UITBLAZEN Deetman geeft strijd niet op even NAVO-top demonstratie van eensgezindheid DE KONI] J Jezus van Marante DE STEM C Onderriem* CDA maakt de stem ACHTERGROND WOENSDAG 2 MAART 1988 _de Stem. REGERINGSLEIDERS DEKKEN MENINGSVERSCHILLEN TOE MINISTER HOOPT COLLEGA'S NOG REKENING TE KUNNEN PRESENTEREN Twee-deling PAPIER VOOR UW PEN Discriminatie 2 Joods geweld-1 Joods geweld-2 Joods geweld-3 TIE stem BINNI DEN HAAG - Ministe en Werkgelegenheid) beloofd aan het uitkei HEBT U OOK LAST VAN TE VEEL LAWAA OP UW WERK? 36-0228338 VOOR 'T TE LAAT IS. ZOALS ik wel ver wacht had is de vraag van mevrouw Du- quesnoy uit Dongen, wat de uitroep 'Jezus famme- raante' te betekenen had, prompt door verschillende lezers beantwoord. Me vrouw Duquesnoy had de uitroep uit het geheugen en fo netisch opgeschreven. De juiste schrijfwijze blijkt Jezus van Marante te zijn. Je hoort de uit roep niet veel meer. Volgens een briefschrijfster uit Alphen, die ongenoemd wil blijven, hoort de uitdrukking ook bij een generatie die nu de 80 aan het passeren is. Zij kent overi gens geen verklaring voor de uitdrukking maar herinnert zich wel een anecdote die er mee verband hield. Het was in het midden van de jaren veer tig. De toenmalige pastoor Th. TS WIM KOCK Mevrouw van Dordt bracht ook een nieuwe variant binnen op de uitdrukking in de gruune kèè(r)s. Dat betekende, zoals u zich wellicht herinnert: voor de schijn, voor spek en bonen of kwansuis. Je mocht meedoen, maar niemand hield rekening met je aanwezigheid. Je speelde kwansuis mee, een woord waar ze in het Land van Hulst de mooie verbastering 'voor kom- meke suis van maakten. De bij drage van mevrouw Van Dordt komt uit het Roosendaal se en luidt: meedoen voor de gouden knoop. Ik denk niet dat we echte verklaringen kunnen vin den voor deze uitdrukkingen, maar misschien bestaan er nog wel meer varianten op. Daar ben ik dan nieuwsgierig naar. Als er vroeger iemand ge storven was kwamen de buren naar het huis van de overledene om er de rozenkrans (drie ro zenhoedjes) te bidden. In Ze venbergen, aldus mevrouw Hermus-van den Bemt uit Roosendaal, baden ze daar nog drie onzevaders en weesgegroe ten achteraan voor al degenen die in de doos zaten. De verkla ring is hier niet ver te zoeken. Degenen die 'in de doos zaten' waren geen strafgevangenen, maar de doden wier bidprentjes in een doos bewaard werden. Strikt genomen horen spreekwoorden en gezegden die geen taairaadsels oproepen niet in deze serie thuis, maar ik krijg er binnen die te mooi zijn om te laten liggen. Hier zijn er een iaar van A. van Tetering uit pa Mi van Wouw vroeg tij dens de godsdienstles op de r.k. Meisjesschool aan de klas of iemand wist of Jezus ook een achternaam had. Na een korte stilte ging er een vinger om hoog. „Jawel meneer pastoor, Van Maraante", luidde het ant woord, waarop de klas in la chen uitbarstte. Dr. J. van den Dam uit Breda haalt de gezaghebbende Nederlandse Larousse aan. Daarin komt het woord Ma rante voor met als verklaring: 'vervorming van Maria, deel van een basterdvloek: Jezus van marante! Jasses marante!' (Ik heb even in het woordenboek gekeken: basterd mèg in plaats van bastaard). Met alle respect voor de sa menstellers van de Larousse, geef ik toch de voorkeur aan de door verschillende telefoontjes bevestigde verklaring van me vrouw A. van Dordt-Van Deur zen uit Teteringen. Volgens haar is marante een verkorting. Jezus van marante is dat even eens. Voluit zou het moeten zijn: Jezus van Maria en Anna te drieën. Dat 'te drieën' slaat dan op de vroeger veel voorko mende, traditionele voorstel ling van Jezus als kind, in het gezelschap van Maria en Anna. Dat wat betreft de verklaring van de uitroep. (Voor de niet zo ingewijden: