Kania: 4Ik overschatte mezelf ZELFVERZEKERDE PLAYBOY VAAGT CONCURRENTIE WEG Op zoek naar revanche SPORT DRIE GOl 'Ik denk terug, en Rol Canada uitgespeeld Inlijsten doe je (zelf) bij Lijst-in. CHRISTINE AAFTINK EN INGRID HARINGA: Veemarktstraat 13 4811 ZB Breda telefoon 076-221309 NAKISKA - In drie maanden beroemder dan filmster Marcello Mastroianni in dertig jaar. Ge liefd bij het volk, bewonderd door de sportwe reld, lieveling van de rijken. Op Mount Allan in Nakiska werd hij onsterfelijk. Albert Tomba won de Olympische reuzeslalom. Italië zong, de we reld lag aan zijn voeten. Geest Fenomenaal Uitgedaagd 'Katachtig 'Wakker' Volstrekte rust Simone Velzeboer Short-trackers buiten medailles Holzner stopt met onmiddellijke ingang Amateursport vaart wel bij Spelen Kritiek Anton Geesink op NOC Skivereniging richt zich op topsport Drievoudige Russische zege op 20 km Progr, am ma CALGARY - Noord» bijnamen. Potsier lij k| de fraaiste, superkar in de wachtkamer. Speels vermaak w CARRY GEUSSEN wu cv\ /?i i li r DE STEM partners in kreatieve dienstverlening Van onze speciale verslaggever Rob van Deursen CALGARY - Een dag na haar ontluistering op de drie kilometer zocht de Oostduitse Karin Kania de eenzaamheid van het mid denterrein van de Olympic Oval in Calgary. Terwijl het licht in de hal op halve kracht stond en slechts een enkeling de moed opbracht om na de aanslag op de conditie nog wat trainingsrondjes te draaien, werkte Karin Kania stilzwijgend zittend op de grond strekoefeningen af. De spieren, die tijdens de laatste drie rondjes van haar zo pi kante race tegen landgenote Andrea Ehrig zo'n geweldige opdonder moeten hebben ge kregen, schreeuwden bij wijze van spreken om verzorging. Immers, voor komende nacht (twee uur Nederlandse tijd) M:llliHeWlJJihll|S|g^kSTEM SPORT 2 t Ted van Leeuwen staat de kilometer voor vrou wen op het schaatsprogramma van de vijftiende Olympische Winterspelen en juist op die af stand, en de mijl van zaterdag, zette Kania haar zinnen. De vraag is echter of haar li chaam, dat zij zelf zo met die furieuze start over de kling joeg (nauwelijks meer in staat om tijdens de laatste rondjes op de been te blijven), voldoende hersteld is om haar droomwen sen voor Calgary te doen ver vullen. „Ik weet het niet Ik weet in ieder geval wel dat ik nog nooit in mijn schaatsleven zo kapot ben geweest als na die race tegen Ehrig. Ik over schatte mezelf. Dit seizoen con centreerde ik me vooral op de midden-afstanden en daarom had ik niet zo gek moeten doen. Beseffen dat ik weinig drie ki lometers heb gereden. Alleen in training eigenlijk een paar. Maar ja, het is gebeurd en ver der moeten we maar afwach ten. Ik wilde voor goud gaan. Dan was ik direct op m'n ge mak geweest. Het spijt me voor Ehrig. Die bracht ik goed van de wijs", aldus Kania, die di rect door een begeleider tot de orde werd geroepen en het ge sprek moest staken. De Oostduitse ploegleiding hoorde waarschijnlijk ook van de geruchten, die na Kania's uitputtingsverschijnselen (zij moest ondersteund door twee man naar de kleedkamers wor den gebracht) in Calgary de kop opstaken. Gedrogeerd werd onmiddellijk gefluisterd. Dit vooral, omdat het gelaat van de Oostduitse eerst paars aanliep en daarna een grauw gele kleur aannam. De Austra lische schaatser Colin Coates: „Je mag het niet zeggen, maar vaststaat dat Kania niet meer wist dat ze op deze wereld rondwankelde. En dat ze nog benen had". En Klaas Schipper, de ex-Nederlander die tijdens de Winterspelen van