DE STEM Mafia-documentaire zonder pardon INDRUKWEKKENDE TV-PRODUKTIE VAN CBS EN BBC Gaaf drieluik IKON over economie en milieu De loopjongen van Hollywood RAI vecht terug tegen Berlusconi] Overheid doet voor Letteren tekort SIMON VAN COLLEM VERTELT Scala-danser Celli overleden HILVERSUM - De documentaire 'Mafia Wars' van de Amerikaanse CBS en de Britse BBC, die door de TROS in 2 afleveringen (vanavond en 8 maart) wordt uitgezonden, is een fabelachtig stuk vakwerk. Amerika Verklikker FOTOAUDET DINSDAG 1 MAART 19| iKSTEM GIDS 2 IJzersterk NEDERLAND 2 DUITSLAND 1 DUITSLAND 2 RAPPORT HLBURGSE DlNIVERSITEIlfffi1;^ 51ÏL5 22.40 one „De media zeggen: Goed nieuws, geen nieuwsMaar de gewone mensen zien dat andersGeen nieuwsgoed nieuws" Ptill Bosman», pater T2 Door Jan Koesen Negentig minuten lang krijgen we een inside-portret te zien van de internationale misdaadbeweging, waarbij gebruik is gemaakt van authentieke beelden, waarin mafiosi worden geïnterviewd en waarin door middel van grafische computertechnieken ook scenes zijn gerecon strueerd. Het bijbehorend commentaar is een school voorbeeld van hoe je feiten bondig en boeiend moet sa menvatten. De Mafia is, zoals bekend, op het Italiaanse eiland Sicilië ontstaan, oorspronkelijk als een verzameling van Robin Hoods met allerlei ideeen over eer en rechtvaardigheid. Het woord komt van het Arabische Ma-afir en Mohafi. Het eiland is Arabisch geweest, het is een poos door de Noormannen be zet geweest, het is daarna als achterlijk en primitief be schouwd door de rest van Ita lië. In deze sfeer komt de Mafia tot stand die zich gaandeweg ontpopt tot een meedogenloos georganiseerde misdaadbewe ging met een krachtige inwen dige structuur. Je bent voor je leven lid van de Mafia. Eruit stappen kan niet De eed van zwijgen, de omerta, is heilig. Wie die eed schendt, wordt ge liquideerd. De Mafia groeit en slaat als een oktopus zijn tentakels uit, vooral in Amerika, waar het de Cosa Nostra gaat heten. Als de Amerikanen Sicilië in 1943 be vrijden, grijpt de Mafia zijn kans. De misdaadorganisatie raakt met de politiek verstren geld. De Godfathers hebben nauwe banden met de Ameri kanen en worden door dezen gebruikt om het vuile werk op te knappen uit naam van de geallieerde zaak. Als tegen prestatie krijgen ze onbeperkte macht Rond de Mafia zijn ontelbare boeken geschreven en films ge maakt, waarvan de beroemdste wel de door Francis Coppola gemaakte The Godfather' (in twee delen) is geweest naar het gelijknamige boek van Mario Puzo. In 'Mafia Wars' staat een *pen- tito' centraal: een verklikker, letterlijk iemand die berouw heeft gekregen. Tomasso Bus- cetta, bekend als The Godfa ther van Twee Werelden' ver breekt de 'omerta' en gaatzin gen.' Buscetta is zelf 40 jaar mafioso geweest Hij heeft in de nadagen van de oorlog voor de Amerikanen gemoord. Later maakt hij carrière, vooral als hij de drugshandel ingaat Hij vestigt zich in Brazilië als dea ler, koopt een vloot van 200 luchttaxi's die naast toeristen vooral drugs vervoeren en Buscetta richt een keten van pizzeria's op. Hij krijgt dan herrie met de Braziliaanse mi litairen en vlucht Ondertussen wordt zijn fa milie op Sicilië uitgemoord door een rivaal. Buscetta keert naar Palermo, de hoofdstad van het eiland terug, maar het is te laat In 1983 gaat hij weer naar Brazilië en wordt daar gearresteerd. Daar wordt hij