■J j J 1 se weg 1.3 Hulst Ruim twintig ontslagen bij de ziekenhuizen 'ALLEEN SPREEKKAMERS VOOR SPECIALISTEN KAN NIET' Zwarte pieten in raad Borsele STOP BU ONZE SH0WR00MI van DORST Scholen startten intercultureel onderwijsproject Gemeentelijke heffing Oostburg allerlaagst Geen verjaardagscadeau van de kantonrechter Celstraf voor vernielingen bij de sociale dienst omerrokken zömerpantalons idèTf- shirts °er 5 slips —J ~i vanaf 1 Qj P®r 3 slips -mi 1 vanaf 9f per 5 slips vanaf Sr kant-inzet J 1 vana^2fi» ...hi st-niklaas Alle Toyota modellen in voorraad! HULST - Politiek Hulst is zwaar teleurgesteld over het schrappen door staatsecretaris Dees in het programma van eisen voor de toekomstige polikliniek in Hulst. Verweer Zoethoudertje Vertrouwen TAMME DISCUSSIE OVER OMSTREDEN KERNAFVAL WOENSDAG 2 MAART 1988 Terneuzenaars (3) bekennen inbraak disco vanaf 29." vanaf 29- ■j V Steeds grote keus uit ±100 „First Class" occasion Meer klasse minder kosten Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VANZEELAND Van onze verslaggever SLUISKIL - In de nieuwe organisatiestructuur van de ziekenhuisgroep 'Zeeuwsch-Vlaanderen' is, ondanks de komst van een buitenpolikliniek in Hulst, geen plaats voor ruim twin tig van de huidige zieken- huismedewerk(st)ers. In eerste instantie ging de zie kenhuisdirectie ervan uit dat er slechts vijf tot tien gedwon gen ontslagen zouden vallen. „Onlangs hebben we bere kend dat er voor 25 mensen binnen de nieuwe opzet geen plaats gevonden kan worden. Doordat de staatssecretaris nu het sein op groen heeft gezet voor de Hulster polikliniek kunnen we daar enkele mensen aan het werk zetten. Resteert echter een aantal van dik twin tig en dat is echt niet geflat teerd," aldus directeur patiën tenzorg B. van Oudenniel van de ziekenhuisgroep. Het personeelsverloop voor bepaalde functies is volgens Van Oudenniel wat tegenge vallen. „Daardoor wordt het natuurlijk wat moeilijk om voor iedereen binnen onze or ganisatie een baan te vinden. Voor een aantal mensen heb ben we tot op heden toe geen geschikt alternatief kunnen vinden en in een aantal situa ties verwacht ik dat we er hele- T27 maal niet uitkomen," bena drukte de directeur. Van Oudenniel verwacht verder in de nabije toekomst nog problemen op personeels gebied, omdat het voor de zie kenhuisgroep steeds moeilijker wordt om aan goed en hoger geschoold personeel te komea „Een probleem waar overigens ook andere zorginstellingen steeds meer mee te maken krij gen," aldus Van Oudenniel. Hulst teleurgesteld over poli van onze verslaggever Dees heeft weliswaar toestemming gegeven voor vesti ging van de polikliniek in het bestaande ziekenhuisge- j bouw, maar zonder EHBO en opvang voor acute proble matiek en 'zware' fysiotherapie. Ook de in Hulst geëiste moge lijkheid voor dagverpleging I staat nog op losse schroeven. „Dan blijft er in feite niet veel meer over dan wat spreek kamers", stelt mevrouw E. Ha- geman (CDA). „De beloften die in het verleden zelfs zwart op wit zijn gedaan komen mooi niet uit. Wij krijgen nu de re kening gepresenteerd van het beleid dat Gedeputeerde Staten hebben gevoerd. Ons vertrou wen in de provincie is zwaar geschokt. Dat voorzieningen voor acute problematiek te duur zouden zijn, dat had men toen ook al wel kunnen beden ken". Ook A. Houben (WD) zegt te leurgesteld te zijn over de voorziening die er uiteindelijk voor Huist zal overblijven. „Ik begon "er zelfs door alle posi tieve berichten zo langzamer hand ook vertrouwen in te krijgen. Maar eerlijk gezegd heb ik er nooit in geloofd. Wij hebben als WD er altijd op aangedrongen dat er meer ver weer moest komen tegen de sluiting van het ziekenhuis. Er I zijn inderdaad beloften gedaan, lik denk dat we de