Van Gennip: 'Nooit gedacht dat ik dit kon' Ruime zege voor matig HW'24 Als leasen je Hefi§ GROOTS NEDERLANDS FEEST ROND YVONNE VAN GENNIP Woensdag huldiging Yvonne Van Gennip I °P 1 O Toch Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen lik [lijk Intu itu tuis ge- fijgt sijn tere laar rdc de rief een erst n {for* het niet ilier, ijks nde iten atis zijn uur tot be- r na k.) CALGARY - Bij de opening van de vijftiende Olympische Winterspelen in Calgary ontstond er rumoer binnen het Nederlandse kamp wie de vlaggedrager mocht zijn. Carnaval 'Halve invalide' 'Goud hè' Geleefd MAANDAG 29 FEBRUARI 1988 KNSB overweegt maatregelen tegen Tjaart Kloosterboer TERNEUZEN BEËINDIGT DUEL MET NEGEN SPELERS Tien man Old 9 i i it Breda, Heerfea, Middca- inpuM •Ml» TO| Autoleasing liCllSC Autoverhuur Ginnekenweg 21, Breda. Telefoon: 076 - 222100 DE STEM Van onze speciale verslaggever Rob van Deursen CALGARY - Ze kan ook rekenen, Yvonne van Gennip. Dat bewees ze, toen ze voor het eerst bevrij dend lachend met haar derde gouden medaille op zak gisteren over de streep gleed na haar vijf kilometer. De Olympic Oval van Calgary stond gelijk op z'n kop. Nog nooit vertoond, stond gelijk op de gezichten van de Nederlandse, terecht luidruchtige aanhang te lezen Om die derde overwinning binnen te halen, moest Van Gennip vooral zichzelf overwinnen. „Deze verrast mij het meest van de drie", vertelde ze stralend na afloop. „Tevoren had ik nooit gedacht dat ik dit kon. Ik twij felde aan mijn conditie. En daarnaast had ik zaterdag die mijl al in mijn be nen zitten. Die voelde ik toch nog wel. Maar ik hield mezelf voor dat de con currentie daar toch ook last van moest hebben". Yvonne van Gennip reed de 5000 meter, die het Olympisch schaatsen afsloot, als een rekenmeester. Nadat Andrea Ehrig in de openingsrit tegen Ingrid Paul tot een nieuw wereldre cord (7.17.12, stond met 7.20.36 op naam van Van Gennip) was gekomen, wist de Haarlemse precies wat haar te doen stond. Tot aan de passage van de 1400 meter-lijn bleef de gouden Nederlandse onder de tussentijden van de Oostduitse, daarna volgden twee rondjes er boven en toen begon het geweld pas echt. Van Gennip: „Van coach Van 't Oever hoorde ik dat de laatste twee rondjes van Ehrig niet al te fameus waren geweest. Daar lag mijn kans. Maar het ging dus veel beter dan ik verwachtte. Bij de 3800 meter lag ik er al bijna twee seconden onder. Toen kon het niet meer stuk". Van Gennip finishte uiteindelijk in 7.14.13, het tweede wereldrecord van de avond. Voor Andrea Ehrig bleef het zilver over, voor haar landgenote Gabi Zan- ge-Schönbrunn het brons. Van Gen nip: „Dat die twee voor mij reden, daardoor viel een enorme last van mij af. Ik kon rustig rijden. Maar ach, na die eerste twee gouden plakken kon ik al niet meer stuk. Ik ben gewoon beresterk door die successen. Nu kan ik pas echt gaan feestvieren". Pakte 'golden' Van Gennip de vijf kilometer tactisch aan; op de mijl van zaterdagavond was daar totaal geen sprake van. Gestart in de rit na Karin Kania wist de Haarlemse niet eens welke tijd (2.00.82) haar Oostduitse ri vale realiseerde. „Nee, ik lette er niet op, omdat ik met m'n eigen voorberei ding bezig was. Vandaar dat ik, nadat ik 2.00.68 had neergezet, niet wist of dat nu goed voor goud of zilver was. Eerst schreeuwde Egbert van 't Oever me toe dat het in orde was, maar pas toen ik de tijd van Kania en die van mij op het scorebord zag staan, ge loofde ik het". Van Gennip had het trouwens even moeilijk na de start. „Ik wist niet goed wat me overkwam. Ik kon mijn slag niet vinden. Na een ronde ging het gelukkig beter. Ik heb steeds me zelf voorgehouden vooral op techniek te blijven rijden. Dat was dat enige manier hier op de Olympic