slag om cutto cuanavale grootste krachtmeting met zuid afrika Oorlog in Angola dreigt te escaleren IJ nettowen EG tegen buitenlandse inmenging in M-Amerika VEEL DODEN BD AANHOUDENDE BESCHIETINGEN VAN STEDEN Shultz geeft niet op 'Leiders Afghanistan bereid af te treden' RI EE UIT BUITENLAND AMSTERDA DE STEM BUITENLAND WOENSDAG 2 MAART 1988 TEHERAN/BAGHDAD/ (AFP/DPA) - Iraq heeft in de afgelopen 24 uur 17 raketten afge vuurd op de Iraanse hoofdstad Teheran. Iran heeft wraak gezworen voor de Iraakse actie, die volgens Baghdad tot doel heeft Iran te dwingen tot het in acht nemen van een bestand. Turgut Özal Nieuwe fase Betreurt Reagan: troepen VS blijven in Europa M Ji Jezus leeft op Britse post r)Fi RTEM FINAN NIEUWSOVERZICHT Bomaanslag op Pinochet verijdeld Zuidafrikaans vliegtuig ontploft in lucht Libische straaljagers landen in Egypte De Benedetti verliest greep op Generale Staking breidt zich uit in Panama British Aerospace wil Rover Group kopen Libanon: ontvoerde Amerikaan 'berecht' ROTTERDAM - Unil ver is driftig op zoe naar bedrijven die h kan overnemen. Unilever lager op vriendelijke beur T21 HAMBURG (ANP) - De twaalf EG-landen, de vijf Middenamerikaanse staten en de Zuidamerikaanse Contadora-landen hebben gisteren in Hamburg, elke buitenlandse steun voor op standige bewegingen in Midden-Amerika van de hand gewezen. In een gemeenschappelijke verklaring, die na twee dagen overleg tussen de ministers van buitenlandse zaken werd gepu bliceerd, wordt het door de Middenamerikaanse landen zelf opgestelde vredesplan na drukkelijk gesteund. De EG- landen hebben zich in beginsel bereid verklaard hun economi sche hulp aan de vijf Middena- merikaanse staten - Nicaragua, Costa Rica, El Salvador, Gua temala en Honduras - te ver groten, maar hiervoor geen be dragen genoemd. Steun aan de uitvoering van het vredesplan, bijvoorbeeld door controle op het nakomen van de bepalin gen, zal slechts worden ver leend als alle vijf Middename rikaanse staten daarom vra gen. De uitvoering van het ak koord, dat op initiatief van de Costaricaanse president Oscar Arias in het Guatemalteekse plaatsje Esquipulas werd ge sloten, stuit nog op een groot aantal problemen, zo ver klaarde minister Van den Broek na afloop. „Men kan niet zeggen dat in Midden-Amerika de vrede nabij is. Wel, dat het gehele door de EG en de Conta dora-landen gesteunde vredes proces, heeft bijgedragen tot een betere verstandhouding tussen de vijf landen van Mid den-Amerika". De slotverklaring kan wor den uitgelegd als het afwijzen van zowel de Amerikaans- Hondurese hulp aan de Nicara guaanse Contra's, als van Rus- sisch-Cubaanse-Nicara- guaanse hulp voor het verzet in El Salvador. Het stopzetten van hulp aan opstandige bewegin gen door regeringen van Mid den-Amerika of buiten de regio is volgens de verklaring 'van vitaal belang voor stabiliteit en blijvende vrede'. Regeringen moeten voorkomen dat hun grondgebied wordt gebruikt voor het verlenen van militaire steun aan personen of groepen uit Middenamerikaanse staten. De EG-landen zijn bereid om naar beste vermogen bij te dra gen aan verificatie van het vre desverdrag, indien alle Mid denamerikaanse landen daarom vragen. Zij zijn ook weinig gelukkig met het feit dat de internationale verifica tie-commissie op aandrang van Guatemala, El Salvador en Honduras, maar tegen de zin van Nicaragua in, op non-ac tief is gesteld. De bereidheid van de Euro pese Gemeenschap om deel te nemen aan controle op de uit voering van het vredesakkoord geldt ook de verkiezingen voor een