Anna was de moe der van Maria. Zij is de patro nes voor een gezegend huwe lijk. Maar van ongetrouwde vrouwen zeiden ze dat ze 'op St. Anna's schapraai' zaten, of 'in het schipken va# St. An- nuit', dit laatste volgens de in 1949 verschenen Katholieke En cyclopaedic. Een schapraai, dat heb ik ook maar even opge zocht, is een provisie- of brood kast.) Ik betwijfel ook of het hier, zoals Larousse zegt, om een vloek gaat. Het is (was) een uit roep van schrik of verrassing en niet zozeer van woede. Men riep het als men van iets schrok of ergens versteld van stond. Een van de lezers die zich tele fonisch meldden met dezelfde oplossing als die van mevrouw Van Dordt zei van mening te zijn dat de uitroep van oor sprong wellicht een vrome aan roeping is geweest. Als een schietgebed om hulp en be- scherming bij een verschrikke lijke donderslag bijvoorbeeld of bij een val van de trapleer. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifi 't Is goed 't Is ginnen orgel. Hij hoeft niet te kanne bromme. Zijn vader zei dat als hij een kar weitje had geklaard waar wat op aan te merken viel. Als op een veijaardag werd gevraagd of de borrel nog eens bijgevuld moest worden dan luidde het: Wel jao. Den Haog is veur oos net zou groot as veur de konin gin. Zijn vaders mooiste spreek woord vond Van Tetering het volgende: Eer iedere heilige een lichtje het staot Maria in het donker. Dat was waarschijnlijk een com mentaar op traag handelen. Als uitsmijter van vandaag pluk ik er nog een uit de lange, volle brief van Bets Hermus: As 't brood zo afsloeg as da' was het ziezo gin drie centen mir wèèrd Met da' bedoelden ze samen naar bed gaan. De uitdrukking maakte furore toen vrouwen het ene kind na het andere kre gen of, in de door Bets Hermus uit de herinnering opgediepte woorden: opstappen en afstap pen; laaien en lossen. Mevrouw Hermus is vroedvrouw geweest. Vandaar. (Wordt vervolgd). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5,® 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen; inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezend/ng geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Frans Boogaard NOG maar twee weken geleden leek het erop dat het er in Brussel echt om zou gaan spannen. In vloedrijke commentatoren aan weerszijden van de oceaan wezen op 'diepe te genstellingen', de 'bergen conflictstof' die voor het nu komende NAVO-tref- fen lagen opgestapeld. Spannende dagen voorza gen ze, en harde confron taties. In hun beschouwingen be trokken ze het bezoek aan het NAVO-hoofdkwartier van de Britse premier Thatcher, die daar nog maar veertien dagen terug modernisering bepleitte van de nucleaire slagkracht van het bondgenootschap; en het bezoek van de Westduitse Bondskanselier Kohl aan Washington, die op dezelfde dag bij president Reagan pre cies tegenovergestelde ver langens op tafel legde. De top in Brussel zou 'heet' worden, zo voorspelden de commentatoren, met de kern wapens voor de korte afstand (tot 500 kilometer) als voor naamste twistpunt. Over de vraag welke wa pens het westen moet kiezen om weerstand te bieden aan de glimlach-diplomatie van Gorbatsjov, bestaan binnen de NAVO inderdaad nogal wat verschillende opvattin- Voor het eerst sinds juni '82 komen deze week in Brussel de regeringsleiders van de NAVO bijeen voor een echte NAVO-top. Samen met hun minis ters van Buitenlandse Zaken bespreken de twee staatshoofden en vijftien staatschefs, op afstand gevolgd door meer dan 1700 journalisten, de toe komst van het bondgenootschap, dat onder de aanhoudende vredesoffensieven uit Moskou steeds zwaarder gebukt gaat: een voorbeschou wing. gen. Nu er een akkoord is over verwijdering van alle middel lange afstandswapens (met