Calgary de verantwoordelijkheid draagt voor het vlotte verloop van het schaatsprogramma: „Ik heb in mijn leven veel schaatsen geziea Zeker de laatste jaren overal ter wereld. Ik zag nog nooit iemand zo gru welijk kapot gaan". Het frappante is dat de Oost duitse ploegleiding voor de openingsrit op de drie kilome ter tussen Ehrig en Kania er bij de schaatsster uit Dresden op aandrong de zaak vooral niet te forceren. „We merkten aan al les dat zij op oorlogspad wilde gaan", aldus Schmieder, een van de belangrijkste begelei ders. „Vandaar onze adviezen. Maar als die meiden eenmaal op het ijs staan, heb je hen niet meer in de hand. Ik geloof, dat als Kania niet zo dom had ge handeld, Ehrig verder was ge komen dan zilver. Die raakte door die snelle openingsrondjes van Kania helemaal van de kook. Ze kon haar eigen slag niet te pakken krijgen. Het viel me nog alles mee dat Ehrig in een wereldrecordtijd over de streep kwam. Dit doet niks af aan de prestatie van Yvonne van Gennip. Die was super. Het is wel sneu dat twee landgeno- tes elkaar zo vermoorden". Andrea Ehrig, nu een van de favorietes voor de afsluitende vijf kilometer van zondag avond, vatte het allemaal spor tief op. „Ach, Kania hoorde waarschijnlijk dat ik op 4.12 wegging, en heeft gedacht: dat kan ik ook. Dat is haar goed recht. Alleen vrees ik dat ze zichzelf nog tegenkomt. Nie mand kan ongestraft zo diep in z'n reserves tasten. Ik heb nog een paar dagen langer om te herstellen. En die heb ik hard nodig". Tomba wordt 'onsterfelijk' Van onze speciale verslaggever Tomba La Bomba. Hij deed het skiwereldje exploderen. Hij praatte als een machinegeweer. Altijd goedlachs en vriendelijk, ook in de grootste stress voor zijn lang ver beide Olympische optreden. Playboy, dikzak, lachebek, lieveling, talent, perfectionist, triomfator. at zich dik, hing veel in de disco en liep achter de meisjes aan. „Hij leefde slecht", aldus Con- coni in een beschrijving van zijn nieuwe ster. De professor zette Tomba op diëet en liet hem gericht trainen Met twin tig kilo minder gewicht scoorde de skiër knappe tijden op de at letiekbaan: 100 meter hardlo pen zonder spikes in 11,2 secon den. Conconi: „De bijzondere klasse van Tomba zit in zijn hart. Alle andere skiërs hebben aan het eind van een slalom een hartslag van 200, Tomba slechts 180. Hij kent daardoor veel minder verzuring". Zijn klasse zit ook in zijn geest. Tomba toonde zich bij de Olympische Winterspelen in Calgary zeer stressbestendig. „Ik denk minder na dan de an deren", vermoed ik. „Ik maak me ook minder zorgen over de anderen". Een jaloers ex-lid van de Italiaanse skiploeg zei onlangs over de afgod der tifo- si: „Hij denkt niet, omdat hij geen hersens heeft". De spreker wilde in de huidige situatie het liefst anoniem blijven. In de jacht op Olympisch goud mocht Tomba niet meer uitgaan. Toch heeft hij nog weieens een bar gesloten. Als sportheld liepen de meiges achter hem aan. Zijn vriendin netje Christine is een blonde schoonheid met het lichaam van een mannequin. Aan de voet van de reuzeslalom ont ving zij haar held met open ar men. Tomba dacht aan iemand anders. In het ochtendblad The Olympic Sun had hij laten af drukken: „Als ik goud win,kan ik andere grote sterren ont moeten, zoals de mooie Kata- rina Witt". Een van de duizenden zingende Italianen op de zonovergoten Mount Allan riep luid uit: „Al- bertone daalde op de aarde neer als de engel Gabriel". De goudrush van Tomba was geen skiën meer, het was een verbijsterende uitbarsting