3.98 1.98 4.50 kerjon BESTUUR LINDENHOF LAAT VANDAAG STANDPUNT WETEN ESIEM Leibomen k George 2 Sponselee 2; udly I its!!! Ziekenhuisdirectie verheugd over buitenpoli LAAGSTE PRIJS iezoek uit Hulst voor jubilaris Michelstadt POLITIERAPPORT 'Woonwagenslokatie niet meer geheim' PLAATSELIJK NIEUWS Lezing over zwakzinnigen DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 2 MAART 1988 I- Maidenform. JRSETTERIE-LINGERIE DIRECTIE RAVOZ VERWACHT TOCH DAGVERPLEGING IN HULST Ieluidhinder v.a. 23.95 v.a. 54.95 69.50 v.a. 19.95 32.95 179.00 C SATELLIETONT- OR 2399.- MIDDELBURG/ZUIDDORPE - Gedeputeerde Staten van Zeeland stemmen er mee in dat in de kern Koewacht een nieuw bejaardetehuis wordt gebouwd als vervanging van De Lindenhof in Zuiddorpe. Te weinig kinderopvang in Axel' Verschil Fraai Zuiddorpe St.-Jan8teen Terhole Ossenisse Nieuw-Namen Hulst Axel Geen voorrang Brand T22 anbieding: k 9 O115O-1981740TERNEUZEN en bruisende jonge on- j-aat Promenade 83 Terneuzen 101150-13330 Van onze verslaggever HULST - Het besluit van staatssecretaris Dees over je buitenpolikliniek in Hulst is bij de directie van je ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen' po sitief ontvangen. Directeur patiëntenzorg B. van Oudenniel was 'niet onte vreden'. Hij vond, in tegen stelling tot plaatselijke poli tici in Hulst, niet dat er sprake was van een 'uitge- ldede voorziening', jjr is destijds een programma van eisen samengesteld met daarin opgenomen EHBO, de opvang van acute problematiek en dagbehandeling. Deze zaken zijn door andere bij de proce dures betrokken instanties af- Iers van Hulst maken overeenkomstig 83, lid 1, van de Wet Geluidhinder, «aarden binnen zones langs wegen be- 1 zijn om met betrekking tot: ■illenaar te Zuiddorpe ingediende bouw- ir vervanging van de op de percelen Ti- Hulst aanwezige woningen twee-aan- In vrijstaande woning, en laak te Clinge ingediende bouwaanvraag van een vrijstaande woning op bet per- j 177 te Clinge; in van Zeeland te verzoeken goed te vin- ing van het verkeer rijdend over respec- en de 's-Gravenstraat ter plaatse van iraagt dan 50dbA. fverzoeken alsmede de daarop betrekking |liggen met ingang van heden gedurende ontesecretarie, afdeling Algemene Zaken 21 te Hulst van 08,30 tot 12.00 uur en jir voor een ieder ter inzage. ten aanzien van de ontwerp-verzoeken de termijn schriftelijk bij het gemeen- rden gemaakt. *nheid om op 21 maart 1988 tijdens een Gemeentewerken, Sportlaan 4 te Hulst, fittingen ten aanzien van het ontwerp van j opmerkingen kenbaar te maken, plaats resp. om 15.00 en 15.15 uur. Burgemeester en wethouders van Hulst, de burgemeester, mr. F.A.W. Jacobs, de secretaris, mr. H.J.v.Geesbergen. tennes door geheel /anaf 450.- voorraad leverbaar, nies bv TERNEUZEN - 01150-17729 19221 11.00-18.00 10.00-18.00 10.00-21.00 11.00-17.00 gevoerd. Voor ons is het dan ook geen enkele verrassing dat de staatssecretaris wat voor waarden verbonden heeft aan de Hulster polikliniek en geen melding maakt van zaken die in eerste instantie opgenomen waren in het programma van eisen." Van een 'kale voorziening' wilde hij dan ook niet weten. „We moeten verheugd zijn over het feit dat we nu een zinvolle bestemming voor het gebouw gevonden hebben. Neem daar bij de intentieverklaring voor het sociaal-medisch centrum, dan is er sprake van een posi tieve ontwikkeling. Het aan passen van het huidige gebouw zal echter nog heel wat tijd, geld en moeite vergen," aldus de