Drie netten met eigen kleur 'Nederland 3 had redactie moeten hebben met macht' I door dirk velhga 'Geen Henny, geen Ron maar toch niet elitair' Teleac-cursus over geschiedenis steden Goh, wat bent u spontaan Negen dansinstanties: rapport ontkent bestaande activiteiten AVRO, TROS en VOO: elk een radiozender PROGRAMMACOMMISSARIS ALBERT VAN DEN HEUVEL: ED VAN WESTERLOO OVER HET DERDE NET: Frank Zappa registreert jonge kiezers raadschap Capitool Luxueus Regenwolk Alternatief Vijanden Dichtbij ZATERDAG 27 FEBRUARI 1988 rrr 3ïGbi. Inhoud Procedure ZATERDAGI EBRUAR119881 ep iden van de romp, d. het li- ïaamde lijkvlekken vertoont i. Dat zie je als je ertegen |unt de instructeur op. De en het betoog stoïcijns aan. f t ook dit bij het soldatenvak ls de mond-op-mond-beade- moeten toepassen op een or een zijn ze aan de beurt. Jen het weer gewone meisjes Giechelend buigen ze zich stic pop heen. „Néééé", gilt :se als de instructeur grapt )nd-op-mond-beademing op lepassen. randa Fransssen (19) uit adt de oefening maar niks. j-, ik laat een gewonde toch gt ze grijnzend als het beade mt. Maar voor de rest heeft ze jagen over het leger. Of het nek aan privacy moeten zijn ;rs. Met zijn zevenen op een Ier een momentje voor zich- 'idt ze vervelend. Maar ze lat het leger veel strenger zou haar beweegredenen laat ze twijfel bestaan. „Ik heb ver- Dpleidingen gedaan, laat ik zeggen, en ook een tijdje ge en leerfabriek. Dozen dicht- tiele dag lang. Vreselijk. Kun tellen dat het leger me aan- |t geld speelt ook mee natuur- honderd gulden schoon per slecht toch?", vertelt ze. dschap onder de meiden is 'nder Mirandas masker van heid blijkt een heel hef ka- te gaan. Haar maat Kroese rtdurend op als die zenuw- t voor het theorie-rij-examen ddag wordt afgelegd. Als om van de twaalf kandidates ge- unhelzen ze elkaar en huilen toappelijk met elkaar mee. mscommandant besluit de ie op het programma staat, tag maar af te blazen. De ge nen nog één keer herexamen oeten dan, bij negatief resul- >ele cursus overdoen. Twee net een nieuwe groep vrou- slaagden zitten nog negen da- aar, dan scheiden hun wegen illen als chauffeur worden in- diverse parate onderdelen in :ht. acteur korporaal Boosten zal !p met pijn in het hart zien „Toen we hoorden", zegt hij, CCV-vrouwen in de kazerne aren we daar niet gelukkig ben ik eerlijk in. Maar nu ik taanden les geef aan vrouwen, li-caal omgedraaid. Ze zijn ge- stikke leuk. Je hoeft echt niet rden te passen, hoor. Je weet ie je wat voorzichtiger moet Ik zeg maar zo: ik heb der- es gegeven aan mannen, geef lende dertien jaar maar vrou- DE STEM^ G1 Door Jan Koesen OP Tweede Paasdag, 4 april, start het derde televisienet. Nederland heeft dan drie netten met ieder hun eigen karakter. Zenderkleuring, heet dat. Op 1 zitten de KRO, NCRV en VARA plus de EO. Het tweede net is gereserveerd voor AVRO, TROS en Veronica (ATV), met inwoning van de VPRO. EO en VPRO wisselen om de twee jaar van zender. I Op het derde net, het nieuwe dus, ook wel het Andere Net genoemd, zit de NOS met de IKON en kleine zendgemachtigden als de schoolmees ters Feduco, Teleac, Socetura en NOT plus nog kleinere zendgemachtigden als de Politieke Partijen, Postbus 51 (de stem van de overheid) en de Islamitische Omroep. De nieuwe bewoners van Ned. 3 zaten eerst op 1 en "2 dat ze ontruimd hebben. Hierdoor is er ruimte op die netten vrijgekomen. De acht om roepen met leden (de grote dus) krijgen er 500 uur zendtijd per jaar bij. En daar begint de el lende voor 1 en 2 al mee. Want die 500 uur moe ten gevuld worden en daar