>RT SPORT Terugkeer van verloren dochter Rijkaard op huurbasis naar Real Zaragoza DRIE GOUDEN MEDAILLES LEVEREN ANDERHALVE TON OP UITSLAGEN Ik denk er nog vaak aan 3 terug, en met veel plezier' uitgespeeld STEM SPORT 2 VRIJDAG 26 FEBRUAR11988 tone Velzeboer Iten medailles jnmiddellijke ingang wel bij Spelen [sink op NOC it zich op topsport sche zege op 20 km CALGARY - Noordamerikanen zijn dol op bijnamen. Potsierlijke verliezers krijgen rap ie fraaiste, superkampioenen gaan eerst even in de wachtkamer. Speels vermaak 'Mensschuw' Vonnis Volwassen Tyson-Spinks voor 22 miljoen Remise Timman tegen Portisch Yan der Meent weg bij FC Den Haag Farrington vier wedstrijden geschorst Rogers in militaire selectie Baffï wint Siciliaanse Week Behmer evenaart wereldrecord vijfkamp SZS«ISÈÏS1tiRRY GEUSSEN, GOUD OP 1000 METER IN 1968 IN HET VERLEDEN CHRISTA KINSHOFER LEERDE BIJ NEDERLANDERS VECHTEN Navratilova T19 L Ted van Leeuwen ORID - Frank Rijkaard [zich niet in Lissabon, in het Spaanse Zara- voorbereiden op het an Simone Velzeboer is emsteJ» t aanzien. De schaatsenrijdst, !P' Vandaag hoop* - - ^"jrige middenvelder een er short-track ten val kwam, z :t Foothills Hospital moeten bil tekenen, dat hem Cah/1»a DJa^a L.i ninrl iron Hit ooi7AOn ster Sandra de Piero woensdai iven wervel dient de twintigji ilstrekte rust te houden. Het ve* ,„n fa.™ de 24-voudiee g, die in Calgary deelneemt S0Sf te horen dat de Aeirinvnltrenrteweekvnor,!.,' rational tó. ™.ren .^LJ?® 3 begin volgende week voorzien*'"^ Ordering van het herstel heeft - oten de moeder en de vriend vt, ide zusjes Velzeboer over te late 1 O'Reilly en de Japanse Eik Ide 1000 en de 3000 meter shorl lische Winterspelen gewonnei goud veroverde, was in de Ma, t op de kilometer. Zijn winnend eldrecord. Shishii noteerde mi vereldrecord. Nederlanders door. \GEN (GBr) 1.33,44 (wereldrecord), 2. Dal» ra) 1.34,45,4. Ishihara (Jap) 1.35,72 Perettl (Xta) 1.4833. Lee (Zko) we'n (Jap) 5.25,44 (wereldrecord), 2. Dalai 5 25,89, 4. Takeuchi (Jap) 5.2652, 5 t p) 5.3736, 7. Yamada (Jap) 5.4729. ner-Gawenus, in 1972 Olympiad 00 meter, heeft zondag de laatst £ge loopbaan gereden, ag teruggetrokken voor het rjj voor vrijdag op het Olympiad 0 meter eindigde ze in een West zevende. Dat stemde Holzner n een punt achter zette. Het was d t haar twintigjarige carrière. J] over gesproken met vrienden ei fikomen, dat ik geen mooier mo ppen", aldus de 33-jarige rijdste voetbalbond FPF 'jn hoger beroep Sporting (bon geen toestemming voorzitter Frank King verwach Chouwers de Winterspelen zulla deed King drie dagen voor di i twijfel of het evenement word iten. Tachtig miljoen Canadea en gulden) is al gestort in eei Irt in Canada moet bevorderen oen van het reservefonds. Kinj loen of de inkomsten niet worde kon in eerste instantie niet ge nip woensdagavond niet is ver ildiging op het Olympic Plaza ii •oeg het Nederlandse IOC-lid vo bij? Stonden Andrea Ehrig et s'ptii ioov ;a elbaar. Het Nederlands Olym lens hem moeten voorkomen. Ii [m heren zei hij: „Het NOC hai en dwingen. Daar stonden 50.00 als dit kan niet". [dse Ski Vereniging heeft de ver i Martien Nouwen in het demon iOlympische Winterspelen aange- |oen ten aanzien van het nieuw) ort gericht lar in Albertville tenminste een ir de Winterspelen. Op elk