van energie. Weinig élegantie, veel agressie en oneindig effect. Hij versloeg zijn tegenstanders niet, hij verpletterde ze. Of ze nu Strolz, Zurbriggen, Stenmark of Wenzel heet- ten. Het 1.81 meter lange, 93 kilo zware lijf gleed van de rode en blauwe poortjes regelrecht in de batte rij microfoons en camera's. Zijn public relations deed hij in één moeite door. Tomba deed ge woon niets fout. „Ik heb een beetje versneld in het tweede gedeelte van het parkoers. De eerste manche was moeilijk, omdat ik als eerste moest star ten en er nog geen spoor ge trokken was", luidde zijn eerste commentaar. Tomba schreed vervolgens naar de speciale te lefoon voor de skiërs en belde naar zijn ouderlijk huis, de ze ventiende eeuwse villa in San Lazzaro di Sevena, en hielp zijn moeder van haar zenuwen af: „Rustig Mama, ik ga winnen". Tomba nam in de eerste man che 1,14 seconde voorsprong op de Oostenrijker Strolz, de Zwitser Zurbriggen raakte 1,66 achter. De winnaar van de af daling nam alle risico's om de tijd van de Italiaan te kloppen. Op het nippertje kon Zurbrig gen een val vermijden. Tomba was eenvoudig fenomenaal. Op 22 november baarde hij voor het eerst opzien door de slalom in Sestrière te winnen. Daarna won hij nog zes slaloms of reuzeslaloms. Tomba werd voor de top klaar gestoomd door professor Con coni, de biochemicus die achter alle grote Italiaanse sportpres taties staat Conconi zag het ta lent in het corpulente rijkeluis zoontje uit Bologna. De jongen Alberto Tomba raast naar beneden in de eerste manche (foto links). Aan de finish toonde hij onmiddellijk een zelfverzekerdheid uitstra lende grijns (foto boven). FOTO'S AP In het Olympische Cal gary maak je de meest verrassende dingen mee. Wat te denken van een ta xi-chauffeur uit Tanza nia? Nadat de man gecon stateerd heeft dat de pas sagier uit Nederland komt, luidt zijn vraag: „Ken je Paul Litjens?" Na wat ochtendgebrom als antwoord, komt het ver volg met: „Een verrekte goeie hockeyer, wist je dat niet?" De wens van Tomba werd ver vuld. Het beest werd niettemin uitgedaagd. Zurbriggen en Strolz namen alle risico's. Zij wilden geen genoegen nemen met zilver of brons. Strolz, reeds winnaar van de combi natie, was in de tweede manche zelfs eentiende seconde sneller dan Tomba. De Italiaan was kennelijk toch enigszins gegre pen door nervositeit. Zijn start deugde niet, maar gaandeweg herstelde hij zich. Zijn laatste stukje was weer perfect Jui chend gleed hij in de armen van zijn duizenden enthou siaste vereerders. Het zilver was voor Strolz, het brons voor Zurbriggen. Uitslag: 1. Tomba (Ita) 2.06,37 (1.03,91 1.02,46), 2. Strolz (Oos) 2.07,41 (1.05,05 1.02,30), 3. Zurbrig gen (Zwi) 2.08,39 (1.05,57 1.02,82), 4. Camozzi (Ita) 2.08,77 (1.05,86 1.02,91), 5. Nierlich (Oos) 2.08,92 (1.05,75 1.03,17), 6. Wenzel (Lie) 2.09,03 (1.05,65 1.03,38), 7. Mayer (Oos) 2.09,09 (1.06,32 1.02,77), 8. Wördnl (WD1) 2.09,22 (1.06,10 1.03,01), 9. Petrovic (Joe) 2.09,32 (1.06,31 1.03,01), 10. Gaspoz (Zwi) 2.09,57 (1.06,70 1.02,87). CALGARY - De kritiek snerpte door de kleedka mer. Damescoach Egbert van 't Oever spaarde zijn beide sprintsters Chris tina Aaftink en Ingrid Haringa in het geheel niet. „Als jullie vergeten op de 500 meter de laatste bocht te lopen, heb je hier niets te zoeken", zo klonk het verwijtend. Gedwee hoorde het in Cal gary onafscheidelijke twee tal de donderspeech aan. Het gelijk lag aan de zijde van de trainer; dus er tegenin gaan had geen zin. Wel namen Christine Aaftink (21 jaar