DE STEM N LEREN HUIS DE 'NEW AGE' IS EEN WARRIG GELOOF, WAARAAN GROF TE VERDIENEN VALT E E K E ENKAPSTER S-ZEELAND ren iel, I service t AKBEKWAME ERENKAPSALON n 09.00 - 21.00 uur an 09.00 - 13.00 uur :n voor zekerheid r is geen enkele reden tot wan hoop meer. Het door oorlogen, ziekte, honger en ar moede geplaagde mensdom gaat betere tijden tege moet. Want de wereld staat op het punt het 'Nieuwe Tijdperk' (The New Age) binnen te gaan, waarin de mens evenwichtig, gelukkig, welvarend en vredelie vend wordt. In feite woedt het Nieuwe Tijdperk al in volle hevigheid, voornamelijk in Amerika. Het geloof in deze onontkoombare periode van geluk en evenwicht heeft in de Verenigde Staten al vele honderdduizen den, zoniet miljoenen aanhangers. Boeken over dat zelfde Nieuwe Tijdperk worden met stapels verkocht. Steeds meer Amerikaanse radiostations wijden zich geheel aan de volstrekt harmonieuze periode van 2000 jaar - die volgens de astrologen het Tijdperk van Aquarius vormen - die het mensdom op het punt staat binnen te gaan. Shirley MacLaine ZATERDAG IH 27 FEBRUAR119881 I Occulte hit Geen god Poenmakers MEI A.S. elljk - ST Tel. 01140-12005 iing Zeeland (BOZ) verband Praktijkopleiding eeland) zijn sinds kort lehuisvest. erlingen en overige n maken met deze unieke meer gewaardeerde in houden wij op aat 7 in Goes. ers zullen u graag eigen ervaringen lelijkheden. E Door Jo Wijnen Geïnteresseerden in deze onafwendbare era van menselijk geluk en evenwicht moeten er rekening mee houden dat het Nieuwe Tijdperk zich heeft omgeven met alles wat het alternatieve denken, de astrologie, het occultisme en vele hon derden religies de laatste eeuwen aan ra riteiten hebben opgeleverd: reïncarnatie, geneeskrachtige kruiden, wichelroede en pendel, bloemextracten, aanrakingsthe rapieën, kristallen bollen, met zonne- energie versterkt water, heksen, hypnose, Atlantis, dikke-darmveijonging, nume rologie, meditatie, vliegende schotels en wat dies meer zij. Het Nieuwe Tijdperk heeft alles, be halve een God. Het heeft bovendien een grondige hekel aan alles wat rationeel, empirisch en strikt wetenschappelijk is. En zeker is dat aan de miljoenen zeer goedgelovige Amerikanen die het Nieuwe Tijdperk inmiddels als een lei dend beginsel hebben omhelsd, al fortui nen geld zijn verdiend. Het geloof in de spoedige komst van het Nieuwe Tijdperk ontstond in de ja ren zestig in California en was gebaseerd op de astrologische rekenkunde die in het spoedig ingaan van een 2000 jaren durende periode voorzag die in het teken van Aquarius stond. Het 'nieuwe den ken' kon aanvankelijk allerminst bogen op een grote schare volgelingen. Het voornaamste ritueel van het Nieuwe dperk bestond uit meditatie. Al gauw wérden daar de astrologische voorspel lingen, het geloof in heksen, de reïncar natie en de hypnose aan toegevoegd. Ook dat leidde aanvankelijk niet tot een massaal succes. Dat kwam pas toen in de jaren zeventig remedies voor een beter leven en meer persoonlijk geluk werden uitgevonden en toen het woor denboek van het Nieuwe Tijdperk werd uitgebreid met woorden als 'zelfbewust heidsvorming' en 'zelfvervulling'. Kort om, het Nieuwe Tijdperk had zijn aan hangers plotseling iets te bieden. Boven dien kon de 'zelfvervulling' op hoogst aangename manieren worden bereikt: geld, macht en sex werden als legitieme middelen voor het bereiken van het aller hoogste geestelijke evenwicht gezien. Vanaf dat ogenblik ging het snel bergop waarts met het geloof in het Nieuwe Tijdperk. Maar de beweging kwam pas echt in een stroomversnelling toen zich haar eerste en enige echte hogepriesteres aandiende in de persoon van Shirley MacLaine, de enigszins uit de aandacht en vervolgens aan de drank geraakte actrice. Die schreef in 1983 een duimdik boek waarin de 'wedergeboorte' centraal stond. Intus sen heeft MacLaine al vijf boeken vol 'zelfbespiegelingen' het licht doen zien die zonder uitzondering onverbiddelijke bestsellers werden. Zij is het dan ook die miljoenen gewillige Amerikanen