Wie dit weekeinde regels naleefde krijgt zijn WIR VS wedden in Panama op verkeerde paard even._ UITBLAZEN Deetman: VNO: BUIT Bevrijdend* Vlucht door de tijd MINISTERIES IN DEN HAAG OVERSPOELD MET TELEFOONTJES VAN ONDERNEMERS Kans op snelle invoering van fiscale hervormingei DE STEM C' DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 1 MAART 1988 DE STEM NIEUWE KLAP VOOR MIDDEN-AMERIKABELEID VAN WASHINGTON Leugen Overval Agenda Cabaret Druk Haags Hoogstandje DE STEM BINNEN VANAF vandaag ligt Vlucht door de tijd m de boekwinkel. 'Vlucht door de tijd' is het jubileumboek van de 75- jarige Koninklijke Lucht macht. Het is een in drukwekkend monument geworden. Groot formaat, vierhonderd pagina's, zeshon derd foto's, waarvan tweehon derd in full colour en - tamelijk verrassend voor een jubileum boek - de nodige onthullingen plus een blik in de toekomst. Het was nooit een vraag om wakker van te liggen, maar het is niettemin aardig om er ant woord op te krijgen, ook al heb je hem nooit gesteld. Die vraag luidt waar dat luchtmacht- blauw vandaan komt. Van de Britse RAF, zal de oud-LSK- man zeggen. Dat is juist, maar hoe kwam de RAF eraan? Na de eerste wereldoorlog besloot de Britse regering dat de luchtmacht, tot dan een af deling van het leger, een onaf hankelijk onderdeel moest wor den, naast leger en marine. De jonge RAF wilde van het leger- kaki af en had evenmin zin in het marineblauw. Goede raad leek te duur tot het iemand te binnen schoot dat er ergens in een Engels pakhuis nog miljoe nen meters stof moesten liggen, besteld door de Russische tsaar en bestemd voor de uniforme ring van de tsaristische infante rie. Door de oktoberrevolutie van 1917 was van afname niets meer terechtgekomen. Zo werd het tsaristische veldgrijs RAF- blue. Andere luchtmachten na men de kleur over of lieten er zich door leiden bij de kleur keuze voor hun unifromen. Samensteller en eindredac teur van het jubileumboek is kolonel A.P. de Jong (60), die jarenlang hoofd was van de voorlichtingsdienst van de luchtmacht en twee jaar 'na- diende' als hoofd van het Pro- jektbureau KLu-75, speciaal op gezet om de viering van het ju bileum voor te bereiden. Er hebben tal van auteurs aan meegewerkt, variërend van (mi litaire) luchtvaarthistorici tot luchtvaartjournalisten. De inte ressantste onthullingen komen uit de kokers van de historici. Zo wordt in het boek een defi nitief einde gemaakt aan de sle- Cde discussie over het bom- Jement op Rotterdam, in het bijzonder over de vraag of enkele eenheden Duitse bom menwerpers nu wel of niet zijn afgedraaid toen de bemannin gen de rode lichtkogels, afge schoten door Duitse troepen in Rotterdam, hadden gezien. Be wezen wordt dat de bommen werpers tevoren de opdracht hadden gekregen, bij het zien van de lichtkogels, Rotterdam te laten voor wat het was en el ders Nederlandse troepencon centraties aan te vallen. Dat de den ze ook en enkele Heinkels maakten daarbij de pijnlijke vergissing eigen troepen voor Nederlandse aan te zien. Opmerkelijk is de onthul ling dat nog tot zes uur na de capitulatie vijfendertig Duitse bommenwerpers Nederlandse kuststeden, waaronder Den Helder, Hoek van Holland en Vlissingen, bombardeerden. In T5 WIMKOCK Den Helder vielen daarbij 28 doden. Uitgezocht moet nog |j worden of hier sprake is ge- weest van falende verbindingen aan Duitse kant of van opzette- lijke terreurdaden. Een record dat in de ge- schiedschrijving over de meida- fen van 1940 altijd wat onder- 5 elicht is gebleven, maar niette- s min al sinds de jaren zestig in het Guinness Recordboek Ëj staat, wordt in 'Vlucht door de B tijd' 'omhoog gecorrigeerd'. j| Ook voor de Duitse luchtmacht was 10 mei 1940 een zwarte dag. Nooit in de geschiedenis van de militaire luchtvaart ver- loor een luchtmacht zó veel E vliegtuigen op één dag boven S één strijdtoneel als de Duitse Luftwaffe op 10 mei 1940 boven Nederland. Het Guinness-boek 