er tiën bv NDENT M/V WERKERS CC co PLAATSELIJK NIEUWS ^werking B.V. Programma open dag Asielzoekerscentrum in goes houdt open dag PC KERKDIENSTEN EERSTE LUSTRUM, len. Naast kennis op het j van de kandidaat een een goede uitdrukkings- ndgeschreven sollicitatie 1-4818 SB BREDA t m/v ECTIE DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 27 FEBRUAR11988 GOES - Directeur J.A. Gortworst van het Asiel oekers Centrum (AZC) Bergzicht pakt meteen in en papier als hij hoort dat in Goes verteld wordt dat 'er wel eens wat gebeurt in die wijk'. Informatie Emotioneel Misverstanden Complex Vluchteling Sas van Gent Terneuzen Terneuzen Spui verrassend lijnenspel A87 n bemiddelen wij bij de men, hypotheken en fi- indiensttreding een en- een lts-diploma en woon- km van Oudenbosch. >ewerking ervaring hebben van allerlei grootte. Voorts ucties gemaakt door pvc- un sollicitatiebrief en een letaal- en Kunststofbewer- ch. deel van de Hoka- >.a. handdoekauto- en schoonlopers. ïsserijen - bevindt rerspreide distribu- ienstverlening aan ERGEN (gevestigd te ca. 10 chauffeurs rring aan ca. 3.000 elmatig telefonisch eze functie. Hij/zij dt u van werken in s en ervaring die u icht dan uw sollici- Postbus 79, 2270 s, Hoofd Filialen. nststof lichtstraten die in de andere kantoren, winkelcen- pandeert. Ter ondersteuning anderzijds weet u afstand te V. stelt tegenover uw inzet aris en goede secundaire ar- arden. Daarnaast wordt de geboden om binnen de orga- a groeien naar de functie van ■etaresse. istelling heeft voor deze af- secretaresse-functie, schrijf rjo van Wersch van Interse- en Selectie, Oeverkruid 13, 4940 AG Raamsdonksveer. nformatie kunt u haar ook 01621-21500*. T16 Directeur Gortworst: 'Zorgen voor een goede opvang, zor- i dat ze ivat te doen hebben'. GOES - Vanaf tien uur zet het Asielzoekerscentrum Bergzicht in Goes vandaag de deuren open voor belangstellenden. De mensen kunnen zien hoe ver de verbouwing van het voorma lig ziekenhuis gevorderd is en informatie inwinnen over de problematiek rond de asielzoekers. Zeven instellingen die zich bezig houden met de asielzoekers zijn aanwezig in Bergzicht. Verder is er een foto-tentoonstel ling over de verschillende opvangcentra in Nederland en zijn er tekeningen te zien van de leerlingen van de Prof. Dr. Kohn- stammschool te bezichtigen, In de grote eetzaal wordt een ontspanningsprogramma aangebodea Dat varieert van een mini-playbackshow tot het optreden van verschillende bands. Gedurende de gehele dag wordt er een drankje en een hapje geserveerd. Om 17.00 uur volgt de sluiting. Slaapzaal in het opvangcentrum. FOTO'S WILLEM MIERAS Problemen zijn er niet' |N STEVENSBEEK kreeg de burgemeester bijna klap pen van woedende inwoners. In Slagharen en Luttelgeest demonstreerden de bewoners met spandoeken die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten. In Goes wilde le huisarts J. Deen een kort geding tegen het ministerie an WVC aanspannen. Geschrokken bewoners uit Goes- ost schaarden zich achter hem. Kortom, de komst van sielzoekers werd met gemengde gevoelens begroet. En- ele maanden later is de rust teruggekeerd. Ook in Goes- jÖost waar de geruchten dat het 'niet