een bereik van 500 tot 5500 ki lometer) en Moskou zich al voorstander heeft getoond van een derde 'nuloptie' voor de korte afstands kernwa pens, is de verdeeldheid over hoe de NAVO verder moet groter dan ooit. Wat is het meest passende antwoord op de bombardementen aan ont wapeningsvoorstellen uit het Oostblok? Op welke wapen systemen moet in de verdere onderhandelingen het accent worden gelegd? En welke sys temen moeten zeker niet wor den weg-onderhandeld? De Amerikanen zweren niet langer bij grote aantallen kernwapens. In overleg met de Russen willen zij toewer ken naar forse inkrimpingen, die door de publieke opinie thuis worden verlangd, die de defensiebegroting kunnen ontlasten en die - mits wat er aan kernwapens overblijft kan worden gemoderni seerd - bovendien extra-sta- biliteit garanderen. In deze Amerikaanse optie past de reductie met 50 pro cent van de lange afstandsra ketten waarover Reagan en Gorbatsjov tijdens hun eerst volgende 'top' een akkoord hopen te bereiken; past ook de modernisering van de korte afstands wapens, waarover de NAVO het al in '83 eens werd. Een modernisering die nu in West Duitsland op grote bezwaren stuit, niet alleen omdat in Bonn het begqjp 'ontspanning' wat anders wordt ingevuld dan in Wash ington, maar vooral omdat de Bondsrepubliek vreest dat het bij een nucleair conflict het 'slagveld van Europa' wordt. De wapens waar het om gaat staan immers voornamelijk op Westduits grondgebied op gesteld, als een makkelijk be reikbaar doelwit voor de in naburige Oostbloklanden op gestelde korte drachts-wa- pens. Naast deze Amerikaanse en Westduitse invalshoek is er dan nog de Franse, die voor ziet in een militair Europa met een eigen Westeuropese defensie-organisatie naast de Amerikaanse. West Europa moet in deze visie zijn eigen veiligheid in de eerste plaats militair blijven verdedigen; niet door middel van de meer op ontspanning gerichte be nadering die de Westduitsers voorstaan. Op de top, woensdag en donderdag op het NAVO- hoofdkwartier, zullen deze verschillende invalshoeken zeker worden aangestipt, maar het spektakel dat veel commentatoren aanvankelijk verwachtten zal waarschijn lijk toch uitblijven. De spreektijd die voor de rege ringsleiders is uitgetrokken - verdeeld over de twee con- ferentiedagen maximaal zes tien minuten per persoon - laat geen echte gedachtenwis- seling toe, en dat is ook pre cies de bedoeling. Wat de korte drachts-wa- pens betreft hebben president Reagan en Bondskanselier Kohl elkaar al gevonden op de constatering, dat modernise ring pas in het midden van de jaren negentig haar beslag hoeft te krijgen. Besluiten daarover kunnen verder wor den voorbereid tijdens de halfjaarlijkse vergaderingen van de NAVO-ministers van Defensie (in april) en van Buitenlandse Zaken (in juni). Reagan en Gorbatsjov ring Ook de voorstellen van Gorbatsjov voor een derde nuloptie (verwijdering van de korte afstands-wapens) hoe ven het bondgenootschap niet echt voor problemen te plaat sen. In Reykjavik immers kwamen de NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken vorig jaar al overeen dat moet wor den gestreefd naar 'een tast bare en verifieerbare vermin dering tot gelijke plafonds' van deze wapens, 'in samen hang met de totstandkoming van een conventioneel even wicht en een wereldwijd ver bod van chemische wapens'. De conventionele wapens zelf zijn binnen het bondge nootschap niet omstreden: een beter evenwicht tussen Oost en West op dit vlak is noodza kelijk. In onderhandelingen met het Warschau Pakt moet daartoe worden bereikt dat het Oostblok 'a-symmetrisch' .bondgenoten in verwar- - FOTO AP tanks en artillerie opruimt. Al met al is er geen kristal len bol nodig om te voorspel len dat