L Evenwicht tussen Willem II en Roda JC SPORT 'Deze Spelen zijn opgedirkt' 'Thuis besefte ik pas, dat ik iets bijzonders had verricht' UITSLAGEN STRIJD TUSSEN 'CARMENS' BELOOFT HOOGTEPUNT WINTERSPELEN TE WORDEN oz. Jan Ykema op kortebaan ssistent iwkundig pzichter indalen" ierkracht 3k m/v Aa )E STEM SPORT 3 ZATERDAG 27 FEBRUAR11988 ERKERS M/V omaatschap van oers -ACCOUNTANTS (M/V) «MAATSCHAP VAN OERS HL BUREAU BOUWTOEZICHT r»»~ CALGARY - Terwijl de Italiaanse Beatrice Gel mini nog op haar rapportcijfers wacht, richt Jim Wardle uit Edmonton de videocamera op een hoek van de immense ijshal. NIEUWSOVERZICHT Twee leiders in Ronde van Amerika Schapers eerste reserve voor Seoul Periodetitels in amateurvoetbal Nederlands zwemrecord Hans Kroes Werelrecord hoogspringer Thranhardt EN STANDEN INGRID PAUL, BUITENBEENTJE IN NEDERLANDS SCHAATSWERELDJE ANNIE BORCKINK, GOUD OP 1500 METER IN 1980 IN HET VERLEDEN „„.V-Uti-fr* J.?.-',:, 5ntra van Recreatiecentra Ne- leden, o.a. bediening, afwas, /erkers (m/v) die ingezet kun- :<er in ons keldercafé. hen één week zenden aan: p19-1654 pr.. .i - v'-.-.'..-., -s T49 ]oor Chris van Nijnatten :ILBURG - In een kramp achtig duel hebben Willem [en Roda JC elkaar gister- vond met 2-2 in evenwicht ehouden. De twee ploegen, eide behept met subtop- nnbities, leken elkaar ne- entig minuten lang de ze- luwen op het lijf te jagen. Voornamelijk gelardeerd met iard spel, lange passes en on- gecontroleerde ballen, ontrolde !ch voor 6500 kijkers in het 5| ochtige Tilburgse stadion een Si i/edstrijd, die technisch zeker g iet fraai was, maar vanwege en redelijk verdeeld aantal ansen toch het aanzien waard. Willem II haalde pas vlak ,oor het einde de halve buit ?.®nnen, toen Mallien de gelijk- 0. iaker inkopte. „Dat was ook flö llT-RÖOSENDAAL-BRUSSEL Organisatie werken samen Re- ants, Accountant-Administra- i en Federatie-Belastingcon- ing Oosterhout hebben wij in eiende praktijk plaats voor 3de Men: - Opleiding minimaal MBA of gelijkwaardi ge opleiding. - Goede contactuele eigenschappen. - Ervaring in accoun tancy of aanverwante bedrijfstak. - Kunnen werken in teamverband. r degenen die zich qua inzet Ier willen bekwamen alle mo lt functie-uitbouw. |tsluitend schriftelijk aan: ■o iBffiqoa ate i Jf3-?usrrn9fv r lerhout P.F. Deckers A.A. verdiend", bevestigde Roda- trainer Rob Jacobs ieders ge voelen. Toch was het een zwaar bevochten puntje voor de Bra banders. Willem II moet het deze competitie vooral hebben van technisch verzorgd voet bal. Daar kwam het elftal van coach Piet de Visser vanaf het eerste signaal van scheidsrech ter Blankenstein niet aan toe. Roda was vastbesloten er een potje 'vechtvoetbal' van te ma ken, omdat het zich daarin de meerdere weet aan Willem II. In alle duels, vooral voor rust, bleken de ledematen van Roda- spelers net even steviger inge zet dan die uit Tilburg. Ondanks het fysieke geweld uit Kerkrade kwam Willem II binnen een kwartier toch min of meer op rozen te zitten. Broeken en Maddock hadden al een keer een aardige mogelijk heid gemist, toen dezelfde Broeken zich weer eens be diende van zijn grootste talent: de voorzet. Vanaf rechts plaat ste hij voor, zag Mallien op de lat koppen en knalde vervol gens uit de rebound raak. Roda beet echter vlot van zich af, maar had het geluk dat Maddock alleen voor de doel man, na een blunder van