heb je dus extra geld, manschappen en middelen voor nodig die er niet zijn. Over het derde net is veel nagedacht en geru zied. In de loop der jaren zijn er diverse plannen uitgebroed. Aanvankelijk was er sprake van een gewone uitbreiding, een derde net dus dat het drielingbroertje van 1 en 2 had kunnen zijn. Toen kwam er een groep die een cultuurnet wil de. Ook de politiek kwam uit de startblokken en uiteindelijk kwam men met het in de aanhef uitgelegde net op de proppen. Nederland 3 heeft een troef waar 1 en 2 j aloers op zijn. En dat is sport. En niet versnipperd over uren en netten. Nee hoor, als alles loopt zoals het moet, kunnen we straks de volledige finale van Wimbledon beleven zonder dat die door de STER of een ander wordt onderbroken. We kun nen de godganselij ke dag de grote evenementen meemaken. Het derde net zal een net worden met enkele pieken en veel dalen. Een hele opera kan er straks op uitgezonden worden en desnoods doorlopen tot in de nacht. Toneel, drama en film krijgen met 3 een breed podium. Tijd en ruimte zijn er volop, het ontbreekt helaas aan de centjes en het schema is nogal strak. De STER zal als een hakbijl veel programma's gekortwiekt hou den tot onder de 50 minuten of zich als een koe koek nestelen halverwege een programma, in dat wat men een natuurlijke pauze noemt. De 3 zenders zijn nu herkenbaarder dan voor heen. De identiteitsomroepen VARA, KRO en NCRV zitten nu in één club, de pretmakers ATV ook. De EO en de VPRO zijn altijd buiten beentjes geweest en zullen dit ook blijven, uit vrije verldezing. Deze twee omroepen zullen het wezenlijkste hun identiteit blijven uitdragen en daarmee het trouwst zijn aan het wezen van ons omroepbestel. De NOS en de kleintjes hebben nu ook hun eigen speelveld. Op deze pagina geven twee belangrijke krachten achter Nederlander 3, Ed van Wester- loo, directeur van de NOS, en Albert van den Heuvel, vice-voorzitter van de NOS hun visie. Door Jan Koesen HILVERSUM - Dr.Albert van den Heuvel, programma- commisaris en vice-voorzitter van de NOS, leunt met ge spitste handen achterover en belijdt tevreden te zijn over het derde net. „Het is een goed begin. Maar ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat ik graag voor 3 een zender- redactie had gehad die met een centrale beslissingsmacht boven de deelnemers had kunnen staan". In '84, aldus Van den Heuvel, dacht de Kamer nog aan een gewone uitbreiding met een derde net. „In de jaren daarop is buitengewoon verstandig ge handeld. Toch had ik 3 liever nog strakker gezien. Maar we zijn al veel verder met het overleg tussen de bespelers van 3 dan we eerst voor mogelijk hadden gehouden". Jeremy Isaacs, de baas van het Engelse Channel Four heeft eens gezegd, dat televisie eer der alle mensen soms moet aanspreken dan sommige men sen de hele tijd. Dit standpunt spreekt de commissaris aan. Toen hij nog voorzitter van de VARA was, liet hij al weten dat zijn kijkers niet altijd rooie yoghurt hoeft te worden voor geschoteld. Televisie mag niet op een toren staan, maar dient af te dalen naar de wereld. „Maar het derde net is niet gemodelleerd op het grote pu bliek. Voor 3 is een klein, maar beduidend publiek. Het moet zo zijn dat de operaliefhebber ge regeld vrijdags een opera op 3 krijgt, zodat hij daar in zijn agenda rekening mee kan hou den. Vergeet niet, dat je bij een TV-opera al gauw 160.000 men sen bereikt, dan is tien maal zoveel als de gezamenlijke zaalbezetting." Albert van de Heuvel: „We worden buitengewoon kort gehouden." - fotonos Door Jan Koesen HILVERSUM - „Het