vooral in Austra lië en Nieuw-Zeeland, waar de dieren ware pla gen zijn. Zo bleek, dat de voedster maar één keer per etmaal de jongen zoogt. Daarna maakt ze het hol dicht, en blijft ze uit de buurt van het nest om geen roofdieren aan te trekken. Het dicht stoppen van het nest en weggaan kan in een kooi niet. Het zou een reden kunnen zijn voor afwij kend gedrag, zoals kannibalisme, helemaal geen nest maken, het werpen van jongen op de roos ters van de kooi, of het nest van de jongen bevui len. Ir. De Jong is als enige in Europa bezig met gedragsonderzoek van konijnen. Daarnaast doet het instituut Spelderholt onderzoek naar voer en ziekten. Ook de proefdierenwereld heeft belang stelling, want ook daar wil men meer aandacht besteden aan welzijn en huisvesting van konij nen. Tenslotte zal het Wageningse onderzoek eveneens gegevens opleveren voor het houden van konijnen als liefhebberij. Album van het micro-leven Microbenkust Door Laur Crouzen Dit citaat van een bekend microbioloog over de 'almacht' van gistcellen, bacte riën, enzymen, schimmels, gemanipuleerde cellen van planten en dieren en anti lichamen geeft goed en heel kort de inhoud weer van 'Biotechnologie, een nieuwe industriële revolutie'. Dit schitterende groot-for- maat-plaatwerk verscheen onlangs bij uitgeverij 'Natuur en Techniek' in Maastricht van de hand van de Franse wetenschapsjournaliste Eli zabeth Antébi en de Brit Da vid Fishlock, chef wetenscha predactie van 'The Financial Times'. Het geeft een overzicht van een buitengemeen vruchtbare samenwerking tussen twee partners: de een is de mens en de ander is meestal onzicht baar. Wie heeft er ooit de schimmel gezien, die ons aan het meest effectieve bestrij- dingsmidel tegen infecties, het antibioticum penicilline, helpt? Wie staat oog in oog met enzymen of met gistcel len, die suikers in alcohol en koolzuur belletjes omzetten. Wie kent de beroemde E. coli- bacterie of weet hoe het hondsdolheid-virus uitziet? De grote kracht van 'Biotech nologie' is, dat het boek met behulp van foto-camera en microscoop of met duidelijke tekeningen de onzichtbaar kleine helpers van de mens zichtbaar maakt Onder de titel 'Le Génie de la Vie' kwam het bijna 240 blad zijden tellende boek oor spronkelijk in Frankrijk uit. Geen wonder dat het begint met een uitgebreide lofzang op de scheikundige Louis Pas teur, die in het midden van de vorige eeuw ontdekte waarom bierbrouwers en wijnboeren steeds problemen hadden met besmetting van hun produc ten. Toen hij via ziektes van zijderupsen en schapen bij de bestrijding van hondsdolheid terecht was gekomen, was de wereld een ding duidelijk ge worden: er marcheren in een vat, een horloge-glaasje of in petri-schaaltjes onafzienbare legioenen van miljarden en nog eens miljarden levende wezens, die zich achter de mens kunnen scharen of zich tegen hem kunnen keren. "Biotechnologie" is een soort familie-foto-album en een door generaties opge bouwd receptenboek. Het ver telt en demonstreert eerst hoe Chemiekust Ftorakust Faunakust Het biotech-landschap in vogelvlucht: in het midden de bergen van James Watson en Francis Crick, symbool voor het ontdekken van de DNAstructuur in 1953 door de beide onderzoekers. Een DNA-synthetiseer-machine, een van de laatste nieuwe snufjes waarmee de ontrafeling van de erfelijke code van het leven wordt aangepakt. we aan ons bier zijn gekomen, onze wijn, kaas en sojasaus. De ontdekking van de gisting ligt in een duister verleden, behalve in het geval van de Normandische boerin Marie Harel, die rond 1790 wat grijs groene schimmel bij haar kaas-wrongel deed en vervol gens de eerste Camembert kon proeven. De biotechnolo gie van de gisten en schimn- mels geeft vrolijkheid, be schermt tegen ziektes, produ ceert heerlijke kazen, maar pas als enzymen op de prop pen komen, blijkt de biotech- industrie veel meer mogelijk heden -te hebben. Enzymen zijn niet de micro-organismen zelf, maar de scheikundige stofjes, die die gisten of bacte riën zelf produceren om hun ingewikkelde werk te doen. Met minutieuze nauwkeurig heid weten enzymen uit een ratjetoe van chemische ver bindingen de juiste spulletjes op te sporen, een koppeling of overdracht van moleculen tot stand te brengen om vervol gens af te haken en nieuw materiaal te gaan zoeken. Werken met enkel enzymen gaat veel