Tomasso Buscetta wordt door de politie begeleid na aankomst op het vliegveld van Rome. Hij sloeg door én dat was de eerste grote klap voor de Mafia. - foto ap kroongetuige voor de Ita liaanse justitie, uit wraak en om zijn hachie te redden. Als hij doorslaat, breekt een stuwmeer van misdaad open. Honderden arrestaties volgen, 3000 politiemannen komen in actie, een mammoetproces te gen 474 mafiosi volgt, waarbij de verdachten luidkeels achter hun tralies in de rechtszaal Buscetta beloven dat hij het hiet lang meer zal maken Voor het eerst is de Mafia een gevoe lige klap toegebracht. Buscetta heeft een encyclope dische kennis van de Mafia in Italië en in de Verenigde Sta ten. Hij onthult dat de heroïne handel 2 miljard dollar ople vert, hij wijst corrupte politie mensen en politici aan, hij be wijst dat het leven in New York City gewurgd wordt door Door Jan Koesen HILVERSUM - 'De Prijs van een Wonder' is de titel van een documentaire drieluik, gemaakt door Philip Engelen in opdracht van de IKON. Het onder werp is de verbinding tus sen economie en ecologie. Onbeperkte economische en technologische ontwik kelingen kunnen het mi lieu verwoesten. Er moet werk, eten en welvaart zijn. De prijs voor dit won der is vaak te hoog: een verwoeste aarde. Toch kan het anders. Philip Engelen heeft voor zijn drie documentaires gefilmd in Taiwan, Zweden en Neder land. In het eerste deel (vrij dag, Nederland 2, 22.45 uur) zien we hoe een explosieve in dustrialisatie, vergelijkbaar met het Duitse Wirtschafs- wunder van na de oorlog, van het eiland Taiwan eerst een welvarend land maakt waarin ongeremde groei wordt nagestreefd. Inderdaad op Taiwan geen honger meer, geen werkeloos heid, maar de mens heeft de natuur gepasseerd. De indu strie heeft het eiland vervuild en alle natuur vernietigd. In 2000 zal elke bewoner van Taiwan slechts 30 vierkante meter bewegingsruimte heb- ben. Weliswaar 'bloeien' dan de elektronische bloemen en bezit iedereen voor kapitalen aan elektronica, maar de lucht is vuil, het water een riool en de branding is geel van de smurrie. De overheid heeft nu aarzelend dit gevaar onderkend, maar er nog niet bar veel aan gedaan. De eco nomie is nog steeds belangrij ker dan het milieu. In het tweede deel is Philip Engelen aanzienlijk positie ver. We zijn nu in Zweden waar de toolcarrier is ont wikkeld, een gigantische landbouwmachine, te verge lijken met de combine har vester, maar veelzijdiger. De toolcarrier kan kaf en koren in een procesgang plukken en bewerken. Van dat kaf kan diervoedsel gemaakt worden, maar ook goedkope brandstof en dus energie die een einde kan maken aan de dubieuze voordelen van fossiele en kerkenergie. In dat deel van Zweden is de kringloop weer hersteld en er is een stevige stimulans om het voortaan anders en beter te doen. We zien deze gun stige ontwikkeling tegen de achtergrond van de uitwaaie rende EG-produktie waarbij De toolcarrier" rendabel is. een landbouwmachine die het milieu respecteert en tevens bizarre fenomenen ontstaan als de boterberg en de wijn zee; waarbij het opslaan van voedsel duurder is dan het voedsel zelf, en dat terwijl er overal in de wereld honger wordt geleden. In deel 3 blijft Engelen in eigen land. Hierin worden drie bedrijven getekend die een nieuw begin zijn ingesla gen: kleinschalig, democra tisch en met liefde voor het milieu. Bovendien worden