veilig is rond het opvangcentrum Bergzicht' totaal verloren gaan in de po sitieve geluiden. „Problemen zijn er niet". r Romain van Damme daar als hij hoort dat het niet meer dan geruchten zijn, 'erzucht hij: „Dat hou je altijd. Daar is niets tegen te loen. Als er echt klachten zijn, moeten de mensen bel len". tik hoor ook verhalen, geruch ten ja", zegt hij. Soms moet hij er smakelijk om lachea „Ik hoorde het verhaal dat er bij Bergzicht heel vaak een glaze- jiier aanwezig is. Iemand die ruiten vervangt. Weet je waarom dat is? Nou, als die buitenlanders kwaad worden, trappen ze de glazen deur in. Daarom moet die glazenier nier zo vaak zijn. Dat die man de laatste regelmatig binnen is, ja dat klopt. We zitten tenslotte midden in een verbouwing. Dan heb je die man wel eens nodig". Éen keer werd er gebeld. Dat was na een inbraak in de buurt. „Daar was een buitenlander bij trokken. Onderzoek wees uit at niemand uit het AZC be- okken was bij die inbraak. Maar wat krijg je, de verhalen dat al die asielzoekers inbre ken. Daar kun je niets tegen doen. Ja, met een open dag kun je informatie geven. Proberen zoveel mogelijk misverstanden uit de weg te ruimen. Tot nu toe verloopt het in de buurt goed. Wij hebben geen last van de buurt, en andersom dacht ik ook niet". „Ik kan niet honderd procent garanderen dat er absoluut iets gebeurt. Maar die garan- ie kan ik ook niet geven als ier tachtig Nederlanders ver blijven. De mensen die hier verblijven, zijn vrije mensen. Te kunnen staan en gaan waar ze willen. Nee, ze moeten niet Op een bepaald tijdstip binnen zijn. Wel moet het bezoek na tien uur weg zijn. Maar dat zijn huisregels die je overal kunt aantreffen". Vier maanden geleden stond Nederland op zijn kop. Minister Brinkman (WVC) vond dat de asielzoekers te veel in de grote Steden bleven hangen. Daar was vrijwel geen plaats meer Joor hen. Brinkman loste dat robleem op door gemeenten in de provincie te vragen of ze op vangmogelijkheden voor asiel zoekers hadden. Daarbij dacht hij aan grote leegstaande ge bouwen. Diverse gemeenten reageerden positief. Maar de bevolking van die gemeenten was over het algemeen minder enthousiast. „Een paar honderd asielzoekers in een kleinere ge meente is te veel". Dat was de voornaamste klacht en leidde vaak tot emotionele taferelen. „Ik was betrokken bij de op vang van de Tamils in Neder land", zegt directeur Gort worst. „Ik werkte destijds nog niet voor het ministerie. Die uitbarstingen in de pensions waar de Tamils verbleven, toen zei ik onmiddellijk, dit heeft gevolgen voor alle asielzoekers. Dit werkt door. Dat was te merken aan de reacties. Ja, ik kan me de reacties van de Ne derlanders wel voorstellen. Van buitenstaanders mag je niet verwachten dat ze ge nuanceerd de problemen van die mensen bekijken". „Een nacht doorbrengen in die pensions maakt veel duidelijk. Daarmee wil ik die uitbar stingen niet goedpraten, inte gendeel. Maar wat denk je, al les is vreemd voor hen. Ze ko men uit een land waar de over heid niet te vertrouwen is. Waarom zouden ze de Neder landse overheid dan wel ver trouwen? Het is zo belangrijk goed geïnformeerd te zijn. Wat weet ik nou bijvoorbeeld