Middenamerikaans parle ment. Minister Van den Broek ging niet in op vragen over de bevoegdheden van zo'n parle ment, maar zei het als een mid del te zien om de regionale dia loog over democratisering te bevorderen. In het afgelopen jaar heeft de EG voor steun aan Midden- Amerika circa 180 miljoen gul den uitgetrokken. Minister Van den Broek verwacht niet dat dit bedrag in 1988 veel hoger zal zijn, omdat de verdeling van hulp aan Aziatische landen (driekwart van het totaal) en Latijnsamerikaanse staten (het resterende kwart) vast ligt. Maar de zogenaamde nood hulp-voedselhulp en steun voor de repatriëring van vluchtelin gen-kan wel stijgen. Strijd Iraq-Iran laait op Het is onduidelijk van welke makelij de raketten zijn die Iraq gebruikt bij zijn acties tegen Teheran. Volgens Bag- had zijn zij van Iraakse makelij, maar de Iraanse autori teiten houden het er op dat die uit de Sovjetunie komen. De Sovjet-ambassadeur in Te heran is op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden om een protest-telegram in ontvangst te nemen. Teheran ligt op 500 km van de grens tus sen Iraq en Iran, terwijl de door Iraq afgeschoten raketten naar verluidt een bereik heb ben van 650 km. Volgens het hoofd voorlich ting van het Iraanse ministerie van defensie zijn als gevolg van de eerste 13 Iraakse raket ten 27 mensen omgekomen en 100 Iraniërs gewond geraakt. De Turkse premier Turgut Ozal, die met een 170 man sterke delegatie gedurende drie dagen in Teheran besprekin gen gevoerd heeft, werd haast door een raket getroffen. Zeker één raket kwam op maar een paar meter van het hotel neer waar de Turkse eerste-minis- ter verbleef. Bij terugkeer in Istanbul verklaarde Ozal dat zijn ervaringen in Teheran hem doordrongen hebben van de noodzaak naar vrede tussen Teheran en Baghdad te blijven streven. De Iraakse beschieting van Te heran met raketten - tot voor kort kon Iraq de Iraanse hoofd stad slechts bereiken door mid del van gevechtsvliegtuigen - vormt een nieuwe fase in de zo geheten 'stedenoorlog' tussen Iraq en Iran. Deze laaide afgelopen zater dag weer op, toen Iraq luchtac ties tegen Teheran ondernam. Hierop reageerde Iran maan dagmorgen met het afvuren van drie raketten op Baghdad. Daarbij zouden veel slachtof fers gevallen zijn. Een militaire woordvoerder in Baghdad heeft dinsdag gezegd dat Iraakse straaljagers in de loop van de dag aanvalsvluch- ten hebben uitgevoerd tegen twee andere steden in Iran: Hamadan in het westen en Zanjun in het noordwesten. In Hamadan bevindt zich een grote militaire basis. Secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Na ties 'betreurt' de verheviging van de oorlog tussen Iraq en Iran. Via een woordvoerder liet hij weten dat de gevaarlijke toestand 'de noodzaak onder streept dat er snel een eind komt aan deze verwoestende oorlog'. In zijn ogen biedt een bestandsresolutie die de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties in juli vorig jaar een stemming heeft aangenomen, daartoe een goede aanzet. De Verenigde Staten hebben 'de hervatting van raketaan- vallen op de burgerbevolkin gen van Iran en Iraq' veroor deeld als een 'ernstige uitbrei ding' van de Golfoorlog en er toe opgeroepen, door middel van een wapenembargo tegen Teheran de pogingen op te voe ren een eind aan de oorlog te maken. WASHINGTON (AFP/RTR) - President Reagan heeft de Westeuropeanen dinsdag op het hart gedrukt dat zij ook onder volgende Amerikaanse regeringen niet bang hoeven te zijn dat de Verenigde Staten hun troepen zullen terug trekken uit Europa. Vlak voor zijn