OP TV? I UK IN DE KRANT. STUNT!!! da lamelmotief Vlo^ambiquaan dreigt land uit te worden gezet POSITIEF RESULTAAT VOORAL DOOR RENTEVOORDEEL Comité wil nu geen 25e Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen (T1HJM 4 Wij willen geen show rond poëzie' Verjaardagsbolling Oscar de Caluwé e M2 GRATIS! KORT ZEEUWS KFRIKAAN VREEST MILITAIRE DIENSTPLICHT ALSNOG TE MOETEN VERVULLEN Kamperen bij Hedenesse Honda Europa in Gent helft groter WERKGROEP POEZIE TERNEUZEN BESTAAT VIJFTIEN JAAR PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN A55 DE STEM VAN ZEELAND 3 DINSDAG 1 MAART 1988 )NTUUR UIT >DELLEN RECEPT )RTING )RDEUG: 8TAKTLENS IEISTOFFEN -14759 342 m2 TERNEUZEN - Het havenschap Terneuzen heeft 1987 afgesloten met een netto winst van zes ton. Voorzitter R Barbé van de Raad van Bestuur van het havenschap heeft dat gisteren bekend gemaakt. Minder rente Wederom geen gif gevonden Axelse vlakte Lyceum Supporters Gevoelsuiting Hoogtepunt Sas van Gent Terneuzen Westdorpe Sas van Gent Vergadering fokkers Warmbloed Paard 'VAN ONZE NAAM MOETEN ZE AFBLIJVEN' ns groeit als kool. Dus 'eer een nieuw voetbal- n. Hij moest ook een f", zei de oogarts, "dat 3 maken". "Zo gaat het deur uit", dachten wij, ;n Hans Anders viel het monturen kosten daar is kozen wij een stevig la stond. iens 25% korting* op de ;t recept van de oogarts pticien nam veel tijd voor onze keuze goed gead- ook nog nieuwe voetbal- i moesten kopen was de iAnders mooi meegeno- ker van deze vaste lage )r elk montuur. in, kleuren en stijlen kiest t montuur dat u mooi vindt. hn uw oogarts krijgt u deze d'ac Optiks glasprogramma. Hans Anders prijs 17,10 16,90 18,10 15,60 13,75 ns LEUKS •slissers t>p=OP (reservering mogelijk) irg -Tel. 01180-38363 T16 fan onze correspondent DEN HAAG/TERNEUZEN - Omdat de 36-jarige Mogambi- quaan Agostinho Macaringue geen geldig paspoort heeft, moet hij het land uit, vindt de Staatsse- cretaris van Justitie. De man is in mei 1986 illegaal naar Nederland gekomen, heeft zich sinds die tijd in Terneuzen gevestigd, is inmid dels getrouwd en heeft een doch tertje. Door middel van een kort geding dat gisteren voor de president van de Haagse rechtbank, mr. H. van der Hul, diende trachtte zijn raadsman, mr. J. van der Wijst, deze uitzetting te voorkomen. De verblijfsvergunning is op 21 juni 1987 aan Macaringue ge weigerd. Een herzieningsverzoek is op 12 november vorig jaar geweigerd. Op 18 november had de raadsman een beroepschrift bij de Afdeling Recht spraak van de Raad van State inge diend. Mr. Van der Wijst vroeg nu de pre sident van de Haagse rechtbank de Staat te bevelen de Mogambiquaan niet uit te wijzen, tot op het beroep van hem bij de Raad van State is be slist. Bij de afwijzing van het herzie ningsverzoek op 12 november werd meegedeeld dat aan indiening van het beroepschrift geen schorsende wer king wordt toegekend voor wat het vertrek van Macaringue uit Neder land betreft. Mr. Van der Wijst ging er gisteren vanuit dat zijn beroep schrift een goede kans van slagen heeft. Tijdens de behandeling van het kort geding voerde de advocaat aan dat zijn cliënt door zijn huwelijk met een Nederlandse vrouw voldoet aan de beleidsvoorwaarden voor toelating in Nederland. Daarbij is het een reële huwelijksrelatie, zijn er voldoende middelen van bestaan, is er passende huisvesting en zijn er geen ongun stige politieke of criminele antece denten. Macaringue heeft een Mogambi- quaans paspoort dat in 1977 is verlo pen. In 1975 is hij naar Portugal ge gaan. Hij heeft daar wel geprobeerd het paspoort te verlengen, maar de