onder- jjn: alpineskiën, freestyle-ski, ski gen en biathlon, jlgary ontvouwd door bestuumlic m snel groeiende bond met 135.0M [as altijd op de consument gerichl Vanaf dit jaar zal worden kweken en te begeleiden, leter skilopen bij de dames heeft [e Russische overwinning opgele- ie eerder al met de estafetteploeg kilometer zilver veroverde, be- Het zilver ging naar landgenote brons was voor veterane Raisa .53,6,2. Restjova (Sov) 56.123,3. Sme- ,wi) 57.37,4, 5. Opitz (OD1) 57.543,6. Dt OD1) 58.172,8. Dahlmo (Noo) 5831.1, bet eind van dit seizoen uitleenbasis aan Real goza bindt. verleent de Amsterdammer dit seizoen nog in te zetten. Direct nadat de FPF Rijk aard de spelerskaart geweigerd had, stapte Rijkaards zaak waarnemer Jacques Kranen donk van de Stichting Arbeids zaken in het vliegtuig naar Madrid. In de Spaanse hoofd stad sprak hij gisteravond met Zaragoza-manager Paco San- tamaria. Kranendonk hoopt vandaag, wanneer ook club president Beltran in Madrid gearriveerd is, de laatste onef fenheden weg te strijken in de huurovereenkomst tussen Sporting Lissabon en Real Za ragoza, een middenmoter in de Spaanse eredivisie en vorig jaar de tegenstander van Ajax in de halve finale van het Europacup-toernooi. Frank Rijkaard en Real Zaragoza hebben over het salaris al over eenstemming bereikt. De hele transfer werd, toen het er naar ging uitzien dat de Portugese voetbalbond Rijkaard niet zou accepteren, afgelopen week al voorgekookt. Na eindeloos schijnende on derhandelingen was Frank - 'afwachten maar' - Rijkaard tenslotte bij Sporting Lissabon terecht gekomen. „Hoewel ik het al een beetje zag aankomen, is het toch weer bijzonder te leurstellend", zei Rijkaard gis termiddag. „Als de financiële afwikkeling van de transfer normaal was afgehandeld, was er niets aan de hand geweest. Dan had ik de sluitingstijd van de transfermarkt (31 december - red.) gehaald en allang voor Sporting gespeeld. Bij Zara goza hoop ik meteen aan de slag te kunnen. Anders kan ik het EK wel vergeten; dan kom ik niet op tijd in het juiste rit me". Rijkaard, die zijn hotel in Lissabon pas verlaat, wanneer de zaak in Zaragoza volledig is afgerond, tobt bovendien nog met een spierblessure. „Het is niet erg, maar ik kan niet met de groep trainen. Ik blijf ook in Lissabon voor de blessurebe handeling". Rijkaard speelde op 20 sep tember zijn laatste wedstrijd voor Ajax. Na een conflict met Cruijff stapte hij vijf dagen la ter op. Met zijn moeizame over gang naar Sporting Lissabon is vijf miljoen gulden gemoeid, de helft is voor PSV. Het contract met de Portugese club heeft een looptijd van drie en een half jaar. Tussendoor kan Rijkaard echter ook weg. Die regeling is getroffen, omdat de Italiaanse clubs AC Milan en Juventus nog steeds in de mid denvelder geïnteresseerd zijn. Kassa voor Matti Nykanen Van onze speciale verslaggever Eddie Edwards, de tragi-komische Jan van Schaffe- werd na zijn eerste hupje van de springschans onmiddellijk herdoopt in de Eddie 'the Eagle'. Matti Nykanen, de trendsetter uit Finland, moest drie keer winnen, alvorens de Canadezen een koos naampje hadden bedacht: Matti 'the golden Angel'. Nykaenen is een fenomeen. Een mensvogel. Maar wel een jeer omstreden. In Calgary is gouddelver nummer een. won alles op de schans. De 70 en 90 