vertrek naar Brussel, waar Reagan woensdag en donderdag de NAVO-top bijwoont, zei hij dat de Amerikaanse strijdkrachten in Europa zullen worden gehandhaafd 'ongeacht welke president er zit en net zolang als de Europeanen willen dat zij blijven'. Reagan, die bezig is aan het laatste jaar van zijn president schap, verklaarde verder dat de NAVO-top niet alleen belegd wordt om uitgebreid de totstandkoming van het INF-akkoord te vieren. „De toekomst is onze verantwoordelijkheid en het is de toekomst waaraan we morgen onze aandacht zullen besteden", zei Reagan op het grasveld van het Witte Huis. De president beklem toonde dat ontwapening 'alleen kan slagen als zij ondersteund wordt door een sterke defensie'. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft dinsdag zijn vredesmissie voor het Midden- Oosten in Londen voortgezet met besprekingen met de Jor daanse koning Husayn en premier Thatcher. Shultz had sinds vorige week donderdag in Israel, Egypte, Syrië en Jordanië geworven voor zijn voorstellen, die zijn gericht op beëindiging van de onlusten in de door Israel be zette gebieden.De Amerikaanse minister rapporteert woens dag aan president Reagan, die in Brussel de Navo-topconfe- rentie bijwoont. Op basis van hun evaluatie van Shultz' pendelmissie in het Midden-Oosten zal worden besloten of de bewindsman vrij dag terugkeert naar Cairo. Daar zou Shultz een ontmoeting kunnen hebben met een groep Palestijnen, die als vertegenwoordigers van het Pales tijnse volk zijn goedgekeurd door de voorzitter van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, Yasir Arafat. - fotoap GENÈVE (RTR) - De hui dige leiders van de rege rende communistische Volksdemocratische Partij van Afghanistan (PDPA) zijn bereid 'om wille van de vrede' af te treden. Dat heeft de Afghaanse minis ter van buitenlandse zaken Ab dul Wakil dinsdag in Genève verklaard. Wakil bevindt zich momen teel met een gevolg in Genève vanwege de elfde ronde in het indirecte vredesoverleg met Pakistan over de kwestie-Af- ghanistan, die vandaag begint. Volgens Wakil zijn de commu nistische leiders niet alleen be reid hun posten op te geven, maar ook 'hun bloed en hun le ven te offeren' ten einde de burgeroorlog in Afghanistan te stoppen „Dit toont aan", aldus de Afghaanse minister, „dat de leiders er niet op uit zijn de macht in eigen handen te hou den." In het Geneefse overleg vormt de vorming van een overgangsregering, die in func tie kan zijn bij het vertrek uit Afghanistan van de naar wes terse schatting 115.000 Sovjet- militairen, het belangrijkste - zij het niet officieel geagen deerde - onderhandelingspunt. Het islamitische Afghaanse verzet, dat in Genève geen eigen vertegenwoordiging heeft, weigert samen met leden van de PDPA in een over gangsregering zitting te ne men. Pakistan wil dat overeen stemming wordt bereikt over zo'n regering, alvorens een ak koord over onder meer de te rugtrekking van de Sovjetrus- sische troepen kan worden ge sloten. De positie van de Verenigde Staten, bondgenoot van Pakis tan en steunpilaar voor het Af ghaanse verzet, wijkt enigszins af van de Pakistaanse stelling- name zoals die tot nu toe offi cieel naar voren is gekomen. Washington acht de vorming van een overgangsregering een 'wenselijke' aangelegenheid, maar is voornamelijk gericht op het vertrek van de Sovjet unie uit Afghanistan. CUITO CUANAVALE (IPS) - Het stadje Cuito Cuana- vale in het zuiden van An gola is een belegerde veste. Circa 10.000 Angolese solda ten hebben zich ingegraven. Vlakbij de stad liggen naar schatting 