over het concern Philips. Ja, ik lees de kranten, ik volg het nieuws op televisie en radio. Maar de echte achtergronden, wat ge beurt daar, waar draait het om, die ken ik ook niet". Misverstanden zijn er legio. Zowel bij de asielzoekers als de buitenstaanders. „De mensen denken dat ze een verblijfsver gunning hebben als ze het asielzoekerscentrum verlaten. Als ze in een woning terecht komen. Maar dat is dus niet het geval. De mensen verblijven negen weken in het centrum. Dan vertrekken ze weer. Tot nu toe is dat redelijk gelukt. Eén asielzoeker zit hier langer dan die negen weken. Dat is een man in een rolstoel. Voor hem moet een aangepaste wo ning gezocht worden. Het ziet er naar uit dat ook dat lukt". J.A. Gortworst is directeur van het centrum in Goes. Hij staat Minister Brinkman kwam al eens op bezoek bij de Goese asielzoekers. Kennelijk beviel hen dat wel. aan net nootd van een ongeveer 22 man sterke ploeg. Een plaatsvervangend directeur, vijf medewerkers die zich met het verblijf bezig houden, twee medewerkers die de introduc tie voor hun rekening nemen, twee medewerkers maatschap pelijk welzijn, drie koks, vier part-time keukenhulpen, twee artsen, twee verpleegkundigen een portier en de schoonmaak dienst. Begin mei moet de verbou wing van Bergzicht, het voor malig ziekenhuis, klaar zijn. Dan moeten Gortworst en zijn ploeg 'waken' over 275 asielzoe kers. Momenteel verblijven er ongeveer 120 in Midden-Zee land. Zeventig in Goes, de rest in in het oud-schippersinter- naat in Wemeldinge. „De begane grond en het sou terrain zijn klaar. De mensen van Goes willen ongetwijfeld wel eens zien hoe het er nou uit ziet. Op de informatie-avond in oktober waren er al vragen in die richting. Begrijpelijk, de mensen uit Goes hebben een binding met dat gebouw, hun ziekenhuis. We hebben toen ge zegd, als de verbouwing het toelaat, houden we een open dag. Nu zijn we zover. Belang stellenden mogen komen kij ken. Er is niets geheimzinnings „We kunnen het mooi combine ren. De mensen de veranderin gen binnen het gebouw laten zien en de mensen confronteren met de problematiek rond de asielzoekers. Want dat is de enige manier om de mensen duidelijk te maken wat er aan de hand is. Het is en blijft een complex geheel. Er is zoveel aan de hand. De mensen zien de asielzoekers bijvoorbeeld als een grote groep. Dat het alle maal Tamils zijn. Dat is dus niet het geval. Het zijn indivi duen met ieder hun eigen pro bleem". „Ja, we praten met de asiel zoekers over de kritische gelui den die er geweest zijn. De mensen begrijpen niet dat de Nederlanders bang zijn voor hen. Voor ons is het een be langrijke taak goed voor te lichten. De Nederlanders ver tellen wat asielzoekers zijn, waarom ze hier zijn. En de asielzoekers vertellen hoe het leven in Nederland in elkaar zit. Want zij zien alleen die bui tenkant. De woningen die vol zitten. Maar hoe het er werke lijk aan toe gaat, weten ze niet". Directeur Gortworst heeft het druk. Net de verhuizing van Amsterdam naar Goes achter de rug, de verbouwing in Bergzicht en de organisatie van de open dag. „Het is nau welijks bij te houden. Het werk moet gewoon doorgaan. Weet je trouwens wat het grootste pro bleem is? De mensen zinvol be zig houden. Zolang ze geen ver blijfsvergunning hebben, mo gen ze niet werken. We moeten er voor zorgen dat ze wat te doen hebben, sport en ontspan ning, dat soort dingen is be langrijk. Maar ook met hen praten, over hun onzekerheid, over hun lot". 