L Heks en seks Auto-kerkhof ZEEUWSE BABBELS Griekse drukkerij in Waterlandkerkje an Victor: et houden. "ptee vtut de RK KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Censuur Het Vrouwken van Stavoren EWERKER ^SDIENST M/V LEEGHUIS JASTICHTING idverteren elpt u op weg, misleider. ager (m/v) (m/v) swerkster (m/v) riendienst (m/v) De gekroonde consument De Schepper A54t)ESTEM VAN ZEELAND 5 ZATERDAG 27 FEBRUAR11988 T6 e Corneliastichting te Zierikzee is het /erpleeghuis voor houwen-Duiveland. ie 120 plaatsen zijn 60 bestemd voor somatische 160 voor psycho-geriatrische nca. 150 medewerk(st)ers direkt ij de zorgverlening betrokken. gelijke indiensttreding vragen wij een or 32 uur per week ken 4 medewerk(st)ers onder leiding van hoofd van de dienst. ckeld worden zijn gericht op de behoeften Ie bewoner van ons verpleeghuis waarbij rgeven aan een goede sfeer waarin elke oner zichzelf kan zijn. orden verricht door de welzijnsdienst: evorderen en/of instandhouden van de ewoners door o.a. individueel gerichte niseren en leiden van groepsgerichte ot multidisciplinaire zorgverlening in het tvoering van een behandelplan. vordt gedacht aan een enthousiaste |ke, kreatieve kollega, die: zelfstandig werken en omgaan met rs en bij voorkeur tevens met psycho- iatrische bewoners: diploma MBO-aktiviteitenbegeleiding/ werk of diploma van een gelijkwaardige opleiding; in (multidisciplinair) teamverband kan werken; ïlling heeft voor het omgaan met de derwordende mens igt min. f 2.182.- en max. f 3.096,-. en zijn vastgelegd in de CAO voor het htingen over deze funktie kunt u tijdens ij het hoofd van de welzijnsdienst dhr. G. 2651. Schriftelijke sollicitaties kunt u vóór n aan de afdeling personeelszaken. 5 2 4301 NW ZIERIKZEE TEL 01110-12651 n: De Slem, 076-236911 iputers en medewerkers. Hierdoor itie. Door de groeiende activiteiten er behoefte aan dealer managers. Rapporteert Uit ervaring weet hij/zij exact wat d: 30-35 jaar. Heao of gelijkwaar- i/est-Nederland. leder van hen Ie computerbranche. Contacten de kennis van de Engelse taal, vermogen om improviserend te n auto voor deze functie beschik- >op en het logistieke gevolg ïtact met de leveranciers van Ibare opleiding. Tact en accura- aring met de binnendienst een als extern. Onderhoudt het con- ïg, organisatietalent, tact en accu- j op een binnendienst is een pré. roller bezit zij de juiste papieren, ervaring is mooi meegenomen. 'erkt in teamverband en heeft een varing in het repareren van com- jaar. boeiende functie met prima kan- ire emolumenten zijn in overeen- net recente pasfoto naar: 303 EP Breda, !5. BEHALVE JAN van Stee- ne, die in 1637 op de markt jn de grensplaats Stekene werd gewurgd en ver brand na een kort maar bewogen heksenleven, zijn jn Vlaanderen en heel West-Europa nog vele heksen veroordeeld en te rechtgesteld. Hun aantal en de aard en frekwentie van him misdaden is moeilijk te schatten. Helemaal onbekend is hoeve- len er waren die hun heksen- praktijken ongestraft konden (en nog kunnen?) beoefenen. Een heks, dat is algemeen be kend, laat zich enkel uit over haar (of zijn) praktijken als duchtig onder dwang wordt gezet. Veelvuldig en verscheiden zijn hun misdaden: onvrucht baar maken van het land, vernietigen van vee, eten van mensenvlees, plegen van in cest, het doden van kinderen om ze daarna af te koken tot het zich vleselijk verenigen met de duivel zelf! Velen praten erover maar weinigen weten er het fijne van. Slechts aan enkelen is het gegeven door te dringen tot deze esoterische wereld door jarenlang zoekwerk en misschien zelfs wat paranor- male begaafdheid. De Heem kundige Kring d'Euzie in Ste kene heeft die persoon gevon den: Theo Penneman, die zich sedert jaren reeds voor hek sen en hun levenswandel in teresseert. Na enige aarzeling werd hij er toe bereid gevonden al zijn met ongemene ijver ver gaarde wetenschap voor de leeuwen te gooien, onder de titel 'Heks en Seks'. Het wordt een onvergetelijke avond. Ge voelige naturen raadplegen