3 vermeldt, op gezag van de Brit j| Taylor, samensteller van het S standaardwerk Jane's All the World's Aircraft328 door de Nederlandse luchtverdediging 3 neergehaalde vliegtuigen. Het 3 jubileumboek voegt daar nog 5 22 gedocumenteerde verliezen S aan toe, waarmee het bewezen 3 totaal op 350 vliegtuigen is ge- 3 komen. Omdat er vooral veel transporttoestellen verloren 3 gingen, heeft de Duitse lucht- 3 macht tot het einde van de oor- 3 log de gevolgen van dit verlies 3 gevoeld. Enigszins onthutsend is het 3 hoofdstuk over de Duitse lucht- 3 spionage boven Nederland, in 3 het jaar voor de inval. Met als 3 lijnvliegtuigen vermomde ver- kenners werd Nederland vrij- 3 wel ongehinderd vanuit de 5 lucht gefotografeerd. Daarbij werden niet alleen voor de 3 hand liggende strategische doe- 5 len, als verkeersknooppunten, 3 verdedigingswerken etc. in de 3 zoeker genomen, maar bijvoor- 3 beeld ook de Haagse woonhui- 1 zen van hoge officieren. Het 3 boek bevat een aantal van die foto's mét de officiële rand- schriften. Nederlandse jacht- 1 vliegtuigen hadden meestal het 3 nakijken bij hun jacht op deze 3 indringers of 'verdwalende' 3 lijntoestellen omdat deze vlieg- 3 tuigen waren uitgerust met spe- 3 ciale, sterkere motoren. 3 Het eerste exemplaar van de 1 'luchtmacht-editie' werd ander- 3 halve week geleden aan prins 3 Bernhard aangeboden. Iedere 3 man en vrouw, militair of bur- ger, die bij de luchtmacht dient 3 krijgt een exemplaar cadeau. 3 Dankzij de grote luchtmacht- oplage kan de uitgever, voor 3 een naar verhouding zachte 3 prijs, een handelseditie op de 3 markt brengen. Die heeft alleen een andere omslag, een andere kleur band en een ISBN-num- 3 mer. Verder is het hetzelfde boek. Vlucht door de tijd. Kol. A.P. de Jong (red.). Unieboek. Prijs 3 59,50. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimË Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; J 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. j 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling aixmnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Minister Ruding FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Door Thom Meens DE WIR MAG zijn afge schaft, erg veel duidelijk heid heeft dat besluit on dernemend Nederland nog niet gebracht. Diverse mi nisteries in Den Haag wer den gisteren overspoeld met telefoontjes van on dernemers die wilden we ten of ze straks wel of niet op WIR-premie kunnen rekenen. Die ondernemers, maar ook het kabinet, moeten nog even geduld hebben. Pas bij de de finitieve belastingaanslag over 1988 zal blijken of de in specteur de aanvraag voor in vesteringsaftrek heeft geac cepteerd. En pas daarna kan minister Ruding (Financiën) zijn collega's tot op de cent nauwkeurig zeggen hoeveel geld de run op de WIR die af gelopen weekeinde plaats had de staatskas heeft gekost. Op dit moment houdt het geruchtencircuit in Den Haag het op een bedrag dat ruim boven één miljard gulden uit komt, maar de vraag is of al die claims ook daadwerkelijk zullen worden gehonoreerd in de toekomst. De feitelijke beslissing over een WIR-premie wordt geno men door de inspecteur van de belastingen. Die contro leert de aangifte van het be drijf op zijn juistheid en on derzoekt of een opgevoerde investering ook daadwerke lijk heeft plaats gehad. Om nog aan premie te kunnen ko men had een bedrijf voor maandagmorgen 00.00 uur een aantal zaken moeten afron den. Allereerst moet er een ge documenteerde investerings beslissing zijn. Zomaar even op zondagmorgen tegen een notaris zeggen dat je over weegt voor vier ton een nieuwe hal te bouwen is niet voldoende. Wie WIR wil van gen moet minstens één con tract hebben getekend. Dat kan zijn voor de levering van goederen of diensten maar ook voor de aankoop van de grond. Alleen dan kan men bij de belastingaangifte WIR-af- trek vragen. En zelfs als alles admini stratief akkoord is (bijvoor beeld