president Reagan, president Mitterrand, premier Chirac en die veertien andere regeringschefs donderdag avond uiteen kunnen gaan met een slotverklaring die nu op de punten en komma's na al klaar is, en die een veel groter eensgezindheid sugge reert dan er in werkelijkheid is. Maar op grond van die zelfde verklaring zal de Ame rikaanse president eind mei begin juni, als hij in Moskou secretaris-generaal Gorbats jov ontmoet, toch kunnen be weren dat hij in naam van het hele westen spreekt, wat zijn positie daar aanzienlijk moet versterken. Tegen die winst valt de last van een twee daags verblijf in een koud en winters Brussel vlot weg. t Door Ad Burger MINISTER-PRESIDENT Lubbers maakte vorige week vrijdag bekend dat het kabinet had afgespro ken dat minister Deetman (Onderwijs) zelf moest op draaien voor de financiële tegenvallers van het nieuwe studiebeurzenstel sel. Het nieuwe systeem viel vorig jaar ƒ234 mil joen duurder uit dan ge raamd; voor 1990 wordt een negatief verschil van een half miljard verwacht. De oorzaak: 60.000 jonge ren meer dan verwacht zijn gaan studeren. Toen minister Deetman maandag zijn rapport over onder meer de financiële pro blemen met de studiefinan ciering presenteerde, leek het alsof hijzelf toch een iets an dere afspraak gemaakt had. Op de vraag of hij de tegen vallers ging compenseren op zijn eigen departementale be groting of op de begroting van studiefinanciering, ant woordde de minister enigs zins cryptisch: „Er is afge sproken dat de tegenvallers gecompenseerd worden". Daarbij liet hij uitdrukkelijk de mogelijkheid open dat ook andere ministers voor de ex tra kosten van het studiefi nancieringsstelsel zouden op draaien. En ook in het aan de Tweede Kamer verstuurde rapport laat de minister in overigens zeer versluierende bewoordingen merken dat wat hem betreft het helemaal nog zo zeker niet is dat alléén Onderwijs de tekorten zal gaan dichten. „Beziet men de mogelijkheden de uitga vens stijgingen te beperken dan ligt het voor de hand om prijsmaatregelen vooral te Deetman .nood. beschouwen in relatie tot de hoogte van uitkeringen aan groepen met een 'nabijgele gen' status", schrijft de mi nister. In normaal Nederlands staat daar dat Deetman vindt dat het kabinet ook eens moet kijken naar de hoogte van - FOTOOESTEM/JOHANVANGURP uitkeringen van jeugdige werklozen. De minister is na melijk van mening dat bij voorbeeld de bij stóndsuitke ringen te hoog zijn als je die vergelijkt met de beurs die een student ontvangt. „Ik heb het altijd merkwaardig ge vonden dat iemand passief kan blijven en toch een uitke ring krijgt, terwijl een jon gere die actief scholing volgt, financieel slechter af is. Daar zit een spanning tussen", liet Deetman ter toelichting we ten. Ter illustratie: iemand van 22 jaar die op zichzelf woont krijgt een bijstandsuitkering van ƒ900, terwijl een stude rende leeftijdgenoot in de zelfde omstandigheden een gemiddelde beurs van om en nabij 5JÏ0 krijgt. Een werkgroep onder lei ding van ambtenaren van het ministerie van Algemene Za ken gaat nu, op uitdrukkelijk verzoek van Deetman, bekij ken hoe die spanning valt weg te werken. De minister van Onderwijs hoopt natuur lijk dat die ambtenaren tot dezelfde conclusie komen en op de een of andere manier een verrekening zullen voor stellen. Het korten van de uit keringen en het aldus gewon nen geld transporteren van de begroting van Sociale Za ken naar die van Onderwijs om daar de gaten van studie financiering te stoppen, lijkt een wat al te rigoreuze maat regel. Voor de hand liggender, maar niet minder ingrijpend, is de vorming van een samen hangend stelsel, waarin zowel de uitkering voor de werkloze jongere als de studiebeurs wordt ondergebracht