8.000 Zuidafri- kaanse soldaten. Zij probe ren al meer dan vier maan den lang Cuito Cuanavale in te nemen. Tot nu toe te vergeefs. Overal in het stadje staan tanks, pantserwagens en een keur aan luchtdoelgeschut, al les van Sovjet-makelij. In de lucht vechten Angola's Sovjet Migs-23 met de Franse mirages van Zuidafrika. In een andere hoek van het luchtruim hangen de enorme Mi-24 helikopters als insecten in de lucht. Met hun boordmitrailleurs en kleine raketten vormen ze een belangrijk onderdeel van An gola's slagkracht in de lucht. Ondanks de oorlogssfeer gaan duizenden inwoners van Cuito Cuanavale en omlig gende dorpen gewoon door met hun dagelijkse bezigheden. On dertussen wordt hier een slag geleverd met meer en moder ner materiaal dan ooit eerder in de Afrikaanse geschiedenis. Zondag nog slingerde een militair konvooi met 400 tanks, pantserwagens en vrachtauto's zich van Menongue, dat 200 km naar het westen ligt, naar het 'De omgeving was bezaaid met vernielde wagens en tanks, stille getuigen van de niet afla tende aanvallen door Zuidafrikaanse vliegtuigen. - FOTOAP uitgesproken of een suizend ge luid kondigt de eerste granaat aan. De explosie is honderden meters verderop. Het zand spat hoog op. Granaataanvallen du ren soms wel drie uur, maar de Angolese soldaten lijken er niet van onder de indruk. Zij zijn gewend aan een leven in bun kers en loopgraven. „Wij laten de Zuidafrikanen Cuito Cuanavale niet innemen. Wij blijven hier. De Zuidafri kanen moeten over onze lij ken", bezweert Morreira, een slagveld. De omgeving was be zaaid met vernielde wagens en tanks, stille getuigen van de niet aflatende aanvallen door Zuidafrikaanse vliegtuigen en guerrilla-eenheden van Unita (Nationale Unie voor de Totale Onafhankelijkheid van Ango la), de door Pretoria gesteunde rebellen die tegen de regering van MPLA (Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola) in Luanda strijden. „We zitten in het nauw", zegt kolonel Manuel Francisco Tu- ta, de militaire commandant van de regio. Het Zuidafri kaanse leger heeft vier battal- jons rond Cuito Cuanavale sa mengetrokken, volgens de ko lonel. De Zuidafrikanen be schikken over zware artillerie, pantserwagens en raketten. „De Zuidafrikanen kunnen elk moment beginnen met gra naataanvallen", zegt majoor Armindo Morreira. „Vanmor gen was het mitrailleurgeschut weer hevig." Jonge soldaten lo pen wacht bij de rivier de Cuito in de druilerige regen. De ma joor is nog maar nauwelijks politiek commissaris in het le ger. Hij zegt het op een achte loze toon, terwijl de klappen van inslaande granaten luider en luider wordea Het wordt tijd voor de bezoe kende journalisten om te ver trekken. De twee gepantserde busjes sjezen langs het vlieg veld. De landingsbanen liggen er verlaten bij, maar zien er niet kapot uit. De wilde rit gaat dwars door het verlaten stads centrum naar de wachtende helikopters, die de verslagge vers buiten het bereik van het Zuidafrikaanse geschut moet brengen. Het vliegveld is het belang rijkste doel van de Zuidafri kaanse aanval. Van hieruit kan de Angolese luchtmacht het ge bied bestrijken dat in handen is van Unita, inclusief het hoofd kwartier van de rebellen, Jam- ba. Voor de Angolezen betekent verlies van Cuito Cuanavale onveiligheid in het gehele zui den van het land. Volgens Angolese officieren gaat het om de grootste Zuid afrikaanse aanval sinds de in vasie van 1975. De troepen van Pretoria rukten toen in snel tempo op naar de Angolese hoofdstad Luanda, maar waren niet op tijd om de onafhanke lijkheidsviering