Sean Winders blij met populariteit Turnsport zit in de lift AU ZEEUWSE fJ Pierre Raas wil prof wordei [NZET TE] Jaap f 'ALS ZE ME AAN ALLE KANTEN VOORBU LOPEN STOP IK' 'EEN CLUB OP MAAT, EEN NIEUWE ONTWIKKELING IN DE GOLFSPORT EEDE - Met zijn 37 jaar is Theo de Croock de ouderdomsdeken van afdelingstweedeklasser Aar denburg. Kort voor de competi tiestart was het helemaal nog niet zeker of hij aan zijn negen tiende seizoen in het groen zwarte keurkorps zou beginnen. Paraat ZEEWSCH-YLAANDEREN GROOTSTE REGIO VAN DE ZEBRA Kinderen Reclame ^ZEKERINGEN 'NU IS HET TIJD OM AMBITIES GESTALTE TE GEVEN' Valpartij Kansen Toernooi Savok in Sas van Gent tweede klas >re in Goes Mleybal Oostburg ider bestuur DE STEM SPORT EXTRA DONDERDAG 3 MAART 1988 T48 )ESTEM SPORT 4 Door Rinus Verberkmoes SLUISKIL - He is nog maar enkele jaren geleden dat de Engelse Sluikillenaar Sean Winders het opnam voor de golfsport in de regio. Dat hij het als golf-promotor goed gezien had, bewijst de groei die deze sporttak sindsdien heeft doorgemaakt. Voor Winders tevens de basis om zich thuis te voelen in het Zeeuwse. Dat hij hiervoor stevig aan de weg moest timmeren, weet de ex-Londenaar zelf het beste. „In het begin was het enorm pionieren en proberen vaste grond onder de voeten te krij gen. In die opzet ben ik redelijk geslaagd," aldus Winders, die na diverse regionale experi- menten de golfclub Reimers- waal mee op poten hielp zetten. Een club die het tot tevreden heid van Winders goed doet. Toch wilde de golf-prefes- sional Winders meer. De kans daartoe kreeg hij in het Wal- cherse Westkapelle. In de dui nen tussen Zoutelande en Westkapelle kon hij starten op een twee hectare groot duinter rein. Een uniek terrein waarop hij-1 dagelijks te vinden is. Al met al dus een redelijk snelle ontwikkeling in de voor Win ders 'populairste' sport. Want golf populair maken en toegan kelijk voor iedereen, is nog steeds hetgeen Winders na streeft. Hij vindt het dan ook jammer dat er nog steeds teveel clubs zijn die niet verder kij ken dan de eigen groep en dus ook geen onderlinge competitie aangaan. Want dat het meedraaien in een competitie noodzakelijk is om golf werkelijk populair te maken, weet de Sluiskillenaar als geen ander. Winders: „Voor mij staat als een paal boven water dat de kabeltelevisie veel goeds heeft gedaan voor de golfsport. Maandelijks zendt de BCC een wedstrijd uit en die wordt, voor zover ik reacties hoor, goed bekeken. Het gevolg hiervan is dat mensen geïnte resseerd raken en ook eens een balletje willen slaan. Deze inte resse wordt vaak niet gehono reerd omdat clubs privé zijn. Mijn uitgangspunt is altijd ge weest een golfclub op te zetten waar iedereen aan de slag kan. Het is mede daardoor dat ik momenteel mensen vanuit bij voorbeeld Rotterdam ontvang om ze de golf-beginselen bij te brengen. Op zich leuk voor mij, maar toch ook een minpunt voor de clubs in die regio." Een gunstige ontwikkeling waar Winders uitermate blij mee is, is het gegeven dat het voor de 'gewone' man nu even eens mogelijk is een club op maat te krijgen. Winders: „Dat een wielrenner een fiets naar zijn persoon aangemeten krijgt, is voor iedereen nor maal. Hetzelfde geldt voor de biljarter die zijn eigen keu heeft. Bij de golfsport ontbrak tot voor enkele jaren die moge lijkheid. Wilde men die toch hebben en dan praat ik over profs, dan moest men daarvoor in Engeland zijn." Die periode is voorbij nu dit materiaal