met succes de wereld van het ongerijmde heeft binnengevoerd. En ofschoon het Een eeuwenoud oosters verschijnsel als yoga Is even gemakkelijk In het nieuwe denken Ingepast als vliegende schotels, macro-blologlsch voedsel, aerobic, kristallen bollen, stemmen uit het buitenaardse en bloemextracten. - foto de stem/dick de boer Steeds meer Amerikanen geloven In vorige levens en In het bestaan van geesten. Er wordt dan ook steeds vaker gepoogd om vla mediums als deze vrouw uit Florida met overleden familieleden te converseren. - foto sunshine VS in de ban van Aquarius Shirley MacLaine Is de eerste en enige echte hogepriesteres van de 'new age'. Geen wonder dat ze van eenvoudige burgers 300 dollar entreegeld durft te vragen voor het bijwonen van een van haar 'seminars'. - foto sunshine. Nieuwe Tijdperk een in organisatorisch opzicht uiterst moeilijk grijpbare en on overzichtelijke structuur heeft - zonder een vaste organisatie, hoofdkwartier, penningsmeester, verenigingsverband, correspondendie-adres of leerstellingen - staat het vast dat Shirley MacLaine de meest spraakmakende vertolkster van het onoverzichtelijke en ongrijpbaar ge- dachtengoed is dat miljoenen mensen zonder enige kritische tegenwerping om helzen. In het door in- en externe crises ge plaagde Amerika vond het geloof in het Nieuwe Tijdperk een rijke voedingsbo dem. Tussen de 20 en 35 procent van de Amerikanen gelooft herinneringen aan of ervaringen met een vroeger leven te hebben. Tussen de 5 en de 10 procent ge looft aan de warrige beginselen van het Nieuwe Tijdperk. Stemmen uit het verle den worden plotseling overal gehoord. Een ongekend groot aantal Amerikanen zegt regelmatig met overleden familiele den te converseren. Voor honderddui zenden goedgelovigen bevinden er zich Inlichtingen: De Stem, 076-236911 op vele duizenden plaatsen in de wereld zogenaamde 'drukpunten' waar de aan staande 'wereldharmonie' reeks kan wor den gevoeld, dan toch op enigerlei wijze ervaren. Kortom, het Nieuwe Tijdperk is de grote occulte hit van de VS. Geen wonder dat Shirley Maclaine van eenvoudige bur gers 300 dollar entreegeld durft te vragen voor het bijwonen van een van haar 'se minars'. Dat relatief hoge bedrag weer houdt de Amerikaanse massa's er niet van toe te stromen. MacLaine, die ten minste zeer lang in de kristallen bollen van het commercieel ondernemersschap heeft gekeken, verdiende onlangs 1,5 miljoen dollar met een toernee langs 15 Amerikaanse steden. Ze is nu doende met het opzetten van een 'spiritueel cen trum' ergens in Colorado. Een aantal ne venprojecten van het Nieuwe Tijdperk loopt als een trein. Vooral het zogeheten Honger Project is een doorslaand succes. Het is opmerkelijk dat het Nieuwe Tijdperk dit keer nu eens niet zijn aan hang vindt in het excentrieke, verstoten en op drift geraakte deel van de Ameri kaanse bevolking. De aanhangers van de beweging zijn gegoede burgers met de nodige financiële armslag en een uitste kende opleiding. Intellectuelen en zaken lieden stromen dan ook in groten getale toe. Het feit dat hun niet duidelijk is waarheen ze op weg zijn, door wie ze worden geleid en waar in sommige geval len hun goede geld blijft, hindert deze massa's geenszins. Bij dat alles komt dat het Nieuwe Tijdperk niet het onmogelijke vraagt van haar aanhangers. Integendeel. Opoffe ring, menselijke wegcijfering, charitas, kuisheid, onthouding, soberheid en ont hechting worden niet gevraagd en zijn zelfs ongewenst. Hebzucht is niet verbo den en egoïsme heeft geen kwade klank in de beweging. 