op 11 novem ber te voorkomen. De komst van duizenden Cubaanse sol daten dwong het Zuidafri kaanse leger vervolgens op de terugtocht. De laatste invasie van Preto ria begon in oktober, na een groot offensief door het Ango lese regeringsleger tegen Uni ta. Toen het MPLA-leger Ma- vinga dreigde in te nemen, greep het Zuidafrikaanse leger in. Vanuit Mavinga kan Jamba beschoten worden met raket ten. Maar de Zuidafrikaanse op mars liep 160 km verder vast, bij Cuito Cuanavale. De situa tie lijkt in een patstelling. Zuidafrika heeft niet meer, zo als vroeger, een overwicht in materieel. Luanda heeft de af gelopen jaren de helft van haar begroting in het leger gestopt en veel modern wapentuig in de Sovjetunie gekocht. Unita kreeg daar tegenover miljoe nen dollars hulp uit de Ver enigde Staten en de gevreesde Stinger raketten, die gemakke lijk af te vuren zijn en de schrik vórmen voor de Ango lese luchtmacht. De 40.000 Cubaanse militai ren in Angola hebben zich tot nu toe nauwelijks met de slag bemoeid. Maar als de val van Cuito Cuanavale dreigt, zullen zij in actie komen, heeft Luanda gewaarschuwd. Dat zou een escalatie van de oorlog in het zuiden van Angola bete kenen, waarop ook Pretoria niet zit te wachten. De officie ren in Cuito Cuanavale ver wachten daarom dat ze voorlo pig moeten leren leven met de dagelijkse beschietingen. ONDEN - Sedert gis- ;eren prijkt op alle Britse eerste post de speciale stempelaf druk 'Jesus is Alive (Jezus leeft). Tante Pos van Groot- Brittannië brengt voortaan deze me dedeling elke dag aan op zo'n 50 mil joen enveloppen. Houdt ze dit zes we-' ken vol, dan brengt die campagne haar 50.000 pond op. Achter de 'Jezus leeft'-actie gaat gaat een zakenman uit Southend m Essex schuil. Paul Slennett drijft daar een 'christelijke' boekhandel. Christenen uit het hele land hebben hem geld ge stuurd voor zijn campagne. „Ze kost veel", geeft hij toe, „maar wij zijn van mening dat de Heer tot de natie zal spreken door deze stempelafdruk. Veel mensen hebben de Waarheid uit het oog verloren. Onze slogan zal hen de betekenis van Pasen opnieuw duidelijk maken." Miljoenen brieven met Slen- netts boodschap zijn bestemd voor het buitenland. De boek handelaar uit Southend ver heugt zich erover dat zijn slogan ook in de 'goddeloze' Sovjetunie zal worden gelezen. De 'Jezus leeft'-postcam- pagne is bedoeld om samen te vallen met Pasen en Groot-Brit- tannië's nationale dag van be rouw, aanstaande zaterdag. Tante Pos werd in verband met deze actie benaderd door de Christelijke Vereniging van Sou. thend, op de oostkust van En», land. De posterijen accepteerden het voorstel. „Wij vonden het een eerlijke boodschap, vooral in 't vooruitzicht van Pasen", al dus een woordvoerder van hel postwezen. „Slogans die ont- Door Roger Simon» stemming zouden kunnen ver oorzaken, worden door ons af gewezen. Het is al eerder voor gekomen dat op Britse poststuk ken religieuze slagzinnen wer den afgedrukt." De Britse staat is een vaste klant van de geprivatiseerde posterijen. In het kader van de campagne tegen Aids liet staat kortgeleden deze slog., aanbrengen op alle poststukken: „AIDS - sterf niet uit onwe tendheid!" ^ESVS4< ALIVE!" SANTIAGO (IPS) - Volgens de Chileense regering is generaal Pinochet ontsnapt aan eer moordaanslag. Gisteren ont hulde een avondblad de vondst van zes bommen op een vlieg veld in het noorden van het land, waar de generaal al op 2 januari had willen landen. Pinochet zou afreizen naar Se- reno, 470 km ten noorden van de hoofdstad Santiago, maar zegde enkele