deze 3 bedrijven financieel geholpen door de katholieke stichting Stimulans die het bedrijfsleven wil vermense lijken. Philip Engelen maakt al vijftien jaar documentaires waarin hij zijn bezorgdheid over economie en ecologie weergeeft Het drieluik is voortreffelijk vakmanschap. De films zijn instructief en worden heel mooi onderbro ken, waarbij het opvallendste element de voortdurende na druk is die ligt op leven met de natuur volgens de wetten van de Chinese wijsgeren Lao Tse en Confucius. Hieraan is bepaald niet vreemd de inbreng van Ir. Al- lerd Stikker die een boek 'De Prijs Van Een Wonder' over hetzelfde thema heeft ge schreven. Stikker plaatst de natuurwetenschappen in het grotere kader van de filosofie en dat is fascinerend lees werk. Met dit drieluik bewijst de IKON voor de zoveelste keer dat ook een kleine om roep puik werk kan maken, mits ze zich aan haar eigen principes houdt En daar is de IKON altijd heel consequent Door Henk Egbers Dezer dagen vierde Simon van Collem, het feit dat hij dertig jaar tv-filmrubrie- ken verzorgt. Ter gelegen heid daarvan schreef hij het boek 'De sterren kunnen me nog meer vertellen'. Verha len over beroemdheden in de filmwereld, waarmee hij hun fagades probeert door te prikken en dat tegelijk doet met zijn eigen journa listiek. Simon kan me nog meer vertellen! Op de voorkant van het boek staat een foto van Simon op schoot bij Shirley Maclaine. Tijdens een RUR-uitzending liet Simon zich gebruiken als voorlezer van de opkomende bekende Nederlanders, die steeds onbekender worden. Si mon was daarbij gezeten in een pluche crapaud. Simon als goeïge teddybeer, als bood schappenjongen en als film-en tertainer. Met journalistiek heeft het niet zoveel van doen. Simon vertelt alsof hij Privé- en Story-lezers moet gerieven. Door zijn vele kontakten en ervaringen weet hij veel feitjes uit (een bepaalde, wat geda teerde) filmwereld. Die feitjes worden voorzien van een dot slagroom en smullen maar; kritiekloos. Maar toegegeven, heel wat mensen vinden dat lekker en zijn tv-programma's over film scoren hoog wat de kijkdichtheid betreft Simon is zelf ook een acteurije. Hij ver telt dan ook over zijn rolletjes in films als To grab the ring', 'An American Werewolf in Londen', 'De Lift' en 'Flodder'. Het interviewen is tegen woordig lopende handwerk ge worden en betreft veelal teena gers die weinig mee te delen hebben, zo klaagt Van Collem. Hij ontmoette tenminste enkele keren Hitchcock, die geïnteres seerd blijkt in topless dames op de Nederlandse stranden en zijn afkeer spuit voor gemoti veerde acteurs die de meester ook wat te zeggen hebben. Dat het leven van film-journalisten niet over rozen gaat, wordt duidelijk gemaakt aan de hand van zijn expeditie naar de op namen van 'De Sfinx' met Les lie-Anne Down en 'haar slordig verlopend privé leven'. „Je moeder zal maar doodge stoken zijn terwijl ze onder de Simon van Collem - fotoanp douche stond en je vader zal maar verslaafd zijn aan drugs en jonge meiden", zo begint de story over Jamie Lee Curtis. Filmproducer Joseph Edward Door onze correspondent Gerard Kessels ROME - Nog niet zo lang geleden leek de officiële Ifcj liaanse staatstelevisie RAI op sterven na dood. Dej namische televisie-magnaat Silvio Berlusconi vi. met zijn veelbekeken privé-zenders de strijd ome gunst van de kijker op alle fronten. De ingeslapen bi