derde net", zegt Ed van Westerloo, te levisiebaas bij de NOS en een der kraamheren van het nieuwe net, „zal absoluut niet streven naar de grootste kijkdichtheidscijfers. Dat laten we aan 1 en 2 over, want die zullen in een hevige concurrentiestrijd gewikkeld wor den. Maar toch zullen al onze programma's de toets van de kritiek moeten doorstaan. Het zwalken met de afstandbe diening is geen bedreiging voor het Bestel, meent van den Heu vel. „Dat is het verschil tussen winkelen en kopen. We flitsen vijftien programma's langs, maar op een gegeven moment blijven we zitten. Er wordt in Nederland veel gepraat over de terreur van kijkcijfers, maar een slecht bekeken programma met cijfer 1 of 2 trekt nog altijd een half miljoen mensen, dat is een gigantisch publiek. Het Ca pitool vergt van de kijker rede lijk lang een hoop concentratie op een zondagmiddag voor een pplitieke discussie. Toch kijkt hier een half miljoen naar. Ka mermuziek? Nog altijd 300.000 kijkers. Ik moet er niet aan denken dat die allemaal thuis bij je over de vloer komen." Hoewel 3 de cultuurzender zou moeten worden, wil Albert van den Heuvel 'geen Concert- gebouwtje spelen': „Vroeger was muziek een presentiege- beuren. Daar moest je per se lijflijk bij zijn. Toen kwam de grammofoonplaat en dacht iedereen: nu gaan we met ge sloten ogen achterover op de bank leunen en van de muziek genieten en we komen nooit meer in het theater. Dat was toch niet zo. Want muziek dient Ed van Westerloo: meer keuze en meer concurrentie ook bekeken te worden. Een symfonie zonder beeld is een gigantisch geluid, maar als de camera een fluitist eruit pikt, springt dat instrument eruit en krijg je een fantastische dicht bijwerking. Als opera populair op 3 wordt, zullen 1 en 2 geheid ook opera gaan brengen. Wat dat betreft hebben wij een aan zwengelende functie". Als het goed gaat, zegt Van den Heuvel, kijkt heel Nederland straks 2 tot 2 1/2 uur naar het derde net. 85 kijkt dan naar 50 eigen werk en 50 buiten lands werk. „Dat is een buiten gewoon luxueuze situadie. We krijgen niet alleen drie eigen netten, maar ook het beste uit het buitenland. Over satellie ten maken we ons geen zorgen meer. We wisten niet hoe trouw het publiek was. Het buiten land zal nooit wat voorstellen. We behandelen de Nederlandse televisie als een schoonmoeder: we zijn er dol op, al kankeren we erop". Door de opzet van het derde net krijgen de bewoners van net 1 en 2 nu ook de ruimte aan 'scheduling' te doen. Van den Heuvel: „Scheduling is fantas tisch. Dat is niet zomaar een rits programma's ononderbro ken achter elkaar zetten, nee, dat is een hele avond opbouwen die al met het 1/6 Journaal be gint en die eindigt als ze naar bed gaan." Het derde net als afvoerka naal voor 1 en 2?. Dit ontkent Van den Heuvel ten stelligste. „Neem sport. Die zal altijd hoog staan bij 1 en 2. Maar die netten willen geen Wimbledon, die willen alleen de finale van Wimbledon. Sport is als de krenten in de pap. Je kunt niet op een net de krenten hebben en op het andere alleen de pap. Ik vind het niet echt gerecht vaardigd om te denken dat 1 en 2 alles naar 3 hebben geloosd wat hen niet aanstond. 