Su- vrijn, niets anders wist te doen dan de bal naast het doel te schieten. Roda rook en benutte zijn kans bij een vrije trap vanaf rechts. Smeets kopte de bal door en Van Geel, oud-Wil lem Il'er, poeierde 1-1 achter doelman Verkerk. Na rust kwam Willem II aanzienlijk gevaarlijker voor de dag. De falende rechtsback Kogeldans bleef aan de kant, de balvaardige Van Straalen ging op links spelen en Wolfs nam de rechtsachterplaats voor zijn rekening. Door die omzet ting kwamen de Tilburgers be ter in balans. Roda plaatste daar een extra dosis hardheid tegenover en zag die strijd wijze tegen de iets te bleue Brabanders beloond. Een hoek schop van Van Geel werd door Raeven via het been van een tegenstander ingeschoten: 1-2. Het daaropvolgend offensief van Willem II leek krachteloos, vol van gebrei in de buurt van de middencirkel. Twee minu ten voor tijd kwam voor Wil lem II de verlossende gelijkma ker. Godee, die overigens on zichtbaar was, nam een vrije trap, die door Van der Borgt over de doelman gekopt werd, waarna Mallien inkopte. Roda protesteerde tegen die treffer, omdat doelman Nederburgh door twee Tilburgers tegen de grond gesprongen werd, maar Blankenstein wilde daar niets van horen. „We zullen meer van dit soort wedstrijden mee gaan maken", reageerde Piet de Vis ser op de bescheidenheid van zijn ploeg. „In de eerste helft van de competitie mochten Willem II voetballen van zijn tegenstanders. Dat leverde tot nu toe een voorlopige derde plaats op. Ik denk dat er in het restant van de competitie har der tegen ons opgetreden gaat worden". WIH FM n - RODA JC 2-2 (1-1) - 14. Broeken 1-0,22. Van Geel 1-1,69. Raeven 1-2, 88. Mallien 2-2. Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 6500. Gele kaarten: Diliberto, Groenendijk en Van Geel (allen Roda). WILLEM II: Verkerk; Kogeldans (Van Straalen), Mallien, Werdekker en Sta- fleu; Feskens, Wolffs en Godee; Broeken, Maddock en Van der Borgt RODA JC: Nederburgh; Suvrijn, Brandts, Diliberto en Boerebach; Groe nendijk (Tro6t), Van Geel en Sanchez Torres; Raeven (Broeders), Blattler en Huub Smeets. PEC ZWOLLE - AZ1-2 (0-0) - 49. Roos 0- 1, 62. Yucedag 1-1, 70. Krommendijk 1-2. Scheidsrechter: Bulthuis. Toeschouwers: 2500. Gele kaarten: Roos, Krommendijk en Van der Hengst (allen AZ). PEC ZWOLLE: Abma; Veldwijk, Kam- stra, Van Buuren en Duim; Booy, De Gunst en De Meijer; Pelleboer (Yuce dag), Van der Waard en Post (Buisman). AZ: De Koning; Goulooze, Castelijn, Ja- kub en Oosterveer; Roos, Nortan en Van der Hengst; Krommendijk, Das en Van Haastrecht Debi Thomas voor Witt au Bouwtoezicht houdt zich bezig rbereiding en begeleiding van zowel nieuwbouw-, verbouw- en Ijecten. sling BEHEER en ONDERHOUD in de regio West-Brabant een: sen: minimaal MTS-bouwkunde, met de opleiding BNA/VTS of studerend hiervoor, aftijd maximaal 30 jaar. en overige voorwaarden zoals in het pensioenfonds voor ireaus, overeenkomstig de C.A.O. i in dienst van Architectenbureaus. iriftelijke sollicitatie graag op korte loet. U kunt uw brief richten aan: 1176,6801 BD Arnhem 'elefoon 085-511801 peciaal onderwijs aan geestelijk-vi- icapte kinderen te Breda vraagt zo slijk een >kuren per week. laten wordt verwacht; s bevoegdheden voor het geven de omgang met geestelijk gehan- deren ng Gretener en/of muziektherapie inbeveling. den kunnen hun sollicitatie binnen iet verschijnen