omdat de notaris de zaakjes keurig op tijd heeft vastgelegd) is de WIR nog niet zeker. Het werk moet ook daadwerkelijk binnen rede lijke termijn worden uitge voerd. De wet spreekt van vier jaar. Daarna vervalt het recht op premie, al kan de mi nister in bijzondere gevallen ontheffing daarvan verlenen. Voor lopende zaken is er geen vuiltje aan de lucht. Een ondernemer die bezig is met een verbouwing en zijn admi nistratie op orde heeft, kan volgend jaar gewoon WIR- premie aftrekken van de be lasting. Voorwaarde is ook hier dat er een contract moet zijn. Of dat met een aannemer is, met een architect of met de verkoper van de grond maakt niets uit. „Wij controleren al leen maar of er een contrac tuele verplichting tot een be paalde investering is aange gaan", zegt het ministerie van Financiën. De beëindiging van de WIR kan voor delen van het be drijfsleven gunstig uitpak ken, zeker als daar een forse verlaging van de vennoot schapsbelasting tegenover staat. Van zo'n verlaging pro fiteren immers ook de bedrij ven die niet investeren. De positie van het Midden- en Kleinbedrijf zal door het weg vallen van de WIR wel veran- deren. Deze bedrijven zijn vaak te klein om de profiteren van de verlaging van de ven nootschapsbelasting, terwijl ze wel WIR-premie ontvin gen. Daarom heeft het kabi net besloten de 1,2 miljard gulden voor de kleinschalig heidspremie van de WIR (die geldt voor kleine bedrijven) wél te handhaven. Ook in de komende jaren kunnen kleine bedrijven daar een beroep op blijven doen. Van de kant van de WD wordt daarbij aangetekend dat kleine bedrijven straks ook profiteren van een even tuele verlaging van de werk geverslasten. Op die manier zou ook het Midden- en Kleinbedrijf achteraf alsnog garen spinnen bij de maatre gel, meent de WD. Door Jo Wijnen IN DE Amerikaanse hoofdstad Washington wordt een pijnlijk stil zwijgen in acht genomen over de situatie in Pana ma. Nog steeds erkent de Amerikaanse regering Eric Arturo Delvalle als president van dat land, terwijl de door de Pana mese Nationale Vergade ring in het zadel geholpen president Manuel Solis Palma zijn positie de afge lopen dagen alleen maar heeft verstevigd. En op de achtergrond staat de la chende derde, generaal Manuel Noriega, de opper bevelhebber van het leger en de feitelijke machtheb ber in de Middenameri- kaanse staat, op wiens val de Amerikanen uit waren. Waarschijnlijk hebben de Amerikanen zich de zaken te gemakkelijk voorgesteld. Washington vond - en waar lijk niet ten onrechte - dat Noriega moest verdwijnen. Nadat de generaal officieel was aangeklaagd wegens zijn betrokkenheid bij de interna tionale drugshandel, twij felde niemand daar meer aan. Dus trokken de Amerikanen de Panamese president Del valle naar zich toe. Die zou Noriega aan de kant moeten zetten, waarmee de verwarde situatie in het voor Amerika strategisch zo belangrijke land in één klap zou zijn ge klaard. Die taktiek had evenwel talloze voetangels en klem men. Delvalle is op zeer du bieuze wijze aan zijn presi dentschap gekomen. Hij werd in 1985 door Noreiga naar vo ren geschoven nadat zijn voorganger aan de dijk was gezet. Delvalle's president schap steunde steunde der halve meer op de politieke willekeur en de persoonlijke macht van Noriega, dan op een grondwettelijke basis. Delvalle is altijd een trouw medestander van Noriega ge weest en zijn politieke krediet is daardoor uiterst beperkt. Zou hij zich - al of niet met steun van de VS - als presi dent van Panama hebben kunnen handhaven, dan nog was hij een zeer omstreden en gemakkelijk te chanteren fi guur gebleven, al was het maar vanwege zijn vroegere banden met Noriega. Boven dien was Delvalle president gedurende de periode dat No riega miljoenen verdiende aan de drugssmokkel. Toch wenste Washington juist hem te gebruiken als de man die de val van Noriega moest bewerkstelligen. Dat was daarom en uiterst naieve beslissing, omdat