Oval om de Oostduitsen te kloppen". Veertienhonderdste van een secon de, niet genoeg voor een snelle knip oog, bleef de 23-jarige Noordhol landse uiteindelijk de onttroonde Ka rin Kania voor. De tussentijden van de Oostduitse waren: 26.28 - 56.95 - I.28.81 - 2.00.82. Die van Van Gennip: 26.87 - 57.13, - 1.28.39 - 2.00.68. De winst boekte Van Gennip vooral bij de doorkomst op 1100 meter. Kania reed toen een rondje van 31.86 en Van Gen nip 31.26. Uitslag 1500 meter: 1. Van Gennip (Ned) 2.00,68 (Ned. en Olymp. record), 2. Kania (OD1) 2.00,82,3. Ehrig (OD1) 2.01,49, 4. Blair (VSt) 2.04,02, 5. Lapoega (Sov) 2.04,24, 6. Hashimoto (Jap) 2.04,38, 7. Kleemann (OD1) en Rys-Ferens (Pol) beiden 2.04,68,9. Song (Nko) 2.05,25, 10. Bader (VSt) 2.05,53, II. Grenier (Can) 2.06,80, 12. Stam (Ned) 2.07,00, 13. Glass (VSt) 2.07,30, 14. Loignon (Can) 2.07,63, 15. Toemonova (Sov) 2.07,71, 16. Mischke (WD1) 2.08,52, 17. Tokarczyk (Pol) 2.08,54, 18. Goldman (VSt) 2.08,72, 19. Seki (Jap) 2.08,89, 20. Hoiseth (Noo) 2.09,34, 21. Cote (Can) 2.09,62, 22. Han (Nko) 2.09,66, 23. Maheux (Can) 2.10,83, 24. Kim (Zko) 2.11,95, 25. Nystedt (Noo) 2.12,40, 26. Choi (Zko) 2.12,96, 27. Dumont (Fra) 2.13,01, 28. Kerla (Joe) 2.21,69. Nieuwe schaatskoningin Jan Ykema kreeg die eer toebedeeld. Afgelopen nacht droeg Yvonne van Gennip bij de sluitingsceremonie het vaderlandse rood-wit-blauw het McMahon-sta- dion binnen. En daar viel niets, maar dan ook hele maal niets op af te dingen. De 23-jarige Haarlemse groeide in de Canadese stad immers, tegen ieders ver wachting en niet in de laatste plaats die van zichzelf, uit tot de nieuwe koningin van het lange baan schaatsen. Tevo ren tevreden met 'ppsschieri twee bronzen medailles' ach ter het Oostduitse geweld, griste Van Gennip hoofdprijs op hoofdprijs voor de neuzen van de concurrentie weg. Karin Kania zou het worden. De werkelijkheid speelde een heel ander spel in Calgary. Het Nederlandse feest rond de Olympic Oval, dat tijdens de schaatsweek van de heren al behoorlijk op gang kwam, mondde uit in een waar car naval rond de gouden oogst van de Nederlandse. Vergeten waren de problemen met haar onwillige enkel. Verge ten de periode in het zieken huis met die kleine, maar oh zo noodzakelijk medische in greep op haar rechterwreef. Vergeten ook de hardnekkige, sportieve relatie met condi tie-trainer Tjaart Klooster boer. Nederland vierde weer eens een ouderwets schaats- feest Iets overigens wat Yvonne van Gennip nauwelijks be sefte. „Ik ben niet zo spon taan. Het Wilhelmus, dat ze hier trouwens wel heel snel afdraaiden, het leek wel of ze een CD oplegden en er een naald opzetten, zegt me wel wat, maar die emoties houd ik I door Rob van Deursen liever voor mezelf. Het gekke bij mij is dat juist als ieder een loopt te juichen, ik in mijn schulp kruip. En als iedereen bijvoorbeeld teneer- geslagen doet, omdat het niet goed loopt, begin ik te roepen. Zo zit ik nu eenmaal in elk-' aar. Die Italiaanse skiër Tomba, daar kan ik wel van genieten, zoals hij reageert als hij heeft gewonnen. Die vent laat zich helemaal gaan. Emotioneel word ik pas in bed". Het schaamrood gloeide direct op de wangen van Van Gennip als bij een versprin gend stoplicht. „Nee, je moet het niet verkeerd begrij pen Ach, laat ook maar". Ze kon er best om lachen. Een Van Gennip, die voor Neder land een ongekende kroon op deze uitgave van de Winter spelen bij het vrouwen- schaatsen zette. Zeker omdat ze begon met de instelling 'al les watje kan pakken, is mee genomen'. „Dat is ook logisch. In de voorbereiding had ik niet kunnen trainen zoals ik het altijd deed. Ik voelde me- »zelf min of meer een halve in- Yvonne van Gennip: „Emotioneel word ik pas in bed". - foto anp valide. Mijn