Nationaliteiten-kwestie ligt Moskou zwaar op de maag Het einde van de WIR komt in zicht .tssgspi BËVEILI4 H 0 even..u UITBLAZEN Rumof WONING] Zweren van Egypte SOVJET-UNIE: 15 DEELREPUBLIEKEN, MEER DAN HONDERD VOLKEREN DE STEM C Begroting* DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 26 FEBRUAR11988 WIM KOCK -DESTEM- Geloofscrisis papier' VOOR UW PEN Zorgzame samenleving I)Ül kSTKM BIN AMSTERDAM UTRECHT - Het straks te laten bepa nigingen. IN DE spotjes van de STER wordt er tegen woordig heel luchtig over gedaan. Last van aambeien? Pak Sperti, spring op de fiets en je rijdt meteen aan kop. We begonnen de serie over woorden en uitdrukkingen die (vrijwel) iedereen kent en begrijpt, doch waarvan de oor sprong of de werkelijke beteke nis moeilijk te achterhalen is, met speen, weet u nog? Speen in de betekenis van aambeien. In een van de vorige afleverin gen citeerde ik de Koenen die voor een voorbeeldtekst ver wijst naar de bijbel, Deutero- nomium XXVII-27, waar in de statenvertaling staat: de Heer zal u slaan met zweren van Egypte, en met spenen, en met krauwsel, waarvan gij niet zult kunnen genezen worden. Over het feit dat de Van Dale 'speen' en 'krauwsel' aan merkt als Zuidnederlandse woorden liet ik enige verbazing blijken. De statenvertaling breng je niet direct in verband met uitgerekend Zuidneder landse vertalers. Maar, zo deelt een Bredase bijbelkenner, die zijn naam liever uit de krant houdt, mij mee: „zeker de helft van de vertalers van de Staten bijbel was van Zuidnederlandse herkomst." Dat raadsel is dus opgelost. Overigens blijkt uit de interessante brief van de Bred an aar dat in de verschil lende bijbelvertalingen de gru welen wel altijd duidelijk, maar zelden zo exact werden aange duid als in de Statenbijbel. Ook in de Willebrord-vertaling staat het nog klip en klaar:(/uA- we). sloeg Asjdod en omge ving met aambeien. (1. Samuel V-6) Wat meer versluierend spreekt de Septuagint: .de Heer moge u slaan met Egypti sche zweren bij uw zitvlak en kwaadaardige schurft en jeukNu is een zitvlak al met al een flinke oppervlakte en daarom wellicht is de Vul gata wat preciezer, sprekend over: Egyptische zweren op dat deel van het lichaam waar de ontlasting wordt uitgeworpen en ook met schurft en uitslag. De oudste Nederlandse bijbel vertaling die de briefschrijver in zijn bezit heeft is die van Moerentorf, Antwerpen uit 1598. Die zegt letterlijk: De Heere slae U metten sweer van Egypten ende dat deel uws li- chaems daer den dreck door comt met schorftheijt oock ende heuexel alsoo ghij niet moecht genesen worden. In dezelfde vertaling - tot slot - staat in 1. Samuel V-6: (De Heere) sloegh die van Azoten in de verborgen plaetse der billen. Inmiddels heeft de reeks va rianten op het oorspronkelijk door Guus Aarts uit Zevenber gen ingebrachte Nieneus met singoren zich aanzienlijk uitge breid. Deze uitdrukking werd gebezigd tegen kinderen die nieuwsgierig waren. Inmiddels is duidelijk geworden dat het gezegde uitsluitend verband hield met eten. Het waren de kinderen die weten wilden wat de pot zou schaften die te ho ren kregen: 'Nieneus meej sin goren' of: 'Mussen meej singo ren spring over d'n hèèrd en as T5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredactetiren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: J 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 'tKleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Drsnl/ral oti qo Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. ge hard loopt kunde ze zien' etc. Voor de 'blokstèèrte' is een mogelijke verklaring aangedra- gen. C.A. de Jonge uit Zeven- bergen schrijft dat in Zeeland E het woord blokstèèrte wordt gebezigd vobr het couperen van 1 een paardestaart tot dichtbij de staartwortel. De moeder van Af. Brood- E van Opdorp uit Zundert zei al- tijd, als er gevraagd werd wat er |j gegeten zou worden: nieuwneu- E zen en vraagschotels en als de kinderen doorvroegen: paarse fj pap met gouden puntjes. De moeder van A.J. Bos uit St.