rocratische reus RAI is echter wakker geworden. I RAI heeft een succesvolle aanval ingezet op Berluj ni. Voor het eerst is het Berlusconi die achter de aan moet rennen en niet omgekeerd. de oktopus die 'coperto' eist: een verplichte som geld waar mee je 'bescherming' verwerft. En hij onthult ontelbare moor den, door zijn voormalige vrienden begaan. Voor zijn onthullingen kreeg Buscetta pardon. Vermomd door plasti sche chirurgie en onder andere naam leeft hij nu elders. Geen minuut is hij meer van zijn le ven zeker. CBS en BBC hebben dit thema grondig aangepakt De vormgeving is ongebruikelijk en vergt de nodige moeite van de kijker. De makers hebben meer dan een droge documen taire gemaakt De montage is fascinerend, vooral door de in zet van computerbeelden die aan striphoeks denken. Door deze vormgeving krijgen de gruweldaden iets abstracts, maar tegelijk worden ze ge loofwaardiger dan bij een klas sieke reconstructie. We zien het silhouet van Buscetta ant woord geven. Huurmoorde naars worden geinterviewd, officieren van justitie, politie mensen enzovoort Nooit wordt de rode lijn ver loren. Telkens komt de docu mentaire terecht bij de 'penti- to', een afstotelijke figuur die het gruwelijkste vertelt. De film is daardoor authen tiek en het verhaal over de macht en de moraal binnen deze internationale misdaad beweging, waarbij geweld, Ita liaans familiesentiment en godsdienst tot een soort van pasta gewreven worden, wint aan uitdrukkingskracht. De Mafia heeft een kerkelijke hiërarchie. Zo is er een raad van kardinalen, met aan het hoofd een paus. Er is een com missie, die toestemming voor moorden moet geven. Voor 'Mafia Wars' moet men echt gaan zitten. Het is geen film om tussendoor te kletsen. Het is televisie op zijn best (Ne derland 1,23 uur). De RAI had deze winter de betere programma's en de meeste kijkers. Het onder- zoeksburo Auditel dat de hele dag lang zeer actuele informatie geeft over de kijkcijfers heeft Berlusconi de afgelopen maanden wei nig vreugde verschaft De Auditel-cijfers waar Ber lusconi mee opstaat en mee naar bed gaat, gaven stee vast aan dat vooral in het weekeinde steeds minder kijkers op zijn zenders af stemden. De klap moet hard aangekomen zijn voor de even ambitieuze als arro gante Berlusconi. De man die aan zijn hobby AC Milan enkele tientallen miljoenen guldens per jaar spendeert, had net deze winter de RAI vernietigend willen slaan. Voor ongeveer dertig mil joen gulden lokte hij voor het begin van het seizoen twee grote sterren van de RAI weg naar zijn eigen netten Pippo Baudo, de uiterst populaire presenta tor van het RAI-zaterdag- avondspektakel 'Fantastico' en de gevierde zangeres en presentatrice Raffaela Car ré, ook in Nederland geen onbekende. De RAI, die niet opkon tegen de miljoenen van Berlusconi, zag zijn top pers tandenknarsend ver trekken. Maar de RAI huurde als opvolger van Baudo de be kende zanger Adriano Cë- lentano in, die nooit eerder met dit bijltje gehakt had Na enige startproblemen wist Celentano 'overloper Baudo' geheel te overvleu gelen. Ook het gemis van Carré werd uitstekend op gevangen. De onbekende Edwige Fenech kluisterde al snel zes miljoen Italianen aan het scherm, tegen Carré slechts vier. Berlusconi die meende dat hij de RAI ge vloerd had, zag zich op nieuw op achterstand gezet. Toch blijft de positie van Berlusconi ijzersterk. Hij is de