van dit blad richten e van de school, Galderseweg 65, 3da, tel. 076-613739, die desge- inlichtingen wil verstrekken. AMERSFOORT (ANP) - Zilveren me daille-winnaar Jan Ykema keert woens dagavond terug in de schaatscompetitie. Na het Olympische feest gedruis, dat in Friesland nog steeds voortduurt, rijdt Ykema die avond in Heerenveen om het Ne derlands kampioenschap kortebaan Voor de wed strijd over 160 meter heeft de hele Neder landse sprintwereld in geschreven Henk Hospes verde digt zijn vorig jaar op het natuurijs van Akkrum veroverde titel. Donderdag vertrekt Ykema als kopman van een viermans-sprint- ploeg naar Savallen. In die Noorse stad verde digt de 24-jarige Harlin- ger op 5 en 6 maart zijn kansen in de strijd om de wereldbekers 500 en 1000 meter. Ykema leidt het World Cup-klassement op de kilometer. Op de 500 me ter staat hij als derde ge klasseerd. De Nederlandse ploeg, die onder leiding van coach Eppie Bleeker naar Noorwegen reist, bestaat verder uit Arie Loef (Eindhoven), Tjerk Terpstra (Engelum) en Geert Kuiper (Oldeholt- wolde). Menno Boelsma, de tweede sprinter van Nederland, ontbreekt. Van onze speciale verslaggever Al twee uur heeft hij, naast zijn vrouw Jill op plaats 16 van rij 12 in sectie X, het zware apparaat werkloos op zijn schoot gehad. Nu hij in die hoek van het Saddledome een in pauwblauw pakje gestoken rijdster ontwaart, komt hij onmiddellijk in actie. De strijd tussen Brian Boitano en Brian Orser ('the battle of the Brians') was niets bij wat zich in de laatste dagen van de Winterspelen ontwikkelt De reacties na het korte pro gramma bij de dames gaven aan, dat de strijd tussen de 'Carmens' het hoogte punt van de vijftiende Winter spelen belooft te worden. Trainer Alex McCowan maakte een wegwerpend ge baar, toen de cijfers voor de ar tistieke interpretatie van zijn pupil Debi Thomas op het bord verschenen. Voorheen stond Thomas meer bekend als atlete dan als danseres. Dat had don derdagavond al in de cijfers tot uitdrukking moeten komen. McCowan vloekte. In sectie X stond Jim Wardle op om zijn bijdrage aan een snerpend fluitconcert te leve ren. In zijn spontaniteit had hij de videocamera op zijn schoot vergeten, zodat die naar rij elf tuimelde. Wardle, die al maan den geleden voor zestig dollar (negentig gulden) twee kaartjes had bemachtigd, hield dan wel vanaf het inrijden het Oost- duitse fenomeen Katarina Witt in zijn zoeker, de onrechtvaar digheid ten opzichte van de Amerikaanse liet hij niet over zijn kant gaan. Witt had de meeste attentie van Wardle gehad. Terwijl Witt na haar kür trainster Jutta Muller opzocht, boog ook Jill nieuwsgierig naar voren om het beeld van haar toneel kijker scherper te krijgen. Witt ontving een handdruk en een tikje tegen de wang. Thomas zou later een 'high five' met McCowan maken. De Ameri kaanse - als enige gestoken in een zwart broekpak - blijft de atlete onder de kunstrijdsters. Pas als de voorlaatste van de 31 rijdsters, Elizabeth Manley, op het ijs verschijnt, neemt Jim weer de camara ter hand. Na ruim twee minuten plaatst hij het apparaat in een forse koffer en sluit zich aan bij de grootste ovatie van de avond. Na het korte programma heeft Thomas de leiding. De Amerikaanse wordt gevolgd door titelverdedigster Witt, die de beste waardering voor de kür van donderdagavond kreeg. Alleen het Amerikaanse jurylid Lauren