en op elkaar afgestemd. Ook langs andere weg lonkt Deetman naar de be groting van zijn collega De Koning (Sociale Zaken). Als meer jongeren dan verwacht een studiebeurs aanvragen, doen er vanzelf minder een beroep op de bijstand of de kinderbijslag. Dat laatste le vert winst op voor Sociale Za ken, dat minder aan uitkerin gen kwijt is. In 1987 was daarvan overigens nog wei nig te merken, maar Deetman verwacht voor de komende jaren aanzienlijk lagere uit gaven voor bijstand en kin derbijslag. Het past trouwens precies in Deetmans gedachtengang om ook andere ministers te laten meebetalen aan de uit de hand gelopen kosten van studiefinanciering. Hij wijst er ook in het rapport meer malen op dat de extra kosten worden veroorzaakt door een onverwacht grote toeloop van studenten. Die toeloop is op zich zeer toe te juichen, omdat de Nederlandse samenleving een schreeuwende behoefte heeft aan hoger geschoolden. En alleen al met het oog op die behoefte, die een sociaal- economische achtergrond heeft, is het eigenlijk niet meer dan billijk dat ook an deren dan alleen de minister van Onderwijs aan die extra kosten meebetalen. Een zienswijze die door Deetmans collega's niet wordt onderschreven. Zij bleken af gelopen vrijdag niet bereid mee te betalen aan de over schrijdingen. Dat Deetman nu toch opnieuw probeert de kosten (gedeeltelijk) op het conto van Sociale Zaken te schuiven, wordt zonder enige twijfel ingegeven door de ze kerheid dat oplossingen bin nen de begroting van studie financiering ten koste zullen gaan van de student. Het verlagen van de basis beurs is zo'n maatregel. Om het dreigend gat van ruim een half miljard gulden in 1990 te kunnen dekken, zou de basisbeurs van alle studenten met ongeveer negentig gul den per maand moeten wor den gekort. Dat zou beteke nen dat heel wat studenten in financiële geldnood zouden komen en gedwongen zouden worden hun studie stop te zetten. Een andere mogelijkheid is beknibbelen op de aanvul lende financiering voor die studenten die niet van hun basisbeurs kunnen rondko men. Maar ook hier geldt dat dat uitermate zorgvuldig moet gebeuren, omdat anders in financiële problemeri geko men studenten het bijltje er bij neer zullen leggea En het zelfde verhaal gaat op als Deetman zou besluiten om de leeftijdsgrens te verlagen voor studenten die voor een beurs in aanmerking komen. Over enkele weken zal de minister van Onderwijs met uitgewerkte plannen voor de beheersing van de kosten van studiefinanciering komen. En het is voor hem te hopen dat hij voor die tijd met zijn col lega De Koning tot overeen stemming is kunnen komen over 'een samenhangend uit keringsstelsel voor jongeren'. Lukt hem dat niet, dan zal Deetman het uitermate moei lijk krijgen bij het inlossen van de verplichting die hij zichzelf in het rapport aan de Tweede Kamer heeft opge legd: „Bij eventuele toekom stige en thans aan de orde zijnde voorstellen zal randvoorwaarde blijven dat de toegankelijkheid tot het onderwijs niet mag worden belemmerd". En zo is dat, meneer van Der Pol. En zo gaat 't al tiental len jaren. En maar afgeven op het hoge werklozen-cij fer (700.000); vooral door die groepen waar de meeste 1%- 2-verdieners te vinden zijn. Het wordt de aller hoogste tijd dat - zolang er nog werkloosheid bestaat - dat dubbelverdienen wordt verboden. In de zo verguisde (ouwerwetse) cathechismus - alwaar volgens een hoog geplaatst persoon geen ver keerd woord te vinden is - luidt de eerste vraag: waar toe zijn w(j op aarde? Antw.: Wij zijn op aarde om God te dienen en daarvoor in de hemel te komen. Anno 1988 zou het antwoord op diezelfde vraag moeten lui den: Wij zijn op aarde om goed te verdienen en daar voor in de zevende hemel te komen. Vraag 