betrokken I mensen daar aan moeten her- inneren". Mevrouw A. van Wees I (PvdA) meent dat er in de po- [likliniek mogelijkheden voor j dagverpleging moeten komen I en voor fysiotherapie. „Anders denk ik dat het geen haalbare kaart is. Als het alleen maar gaat om spreekkamers voor I specialisten, dan zeg ik, dat kan I niet". IW. de Brouwer (Gemeenschap- Ipelijke Belangen) zegt er sterk I aan te twijfelen of de in het I verleden gedane beloften wel I serieus waren. „Ik denk dat het {gewoon een zoethoudertje is geweest. Wat we overhouden is I een schaap zonder wol. J. van Dorsselaer (Clinge Ivoor Algemeen Belang) meent I dat de gemeente zo snel moge- l lijk protest moet aantekenen tegen de voorziening die nu ge- I presenteerd wordt. „Dit is een I groot schandaal. Vooral de mensen uit de verst gelegen j kernen van Hulst worden hier- I van de dupe. Gedeputeerde Pon heeft beloften gedaan, die I hij blijkbaar niet kan waarma- ken". Burgemeester F. Jacobs stelt I dat een 'aangeklede' polikliniek voorwaarde is voor de tot- stendkoming van een sociaal medisch centrum in Hulst. Vol gens hem houdt dat in dat zo wel de zware fysiotherapie als dagverpleging onderdeel van de polikliniek moeten uitma ken. Wat dat laatste betreft put hij toch nog enige hoop uit de brief van de staatssecretaris. „En wat de fysiotherapie be treft zou het niet logisch zijn die af te schaffen. Want Hulst beschikt momenteel over alle voorzieningen die nodig zijn". Gedeputeerde W. Don is dat niet met hem eens. „Zware fy siotherapie hoort in het cen trumziekenhuis thuis in Ter- neuzen. Dat hebben wij de staatssecretaris ook geadvi seerd. We zijn volop bezig dat in Terneuzen te realiseren". Don heeft er vertrouwen in dat Hulst toch dagverpleging krijgt. „We hebben eerder ge- constateerd'dat de opvang voor EHBO en acute problematiek een te dure zaak zou worden. In plaats daarvan hebben we die dagverpleging gevraagd. Het feit dat daarvoor wel alvast ruimte voor mag worden gere serveerd is een teken dat het uiteindelijk wel door zal gaan". De kritiek vanuit Hulst dat de gedane beloften niet zijn nage komen wuift Don weg. „Hulst krijgt een goed uitgeruste po likliniek, maar men moet na tuurlijk geen klein zieken huisje verwachten". E. Hageman: 'Beloften ko men niet uit'. Leerlingen van De Leeuwtjes spelen het voedselspel. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze correspondent TERNEUZEN - Vijf scholen uit de Kanaalzone zijn deze week gestart met een interculturele projectweek. Het is de derde keer dat een derge lijk project in Zeeuwsch-Vlaande ren wordt gehouden. 5 Maart wordt de projectweek afgesloten met een open dag in rijksscholengemeen schap Petrus Hondius. De leerlingen van de scholengemeen schap Petrus Hondius, scholengemeen schap De Leeuwtjes, de Levensschool en de stichting basiseducatie uit Terneuzen en de lhno uit Sas van Gent zijn druk in de weer om de interculturele project week gestalte te geven. Het project dat zich vooral richt op de brugklassen heeft tot doel de leerlingen bewust te maken van de eigen cultuur en die van anderen, waarmee men hoopt te breiken dat ieder zich meer bewust wordt van de waar deoordelen die hij hanteert. Het thema van de projectweek is wo nen en leven met het accent op voeding. Vanuit alle vakken worden bepaalde as pecten van dit onderwerp behandeld. Op scholengemeenschap De Leeuwtjes werd druk geoefend met het voedselspel, een idee van Eric Snoeck: „Het gezelschaps spel houdt het het midden tussen het ganzebordspel en monopoly. Door het werpen met dobbelstenen en het schui ven van fiches op het bord kunnen spe lers graankaarten bemachtigen. De eer ste speler die tien miljoen ton graan heeft bemachtigd, is winnaar en heeft