'Succes' is het meest ge bruikte woord in het Nieuwe Tijdperk. Succes mag. Dat geldt ook voor bezit en rijkdom. Dat zijn zelfs tekenen dat de 'zelfvervulling' zich reeds aan het vol trekken is. Schuldgevoelens over rijkdom en bezit hoeven de aanhangers van het Nieuwe Tijdperk dan ook niet te hebben. Geld en macht zijn mooie, goede en daarom begerenswaardige dingen waar voor men zich niet hoeft te schamen. De dood bestaat in feite niet en dat is voor miljoenen goedgelovigen een uiterst aan trekkelijke gedachte. En het trouw prak tiseren van de nieuwe leer - wat dat dan ook is- levert bovendien lichamelijke gezondheid en geluk op. In die merk waardige en enigszins kapitalistisch ge tinte filosofie ligt dan ook de kern van het succes van deze zonderlinge en on grijpbare beweging. Het Nieuwe Tijdperk zal er een zijn zon der God, maar ook zonder zonde en schuld. Voor de gemakzuchtigen is het Nieuwe Tijdperk de meest geëigende geestelijke thuishaven die moeiteloos is te bereiken en waar pakhuizen vol aards en materieel geluk te vinden zijn. Dat wil niet zeggen dat het Nieuwe Tijdperk geen idealen heeft. Oorlog, mi lieuvervuiling en kernwapens zijn taboe. Feminisme moet daarentegen. Ook de honger is uit den boze, hetgeen geleid heeft tot het opzetten van een zonder linge semi-organisatie die het Honger Project wordt genoemd. Overigens moet men niet denken dat vertegenwoordigers van het Honger Project de deur plat lo pen in zulke rampgebieden in Ethiopië of de Sahel. Het Honger Project voor ziet, zoals haar eigen literatuur vaststelt, „niet in een stap-voor-stap blauwdruk om het voedselprobleem in de wereld op de lossen". Oplossingen voor bepaalde nijpende vraagstukken vormen slechts „een intellectuele bedreiging" van de ideeënwereld van het Nieuwe Tijdperk. In feite hoeven de aanhangers van het Honger Project slechts „een persoonlijke verklaring af te leggen dat het tijdperk van de honger definitief voorbij is". Dat is voldoende. Zeker, er worden fondsen geworven. Waarschijnlijk heeft het Hon ger Project al miljoenen dollars getou cheerd van enthousiaste volgelingen. Maar dat geld wordt niet besteed aan voedselaankopen, maar aan propagan- daprojecten voor het Nieuwe Tijdperk. Naast Shirley MacLaine kent het Nieuwe Tijdperk nog tal van andere priesters, leidsmannen, goeroe's en pre dikanten die onderling geen banden heb ben en die over het algemeen een goede boterham verdienen met hun interpreta tie van wat ons de komende 2000 jaar aan moois te wachten staat. Binnen de zeer losse kaders van het Nieuwe Tijd perk kan men de zon aanbidden, op nieuw in Atlantis gaan geloven, maar ook managementcursussen volgen. Het aantal therapeutische- en trainingscentra is legio. Zen, yoga, meditatie en tarot zijn even gemakkelijk in het nieuwe den ken ingepast als vliegende schotels, ma cro-biologisch voedsel, aerobic, kristal len bollen, stemmen uit het buitenaardse en bloemextracten. Wat de massa's bindt is het geloof dat „een nieuwe harmonie" aanstaande is. Voor het overige is er hoe genaamd niets nieuwe onder zon. Alles wat het alternatieve denken en het occul tisme hebben opgeleverd, treft men in moderne en opgepoetste varianten in het Nieuw Tijdperk aan. De enigen die zich moeiteloos laten tra ceren in de onoverzichtelijke vangnetten van het Nieuwe Tijdperk zijn de onver valste poenmakers. Die verkopen de boeken, de kristallen bollen, de met 'nieuwe' muziek volgespeelde platen en cd's, de trainingen, de gebruiksaanwij zingen, de tekens, de symbolen, de tover middelen, de drankjes, de pendels, het voedsel en vooral de stapels drukwerken die de goedgelovigen zich in hun niet af latende strijd tegen de moderne tech niek, het rationalisme, de dagelijkse rou tine, de geestelijke spanningen en de angst aanschaffen. Het mag allemaal. Want in het Nieuwe Tijdperk stinkt geld niet, maar maakt het zelfs gelukkig. Wie zelf nog enig onderdrukt bijgeloof in wat dan ook heeft, die kan het voor eigen nut en mo gelijk zelfs voor eigen gewin aanwenden. Het Nieuwe Tijdperk heeft nergens pa tent op en staat een goed zakelijk initia tief altijd toe. Als organisatie bestaat het Nieuwe Tijdperk niet eens. Het bestaat slechts als een mentaliteit waarin miljoe nen mensen geloven en waarmee enkele honderden gewiekste zakenlieden - met Shirley MacLaine voorop - grof geld verdienen. Zoveel is zeker: in het Nieuwe Tijd- Ïierk heeft de goedgelovigheid haar abso- ute triomf bereikt. J

de Stem | 1988 | | pagina 29