Mogambiquaanse autoriteiten willen dit alleen maar in het land zelf doen. Hij wil hier niet naar toe, want hij is bang in de gevangenis te belanden of alsnog opgeroepen te worden voor militaire dienst, die hij nooit heeft vervuld. Mr. G. de Groot voor de Staat meende dat het ontbreken van een geldig paspoort weigeringsgrond is voor een verblijfsvergunning. De landsadvocaat vond dat Macaringue terug naar Mogambique moet om zijn dienstplicht te vervullen. Hij achtte de langdurige scheiding van de man van zijn gezin in Nederland onvol doende grond om een verblijfsver gunning af te geven. De president doet 14 maart uit spraak. Weer winst voor havenschap Het resultaat is op papier in vergelijking met 1986 twee ton minder, toen het havenschap ruim acht ton over hield. Maar volgens havenschapsdirecteur G. van Hou- weninge, in een toelichting op de cijfers, is die vergelij king niet helemaal correct en ontstaat er een positiever beeld. „Het lijkt minder maar in feite is het meer. Sinds 1987 schrij ven we geen rente meer bij op het complex kanaalhavens. Dat scheelt in totaal zo'n acht ton. Als we een vergelijking met 1986 maken, toe de rente nog werd bijgeschreven, praten we dan eigenlijk over een resul taat van 1,4 miljoen gulden". Het positieve resultaat is vol gens Van Houweninge groten deels tot stand gekomen door een rentevoordeel. Het haven schap betaalt over een totaal van investeringen van veertig miljoen een procent minder OOSTBURG - De gemeente Oostburg telt vanaf dit sei zoen een kampeerterrein meer. Het college van B en w. is namelijk bereid om het vormingscentrum Hede nesse bij Cadzand toestem ming te geven om haar acti viteiten uit te breiden. Dit betekent dat er vanaf ko mend zomerseizoen in de tuin van het vormingscentrum maximaal 28 kampeereenhe- den geplaatst mogen worden, waarin in het uiterste geval honderd personen onderge bracht mogen worden. De kampeervoorziening wordt niet openbaar. Het tuin- gedeelte, circa 0,4 hectare, dat bestemd wordt voor het kam peren, wordt geschikt gemaakt voor scoutinggroepen die He denesse aan doen. Realisering van de voorzie ningen via de kampeerwet (groepskamperen voor maxi maal honderd dagen per jaar) is niet mogelijk, omdat de groe pen naar alle waarschijnlijk meer dan honderd dagen per jaar van de kampeermogelijk- heid gebruik zullen maken Het gemeentebestuur wil nu m het bestemmingsplan laten opnemen dat kamperen door scoutinggroepen in tenten in de bün van Hedenesse is toege staan. Het voorstel wordt woendag- ochtend besproken in een bij eenkomst van de gemeentelijke adviescommissie voor ruimte lijke ordening. De vergadering begint aansluitend op de bij eenkomst van de commissie openbare werken. Deze verga dert om 9.00 uur. terneuzen - De eerste dag van de hervatte speur tocht naar vermeend gifaf- in de Zeeuwsch- vlaamse bodem heeft niets opgeleverd. Het aannemingsbedrijf De ~°kx uit Terneuzen, dat in op dracht van het provinciebe stuur de graafwerkzaamheden verricht, ging gisteren aan de alaë bij de Achterstekreek bij B°eregat. Daarbij werd een grote sleuf gegraven waarin eenter niets werd gevonden. De P°kx gaat vandaag op dezelfde locatie verder. In totaal worden u ,?mende twee weken vier locaties onderzocht. rente. Dat levert alleen al een voordeel van vier ton op. Ander factoren die hebben bijgedragen tot een positef re sultaat zijn de gronduitgifte en een lichte stijging van de ha vengelden, samen goed voor twee ton. De Raad van Bestuur van het havenschap trok gisteroch tend 95.000 gulden uit voor een herinrichting van kantoor ruimte en kantine