het probleem - er zijn ook vragenkaarte- n-opgelost. Mede door de zelfwerkzaamheid van de leerlingen en de sponsors is het spel officieel gedrukt en zaterdag verkrijg baar. De verkoopprijs is erg laag, 7,50. De helft van de winst is voor de actie 'Afrika Nü' bestemd, de andere helft dient om de onkosten van het project te dekken. Op de Petrus Hondius werd gisteren een voorronde gehouden voor de grote modeshow van zaterdag. Voor de mode show met hedendaagse Nederlandse kle ding, oude klederdrachten en kleding uit andere culturen. Omdat de animo erg groot is, moest een voorronde uitmaken, wie zaterdag mannequin mag zijn. Tegenvallers kende het project giste ren ook. De cameraploeg van Passaport had aangekondigd opnamen te maken, maar liet het afweten. Een Joegoslavi sche gastdocente koken moest wegens ziekte verstek laten gaan. Gelukkig was er iemand bereid in te vallen, zodat er toch nog een uitstekende maaltijd op ta fel kwam. I* A- van Wees: '...dat kan niet...'. FOTO'S DE STEM/CORJ.DE BOER Door Jan Jansen HEINKENSZAND - Het on derwerp - kernafval in Borssele - was omstreden genoeg, de beraadslaging langdurig, de toehoorders talrijk, tot in trouwzaal en hal toe. En toch stond de uitslag van de discussie in de raad Borsele gisteren bij voorbaat vast. De PvdA enerzijds, CDA, WD en SGP anderzijds kwamen elkaar geen duimbreed te gemoet. Beide groeperingen wilden re kening houden met het onver wacht massale verzet tegen de Covra-vestiging bij Borssele. Beiden speelden-langs ver schillende kanalen-de zwarte piet toe aan hogere overheden, waarvan het resultaat wellicht is dat die inderdaad het dorp in Zuid-Beveland opschepen met een bedrijf dat al het radioac tief afval in Nederland gaat opslaan en verwerken. „Nee", zei de PvdA keihard. „Er is geen bestuurlijk en maatschappelijk draagvlak voor deze vestiging. Laat de overheid een andere lokatie kiezen". De zwarte piet: het moet ergens komen, maar niet bij ons. Het nee van de andere fracties klonk schuchter: laten we onderzoeken of het ergens anders in het Sloegebied kan. Lukt dan niet dan toch maar bij Borssele want anders zullen GS, de minister of de rechter het ons opleggen. We kunnen dan maar beter zelf die verant woordelijkheid nemen. Een an dere zwarte piet: als we niet meewerken zullen ze ons dwin gen. De standpunten stonden te genover elkaar, zonder dat de fracties ingingen op eikaars ar gumenten. PvdA-wethouder P. Vollaard vormde met een gloedvol betoog de enige uit zondering. Hij was dan ook de enige die de overvolle publieke tribune reacties ontlokte: kla terend applaus. Verder was het gisteravond een wat matte ver toning en reageerden de toeho orders navenant. Het speet Vollaard die de raad voorhield een fout te heb ben gemaakt door de gemeente aan te melden als vestigings plaats. „Het is geen schande dat toe te geven. U gaat niet het ge vang in. Middelburg en Vlis- singen hebben ook geweigerd. Daar is de burgemeester niet ontslagen en de vergoeding van de raadsleden niet ingetrok ken". Hij vond het 'de verant woordelijkheid, de plicht en de vrijheid' van de raad om een ferm-negatief-besluit te ne men. Zijn belangrijkste tgen- speler was niet burgemeester G. van den Heuvel, die zich op merkelijk afzijdig hield, maar CDA-wethouder P. Peeters. „Het standpunt van de PvdA - -laat de regering maar beslis sen-staat ver af van wat de bevolking van Borssele wil: een andere plaats. Dat willen we onderzoeken, maar de vesti ging zal moeilijk tegen te hou den zijn". Een wassen neus, vond Vollaard. „U wijst een plaats een die door de Covra zelf is afgewezen". Woordvoerder Codée van dat bedrijf hield zich daarover gis teren op de vlakte. „De stagna tie is jammer, maar er zijn wel positieve