best nog even hun huisarts alvorens zich in de zaal te wagen. De inrichters wijzen elke verantwoordelijkheid af voor de gevolgen van over dreven emotionele reacties. Datum: donderdag 3 maart. Plaats van handeling: de le raarskamer van van de broe derschool in de Nieuwstraat te Stekene. Aanvang 20.00 uur. ZEELAND In Hulst blij ft i spoeling dun. Door die zak mét as zit die vakantiegangers met zijn afge brande berging nu in zak en as. Een duitssprekende gids is voor de bunkerroute in Oostburg wel een eerste vereiste. Voor de loopgravenoorlog in het gemeentehuis zijn die bun kers ook heel geschikt. JOB begint in Terneuzen. Die was de mestvaalt zeker beu? Hoe meer je draait, hoe meer je verdient. Maar dat mag eigen lijk alleen voor molenaars gelden. Is iedereen in Axel nu woedend op de WD of is de WD nu woedend op iedereen in Axel? Geografisch kennis moet, omdat niemand anders Hontenisse weet te liggen Op de recreatievakbeurs was alleen geen goed weer te krij gen Help, Clinge verzuipt! In Aardenburg beticht een schoolmeester de burgemeester van schoolmeesterachtig gedrag. Wieldieven zijn raddraaiers. André: Zeg Jan, waar is dat cassettebandje nou gebleven? Uitgaande brieven moeten als ingekomen stukken op de Aar- denburgse raadsagenda komen. Als dat geen motie van wan trouwen is. Zolang de raadsvergaderingen in Hulst laat zijn afgelopen komen de notulen natuurlij k ook laat. Het bestuur van de Maatschappelijke Dienstverlening Mid- den-Zeeuwsch-Vlaanderen moet eens met een maatschappe lijk werker gaan praten. DAAR STAAT hij dan! Na duizenden mensen naar hun laatste rustplaats te hebben gevoerd is ook deze Belgische begrafenisauto al een flink eind op weg naar zijn eigen kerkhof. Momenteel staat hij nog redelijk te blinken bij een autohandel in Kuitaart. Maar de toekomstmogelijkheden zijn beperkt en de stapel autowielen op de voorgrond is dan ook symbolisch voor het Memento Mori van de auto. Want dat staat hem te wachten als geen koper komt opdagen. - foto de stem coh j. de boer DE KLANT is allang geen ko ning meer. Dat weet iedereen die vroeg of laat op klanton- viendelijke wijze is bejegend door een detaillist, een ver keerd produkt in de maag kreeg gesplitst, teveel be taalde of gewoon niet kon krijgen wat hij zocht. Het tij lijkt echter te keren. Tijdens een bijeenkomst van een vijftigtal Zeeuwsvlaamse producenten in het gebouw van de Kamer van Koophan del in Terneuzen werd vorige week de nieuwe Wet op de Produktaansprakelijkheid doorgenomen. Dat werd on der anderen gedaan door een Rotterdamse professor. Die had geen al te hoge dunk van de klant met de pet: „Je staat soms versteld van de domheid van de consument", sprak hij ondernemend Zeeuwsch- Vlaanderen toe. Dus moet de consument worden be schermd en dat was nu pre cies de bedoeling van de nieuwe wet. Een tweede spreker, J. Huisman van adviesbureau LBC, vond de rol van de con sument wat al te ver gaan. Dat bleek duidelijk uit zijn 'bedrijfskolom', een schema tische weergave van de weg die een produkt aflegt voor het de klant bereikt. In blok jes was elk van de tussensta tions aangegeven, van fabri kant via importeur tot consu ment. Bij de laatste was hij creatief in de weer geweest. Zoals een puber de foto van een blonde filmster onherroe pelijk zal voorzien van met viltstift getekende snor en bril, had Huisman bovenop het blokje 'consument' een kroontje getekend. „Dat is misschien wel passend in dit tijdsgewricht" sprak hij zon der al te veel enthousiasme. De tijd van koningen en onderdanige detailisten is voorbij. In de moderne sa menleving zit de klant niet te wachten op een status aparte. Het liefst schaft hij een pro dukt aan in samenspraak met zijn leverancier, op basis van goede voorlichting. De consu ment heeft de producent no dig. Gold dat trouwens ook niet andersom? ifu "3 Teep ane. Eindredactie: Rein van der Helm en Eugène Verstraeten IK ZIEN KIK'R DA NOG VAN KOMMEN Wit da zieje van eigest 't beste neffest zwart en al roept'n dezen