- E Maartensdijk drukte zich iets E kernachtiger uit: vraoge scheten E krijgen geen eten en als de kin- E deren zich daardoor niet lieten E afwimpelen, zei ze: stront mee 1 stripkes. Mevrouw H. van Dongen uit Breda onthield van haar moe- der: ussen met singeloren en je E neus ertussen.. Ook A. van Tete- E ring uit Made heeft het over E (n)ussen; nusse meej singore en spring over d'n hèèrd. Hij veron- E Herstelt dat 'nusse met singore' een fantasiegerecht is. Als we de paarse pap en de stront met E stripkes (streepjes) buiten be- schouwing laten en ons richten op het eerste deel van de uitdruk- E king in al zijn varianten, de fan tasieschotel van Van dus, dan hebben we: Nieneus met singoren Nieneus mesienoren Nieneus meej blokstèèrte Nus meej singoren Nusse meej singoren Ussen meej singeloren Mussen meej singoren Als het een fantasiegerecht is dan is de verspreiding toch erg groot geweest. De combinatie met singoren wordt na 'herres en guns' het vaakst vermeld in de brieven. Televisie en zelfs ra dio waren er niet om een be paalde uitdrukking snel en over een groot gebied te verspreiden. De krant zal het ook niet ge weest zijn. Hoe is dat door iemand gefantaseerde gerecht dan verspreid? Komt het mis schien uit de (kinderliteratuur, oude volksvertellingen of uit het theater? Het moet ergens j| j vandaan komen en ik zou wil- len weten waar vandaan. Ria Duquesnoy herinnert rich van haar vader een uitroep van schrik of verbazing. Jezus fammeraante of zoiets riep hij dan. Zij zou willen weten wat die uitdrukking te betekenen heeft en ik weet zeker dat er le zers zijn die daar iets over kun nen zeggen, want als ik me goed herinner is die uitdruk king in deze rubriek al eens eer der - lang geleden - aan de orde geweest. Ik kan het be trokken artikel echter niet te rugvinden. (Wordt vervolgd). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||l|||||||||||||||||li= Door Ivo Postma DE GOLF VAN nationa listische onrust onder de volkeren in de Sovjetunie heeft nu ook de twee zui delijkste van de vijftien deelrepublieken bereikt, Armenië en Azerbaidjan. Het wordt hoe langer hoe meer duidelijk dat de na tionaliteitenkwestie een van de eerste zorgen van de centrale regering in Moskou aan het worden is. De Sovjetunie is in vele op zichten een ingewikkeld en moeilijk te besturen land. De nieuwe openheid en het stre ven van partijleider Gorbats- jov om maatschappij en eco nomie ingrijpend te hervor men leiden ertoe dat we bijna dagelijks meer te horen krij gen over de omvang van de problemen in het land. Tot en met Gorbatsjovs laatste voorganger Konstan- tin Tsjemenko werd alles dat fout liep verborgen gehouden of verzwegen. Van wijdver breide corruptie in de hoogste partij kringen tot en met wan prestaties en desorganisatie in de industriële produktie. Zelfs het neerstorten van ver keersvliegtuigen kwam offi cieel niet voor. Het is zonder meer verba zingwekkend dat het Kremlin ook de ernst van de nationali teitenkwestie tientallen jaren lang heeft weten te verdoeze len. Het gaat namelijk om honderd