enkel is nog steeds niet voor honderd pro cent in orde. Het explosieve op de eerste meters mis ik. Achteraf mag ik wel blij zijn met die maand verplichte rust in december. Kijk ik na melijk naar vorig seizoen, toen ik in maart in Heeren veen zowel het wereldrecord op de drie als de vijf kilome ter vestigde, dan zie ik dat ik in januari rust begon te ne men. Nu viel die periode dus een maand eerder en rijd ik in februari hard. Mooier kon het niet uitkomen". Het leek alsof de Noordhol landse nog moest wennen aan het idee plotseling tot abso lute vedette verheven te zijn. Ze weet waarschijnlijk ook niet wat haar te wachten staat als zij morgenvroeg op Schiphol het vliegtuig ver laat. Als bijen rond de pot met honing, zullen 'ze' aan komen sprinten. „Ho, ho, dan hebben ze aan mij een verkeerde. Eerst dit seizoen afmaken, dan pas ga ik bekijken hoe het er allemaal voorstaat", al dus de nog altijd zeer nuch tere Yvonne van Gennip, ge tooid met een door chef de mission Wim Cornelis in elk aar geflanste ijsmuts, met daarop de vraag: 'Goud, hè'. Dit als variant op de door het duo Harry Vermeegen/ Henk Spaan geïntroduceerde mut sen met de kreet 'Koud hè'. Het is al eerder aangegeven, Van Gennip heeft zo haar eigen wijze van voorbereiden op grote wedstrijden. Eerlijk gaf zij dan ook toe: „Als de 1500 meter een dag eerder was gekomen, had ik 'm nooit kunnen winnen. Drie dagen rust na de drie kilometer had ik tenminste nodig om de accu weer optimaal te kun nen opladen". Het sierde de kampioene dat zij medelijden had met Karin Kania op wier troon zij dus zonder pardon plaats nam. „Ik vind het heel sneu, dat zij bij de huldiging van de 1500 meter begon te huilen. Het moet hard voor haar zijn om te verliezen tijdens een van de laatste belangrijke wedstrijden van haar carriè re. Ik vond dat geen fijn mo ment. Zij was de koningin van het schaatsen. Is het nog wel voor mij, want Kania heeft een lange rij van inter nationale titels achter haar naam staan. Ik moet nog maar afwachten of ik ooit zo ver kom". Van Gennip vraagt zich zelfs af of zij het Franse Albertvil- le, waar in 1992 de Winterspe len op het programma staan, wel zal halen. Komende zo mer wil de Haarlemse naar Calgary terugkeren om het op haar manier nog eens dun netjes over te doen. „Nu word ik toch een beetje geleefd. Ondanks het feit dat ik me er tegen verzet. Dan krijg ik de kans om eens echt rond te kij - ken. Ze zeggen dat het een hele mooie stad is". In dat Calgary doofde afge lopen nacht 'de Olympische vlam. Voor Yvonne van Gen nip echter begon er een heel nieuw schaatsleven. Yvonne van Gennip met bloemen na haar winst op de 1500 meter. Van onze sportredactie HAARLEM - Haarlem loopt woensdagmid dag uit voor Olym pisch kampioene Yvonne van Gennip. De 23-jarige schaat- senrijdster krijgt van het gemeente-bestuur en haar ijsclub een huldiging aangeboden, waarvoor zeker 10.000 mensen worden ver wacht. Dinsdagmorgen komt Van Gennip al om half acht op Schiphol aan. Daar wordt zij ontvan gen door burgemeester mevr. E.M.A. Schmitz en wethouder P.J. Sikma en door haar ouders, Jan en Reina van Gennip. Sup porters worden niet doorgelaten naar de gate. Vervolgens krijgt ze rust Ook voor de woensdag is op verzoek van de schaatsbond en de rijd ster het programma be perkt gehoudea Ander halve week na de huldi ging moet Van Gennip het toernooi om het we reldkampioenschap all round in Skiën (Noorwe gen) rijden. Op de woensdagmid dag wordt Yvonne van Gennip om 1430 uur van huis gehaald voor een rijtoer door de binnen stad. Een half uur later wordt ze op het bordes van het stadhuis aan de Grote Markt ontvangen en toegesproken door Schmitz. Daarna volgt een offi ciële ontvangst voor ge nodigden, waarbij Van Gennip de