dan echt nog nie zo eel ard, toch ist oft'n burger van Klooster genen dag overslaot, maor jao, den vorugen oordegen ost nie buiten de raod. Da was ook wa weinug! „IJje gulder nen burgemeester, echte- luk waor? Die oord' ofziej' ost nie, die maok toch wel nie veel klaor?" Da moste nog al 's oren zille, die aoit'r echt te weinug van. Nee, dan den dezen! Da's nen aktieven ofvinde gulder van nie dan? IJ krijg't voor makaor oor, omtouw ta nou maor van mij: Reehan en Gorbaosjof en nog wa van die oge mieters d'rbij, die zitt'n kostenaodien aon die lange taofel bij Ra os; „Wazal'tzijn 'eren? Burgemeesterzeg't maor, gij zijt'n baos." Ge lacht'r om eeh? Gij deenk: Da's ammel nie as Kloosterse wind! Da d'en z'alzeleven al gedaon: Wa zitt'n grootbroeken bij e pint. Daor is wa van waoren, maor dezen keer gao d't daor'm anders gaon. IJ krijgta voor makaoren, daor zulde nog wel 's versteld van staon. Zatta d'n drukte geven eeh, ik zien da d'ammel al voren mij: Windkracht Negen voor de leut en Wullum Teil voor de veile- g'eid d'rbij. Tillevisie en eel veel mensen eeh, want ieder wiltie zien die groten, maor twint tappe ze daor'm al die diere, nie'vofkes naar de klo ten. De Vredeslaon g'opend en kort daarop bij Immerie topoverleg. Zoutta nie schoon zijn, maornou moen'k oppassen wa'k zeg, de grootmachten wel eel veel stappen dichter bij makaor, maor Raopenburg en Klooster....zijn ze daor dan al mee klaor? Jao, ik weet't, 'k rai gjèrn meette zwaore kar, da d'en'k tegen; ge zul mij nie oren over e maond zon wel over 'n half uurken regen. Tc Zien gauw den zwarten kant. Messchien zedde: Ge zij gij 'n sjagrijn! Da kan goed oor, maor 'k deenk alt dan't op Raopenburg ook aorduge mensen zijn. GRIEKSE DRUKKERIJ, waarvan de eigenaar in Zwitserland zit, zorgt voor overlast in Waterland- kerkje. Deze internatio nale krantekop is nog niet gemaakt, maar zou zeker na afloop van de jaarlijkse dorpsraadvergadering in Waterlandkerkje kunnen worden gemaakt. 't Kerkje staat bekend als een gezellig dorp, waar veel mo gelijk is. Kijk maar naar de jaarlijkse Meerminnefeesten. Het resultaat van saamhorig heid. Vooral dit laatste was tijdens deze vergadering te bespeuren. Iedereen die binnenkomt wordt in de gesprekken be trokken. De koffie staat te dampen, de borden met koek jes geven een huiselijke sfeer. Er wordt gezellig bij gekletst. Rond 20.00 uur begint de ver gadering. De jaarverslagen zijn geen probleem, terwijl ook de bestuursverkiezing een fluitje van een cent is. Bij de bespreking van het dorps plan gaan er enkelen op het puntje van hun stoel zitten. Er blijken toch nogal wat wensen te leven. Natuurlijk de school, maar ook het dorpshuis wordt vaak ver noemd. Toch springen er twee onverwachte onderwerpen uit. Een voormalige drukkerij en het plaatselijke café-res taurant. Slopen van de druk kerij staat er op het enquête formulier vermeld. Op school is er al voor gewaarschuwd, er zouden allerlei soorten pil len liggen. „Er ligt daar geen pad," stelt een van de aanwezigen. „Jawel hoor," antwoordt de buurman. Er wordt niet ver der gediscussieerd, daarvoor is de sfeer te ontspannen. „De eigenaar is een Griek, die nu in Zwitserland woont. Nie mand weet waar die is, alleen de gemeente," weet men. Plotseling komt ook het plaatselijke café-restaurant aan de orde. „Misschien kan de gemeente ook voor een goede caféhouder zorgen," wordt er door de zaal gebruld. H. Saffrie, die namens de ge meente Oostburg deze verga dering bijwoont, moet even als de dorpsraad de lachspie ren in toom houden. Het blijkt niet mee te vallen. Na tuurlijk zijn de problemen geen wereldnieuws, maar voor de plaatselijke bevol king betekent deze minimale problematiek toch heel wat. Er worden geen zware dis cussies gevoerd, dat is niet nodig. Het dorpshuis van 't Kerkje was even het praat huis uit de Fabeltjeskrant, maar vele dorpen zouden ja loers zijn op het enthou siasme en de saamhorigheid die de Kerkenaren tentoon spreidea Niet alleen bij de Meerminnefeesten. 