Curley Brenn- nan gunde Witt voor haar kunstzinnigheid geen 5,9. Zij was de enige, die Witt en Tho mas in dit opzicht gelijk hono reerde. Het fluitconcert moet vooral Vera Spuma hebben ge golden. De scherprechter uit Tsjechoslowakije viel met 5,6 sterk uit de toon. Achter beide titelkandidates, die hun creaties van Carmen vanavond tonen, bezet de lokale troef Manley de derde plaats. De Sovjet-kampioene Kira Iva- nova, eerste na de verplichte fi guren, zakte naar de vierde po sitie. Opvallende rijdster bui ten de top-acht, waarvoor maar weinig video's in beweging werden gebracht, was de Ja panse Midori Ito. Zij haalde met haar korte kür de vierde plaats en schoof in het klasse ment door naar de achtste posi tie. De Japanse was zo verrukt van haar verrichting en zo ze ker van haar goede cijfers, dat De Amerikaanse Debi Thomas, de grote rivale van Katarina Witt, in volle actie tijdens haar korte kür. ze gelijk het ijs wilde verlaten. Nadat haar trainer had ge wenkt, ging ze toch maar in het bontj assenbankje geduldig haar rapport afwachten. De stand na de verplichte stof en de korte kür: 1. Thomas (VSt) 2.0, 2. Witt (OD1) 2.2, 3. Manley (Can) 3.6, 4. Ivanova (Sov) 4.6, 5. Trenary tV - FOTOAFP (VSt) 5.4, 6. Kadavy (VSt) 6.2, 7. Leistner (WD1) 7.2,8. Ito 7.6,9. Kon- dratsjova (Sov) 8.2, 10. Kielmann (WD1) en Koch (OD1) 11.6. TAMPA (AFP) - De Spanjaard Jose Pacheco heeft de derde etappe van het tweede gedeelte van de Ronde van Amerika ge wonnen. In de eindsprint versloeg Pacheco zijn Amerikaanse medevluchter Steve Tilford. Het tweetal had na een rit over 230 kilometer van Orlando naar Tampa bijna twee minuten voor sprong op de Deen Jesper Worre, die de spurt van het peloton woa Uitslag: 1. Pacheco (Spa) 5.38.12,2. Tilford (VSt) z.t, 3. Worre (Den) op 1.58,4. Devos (Bel), 5. Lameire (Bel), 6. Beltran (Col), 7. Golding (Mex), 8. Bombini (Ita), 9. Steinmann (Zwi), 10. Argentin (Ita), 48. Lemond (VSt) allen dezelfde tijd als Worre. Algemeen klassement: 1. Tilford en Pacheco 13.40.37, 2. Phinney (VSt) op 1.33,4. Lameire en Lemond op 2.08,6. Worre op 2.18,7. Diehl (WD1) en Knickman (VSt) op 2.28, 9. Tolosa (Ita) op 2.33, 10. Rosola (Ita) op 2.38. DEN HAAG (ANP) - De Internationale Tennis Federatie (ITF) heeft Michiel Schapers als eerste reserve aangewezen voor het Olympisch toernooi in Seoul. Op het bondsbureau van de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) is deze week de bevestiging van de ITF binnengekomen. Van de zijde van de KNLTB was de laatste weken enkele ma len aangedrongen op het aanwijzen van Michiel Schapers als eerste reserve voor het toernooi in Seoul, waaraan 64 spelers meedoen. Voor het geval Schapers inderdaad mag invallen, heeft de ITF voor Nederland ook een plaats in het dubbelspel ingeruimd. Hiervoor zou dan Huub van Boeckel, als 'vaste' Ne derlandse partner van Schapers, in aanmerking komen. ZEIST (ANP) - Met ingang van het seizoen 1989/1990 introdu ceert de KNVB periodetitels in het amateurvoetbal. Tot nu toe wordt alleen in de eerste klassen van het zaterdagvoetbal en de hoofdklassen van het zondagvoetbal gespeeld om perodetitels. Deze titels geven recht op deelneming aan de strijd om de KNVB-beker. In het resterend amateurvoetbal wordt de inzet promotie naar een hogere klasse, hetgeen automatisch met zich meebrengt dat eveneens een versterkte degradatie