verschillende volken. Deze multinationale samen stelling wordt staatkundig weerspiegeld in de federale opbouw van de Sovjetunie, die officieel 'Unie van Socia listische Sovjet Republieken (USSR) heet De deelrepublieken zijn: de Baltische landen Estland, Letland en Litouwen; aan de westgrens Wit-Rusland, de Oekraïne en Moldavië; ten zuiden van de Kaukasus Ge orgië, Azerbeidsjan en Arme nië, en in het Aziatische deel de republieken Kazachstan, Toerkmenistan, Kirgizië, Oezbekistan en Tadzjikistaa De belangrijkste en grootste republiek van de Sovjetunie heet officieel de 'Russische In juli vorig jaar demonstreerden Krim Tataren open en bloot op het Rode Plein in Moskou. Sovjet-Federatieve Socialisti sche Republiek, de RSFSR. Hierin ligt Moskou. Binnen elk van de republie ken treffen we ook nog eens zogenaamde autonome gebie den aan, zoals Nagomo-Kara- bakj in Azerbeidsjan, waarop thans aanspraken worden ge maakt vanuit de aangren zende republiek Armenië, en groeperingen die op centraal bevel uit andere gebieden er gens zijn gedeponeerd. Dat wij deze gecompli ceerde Sovjetunie vaak langs onze neus weg 'Rusland' noe men, doet natuurlijk geen recht aan deze verscheiden heid van volkeren. Zij ver schillen in karakter, taal en cultuur net zo veel als bij voorbeeld Nederlanders, Fin nen en Spanjaarden. Toch hebben ze, om maar eens iets te noemen, in de hele Sovjet unie dezelfde schoolboekjes. Josef Stalin, secretaris-ge neraal van 1922 tot 1953, dacht het probleem van de nationa liteiten wel te kunnen oplos sen. Van de lastigste volkeren liet hij de leiders doodschie ten; miljoenen mensen wer den uit hun vaderland naar andere delen van de Sovjet unie gedeporteerd en in alle deelrepublieken werden func tionarissen uit de RSFSR op hoge posten aangesteld. Bij zonder dramatisch was het lot van de Krimtataren Het Ta taarse bevolkingsdeel van de Krim (ongeveer 200.000 men sen) werd in 1944 naar Cen traal Azië gedeporteerd op beschuldiging van collabora tie met de Duitse bezettings macht. Tijdens het transport, dat zes weken duurde, en in de eerste achttien maanden van de verbanning is, volgens een telling van de Tataren zelf, 46 procent van hun volk omgekomen. Het hechte onderdruk kingsapparaat dat onder Sta- lins leiding tot stand kwam zorgde er voor dat het vervol gens rustig bleef. En als zich toch ergens moeilijkheden voordeden, werden ze in de kiem gesmoord. Alles was on der controle, ook de media die slechts de richtlijnen van de partij publiceerden. En zo is het gebleven, afge zien van een korte periode van betrekkelijke vrijheid in de eerste jaren van Nikita Chroesjtsjov. Totdat partijlei der Gorbatsjov de bel luidde voor het tijdperk van de glas nost. Dat hij daarmee niet de gemakkelijkste weg heeft ge kozen, is gebleken uit de lange reeks protestbetogingen en gewelddadige opstanden die sindsdien in de verre gewes ten aan de buitengrenzen van de Sovjetunie hebben plaats gehad. Sinds het aantreden van Gorbatsjov als partijleider zijn berichten over onrust ge komen uit Moldavië, de Balti sche republieken, en uit de zuidelijke republieken Ka zachstan en Kirgizië, die grenzen aan de Chinese pro vincie Sinkiang. Moldavië is met zijn 4,2 miljoen inwoners de dichtst bevolkte Sovjetrepubliek. Moldavië, dat vroeger Bessa- rabië heette, werd in 1940 aan Roemenië ontfutseld op grond van de geheime stukken bij het verdrag tussen Stalin en Hitler van 1939. De industriële en landbouwstaat Moldavië is economisch een der beste melkkoeien van Moskou. De bevolking