en afkomstig uit het Noordhol landse Baamburge) en Ingrid Haringa (een 23-jarige Am sterdamse) zich voor om ko mende nacht tijdens de Olympische strijd op de dui zend meter in Calgary op zoek te gaan naar revanche. Of zoals Ingrid Haringa het uitdrukt: „De sprint was eigenlijk voor ons het begin van de Winterspelen. De jon gens waren dan wel een week bezig geweest, maar daar ben je toch minder bij betrokken, omdat je met je zelf bezig bent Logisch, dat wij last hadden van zenu wen. Ik tenminste wel. Je weet dat je daar niet aan mag toegeven, maar het ge beurt onbewust. Daar doe je niets aan. De kilometer is een ander geval. We zijn onder weg'. Dus we moeten nu de rust kunnen opbrengen om wel goed te schaatsen". door Rob van Deursen Denk niet dat het tweetal verwacht medailles te vero veren. Daarvoor is de con currentie te groot en te sterk. Al weet je het natuurlijk nooit. Eerder tijdens deze vijftiende Olympische Win terspelen kwamen verrassin- Christine Aaftink: te lange slag in de bocht. FOTO ANP gen uit de lucht vallen. Christine Aaftink, die de ko mende jaren een grote sport- toekomst wordt toegedicht, en Ingrid Haringa zijn totaal verschillend. De eerste is een zeer rustige, flegmatieke jonge dame, die alles op zich af laat komen zoals het komt. Haringa is een felle duvel, die zich de kaas nooit van het brood zal laten eten. „Op de schaats zelf zijn we ook te genpolen. Ik heb een iets te lange slag. Haringa oogt het zelfde als Rothenburger. Bij haar ziet het er heel snel uit Bij mij toont het juist lang zaam. Ik vind Ingrid echt een sprinttype. Ze heeft dat kat achtige. Alleen, en dat zeg ik zo vaak tegen haar, ze maakt haar slag bijna nooit af. Ze heeft heel snel de neiging om op de punten te gaan staan. Deze week heeft ze een paar keer op de training achter mij gereden. Lange klappen maken. Op die manier moet ze haar slagen wel voltooi en", aldus Aaftink, die pas op het laatste moment in het Zwitserse Davos haar start bewijs voor Calgary veilig stelde. Ingrid Haringa: fel du veltje. - FOTO ANP Voor Ingrid Haringa zette het Nederlands Olympisch Comité het licht voor Canada eerder op groen. Via goede prestaties in het voorseizoen verdiende zij al snel het pre dikaat 'potentieel kandidate'. „We helpen elkaar altijd. Op het ijs zijn we concurrentes, maar tijdens de training jut ten we elkaar op. Zeker na die tegenvallende sprint van maandag. We hebben iets recht te zetten. We moeten kritisch naar ons zelf blijven kijken. Natuurlijk, we weten ook wel dat we geen interna tionale toppers zijn, maar we kunnen toch aardig meedoen. Aan Aaftinks stijl valt veel te verbeteren. Dat verhaal van dat breiwerkje onder weg klopt niet. Toen ik van de week achter haar zat, lette ik extra op. En als je dan ziet hoeveel kracht er uit die meid komtDat is echt niet te geloven. Alleen door die lange slagen van haar komt ze meestal, zoals ook maan dag, in de bochten in de pro blemen. Ze zou op een iets hoger bewegingsritme moe ten kunnen overschakelen. Dan zou ze direct voor ieder een gevaarlijk worden", al dus de Amsterdamse. Na de sprint gaf Ingrid Ha ringa haar grote vrees prijs. En wel dat zij in december, toen haar resultaten genade vonden in de ogen van het NOC-bestuurders, beter in vorm was dan nu. Aaftink werd kwaad over die opmer king. „Ik heb haar gezegd dat ze haar kop niet moet laten hangen. Toen begon ze een beetje te lachen. En dan weet ik dat ik de gevoelige snaar heb geraakt. Die 'big smile' komt dan op haar gezicht". Opmerkelijk