ziekenhuisdirecteur. Directeur F. van Spanje van de Raad voor de Volksgezond heid in Zeeland (Ravoz) deelt de vreugde van de ziekenhuis directie. „Die afwijzing van de EHBO en acute problematiek zat er wel in. Ik denk dat we het wel voor elkaar krijgen om in plaats daarvan twee ambu lances te stationeren". Dat daarover in de brief van de staatssecretaris niet wordt ge rept verontrust Van Spanje niet Ook de komst van dagver- pleging staat volgens hem vast. „Er komen steeds meer polikli nische ingrepen. Dan heb je toch een bed nodig om de pa tiënt op te leggen. Om hem bij te laten komen, te observeren. Kijk, het zal misschien niet on der de noemer 'dagverpleging' gezet worden, maar bedden zullen er hoe dan ook moeten komen". Over de zware fysio therapie moet volgens Van Spanje te praten zijn. „Die is niet gepland in het ziekenhuis te Terneuzen en in Hulst zijn alle voorzieningen al". Hij bleek niet op de hoogte van de pogingen van de provincie om die zware fysiotherapie toch nog aan het Terneuzense zie kenhuis vast te plakken. Volgens Van Spanje gaat het niet om de letterlijke inhoud van de brief, maar om de inter pretatie ervan. „Het is begrij pelijk dat die ambtenaren een beetje terughoudend moeten zijn. Dat ze geen precedenten scheppen. Maar ik zie goede onmogelijkheden om mee aan de slag te gaan". Volgens Van Oudenniel zal de ziekenhuisdirectie op zeer korte termijn een werkgroep formeren die een schetsplan voor de buitenpolikliniek moet opstellen. Dit plan dient dan weer ter goedkeuring voorge legd worden aan alle betrokken instanties. Na goedkeuring, de directeur verwacht dat dit hal verwege dit jaar gebeurt, zal er een besteksplan worden opge steld. Ook dit plan dient de procedurele rondgang te ma ken. „Aangezien tussen het vast stellen van het programma van eisen en de uiteindelijke beslis sing van de staatssecretaris ook een tijdspanne zit van ruim elf maanden verwacht ik niet dat de buitenpolikliniek in Hulst voor de jaarswisseling rond zal zijn. Flitsend gaat het allemaal niet en dat is voor ons ook een beetje lastig," aldus Van Oudenniel. Zuiddorpe wil tehuis houden Van onze verslaggever Verontruste Zuiddorpenaren boden gisteren aan het be stuur handtekeningen aan met de wens het tehuis voor hun dorp te behouden. Gisteravond vergaderde het bestuur van De Lindenhof op verzoek van de Axelse wethou der H. de Mul (CDA), tevens bestuurslid. Hij wilde dat het bestuur zich nog eens bezon over de verhuizing. De bekendmaking van het GS-standpunt en en motive ring daarvan waren voor hem aanleiding om te benadrukken dat het bejaardentehuis als het aan hem ligt open kan blijven. „Als ik de berekening van GS hoor, kost alles ruim vijf mil joen guldea Voor dat geld kan renovering ook best tot de mo gelijkheden behoren", zei De Mul gistermiddag. Het bestuur van De Lindenhof liet gister avond na de vergadering weten pas vandaag met het defini tieve standpunt te laten weten. In het nieuwe bejaardenoord kunnen in de ogen van GS 52 mensen wonen. Verder moet rekening worden gehouden met vijf kamers bijvoorbeeld te gebruiken voor de opvang van zieken, logees of voor tijdelijke opvang van ouderea Van onze verslaggever AXEL - De PvdA in Axel vindt dat er in Axel te weinig moge lijkheden voor kinder opvang zijn. De partij- afdeling wil hier bin nenkort een thema avond aan wijden, waarvoor de datum echter nog niet is geko- zea Wel is er opvang in peu- rspeelzaal Ukkepuk, maar die is meer