'GOEDENMIDDAG. Rijkspo litie Hulst'. Opgewekt meldde de dienstdoende wachtmees ter zich aan de telefoon. „Ook goedenmiddag. Ik ben Metgod. Met wie spreek ik?" „Met De Schepper", Tuut, tuut, tuut. De verbinding werd aan de andere kant ver broken. Even later werd bij de groepscommandant van Hulst een mondelinge klacht ingediend. De betrokken man was, zo blijkt uit een arti keltje in het politie-commu- nicatieblad De Brug, bepaald ontevreden over de wijze waarop volgens hem met zijn naam gespot werd. Hij wen ste niet op deze wijze behan deld te worden als hij zich ge woon met zijn eigen naam meldde bij de politie. De groepscommandant legde de man uit dat de be trokken wachtmeester wel degelijk De Schepper heette, waarop de klager zich ver ontschuldigde. Hem werd vergiffenis geschonken. Dat kun je doen als je De Koning bent. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat 19 u. zond 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Molenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hans weert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat 17 u. zond 11 u. Maria-oord, zat 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat 19 u. zond 10.30 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel zat om 19 u. ofwel zond om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat 19 il ofwel zond 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat 19 il zond 9.30 il WEST - ZEEUWSCH - VLAANDE REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat 19 il, zond 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat 19 u. zond, 10 u. Breskens - H. Barbara, zond 10 il Eede - H. Maria Hemelvaartzat 19 il zond 10 u. G roede - H. Bavo. zat 19 u. zond 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat 17 u. zond. 9 il Oostburg - H. Eligius. zat 19 u. zond 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond 10.30. Huize Emmaus. zond 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper, zat 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zond 10 u. Kerkcen trum De Hoeksteen, Rozenburg laan, zond 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond llu. Lieve Vrouwekerk, Sin gel: zat. 19 en zond 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond 10 il Domburg- W illibrorduskerk- le en 3e zat 19.15 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAANDE- REN Clinge - H. Hendricus. zat 19 u. zond 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat 19 u. zond 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopening. zat 19 u. St Jansteen - H. Johannes de Do per. zat 19 u. zond 10.30 il Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat 17 u. zond. 09.30 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond 11.00 u. Heikant - H. Theresia. zat 19 u. zond 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat 17 u. zond 11 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zat 17 u. zond 9.00 u. Lamswaarde - H. Cornells, zond 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Jozef, zond 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat 18.30 u. Sluiskil - St Antonius. zat 19 u. zond 11 il Terhole - H. Gerardus Majella. zond 11.00 il Axel - H. Gregorius de Grote, zat 19 u. zond. 11 il Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart zat 17 u. zond 9.30 il Sas van Gent - Maria Hemelvaart zat 19 il zond 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Trini- teitskerk). zat. 19 il zond 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand tm. zat. 19 u. zond 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart zat 17 u. zond 9.45 u. Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onder staande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Past P.v.d Veeken, Hulst, tel. 01140-81207, of 81000, of Ziekenhuis Hulst. tel. 01140-12651. DAT HET kroegleven in Kloosterzande gezellig kan zijn is alom bekend. Zo ook die avond dat een verslaggever van de VPRO-ra- dio zich aan de stamtafel nestelde. Hij zou de volgende dag recht streeks verslag doen vanuit het gemeentehuis. Met uiteraard ge sprekken met in de gemeente geboren en getogen inwoners. Hij trof het, want aan de stamtafel trof hij precies wat hij zocht Met het oplopen van het alcoholpeil werden de stamgasten al wat loslippiger. Affijn, van het een kwam uiteraard het ander, terwijl het cassetterecorderije feilloos mee liep. Maar ja, cafépraat is best achter pot en pint, maar om via de radio uit te zenden....? Nee, zo bedachten de borrelaars, dat kan niet. Dat hoeven de dorpsgeno ten allemaal niet te horen. Dan kunnen we wel inpakken. Ze wachtten geduldig tot de VPRO-reporter de onvermijdelijk gang naar het toilet moest opzoeken. En toen grepen ze hun kans. Gezwind werd de cassette uit het apparaat gehaald en achterover gedrukt. Om, zo hopen sommige stamgasten toch, voorgoed te verdwijnen. HOORT vrienden, hoort een lied dat duidelijk zal verklaren wat eenmaal is geschied voor meer dan duizend j aren toen het oud en grijs Stavoren nog bloeide op Frieslands grond en van zijn macht deed hooren door heel de wereld rond. Daar in die rij ke stad waar men meer dan duizend schepen beladen met 's werelds last de haven zag binnen sleepen daar leefde in roem en eere een rijke weduwvrouw wier voorbeeld ons doete leeren hoe hoogmoed brengt tot rouw. Geen zilver, nee, maar goud, zoo sprak ze, siert mijn woning en hethuis voor haar gebouwd, leek het woonhuis van een koning. Het was al wat de oogen zagen, vol vorstelijke praal en je hoeft niet meer te vragen, de stoep was van metaal. De leunig was zeer schoon uit louter goud gedreven de deurknop scheen een kroon met paarlen omgeven en breede zilveren platen bedekten gans de grond, bedekten al de straten zoover haar woning stond. Daar treedt een zeekap'tein haar bij de haven tegen. Ze sprak, wat zal het zijn, wat schoons hebt gij verkreegen wat heerlijks brengt gij mede uit overzees gebied want uw schip ligt op de rede, maar hoe, gij antwoordt niet! Ik heb immers u gelast, het kostelijkst in te laden dat rond de Oostzee wast en 't oog hier ken verzaden; Wie zich aan de prijs mag storen, ik vraag nimmer naar het geld; maar de weduwe van Stavoren zij niet teleurgesteld. Ik bracht tarwe naar uw zin het edelste dat wij vonden; bracht ze aan stuurboord in zoveel wij laden konden. Hoe, gilt ze, dwaze kerel, hoe tarwe, lage guit! Bracht ge z'aan stuurboord binnen! Zo werp z'aan bakboord uit! Helaas het kostelijk graan werd in den vloed geworpen, een grijsaard zag het aan uit een der naaste dorpea Beeft, sprak hij, beeft gij vrouwe misschien lijdt g'eens gebrek Dat nooit, zo sprak de vrouwe, zwijgt gij maar grijze gek. Zij lacht en greep een ring en wierp met luid geschater terwijl ze heenen ging hem in het woelend water. Kijk, roept ze, dwaze kerel, eer geeft de zee weerom den schoonen ring met parel, eer ik tot armoe kom. Het duurt een dag of acht toen werd op haar verlangen een schoone vis gebracht zopas in zee gevangen, maar sidderend zonk zij neder, want reeds bij d'eerste snee, vond zij den ring nu weder, geworpen in de zee. Daar treedt een dienstknecht in: Uw schepen zijn verloren, de zee zwolg z'allen in; Godfs straf rust op Stavoren. Een andere knecht snelt binnen en biedt ern brief haar aan. God, gilt ze dol van zinnen, mijn glorie is vergaan. Beroofd van geld en goed, veracht van al die haar kende, zoals het geschiedboek meldt, ten prooi aan all'ellende. Nog doet de nazaat horen de hoowaardij tot les, hoe 't vrouwken van Stavoren eens stierf als bedelares. Nog ziet men aan het strand, zoo rijk in vroeger dagen de haven gans verzand een zee van halmen dragen maar ledig aan die aren, gene wortel wast meer aan; Als blijk dat hier voor jaren Gods almacht heeft bestaan. Ja hoogmoed, is voorwaar een wisse val beschoren. Wij hebben't hier geleerd van het Vrouwke van Stavoren. Wilt vrienden er aan denken, wat ook het lot u biedt: het is God die het ons wilt schenken, want hoogmoed past ons niet.

de Stem | 1988 | | pagina 27