eveneens in Neder land verkrijgbaar is. Winders: „Met deze unieke en goede ont wikkeling zijn we weer een stapje verder. Iedereen kan nu een club bestellen die bij hem of haar past. Het is een posi tieve bijdrage die niet alleen goed is voor de speler zelf, maar ook voor zijn prestaties. En dat is een goede zaak." Deze club op maat, betekent dat de speler de beschikkign kan krij gen over een club die onder an dere voorzien is van een voor hem geschikte steel en een ideale handgreep. Een stukje gereedschap van en voor de vakman vergelijkbaar met een maatkostuum in de race van hole naar hole in zo min moge lijk beurten. Theo de Croock doorzetter Theo de Croock voelt zich nog best op zijn gemak in het eerste elftal van de voetbal vereniging Aardenburg. - foto wim kooyman. Door Fred Rabout Als bloemist maakt hij lange dagen, maar tot groot genoegen van trainer Rudy Veraart kwam hij toch op tijd opdraven. „Ik heb inderdaad lang getwijfeld, maar dat heb ik de afgelopen jaren al meer gedaan. Nog steeds beleef ik plezier aan het voetbal len en pas als ze me aan alle kanten voorbij lopen kap ik er mee. Of een blessure moet me vellen. Als je tegen de veertig loopt is terug komen na een blessure niet meer zo gemak kelijk." Een blessure kreeg hij onlangs. Kort voor de winterstop scheurde zijn knieband van de rechter knie, maar gelukkig stond de winter stop voor de deur en hij is nu paraat om aan de tweede competitiehelft te beginnen met 'zijn jeugd'. „Ik ben inderdaad veruit de oud ste, want na mij komt Sjaak Tellier en die is rond de 25 jaar. Ik heb de tijd nog meege maakt dat er over een linksbinnen en rechts half werd gesproken. Nu hebben ze het over een spits en als ze aanvallend willen spelen, twee. Twintig jaar terug waren er vijf aan vallers-." Hij begon op zijn achttiende nadat hij zich als 12-jarige op het Burgemeester van Don- gen-sportpark kwam aanmelden, in het eer ste. Toen was het niveau waarop gespeeld werd aanmerklijk hoger, want op het hui dige niveau, tweede klasse afdeling, speelde Aardenburg nog nooit. „Toen ik begon had den we inderdaad een leuk elftal met jon gens als Rik Henry, Johan Baert, Eddy en Jacky Paridaen. We draaiden mee aan de top van de afdeling en pakten zelfs de titel om een aantal jaren in de vierde klasse mee te draaien. Met name het eerste jaar ging het voortreffleijk, zowel in de competitie als voor de beker, waarin we onder meer Vlis- singen en Breskens uitschakelden en pas in Roosendaal tegen RBC ons Waterloo vonden. Het waren leuke tijden. We stonden wel met een man of zes in het afdelingselftal." De Croock, al een aantal jaren op het mid denveld geposteerd nadat hij als buitenspe ler was begonnen, heeft dus de teruggang van het Aardenburgse voetbal meegemaakt. „Jammer, maar het is niet anders. Er zijn hier veel goede voetballers vertrokken. Pak Martin Quataert, Rudy Snouwaert, Mario de Vreeze, Jef Buzeyn, Marnix van Rie en Hans Ritico. Blijven deze jongens hier dan spelen we toch zeker geen tweede klasse afdeling. Gelukkig hebben we Hans Ritico weer terug. Tijdens de winterstop heeft hij tussentijds overschrijving gekregen van Breskens en hij betekent een welkome versterking, want met name de afwerking ontbreekt nog dit sei zoen. Dat zal best allemaal in orde komen, want het zijn allemaal jongens tussen de achttien en twintig jaar." Dat Aardenburg een vrij kleurloos seizoen voor het voetlicht brengt, heeft daar volgens hem ook alles mee