meter en de lan- denwedstrijd. De tegenstan ders werden er moedeloos ran, de organisatie tureluurs. nen vloog telkens zo ver, dat hij het kritische punt, de gevaarlijke zone, overschreed en de jury dwong de aanlopen in te kor ten. In Finland wordt Nykanen op handen gedragen. En ver afschuwd. De op 17 juli 1963 geboren atleet gaat op zijn vakgebied geen sportieve uitdaging uit de weg, maar kent privé nogal wat proble men. Als jongetje van acht maakte hij in zijn geboorte dorp Jyvaskyla zijn eerste tprong. Voor Finse kinderen (en doodgewone vorm van speels vermaak, vergelijk bar met voetballen op pleintjes en verscholen gras- "jes in Nederland. Vanaf ajn eerste serieuze kennis making met de schans was de kleine Nykanen er aan ver slaafd. „Hij sliep op de schans", vertelt zijn teamge noot Puikkonen. „Hij woonde ij wijze van spreken dag en nacht". Zjjn grenzeloze ambities resulteerden al vlot in succes. zijn wereldkampioen schap bij de junioren werd kij in 1982 in Oslo met zijn 19 jaar de jongste wereldkam pioen bij de vedetten. En daarmee een publiek figuur Finland. Voer voor de ssa, die op haar wenken werd bediend. Nykanen kon ie druk van "de algemene opinie niet aan en maakte ..oertjes, die de roddelpers leed watertanden. Nykanen gek en geniaal zijn. Hij sou psychische stoornissen opgelopen hebben bij zijn ge- door Rob van Deursen boorte. De navelstreng zou om zijn hals gedraaid geze ten hebben en hij zou op 't nippertje van de verstik kingsdood zijn gered. „Die verhalen hebben hem mensschuw gemaakt", aldus Matti Pulli, de tweede trai ner van Finland en door gaans vaste begeleider van Nykanen. „Een topsporter is zelden een gemakkelijk mens, omdat hij andere nor men aanlegt Matti kwam te vroeg in aanraking met het succes, met de publiciteit en alles wat daarmee samen hangt. Van de ene op de an dere dag werd hij geleefd. Voor zijn karakter was dat onaanvaardbaar. Hij was een solist, leefde in een soort een richtingsverkeer en werd nu opeens met tegenliggers en praatpalen geconfronteerd". De publiciteitsgolf overd onderde de knaap uit Jyvas kyla zeker, maar sloeg hem (nog) niet uit veld. In Jyvas kyla ving men hem goed op. Hij kwam voor 30.000 gulden per jaar op de loonlijst van de gemeente, maar zat nooit achter een bureau. Zijn op dracht bestond uit winnen en nog eens winnen. Een baantje naar zijn hart. Hij maakte duizenden sprongen, schaafde aan zijn techniek, verbeterde de take-off, het moment van afzetten en hield zjjn gewicht op het ideale niveau, tussen de 50 en 60 kilo. Matti Nykanen, die volgens trainer Pulli nu tvel zal onderduiken om de overweldi gende belangstelling van het Finse volk te onlopen. „En hij zal ivel een stevig biertje en wodka gaan drinken. Zo'n, oogst vraagt bij hem om moeilijkheden", aldus Pulli. - fotoap Pas na zijn twee medailles in Sarajevo 1984, goud op de 90 en zilver op de 70 meter- schans, was het echt gedaan met zijn privé-leven. Nyka nen was in Finland nieuws, elk uur van de dag, en de ve derlichte springer ging er bijna aan kapot. Hij zocht zijn toevlucht in de drank om de druk van alledag te verge ten. „Wanneer Nykaenen drinkt, proosten de anderen", werd een gevleugelde uit drukking onder de schans springers. De schandalen volgden elkaar op. Eind 1985 ging hij met een Finse trai