van het ha venschap. Van dat geld wordt ook de vloerbedekking vervan gen en wat meubilair aange schaft. Het dagelijks bestuur motiveert de investering door te stellen dat sinds het haven schapsgebouw er staat er geen investeringen in de inrichting van het kantoor hebben plaats gevonden. Voor het geld wordt ook de cv installatie vervangen. Het havenschap gaat binnen kort met het gemeentebestuur van Sas van Gent praten over de mogelijke verdere ontwik keling van de Axelse Vlakte. Externe deskundige adviseurs hebben daarover inmiddels hun gedachten laten gaan. De nota van het bureau wordt eerst met het gemeentebestuur van Sas van Gent doorgeno men. De ontwikkeling van de Axelse Vlakte is in beeld geko men nadat het havenschap het laatste stukje grond aan diep vaarwater heeft uitgegeven. De Raad van Bestuur stemde gisteren ook toe met de deel name van beide havenschap pen in Nederland Distributie land. Deze nieuwe club, die op nationaal niveau opereert, be hartigt de promotionele belan gen van beide havenschappen. Dat gaat de havenschappen elk 15.000 gulden kosten. De Raad van Bestuur was het met voor zitter R. Barbé eens dat het 'niet zinnig is aan de kant te blijven zitten'. GENT - Honda Europa, waarvan het onderdelen- centrum eind oktober '87 door een felle brand ver woest werd, zal amper één jaar later over een nieuwe opslagruimte beschikken, die bovendien bijna de helft meer capaciteit heeft. Dit werd woensdag bekend ge maakt ter gelegenheid van de symbolische eerste-steen-leg- ging door de Oostvlaamse gou verneur, hierbij geholpen door de burgemeester van Gent. Het nieuwe onderdelencen- trum vergt een investering van rond vijftig miljoen gulden. Vijftien procent ervan gaat naar de brandveiligheid. De capaciteit zal veertig procent hoger liggen omdat er nu een eerste verdieping werd bijge bouwd. In de tien jaar dat de Honda- terminal in de Gentse haven functioneert werden al 750.000 auto's voor Europa geïmpor teerd door 573 boten, die soms om de twee dagen aanleggen. Althans, als ze niet moeten wachten voor de sluis van Ter neuzen, die voor deze autosche pen bij harde wind gesloten blijft. - FOTO WIM KOOYMAN Michel Huisman: 'Zeeuwsch- Vlaanderen is pril en ongerept, als een maagdelijk bed'. POËZIE IN Zeeuwsch-Vlaande ren. De man die daar veel over vertellen kan, heet Michel Huis man. Geboren in Sluiskil, nu woonachtig in Terneuzen. Vijftien jaar geleden stond hij aan de wieg van de huidige Werkgroep Poëzie Terneuzen. Aanvankelijk deed hij alles in zijn eentje. Nu weet hij zich gesteund door onder andere Henk Scholten, directeur van het Zuidlandtheater en André van de Veeke die mede verantwoordelijk is voor de uitgave van Ballustrada, een Zeeuws literair tijdschrift. De Werkgroep Poëzie houdt zich vol gens Huisman vooral bezig met 'het brengen van pure poëzie', maar wil in de nabije toekomst ook het café-chantant en cabaret voor het voetlicht brengen. Door Romain van Damme HET DECOR is Michel Huisman op het lijf geschreven. Vanuit de bar in het Churchill-hotel kijkt hij uit over de Westerschelde. De rivier die hem zo na aan het hart ligt. Samen met de musicus A. van Prooijen maakte hij de Schelde- suite. Huisman schreef de tekst, Van Prooijen zette het geheel op muziek. Soms kijkt hij dromerig naar buiten. Naar de brede rivier, het water, opge jaagd door de noordwester-storm. „Schitterend", zegt hij met zachte stem. „Emile Verharen uit Gent schreef veel over De Schelde. Begin deze eeuw was dat. Zijn werk spreekt me aan. De Schelde is zeer wezenlijk voor dit ge bied, Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is