te maken. „Mij verrast het zeker niet. Er waren inderdaad stemmen van even terugkomen, maar zo simpel ligt dat niet. Er zijn voorbeelden genoeg hier in de buurt. Wat heeft Oostburg niet moeten knokken om uit die tweede ldasse te komen. Het probleem van Aardenburg is dat we leuk kunnen voetballen. Al jaren staan we daarom bekend. Tegen voetballende ploegen lukt het dan ook wel, maar het spijtige is dat je die in een tweede klasse afdeling niet te genkomt. Het is puur werkvoetbal. Lange halen, vlug thuis en dat ligt ons nu niet. Trouwens ook in een eerste klasse van de afdeling staat het krachtvoetbal hoog geno teerd. De kwaliteit is er hier zeker. Dat be wijzen jaar na jaar onze jeugdelftallen. Het is alleen jammer dat er maar weinig spelers de gevraagde mentaliteit op kunnen brengen als ze de stap naar de senioren moeten ma ken. velen knappen dan af." Of dit nu werkelijk zijn laatste seizoen is? „Dat weet ik echt zelf niet. Aan het einde van elk seizoen zeg ik dat ik stop. Als september weer in zicht komt, gaat het weer kriebelen. Het wordt wel steeds moeilijker. Door mijn werk kan ik maar één keer in de week trai nen. Daarnaast speel ik nog wel in de zaal in het Belgische Adegem. Dat begint meestal pas 's avonds om tien uur, dus is qua werk goed op te lossen. Conditioneel gaat het nog wel. De pure snelheid is echter verdwenen," aldus de Eedenaar, die samen met Patrick van Quekelberghe het voormalige vlassers dorp vertegenwoordigt in Aardenburg. Er zijn wel eens andere tijden geweest. De Croock: „We hebben inderdaad elftallen ge had waarin de inbreng van de mannen uit Eede rond de vijftig procent lag, maar ook die tijden lijken alleen maar in de archieven terug te keren." Door Peter Snelders HULST - Het turnen in zijn algemeenheid zit in Neder land in de lift. De kwaliteit van de wedstrijd- en top sportturners en turnsters neemt zichtbaar toe en over het algmeen neemt ook de kwantiteit in de meeste re gio's, die tot het KNGV (Ko ninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond) behoren, toe. De regio Zeeuwsch-Vlaande ren maakt daarop geen uitzon dering. Integendeel, want juist in deze regio gaat het turnen in zowel verenigings- als indivi dueel verband met rasse schre den vooruit. „Het gaat uitstekend hier in Zeeuwsch-Vlaanderen," zegt Adri Koster, coördinator van de regio Zeeuwsch-Vlaanderen die deel uitmaakt van de Ze bra, de Zeeuws-Brabantse Turnkring. „Vooral de laatste jaren is een duidelijke groei waarneembaar. Zeg maar tien, twaalf jaar geleden stelde het turnen in verenigingsverband nauwelijks iets voor hier." Toen begon dat van de grond te komen. Adri Koster was één van de de vormgevers daarvan. Na jaren leidende functies te hebben bekleed bij de voetbal vereniging HW'24 en de vol leybalclub Watneys Tacktika (de voorloper van Morres) han teerde hij ook zo'n 25 jaar de voorzittershamer van de Hul- sterse atletiekvereniging RKHAV. Vanuit die veriniging ontstond ook de huidige gym nastiek- en turnvereniging met die naam. „Het moet omstreeks 1970 ge- weest zijn toen er hier belang stelling ontstond voor gymnas tiek. Daartoe voelde ik me di rect aangetrokken. Net zoals de atletieksport me altijd geboeid heeft. Turnen en atletiek zijn de basissporten. Van daaruit kun je later aan tal van andere sporten gaan doen, want atle tiek en turnen zijn uitstekende sporten voor de mentaliteit en de lichaamsbeheersing. Daarom had ik er nooit moeite mee als