wordt ingevoerd. Met ingang van het seizoen 1989/1990 degraderen automatisch de nummers 10, 11 en 12. Een en ander geldt voor de stan daardklassen in de KNVB-competitie. EMMEN (ANP) - Hans Kroes heeft gisteravond in Emmen het Nederlands record op de 100 meter rugslag verbeterd en ge bracht op 56,35 seconden. Het oude record stond sinds twee jaar met 56,42 op zijn naam. WEST-BERLIJN (SID) - De Westduitser Carlo Thranhardt heeft gisteren op het internationale atletiekgala in West-Ber- iijn het wereldrecord hoogspringen verbeterd. De atleet uit Le- verkusen bracht het op 2 meter en 42 centimeter. Het oude re cord was in handen van de Zweed Sjöberg, die ruim een jaar geleden over 2.41 meter flopte. BASKETBAL Finaleronde Europa Cup 1 Uitslagen: Aris Saloniki - Mac- cabi Tel Aviv 93-77, Barcelona - Saturn Köln 116-85. Stand: 1. Partizan Belgrado 10- 19, 2. Aris Saloniki 10-16, 3. Tra cer Milan 10-16, 4. Barcelona 10- 15, 5. Maccabi Tel Aviv 10-15, 6. Saturn Köln 10-14, 7. Orthez 10- 13,8. Den Bosch 10-12. TENNIS Toernooi van Oklahoma Uitslagen enkelspel dames, tweede ronde: Schultz (Ned) - Benjamin (VSt) 7-6 (10-8) 4-6 6-2, Kelesi (Can) - Parkomenko (Sov) 6-7 (2-7) 6-3 6-1, McNeil (VSt) - Suire (Fra) 6-3 6-4, Novotna (Tg) - Zrubakova (Tsj) 6-2 6-3. Toernooi van Washington Uitslagen enkelspel dames, tweede ronde: Sukova (Tsj) - Savtsjenko (Sov) 6-4 7-6 (7-1), Mandlikova (Aus) - Phelps (VSt) 7-5 6-0, Sabatini (Arg) - Tauziat (Fra) 6-1 7-6 (7-1), Navratilova (VSt) - Fernandez (VSt) 6-4 6-3, Garrison (VSt) - Ingram (VSt) 6- 06-2. Toernooi van Philadelphia Uitslagen enkelspel heren, acht ste finales: Fitzgerald (Aus) - Lendl (Tsj) 7-6 (7-3) 6-4, Grabb (VSt) - Flach (VSt) 6-2 2-6 7-5, Lozano (Mex) - Pugh (VSt) 6-3 6- 7 (7-9) 6-4, Van Rensburg (ZAf) - Annacone (VSt) 6-1 5-7 6-4, Gol- die (VSt) - Rive (VSt) 3-6 6-3 6-2, Giammalva (VSt) - Lindgren (Zwe) 6-3 6-3, Curren (ZAf) - Da- vis (VSt) 6-3 6-3, Mayotte (VSt) - Kriek (VSt) 5-7 6-2 7-5. BADMINTON Kwalificatietoernooi in Amster dam Uitslagen heren: groep A: België - Spanje 5-0, Denemarken - Wa les 5-0; groep B: Oostenrijk - IJs land 2-3, IJsland - Finland 3-2; groep C: Ierland - Mocambique 5-0, Nederland - West-Duitsland 4-1; groep D: Zwitserland - Frankrijk 3-2. Eindstand groep C: 1. Nederland 4-8, 2. Noorwegen 4-6, 3. West- Duitsland 4-4, 4 Ierland 4-2, 5. Mocambique 4-0. Uitslagen dames: groep A: Zwit serland - Spanje 5-0; groep B: Oostenrijk - Noorwegen 1-4; groep C: België - Frankrijk 1-4, Zweden - Schotland 4-1; groep D: IJsland - Wales 3-2, Engeland - Ierland 5-0. SCHAKEN Toernooi in Linares Uitslagen: Beljavski (Sov) - Chandler (GBr) 1-0, Portisch (Hon) - Georgiev (Bul) Vi-Vi, Ni cotic (Joe) - Hjartarson (IJs) (4- 14, Nunn (GBr) - Timman (Ned) afg., Illescas (Spa) - Ljubojevic (Joe) afg., Tsjiboerdanidze (Sov) - Joesoepov (Sov) afg. Stand: 1. Beljavksi 214 punten, 2. Joesoepov, Timman en Nunn 114 1 afg., 5. Portisch en Georgiev 114,7. Illescas 1 2 afg., 8. Ljubo jevic 1 1 afg., 9. Chandler 1,10. Hjartarson 14 1 afg., II. Nicolic 1412. Tsjiboerdanidze (Sov) 0 1 afg. 