bedoeld als voorbereiding op de basisschool, schrijft de partij in het blad De Rooie Axelaar. Ook de moge lijkheid op sommige ba sisscholen om tussen de middag over te blijven biedt niet voldoende soe- as. Kinderen tot vier jaar en schoolkinderen buiten schooltijd en tij dens vakanties kunnen nergens terecht De PvdA wil nu ver schillende deskundigen uitnodigen om samen met de partijleden over de op- vangproblematiek te pra ten. In het artikel in het partijblad staat dat kin deropvang de laatste tijd niet langer een onderwerp ie dat vanuit de emanci- patiehoek komt aanwaai en. Onverwacht is er van de kant van de werkge vers belangstelling. Dit komt doordat het steeds noodzakelijker wordt om vrouwen in het arbeids proces op te nemen; en een werkende vrouw kan niet zelf bij de kinderen zija _AC voon Zuipy.tsT NEDERLAND intoren Jetneuzen, Hulst en Goes, "dressen en telefoon nummers op pagina 2. nlng,ti|den: B.30-12.30/13.30-17.00 uur. —.factie Terneuzen: Rein van der "«m (editie-chef), Romain pn Damme, Frank Deij, nny van Gremberghe, jonald Versfraten, Cor de Jfofo), Ton Koomen Jrt). - JS: Jan Jansen. FstEugène Verstraeten, "vP Trommelen. vertentie-exploltatie pspecteur Zeeland: ^|nu, privé tel. 01150- Mevrouw J. Coppieters overhandigt haar ongenoegen aan voorzitiIr R. Jansen. FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER De capaciteit is voorlopig vastgesteld. Provinciale Staten bepalen de definitieve omvang bij de vaststelling van het spreidingsplan bejaardenoor den. De Lindenhof heeft nu ook 52 plaatsen. De gemiddelde verzorgings- prijs mag niet hoger worden dan drieduizend gulden per maand. Aan stichtingskosten mag een plaats niet duurder worden dan 81 duizend guldea Het bestuur van De Linden hof moet voor 1 oktober het plan voor het nieuwe bejaar denoord indienen bij de pro vincie. Op het moment dat het tehuis in Koewacht in gebruik wordt genomen moet De Lin denhof in Zuiddorpe worden gesloten. Een andere voor waarde is nog dat het bestuur van De Lindenhof en de stich ting Algemeen bejaardencen trum Axel fuseren. Daarvoor zijn inmiddels gesprekken aan de gang binnen een fusiecom missie, die het samengaan moet voorbereiden. Van onze verslaggever HULST - Burgemeester F. Jacobs en wethouder W. Kayser bezochten dit week einde namens het Hulster gemeentebestuur de viering van het veertig-jarig jubi leum in de gemeenteraad van het Westduitse Michel stadt van W. Schoefer. Schoefer was in 1969, toen de gemeente Hulst de jumelage aanging met Michelstadt, voor zitter van de gemeenteraad al daar. Hij is nu weer gewoon raadslid en bekleedt die functie al veertig jaar. Jacobs sprak hem zondagochtend toe tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Kellerei, waar honderden belangstellenden aanwezig waren. Hij schonk hem een schilderij van Hulst in de mid- deleeuwea Schoefer vierde eveneens het feit dat hij de 65- jarige leeftijd heeft bereikt De staatsminister van bin nenlandse zaken in Hessen, G. Milde, gaf Schoefer een hoge onderscheiding: de Freiherr- vom-Stein-Plaquette. NOG NIET zo lang gele den schreven we in deze rubriek over de aanleg van een tuin. We noemden ook leibomen, niet echte de leilinde. Dat willen we nu juist wel doen, want als er één boom is die men kan leiden, bijna zo men wil, dan is het wel de linde. We spreken hier over de 'lin de' alsof het om één soort gaat. In werkelijkheid zijn het drie. De zomerlinde, ook bekend onder de naam grootbladige