spreekt er een taal die dichtbij het Roemeens ligt In de Baltische republieken zijn sinds de afgelopen zomer herhaaldelijk demonstranten de straat op gegaan. Op de spandoeken die zij meedroe gen stonden leuzen tegen de overeenkomst tussen Nazi- duitsland en de Sovjetunie als gevolg waarvan Letland, Li touwen en Estland door dé Sovjetunie werden geanne xeerd Het is verscheidene ke ren tot botsingen gekomen met de politie. Het nationa lisme in deze republieken bij de Oostzee put kennelijk ex tra kracht omdat het ver mengd is met frustraties als gevolg van godsdienst-onder drukking. Ook de Krimtataren herin neren van tijd tot tijd aan hun wens tot terugkeer. Afgelopen wist een groep Krimtataren zelfs de aandacht te trekken met een demonstratie in Mos kou. Deze maand betoogden 1500 Krimtateren in Bekabad, de hoofdstad Bekabad van Oezbekistan waarheen zij destij ds zij n gedeporteerd. Het ernstigste incident met een nationalistisch aspect deed zich tot dusverre in 1986 voor in de Kazachstan. In Alma Ata, de hoofdstad van deze uitgestrekte steppenre- publiek, kwamen twee men sen om het leven bij onlusten, nadat het Kremlin een Rus tot partijleider had laten kiezen als opvolger van een Kazach. De betogingen in Armenië en Azerbeidsjan moeten al enige tijd aan de gang zijn ge weest toen partijleider Mi- chail Goratsjov er vorige week toe opriep dat de partij zich op het hoogste niveau moet beraden over het natio naliteitenprobleem. Gorbats jov zei dat er een speciaal be leid moet worden ontwikkeld voor de verschilende nationa liteiten. Hij noemde dat zelfs „de meest vitale en funda mentele zaak van onze maat schappij". De demonstraties die deze week gemeld werden uit de Armeense hoofdstad Jerewan, vielen op door hun omvang. Het aantal deelnemers werd geschat op 100.000 tot 200.000, hetgeen betekent dat het de grootste niet toegestane beto ging was die ooit uit de Sov- jetunie werd gemeld. De beto gers eisten dan het distriet Nagomo-Karabakj, waar de meerderheid van de bevol king Armeens is, bij hun re publiek wordt ingedeeld. Uit de reactie van de plaat selijke autoriteiten bleek al iets van de nieuwe behoed zaamheid waarmee Moskou de nationaliteiten in de toe komst wenst te benaderen De Armeense partijleider De- mirtjian verzekerde de beto gers, dat „hun verzoek" door de regering zou worden over wogen. Maar Moskou zal wel heel voorzichtig moeten ope reren, omdat het zich geen moeilijkheden met de islami tische bevolking van Azer beidsjan kan veroorloven De betrekkingen tussen de Ar meniërs en Azerbeidsjani's zijn van oudsher gespannen, daar de Armeniërs christenen zijn en de Azerbeidsjani's shi- 'itische moslems. Het nationa liteitenprobleem staat dan ook niet geheel los van Mos- kou's buitenlandse politiek, in dit geval het beleid ten aan zien van Afghanistan, dat wat Moskou betreft weer een isla mitische staat mag worden, als de betrekkingen '"ermee maar goed zijn. cl Jaft tarf nt Door Thom Meens NIEMAND durft het al hardop te zeggen, maar in politiek Den Haag houdt men er steeds meer reke ning mee dat de WIR, de subsidieregeling voor in vesteringen van bedrijven nu toch echt haar langste tijd heeft gehad. Hoewel het regeerakkoord van CDA en WD nog man haftig meldt dat de WIR in ieder geval tot het einde van deze kabinetsperiode blijft bestaan, is de kans daarop de laatste weken erg klein ge worden. Het kabinet kampt met zoveel tegenvallers dat een luxe regeling als de WIR vrijwel zeker niet ongewij zigd in stand kan blijven. De WIR hoorde vroeger tot de