'Van onze speciale verslaggever Rob van Deursen CALGARY - Ze had er be hoorlijk zwaar de pest in. De 23-jarige Ingrid Paul uit het bij Rotterdam gelegen Zevenhuizen had zich er zo veel van voorgesteld. Direct na de gouden rit van Yvonne van Gennip op de drie kilometer zou zij eens even toe slaan. Vierhonderd meter na de start lagen al haar illusies in huigen. Een verkeerd lopende wissel met de van de buiten- bocht komende en voorrang hebbende Japanse Seiko Has himoto dwong de Zuidhol landse studente medicijnen aan he universiteit van Rotterdam he blokjes van de volgende curve aan te snijden en dat be tekende diskwalificatie. Paul ging nog wel door, teaar na ervaringen in decem ber vorig jaar op de Olympic Oval van Calgary met het scheidsrechterskorps wist ze, hat het eigenlijk geen zin meer had. „Maar stoppen doe je niet 20 gauw. Ergens in mijn ach terhoofd speelde de gedachte, hat de arbiter misschien reke ning zou houden met het feit, hat die Japanse ineens naast fnij bleef hangen. Dat ik haar helemaal geen voorrang kon Saven. Maar ja, het mocht niet to zijn. Heel zuur. Ik heb het er behoorlijk moeilijk mee ge- nad". Ingrid Paul is in het Neder landse schaats wereldje eigen lijk een vreemde eend in de bijt. Het opgefokte leven van een topsportster staat haar be slist niet aan. „Voor mij zijn deze Olympische Winterspelen een enorm opgedirkt evene ment. Het overviel me dat ik er zelf zo nauw bij betrokken raakte. Denk niet dat ik hier soms geen fijne momenten heb. Zeker wel. Vooral als je hoort wat er vier jaar geleden in Sa rajevo gebeurde. Ik zorg er wel voor dat ik mijn kop niet gek laat maken, dat ik niet los raak van de rest van het leven". Ingrid Paul richtte zich pas dit seizoen voor het eerst hele maal op het schaatsen. Tijdens haar studie ging het zo voort varend, dat een 'sport-vakan- tie' er best af kon. „De eerste fase medicijnen duurt zes jaar. Ik heb nog anderhalf jaar voor de boeg, maar ik ben op een paar tentamens na zo goed als klaar met mijn doctoraal. Daarom gaf ik mezelf de moge lijkheid om eens uit te vogelen hoever ik in het schaatsen kon komen. Nu, dat is hier in Cal gary verder dan ik dacht. Ik ben maar een lelijk eendje. Niets planning en zo, maar ge woon proberen zo hard moge lijk te gaan". Sinds haar twaalfde bedrijft Ingrid Paul het schaatsen als hobby. „Bij ons thuis voor de deur ligt de rivier de Rotte, 's Winters organiseerde de buurt wedstrijdjes. Tot mijn verba zing won ik er een paar en toen ben ik één keer per week gaan trainen op het kunstijs van Utrecht. Op een bepaald mo ment viel ik bij de heren van de KNSB op, want ze nodigden me uit voor Jong Oranje. Dat heb ik niet gedaan, omdat ik het Atheneum belangrijker vond". De verleiding van de be scherming van een kernploeg bleef echter voor Paul bestaan. Het jaar daarop nam zij de in vitatie wel aan, maar ge scheurde enkelbanden haalden een forse streep door de reke ning. Zij moest vanuit het 'niets' (gewest Zuid-Holland) trachten terug te komen. Het pleit voor haar karakter dat dat lukte. Als marathonrijdster vestigde zij opnieuw de aan dacht op zich en gezien het feit dat op Olympische Winterspe len per afstand wordt gestre den, kreeg Ingrid Paul extra aandacht. Via World Cup-wed- strijden in Oost-Berlijn, Butte, Calgary en Davos plus een sterk afstandskampioenschap en een uitverkiezing voor de EK-ploeg van Kongsberg, ver overde de Zuidhollandse een Olympisch startbewijs. Paul aanvaardde het gela ten. „Soms, tijdens de training, werd ik wel eens kriegelig. Ben ik nu mijn tijd aan het verdoen, zo vroeg ik me af. Dan dacht ik aan mijn besluit om een seizoen Ingrid