de Pana mese oppositie zich onmoge lijk achter een man zou kun nen plaatsen die zich altijd op een prominente plaats in het kamp van de politieke vijand heeft bevonden. Bij dat alles komt nog dat het de Amerikaanse regering op dit ogenblik aan morele autoriteit ontbreekt om Pa nama op de juiste koers te zetten. De Reagan-regering heeft altijd dankbaar gebruik gemaakt van de diensten van Noriega, ondanks het feit dat Washington heel goed op de hoogte was van de chronische onbetrouwbaarheid van de generaal. Washington wist allang dat Noriega zijn per soonlijk fortuin met miljoe nen uitbreidde door de grote internationale drugskartels een handje te helpen. Wash ington heeft bovendien gewe ten dat Noriega een karakter loos bondgenoot was, een man die zich schromelijk te buiten is gegaan aan zelfverrijking en corruptie en die wellicht de hand heeft gehad in de moord op een prominent op positieleider- Maar in haar contacten met Panama liet de Reagan- regering zich leiden door het feit dat Noriega niets moest hebben van de Sandinisten in Nicaragua. Wie tegen de San dinisten is, is voor Amerika, zo moet de Reagan-regering al die jaren hebben gedacht. Zo werden de vijanden van het Nicaraguaanse regiem bijna automatisch de vrien den van Washington. Dat de democratische diepgang van Washington's vrienden in en kele gevallen - en zeker in het geval van Panama, maar ook van Guatemala en El Salva dor - slechts uitermate ber- perkt is, leek van geen enkel belang te zijn. Het deerde de Amerikanen kennelijk niet dat het verwij deren van Noriega met de hulp van Delvalle een slag in het gezicht van de Panamese oppositie - die grotendeels uit zakenlieden en de midden standers bestaat en waarvan het hoofdkwartier nota bene is gevestigd in de Kamer van Koophandel in Panama City - zou betekenen. Washington verwachtte zelfs dat na de machtsovername door Del valle, de oppositie zich on middellijk op straat zou bege ven en het leger daarop No riega zou laten, vallen. Maar de danig in verlegenheid ge brachte oppositie -hield zich muisstil en het leger stak geen hand uit. Dus kon de Pa namese Nationale Vergade ring - die toch al geen toon beeld van politieke moed en democratische vastberaden heid is - niet anders doen dat de zijde van de machthebber de kiezen en Delvalle te ont slaan. Amerika ontkent nu dat het zich direct in de Pana- maese crisis heeft willen mengen. Maar Delvalle was al te duidelijk de pion van Washington. In zo'n geval gaan in een land als Panama - net als in een aantal andere Midden- en Latijnsameri- kaanse landen - de anti-Yan- kee-gevoelens een rol spelen. De gemiddelde Panamese po-, liticus weet dat zijn land, dat een zaken- en bankcentrum is en derhalve geheel afhan kelijk van de internationale dollarstroom en dus van Amerika - het niet zonder de VS kan stellen. Maar hij weet ook dat het zijn politiek for tuin ten goede komt als hij in- uren van gevaar inspeelt op de nationale gevoelens en zijn achterban laat weten dat hij zich niet de wetten laat voor schrijven door het machtige Amerika. Waarom de Amerikaanse beleidsmakers die politieke optelsom niet hebben ge maakt voordat ze hun heil loze verbinding met president Delvalle'tot stand brachten, is; een raadsel. Het gevolg is dat Amerika opnieuw op het ver keerde paard heeft gewed, zo als het al zo vaak heeft ge daan in de roerige Middena- Noriega .echt sterk. merikaanse wereld. Het ge volg is bovendien dat Ame rika aan de kant van de Pa namese verliezer is komen te staan, met alle gevolgen van dien voor de Amerikaanse ge loofwaardigheid. De gebeurtenissen in Pa nama tonen andermaal aan dat de Reagan-regering geen gelukkige hand heeft bij het ontwikkelen van een beleid voor een moeilijk en weer barstig gebied, dat vaak te recht wordt aangeduid als 'de weke onderbuik van Ameri ka'. Bovendien tonen die ge beurtenissen aan dat het na genoeg failliete Amerikaanse