ner op de vuist, ramde diens auto total-loss en werd ge schorst. In de zomer van 1986 sloeg hij tijdens een trai ningskamp een sportschool kort en klein. De officials wisten er geen raad mee. Zij hoopten in stil te, dat zijn huwelijk in no vember 1986 met de 20-jarige Teena, een mannequin, de losgeslagen atleet tot beda ren zou brengen, maar dat kwam niet uit. Net getrouwd, zorgde hij alweer voor op schudding, toen hij weigerde mee te doen aan de vier- schansentoernee, omdat de bond de reis- en verblijfkos ten voor Teena weigerde te betalen. Het werd in de minne geschikt, maar Nyka nen presteerde niets. Het ging met de Fin van kwaad tot erger. In februari 1987 kwam de rechter in Kjaani eraan te pas. Nyka nen werd een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee jaar opgelegd wegens diefstal van sigaretten en an dere goederen ter waarde van duizend gulden. Het von nis leek het enfant terrible te kalmeren. Nykanen ver huisde naar Kuopio, waar een van de Finse trainings centra is gevestigd en trok zich met zijn vrouw vrijwil lig terug in een soort kluize naarsleven. Een overigens goed be taald bestaan, want naast de jaarlijkse bijdrage (tot de dood) van Jyvaskyla hadden Nykanen en de sponsors elk aar ontdekt. Na Sarajevo werd zijn jaarinkomen ge schat op rond de kwart mil joen giüden. Een bedrag dat met de verovering van zijn drie wereldbekers enkele tienduizenden guldens op liep. In Kuopio onderging Nykanen voor de buiten wacht een gedaantewisse ling. Hij behield zijn blonde koppie, zijn baby-face, bleef introvert en schuw, maar zijn woede-uitbarstingen werden een zeldzaamheid. Nykanen werd volwassen. De roddelpers kotste er van, maar Matti schoof de balda digheid van de puber van zich af. Hij werd vader en dat besef bracht een nieuwe ver antwoordelijkheid. „Door de geboorte van zijn zoon in ok tober is hij stabieler gewor den. Hij heeft meer even wicht in zijn leven gebracht", aldus zijn vertrouwensman Pulli. „Maar Matti blijft on voorspelbaar. Hij heeft zich op dit seizoen en de Spelen fantastisch voorbereid. Zich alles ontzegd, aan alle facet ten aandacht besteed. Hij is zonder twijfel de beste sprin ger van de wereld, aller tij den zelfs. Maar wat gebeurt er na zijn terugkeer in Fin land? De Finnen zijn gek van 'm. Drie gouden medailles op de schans. Hoe gek 't ook klinkt, zo'n oogst vraagt bij hem om moeilijkheden". Financieel is Matti Nyka nen er in ieder geval behoor lijk wijzer van geworden. Met zijn sponsor liep de af spraak dat elke gouden plak vijftig mille zou opleveren, elke zege in een wereldbe kerwedstrijd 3500 gulden en de eindzege in dat klasse ment nogmaals een halve ton. Zo pakt hij naast zijn ba sis-salaris een extraatje van ruim 2,5 ton mee. Sportief wil hij zich na zijn terugkeer gaan voorbereiden op de we reldtitelstrijd van 1989 in Lahti in eigen land. „Daar wil ik weer drie keer win nen". Hoe hij de overweldi gende belangstelling van het Finse volk wil ontlopen, weet hij niet. „Hij zal wel onder duiken", denkt Puikkonen. „En een stevig bierlje en wodka drinken". Uitslag ploegen wedstrijd op de negentig meter-schans: 1. Fin land 634.4 punten (Nikkola 110.5 meter 108.5, Nykanen 115.5+114.5, Ylipulli 105.5+102.0, Puikkonen 104.0+105.5), 2. Joego slavië 625.5 (Ulaga 102.0+110.0, Zupan 