sommigen naar een an dere tak van sport over wilden stappen. Als ze enig talent be zaten stimuleerde ik dat zelfs. Dat werd me niet altijd in dank afgenomen, maar ik ging er al tijd van uit dat je nooit de ont wikkeling van iemands talent in de weg mag staan. Dat even terzijde. De gymnas tiekvereniging kwam dus van de grond en omdat ik graag met kinderen werk, dat komt ook wel uit hoofde van mijn beroep als leraar, zat ik binnen de kortste keren in het bestuur van die vereniging. In het be gin was het allemaal nog mondjesmaat, maar zo stilaan begon zich een serieuze gym nastiekvereniging te ontwik kelen. Dat leidde er toe dat we contact zochten met THOR uit Sas van Gent, de toonaange vende vereniging hier in de re gio, om eens in een onderlinge wedstrijd tegen elkaar uit te komen. THOR zou twee meisjes teams in de strijd brengen en wij één. Van tevoren wist ik al dat THOR op een hoger peil stond dan onze club. Om onze turnsters te stimuleren maakte ik een afspraak met THOR. Die luidde: Ik heb hier drie bekers. Twee zijn er voor THOR en één voor ons. Jullie krijgen de be kers voor de eerste en derde plaats, wij die voor de tweede. Onze meisjes waren dolblij met dat resultaat en zeker toen in de publiciteit verscheen dat we zo goed gepresteerd hadden door een team van THOR ach ter zich te laten. Toen begon eigenlijk alles goed op gang te komen. Een jaar later werden we lid van het KNGV en nog een jaar later hielden we een wedstrijd van de Zebra. We gingen in de vereni gingscompetitie met drie ploe gen van start. THOR, RKHAV en V en K uit Hoek. Daarna kwamen daar DIO Breskens en CGV Clinge bij en nog later de grote vereniging EMM uit Ter- neuzen. Enkele jaren geleden Olympus uit Vogelwaarde en V en L uit Koewacht en dan vanaf dit jaar TIOS en Turn'87 uit Oostburg. Daar gaan we niet de boer voor op. Die clubs melden zichzelf aan en krijgen, als ze daar om vragen, docu mentatie toegestuurd. De pu bliciteit en het feit dat de wed strijden zich in een bijzonder vriendelijke en goed georgani seerde sfeer afspelen, hebben daar ook invloed op. Een belangrijke factor is ook de mond-op-mond-reclame van de jeugd onderling. Die jonge ren moedigen elkaar aan om ook eens deel te nemen aan wedstrijden. Daarom voorzie ik nog groei. Er zijn nog geen ver enigingen in Axel, Zaamslag, Aardenburg en Cadzand en misschien nog in plaatsen waar ik niet vanaf weet. Mogelijk komt er daarvan ook één bij volgend jaar. Van mij mag het. Alleen zullen we dan, omdat het nu al een complex gebeuren wordt, je praat over zo'n 500 deelnemers en deelneemsters, de wedstrijd over twee dagen uit moeten smeren. Ook dat is geen onoverkomelijk probleem. Die forse groei hier in de re gio heeft er wel toe geleid dat we nu de grootste vereniging, althans in de regio, met de meeste leden zijn binnen de Ze bra. Ook ons jurykorps is mee gegroeid. Er zijn pas 22 nieuwe juryleden bijgekomen. Die en de organiserende verenigingen zorgen er voor dat alles op rol letjes verloopt. We hebben hier momenteel een kerngezonde regio en dat doet de mensen die l* v w jtHHÉ -«fMtthk. T r*» Pierre Raas wil dit seizoen een aantal goede resultatj neerzetten in het amateurwielerwereldje om zo een spriiij plank te hebben naar de profs. - fototanniedeji Van onze sportmedewerker 'S-HEERENHOEK - Pierre Raas loopt nog steeds mets rieuze plannen rond om beroepsrenner te worden. Metj uitgangspunt voor ogen begint hij aan het nieuwe seiz waarin