Nicaragua-beleid allerlei on vermoede kettingsrecaties veroorzaakt. Het Iran-Con- tra-schandaal was een deel van die kettingreactie. De Pa namese crisis is een ander deel ervan. MAG een 'minister liegen? Die vraag doemt om de zoveel op. Meestal weet je of het zover is. Dan gaan politici zinnen brouwen die niet te volgen zijn. Ze proberen op zo'n moment de kluit te bela zeren, zonder dat hen nader hand het verwijt kan worden gemaakt dat ze hebben gelo- gea In de Nederlandse politiek lijkt een soort ongeschreven wet te bestaan, die zegt dat je niet mag liegen, maar wel de waarheid mag verzwijgen. Voor het vertellen van platte leugens moeten we naar Frankrijk, waar de politici het niet zo nauw met de waarheid nemen. De Fransen weten dat en nemen hun poli tici dan ook niet bijster se rieus. Franse toestanden maakte de vaderlandse pers afgelo pen vrijdagavond laat mee. Premier Lubbers zei op gege ven moment tijdens zijn we kelijkse persconferentie dat aan de WIR in de huidige ka binetsperiode niet zou wor den getornd. Op dat moment had het kabinet al besloten de WIR ingaande maandag te begraven. Om bedrijven niet wakker te schudden en tot massaal investeren aan te zetten, sprak Lubbers een leugen. Via zijn voorlichters heeft de premier gisteren beloofd nooit meer te liegen DE minister van WVC, Elco Brinkman, kan slecht tegen zijn verlies. De PvdA-kamer- leden Worrell en Haas-Ber ger dienden enige tijd geleden bij de Tweede Kamer een ini tiatief-wetsvoorstel in dat alle jeugdhulpverlening on der één paraplu brengt. De kamerleden waren het wachten op een wetsvoorstel van het kabinet beu, toen ze met hun eigen initiatief kwa- mea Kamerleden hebben het recht om zelf wetten te for muleren. De regering zit in zo'n geval naast het rege ringspluche, maar moet - als de wet eenmaal door het par- EINDREDACTIE PIETER EGGEN Van Eekelen .druk man. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP lement is goedgekeurd - haar goedkeuring aan het voorstel hechten. De regering verleent dan het 'contraseign' (zet er dus haar handtekening on der). Ze kan die weigeren en dan ontstaat een flink poli tiek probleem. In het verleden is het her haalde malen voorgekomen dat kabinetten zich een beetje genomen voelden door initia tieven uit de kamer. Ministers zien in het in eigen hand ne men van wetgevende arbeid door kamerleden vaak een gebrek aan vertrouwen in de regering. En het is dan ook vaak gebeurt dat ministers tijdens de behandeling van een voorstel in de Tweede Kamer aankondigden zelf nog met een wetsvoorstel te zullen komen. De laatste keer dat het ka binet dat deed was in 1986 - toen de Tweede Kamer het euthanasie-initiatief van D66 behandelde. De ministers Brinkman (WVC) en Korthals Altes (Justitie) vroegen de kamer te wachten met de stemming over het voorstel, omdat ze zelf bijna klaar wa ren met een regeling. Het op treden van de ministers leidde er uiteindelijk toe dat het initiatief niet verder werd afgehandeld. De trouw van CDA en WD aan het kabinet zorgde daar toen voor. Verleden week bezorgde Brinkman de kamer een pri meur tijdens de behandeling van de jeugdhulpverlening. Dinsdag zei de minister in de kamer dat hij voorlopig niet met een eigen voorstel zou komen. Het benodigde advies van de Raad van State was nog niet binnen. Toen. de minister evenwel zag dat het CDA van plan was het PvdA-initiatief aan een meerderheid te helpen, spande hij de onafhankelijke Raad van State voor zijn kar. Binnen één etmaal bleek het mogelijk om wél een advies te hebben, de tekst van het wetsvoorstel klaar te maken én de handtekening van de koningin eronder te verkrij gen. Zonder aankondiging plofte daarna het hele han deltje donderdagochtend op de deurmat van de Tweede Kamer. Zodoende bracht Brinkman het CDA in verle genheid. .Voortgezette steun aan het PvdA-initiatief zou neerkomen op afvallen van de eigen bewindsman en dat hoort niet. PvdA-kamerle- den, maar