ongekroonde koning van de particuliere televisie. Hij bezit niet alleen de drie grote kanalen Italia 1, Rete Quattro en Canale Cinque, maar hij is ook de drijvende kracht achter tal van klei nere zenders. Onlangs heeft hij het ook voor het zeggen Medisch Centrum West de vierde aflevering zuster Irene zich niet Jj"(en zorgen over haar hu- ook met haar gezond- j" is het niet in orde. Aan geloofwaardigheid van Is-assistent Eric Koning ,'ordt sterk getwijfeld nu is „bleken, dat Pharmaco In- ational helemaal geen leuw onderzoekingsproject at. In de operatiekamer i de persoonlijke proble- i van chirurg Simon Nee- oeen gevaarlijke rol spe- °Eric Koning probeert er d voordeel mee te doen. 21.30 Detv- show De Italiaanse tv- naat Silvio Berlusconi o Niehe bezocht een viertal nde personen in binnen- buitenland. In Haarlem atte hij met de 88-jarige ilder Kees Verwey en in lieden zocht hij de ex- ba-zangeres Agneta thuis i, Verder sprak hij met ca- etier Hans Liberg en met ker Jan Timman naar ileiding van diens boek jet smalle pad'. Rondom tien gekregen bij Ca] een zender die vanuit Zi Slavië zijn beelden overII lië uitstrooit. Berlusconi t van Capodistria een zend maken die vooral sport het scherm brengt. In feite zijn er maar tw die uitmaken wat de II nen te zien krijgen: de en Berlusconi. De ondem «t ETOot aantal mensen is mende particuliere tele: rergevoelig voor planten, sie-maker heeft zijn vlei kren, stoffen in de lucht of gels zover uit kunnen slaa yoe^ing. Men noemt dat omdat hij in een juridis liergisch. In Ttondom tien' niemandsland opereert. T( spreekt Henk Mochel de levisie in Italië is een jungl roblemen, waarmee allergie Er is niets geregeld Jan epwd Kaat. Er zal met geleden versplinterden i worden gepraat over rechtbanken het staatsmi 1 uitwerkingen van Meur-, nopolie van de RAI, waai !ur"en smaakstoffen in ons door de weg voor de privl oedsel. Deze stoffen kunnen televisie werd vrijgemaakt 1 kinderen gedragsproble- Volgens het Constitute iffl veroorzaken, nele Hof is het echter ot aanvaardbaar dat één partj culier zo'n dominerende pl sitie in de ether opbouwt a Berlusconi gedaan heel Het Hof heeft de regerii - herhaaldelijk opgeroepe 23.00 met nadere wetgeving te k< S O noemde zichzelf de laat- SiSiïfwf'.Sf.E romanticus: Joseph von heeft>K]i ichendorff. Ter ere van zijn formuleren. K)ste geboortedag wijdt "tturwelt een speciale rfle- ders zoals Capodistria in h jrin aan de onder Zuidslavische grensgebie e titel'Es war, als hfitt'der een soort verzekermgspol die Erde gtul ge_ voor het geval dat a) vm Fritz macht m Itahe aan bandi portretteert Von wordt gelegd. Dat hyal ichendorffen zijn werk. zwaar wordt aangepakt lijk trouwens niet erg waar schijnlijk. Berlusconi rekenen op sterke steun val de socialisten. Ex-premiè Bettino Craxi, nog altijd van de machtigste mame» 1 Wo Kultur- welt van de Italiaanse politiek, zijn huisvriend. i de serie 'Das kleine Fern- legersehrijver Robert Gard- 1 1 M 1 *1 iwuwi uttiu- ad.gaat over een gods- ienstig conflict binnen een rgergezin. Na het gezin is de eik voor de zwarte bevol- ig van Amerika de belang- kate gemeenschap. DEN HAAG (ANP) - De overheid sluist miljoenen te wei nig door naar het Fonds voor de Letteren. Sinds 1982 heel ze nooit meer dan 3,5 miljoen per jaar gegeven. Daarmet dupeert ze de beroepsschrijvers en -vertalers die bijdrage! i w- i uit