109.5+108.5, Debelak 110.5+110.0, Tepes 103.0+102.0), 3. Noorwegen 596.1 (Eidhammer 102.0+96.5, Kjorum 78.0+101.0, Fidjestol 104.5+107.0, Johnsen 109.5+111.5), 4. Tsjechoslowakije 586.8, 5. Oostenrijk 577.6,6. West- Duitsland 559.0, 7. Zweden 539.7, 8. Zwitserland 516.1, 9. Canada 497.2, 10. Verenigde Staten 496.8, 11. Japan 468.0. NIEUWSOVERZICHT NEW YORK (DPA)- Voor het recordbedrag van elf miljoen dollar (bijna 22 miljoen gulden) is de organisatie van de strijd om het wereldkampioenschap zwaargewicht tussen de Ameri kanen Mike Tyson en Michael Spinks naar Atlantioc City in de staat New Jersey gegaan. LINARES (Rtr) - Jan Timman heeft woensdag remise gespeeld tegen de Hongaar Portisch in zijn tweede partij van het schaaktoernooi van Linares. Uitslagen tweede ronde: Chandler (GBr) - Nicolic 1-0, Timman (Ned) - Portisch (Hon) V4 - V4Joesoepov (Sov) - Beljavski 14 -14Georgiev (Bul) - Sjiboerdnadze (Sov) 1-0, Ljubojevie (Joe) - Nunn (GBr) 14 - 44Hjar- tarson (IJs) - ülescas (Spa) afg. Stand: 1. Timman, Nunn, Joesoepov en Beljavksi 11/2,5. ülescas, Lju bojevie, Portisch, Chandler en Georgiev 1, 6. Hjartarson, Nicolic en Sjiboerdnadze 0. DEN HAAG (ANP) - Pim van der Meent zal zijn contract bij FC Den Haag niet verlengen. De vijftigjarige oefenmeester is aan zijn tweede seizoen bij de Haagse eredivisieclub bezig. Van der Meent lag dit seizoen regelmatig in de clinch met voorzitter Stoop. Hij was niet de enige. Ook assistent-trainer Leo Steegman en assistent-jeugdtrainer Van Ruitenburg ver trekken aan het einde van de huidige competitie. Steegman treedt in dienst van Volendam. Hij heeft daar een tweejarig contract getekend als hoofdtrainer. De huidige man, Jan Brou wer, wordt technisch directeur. Van der Meent is (nog) op zoek naar een nieuwe werkgever. Hij heeft contacten met clubs in België en een enkele in Nederland. ZEIST De rode kaart, die Willem Il-speler Farrington zaterdag kreeg in de uit-wedstrijd tegen AZ, heeft geleid tot een schor sing voor vier wedstrijden. Onder de ogen van scheidsrechter Luinge gaf hij tegenspeler Nortan een klap. Voor die actie werd hij niet alleen geschorst, maar ook beboet, met 200 gulden. Zeven spelers zijn voor een duel gechorst: De Jong (Heerenveen), Van Ham (AZ), Stout en Van der Heide (beiden DS 79), Hindriks (Emmen), Rutten (VVV) en Kreekels (Helmond Sport). ZEIST (ANP) - Trainer Dick Buitelaar heeft zestien spelers ge selecteerd voor het Nederlands militair voetbalelftal, dat dins dag 8 maart op het veld van De Treffers in Groesbeek aan treedt tegen België. Het is het eerste duel in de strijd om de Kentich cup, waaraan ook Engeland deelneemt. De zestien spelers zijn: Abma, Van Ankeren, Grotenhuis (PEC Zwol le), Ailfen (Utrecht), Adrie Bogers (RKC), Marco Boogers (DS'79), Clynk (Overpelt), Guyt (Volendam), Purvis (Den Haag), Söllner en Volkerink (Emmen), Verhagen (VVV), Vromans (Eindhoven) en Rob Witschge (Ajax), Ybema (Groningen) en Spork (Sparta). MODICA (Rtr/AFP) - De wielerploeg van Bartolozzi heeft woensdag in de laatste etappe van de Siciliaanse Week geen verschuivingen in het klassement meer toegestaan. De sprinter Adriano Baffi, een van de beschermelingen van ploegleider Bartolozzi en een zoon van Pierino Baffi - een bekende coureur in de jaren vijftig - werd gehuldigd als