sneller en nauwkeu riger dan het kweken van de micro-organismen, die die en zymen maken. Er zijn nu meer dan 2000 van die verbin dingen bekend, maar slecht 5 procent wordt door de indu strie gebruikt. Ze vallen nogal vlug uit elkaar bij hogere temperaturen en zijn moeilijk weg te filteren uit het eind- produkt. "Biotechnologie" stelt aan de lezer ook de cel voor als chemisch gereedschap en gaat. ook dieper in om het DNA, de gedraaide touwladder met de telkens uit twee onderdelen opgebouwde sporten, die de erfelijke code bevatten. Dat is de inleiding voor een blik in de DNA-recombinant-keu- ken, waar men met behulp van knip-enzymen stukjes DNA in de celkernen van met name bacteriën inbouwt om ze tot het produceren van be paalde nuttige stoffen aan te zetten. In het tweede deel van 'Bio technologie' komen vooral medisch onderzoek en toepas singen aan de orde. De ontra feling van het afweersysteem van de mens, de ontdekking van entstoffen tegen infectie ziektes, hormonen met een hoofdrol voor de biotechnolo- gische aanmaak van het insu- line-hormoon voor de behan deling van suikerziekte. In het boekdeel over de 'smakelijke microben' komt het verst ont wikkelde en meest geva rieerde biotechnologisch ter rein aan de orde: onze om gang met planten tot op mole culair kleine schaal. Cel-fusie, weefselkweek, kloneren, pro toplastfusie, DNA-recombi- natie. „Biotechnologie"is vooral een optimistisch doe-boek met als boodschap: „Kijk eens wat we al allemaal kunnen!". Daarbij zijn biotechnologische milieu- toepassingen en ethische dis cussies wat onderbelicht ge bleven. De ethiek van de bio technologie - het naast elkaar stellen van positieve en nega tieve punten - mag Prins Claus bijvoorbeeld kort in een Ten Geleide doen. „En de mens zelf? Zal ook hij het object van manipulatie worden? Zal een nieuwe Beethoven worden geabor teerd, omdat hij een klein er felijk defect vertoont? Zullen we de balans in de natuur niet verstoren?" De belangrijke vragen worden wel gesteld in 'Biotechnologie'. Maar pas op de allerlaatste bladzijde. Het zou heel zinnig zijn geweest, als bij de uiteenzetting van de ingewikkelde bio-technieken telkens een van de onderzoe kers ook kort zo'n vraag op zijn bord had gekregen. Wie achteraan begint te lezen en de daar gestelde vragen ont houdt, komt misschien zelf op zinnige antwoorden. Want de stelling, dat ethische proble men niet tot het strikte ter rein van de wetenschap beho ren - zie de laatste zin van het boek - is natuurlijk een uit spraak van een vak-idiot(e). Elizabeth Antébi en David Fish lock, 'Biotechnologie, een nieuwe industriële revolutie' ('Le Génie de la Vie'), in de vertaling dr. Huub Scheilekens, Uitgeverij Natuur en Techniek, Maas tricht/Brussel 145,- De dikte van de jaarringen van de Leidse beuk in grafiek- vorm. De enorme bruine beuk in het voorportaal van de plantkunde-tuin (hortus botanicus) van de Rijksuni versiteit Leiden is 179 jaar oud. Of liever gezegd was, want de boom is niet meer: begin december vorig jaar werd hij met een enorme kettingzaag geveld, nadat zijn wortels door een zwam aangetast bleken. IJlings is men toen de jaarrin gen gaan tellen op een meter boven de grond. 174 waren er dat, hetgeen betekent, dat de boom 174 jaar geleden - in 1813, gerekend vanaf 1987 - in ieder geval een meter hoog was. Aan zes smalle ringen na ring 3 is te zien, dat de boom in 1816 ge plant is met een stammetje van 2 centimeter dikte. Als de reus uit zaad is opgekweekt, bete kent dat dat hij bij het planten 8 jaar oud was en dus dateert van het jaar 1808. Sommige jaarringen van de boom zijn erg dun. Het kan zijn dat in die jaren de zomers erg droog zijn ge weest, maar historisch onder zoek heeft uitgewezen, dat sloop- en verbouwing in en rond de botanische tuin en graafwerkzaamheden in de buurt voor het verplanten van bomen zijn ongunstige invloed heeft gehad. De droge warme zomer van 1976 is ook in de jaarlijkse hoeveelheid gepro duceerd hout te zien. In 1984 kwamen de eerste zwammen boven de grond en toen was het snel met de beuk gedaan. Door het plaatsen van meer computertomografen in de Neder landse ziekenhuizen kan per jaar honderd miljoen gulden op de gezondheidszorg worden bespaard. Dat stelt de röntgeno. loog dr. F. Barneveld Binkhuysen die promoveerde tot doctor