het fonds krijgen. Dat gebeurt terwijl diezelfde over 'Ro/ce 671 rV ISKG. heid, evenals het Fonds, vindt dat deze beroepsgroep een redelijk inkomen moet hebben. Levine maakt de kachel aan met Carlo Ponti als echtgenoot van Sofia Loren. En Liza Mi- nelli acteert in Simons ogen als een amateur. Hij is dus toch nog kritisch. Charles Bronson wordt getypeerd als 'de domme kracht van Hollywood': En deze: „De eerste verzets daad van het tussen 1940 en 1945 serviel collaborerende Ne derlandse bioscoopbedrijf vond pas in 1962 plaats. Men wei gerde toen unaniem de film Dr. No te vertonen". Daarmee wees Nederland James Bond af! Hoe dom. Kortom hoe menselijk is het filmbedrijf, het sterrendom ,en Simon van Collem. Simon van Collem: 'De sterren kunnen me nog meer vertellen'. Vitg. BZZTÖH, prijs 19,50. Dit staat in een rapport van het IVA in Tilburg, het Instituut voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek van de Katholieke Universiteit Brabant, dat in opdracht van het ministerie van WVC het gebruik en de functies van het fonds onder zocht Het eindrapport 'Schrij vers en Fonds' is gistermiddag in het Letterkundig Museum in Den Haag aan minister Brink man overhandigd. Het inkomen van beroeps schrijvers en -vertalers zou volgens overheid en Fonds voor de Letteren moeten liggen op ruim 52.000 gulden per jaar, het niveau van een leraar met aca- GREENWICH (AP) - Vin- cenzo Celli, voormalig eer ste danser en choreograaf van La Scala, de opera in Milaan, en de laatste leer ling van balletleraar Enrico Cechetti, is zondag op 87-ja- rige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Green wich, Connecticut. In 1926 debuteerde hij in La Scala in 'Petrouchka'. Celli verliet Milaan in de periode dat het fascisme in Italië opkwam en vestigde zich in New York, waar hij een studio opende en 40 jaar les gaf. drei In demische opleiding. De werke lijkheid is dat auteurs van boe ken naar schatting gemiddeli niet meer dan 12.000 gilden ar royalties per jaar ontvangen ei literaire vertalers niet m( dan 15.000 gulden De onderzoekers stelden ook vast dat die inkoi over het algemeen niet o£ nai welijks voldoende zijn voor eei volledige en zelfstandige be roepsuitoefening en iemand in zijn artistieke wikkeling kunnen belemme ren Ze zien ook weinig hooi voor de toekomst; er zijn schrijvers die van hun willen bestaan dan mogelijk is. Het Fonds kan een welkom aanvulling op de inkomsten le veren door zijn jaarlijkse he noraria en werkbeurzen. Ruit 300 personen krijgen jaarlp bedragen van gemiddeld 9.W gulden, variërend van duizelt tot meer dan 40.000 gulden. In afwachting van het IVA; onderzoek heeft het Fonds a drie jaar lang een structuree tekort moeten opvangen Ha bestuur vreest dat met het rap port in de hand nog gewacï moet worden op de reeds laai aangekondige letterennota vat Brinkman, daar om deze red® ook een motie in de Tweedt Kamer is aangehouden Hier# pleiten de vier grote fractie voor opheffing van de structu rele tekorten van het Fondt door verandering van priori' teiten Daardoor zou het Fond voorop komen te staan, gevolg' door de Stichting voor Verta lingen en Poetry International Muurluk niet, Smke, ik al tal ierdiend lubben, he'... Ie bent mi/n held lor tot inkeer is bekomenVie wit hij noj allemaal.. Hier. iamb* EtV VBRCBBf Nl£T\ ^5 BR &RAHD /S 'N DB LtNKïB Z/T- h/H/óky/

de Stem | 1988 | | pagina 20