yj de bevelanden wil niet met anderen samenwerken Kerkvoogdij wil Sint Baafs niet overdragen 'Dorp Groede is op sterven na dood' VW-Oostburg neemt infostand in gebruik 'Innen van lesgeld beter geregeld' Restauratie pand 'Collot' officieel van start ma FONSv. DORST b.v. Hontenisse vangt bot 'Verblijfsrecreatie mag van ons op Neeltje Jans' AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER Niet tevreden DONDERDAG 3 MAART 1988 'SCHRIKBARENDE LEEGSTAND' V VD-FRACTIEVOORZITTER HENNEKEIJ: INVULLEN FORMULIEREN EEN HELE KLUS MAAR: Spellen Winstpunt Vergoeding r huur van videofilms, s, videocassettes, /'s, camera's SCHON€ MOTOR Br nieuw uitge- ijs/ waarde ver- KLE lang is, ont- I leeft ondergaan. I, "OLVO 760 GLC VOORJAARSSHOW t/m 14 MAART Ettensebaan - Breda Tel. 076-224031 DE STEM VAN ZEELAND T27 Breuk tussen waterschappen Van onze verslaggever GOES - Er is een ernstige breuk ontstaan tussen de Zeeuwse water schappen boven de Westerschelde. Het waterschap Noord- en Zuid-Be veland krijgt van de meeste betrok kenen de Zwarte piet toegespeeld omdat het niet wil samenwerken met de andere drie in het gebied. Daarmee is de door de Zeeuwse politiek beoogde samenwerking tussen alle water- i schappen in de provincie volledig op de tocht komen te staan. Begin vorig jaar besloten provinciale staten dat een verdere fusie de waterschappen bespaard zou blijven als ze het, met het oog op het inte grale waterbeheer (zorg voor kwantiteit en kwa liteit), goed genoeg met elkaar zouden kunnen vinden. Ze kregen daarvoor ongeveer een jaar de tijd. Nu dat is verstreken blijkt dat een behoor lijke vorm van samenwerking alleen gelukt is in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar een gezamenlijke adviesdienst van de grond komt. Boven de Westerschelde heeft de overheer sende positie van het grote Bevelandse water schap roet in het eten gegooid. In waterschaps kringen richten boze blikken zich vooral op dijk graaf G. de Jager, die als CD A-statenlid vorig jaar wel voor een fusie stemde. De dijkgraag legt het verwijt dat hij de kwade genius is naast zich neer. 'Kletskoek' zegt hij. Het zag er kortgeleden inderdaad nog naar uit dat de vier boven de Westerschelde elkaar toch nog zouden kunnen vindea Griffiers en hoofden van de technische diensten werkten een samen werkingsmodel uit, dat vergelijkbaar was met het Zeeuws-Vlaamse en waarmee, naar men dacht, de politiek zou kunnen leven. Maar ineens zette een seintje uit Goes het licht op rood. Voorzitter J. Lantsheer van de Zeeuwse wa- terschapsbond, tevens dijkgraaf van het water schap Walcheren, is de schok nog niet te boven. „We doen het toch maar niet, kregen we ineens te horen. Ons hele apparaat is gereorganiseerd en we zijn tot de conclusie gekomen dat we alles zelf wel kunnen. Dat was het verhaal, waarbij men ons diensten aanbood. Een soort loonwer kersconstructie, waar de drie anderen niet voor voelen. We hebben besloten om met z'n drieën gewoon op de ingeslagen weg door te gaan, zodat de Bevelanden nu alleen staat," aldus Lantsheer. Die lezing wordt bevestigd door dijkgraaf I. Hage van het waterschap Tholen. „Het is heel jammer dat zes waterschappen in Zeeland het eens zijn over samenwerking en dat er plotseling een uit de boot stapt," zegt Hage, die er fijntjes aan herinnert dat het Bevelandse schap het grootste in Zeeland en een van de duurste van Nederland is, terwijl Tholen zich het kleinste en goedkoopste Zeeuwse schap mag noemen. De man met de Zwarte piet op zak, De Jager, noemde de aantijgingen gisteren 'waanzin' en 'kletskoek'. Inhoudelijk wilde hij er nog niet op ingaan omdat er vandaag (donderdag) een alge mene vergadering is, waarop hij de gang van za ken uit de doeken wil doen. Dan zal volgens hem blijken dat zijn waterschap helemaal niet de eerste viool wil spelen boven de Westerschelde. De kleinere drie houden inmiddels hun hart vast als ze bedenken hoe de politiek zou kunnen reageren op de gang van zaken. WD-fractie- voorzitter J.Hennekeij hield gisteren op een spreekbeurt in Cohjnsplaat nog een slag om de arm. Zonder hem met name te noemen legde ook hij de verantwoordelijkheid bij De Jager. „Te duidelijk is gebleken dat niet bij alle vier de be trokken waterschappen een positieve grondhou ding aanwezig was om samen te werken." Overi gens zei hij de voorstellen van de waterschappen 'met grote nieuwsgierigheid' tegemoet te zien. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes houdt de waterschappen in ieder geval aan het afgespro ken tijdschema. „Voor de zomer willen we kno pen doorhakken." Na aanvankelijk 'gematigd optimistisch' te zijn geweest over de kansen op samenwerking, ziet ze die nu heel wat somber der in. „Ik ben er niet kapot van." W~ F iffél MAAIT i«M RtWEI W UK» VA* Effit vas mtmam tw«* - Kam» t* c.t.»A»K ,0* RET HJUTW* itttt nt.vaut*AA*«*t» AA**A*Ö* F iUWSI 1 De gedeputeerden E. Maris-Koster (in bontjas) en R. Barbé schroeven de gedenkplaat in de muur van het pand 'Collot' F0T0W1M KOOYMAN Van onze verslaggever LOOSTERZANDE - De (gedeputeerden R. Barbé en Maris-Koster hebben gis teren officieel het startsein jgegeven voor de restauratie van het monumentale pand [Collot' aan het Hof te Zan- peplein te Kloosterzande. s deden dat door het aan de muur schroeven van een ge- ienkplaat waarmee, na een mk aan de bel door burge meester A. Kessen, twee 'mon- iken' kwamen opdraven. Dat de gedeputeerden voor deze handeling waren uitgeno digd is niet verwonderlijk. Im kers, Hontenisse vangt voor iet karwei, dat een miljoen julden kost, ruim twee ton lubsidie van de provincie. Daarnaast stopt ook het rijk er nog eens drie ton in. Kessen stelde dat in het ge val van het pand 'Collot' het Ws aan twee kanten snijdt. Enerzijds blijft het enige grote monumentale pand dat de ge beente rijk is behouden. An- lerzijds komt de toekomstige Kincentratie van de gemeente lijke diensten volgens Kessen een doelmatiger werken ten goede. Barbé zei met plezier naar Kloosterzande te zijn gekomen om zijn steentje bij te dragen aan het geven van een grotere bekendheid aan Hontenisse. Hij prees het promotiebeleid van burgemeester Kessen. Wat het pand 'Collot' betreft meende Barbé dat het een aan zet kan geven om het 'hart' van de gemeente meer cachet te ge ven. Ook Maris-Koster bleek in stemmend kennis te hebben ge nomen van de voortdurende pogingen van Kessen om zijn gemeente te promoten. „Maar bedenk wel", voegde ze er aan toe, „dat in veel zaken toch de provincie het laatste woord heeft. Bijvoorbeeld in de re creatie. Daarvoor heeft de pro vincie beleidsregels opgesteld en dat betekent niet dat er in de polder zomaar recreatie-pro jecten kunnen verrijzen. Zoals een bungalowpark". Aannemer Van Kerkhoven verrastte tenslotte de twee ge deputeerden en de burgemees ter met een lijvig boekwerk over de Schelde. Van onze verslaggever AARDENBURG - De kerkvoogdij van de Nederlands Her vormde Kerk wil het beheer over het achterste deel van de Sint-Baafskerk in Aardenburg niet overdragen aan de Rij ksgebouwendienst. Hij wees erop dat particuliere ondernemingen op het ogenblik bekijken hoe ze de plannen verder kunnen invullen. „Als daartoe verblijfsrecreatie op Neeltje Jans noodzakelijk is om een en ander rendabel te ma ken, dan moeten we kiezen. Het is een keuze tussen invulling van een algemeen hoog aange slagen plan Van Gasteren met verblijfsrecreatie, of het laten verwilderen van Neeltje Jans. De keuze van de WD-fractie mag duidelijk zijn. Wij hebben altijd al bezwaar gehad tegen het uitsluiten van verblijfsre creatie," aldus Hennekeij. Hij had dan ook weinig moeite het het door de Maat schappij voor Nijverheid en Handel gepresenteerde plan voor Neelije Jans, waarin ver blijfsrecreatie de kurk is, die de exploitatie mogelijk maakt. Voorlopig zal de VVD nog geen Met restauratie van de Sint- Baafs, zo heeft het gemeente bestuur afgelopen maandag van de kerkbestuurders te ho ren gekregen, wordt op 1 april begonnen. Het is de bedoeling van de Kerkvoogdij om de rijksgebou