'Sommigen denken dat het allemaal Tamils zijn. Dat is dus niet zo' Pal tegenover Bergzicht woont huisarts J. Deen. Een paar maanden geleden was hij lan delijk nieuws toen hij zich ver zette tegen de plannen van mi nister Brinkman. „Mijn bezwa ren destijds zijn vaak verkeerd overgekomen. In die periode ben ik trouwens ook nog eens op vakantie geweest. Wat er toen speelde, is ook mij aange wreven. Dat die asielzoekers geholpen worden, is prima. Dat moet ook. Maar ik pleitte voor een andere opvang. Voor een meer individuele benadering. Ik ben zelf vluchteling geweest. Ik heb in een Jappenkamp ge zeten. Ik weet wat het is om met een groot aantal mensen bij elkaar te moeten zitten wachten. Afschuwelijk is dat". „Daarom pleitte ik voor di verse doorgangshuizen in ver schillende wijken. Die mensen moeten goed opgevangen wor den. Als dat niet gebeurt, kun nen ze later psychisch enorm in de problemen komen. Mij is la ter gebleken dat een dergelijke opvang geen haalbare kaart is. Jammer, maar het zij zo. Ja, ik ben gebruikt door lieden die om andere redenen de asielzoe kers hier niet wensen. Het is nooit mijn bedoeling geweest de mensen te weigeren. Ik wilde hen alleen op een andere manier opvangen. Zoals het nu gaat heb ik geen enkel pro bleem met de asielzoekers in Bergzicht. Dat loopt prima. Het zijn er nu zeventig, straks 275, maar ik verwacht niet dat een groter aantal moeilijkheden oplevert. Ik neem mijn hoed af voor de wijze waarop de direc teur het doet. Want het is niet eenvoudig een dergelijk cen trum goed te bestieren". Ook de politie in Goes heeft tot nu toe niets dan lof over de wijze waarop de asielzoekers in het Zeeuwse stadje opgevangen worden. „Er zijn nauwelijks problemen", zegt adjudant Aarts van de gemeentepolitie. „We horen die signalen, het zou daar onrustig zijn. Maar tot nu toe hebben wij daar niets van gemerkt. Ja, een vrouwtje belde eens. Die was aangespro ken door een man uit het cen trum. Nou, wat was er aan de hand. Die man wilde aan ieder een die hij zag zijn verhaal kwijt. Alleen, hij vertelde dat in zijn eigen taal. Zeer vriende lijk, die man doet geen vlieg kwaad. Maar ja, niemand ver staat iets. Als je dat als een be dreiging ervaart, ja, dan kun je vaker bellen. Voor sommige mensen is vreemd het syno niem voor onveilig, angst". „Momenteel zitten er zeven tig mensen. Over een tijdje 275. Daar zullen ongetwijfeld avon turiers bij zitten. Maar die heb je onder de Nederlanders ook. Tot nu toe verloopt in ieder ge val alles prima. Ik kan zelfs zeggen dat het als een trein loopt. Gelukkig maar, want stel dat het totaal verkeerd gegaan was, dan hadden we grootste moeite gehad de zaak te klaren, omdat momenteel ons korps nog niet berekend is op derge lijke uitwassen". SOOS ALLEENSTAANDEN - De Soos voor Alleenstaan den van Terneuzen en om streken houdt zaterdag 5 maart de maandelijkse dans avond