dus voor hem veel op het spel staat. De blonde reur uit 's-Heerenhoek, die in april 24 jaar wordt, conti deert dat het tijd wordt om aan zijn profambities gesfc te geven. Tevens weet hij maar al te goed dat dit zal afhangen van de re sultaten die hij boekt in het amateurpeloton. „Ik sta dan ook op scherp," zegt hij„en ho pelijk heb ik meer geluk dan vorig jaar." Pierre Raas had toen een bijzonder onfortuin lijk seizoen. Al in maart kwam hij door een spierontsteking aan zijn rechter knie weken lang op non-actief te staan en het noodlot sloeg voor hem op nieuw toe tijdens de tweede etappe van de Omloop' van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Ik werd toen bij een valpartij betrokken, waarbij een nier werd beschadigd en belandde tien dagen in het ziekenhuis. Daarna vergde het herstel nog geruime tijd en in feite was het hele seizoen voor me naar de knoppen. Want de echte grote wedstrijden gingen mijn neus voorbij." Weliswaar wist Raas vorig jaar nog acht keer de overwinningsbloemen in de wacht te slepen en klasseerde hij zich zeven keer als tweede, maar deze resultaten in crite riums waren blijkbaar toch geen maatstaf om een profcon tract los te peuteren. Integen deel. De Zeeuw kreeg zelfs geen nieuwe verbintenis bij Joi Aarle, de gastrennersven ging waarvoor hij drie nen had geopereerd. Een nieuwe tegenslag voor Raas, die overigens bij de pakken is gaan neen ten en dit jaar probeert vlammen in het clubspoc hirt van zijn vereniging Middelkamp. En volgens Pit] Raas biedt dat genoeg per tieven om in het grote aan de bak te komen „Wel nen met de ploeg een tochij interessant programma ken, waaronder Gent-Stas de Dorpenomloop van phen, de Zeeuuwse klassie! en een aantal promotie* strijden elders in het land Ik zie dat dan ook wel zil Met jongens als Heddy Nif dorp, Peter Mol, Marcel en Francois Franse, om maar een aantal te noei kunnen we dacht ik zo toch wat bereiken. En wat m betreft krijg ik wellicht zoveel kansen om op het plan te strijden dan in gastrennersvereniging. Patrick Tolhoek is dat in ii geval vorig jaar goed uil pakt, want die is toch mooi binnen geraakt bij prof ploeg. Ik hoop dat dit mij ook bereikbaar is, wantl roepsrenner worden blijft mijn grote ideaal." Pierre Raas heeft zich winter regelmatig laten zierj de Zeeuwse veldritcompet „Om lekker bezig te blij' zegt hij. „Want maandei stil liggen is toch niet je het. Na de veldritten ben iki de training op de weg bet nen, maar daarbij heb ik toch wat kalmer aan gi dan vorig jaar. Toen vlam al in februari toen we met| ploeg in Spanje trainden daar ook een aantal w< den reden. Teruggekeerd eigen land ging ik er in nog eens flink tegenaan denk dat dit verkeerd voor is uitgepakt. Bewust heb| deze keer dan ook gekozen een wat rustige opbouw. Als] grote wedstrijden komen vorm er wel zijn, reken Ik voel me nu weer volto fit en zie dan ook het nii seizoen met optimisme en vertrouwen tegemoet" i onze sportmedewerker EL - De scheidsrechters- reniging Zeeuwsch- aanderen gaat woensdag naart een discussie aan èr alles wat met het voet- I] te maken heeft. Een de- |t dat als titel meekreeg: leer begrip-fijner voet- IV [t deze discussie aangegaan |rdt heeft een oorzaak. Voor- er van de scheidsrechters- eniging Zeeuwsch-Vlaan- „en Levien de Groote: „Wij I vereniging zijn bereid onze uit te steken en weten dat arbiters fouten maken. Da. dro een te hel bri mei vi det te Door Rinus Verberkmoes HOEK - Een voetbalver