3 is aan vullend. De laatste ruzie tussen de NOS en de omroepen was in 84. En sindsdien is elk probleem keurig opgelost". Toch is de toekomst onzeker, beaamt de commissaris. „Fi- - foto t sticht nancieel zitten we in een re genwolk die op ons neerdaalt. We worden buitengewoon kort gehouden. Brinkman heeft ons nu 10 miljoen extra uit het sti muleringsfonds gegeven. Dat is eigenlijk een sigaar uit eigen doos, maar dan met een sigare- bandje van de minister erop, want dat geld komt van ons. Nu moet je een minister nooit prijzen, maar in dit geval heb ik een welwillende glimlach niet kunnen onderdrukken. Door de geldkrapte lopen we wat Journaal en actualiteits- rrubrieken met name betreft, buitengewoon achter op het buitenland. Wij kunnen in Ne derland uitstekende informa tie-programma's maken, zo hebben we een heel respectabel Journaal, maar het lijdt onder de krapte." Van den Heuvel tenslotte: „Ik ben lang bezorgd geweest dat we 3 commercieel zouden maken, maar tot mijn onuit sprekelijke vreugde hebben kabinet en volksvertegenwoor diging een verantwoorde cul tuurpolitieke keuze durven maken." Pas over een jaar kan ik zeggen dat ik blij ben met dat nieuwe net. Want we zullen het be staande kijkerspotentieel over drie netten moeten verdelen. Er is meer keuze, meer concurren tie. Ik zelf heb me ten doel ge steld om over een jaar, in prime time (tussen 19.00 en 23.00 uur) 5 tot 8 procent van de kijkers te bereiken. Dat zijn dan een mil joen mensen. Pas als we dat ge tal bereikt hebben, vind ik Ne derland 3 geslaagd." De NOS zal 85% van de zendtijd van het derde net vul len en is daarmee verreweg de grootste bespeler. Heel in de verte is er nog de IKON die met zijn serieuze programma's, vooral op de maatschappij en de oudere jeugd gericht, een natuurlijke partner voor de NOS zal zijn. Verder op drie zitten de cursusomroepen als Teleac, NOT en Feduco, en nog een trits piepkleintjes. De NOS is dus bepaald niet in het gezelschap van gladiato ren. Toch zal Nederland 3 het moeten opnemen tegen de pret- netten AVRO, TROS, Veronica (ATV) en de profielnetten KRO, VARA en NCRV, die ook niet wars zijn van lol. De twee resterende zuilen, EO en VPRO staan buiten dit geweld. Die gaan, zoals altijd, him eigen gang. Het derde net zal volgens Van Westerloo geen armeluisnet worden, geen ghetto en ook geen vuilnisbak, maar een se rieus alternatief voor de se rieuze kijker. Dit ondanks de wankele financiële basis. Ed van Westerloo: „We heb ben vorig jaar alle plannen ge kapitaliseerd. Wat zou het kos ten als we deden wat we wil den? Toen bleek dat we dan 30 miljoen tekort zouden hebben. We hebben dus al onze plannen moeten terugschroeven om die 30 miljoen uit te sparen. En dat zijn zware operaties geweest, geloof me echt! Sommige din gen moeten we met een abso luut minimum doen. Maar ik zal er voor zorgen dat het pu bliek ons desondanks op 3 weet te vinden." „Omdat 1 en 2 op elkaar zul len gaan lijken, vind ik het an dere karakter van 3 echt een voordeel. We moeten dat an dere dan ook gaan uitbuiten. En we hebben drie peilers die 1 en 2 niet hebben. Dat zijn de horizontale programmering (altijd op dezelfde uur een zelfde soort programma, de hele week door); de tweede pei ler is ons eigen karakter. En ten derde hebben we vaste tijd stippen. Zo zal de kijker straks weten dat op de dinsdag een belangrijke documentaire te zien is en op vrijdag muziek, bijvoorbeeld een opera. Neder land 3 biedt de kijker dus vas tigheid." Van Westerloo: „De omroepen op 1 en 2 zijn onze grootste vij anden. De omroepen hebben nu ook de meerderheid in het NOS-bestuur. Ze zullen hun zegje in steeds heviger mate gaan doen, zeker meer dan in het verleden. Hun houding zal nog moeten blijken. Maar tja, dat zijn nu eenmaal de inge bouwde tegenstellingen in ons Omroepbestel." Bestaat het gevaar dat 3 eli tair zal worden? Ed van Wes terloo schudt het hoofd. „Nee. Op 3 komt weliswaar nooit het populaire amusement. Wij