ook ambtenaren bij de kamer hadden weinig waardering voor Brinkmans overvaltactiek 'Paniekvoet bal' en 'schoonheidsfout' zijn de kwalificaties die spontaan vielen. Hoe dan ook, Brink man lijkt te slagen in zijn op zet; het CDA aarzelt over steun aan het initiatief van de PvdA. De minister wendt al dus een nederlaag af, maar gebruikt wel erg botte midde len. DE Tweede Kamer heeft deze week drie wat steviger on derwerpen op het menu. Al lereerst praat de kamer over de wet op de geneesmiddelen voorziening, of wel wat te doen met de apotheekhou- dende artsen. Daarbij zal stellig ook veel gesproken worden over de nieuwe tarie ven, die particuliere patiën ten zoveel hoofdpijn bezor- gea Daarna werkt de kamer het PvdA-initiatief over de jeugdhulpverlening af en be sluit de kamer de discussies donderdag met het cellente kort. De Eerste Kamer houdt zich vooral bezig met de be groting Sociale Zaken. De mi nister begint met antwoorden en moet zich staande houden in het rumoer over WIR en het gesnij in de uitkeringea HOE klein ze ook is, in ruzie maken is de PSP groot. De Pacifistisch Socialistische Partij speelde het zaterdag toch maar weer mooi klaar om in korte tijd de grootst mogelijke trammelant in eigen gelederen te scheppea En dat enkel vanwege het tij delijke kamerlidmaatschap van een PSP'er vanwege het komend zwangerschapsverlof van Andrée vat) Es. In een zaaltje in de Utrechtse binnenstad waren zo'n veertig leden van het PSP-middenkader uit den lande bijeengekomen om de knoop door te hakken: moet Wilbert Willems nu wel of niet een half jaartje kamerlid worden. Er werd royaal ge hakt, maar geen knopen. De aanwezigen hakten voorna melijk op elkaar en op de niet aanwezige Titia Bos, die stel lig meent als eerste in aan merking te komen voor de tij - delijke opvolging. Mevrouw Bos had een ste vige brief geschreven naar het partijbestuur waarin ze zonder blikken of blozen de vloer aanveegde met Andrée van Es en al degenen die in haar complot zitten. Ondanks het feit dat Titia Bos - vol gens het partijbestuur - wei gerde ook maar een woord te wisselen met bestuursleden, beschuldigt ze iedereen en al les van onzorgvuldigheid en achterbaks gedrag. Bos vraagt zich af waarom ze minder geschikt is dan Wilbert Willems, die, dat geeft ze toe, wel ervaring Van Es .halfjaar. heeft als kamerlid. „Maar het is maar de vraag welke erva ring je relevant vindt. Mis schien is enige ervaring bui ten de ganbare leefpatronen wel belangrijk En heel mis schien is ervaring in een ca baret wel van doorslagge vende betekenis voor een goed kamerlid". Bovendien is Willems geen vrouw. Achteraf bleek de meer derheid van de PSP-partij- raad niet zo ingenomen met de krasse taal van Titia Bos. En ook haar cabaret-ervaring maakte niet veel indruk. Een partij raadslid vond tenslotte dat het niet ging om Titia Bos en Wilbert Willems maar om de vraag hoe de PSP er voor staat. „Titia is minder een probleem dan de situatie van de partij. We zitten in een in- tensive-care-periode. Als een couveuse-baby of misschien zelfs een couveuse-bejaarde. Als ons maar niet hetzelfde lot treft als de CPN". De CPN is zoals we weten niet meer in de Tweede Ka mer vertegenwoordigd. De PSP misschien tussen juni en december ook niet. Minister Van Eekelen (Defen sie) is een bezig baasje. De man is constant doende met ,van alles en nog wat. Toch heeft Wim nog tijd om zijn discipelen keer op keer via zijn rubriek in de Defensie krant op de hoogte te houden van alles wat er zich afspeelt in zijn ministeriële bestaan. Binding met de basis heet dat. In de krant van 25 februari verhaalt Van Eekelen van 'de drukste dag van mijn minis terschap'. Die dag begon met de aankomst van de bewinds man uit de Verenigde Staten Wim had daar namens de Europese Navo-partners met politici gesproken. Over de dag die volgde laten we de staatsman Van Eekelen maar best zelf aan het woord. „Vrijdagochtend