open einde regelingen. Dat zijn regelingen waarbij van tevoren niet wordt vastge steld hoeveel geld eraan mag worden uitgegeven. De Tweede Kamer stelt slechts de voorwaarden vast waar aan men moet voldoen om van de regeling gebruik te maken. De studiefinanciering, alle uitkeringen en de huursubsi die vallen onder die categorie. Hoe meer mensen er een be roep op doen, hoe duurder de regeling. In de praktijk valt het gebruik altijd tegen. De studiefinanciering kost nog geen jaar na de invoering al bijna een half miljard gulden meer dan was geschat en de huursubsidie is zo duur ge worden dat het kabinet dit jaar al besloot tot enkele aan passingen. De WIR werd twee jaar ge leden aan een plafond gebon den, nadat de regeling enkele jaren vele miljarden guldens meer kostte dan was geschat. Sinds vorig jaar staat er jaar lijks ruim vier miljard gulden op de begroting als investe ringspremie voor bedrijven. Het plafond heeft niet geleid tot een daling van de uitga ven, eerder het tegendeel. Vo rig jaar bleek dat er aan WIR-premie 2,7 miljard gul den teveel was uitgekeerd. Dit jaar zal dat bedrag nog eens een miljard gulden hoger uit komen. Die overschrijding van dit jaar is voor een deel een boek houdkundige. Ze heeft te ma ken met een andere manier van betalen. Vroeger werd de WIR-premie verrekend met de vennootschapsbelasting. Als een bedrijf 100.000 gulden WIR-premie tegoed had, maar 300.000 gulden vennoot schapsbelasting moest betalen werd dat verrekend. De staat keerde geen WIR-premie uit en verlaagde in ruil de ven nootschapsbelasting met 100.000 gulden. Minister Ru- ding (Financiën) diende ver volgens een rekening van 100.000 gulden in bij collega De Korte (Economische Za ken). Begin dit jaar is die manier van verrekenen terzijde ge schoven. De belastingdiensten vonden dit toch wel erg inge wikkeld. Sindsdien moeten bedrijven voor de WIR-pre mie bij het ene loket aanklop pen en voor de belastingen bij het andere. Het gevolg is dat minister De Korte het geld eerst moet uitgeven aan de Ruding FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP bedrijven, waarna minister Ruding het via de belasting weer terughaalt. Tegenover de WIR-overschrijding van 3,7 milj ard gulden van dit j aar staat dan ook een 'belasting meevaller' van één miljard gulden. Blijft over een bedrag van 2,7 miljard dat ook in 1988 teveel wordt uitgegeven. Rekenaars op de ministe ries wijten die overschrijding voor een deel aan alle onze kerheid die er de laatste maanden is gesticht rond de WIR. Sinds in Den Haag wordt gesproken over aan wending van WIR-gelden voor andere zaken zij n bedrij - ven versneld gaan investeren, beurskrach of niet. De Korte FOTO 06 STEM/JOHAN VAN GURP De discussie over het ge bruik van de WIR is voor een deel door het kabinet zelf aangezwengeld. In het regeer akkoord staat weliswaar dat de WIR tot 1990 in stand moet blijven, maar er staat ook dat delen van de WIR voor andere groei- en structuurverster kende maatregelen kunnen worden bestemd. Feitelijk is daarmee de weg vrij om met WIR-geld een autoweg, brug of tunnel aan te leggen. Daar profiteert het bedrijfsleven immers ook van. De vakcentrale FNV en de PvdA hebben afgelopen maanden ook al plannen in gediend waarbij WIR-gelden worden gebruikt voor andere zaken. De FNV wil de WIR inzetten voor milieu en infra structuur, de PvdA kiest voor een directe aanwending ten behoeve van werklozen. Het regeerakkoord laat beide opties open. Het zegt al leen: „Over eventuele verder gaande verschuivingen kan in de