linde, de winterlinde, die dan kleinbladige linde heet en een kruising tussen die twee die als Hollandse linde bekend staat. Aangenomen mag wor den, zeker hier voor onze streken, dat de linden van oorsprong niet wild voorko men, maar aangeplant zija Zijn ze ergens een keer aan geplant dan is verwildering natuurlijk mogelijk, want zo wel zomer- als winterlinde leveren grote hoeveelheden zaad. Dat de linde al vanouds als leiboom is behandeld is te zien als men de streek eens rondrijdt: op diverse plaatsen kan men behoorljk oude en derhalve knoestige knoepers zien staau Voor wat Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen be treft is het opvallend dat je veel meer leilinden ziet in het oorspronkelijk protestantse deel, het Land van Axel dus, dan in het katholieke deel, het Land van Hulst en de grens- kanten. Waarmee we niet willen zeggen dat ze in het Land van Hulst niet staan, integendeel, misschien zelfs nog wel de oudste als we lin den op Schuddebeurs, Letten- burg, Zandberg, Koewacht, Zuiddorpe en Hengstdijk in gedachten nemea Waarom dat verschil? We weten het niet, het valt alleen op. Wel plant men er de laat ste jaren weer wat meer aan. Het is weer in de mode zou je kunnen zeggea Gelukkig overigens want het is een mooie boonm, lekker geurend als hij bloeit en een groot pro ducent van nektar waar de Leilinde te Schuddebeurs. bijen honing van maken. Eén nadeel kunnen ze hebben: soms zitten ze massaal onder de luizen en die kleverige uit werpselen (de zogenaamde honingdauw) regenen dan ge staag naar omlaag, soms zo erg dat alles wat er onder ligt of staat, de straatstenen, fiet sen, auto's, plakt als de ziekte. Uit het feit dat ze zo verge ven zitten van de bladluizen, - FOTO ERIK OSSEWAARDE zou je eigenlijk moeten con cluderen dat niet iedere lin deboom op de juiste plaats staat, daaronder minder vi taal is en derhalve overheerst wordt door plaagdieren. Af gezien daarvan zin leilinden voor het huis natuurlijk be schermers van dat huis: ze houden de felle zonnestralen tegen, breken de gesel van re gen en hagel en zorgen dat de wind geen vat krijgt op de dakbedekking. Dat is bijna zeker de reden waarom onze voorouders deze boomsoort rond hun huizen leiddea Dat niet alleen. In die tijd ge loofde men nog dat Vrouw Holle, de koningin van de el fen en de meesteres over le ven en dood, onder een vlier struik woonde en men gaf ook de linden een bijbetekenis. Hij is het symbool van de hui selijke haard, de echtelijke vrede. Het zal wel waar zija Tot voor kort kon je het hier ook nog terugvinden: linde bomen voor het huis; een no- teboom, het symbool van de vruchtbaarheid er naast en bij de achterdeur of de deur van het varkenshok een vlier als bescherming tegen boze geesten, die alleen maar met slechte bedoelingen wilden binnendringea Tot voor kort, zeggen we, want in onze opruimmanie moest die vlier weg om ver vangen te worden door een vuurdoom; de linden gekapt omdat luxaflex veel prakti scher heette te zijn en de no- teboom werd ook niet ontzien vanwege 'al die troep', zijnde het vallende blad. Niet alleen linden laten zich leiden, peer en appel lenen er zich ook uitstekend voor. Denk eens in, langs het paadje naar het schuurtje en kele peren, geleid langs latten of draadwerk. Weinig ruimte nodig in de diepte, fraai en eenmaal het seizoen daar, heerlijke vruchten uit eigen tuin. Appels kan ook, aalbes sen al evengoed zowel rood, wit als zwart; kersen en krie ken, de laatste