erepenning van de stad Haarlem krijgt aangeboden Zij is de jongste inwoner van de Noordhollandse stad, die die onderscheiding krijgt Voor de ontvangst zijn naast mensen van de schaatsbond en het Ne derlands Olympisch Co mité ook de beide coaches van de Haarlemse rijd ster, Tjaart Kloosterboer en Egbert van t Oever, geïnviteerd. Na het offi ciële deel gaan de deuren open van de Gravenzaal en volgt een instuif, waarbij iedereen die de Olympische kampioene wil gelukwensen, wel kom is. Om 18.00 uur hoort het programma af gerond te zijn; dat alles in verband met het her stel van Van Gennip van haar Atlantische vlieg reis. Voor de avond is geen enkele feestelijk heid vastgesteld. Van onze speciale verslaggever CALGARY - De KNSB overweegt dis ciplinaire maatregelen tegen conditietrainer Tjaart Kloosterboer. Direct na terugkeer uit Calgary zal het hoofdbe stuur van de schaatsbond de uitlatingen bespreken, die de Heerenvener deed naar aanleiding van de Olympische successen van Yvonne van Gennip en zijn aandeel daarin. Eerder dit seizoen kreeg Kloosterboer een brief van de schaatsbond, waarin hem werd opge dragen zich met de gang van zaken binnen de da meskernploeg van Eg- bert van 't Oever niet te bemoeien. KNSB-directeur Jur- rien Osinga in Calgary: „We moeten eerst weten wat hij precies gezegd heeft en of hij het wel ge zegd heeft. Daarna kun nen we eventueel pas tot maatregelen overgaan". Van onze sportmedewerker AXEL - Viel het in het regionale wielerwereldje zwaar te gen dat de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen van de wie- Ierkalender was afgevoerd, in de huidige ontwikkeling is de kans aanwezig dat deze tweedaagse amateurklassieker dit jaar toch doorgaat. Om deze jubileum-editie (25ste uitgave) toch te kunnen laten ver rijden, kwam het oude Omloop-comité bijeen met een nieuwe groep initiatiefnemers. Uit dit overleg kwam duidelijk naar voren dat de behoefte aan een wielertweedaagse voor amateurs groot is. In die behoefte zal nu in ieder geval worden voorzien, zij het dat er mogelijk een andere naam dan de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen uit de bus zal komen. Het oude Omloop-comité, dat deze wielerklassieker altijd heeft georganiseerd, heeft namelijk bedenktijd gevraagd. Maar afgezien van zijn opstelling, zal er toch een meerdaagse wedstrijd voor amateurs komen. Ton van Oosten, voorzitter van de wielervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen, zegt: „Wij hebben als nieuwe lichting met onder an deren mannen als Gijs Veerman en Henk Remijnsen, besloten door te gaan, ongeacht wat het oude comité besluit". Een en ander heeft reeds geleid tot reacties vanuit de KNWU. En daar stond men positief ten opzichte van het inpassen van een tweedaagse wielerwedstrijd voor amateurs in Zeeuwsch-Vlaan deren. Dat deze wedstrijd niet meer, zoals eerder gepland, maar te laat aangevraagd, in mei zal worden verreden, mag duidelijk zijn. Van Oosten: „Over de exacte datum is nog niets bekend, maar als alles doorgaat zoals wij dat willen, moet ook dat snel geregeld zijn". Spelmoment uit de derby HW24-Terneuzen. Een HW24-verdediger (links) tracht Ter- neuzen-speler Peter Vasseur van de bal af te zetten. - foto wim kooyman Door Peter Snelders HULST - Terneuzen blijft in de malaise zitten. In het duel tegen HW'24 werd op nieuw duidelijk dat een ploeg die in de onderste re gionen staat niet op geluk mag rekenen. Terneuzen ging wel kansloos met 3-0 ten onder, maar had ook alles tegen. Een vroege te gentreffer, een uitsluiting en weer een speler die aan de toch al flinke blessurelij st toege voegd kan worden. Wim van de Velde was het slachtoffer en moest met een hersenschud ding het strijdperk verlaten. Tekenend voor een