toch die aan dacht Immers, als Haringa vannacht niet in goeden doen blijkt, eist Aaftink in ieder geval de 'eer' op van 'beste Nederlandse'. „Als ik eerlijk ben, denk ik daar wel eens aan. Aan de andere kant vind ik het leuk als Haringa ook goed presteert. Niet dat ze van mij mag winnen, hoor. Ik probeer van ons twee altijd de snelste te zijn". Haringa, aandachtig toe hoorster: „Dat waardeer ik in Aaftink. We hebben geen geheimen voor elkaar. Elk negatief puntje zeggen we. En een ieder van ons doet daarmee wat zij wil". Het tweetal staat dus van nacht gebrand aan de start Dat Van 't Oever kwaad werd, namen Christine Aaf tink en Ingrid Haringa goed in zich op. Dat komt immers niet zo veel voor. Als geen ander weet de coach uit Lisse uit de praktijk dat falen en winnen in topsport dicht bij elkaar liggen. Van 't Oever: „Die meiden moesten even wakker gemaakt worden. Ik hoop dat het lukte". NIEUWSOVERZICHT m m lipRID - Frank Rijkaard zich niet in Lissabon, ,ar in het Spaanse Zara- voorbereiden op het CALGARY - De toestand van Simone Velzeboer is ernstig '"P^andaasf^hooDt^dë dan zich aanvankelijk liet aanzien. De schaatsenrijdst iaP'. rf? die maandag op de 500 meter short-track ten val kwam i jarlSe middenvelder een nog zeker drie weken in het Foothills Hospital moeten bij itract te tekenen, dat hem ven. Dat maakte voorlichtster Sandra de Piero woensdj het eind van dit seizoen avond bekend. uitleenbasis aan Real Als gevolg van een verschoven wervel dient de twintigji jagoza bindt, rige studente medicijnen volstrekte rust te houden. Hetvs ron krpe„ de 24-voudiee trek van de short-trackploeg, die in Calgary deelneemt ai ^fSonal te horen dat de demonstratiewedstrijden, is begin volgende week voorzk emationaiw noren aai oe Ter ondersteuning en bevordering van het herstel heeft beroeD SDortine sponsor van de KNSB besloten de moeder en de vriend vi epen toLtemmine de oudste van de schaatsende zusjes Velzeboer over te lati 188 komen naar Calgary. CALGARY - De Brit Wilfred O'Reilly en de Japanse Ei] Shishii hebben woensdag de 1000 en de 3000 meter track tijdens de Olympische Winterspelen gewonnJ O'Reilly, die zijn tweede goud veroverde, was in de lij Bell Arena sneller dan ooit op de kilometer. Zijn winnend 1.33,44 was een nieuw wereldrecord. Shishii noteerde 5.25,44 eveneens een nieuw wereldrecord. Tot de finales drongen geen Nederlanders door. UITSLAGEN Heren, 1000 meter: 1. O'Reilly (GBr) 1.33,44 (wereldrecord), 2. Dij nault (Can) 1.33,66,3. Bella (Fra) 1.34,45, 4. Ishihara (Jap) 1.35,Mm Louis Grenier (Can) 1.37,17, 6. Peretti (Ita) 1.48,33. Lee (Zko) m| cediskwalifieerd Dames, 3000 meter: 1. Shishii (Jap) 5.25,44 (wereldrecord), 2. DimJ (Can) 5.25,82, 3. Candido (Ita) 5325,89, 4. Takeuchi (Jap) 5.2652,5jl (Chi) 5328,68, 6. Lambert (Can) 5.37,36, 7. Yamada (Jap) 5.47,28 Perreault (Can) 5.51,97. CALGARY - Monika Holzner-Gawenus, in 1972 Olympiad schaatskampioene op de 1000 meter, heeft zondag de laats]; wedstrijd uit haar langdurige loopbaan geredea Holzner heeft zich woensdag teruggetrokken voor het rij den van de 1000 meter, die voor vrijdag op het Olympiad programma staat. Op de 500 meter eindigde ze in een We] duitse recordtijd (40,53) als zevende. Dat stemde Holzner] tevreden, dat ze er meteen een punt achter zette. Het was] 65ste recordverbetering uit haar twintigjarige carrière. heb er na de 500 meter lang over gesproken met vrienden] ik ben tot de conclusue gekomen, dat ik geen mooier n] ment kon kiezen om te