komende jaren pas na overleg met de sociale part ners worden besloten" De WD legt die zin heel anders uit dan coalitiegenoot CDA. Voor de WD betekent dit dat de WIR niet kan wor den aangepakt als de sociale partners (werkgevers en werknemers) niet willen. Om dat de werkgevers uiteraard verklaard tegenstanders zijn van elke verandering in de WIR is voor de VVD de dis cussie al gelijk beëindigd. De WIR moet blijven in de hui dige vorm. Over de over schrijdingen praten de libera len niet. Ze wijzen er slechts op dat een kabinet dat van het bedrijfsleven verwacht dat het banen schept voor werk lozen, niet moet tomen aan de stimuleringsmaatregelen voor datzelfde bedrijfsleven. In CDA-kring heeft men die visie lang gedeeld, maar langzaam sluipt de twijfel binnen. De tegenvallers op de sociale zekerheid (3,5 miljard gulden), de gevolgen van de gelijke behandeling (4 tot 7 miljard gulden) en de tegen vallende aardgasbaten (700 miljoen gulden in deze winter alleen al) hebben het CDA aan het denken gezet. Kun je van uitkeringsgerechtigden (de grootste groep die gebruik maakt van een open einde re geling) verlangen dat ze nog verder inleveren, terwijl het bedrijfsleven schijnbaar on gelimiteerd mag doorgaan met eten uit de staatsruif?, vraagt men zich daar af. In de Senaat is de CDA- fractie al 'om'. Deze week zei senator Franssen dat de WIR best mag worden gebruikt om extra maatregelen te betalen die nodig zijn om de werk loosheid omlaag te brengen. In het kabinet zelf zijn de kampen nog verdeeld. Minis ter De Korte (WD, Economi sche Zaken) is uiteraard tegen elke aantasting van de WIR. Het bedrijfsleven zit in zijn portefeuille. In het CDA-kamp wordt voorzichtig geopperd of de WIR niet kan worden ge bruikt om de beloofde lasten verlichting voor het bedrijfs leven te betalen. Dan kunnen werkgeverspremies worden verlaagd zonder dat het de staatskas extra geld kost De CDA-ministers zien in die oplossing twee voordelen. De lastenverlichting gaat niet ten koste van hun begroting en de WIR is niet meer heilig. Alleen CDA-minister Ru ding zit op de WD-lijn, maar dat heeft een andere reden. Ruding wil voorkomen dat de WIR wordt gebruikt voor an dere zaken omdat het dan on mogelijk wordt de regeling na 1990 geheel af te schaffen. Links en rechts verwachten dat de WD in het kabinet uiteindelijk morrend overstag zal gaan. Want als de WD de WIR tot het eind van deze ka binetsperiode in stand wil houden, rest haar niets anders dan het kabinet snel naar huis te sturen. Van de 4 artikelen van J. Bouwmans over de geloofs crisis bij onze jeugd, zou ik gaarne willen inhaken op het laatste onderwerp: 'Ge loren is niet over te dragen'. Daar ben ik het niet mee eens. Pastoor van Ars en Don Bosco zijn daar destijds levende getuigen van ge weest. Rome heeft met haar 'Ag- giomamento' te veel water in de wijn gedaan. Als de EO er in slaagt om de jeugd te boeien dan is dat omdat er zekerheden worden aan geboden terwijl hun leer nog altijd ketters is. De ka tholieke kerk met haar leer Vtö0 i vjn' moet de EO gemakkelijk kunnen overtroeven en dat gebeurt niet, integendeel. We moeten dan maar niet vragen hoe het in ons land met de katholieke kerk ge steld is. Onze eenheid zijn we to taal kwijt. Ieder pastoor praat z'n eigen zegje en tilt er niet zwaar aan, dat zijn verhaal in strijd is met de leer van de kerk. Geloven is wel overdra gen en men moet beginnen met kleine kinderen (er is een spreekwoord dat zegt: jong geleerd is oud gedaan) en het moet gevoed worden met bidden. De scholen