on derdeel van een landschap dat altijd weer boeit". Zijn eerste kennismaking met de dicht kunst was halverwege de jaren zestig. Op het Petrus Hondius-lyceum in Ter neuzen. „Jacques Hamelink, leraar Ne derlands, maakte ons warm voor de li teratuur. We brachten een schoolkrant met een volwassen literaire bijdrage uit. We kregen veel reacties. Het was een bijdrage die veel gelezen werd. Het was de eerste keer dat zoiets gebeurde". Na zijn lyceumtijd vertrok Michel Huisman naar Amsterdam waar hij studeerde en later bij het Financieel Dagblad werkte. In Amersfoort schreef hij voor de Amersfoortse Courant. Een zwaar ongeluk zette hem een tijdje bui tenspel. Nu woont hij weer in zijn ge boortestreek, Zeeuwsch-Vlaanderen, en is correspondent van diverse landelijke dagbladen. „In 1973 kwam ik in contact met galerie houder John Verschuren uit Terneuzen. Op geregelde tijden een literaire avond houden, zag hij wel zitten. Dat gebeurde om de twee maanden. Ja, dat sloeg aan. Zeker als dichters uit eigen streek op traden. Dan was het prettig druk. Die mensen kwamen overal vandaan, de dichters brachten hun eigen supporters mee. Ook vanuit Gent kwamen poëzie liefhebbers luisteren. Verder hadden we contacten in Brussel". Vijf jaar na het begin kwam er een samenwerkingsverband met Jeugd en Muziek. „Op verzoek van de Terneu- zense cultuurwethouder", weet Huis man nog goed. „Ik deed veel op eigen houtje. Door samen te werken kregen we ook subsidie. Aanvankelijk nodigden we veel debutanten uit In het begin hielden we iedere bijeenkomst open po dium. Iedereen die wat wilde voordra gen, mocht dat doen. Nu doen we dat twee keer in het j aar, in het voor- en na jaar. Dat is altijd een succes". tijdschrift, in 1837 opgericht door Pot gieter. Hij schreef ook in 'Tirade', een tijdschrift van uitgever Van Oorschot en in de Vlaamse gids, Dietsche Wa rande en Belfort. „Toen ik in Amsterdam woonde, had ik het gevoel, hier is zoveel geschreven, daar heb ik niets aan toe te voegen. Zeeuwsch-Vlaanderen is pril en onge rept, als een maagdelijk bed. Het licht hier in Zeeuwsch-Vlaanderen is heel anders. Ja, dat is van invloed op de mensen. Iedere plaats hier heeft een eigen sfeer, de lijnen en de dijken. Het is schitterend. De komst van giganten als Dow Chemical heeft daar nog wat aan toegevoegd, het is een mengeling van verschillende kenmerken". Poëzie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het hoogtepunt tot nu toe voor Michel Huis man was in 1979. „Gerrit Kouwenaar, winnaar van de PC Hooftprijs, droeg voor uit eigen werk. Een volle zaal in het Zuidlandtheater. Jazeker, de avon den die we houden worden goed bezocht. De belangstelling voor poëzie in Zeeuwsch-Vlaanderen is niet minder dan elders, integendeel zou ik zeggen". Michel Huisman zelf heeft drie bun deltjes uitgegeven. In totaal ongeveer vijftig gedichten. Hij debuteerde acht jaar geleden op voorspraak van Kouwe naar in 'De Gids', het oudste literaire Uitkijkend over de Westerschelde die bijna onttrokken wordt aan het oog door hagel en natte sneeuw, probeert hij onder woorden te brengen wat volgens hem poëzie is. „Poëzie is voor mij een waarachtige gevoelsuiting. Een vertol king van wat er om je heen leeft. Het moet waar zijn. Als ik over de liefde schrijf, moet ik verliefd zijn. Dat is voor mij het pure van poëzie. Als ik over De Schelde schrijf, moet ik niet de indruk wekken dat het over de Maas en Waal gaat". „Onze doelstelling, van de Werkgroep, is pure poëzie brengen. Het gaat om de inhoud van het pure woord. We willen er geen