brengen geen quizzen, geen Henny's en geen Rons. Maar elitair zullen we ook weer niet zijn. Populair noch elitair. Te levisie is een massamedium en elitair gedrag is in strijd met 'zulk een medium. We moeten de mensen blijven bereiken. Wat we nu met 3 gekregen heb ben is meer helderheid." AMSTERDAM (ANP) - 'Steden en hun ver leden', de ontwikkeling van de stedelijke samenleving in de Nederlanden tot de ne gentiende eeuw, is het thema van een nieuwe cursus van Teleac die op 8 april be gint op de televisie (Nederland 3), en op 11 april op radio 5. De cursus, die zowel op TV als radio uit twaalf lessen bestaat, brengt aan de hand van acht Ne derlandse en vier Vlaamse steden de historische herkomst van de Noord- en Zuidnederlandse stad in beeld. Het leven van de mens in die tijd staat daarbij centraal. De cursus is er op gericht om op een andere wijze naar de historische overblijfselen van de steden te gaan kijken. De bedoeling is dat daar bij geleerd wordt oog te krijgen voor details en begrip voor de menselijke kanten. De televisie behandelt, net als het begelei dende cursusboek, aan de hand van één van de twaalf steden steeds een ander thema, in de ra- diolessen ligt de nadruk meer op het verleden van de stad. Minister Brinkman van WVC en een vertegenwoordiger van zijn Vlaamse collega Dewael kregen op de persconferentie het cur suspakket aangeboden. PITTSBURGH (AP) - De Amerikaanse gitarist, com ponist en rockster Frank Zappa gebruikt zijn huidige toernee door de Verenigde Staten om de jeugd van zijn vaderland actief bij de poli tiek te betrekken. In een grijs verleden, toen Zappa zichzelf nog tot de jeugd kon rekenen, riep hij zijn aan hang vanaf het podium al op zich te laten registreren als kiezers, om een eind te kunnen maken aan het presidentschap van Richard Nixon. Op de hoes van de elpee 'Fillmore East - Juni 1971' stond zelfs de oproep: 'Don't forget to register to voté' (Vergeet niet om je als kiezer te laten registreren). Nu biedt Zappa de concert gangers de mogelijkheid zich BENT u spontaan en zo? Dan heeft Hilversum u nodig. De honger naar leuke, spontane kandidaten is niet te stillen in omroepland. Ze zijn nodig bij honderden, nee duizenden, om de inmiddels ontelbare spelletjes draaiende te houden. Als Linda de Mol u belt, zegt u dan gewoon uw naam? Sorry, dan hoort u niet bij die spontane mensen, die nodig zijn voor 'De A tot Z Spelshow'. U had moeten zeggen 'Doperwt 38'. En vorige week had u 'Badmuts 32' moeten schreeuwen tegen Linda. 'Doperwt 38' is de oplossing van een woordraadsellje datje eerst even moet oplossen. Linda kan u bellen als u op 'de te lefoonlijst' staat en daar kom je op te staan als je bij de Edah een lot haalt en de huiskamervraag goed beantwoordt. Dat moet je er allemaal voor over hebben, als je een spontane kandidtaat wilt zijn. Om zo'n spelletje te presenteren hoefje niet veel te weten. Linda de Mol is er geknipt voor. „Finsterwolde, waar ligt dat?" „Kengetal 01620, dat zegt me niks". Ze vraagt aan een vrouw aan de andere kant van de lijn: „Hoe ziet u er uit?" De dame mompelt iets over een joggingpak. „Nee, ik bedoel uw uiterlijk". De dame: „Nou, donker haar.„Met z'n hoevelen zit u thuis?" roept Linda snel, die kennelijk niets meer over haar uiterlijk wil weten. „O, laat ze eensjoelen!" Een rij kandidaten, allemaal even spontaan, zit klaar om een naam te raden van een zangeres, waarvan de letters door elkaar zijn gehusseld. 