wendienst in te schakelen voor de begeleiding van de restau ratiewerken. De gemeenteraad van Aar denburg is, naar aanleiding van de beslissing van de Kerk voogdij om het achterschip niet over te dragen, verzocht om zich opnieuw te bezinnen over de toekenning van de gemeen telijke subsidie van 25.000 gul den voor het restauratieproject. De raad had aan de subsidie verlening de voorwaarde ver bonden dat het achterste deel van de Sint-baafs na restaura tie in beheer gegeven zou wor den van het rijk. Aangezien de Kerkvoogdij afziet van die overdracht is de gemeenteraad door de kerkbestuurders ver zocht om de voorwaarde op te heffen. Het argument van de Kerk voogdij om het achterste kerk deel niet over te dragen is dat de kerkbestuurders zelfstandig over het gebouw willen kunnen blijven beschikken. Het voor schip wordt wel beheerd en on derhouden door de rijksgebou wendienst. Van onze correspondent TERNEUZEN - De 25- jarige Terneuzenaar SB. kwam gistermid dag bij de sociale dienst in zijn woonplaats ver haal halen over zijn uitkering. De man werd medegedeeld dat dat morgen (vrijdag) geregeld zou worden. Aanvankelijk scheen de man hiermee vrede te hebben. Korte tijd later echter wierp hij een kei door een de ruiten van het gebouw, schade ongeveer 2000 gulden. B. werd door de inmiddels gewaar schuwde politie aange houden en kreeg een pro ces verbaal. statenbrede steun krigen voor dit standpunt. Het CDA kijkt de kat uit de boom, de PvdA wijst verblijfsrecreatie zonder meer van de hand en wil de ontwikkeling van het eiland beperken tot wat Louis van Gasteren voor ogen had: een educatieve attractie van inter nationale allure. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De gemeente Hontenisse is wel erg optimistisch te werk ge gaan in een poging zoveel mogelijk geld buit te maken uit het provinciaal potje met extra geld voor stads en dorpsvernieuwing. Gedeputeerde E. Maris-Koster stelde dat gisteren tijdens een bijeenkomst te Kloosterzande. In dat potje zit vijf ton en volgens de gedeputeerde wordt het een hele toer om dat geld te verdelen. In totaal hebben 23 gemeenten er een gooi naar ge daan, met projecten die alles bij elkaar zowat twaalf miljoen gulden kosten. Hontenisse heeft daarbij een aardig partijtje meegeblazen door maar liefst twaalf projec ten in te dienen. Daaronder ook verschillende zaken die meer met groen dat met stads- en dorpsvernieuwing te maken hebben. „Als u nu eens met twee degelijk onderbouwde projecten komt", adviseerde de gedeputeerde burgemeester A. Kessen, „dan scoort u hoger dan met die waslijst van twaalf". Daaruit kan worden afgeleid dat Hontenisse geld uit dat extra potje wel kan verge ten. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het dorp Groede is op sterven na dood. Het gemeentebestuur van Oostburg moet dan ook al les in het werk stellen om de leefbaarheid in deze plaats op peil te houden. Gebeurt dit niet, dan zullen de gevolgen funest zijn. Dit weinig verheugende feit bracht raadslid H. van der Weegen (Dorpsbelangen en Toerisme) woensdag naar voren tijdens een vergade ring van de adviescommis sie voor openbare werken. Volgens Van der Weegen kampt het dorp met een schrikbarende leegstand en is het bevolkingsverloop verontrustend. Hij drong dan ook bij het college aan op een snelle totstandko ming van een dorpsplan voor Groede. Wethouder A. de Feijter, die de vergadering voorzat, zei dat van een dorpsplan op zich weinig heil te verwach ten was. „Niettemin probe ren we met alle middelen die ons voorhanden zijn om de leefbaarheid in de kleine kernen op peil te houden. Dat geldt niet alleen voor Groede, maar ook voor de andere woonkernen," aldus De Feijter. Hij stelde voorts dat voor Hoofdplaat èn Groede een speciale subsidiepot in het leven geroepen was voor particuliere woningverbete ring. „Op zich bestaat er al een behoorlijke subsidiere geling voor woningverbete ring. Daarbovenop kunnen mensen in die plaatsen nog eens een beroep doen op de extra subsidiepot," bena