zelfs nog tegen een - koude - noordmuur. Braam, tegenwoordig naar keuze met of zonder doorns, uiteraard en druif en zo'n beetje de jongste aanwinst de kiwi. Het is een kwestie van leiden, snoeien en buigea Dat laatste met beleid, de duimen aan de voorkant, de vingers achter het takje en dan zachtjes masseren, beheerst, ook een tak heeft inwendige structuren die kapot kunnea In deze tijd van het jaar, als de sappen weer gaan stro men, lenen de takken zich daar uitstekend voor en met leibomen kun je op een kleine plek wonderen doea FNV - Districtbestuurder Wil Waumans spreekt zaterdag 5 maart op de ledenkontakt- avond van de industriebond FNV over de ontwikkelingen binnen de Nederlandse vak beweging. Dat gebeurt in 't Kaaike. De avond, die wordt voortgezet met prijsbieden, bingo, topbiljart en kwis, be gint om 19.00 uur. VLASSERSBOND - De Zeeuws-Vlaamse vlassers- bond krijgt per 11 maart een nieuwe secretaris. A Vande- putte uit Koewacht draagt dan het secretariaat over aan J. van der Aa uit Hulst Van- deputte zal als adviseur aan de vlassersbond verbonden blijvea VASTENAKTE - De werk groep Kerk en Samenleving van de H.-Johannes de Do per-parochie zet zich ook nu weer in voor de jaarlijkse vastenactie. De bijdragen die in dat kader worden gegeven, zijn voor zestig procent be stemd voor het Derde Wereld project van pater Swinne. De overige veertig procent gaat naar de gewone solidariteits actie. WANDELTOCHT - De na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut houdt zondag 6 maart een wandeltocht in de WMZ-gebiedea Deze wande ling staat onder leiding van Edie Bogaert. Om 09.30 uur is het verzamelen aan het eind van de Hogendorplaan bij het pompgebouw van de WMZ, waar men rond de middag te rugkeert Laarzen en verre kijker zijn attributen die men niet mag vergetea Verwacht wordt dat men in het prach tige waterwingebied begin maart zeker veel kraaiachti- gen zoals grote en bonte specht en veel kleine zangvo gels zoals roodborst, sijsjes, mezen en lijsterachtigen kan ziea KAARTING - In zaal De Kroon werd een kaarting ge houden waaraan dertig per sonen deelnamea Uitslag: 1. P. van Kerkhoven, Hulst; 2. A van Gimst, Kloosterzande; 3. R. Linthout, Axel; 4 P. Rijk, Kloosterzande; 5. me vrouw Haulez, Hulst GAAIBOLLEN - In zaal Hof ter Nesse werd een gaaibol- ling gehouden waaraan acht tien personen deelnamea Uitslag: hoge vogel en rechter zijvogel verloot; linker zijvo gel: P. van de Velpen, Osse nisse; grootste aantal (6): A Sponselee-Gerritse en J. van Heese, beiden Kloosterzande. KAARTING - Aan de kaar-: ting bij in Du Commerce de den 34 kaarters mee. Uitslag: 1. V. Bonne-Th. Praet, 2. K. van Waterschoot-A Thielens, 3. J. Schroder-L. Timmer mans. KAARTING - Aan de kaar ting van 'Moed en Geduld' bnij De Nachtegaal deden 52 kaarters mee. Uitslag: 1. E. Blommaert-J. Bosman, 2. J. Vermeerssen-Cl. de Winckel, 3. K. van Waterschoot-J. Gil lis. BRIDGE - Bridgeclub Hulst speelde de zesde wedstrijd van competitie. Hieraan na men 51 paren deel. Uitslagen: Groep A: 1. heren Voermans- Reunis, 2. dames Mast-Kint, 3. heren De Nijs-Van Leeu- wea Groep B: 1. mevrouw De Kort-de heer Atkins, 2. me vrouw Bruyns-de heer Van Wijnsbergen, 3. mevrouw Snoodijk-de heer De Leeuw. Groep C: 1. heren Zwaan- Simpelaar, 2. dames van Es- broek-Hillege, 3. mevrouw Bogaert-de heer Stallaert Groep D: 1. heren kint-Bod- daert, 2. mevrouw Perdaen- de heer Ter Burg, 3. dames Aarts-Van Wijnsbergea BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde de zevende wedstrijd van de wintercompetitie. Uit slagen: Groep A: 1. dames Kock-Pel, 2. echtpaar IJse- baert, 3. heren Moeliker-Pel. Groep B: 1. mevrouw Hoek- de heer Koek, 2. dames;. Feyen-Kraayenbrink, 3. me vrouw en de heer Geilleit Groep C: 1. heren Bode-De Meijer, 2. echtpaar Scheele, 3. echtpaar Löchter. Groep d: 1., dames Stoelinga-Zwartelé, 2. mevrouw Van Bambost-de heer Meyer, 3. dames Kaan- De Jonge. Groep E: 1. dames Kok-Saman, 2. mevrouw Van. Weelde-de heer Kuyk, 3. da mes Meyer-Rijckaert f IJZENDIJKE - Op de krui sing Tivoli verleende A.P. uit Watervliet, toen hij vanaf de Watervlietseweg kwam, geen voorang aan C.F. uit Biervliet die over de voor- rangsweg reed. Materiële schade was het gevolg. OOSTBURG - In de Volder straat brandde de auto van A. de B. uit Oostburg geheel uit. Omtrent de oorzaak van de brand kon nog niets worden meegedeeld. De brandweer van Oostburg was redelijk snel ter plaatse. Van onze verslaggever HULST - De discussie over de plaats waar in de ge meente Hulst nieuwe woon wagencentra moeten komen zal niet meer in een sfeer van geheimzinnigheid wor den getrokkea Burgemeester F. Jacobs van Hulst heeft dat toegezegd op vragen van PvdA-raadslid me vrouw A van Wees. Tijdens de raadsvergadering betoogde Van Wees dat er rond de lokatiekeuze voortaan ope ning van zaken moet worden gegeven naar buiten toe. Vol gens haar zal het beleggen van nog meer geheime bijeenkom sten de nu al grote onrust onder de bevolking alleen maar ver der aanwakkerea Ze zei er geen moeite mee te hebben als er aan het onderwerp desnoods een extra gemeenteraadsver gadering moet worden gewijd. Burgemeester Jacobs verze kerde het raadslid dat het ze ker niet meer de bedoeling is bijeenkomsten achter gesloten deuren te organiseren over de woonwagenlokaties. Hij sprak de verwachting uit dat de door B en W gedachte lokaties nog deze maand bekend zullen worden gemaakt De gemeen teraad moet er dan in de verga dering van eind maart haar zegje over doea Van onze correspondente HULST - Het katholiek vrouwengilde in Hulst houdt maandag 7 maart in Den Dullaert een avond met als thema 'gewoon een mens'. Het gaat deze avond over de plaats van de geestelijk gehandicapte in de sa menleving. In de loop der jaren heeft de samenleving op verschillende, zelfs tegenstrijdige, wijzen een beeld gehad over de zwak zinnige. Vandaag de dag is dat beeld sterk bepaald door het motto 'gewoon een mens'. Om een inzicht te krijgen in de verschillende denkbeel den zullen drie inleiders vanuit hun eigen beroepspraktijk hierover spreken A Vermue, maatschappelijk werker bij de sociaal Pedagogische Dienst Zeeland, zal een inleiding houden over de hulpverlening aan de geestelijk gehandi capte en het ouderlijk milieu op het gebied van voorlich ting, onderwijs, vorming, arbeid en vrije tijd. N. Freriks, pedagoog bij de Stichting Sociale Voorzienin gen zal spreken over de verschillende bestaande vormen van wonen in relatie tot de samenleving. Tenslotte belicht L. Goffin, als arts verbonden aan De Sterre in Clinge, de rol van de medicus in relatie tot de ver anderde zienswijze. Tussen de inleidingen door treedt mu- ziektherapeut Piet Brakman op met een muziekgroep! e dat bestaat uit leerlingen van de ZMLK-school en DVO-deel- nemers. Na de pauze kunnen de aanwezigen vragen stellen aan de inleiders. De avond begint om 20.00 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 15