stoppen", aldus de 33-jarige rijda] uit Inzeil. CALGARY - Organisatievoorzitter Frank King verwatt dat anderhalf miljoen toeschouwers de Winterspelen zulle bijwonen. Die voorspelling deed King drie dagen voor sluiting. Volgens King lijdt het geen twijfel of het evenement won financieel positief afgesloten. Tachtig miljoen Canada dollar (ongeveer 120 miljoen gulden) is al gestort in fonds dat de amateursport in Canada moet bevorderen Daarbij komt nog 30 miljoen van het reservefonds. Kinj „Tenzij zich rampen voordoen of de inkomsten niet worda afgedragen". CALGARY - Anton Geesink kon in eerste instantie nietgs loven dat Yvonne van Gennip woensdagavond niet is ver schenen voor eën aparte huldiging op het Olympic Plaza li Calgary. „Het is niet waar he?", vroeg het Nederlandse IOC-lid vo ongeloof. „Was ze er niet bij? Stonden Andrea Ehrig a Gaby Zange daar alleen?" Geesink vond het onvoorstelbaar. Het Nederlands Olyitt pisch Comité had dit volgens hem moeten voorkomen. Nakiska bij de reuzeslalom heren zei hij: „Het NOC hi Yvonne van Gennip moeten dwingen. Daar stonden 50.00 mensen te wachten. Zoiets als dit kan niet". CALGARY - De Nederlandse Ski Vereniging heeft de ver richtingen van skibaUerina Martien Nouwen in het demon stratieprogramma van de Olympische Winterspelen aange grepen mededelingen te doen ten aanzien van het nieuw beleid. Dat is meer op topsport gericht. De NSV wil over vier jaar in AlbertviHe tenminste eer Olympiër afvaardigen naar de Winterspelen. Op elk onder deel van de sneeuwsport een: alpineskiën, freestyle-ski,sld ballet, langlauf, schansspringen en biathlon. De plannen werden in Calgary ontvouwd door bestuursll Kees Albers. „De NSV is een snel groeiende bond met 135.00 leden in 1990. Het beleid was altijd op de consument gerict met skigymnastiek en skireizen. Vanaf dit jaar zal words geprobeerd topsporters te kweken en te begeleiden CALGARY - De 20 kilometer skilopen bij de dames heelt donderdag een drievoudige Russische overwinning verd. Tamara Tisjonova, die eerder al met de estafetteploq zegevierde en op de vijf kilometer zilver veroverde, In haalde de gouden medaille. Het zilver ging naar landgenoh Anfissa Restsjova en het brons was voor veterane Kal» Smetanina. Uitslag: 1. Tisjonova (Sov) 55.53,6, 2. Restjova (Sov) 56.123,3. SW; tanina (Sov) 57.22,1,4. Gilli (Zwi) 57.37,4,5. Opitz (OD1) 57.54,3,6. tt Centa (Ita) 57.55,2,7. Möring (OD1) 58.17,2,8. Dahlmo (Noo) 58,31,11 Fritzon (Zwe) 58.37,4,10. Westin (Zwe) 58.39,4,11. Kirvesniemi (Fin 58.45,6, 12. 12. Matikainen (Fin) 58.50,7, 13. Havrancikova 58.51,4,14. Kratzer (Zwi) 58.56,1,15. Greiner (OD1) 59.01,2. CALGARY - Het programma voor vrijdag 26 februari bij 4 Olympische Winterspelen in Calgary is: SKIËN: Nakiska: 10.30 (18.30): slalom dames, eerste manche; lUj (21.15): slalom dames, tweede manche. IJSHOCKEY: Saddledome: 10.30 (18.30): West-Dultsland - Canadii F5| 14.30 (22.30): Tsjechosiowakije - Finland; 18.30 (02.30): Sovjetunie Zweden. BIATHLON: Canmore: 11.00 (19.00): 4 x 7,5 km estafette. SCHAATSEN: Olympic Oval: 18.00 (02.00): dames, 1000 meter. Van onze speciale verslaggever CALGARY - Vijfhonderd dollar was de prijs voor hel kaartje van de laatste toeschouwer in het Saddledon* van Calgary voor de grote ijshockey botsing Canada Sovjetunie. Twee uur later zat de koper te huilen van teleurstelling. Er was geen sprake geweest van een botsing, wel van een vrese lijk ongeluk. Canada kwam on der de troika van de Sovjet unie, 0-5, en was uitgeschakeld