drukte hij. Met het oog op deze moge lijkheden verzocht Van de Weegen om de subsidierege lingen nadrukkelijk onder attentie van de bevolking van Groede te brengen. De Feijter deed de toezegging dat dit zal gebeuren. COLIJNSPLAAT - Van de WD-fractie in provinciale sta ten mag er een hotel verrijzen op Neeltje Jans, als dat no dig is om de fraaie plannen van Louis van Gasteren met het voormalige werkeiland betaalbaar te maken. Fractie voorzitter J. Hennekeij liet daar gisteren op een spreek beurt in Colijnsplaat geen twijfel over bestaan. Van onze verslaggever OOSTBURG - Toeristen die Oostburg aandoen hoeven zich van nu af aan niet verloren te lopen. Gisteren nam de plaatselijke Vereniging voor het Vreemdenlingen Verkeer namelijk haar nieuwe informatiepost in gebruik. Met zeer grote belangstelling worden de verrichtingen van wethouder J. de Vries gevolgd EN MAAND geleden ver- lelde Marieke Bolle, woordvoerster van het mi- Pisterie van onderwijs, ze- |er te weten dat de scholen Toor voortgezet onderwijs de toekomst niet meer hoesten helpen bij het in- |en van het lesgeld. Inmid- fcls liet het ministerie bij Je scholen een lading for mulieren bezorgen. Die prmulieren moeten per 1 Ipril weer in het bezit zijn ïan het departement, literaard ingevuld. Het Finisterie heeft de namen phg van alle leerlingen Je straks lesgeld (nu nog JWO gulden) moeten beta- Tn' schoolleiders, wel pvreden over de nieuwe harder van innen, werden forrast door de papieren. IPirecteur Rietra van de prneuzense MTS-MEAO If eek de forumulieren pus grondig en ontdekte d aet heel karwei is i' det ministerie tevreden testellen. Door Romain van Damme DE MEESTE leiders van de scholen voor voortgezet onder wijs kijken welgemoed tegen de nieuwe regeling voor het in nen van lesgeld aan. Weliswaar bezorgde het ministerie bij iedere school een paar dozen vol met formulieren die inge vuld moeten worden, maar vol gens de rectoren en directeuren hoeft dat geen al te groot strui kelblok te zijn. „De namen van de leerlingen zitten in de computer. Met het maken van een uitdraai zal het ver klaar zijn", vermoedt rec tor A. Janse van de Terneu- zense scholengemeenschap Pe trus Hondius. En zijn collega Th. Boogaard van de scholen gemeenschap 't Zwin in Oost- burg: „Het ministerie moet wat informatie hebben. Dat zal met een computeruitdraai wel luk ken. Maar ik kan daar momen teel geen goed oordeel over vormen. Ik heb de formulieren nog niet gezien". Directeur A. Rietra van de MTS-MEAO voor Zeeuwsch- Vlaanderen in Terneuzen heeft de formulieren wel bekeken. „We hebben 1100 formulieren nodig en hebben er 750 gekre gen. Daar begint het mee", zegt hij. „We beschikken op school over een geautomatiseerd sys teem. De computer-lijsten in sturen, zal echter niet gaan. Daar neemt het ministerie geen genoegen mee. Het ministerie geeft precies aan hoe het moet. Aangepast aan hun systeem veronderstel ik". „Naar ons wordt niet geke ken. De namen van de leerlin gen moeten als volgt gespeld worden, letter, spatie en dan weer een letter. Zo zitten die namen niet in de computer. Per leerling moeten we vijftien ge gevens invullen op het formu lier. Dat staat precies, heel strak aangegeven. Dat zal tijd kosten. Rond Pasen zitten we met de uitreiking van rappor ten. Dat gaat voor. We doen ons best en zien wel hoeveel ruimte we hebben om die formulieren tijdig bij het ministerie te krij gen". Ondanks het werk dat het in vullen van de formulieren met zich meebrengt, zijn de school leiders tevreden met de nieuwe regeling. gj.ote winstpunt is dat de leerlingen niet meer van school gestuurd kunnen worden", legt rector A. Cosijn van de Hulster scholengemeen schap Jansenius uit. In voor gaande jaren was het mogelijk leerlingen van zestien jaar en ouder van school te verwijde ren als het lesgeld niet betaald was. Het lesgeld moest betaald worden aan de scholen die het op hun beurt weer moesten doorsluizen naar het ministe rie. Daar hadden de scholen veel moeite mee. „We zijn geen be