show van maken. Dat is weer iets anders, dan heb je het over mensen als Johnny van Doorn, dat is een perfor- mancer. Sinds '81 werken we met de Stichting Porgy en Bess. Daar houden we de poëzie-avonden. We werken ook wel eens samen met het Zuidlandthea ter. Misschien binnenkort weer. Op Ko ninginnedag willen we het Poëzie-cir- cus uit Amsterdam naar Zeeuwsch- Vlaanderen halen. Simon Vinkenoog, Hans Verhagen, Hans Plomp en Johnny van Doorn maken deel uit van dat cir cus. We proberen er een circuit van te maken. Optredens in het Zuidlandthea ter, bij Porgy en Bess en een dag later, de dag van de arbeid, in het kunste naarscafé 'De Hoek' bij Assenede. We willen in de toekomst toch wat meer dan alleen poëzie brengen. Ook het café- chantant en het cabaret willen we uit kristalliseren". DIXIELAND-AVOND - Za terdag 5 maart wordt in café Rijnvaart een Dixieland- avond gehouden met mede werking van de Beet City Swing Band. Aanvang 21.00 uur. DE BLOKKEN - De stichting De Blokken verhuist met in gang van vandaag naar Am- berboomstraat 15 in Ter- neuen. De stichting, die zich bezig houdt met de belangen behartiging van uitkerings gerechtigden is vanaf 9 maart weer iedere woensdag en donderdag te bereiken tussen 13.30-16.00 uur. Het telefoon nummer van de stichting is ongewijzigd. DARTS - In zaal De Gravin wordt zondag 6 maart een dartswedstrijd gehouden voor zowel dames als heren, aanvang 14.00 uur. OLIEBOLLEN - De scouting groep Wewekabo houdt een oliebollenactie. Begin maart komen de sherrows huis aan huis de besteling opnemen. De actie is op touw gezet om bij te dragen in de kosten van kampeermateriaal zoals ten ten en kooktoestellen. De olie bollen worden zaterdagmor gen 12 maart thuis bezorgd. VNKV - De afdeling Sas van Gent van de Vrouwenbewe ging Nederlandse Katholieke Vrouwen houdt vrijdag 4 maart, aanvang 19.30 uur, een informatieavond rond hel thema 'vis'. Er is een diavoor stelling over de visvangst en het consumeren van vis en de vrouwen krijgen een vis- maaltijd voorgeschoteld. De avond wordt gehouden in De Engelenroos. KAPELLE - De afdeling Zeeland van het Warmbloed Paar denstamboek Nederland (WPN) houdt dinsdag 1 maart de al gemene ledenvergadering in De Vroone te Kapelle-Biezelinge, aanvang 19.30 uur. Naast de gebruikelijke agendapunten staan er ook bestuurver- kiezingen op het programma, evenals een verkiezing van leden van de stamboekcommissie en een uitbreiding van de jury van de stamboekcommissie. KAPELLE, 29 februari - Sla l k!2 BI 13. Andijvie glas: ldl A 160-180. Radijs bos: kl2 37-47. Prei: kil A109, kl2 B 80-86. Selde rij bos: kil 17-30. Knolselderij zonder blad kg: kl2 31. ROTTERDAM - Consumptie aardappelen, los verladen ar-be drijf, in gulden per 100 kg, excl. btw. Klei-aardappelen: Bintje 40/50mm 5,50-6,50, Bintje 40/ 55mm 9,00-10,00, Bintje 50mm op waarts 12,00-12,50, Bintje 50mm opwaarts voor frites 12,25-12,75, Eigenheimer 40mm opwaarts in zakken 25,00-26,00. Zandaardap- gïlen: Bintje 40/50mm 5,00-6,00, intje 50mm opwaarts voor fri tes 11,00-11,50. Exportaardappe len: Bintje klei 45mm opwaarts in zakken 10,50-11,00. Voeraard- appelen: 1,75-3,50. De stemming was flauw. AMSTERDAM, 29 februari - Aardappeltermijnmarkt: In Bintje 35-50 mm, oogst 1987, wer den 35 contracten verhandeld voor levering april tegen ƒ6,00 per 100 kg. De stemming was kalm. In Bintje 50 mm, oogst 1987, werden 3 contracten verhandeld voor levering maart/spot bij een prijs van 9,00 tot 8,50 per 100 kg, 37 contracten levering april tegen 14,60 tot 14,50 en 15 con tracten levering juni tegen 17,00 tot 16,70. De