voor goud en zilver. De Sovjet unie hield de voUe winst vast Finse ijshockeyers hebben nog nooit een medaille gewon nen bij de Olympische Winter- spelea In Calgary zal, vrijwel zeker, met die traditie gebro ken worden. De ploeg speelt doelmatigheidshockey, geen franje, omdat daardoor de de gelijkheid kan worden aange tast. De Finnen willen geen pasje verder springen dan hun stick lang is en met die instel' ling hebben zij woensdagavond de Westduitsers een ongekend" afstraffing bezorgd: 8-0. UITSLAGEN FINALERONDE FINLAND - WEST-DUITS LAM 8-0 (3-0,3-0,2-0). 10.10 Tuomkto1' 0,12.34 Keskinen 2-0,15325 RuoW: lainen 3-0, 23.05 Laitinen 4-0,8® Sust 5-0,37.00 Jfirvi 6-0,42.151WJ nen 7-0, 50.03 Lehtonen J>~ Scheid»rechter: Lind (Zwe). V. (chouwer*: 14.000. Strmfmini Finland 8, West-Duitsland 2. SOVJETUNIE - CANADA 5-4 (Jf 2-0, 3-0). 20.45 Jasjin 1-0, 2723 JE kov 2-0, 48.00 Mogilni 3-0, SM1 Kroetov 4-0, 58.16 Makarov Scheidsrechter: Keskinen (f® Toeschouwen: 20.000 (uitW kocht). Strafmlnuten: Sovjetunie® Canada 8. Kas; Van onze speciale verslaggever Eddie Edwards, de tragi- laar, werd na zijn eerstej onmiddellijk herdoopt Nykanen, de trendsetter i goud winnen, alvorens naampje hadden bedacht. Nykaenen is een fenomeen. Een mensvogel. Maar wel een zeer omstreden. In Calgary isl hij gouddelver nummer een. Hij won alles op de schans. De 70 en 90 meter en de lan- denwedstrijd. De tegenstan ders werden er moedeloos van, de organisatie tureluurs. Nykanen vloog telkens zo ver, dat hij het kritische punt, de gevaarlijke zone, overschreed en de jury dwong de aanlopen in te kor tere In Finland wordt Nykanenf op handen gedragen. En ver afschuwd. De op 17 juli 1963 geboren atleet gaat op zijn vakgebied geen sportieve uitdaging uit de weg, maar kent privé nogal wat proble men. Als jongetje van acht maakte hij in zijn geboorte dorp Jyvaskyla zijn eerste sprong. Voor Finse kinderen een doodgewone vorm van speels vermaak, vergelijk baar met voetballen op pleintjes en verscholen gras veldjes in Nederland. Vanaf zijn eerste serieuze kennis making met de schans was de kleine Nykanen er aan ver slaafd. „Hij sliep op de schans", vertelt zijn teamge noot Puikkonea „Hij woonde er bij wijze van spreken dag en nacht". Zijn grenzeloze ambities resulteerden al vlot in succes. Na zijn wereldkampioen schap bij de junioren werd hij in 1982 in Oslo met zijn 19 iaar de jongste wereldkam pioen bij de vedetten. En daarmee een publiek figuur in Finland. Voer voor de massa, die op haar wenken werd bediend. Nykanen kon de druk van 'de algemene opinie niet aan en maakte slippertjes, die de roddelpers deed watertanden. Nykanen »u gek en geniaal zijn. Hij zou psychische stoornissen opgelopen hebben bij zijn ge- CALGARY/ZALTBOM- MEL - „Het was een schit terende ervaring. Een van dingen die me het meest zijn bijgebleven is dat Theo Koomen toen voor de radio zo te keer 8ing. „Ze heeft goud, ze "eeft goud", gilde hij steeds weer. Dat was heel mooi om te horen". ..Vier jaar eerder was het nog oompleet fout gegaan. Als ze ventienjarige rekende ik er op dat ik naar de Olympische winterspelen van Innsbruck son gaan. Ik presteerde goed °P de 1000 en 1500 meter. Op een bepaald moment las ik in de krant dat Willy de Beer in Innsbruck vier afstanden zou rijden. Ik liet het aan de teenmalige coach Henk Lam berts lezen. Die werd boos. zocht contact met de KNSB en toen bleek dat ze mij volkomen vergeten wa ren bij de inschrijving. Ze nadden te lang gewacht met

de Stem | 1988 | | pagina 6