dagen ervoor ai Junta-leider Pinochet. w;?ren fotoap p de lan(Fngsbaan van hel vliegveld van Sereno. Het ontstekingsmechanisme kon op 600 meter afstand tot ont ploffing worden gebracht. De bommen werden zaterdag ge vonden, zo schrijft het regeringsgezinde dagblad 'La Segunda'. JOHANNESBURG (RTR) - Een Zuidafrikaans passagiers vliegtuig is dinsdag in de lucht ontploft en neergestort in een industriegebied bij Johannesburg. Volgens luchtvaartfunctio narissen hebben waarschijnlijk alle 17 inzittenden van het toe stel het leven verloren bij het ongeluk. CAIRO (UPI/ AFP) - Vier Libische straaljagers van het Sovjet- russische type MIG-23, gevlogen door Libische luchtmachtoffi cieren, zijn dinsdag op een niet genoemd vliegveld in Egypte geland. Dit heeft het semi-officiële persagentschap MENA be- richt.De toestellen landden om negen minuten over twaalf 's middags onze tijr' BRUSSEL - De krachtsverhoudingen binnen de Belgische su per-holding Société Générale zijn weer totaal anders komen tl liggen, nu het Hof van Beroep in Brussel de uitgifte van 12 mil joen nieuwe Generale-aandelen heeft goedgekeurd. Het aan deel van de Italiaanse industrieel Carlo de Benedetti, die maandag zijn aandeel in de Generale opvoerde tot ruim 47 pro cent, zakt daardoor naar 28 procent. De Raad van Bestuur van de Generale besloot al begin dit jaar tot de nieuwe aandele- nuitgifte, die alleen maar was bedoeld om De Benedetti te ver hinderen de controle over de grootste en oudste holding van België over te nemen. PANAMA (RTR/AFP) - De Panamese bevolking heeft dinsdag op vrij grote schaal gehoor gegeven aan een stakingsoproep van de oppositie. De meeste banken bleven open, maar veel winkels en kantoren sloten de deuren. Volgens radioberichten namen veel sectoren van de industrie deel aan de proteststa king tegen het afzetten van president Eric Arturo Delvalle. In het Amerikaanse Congres gaan steeds meer stemmen op om de regering-Reagan te dwingen tot een handelsembargo tegen Panama. Verschillende senatoren en afgevaardigen bereiden een resolutie voor die voor alle partijen aanvaardbaar moet zijn. LONDEN (UCN/DPA) - Het Britse lucht- en ruimtevaartcol) cern British Aerospace onderhandelt met de regering over overneming van het staatsautomobielconcern Rover Group. De besprekingen moeten eind april zijn afgerond. Als die termijn niet wordt gehaald voelt de regering zich vrij andere toekomstmogelijkheden voor Rover Group in overwe ging te nemen. Dit heeft de Britse minister van Handel en In dustrie, Lord Young, dinsdag verklaard in het Lagerhuis. De raad van commissarissen van Rover heeft zich positief uit gelaten over de belangstelling van BAE. BAYRUT (RTR/UPI) - De ontvoerders van de Amerikaanse luitenant-kolonel William R. Higgins, die op 17 februari werd ontvoerd in Zuid-Libanon willen de officier volgens een ver klaring 'berechten'. In de verklaring zei de 'organisatie van de onderdrukten in de wereld': „We hebben tijdens het verhoor van deze agent van de Amerikaanse inlichtingendiensten concrete bewijzen verkregen over het bestaan van een Israë lisch/Amerikaans komplot dat is gericht op Zuid-Libanon". Avondklok in Azerbeidzjan MOSKOU (DPA) - De Sovjetrussische autoriteiten hebben in Soemgait in het autonome district Nagorno Karabach in de Sovjetrepubliek Azerbeidzjan een avondklok ingesteld. Het Sovjet-persbureau Tass meldde maandag dat het optreden van een groep 'rellenschoppers' geleid had tot gewelddadighe den in de stad. AMSTERDAM (ANP) - I gang van zaken rond overneming van Audet doe VNU hebben