2: Wat is de zevende hemel? Antw.: In de zevende hemel hoor je alleen maar: Als ik 't maar heb! En zo is het van in de loop der jaren ook al lengs gekomen dat 2/3 van de wereldbevolking amper of in het geheel niet te eten heeft, omdat eenderde het (nog steeds) totaal fout doet. En daar horen wij ook bij Breda J. Duinstee l ^psfs*#®1 MO0®1""! Dank voor het publiceren van mijn hartekreet 'Discri minatie' in De Stem van 19 februari. Het ging over de woordkeus van een priester bij een crematie en het ver spreiden van tabaksrook in het crematorium. Spijtig voor mij was dat de dataverwerker (of hoe de huidige 'zetter' anders ge noemd moet worden) zich niet heeft gehouden aan mijn tekst. Ik had geschre ven 'vrede den mensen van goeden wil' - de datief zoals in het Latijn. In de krant stond 'onder den mensen'. Slecht Nederlands in dit verband. Verder stond in de krant 'behalve goddeloos ben ik ook rookloos'. Ik had mijzelf godloos genoemd hetgeen een andere gevoelswaarde heeft. Goddeloos heeft de bijbetekenis van misdadig of volgens het tweede lemma van de grote Van Dale 'diep verdorven'. Mis schien ben ik dat wel, maar ik wil mijzelf niet zo aan duiden. Zo ben ik - al was het na tuurlijk niet zo bedoeld - al weer gediscrimineerd! Breda P. M. de Bruijn Terecht was er veel misbaar omdat 4 joodse soldaten, twee Palestijnse stenen gooiers aframmelden. Die soldaten lieten de stenen gooiers voelen hoe hard ste nen kunnen aankomen. Niet goed maar wel begrijpelijk bij alle schijnheilige veront waardiging. In 2 jaar tijd werden door de PLO in de bezette gebieden 76 Palestij- nen vermoord en 1122 ge wond, alleen omdat ze vrede wilden. Geen verontwaardi ging. Een Syrische soldaat die bij een joodse krijgsge vangene de ledematen af hakte kreeg daarvoor van zij n minister van Oorlog een hoge onderscheiding. Geen misbaar. Diezelfde minister liet in één actie tienduizend tegenstanders vermoorden1 Voorts schreef hij een wal gelijk boekje waarin hij jo den een pater Capucijn laat vermoorden en diens bloed gebruiken voor de bereiding van matzes. Deze minister werd vorige herfst omarmd door vertegenwoordigers van kerkelijke vredesbewe- gers en als vredesapostel begroet. Maar ja, probeer in Israëls ommelanden, die veelal fascistisch worden bestuurd, maar eens te fil men. Het verwijderen van 4 provocateurs door Israël wordt verbanning genoemd Gelijktijdige verwijdering van vredesdemonstranten bij tientallen, door Oost- Duitsland wordt uitwijzing genoemd Wat Britse solda ten dagelijks uitvreten met katholieken in de Britse ko lonie Ulster roept geen pro test op. Alleen als joden in de fout gaan is 't pas schan dalig. Rucphen F. Marijnissen De kop boven het ANP-arti- kel over de mishandeling van Palestijnen, was ten dentieus, maar wat ernsti ger is: het bericht (overigens eveneens in Trouw en NRC- Handelsblad) onwaar. Wij hebben op het NOS-jour- naal kunnen zien hoe deze Palestijnen weliswaar ge butst en geschaafd, maar zonder gebroken ledematen werden vrijgelaten. Derge lijke overdreven berichten maken dat niemand meer gelooft in 'wat gedrukt staat, dat is waar'. Een uit drukking, die mijn grootva der die drukker en uitgever was, graag bezigde. Breda Th.H. van der Meiden- Coolsma Op de voorpagina van de krant van zaterdag 27 fe bruari stond een foto van de stuitende mishandeling door soldaten van enkele gevangen genomen Pales tijnse demonstranten. Bo ven deze foto hebt u als op schrift opgenomen: 'Wereld walgt van joods geweld'. Met dit opschrift geeft u er blijk van het verschil niet te weten tussen een jood en een Israëli. De bevolking van de staat Israël, de Israë li's dus, bestaat onder an dere uit joden, druzen, Ara bieren, rooms- en Grieks katholieken