in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Een computertomograaf (CT) is een driedimensionale röntgen, camera die het menselijk lichaam onderzoekt. Volgens Barne veld Binkhuysen moet zonder de beschikking over een derge. lijk apparaat vaak langdurig en kostbaar worden geopereerd om bijvoorbeeld een kankergezwel op te sporen. Met de corn. putertomograaf is in tien seconden te zien wat een patiënt mankeert. Daardoor hoeft een patiënt ook minder lang in he ziekenhuis te liggen. In Nederland staan nu 46 computertomo. grafen, die ongeveer een miljoen gulden per stuk kosten. Mannelijke okselgeur trekt geen vrouwen aan, maar houdt wel andere mannen op afstand. Dat ontdekten onderzoekers vand( Universiteit van Zuid-Californië in de Verenigde Staten, dens proeven in heren- en damestoiletten. Op de wc-deuren plakten ze een plastic vierkant. Ze hielden b| hoeveel mensen van welk van de vier toiletten gebruik maak. ten. Na een week brachten ze op twee vierkanten wat andros. tenol aan: het hormoon dat de mannelijke okselgeur veroor zaakt. In de vierde week herhaalden ze het experiment metd( controlegeur androsterone: een stof die niet in zweet zit maai wel in urine. Voor vrouwen bleek de aanwezigheid van de geuren niets uit tt maken. Voor mannen maakte de geur van androsterone even- min iets uit. Maar voor de okselgeur deinsden de meeste heren terug: ze kozen een ander toilet. Overigens verhoogt dezelfde geur de seksuele aantrekking;, kracht van varkens. Een wereld van verschil vanavond komen bij VA- A's 'Een wereld van ver gil' minister Brinkman en jd-vakbondsman Fré Meis i de ring. De minister wil de il van de overheid in de be- iardenzorg terugdringen, jj pleit voor een Verant- oordelijke samenleving", aarin niet-bejaarden de ,rg voor bejaarden overne em Volgens de communist ré Meis wordt hiermee de 0k teruggedraaid. De aatschappij is nu eenmaal jranderd. Als de overheid inder doet, komt de bejaar- inzorg steeds meer neer op ijwüligers en dat zijn ,oral vrouwen, meent Fré éis. 21.54 Kippevel Door de vooruitgang van de techniek wordt het steeds goedko per om olie te winnen uit steenkool. De prijs van deze olif Jigé Engelse wordt almaar lager en het moment dat olie uit steenkool ea bruikbaar alternatief wordt voor aardolie komt steeds dichter, bij. Dit staat in een artikel in het Amerikaanse blad Science. Vol. gens Robert Lumpkin, leider bij het project steenkoolconvers;! van de Amerikaanse oliemaatschappij Amcoco, kostte een vat (159 liter) olie uit steenkool in 1983 nog tachtig dollar, en nu dollar. Binnen enkele jaren ligt de prijs van steenkolenolie o: der de dertig dollar per vat. Destijds vormden de hoge olieprij. zen een prikkel om methoden te vinden om op andere wijze olii te winnen. m Douwe Kroeske's speur- cht naar de link' tussen de en nieuwe popmuziek engt hem vanavond bij de ulzanger Bobby Womack. shalve een optreden is in Ippevel' ook een interview et de 44-jarige Amerikaan zien. Daarnaast besteedt roekse aandacht aan Mor- sey, zanger van de voor- groep "The siths'. Deze maand ver- lijnt zijn eerste solo-elpee. 20.15 Veertien dagen In december Door onze redactie wetenschappen film reconstrueert het ilse verzet bij de afkondi- van de staat van beleg december 1981. Tussen de werkers in Silezië en de rpolitie kwam het tot bloedige confrontatie, 'bij zeven mijnwerkers len doodgeschoten. De van de mijnwerkers iboliseert het verzet van gewone volk. Experimenten in het Huygens Laboratorium van de Rijk: universiteit in Leiden hebben aangetoond, dat het mogelijl is één van de bestanddelen van een gasmengsel met behul(21.03 van laserlicht te verplaatsen Hier bin Ich Dit effect kan men toepassen bij het scheiden van gasmeng sels. Het biedt tevens mogelijk heden bij het manipuleren van gassen voor het maken van dunne lagen van verschillende materialen. Op het onderzoek naar dit verschijnsel promoveerde dr. H. Werij enkele dagen geleden aan de Leidse universiteit tot doctor in de wis- en natuur kunde. Hij verrichtte zijn on derzoek in dienst van de Stich ting voor Fundamenteel On derzoek der Materie (FOM) in Utrecht. Werij vertrekt voor enige tijd naar Amerika. Lei den gaat door met het onder zoek. In 1979 voorspelden Russi sche natuurkundigen, dat ato men in een mengsel met behulp van laserlicht kunnen worden verplaatst. Zij slaagden er