eindwinnaar, nadat het peloton in de rit van Avola naar Modica over 171 kilometer vol tallig was gebleven. De Deen Rolf Sörensen won de massasprint. Adrie van der Poel roerde zich opnieuw bij de aankomst. De Brabander, bezig aan een sterk begin van het seizoen, eindigde als derde. Hij werd voorafgegaan door Silvio Martinello. Henri Manders werd vijfde. Uitslag laatste etappe: 1. Sörensen (Den) 171 km in 4.23.36,2. Martinello (Ita), 3. Adrie van der Poel,4. Cassani (Ita), 5. Manders (Ned), 6. Ander son (Aus), 7. Di Basco (Ita), 8. Massi (Ita), 9. Ghirotto (Ita), 10. Gianetti (Ita), 15. Rooks (Ned), allen in dezelfde tijd als Sörensen. Eindklassement: 1. Baffi (Ita), 2. Saronni (Ita) op 0.03, 3. Passera (Ita) z.t, 4. Sörensen op 0.04,5. Fignon (Fra) op 0.05,6. Contini (Ita) op 0.09,7. Di Basco op 0.10,8. Cassani op 0.13,9. Caroli (Ita) z.t, 10. Canzoneri (Ita) z.t SENFTENBERG (DPA) - De Oostduitse Anke Behmer heeft donderdag tijdens de indoor-meerkampwedstrijd Oostduits- land - Sovjetunie in Senftenberg haar wereldrecord op de vijf kamp geëvenaard. Behmer leverde de volgende prestaties: 60 meter horden: 8,27; hoogspringen: 1,83 m; kogelstoten: 14,95 m; verspringen: 6,66 m, 800 meter: 2.08,03. 1 EN STANDEN Uitslag vierde ronde Schotse FA- cup: Hibernian - Celtic 0-1. VOETBAL Uitslag oefenduel in Malaga: Spanje - Tsjechoslowakije 1-2 (1- 1). 29. Salinas 1-0,43. Knoflicek 1- 1,73. Kubik 1-2. Uitslag halve finale Engelse Lea gue-beker: Arsenal - Everton 3- 1. Uitslag vijfde ronde Engelse FA- cup: Luton - Queens Park Ran gers 1-0. TAFELTENNIS SZOLNOK: uitslag duel voor su perdivisie: Frankrijk-Hongarije 3-4. VOLLEYBAL Uitslag eredivisie heren: Orion VCG 0-3 (10-15,4-15,9-15). ma voor vrijdag 26 februari bij de m Calgary is: slalom dames, eerste manche; manche. 9,30 (18.30): West-Duitsland - Canada! - Finland; 1830 (02.30): Sovjetunie 19.00): 4 x 73 km estafette. 18.00 (02.00)dames, 1000 meter. dollar was de prijs voor het schouwer in het Saddledome ijshockeybotsing Canada - stick lang is en met die instel ling hebben zij woensdagavon* de Westduitsers een ongekende afstraffing bezorgd: 8-0. UITSLAGEN FINALERONDE m FINLAND - WEST-DUITSLAND 8-0 <3-0,3-0,2-0). 10.10 Tuomisto 1- 0.12.34 Keskinen 2-0,15.25 Ruott»! lainen 3-0, 23.05 Laitinen 4-0, 25N Susi 5-0,37.00 Jfirvi 0-0,42.15 Laiti nen 7-0, 50.03 Lehtonen _8-& Scheidsrechter: Lind (Zwe). 7 schouwers: 14.000. Strsfmlnui Finland 8, West-Duitsland 2. SOVJETUNIE - CANADA 5-0 (H1 2-0, 3-0). 20.45 Jagjin 1-0, 2732 kov 2-0, 48.00 Mogllni 3-0, 56J' Kroetov 4-0, 58.16 Makarov t* Scheidsrechter: Koekinen (F""' Toeschouwers: 20.000 (uitver kocht). Strafmlnuten: Sovjetunie ft Canada 8. CALGARY/ZALTBOM- - „Het was een schit terende ervaring. Een van dingen die me het toeest zijn bijgebleven is Theo Koomen toen 'oor de radio zo te keer „Ze heeft goud, ze «eft goud", gilde hij is weer. Dat was heel fooi om te horen". .Vier jaar eerder was het nog Spleet fout gegaan. Als ze stienjarige rekende ik er Mat ik naar de Olympische Winterspelen van Innsbruck %u gaan. Ik presteerde goed °P de 1000 en 1500 meter. Op jj® bepaald moment las ik in krant dat Willy de Beer in wisbruck vier afstanden zou [Men. Ik liet het aan de toenmalige coach Henk Lam- J®ts lezen. Die werd boos. zocht contact met de