punten in dit besluit. Ons milieu-effectrapport (waar het gisteravond eigenlijk Van onze verslaggever GOES - Van alle Zeeuwse gemeenten heft Oostburg verre weg de laagste onroe rend goed belasting (OGB). De heffing per 3.000 gulden geschatte waarde is nu ƒ6,42. Dat is meer meer dan een gulden lager dan andere Zeeuws- Vlaamse gemeenten, die ook laag zitten, zo als Sluis en Terneuzen (beide 7,55 per 3.000). Zierikzee is met een heffing van dertien gulden de duurste Zeeuwse gemeente op dit gebied. Deze cijfers betreffen de totale heffing, waaraan zowel eigenaars als huurders een bijdrage le veren. Het CNV-Zeeland, dat er een onderzoek naar deed, heeft die be dragen opgesplitst en daaruit blijkt dat Kes- sen's Hontenisse in Zee land het duurst is voor huurders. Een overzicht van de onroerend goed belasting per gemeente is het eer ste onderdeel van een CNV-onderzoekt naar de woonlasten in de provin cie. Later volgen andere gemeentelijke belastin gen en de waterschaps lasten, waarna het CNV besluit met een totaal overzicht en een verdere onderlinge vergelijking tussen gemeenten. Twee jaar geleden deed de bond eenzelfde onderzoek. De uitkomst is dat er niet erg veel Is veranderd, maar dat de onderlinge verschillen kleiner zijn geworden. Elf gemeenten, waaron der Axel en Sas van Gent verlaagden het tarief (met gemiddeld 5,8 pro cent), in acht gemeenten, waaronder Hulst, ging het omhoog (met gemid deld 10,3 procent). Omdat Sas iets daalde, is Kes- sen's Hontenisse nu de duurste OGB-gemeente in Zeeuwsch-Vlaanderen met een heffing van twaalf gulden. Uit de verdeelsleutel voor eigenaars en huur ders blijkt dat daarin ook forse verschillen zitten. In Oostburg zijn zowel eigenaars als huurders het goedkoopste uit, In Zierikzee zijn eigenaars het meeste kwijt, maar voor huurders is Honte nisse de duurste ge meente van Zeeland. Het verschil tussen het tarief voor eigenaars en huur ders is het kleinst in Sluis (een kwartje) en het grootst in Axel 4,37). Van onze correspondent TERNEUZEN - Mocht MG. uit Westdorpe op de dag van zijn twintigste verjaardag nog de hoop hebben gehad zijn 20 augustus van het vorige jaar in beslag genomen brom fiets terug te krijgen, dat ging bij de behandeling van zijn zaak gisteren voor het Terneuzense kantongrecht in rook op. Daar kon zelfs de 'boetepreek' van zijn op de zitting aanwezige vader niets aan veranderen. De officier van justitie, mr. H. Oppe, noch de kantonrechter mr. B. Meulenbroek wilde voldoen aan va ders verzoek: „Als hij de brommer niet terugkrijgt geef hem dan aan mij, want ik heb hem tenslotte betaald." Het betrokken voertuig was op genoemde dag, toen G. er op door de buurtschap Vaartwijk in de gemeente Axel reed, door de politie in beslag genomen omdat er heel wat aan mankeerde en het bovendien was opgevoerd. Verder wist mr. Oppe de jongeman te vertellen dat voor wat dat laatste betrof hij in de jaren 1984 en 1986 ook al eens was bekeurd. Onttrekking van het voertuig aan het verkeer was dan ook zijn eis. Een eis die de goedkeuring kreeg van kantonrechter mr. Meulenbroek. Van onze correspondente MIDDELBURG - Een gevangenisstraf van één maand: zo luidde de eis van de officier van justitie dinsdag voor de politierechter te Middelburg tegen de 33-jarige HW. uit Renesse. W. stond terecht omdat hij op 22 september enorme vernielingen aanrichtte in het kantoor van de so ciale dienst in Zierikzee. om ging, red.) is geaccepteerd en er is ruimte voor overleg om een oplossing te vinden. Daar willen we aan meewerken, maar men moet toch bedenken dat het geen Covra-afval is dat we verwerken. Het is het afval van heel Nederland". De Covra zal voorlopig geen enkele po ging doen om de planologische procedure nu te forceren. „Dat