ploeg die in de problemen zit was de wijze waarop Terneuzen al na ruim dertig seconden een doelpunt moest incasseren. „Ik had ze nog zo gewaarschuwd optimaal geceoncentreerd het duel te be ginnen, maar blijkbaar kan de ploeg dat momenteel niet op brengen," zei trainer Jan Ko- lijn na afloop. Het was Peter van Eekelen die drie Terneu- zen-spelers passeerde zonder dat deze ingrepen, een pass naar zichzelf gaf en doelman Ronald Gort met een fraaie lob passeerde. Een mooiere ope- ning kon HW'24, dat Luc Cleyman en Carlo Blommaert wegens blessures moest mis sen, zich niet wensen. Die ploeg toonde zich iets te snel tevreden, want nauwelijks een minuut later had Terneu zen langszij kunnen, eigenlijk moeten, staan. Een voorzet van Peter Vasseur werd niet goed door Luciën van de Mark be oordeeld en van krap drie me ter afstand overgekopt. „Zo'n bal moet op doel gericht zijn. Slaat een keeper hem er dan uit, dan kun je daar nog enigs zins vrede mee hebben, maar geheel vrijstaand en van zo dichtbij over koppen, dat mag eigenlijk niet," becommenta rieerde Jan Kolijn die situatie. „Maar hoe gaat het als je in de hoek zit waar de klappen val len. Dan verlies je concentratie, je mist die enkele scoringskans die je krijgt en je loopt tegen boekingen en blessures aan. Je speelt meer tegen jezelf dan te- gen de tegenstander, dat zag je ook vandaag weer," ging de Terneuzen-trainer verder. Woorden die een kern van realiteit bevatten. Want al vrij vroeg in de wedstrijd liep Wim van de Velde tegen een boeking aan en later in de wedstrijd werd Jan-Willem Leunis, één van de bedrijvigste Terneuzen- spelers, genoteerd. Daarmee was de koek nog niet op, want een kwartier voor tijd kon Johnny van de Velde het veld verlaten toen hij een doorge broken tegentander onderuit haalde. Een wat zware sanctie zo op het oog. Scheidsrechter Laming uit Ba- vel dacht daar anders over. „Die jongen kon de bal niet meer spelen en schopt een te genstander bewust onderuit. Dan is er maar één maatregel: eruit," was zijn lezing van het gebeurde. Terneuzen moest met tien man verder. Dat zou den er zelfs negen worden, want ruim tien minuten voor tijd moest ook Wim van de Velde het veld verlaten. Die vertrok in horizontale positie. In de eerste helft was hij tij dens een kopduel in botsing ge komen met Theo Gijsel. Gijsel kon direct naar de huisarts met een hoofdwond en Van de Velde bleef minutenlang ge strekt liggen. Daarna dacht de Terneuzen- speler dat het wel weer zou gaan. Tot tien minuten voor tijd toen hij een bal verkeerd op het hoofd kreeg en opnieuw tegen de grasmat ging. Met een brancard werd hij afgevoerd en de eerste constatering wees op een hersenschudding. Dat houdt in dat Wim van de Velde in het voor dit duel gefor meerde rijtje van geblesseerde spelers geplaatst kan worden. Want ook Rinus Kolijn, Stefan van de Ameele en Eric de Reus staan daarop genoteerd. Voordat Terneuzen met ne gen spelers verder moest had een overigens ook matig spe lend HW24 kort voor rust de veilige marge van twee treffers bereikt. Een voorzet van inval ler Ronald de Block werd door de Terneuzen-verdediging en doelman Ronald Gort gemist en van dichtbij door Giovani Verbraeken ingeschoten. HW'24, dat overigens erg te ruggetrokken speelde in de tweede helft, kwam in de slot minuten op 3-0 toen doelman Gort een inzet van Arno Zwe- gers, na een knappe solo, loste. Het was opnieuw Giovanni Verbraeken die ter plaatse was en nu 3-0 scoorde. Voor Ter neuzen bleef de zoveelste kater. Jan Kolijn: „Ik had hier na tuurlijk niet op punten gere kend. Je weet het nooit, maar reëel bekeken zat er dat hier niet in. Alleen de manier waarop we onderuit gegaan zijn, laat een ontevreden gevoel achter."

de Stem | 1988 | | pagina 5