en toen bleek dat ze volkomen vergeten wa- f® bij de inschrijving. Ze "Mden te lang gewacht met door Rob van Deursen het opgeven van mijn naam. Mijn vader is nog naar Kees Kerdel gegaan om te trach ten te redden wat er te red den viel, maar dat ging niet meer. Het was een hele te leurstelling". „Voor 1968 Grenoble ging het in het begin niet goed. Ik startte het seizoen zelfs slecht. Op de Dynamo-cup in Oost-Berlijn kwam ik geen meter vooruit. Ik ben toen kwaad op mezelf geworden en keihard gaan trainen". „In Grenoble won ik zilver op de mijl en een dag later goud op de kilometer. Ik wist dat ik goed in vorm was en dat dat goud voor mij kon zijn. Ik had dat jaar de beste seizoensprestaties op zowel 1000 als 1500 meter staan. Het was fantastisch. Ik voelde me zalig". „Je denkt op zo'n moment aan een hoop andere dingen. Je hebt er hard voor moeten werken. Mijn vader en moe der leefden voor mijn sport. Voor hen was het natuurlijk ook geweldig". „Ik huilde niet bij de uit reiking van de medailles. We hadden 's ochtends ge schaatst en 's avonds kregen we die plakken pas. Normaal had ik me niet kunnen in houden als we gelijk na af loop van de wedstrijd de me dailles hadden gekregen. Tranen met tuiten, denk ik. Nu bleef ik na mijn race ge woon lekker uitrijden. Titova werd tweede, Holum derde. Ik denk er nog vaak aan te rug en met veel plezier". Van onze speciale verslaggever CALGARY - Verstoten. Terugge keerd. Bejubeld. Christa Kinshofer- Güthlein, 27 al, negen jaar geleden het paradepaardje van het West- duitse alpine-skiën, vierde haar triomf in de reuzeslalom eerst met vader Afred en echtgenoot Rainer, voor ze zich herinnerde dat zij coach Kuno Messmann in Calgary een me daille had beloofd. Zilver dat glom als goud. Zij was toch uit het niets teruggekomen na vier jaar bal lingschap bij de Nederlandse Ski Vereni ging, die de lastige Beierse had opgeno men, toen de eigen bond haar niet meer koesterde. De afgelopen zomer ging zij te rug, op verzoek van haar vroegere mentor Karl Maier, die teruggekeerd was als coach bij de dames-ski-ploeg. Uit eigen zak moest zij de Ski Vereniging genoeg doening geven voor het vetrek. „Het was geen ramp, het ging om een bedrag waarvoor je een Volkswagentje koopt", zei Kinshofer, dochter van een fa brikant, die zelf niet alleen in de sport, maar ook in het zakenleven, als eigenaar van twee zaken voor kindersportkleding in Rosenheim, zonder meer geslaagd is. Achttien was Kinsi pas, toen zij negen jaar geleden de wereldbeker voor de reu zenslalom won, na vijf achtereenvolgende eerste plaatsen. Zij heette een uitzonder lijk talent, maar kwam een jaar later in Lake Placid op haar specialiteit niet ver der dan de vijfde plaats. Eten teleurstel ling die niet telde, omdat zij in de slalom zilver veroverde. Haar loopbaan was zonnig, maar het ging mis. Door blessures verdween zij uit de nationale selectie voor de Spelen van Sarajevo. De Duitse bond had zijn ver trouwen in haar verloren en Christa Kinshofer gooide haar kont tegen de krib. Zij solliciteerde naar een startplaats bij andere nationale bonden, slechts Neder land reageerde, in de hoop dat de komst van een vedette een stimu lans voor het eigen ski volk zou zijn. Die hoop is geen werkelijkheid ge worden. Tussen de echte ster en de nationale