christenen als mede uit andere, kleinere, bevolkingsgroepen. Een Is raëli is evenmin per defini tie een jood, als een jood in deze wereld Israëli is. Het opschrift suggereert dat 'de joden' deze - inderdaad on smakelijke - vorm van ge weld toepassen. Ieder die wat gevoel heeft voor de droevige geschiedenis van jodenvervolging weet hoe dikwijls deze generalise rende uitdrukking: 'de jo den' gebruikt is. Daarnaast zijn er nog enkele andere opmerkingen bij deze foto te maken (waarbij ik voorop stel dat deze vorm van ge weld ten scherpste af te keuren is, waarvan imiddels de regering van Israël ook doordrongen is). Dat een Amerikaanse filmploeg deze beelden kon maken, komt omdat Israël een de mocratie is, met volledige persvrijheid. De enige de mocratie in het Midden- Oosten Een democratie is - gelukkig - kwetsbaar, zodat de vuile was niet lang ver borgen kan blijvea Men passé echter op voor selec tieve verontwaardiging. Waar las ik dat de wereld walgde van de massamoord door de Syrische dictator enkele jaren geleden ge pleegd op de leden van de Moslim-broederschap in de stad Hama Het aantal do den wordt op 10.000 geschat 1 Waar las ik op de voorpa gina van onze krant(en) over de walging van de we reld bij de terreuraanslagen op schoolkinderen in Israël, op buspassagiers enz. Uw opschrift is niet alleen in onjuiste woorden vervat maar riekt ook naar selec tieve verontwaardiging. Geeft de geschiedenis van de voorbije eeuwen in Euro pa, geeft de historie van de jodenvervolging in recente jaren niet veeleer aanlei- di^ tot net omgekeerde op schrift: Israël - nog steeds niet onfeilbaar - walgt van de schijnheiligheid van de wereld Made Ds. W.M.M. Moonen Staatssecretaris Evenht (Economische Zaken). - FOTO DE STEM/JOHAN VANG 4 Ru Van onze Haagse redactie Maar dat wil volgens de niet hier of daar alsnoj snoeid. De minister deed zijn uitspi ken in de Eerste Kamer. De werd de begroting van Soci, Zaken behandeld. Volgens de bewindsman zal uiteindelijk toch minder hi ven te worden bezuinigd op (ADVERTENTIE) fiy? torn roe. -<■■■■<■ van 9 tot 21 uur De WIR-pot is zonder twijf grabbelton geweest waaruit gegraaid. Daarbij is het oorsl vorderen van bedrijfsinves zouden komen - al snel uit t Cijfers tonen aan dat de oni den guldens in het buitenlan iets over het herstelde ren winst valt er weinig te belei nogal wat WIR-gelden direk zijn gevloeid. Voeg daarbij het gegever lijks in relatie staan tot de v voorbeeld is voor bijna 4 m verstrekt, terwijl de onderri geïnvesteerd) en de conclu jarden is een hoop gedaan geldgever ermee beoogde: Al jaren pleit de opposit door de vakbeweging, voor ling, die wèl de werkgelege ook niet getreurd worden d doorgehakt en deze miljarr sidiepot van de ene op de a Van werkgeverskant wor dat het afschaffen van de dat buitenlandse onderner mijden en dat Nederlandse toevlucht zullen zoeken in i tuurlijk niet waar. Het onde dan enkel subsidiepotjes, v bestaan. Bovendien, het gi had gereserveerd voor de goede komen aan het bedri We zagen dat de WIR de vorderd. Er moet dus gezo- om die 4,5 miljard gulden z '■"9meer banen, minder WD heeft haar zinnen gez nootschapsbelasting, maa, ettecten van een verlaginr vers moeten afdragen. Het lijkt erop dat het CD mers, een verlaging van di jen goede aan amper 30 betaalt gewoon geen veiu Premies daarentegen kom maakt arbeid een stuk gex positie ten opzichte van bi vendien aan de al jaren c jjeak de (loon)kosten te ve genheid pas goed bevorde Het ligt voor de hand da gulden derhalve via die v De rest zou ten goe weinbedrijf, want als er het wel. En dat mag bes tenslotte zal het kabinet jjoeren en tuinders moeten men van die bevolkingsgrc oer druk komt te staan (EG

de Stem | 1988 | | pagina 2