kwam ik terug uit Amerika. Het werd de drukste dag van mijn mi nisterschap. Eerst naar het nieuwe gebouw van het Noordelijke district van DGW&T in Assen. Daarna een rondvlucht boven het oefenterrein in het Lauwers meer, waar de schietbaan binnenkort in gebruik geno men kan worden. Vervolgens naar Zoutkamp om samen met burgemeester Van der Vliet het gebouw van de Ko ninklijke Marechaussee openen. Terug naar Den Haag waar Marte Röling haar af spraak om als tegenprestatie voor een vlucht in een F-16 een kunstwerk te maken voor het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht op genereuze wijze inloste. Avonds nog door naar Duits land voor een symposium over de Oost-West-verhou- ding. Bijna teveel van het goede". En wij ons maar afvragen waar Van Eekelen de tijd vandaan haalt om ook nog te werken. „Aan de WIR zal deze kabi netsperiode niets verande ren". Premier Lubbers vrijdag avond op zijn wekelijkse f^rsconferentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister De wijs) wil, ondanks een neg; de Raad van State, dat stu ger dan zes jaar een studie al meer collegegeld betale voor hen de studiefinancier De Raad van State (het belar gaan van de regering), was fe met terugwerkende kracht var De minister schrijft in het Tweede Kamer verstuurde navolging van het advies van c 'Ver Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabin. overweegt de belastinghei vorming die is voorgestel door de commissie Oort ve sneld in te voerea Op die manier kan het wegva len van de subsidie op de drijfsinvesteringen (de worden verzacht voor het drijfsleven. Binnen het kabir circuleren op dit moment terse plannen voor zo'n algj iiele belastinghervorming, meest omstreden plan daarv; gaat uit van een verlaging ve| de toptarieven van de loon- inkomstenbelasting van naar 60 procent Voor inkome lat 50.000 gulden zou voorta^ nog maar één schaal hoeven bestaan. In totaal kost deze v| riant, waarin ook een verlag van de vennootschapsbelas til tit verwerkt, ruim acht milja pilden. De helft daarvan komt uit fflR-pot. Voor de rest wil kabinet gebruik maken v een blijvende belastingmeevi Ier van ruim 2 miljard guldi Verscherping van de contnjj lp de aangiften moet nog 1 ruim 2 miljard gulden opleV ren. Binnen het kabinet is Ier nog geen ove bereikt over het totaal maatregelen dat moet wor getroffen De onenigheid spi| tich met name toe op de vra hoe ver de toptarieven 1 worden verlaagd en hoe verdeling moet worden lastenverlichting en pr verlaging. PIETER BOTHA, de Zuidafr! Iwijfel laten bestaan over - Leek hij aanvankelijk tot he gebeurtenissen in Soweto heeft hij niet alleen de zwaJ nauw gedreven, hij heeft si voor de onlustgevoelens var heeft de minister van 'law ai aatklep gedicht: zeventien niet meer tegen de aparthei openbare orde'. De organis cratisch Front (UDF) en de Pretoria nog wel blijven bes dus zwart verzet - is daarrj heeft van de zwarte organis mijnstakingen, lamme eendi Vooral het UDF en de va digng van de noodtoestanc te aangewezen spreekbui? ring over de apartheidspolit| organisaties ook profeste woonoorden, zwarte krottel ten dat immer met vreedzai Cosatu was voor de zwaï te arbeidsconflicten. Haar aspecten omdat de gehel- drenkt is van de apartheid, tame verzet tegen de apan openbare orde. Desmond "I over 'oorlogsverklaring aan De Zuidafrikaanse regerii dige weg ingeslagen. De zv, tame kanalen hun onvrede tal tot opgekropte woede Ié ste middel naar het gewelf men. Bovendien ontneemt opnieuw een kans om te en Juist binnen die eigen 'uimte tot die emancipatie, staan. Pretoria neemt nu vreedzame organisaties uit van betrouwbare gespreksp Pretoria is kennelijk uit oj ten. Zelfs gerenommeerde ontzien, maar het is verhei Wanhoop een nieuwe cam) heid beginnen. In uitzichtlc van kerken niet zelden de veranderen. Zelfs de gespi het op een goede dag aflee de redelijkheid van 26 milje

de Stem | 1988 | | pagina 2