eniging kan tegenwoordig niet bestaan zonder een gi goed lopende kantine. Veelal een 'uithangbord] e' dat draaiende wordt ge- M houden door vrij willigers. hc In Hoek is dat niet anders, vt Daar zwaait het echtpaar kil [Jaap en Janny Meyer de tv scepter in het 'beste café' h. van het dorp. Dat het echtpaar Meyer bin nen de voetbalvereniging Hoek op handen wordt gedra gen, is niet zo verwonderlijk. Enkele jaren geleden was het helemaal niet eenvoudig iemand te vinden die bereid was veel vrije tijd in te ruilen voor hard werken. Arbeid voor een lach en af en toe een j', schouderklopje. De toenma lige Hoek-voorzitter Ton van Vugt zocht van die werkers en vond die in het koppel Jaap en Janny Meyer. En zodoende staan zij momenteel voor het vierde jaar achter de bar in de Hoek-kantine. Jaap Meyer: „Ton van Vugt vroeg ons toen Hoek moeilijk zat. Hij wist dat wij het eer der als eens acht jaar hadden [gedaan. Met zijn bezoek en verzoek dacht hij een rede- !lijke kans van slagen te heb ben. Onze kinderen waren in middels net groot genoeg en hadden niet steeds meer een [oppas nodig. Dat maakte het 'oor ons tegelijkertijd een z\ ni sc gi is kil h dr 1onze biljartmedewerker )ES - De biljartvereniging ontuur uit Goes houdt van jjdag 4 tot en met zondag 6 art het Nederlands kam- enschap tweede klasse libre. eindstrijd wordt gehou- i in café Flora aan de Markt Soes. ijdagmiddag om half een ko- de deelnemers samen in i Flora en een half uur later loco-burgemeester De uw van Goes de openings- bt verrichten. Vanaf dat stip begint het kampioen- ap en er worden die eerste drie ronden afgewerkt, ^oor zaterdag staan er even drie ronden gepland en lag blijft de slotronde over. finalepartij wordt zondag Btreeks half vier gespeeld. n? kampioenschap, waar- Ileiding in handen is van fInu:s Vermeulen, nemen de p™e spelers deel: 1. A. Nico- r (Hoofddorp) moyenne 4.65, 2. jprmeulen (Vlaardingen) 4.63,3. ■nelgers (Lichtervoorde) 4.56, 4. felgers (Emmen) 4.49,5. J. Het- (IJsselstein) 4.28, 6. H. Reede "we""kerk) 4.26, 7. F. Geurden 1)418 8' A' Pompen (Kerk- onze volleybalmedewerker 'TBURG - Met ingang van "itus ontstaan er binnen de ussie Recreatief Volleybal _urg twee vacatures. Hans en Peter Don, die deze issieplaatsen bemannen, genoodzaakt wegens tijd- 'ek him activiteiten voor 1 commissie te staken. ro1^, wordt er op maandag aart een bijeenkomst ge- ?en in de sporthal te Cad- J°®om ecu nieuwe bezetting "°r deze commissie te krijgen. fi, vergadering begint om Van onze volleybalmedewerfcfW uur. Tanaf 7 maart tot en met 28 art wordt bovendien een af- Pnd toernooi gehouden. De traden worden gespeeld '0-00 en 21.00 uur. Coördinator van het turngebeuren in Zeeuwsch-Vlaanderen Adri Koster: „We zijn de grootste regio binnen de Zebra en ik verwacht dat we nog zullen groeien." - foto de stem/cor j, de boer- deze sport een warm hart toe dragen goed. Ook ik ben daar best een beetje trots op. Daar naast zie ik een doelstelling, de jeugd moet bezig zijn, er mee in vervulling gaan." SAS VAN GENT - De ij leybalvereniging Sa' houdt van dinsdag 5 totj met zaterdag 9 april een recreatief volleyt toernooi. Deze negende tie vindt opnieuw plaatsj sporthal De Vlaanderen Sas van Gent. Eigenlijk kan elke veren® bedrijf of groepering aan toernooi deelnemen jfOüLE-BWDELING Yyrdegëm 1, Nivoc, jMn'Tetepost. Zwin, ABN, Fysio, Kikkers, Ac Rabo' Amr°. NMB, Crely- 2, vcG>k6r' st"Madl, Verde-

de Stem | 1988 | | pagina 10