lastingkantoor", zegt rector A. Janse van het Petrus Hondius. „Het ministerie heeft nu de touwtjes in handen genomen. Dat de leerlingen niet meer weggestuurd kunnen worden is natuurlijk een prima zaak". „Het ministerie heeft toege zegd dat er straks centraal geïnd wordt", vertelt A. Cosijn. „Wij moeten die formulieren invullen en terugsturen naar het ministerie. De ouders van de kinderen die lesgeld moeten betalen, krijgen van dat minis terie een schuldbekentenis voorgelegd. Als ze dat onderte kenen mag de leerling inge schreven worden. Dat is een hele verbetering. In het verle den mocht de leerling pas inge schreven worden als het geld binnen was. Hoe het ministerie aan het geld komt, is geen zaak van ons meer. Als de ouders niet betalen, moet het ministe rie dat zelf oplossen. Desnoods via een deurwaarder. In ieder geval wordt dat niet meer over de hoofden van de leerlingen uitgevochten. En dat is een prima zaak". Alle leerlingen in het voortge zet onderwijs die op 31 juli zes tien jaar en ouder zijn, moeten het lesgeld betalen. Leerlingen van zestien en zeventien jaar kunnen aanspraak maken op een (gedeeltelijke) vergoeding van het lesgeld door de tege moetkoming in de studiekos ten. Die bijdrage is afhankelijk van het inkomen van de ouders. Als de ouders een mini mum-inkomen hebben, wordt het lesgeld helemaal vergoed. „We zitten niet om werk te springen. Het ziet er nu in ieder geval een stuk beter uit", zegt A. Cosijn tot slot nog. „Nu is er tenminste al snel gehandeld.' We hebben de formulieren al binnen. We moeten afwachten hoe het straks loopt, maar met het instellen van dat crisis-ma nagement in Groningen heb ben ze het daar wat de studie- fincnaciering betreft ook beter in de hand". De infopost, ondergebracht in de tijdschriftenwinkel van het echtpaar Carpentier, werd of ficieel geopend door de Oost- burgse wethouder voor recrea tiezaken J. de Vries. Hij deed dit door, onder begeleiding van orgelmuziek, een aanduidings bord met het VW-logo te ont hullen. De informatiepost van VW- Oostburg was de afgelopen 25 jaar onafgebroken onderge bracht bij boekhandel J. Ouwendijk. Deze gaf het be stuur vorig jaar te kennen er mee te willen stoppen. Vervolgens ging het bestuur op zoek naar een nieuw onder komen. Uiteindelijk viel de keuze op tijdschriftenhandel Carpentier aan het Eenhoorn plein. „Een prima lokatie," zo voerde VW-voorzitter R. Th. van der Helm woensdagmid dag aan. „Ik geloof dat we geen betere plaats in Oostburg had den kunnen vinden. De info stand ligt centraal, tegenover de Markt en, een ander voor deel is, dat de zaak van het echtpaar Carpentier zes dagen per week geopend is. Dat bete kent dat ook de WV-stand praktisch heel de week voor toeristen bereikbaar is," aldus de voorzitter. De Vries deed tijdens zijn toespraak een beroep op de - FOTO DE STEM COR J. DE BOER vertegenwoordigers van de ■winkeliersvereniging en Oost burg Promotion. „Twee zaken kunnen helpen om Oostburg die plaats te geven waar het recht op is. Ik denk dan aan de reconstructie van het centrum, waar de middenstanders aan mee zouden moeten betalen en het open zijn van de winkels op zondag. Worden die zaken ge realiseerd, en daarvoor zijn we afhankelijk van de onderne mers, dan komen we een heel eind in de goede richting," zo benadrukte De Vries. Overigens was ook hij ver heugd met het nieuwe VW- onderkomen. „Deze nieuwe stand past geheel in ons stre ven om de VW te professiona liseren. Daar hebben we de zes tig mille, die wij als gemeente bestuur daarvoor extra hebben uitgetrokken best voor over," stelde de wethouder. Na zijn toespraak ontving hij de eerste VW-geschenkbon uit handen van de nieuwe standhoudster. Voorzitter P. Verduin van de Oostburgse winkeliersvereni ging wenste de VW alle succes toe en sprak de hoop uit dat de vereniging en de stichting Oostburg Promotion elkaar in de nabije toekomst zouden vin den om gezamenlijk zorg te dragen voor een verdere pro motie van stad en streek.

de Stem | 1988 | | pagina 13