in De Speye te Sas van Gent. Naast de gebruikelijke bingo en verloting kan men dansen op muziek van het huisorkest De Mercators. Aanvang 20.00 uur. SKISEIZOEN MTS/MEAO - Voor de zesde maal werd door de leraren van de mts/meao een skireis gehouden naar Reutte. Daar werd door de gevorderden vijf dagen skiles genomen op de Hahnenkam- men en kwamen de beginners in actie op de Langtennen. De deelnemers kwamen per dag aan vier uur skiles toe en dat was een goede voorbereiding voor de slaom-wedstrijd op de laatste dag. Dat was de klapstuk van een succesvolle week. Er namen in totaal 180 deelnemers in de categoriën gevorderden en beginners deel. De mts'ers en meao'ers presteerden verdienstelijk tot goed. De Zeeuws-Vlaamse deelnemers en -neemsters die in de eerste tien eindigden waren: Beginners: 1. Jean- Paul Kosten, 2. Carla Gijsel, 3. Renee van Winkel, 4. Piet Pij- pelink, 8. Marco de Klerck, 9. Maja Pijpelink. Gevorderden: 2. Koen van Bezu, 4. Harold de Smet, 5. Peter de Putter, 7. Peter van Hanegem, 8. Menno Korstanje, 9. Paul de Putter, 10. Peter Van Halteren. GEZINSDIENST - Morgen (zondag) wordt in de Opstan- dingskerk te Terneuzen een aangepaste gezinsdienst ge houden met als thema 'Zoe ken en vinden'. Voorganger is dominee J. Juijens, gerefor meerd predikant in Terneu zen. Verder woredt medewer king verleend door een kin derkoor en de organist H. Baaima. De dienst begint om 16 uur. TONEELUITVOERING - Le den van de buurtvereniging Noord te Zaamslag brengen vanavond (zaterdag) in het buurthuis 'De drie gehuchten' het toneelspel 'Minnespel der maagden' voor het voetlicht. Aanvang 20 uur. BURGELIJKE STAND Geboren: Michaëla, dv E. Scher- beijn-Van der Vlis, Terneuzen; Bastiaan, zv van J. Prins-De Haas, Terneuzen; Sander, zv J. Prins-de Haas, Terneuzen; Juha, zv G. Overdulve-Van Reijn, Ter neuzen; Karen, dv B. Mol-Mor- gan, Terneuzen; Angela, dv W. Dehulsters-De Deckere, West- dorpe; Ivo, zv A Verstraeten- Van Espen, Axel; Roy, zv A. Sa- mijn-Haers, Westdorpe; Wesley, zv R. de Vries-Visser, Terneuzen; Stephanie, dv P. Dieleman-Pij- pelink, Terneuzen; Kevin, zv K. Wullems-Neve, Terneuzen. Ondertrouw: Johan van Straate 29 en Gertrudis de Smet; Maciel Karremans 28 en Yolanda Hon- coop 22; Johannes Dieleman 31 en Geertruida de Putter 21; Adriaan le Feber 24 en Maria Hamelink 30; Pieter Platteeuw 25 en Adriana Vervoort 24; Adriaan van de Velde 22 en Bianca Die- rickx 21; Yvan Pieters 24 en Neeltje Jansen 21; Jos Pollé 26 en Jacqueline Dobbelaar 23; Corne lls Drabbe 29 en Johanna Ollebek 22; Marc Maes 22 en Christine Dooms 17. Getrouwd: Dirk van der Plas 35 en Helena de Graaf 23, Terneu zen; Willem Verpoorte 28 en Wy- brigje Rijnberg 27, Terneuzen; Krijn Donze 28 en Karin Lauret 24, Terneuzen; Richard Burky 24 en Silvia de Smet 21, Terneuzen; Johannes de Brouwer 29 en Louisa Harte 28, Hoek. Overleden: Dirk Faas 74, Ter neuzen; Sara de Putter 77, ev H. Scheele, Zaamslag; Maria Strij- donck 24, Sluiskil; Martinus Marcus 84, Hontenisse; Paula Wittigayer 78, ev J. Wisse, Zaam slag; Jan Guiljam 62, Zaamslag; Francois Ivens 66, Terneuzen; Elisabeth Malchrzik 89, wed v W. Noetzel, Hontenisse; Abraham Pladdet 54, Hoek; Suzanne Wisse 88, wed v R. Briquet, Terneuzen; Maria Boudeling 85, wed v. S. van Harn, Axel; Leentje Jonk man 80, wed v J. Verhelst, Ter neuzen; Pieternella Mieras 81, Terneuzen. zaterdag 27 februari ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. J. Koeweiden. Middelburg (Doopsgezinden Kerk): 10 u. ds. C.v.d. Ploeg. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. C.v.d. Ploeg. sondmg 28 februari HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg, 9.30 u. ds. M. Lorier, geza menlijke dienst in de ontmoetingskerk. Axel, 10 u. ds. J. Maasland. Biervliet, 9.30 u. dhr. Ende. Bres kens, 9.30 u. ds. R Nummerdor. Cadzand, 9.30 u. dhr. Kruidenier. Groede, 11 u. ds. R Nummerdor. Hoek, 10 u. ds. Van de Weide, gezamen lijke gezinsdienst Hontenisse, 9.30 u. ds. B. van der WeL Hoofdplaat, 10 u. ds. Th. da Costa. Hulst, 11 u. ds. B. van der WeL Nieuwvliet, 11 a cand. Senf. Oostburg, 9.30 u, dhr. M. Geuze. Retranchement, dienst te Cadzand Sas van Gent, 14.30 u. ds. G Vroeginde- weij en ds. L Lode wijk. Schoondijke, 9.30 u. ds. P. de Vries, in terkerkelijke dienst in gereformeerde kerk. St.-Anna, 11 u. dhr. Kruidenier. Sluis, dienst te St-Anna. Sluiskil, 11 u. ds. I. Lode wijk. Terneuzen, Grote kerk: 10.30 a ds. C, de RooijGoede Herderkerk: 10 u. ds. M. van der Meer en 19 u. ds. C. de Rooij; Opstandingskerk: 9 u. ds. C. Hoogendoorn en 16 u ds. J. Juijens, aangepaste gezinsdienst Waterlandkerkje, 11 a ds. P. de Vries. IJzendijke, 11 u. dhr. Ende. Zaamslag, 10 u. ds. J. Brummelkamp. Zuidzande, 9.30 u. cand. Senf. STEN Axel: 10 en 17 u. ds. Rv.d. Weide Hoek: 10 en 15 a ds. J. Jurjens. Terneuzen (Noordstraatkerk): 9 u. dhr. d. de Best (Opstandingskerk): 10.30 ul dhr. D. de Best 16 u. ds. J. Juijens. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. M. Lorier. Aardenburg: 9.30 u. dienst Breskens: 9.30 en 17 u. dhr. HLv. Beers, Sprang-Capelle. Oostburg: 11 u. ds. M. Lorier. Schoondijke: 9.30 u. ds. P. de Vries (ge- zam. dienst in Geref. kerk). 15 a dhr. A. Vercouteren. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJ GEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. G. de Kimpe. Terneuzen: 10 en 15 u. ds. C Mewe. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. A. Kruizin- ga. nmiSTRT ,i-TKF nynkkkiik Zaamslag: 10 en 15 a leesdienst ANCKI ,IS< IHF. GEMEENTE Terneuzen: 10 u. dhr. Belis PINKSTERGEMEENTE Terneuzen (Nieuwstr.): 10.30 u. broeder Oudeman. LEGER DES HEILS Terneuzen (Donze Visserstr.): 10 u. heiligingsdienst 17 u. diaklankbeeld. NIEUW APOSTOLISCHE KERK Terneuzen/Hoek (Molendijk 8, Hoek): zond. 9.30 a dienst Goes (Turfkade 1): Elke 2e en 4e zon dag 9.30 u. dienst Vlissingen (A. de Westerbaan 20, W- Souburg) - zond. 9.30 en 16 u. "woensd. 20 a dienst (ADVERTENTIE) Op 18 maart 1988 vanaf 20.00 uur bent U welkom in de showroom van Garage Verbrugge, Industrie weg 37, Terneuzen. Presentatie modeshow om streeks 21.00 uur. De entreeprijs bedraagt 17.50 incl. consumpties. Verkoop entreebewij zen bij de deelnemende bedrijven. Deelnemers: Young Style mode Garage Verbrugge Schirris schoenmode Interver Reisburo Patisserie Loftier Restaurant de Mosselbank

de Stem | 1988 | | pagina 23