'Anita Meyer', roept politieman Walter Hozemans uit Breda onmiddellijk. Anita is zijn fa voriete zangeres en haar naam lag de hele dag al op zijn lip pen. „Goh, dat is snel", zei Linda. „Dit is wel de slimmerik van de week". Dat onderdeel is ook weer afgewerkt. Tenslotte mag een Limburgse mevrouw proberen de artike len te winnen die de sponsors (geheel spontaan!) hebben aangeboden. Ze heeft net carnaval gevierd. „Goh, gaan jul lie echt verkleed?", wil Linda weten. Ja, als je leuk en spon taan reageert en op een commando een sjaal van vijf meter kunt presenteren, zegt Linda dankbaar: „Goh". Diezelfde dinsdagavond viel er nog meer te genieten in een tweede spel, 'Op goed geluk'. Toffe binken en geinige mei den lachen en kussen wat af, met welbehagen gadegeslagen door een glimmende Carry Tef sen (wat een spontaan mens!). Uit drie voor hem onzichtbare meisjes kiest een jon gen een partner voor een reisje en een meisje maakt een keuze uit drie j ongens. Wat verwachten ze van de ander? Nou, dat hij niet van die serieuze brieven schrijft. Hij moet niet moeilijk doen, maar gewoon spontaan zijn. Spontaan driftig worden of spontaan tot wurging overgaan is dus kennelijk toegstaan. Er gebeurde toch iets aardigs in deze aflevering van 'Op goed geluk'. Een stelletje dat vorige week had gewonnen, was zeer ellendig terug gekomen van het door de TROS aangeboden reisje. „Hij zat de hele heenreis in een boekje te lezen", zei het meisje teleurgesteld. „Ze had eigenlijk ner gens een mening over", zei de jongen. „Ik zie wel goede eigenschappen in hem, maar ik ben te jong om dat te waar deren", ging het meisje verder. „Ik vroeg me af: deed ze het alleen maar om op de tv te komen?", overpeinsde de jongen. Het was duidelijk, dit waren geen vlotte, spontane mensen, die gewoon leuk tegen elkaar doen en lekker lachen om niks. Ze waren helemaal niet geschikt voor het tv-spelletje. Ze waren écht, ze warenmenselij k. Van onze kunstredactie TILBURG - Negen Brabantse dansinitiatieven en -instel lingen, waaronder Dansers Collectief en Nieuwe Danserije, vinden dat het eind vorig jaar verschenen rapport van de werkgroep Zuidelijk Theaterinfrastructuur te weinig in houdelijk is. Is er toekomst voor regionale televisie? Van Westerloo: „Ik ben de eerstkomende vijftien jaar niet bang voor concurren tie. Maar ik vermoed dat we het toch moeilijk kunnen krij gen met kleinere schaal-TV. Regio-TV kost nu nog veel te veel, en is daarom voor ons niet bedreigend. Maar er is een ont- wikkelifig gaande waarbij het ongeluk om de hoek meer aan dacht heeft dan een ramp in Italië. De hang naar informatie van dichtbij zal groter worden, en ook mogelijk, omdat de be nodigde techniek klein, hand zaam en goedkoop gaat wor den, waardoor er regio-stu- dio'tjes kunnen komen voor een luttel bedrag. Ik vermoed dat amusement vanuit de re giozender Limburg of Twente veel concurrerender voor ons zal uitpakken dan een buiten landse show op Sky of Super. Ach, we leven toch in een klein pestlandje. Dat internationale satellietgeweld zal bij ons toch niet aanslaan." Ontbijt-TV? We hebben nu Koos met zijn maanzaadbrood. Toch wel leuk. Van Westerloo: „We hebben zendtijd van kwart over vijf tot elf uur met af en toe een uitloper de nacht in. Meer hebben we niet. Voor ontbijt-TV is aanzienlijk meer geld nodig. In alle landen waar men met Ontbijt-TV geëxperi menteerd heeft, heeft dit ont zettend veel geld gekost. Ont- bijt-TV is verliesggevend. Sommige experimenten doen het toch niet. Neem nu Tineke. Die is toch ook op de zaterdag ochtend geflopt!" De negen dansinstanties mis sen in het rapport een inventa risatie van de aanwezige dans initiatieven- en activiteiten. „Dit