ech ter niet in dit met experimen ten overtuigend aan te tonen. In samenwerking met de Rus sische onderzoekers bereikten Werij en zijn Nederlandse col lega's dat atomen in een gas mengsel zich met een snelheid van ongeveer veertien meter per seconde verplaatsen onder sturing van laserlicht. Het Leids-Russische onder zoek is volgens FOM vrij uniek. Slechts in Italië en mogelijk in een enkel Amerikaans labora torium is eveneens onderzoek naar dit effect gedaan. Voor zover dat onderzoek resultaten heeft opgeleverd, halen deze het niet bij de prestaties in Lei den. van licht - in vakjargon licht geïnduceerde drift of LID noemd - berust op een tami eenvoudig principe. In een bewegen atomen chaotisch, alle mogelijke richtingen, zonderlij ke atomen botsen honderd miljoen keer per conde met andere atomen, botsingen veranderen telel hun bewegingsrichting. De verplaatsing met lid kan alleen in een gasmengs Door atomen te bestralen ra licht van een heel bepaald golflengte - daarvoor is een li ser nodig - komen de buitens 20.00 elektronen heel even in eenii hogere baan om de atoomken De atomen heten dan 'aangs slagen'. In de Leidse experiment! iicalster Ute Lemper ont- in 1987 een prijs als de iekking van het jaar", vond brengt het eerste ltse net haar eerste grote ow op het scherm, geti- 'Hier bin ich'. De muzi- Ieiding is in handen van idy Kerber, de dirigent de Barbra Streisand makelaar Frank Harmon weg naar kantoor een te liftster meeneemt, wil eigenlijk alleen maar bestraalt men natnumaton»komen dat met laserlicht van een go zijn huis rondhsmgt. De lengte die net boven de gei arige Breezv interesseert lengte zit waarbij de atorc aangeslagen worden. Er f- iger laat dat ook duide- beurt dan alleen iets met i blijken. Hun abrupte af- atomen die toevallig tegeni !id ujkt dan k richting van de laserbundel: elijk te zijn. bewegen. Die atomen zien dJ hun beweging -het bekent Dopplereffect - de golfleng - van het inkomend licht it IS KG en Jvislce' verschoven, tot precies de wenste golflengte. Deze moetkomende atomen ri als enige wel aangeslagen. Begegnung am Vormittag De omgezaagde beuk. In het Huygens Laboratorium werkten Werij en zijn collega's vooral met gasmengsels van natrium in edelgas (bijvoor beeld xenon). Door de natriu matomen met een bepaalde golflengte te bestralen, ver plaatsten deze zich in een be paalde richting. Het is met het blote oog te zien hoe in een gla zen buisje met natrium- en xe- nongas alle natrium met een snelheid van veertien meter per seconde wegschiet Om dit effect tot stand te brengen is een laser nodig die uitermate nauwkeurig kan worden afgestemd op de ge wenste golflengte. De Russi sche onderzoekers beschikten niet over zo'n apparaat. Boven dien bleek het nodig de binnen wand van de gasbuis te bedek ken met een laagje paraffine. Hierdoor wordt de wrijving van de natriumatomen met de wand van het glas sterk ver kleind. In Leiden werkt men nu aan de bouw van een nieuwe laser, waarmee het effect nog beter te bereiken is. Het verplaatsen van atomen in een gasmengsel met behulp VL 'wye fan n/fij joen Xii'kmtn,is alles "feejs jeweest In aangeslagen toestand is natriumatoom iets groter in de grondtoestand. De 1 op een botsing met een xeni toom is daardoor groter, en ondervinden een grotere i stand bij hun beweging het xenongas. Het resultaat] dat de natriumatomen die de laserbron toe bewegen, worden afgeremd dan de at men die er van af bewegen. T gevolge van de vele botsini zal elk natriumatoom het moment tegen de laserstraal bewegen -en worden aan? slagen - en een fractie van» seconde later juist met de serstraal mee bewegen, saldo beweegt elk natrium toom echter gemakkelijker:! de laserstraal mee, zodat v de laserbron vandaan bewegi Stelt men de golflengte de laser net ónder de golflenf af, waarbij natrium W aangeslagen, kan men de s] men tegen de laserstraal inj ten bewegen. Het natrium If dan door de laser te wo: aangezogen. Het LID-effect blijkt teraf al in 1975 bij Bell LateBL WIST F de Verenigde Staten gezien zijn. Men begreep toen niet» er kan de hand was. Bij 61 Labs richt men zich over# I op een ander verschijnsel:I manipuleren van atomen R behulp van de stralingsd» van laserlicht. Dit kan allee»" een heel goed vacuum. Voor LID-effect is juist wel een druk nodig. f

de Stem | 1988 | | pagina 22