Paul: „Ik ben maar een lelijk eendje. Niets plan ning en zo, maar gewoon proberen zo hard mogelijk te gaan". fqtoap het schaatsen voorrang te ge ven. En daarna knaagde mijn geweten niet meer". Logisch zou zijn als Ingrid Paul, eenmaal klaar met haar studie medicijnen, de richting van de sport zou kiezen. Als geen ander immers kan zij in dat complexe wereldje haar ogen de kost geven. „De kans bestaat dat ik me als sportarts zal vestigen. Er ligt nog veel terrein braak. De mogelijkhe den tot specialisatie daarin zijn echter klein. Ik denk dan ook dat ik me als huisarts beter op m'n gemak zal voelen. Maar je weet natuurlijk nooit. Je vesti gen als huisarts valt tegen woordig ook niet mee". CALGARY/DRONTEN - „Het was iedereen een beetje ontgaan, dat ik na mijn slechte voorseizoen toch in vorm begon te ra ken. Op de tweede dag van het WK sprint in West-Allis werd ik vierde. Voor mij voor het eerst dat seizoen het bewijs, dat ik makkelijk begon te schaatsen". „Op de eerste trainingsdag in Lake Placid kreeg ik door dat de topvorm er aan zat te ko men. Achter de rug van Piet Kleine was ik gewoon een praatje aan het maken op het ijs. Later vertelde hij me, dat hij diverse malen had gepro beerd me los te rijden, maar dat lukte hem dus niet. Toen dacht ik: misschien kan ik toch nog wel bij de eerste acht komen. Laten we eerlijk zijn. Als het NOC voor Lake Placid wat de dames betreft had gezegd: we sturen nie mand, dan had niemand mo gen klagen. Ik telde drie Amerikaantjes, drie Russin nen, drie Oostduitse meisjes en een Noorse. Kwam ik al aan tien. Ik zei direct tot me zelf: geen grote mond heb- door Rob van Deursen ben". „Ik kon me heel goed ont spannen. Dat had ik van sportpsycholoog Peter Blitz geleerd. Iedereen lachte toen om die man, maar ik heb veel aan zijn lessen gehad. Ik was niet zo'n winkeltype, zoals de andere meisjes. Ging mijn eigen weg. Ik trok veel met de mannenploeg op. Lekker over iets anders praten dan over schaatsen". „Ria Visser zette op de 1500 meter in Lake Placid een tijd neer van 2.12.35, de snelste tot dat moment. Ik zie dat nog op het scorebord staan. Coach Ab Krook gaf mij hetzelfde schema van 2.14 mee, waarop Ria was vertrokken. Ik reed tegen de Russin Averina. Ik wist dat ik langzamer zou openen dan zij. Op de eerste wissel reed ik zo naar haar toe. Ik dacht: gut, wat rijdt dat mens langzaam. Maar toen bleek dat ik zelf heel ge makkelijk ging. Bij het in gaan van de laatste ronde, het was toen verschrikkelijk gaan sneeuwen, schreeuwde Krook dat ik dicht in de buurt van de tijd van Visser zat. Toen heb ik nog maar een paar klappen extra gege ven. Na het passeren van de streep zag ik 2.10.95 staan. Ik snapte er geen jota van. Naast mijn stilstaande tijd liep die van Averina maar door. Dus ik ging er vanuit dat het scorebord kapot was. Daarom reageerde ik zo laat met mijn handen omhoog. Krook riep: je hebt goud. En het publiek begon te reage ren. Ja, toen was ik pas echt blij. Al vond ik het vervelend dat we 's avonds de medailles pas kregen. Ik had die plak gelijk om mijn nek willen hebben". „Eenmaal thuis gekomen in Eibergen besefte ik voor het eerst, dat ik als sport vrouw iets bijzonders had verricht. Die huldiging met tienduizenden mensen. Je eigen omgeving weet beter dan wie ook wat je er voor hebt moeten doen en laten staan".

de Stem | 1988 | | pagina 15