stemming was kalm. In Bintje 50 mm, oogst 1988, werden 10 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ28,10 per 100 kg. De stem ming was kalm. Van onze sportmedewerker KOEWACHT - Er komt dit jaar geen 25e Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. Wegens een overvolle wielerka- lender kwam het organiserend comité voor een voldon gen feit te staan: óf met tweederangs renners of de zaak schrappen. Men koos voor het laatste. Een keuze, die in Zeeuws- vlaamse wielerkringen uiter aard moeilijk te verteren viel. H. Remijnsen en G. Veerman namen het initiatief om toch de organisatie voor de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen op te pakken en hem alsnog, zij het op een later tijdstip te hou den. Iets wat bij het omloopco mité onder voorzitterschap van D. Pladdet-Roelands slecht viel. „We hebben er heus geen be zwaar tegen dat er alsnog een meerdaagse grote wielerwed strijd in Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden wordt Sterker nog: we juichen het toe en ze* kun nen op onze steun rekenen Al leen van de naam Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen moeten ze afblijvea Wij willen zelf onze 25e editie organiserea Dit moet dan volgend jaar maar gebeuren, maar het moet dan ook wel een groots wielerfeest wordea Wij geven de Omloop niet uit handen". De voorzitster die al vijftien jaar bij het evenement betrok ken is-haar vader al alle 24 voorgaande edities-weet nog niet in welke formule de nieuwe omloop gehouden zal wordea „Door de nieuwe opzet van A-klassiekers en promo- tieklassiekers binnen de KNWU moeten we onze for mule van open wedstrijd mis schien wel verlaten en ook als A- of promotieklassieker laten verrijden Dit zou wel beteke nen dat er weinig of geen Zeeuwsvlaamse renners aan de start mogen komen en dat zou den wij ten zeerste betreuren. Ook gaan we niet graag van de datum in het voorseizoen die we al jaren hadden af, want la ter op hget jaar komen de grote mannen niet meer naar Zeeuwsch-Vlaanderen en wij hebben een schitterende ere lijst en dat willen we zo hou den. Of het overigens nog lukt dat het duo Remijnsen-Veer man de organisatie van de grond krijgt, betwijfel ik. Later op het seizoen zal het moeilijk worden om de vereiste vergun ningen te krijgen want ook daar hebben wij al naar geïn formeerd. Dit in verband met het feit dat het toeristisch sei zoen dan in volle gang is wat met name in West-Zeeuwsch- Vlaanderen voor grote proble men zal zorgen. Ik wens ze ech ter alle succes en nogmaals: we willen ze helpen, maar van onze Omloop moeten ze afblij ven". Van onze correspondent SAS VAN GENT - Bolclub Ons Genoegen uit Sas van Gent hield een bol wedstrijd ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van clublid Oscar de Caluwé. De Caluwé is woonachtig in Terneuzen, maar sinds ja ren een graag geziene gast in Sas van Gent als een re gelmatig en trouw bolspórt- beoefenaar. De verjaardagsbolling werd gehouden op de bolbaan nabij de Westdam. Zoals bekend is men in samenwerking met de gemeente Sas van Gent op dit moment naarstig op zoek naar een ander onderkomen De plannen om het terrein rond het Vlaanderencomplex te ver beteren nopen de bolclub tot het zoeken naar een ander on derkomen. Tot nu toe bolt men nog altijd in een van de oude garages. De verjaarsdagsbol- ling trok 22 deelnemers. Oscar de Caluwé behaalde met 31 punten de zesde plaats. Uitslag: 1. R. de Caluwé, 2. W. de Caluwé, 3. L. Coone, 4. J. Moelker, 5. K. de Roo. De jaarlijkse koningsbolling wordt zaterdag 19 maart ge houden.

de Stem | 1988 | | pagina 17