de witte piel ken in de regelgeving v« de Amsterdamse beurs du delijk naar voren laten k< men. De effectenbeurs ga, zich daar nu over buigen c wil deze plekken snel 01 vullen. Men zal daarbij o< tot een betere afstemmii zien te geraken met de SE] Fusiecommissie. Ook zal de beurs zich wat b treft tenderbiedingen ga; oriënteren in Engeland en VS. Dit zei beursvoorzitter dl B.F. baron Van Ittersum din Uni Van onze verslaggever Volgens voorzitter Malje van de Raad van Bestui 'brandt het geld niet onze zak', maar voor et geschikte kandidaat hee het concern veel geld ovi Unilever overweegt grote overname gedeelt lijk met aandelen te fina: eieren. Vorig jaar is de nettowii van Unilever voor het eerst de geschiedenis boven 2,5 m jard gulden uitgekomen, steeg met 17 procent van 2. miljoen tot 2.516 miljoen gi den. Per aandeel steeg de wii van 7,64 tot 8,97 gulden. Bij het beoordelen van kam daten voor een overname m Unilever ook op Japan. Mal zou zeer ingenomen zijn met overname van een Japans drijf. Maar hij voorziet grote problemen in dat van de wereld. Unilever heeft een actief leid voor verwerving en v koop van bedrijven gevoerd, totaal werden 16 bedrijven gelijfd voor 400 miljoen gulc Deze hebben ongeveer 420 n joen bijgedragen aan de orr en 35 miljoen aan de winst. De lijst van verkochte drijven was bijzonder omvai rijk: 22 stuks voor 5,3 milj gulden. Hierbij waren bed) ven van Chesebrough-Por die niet in de strategie van concern pasten. Deze 22 bedrijven waren men goed voor een omzet 4,3 miljard gulden en een wi vóór belastingen en rente 250 milj oen. Unilever Nederland h< het afgelopen jaar een nei winst van 185 miljoen guli behaald tegen 174 miljoen jaar ervoor. De omzet is daald van 3,2 miljard gul; tot 2,7 miljard, hoofdzake als gevolg van overdracht bedrijfsactiviteiten aan der< AMSTERDAM (ANP) - Op het Beurs lieten de aandelen dinsdag over vrijwi volle breedte stijgingen zien, maar meest verhandelde fonds, Unilever, it na jaarcijfers prijsgeven. Op de oblig markt kwamen de koersstijgingen va afgelopen dagen tot staan. De beurs opende voortvarend n Wall Street bij een redelijk omvang handel op een hoogste niveau kwam de beurskrach en beurzen elders vrii lijk openden. Na een voortvarende op het Beursplein trad in de loop v. dag een stabilisering op en de omz aandelen van bijna ƒ600 miljoen w vergelijking met de voorgaande hoog, maar niet extreem. Unilever, die maandag al was g gen, opende meer dan twee gulden op ƒ117,50 en zou zelfs een hoogt bereiken op ƒ117,70, maar na de pu tie van de jaarcijfers gaf de voedin wasmiddelengigant prijs. De indruk stond dat grote beleggers hun sti aanboden en Unilever sloot op ƒ1' 10,50 beneden de slotkoers van maai Bij een stabiele dollar liet Konin ÏÏJ® ®®n stijging zien van ƒ1,21 1215,20. Akzo sprong er opnieuw was veruit het meest verhandelde op een vriendelijke en geanimeerde finaw"^ bedrceg de st'l9in9 1104,50. Philips en in mindere mate en Hoogovens lieten eveneens gingen zien. Aegon kon zich opnieuw verheuc ?e.9u"st van de belegger. Ook CSM nJ. nada' dit fonds maandag a aaategen op jaarcijfers. Fokker vi «ns ƒ2 aan de koers toe op ƒ25,3 oen beperkte stijging op maandag, t pank werd vooruitlopend op de pub f-?n de jaarcijfers, 's avonds na beu JUK) duurder op ƒ65,20 en steeg mee naar verhouding meer dan A£ „Sfw in de markt noteerde 15,20 hoger op ƒ75,30. Ook Bols m neken waren in trek. De grote uitg h?"|en eveneens meer waard. I- oouplas, Ocè-van der Grinten, Konir en Wessanen lieten aardige s

de Stem | 1988 | | pagina 4