top lag een wereld van krachtsverschil. De te rugkeer naar eigen land werd overigens niet alleen bewerkstelligd door Maier, maar ook door het gegeven dat de moge lijkheden in het grote wedstrijdgebeuren voor een lid van de Skivereniging zonder een Nederlands paspoort zeer beperkt waren. In de zomer van vorig jaar keerde Kinshofer terug naar het Deutsche Ski- Verband. Is alles vergeten en vergeven? „Er is een reden geweest voor de terugval in mijn prestaties. Mijn blessures. De bond heeft daarmee onvoldoende rekening ge houden. Ik kreeg slechts een jaar tijd om weer aan de top te komen. Dat was onvol doende. Maar ik ben niet haatdragend; natrappen ligt mij helemaal niet. De uit slag van de reuzeslalom bewijst alleen maar dat een sporter altijd terug kan ko men, dat men mensen vaak ten onrechte links laat liggen. Ik heb veel geleerd in mijn vier Nederlandse jaren, zeker ook door trainer Ernst Zwinger. Bij de Neder landers ben ik gegroeid, mijn wilskracht is veel en veel groter geworden. Ik heb le ren vechten". Die 27-jarige vechtster moest in de eer ste manche alleen de Spaanse Blanca Fernandez Ochoa laten voorgaan en in de tweede race slechts de nieuwe kampioene Vreni Schneider. Kinshofer was de enige die in beide manches in de top eindigde. „En het was echt niet gemakkelijk. Ik draag contactlenzen en bij de overgangen van licht naar schaduw en omgekeerd zag ik slecht. Daardoor heb ik een paar kleine foutjes gemaakt. Het vertrouwen in een medaille is echter gebleven. Nu die bin nen is, zal ik zonder enige spanning kun nen starten in de slalom van vrijdag". „Spanning? Het lijkt wel of Kinsi hele maal geen spanning kent", oordeelde ploeggenote Regina Misenlechner. „Zij is volkomen ontspannen. De druk te moeten presteren, schijnt bij haar niet te be staan". Coach Messmann voegde eraan toe: „Zij is niet alleen acht jaar ouder ge worden na haar eerste zilveren Olympi sche medaille, zij is in alle opzichten ge groeid. Hier stond een sportvrouw die ge leerd heeft nederlagen te aanvaarden en onder alle omstandigheden positief blijft. Toch heb ik haar na de eerste manche ge zegd: stel je nog niet te veel voor. Zij ant woordde: Het is pas rust, net als bij voet bal komt er nog een tweede helft". MELBOURNE (Rtr) - Martina Navratilova heeft toenadering gezocht tot de Australische bewe ging, die zich keert tegen de apartheid in Zuidafri- ka. Deze organisatie wekte de woede van de Wimbledonkampioene, toen tijdens de open Australische tenniskam pioenschappen zwarte ballen op de baan werden gegooid. Dat gebeurde uit protest tegen de aanwe zigheid van Wimbledon- kampioen Pat Cash, die daarvoor in Johannes burg had meegedaan aan de open Zuidafrikaanse tenniskampioenschappen. Navratilova riep destijds, dat deze reactie een vorm van terrorisme was. „Hoe ver ga je met concessies ten opzichte van terroris me", vroeg Navratilova zich bij die gelegenheid af. De Australische anti apartheidsbeweging vond dat beledigend en eiste dat de tennisspeelster haar verontschuldigingen zou aanbieden. Dat heeft Navratilova dezer dagen min of meer gedaan. In een brief verklaarde zij het van harte eens te zijn met de zaak van de actie voerders en zich bij hen te willen voegen als haar professionele tenniscar rière voorbij is.

de Stem | 1988 | | pagina 7