zou ten opzichte van de bevol king psychologisch heel dom zijn". De enige echte spreker in de raad toonde zich aan het eind van de discussie verbitterd. Volaard's betoog had geen en kel effect. „De functie van de raad is het overtuigen van elk aar in de bereidheid om eigen standpunten te verlaten op ba sis van argumenten. Zoals het nu gaat kunnen we beter tele fonisch vergaderen. Het vol strekt negeren van de minder heid tast het peil en de waar digheid van de raad aan". Nie mand sprak hem tegen, maar CDA, VVD en SGP benutten hun meerderheid: er komt een onderzoek naar een andere lo katie. -r-r- Hoewel zijn raadsman de hele zaak 'een storm in een glas wa ter' noemde, sneuvelden die dag volgens opgaaf van de so ciale dienst, een deur, een cko pieerapparaat, een ladenkastje, twee plantenbakken en een paar ruitjes. Totale schade: ƒ2.000. W. had zich verschrikkelijk opgewonden over het feit dat hij al twee maanden geen geld kreeg, zodat hij 'geen dak bo ven het hoofd had' en 'zelfs geen geld meer voor een bus kaartje'. Hoewel hij deze situa tie aan zichzelf te danken had (hij had vergeten een briefje in te vullen) vond hij dat nog geen reden om hem een uitkering te weigeren, waarna hij tot grote schrik van de dienstdoende ambtenaar met geweld 'pro beerde orde op zaken te stellen'. Het was vooral deze paniek onder het bureaupersoneel die voor de officier zwaar telde in zijn eis. „Op die manier is het angstig werken voor bepaalde dienst", aldus mr. Huijgen. Re kening houdend met de om standigheden halveerde de po litierechter mr. Janzen van Oosten de geëiste straf tot vier weken waarvan de helft voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. 'Recht doen aan de gedu peerden', daarvan ging de offi cier uit in zijn eisen tegen twee mannen die terecht stonden op beschuldiging van mishande ling en vernieling. En ook de politierechter kon zich in die gedachte vinden, gezien haar conforme vonnissen, waarbij de verplichting tot schadever goeding voorop stond De 38-jarige Vlissinger HG. had in een jaloerse en dronken bui op 11 juni de voordeur van de woning van de nieuwe vriend van zijn ex-vrouw inge trapt, waarna hij met de man in gevecht raakte. De beledigde partij kon geen 'bewijzen' overleggen van de geleden schade, maar ter zitting be paalde de officier dat die waar schijnlijk zo'n 250. zal moeten bedragen. Na beide partijen te hebben gepolst of zij het over dit bedrag eens konden wor den, eiste hij tegen de Vlissin ger een boete van 1000. voor waardelijk met de bijzondere voorwaarde dat G. binnen drie maanden een bedrag ƒ250 zal betalen aan de gedupeerde. Po litierechter mr. Janzen van Oosten oordeelde conform. De 26-jarige Rotterdammer MK had, eveneens uit jaloe- sie over een verbroken relatie, op 29 juli zijn woede gekoeld op de bezittingen van zijn rivaal. Het gebeurde in Midden- Schouwen waar hij twee kop lampen van de auto van de nieuwe vriend vernielde. De schade (ƒ942) zal K. binnen zes maanden moeten vergoeden, als bijzondere voorwaarde bij een voorwaardelijk opgelegde gevangenisstraf van één week. Van onze correspondent TERNEUZEN - De gemeen tepolitie van Terneuzen heeft maandagavond drie mannen uit die plaats aan gehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Tijdens de verhoren hebben ze bekend vorige week een in braak te hebben gepleegd in een discotheek in de Terneu zense binnenstad, waarbij een aantal goederen werd buitge maakt. De drie, W. van de V.(28), C.O. (23) en A.O. (33) hebben ook nog een vijftal an dere eerder dit jaar in Terneu zen gepleegde inbraken be kend. In verband met eventuele heling van goederen hierbij wilde de politie geen nadere in- fomatie verstrekken.

de Stem | 1988 | | pagina 13