leidt tot aanbevelingen", aldus de dansinstellingen, „die weinig of geen relatie met de bloeiende danspraktijk in Bra bant onderhouden." De dansinstanties willen dat de reeds bestaande dansgezel schappen in Brabant op een adewuateren wijze wordne ge steund. „Segmentering van het kunstbeleid over de vier cen tra-gemeenten (Breda, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, red.) wordt ongewenst gevonden", aldus de samenstellers. Zij pleiten voor een evenwichtige financiering van de podium kunsten, temeer daar de door de werkgroep geadviseerde 5,6 miljoen gulden niet door WVC beschikbaar zal worden ge steld. Er is slechts vier miljoen beloofd. Men mist ook kunstinhoude- lijke overwegingen in dit rap port, die zouden kunnen leiden tot een nieuw middelgroot dansgezelschap in deze provin cie. Het rapport pleitte behalve voor een nieuwe theaterpro- duktiekern in Eindhoven (die er komt) ook voor een nieuw dansgezelschap in Tilburg en een danswerkplaats in Breda. In Tilburg functioneert al een danswerkplaats. HILVERSUM/DEN HAAG (ANP) - De AVRO, TROS en Veronica (de ATV-omroepen) hebben bij minister Brink man van WVC een gezamenlijk plan ingediend om te ko men tot commerciële televisie in Nederland. Het plan gaat uit van het behoud van de eigen verenigingsstructuur van de omroepen. Ei; zal derhalve geen fusie plaatsvinden. tijdens zijn concerten te laten inschrijven als kiezers voor de komende presidentsverkiezin gen. In Boston haalde hij recent 400 veelal jonge muziekliefheb bers over de streep en in Hart ford, Connecticut, nog eens 380. „De enige manier om te ver anderen wat er aan de gang is is te stemmen", aldus Zappa deze week in Pittsburgh. „Ten zij de jeugd betrokken is, zullen hun beslissingen worden geno men door mensen die ouder zijn dan zij en die niets weten en zich niet druk maken". In de praktijk uitgewerkt bete kent dit volgens de indienders dat de omroepen gezamenlijk de beschikking zouden moeten krijgen over één televisiezen der en ieder afzonderlijk over een landelijke radiozender. Het plan van de omroepen is de af gelopen dagen in afzonderlijke gesprekken tussen de omroep voorzitters en minister Brink man besproken. Donderdag vond het laatste gesprek plaats in deze eerste ronde en werd het plan naar buiten gebracht. In een eerste reactie op de plannen van de ATV-omroe pen zei Brinkman dat de in houd nog niet zodanig is dat er al sprake kan zijn van een gang naar de Tweede Kamer om, conform het regeerakkoord, een wetswijziging op de Media wet voor te stellen. Zoals be kend staat het regeerakkoord onder bepaalde voorwaarden de invoering toe van commer ciële omroep naast publieke omroep, ook wel het duale be stel genoemd. Wel constateerde hij dat conform het regeerak koord drie (A)-omroepen te kennen hebben gegeven het publieke bestel te willen verla ten. De procedure die nu gevolgd zal worden, aldus een woord voerster van het ministerie van WVC, is dat de ATV-omroepen met elkaar en met de uitgevers verder gaan werken aan de vervolmaking van het plan, waarbij tevens regelmatig overleg zal worden gevoerd met WVC. Daarbij zal van de kant van het ministerie er scherp op worden toegezien dat de positie van de achterblij vende omroepen niet in gevaar komt. „Brinkman heeft geen zin in een kluwe ruziënde omroepen, al begrijpt hij dat de druk van buiten door de invoering van de Mediawet op het bestel gro ter is geworden". Pas al er een volledig „kloppend plan" op ta fel ligt kan er gedacht worden aan een wetswijziging, aldus WVC.

de Stem | 1988 | | pagina 33