be horen het verlengstuk te zijn van de ouders vooral op godsdienstig gebied. Om geloof te kunnen overdragen is overtuiging nodig. Die overtuiging mis ik in onze kerken. Werkelijk er moet nog veel gebeuren willen onze kinderen behouden blijven voor het katholieke geloof. Niet alleen zijn onze ouders veelal hun geloof kwijt, ook onze katholieke gezagsdra gers zijn het kwijt of men is uitgeblust. Breda P. J. M. Bakx Het ingezonden stuk van P. v. Gurp van woensdag 17 fe bruari en en het daarop vol gend kommentaar van A. Dikman op vrijdag 19 fe bruari over de zorgzame sa menleving, met interesse gelezen. Hoe men de ingezonden stukjes van P. v. Gurp ook bekijkt, positief of negatief, de inhoud wijst in beide ge vallen op een steeds verre gaande sociale verslechte ring van een deel van onze bevolking. En een tweede ling in onze maatschappij, waarvan de kloof steeds groter wordt. Zelfs in het Stern-commentaar, is hierop de laatste tijd regel matig gewezen. Men behoeft dus niet be krompen, eenzijdig, of in tense haatgevoelens t.o.v. het CDA te hebben, zoals door inzender A. Dikman wordt gesuggereerd. „Komt allen tot mij die belast en beladen zijt", zo klonk het eens uit de mond van een vooraanstaand christen. Dat dit woord nog niet tot het CDA is doorge drongen is niet alleen onbe- grijpelijk, maar gezien de houding die vooral CDA prominenten zich aanmeten, beschamend en vernede rend voor zichzelf. Helaas is het nog steeds zo dat 'n deel van ons volk, met oogkleppen op hun ogen rondloopt Ervoor zorgend dat alles wat zich buiten het verkleinde gezichtsveld af speelt, als niet gezien moet worden beschouwd, en zij dus hier niet aansprakelijk voor zijn. Breda C. Gent yan onze verslaggever AMSTERDAM De Vei ging voor de Effectenha heeft gisteren een streep 2et door alle transactie! (jinsdag op de beurs zijr daan in Audet-effecten. pe SER-fusiecommissie de handelwijze van VNT avond na sluiting van de óële biedingstermijn, op aoek van het beursbestuui derzoeken. Het bestuur van de Ve: ring voor de Effectenhandi vraagtekens bij de zaker VNU dinsdagavond in Zi na afloop van het openbari op Audet, met de Hazewii groep heeft gedaan. Het Van onze verslaggever Op het congres van he voor Volkshuisvesting taris Heerma (Volkshi bedoeling is de huren gen met de markt. In gemeenten met een woningtekort zouden de 1 dan hoger kunnen uitv dan in gemeenten waar doende huurwoningen bes baar zijn. Nu worden de huren va steld aan de hand van sta regels van het rijk, dat o< jaarlijkse huurverhoging stelt. Overigens zal er eers Vrijere huren' worden gel rimenteerd. In verschil plaatsen zal worden nage welke effecten een "mar richt' huurbeleid heeft I over verschijnt eind dit] een nota. Heerma yipdt een Tnar richt' huurbeleid een lo gevolg van het feit dat de overheid zich terugtrekt v financiering van huurw (ADVERTENTIE) Bi| Van Heijst weet |e met wie |e praat; het is een zaak met een gezicht. Dat gezicht ziet u i advertentie. Daar kunt u op vertroui Overtuig uzelt Erkend Rol|U Unelo VOlg Bevetgmps- richtli Msutoteur ROM &AT HET tweede kabinet- [loog in het vaandel heeft oat minister Ruding (Finar to)Kt, is ook meer dan eens sociale gezicht van het ki ®ent, hoeft ook geen verwt Er is wat dat betreft wei Pars-I met de regelmaat va fat kabinet tegelijkertijd n Lubbers-ll gaat onvervaarc tórnationaal een tegenvalle "en en het eind van het lie Qe sociale sector wil gaan I Om te bereiken dat de Parken blijven, heeft hij me overschrijding op hun beg andere woorden, als de uiti gevolg van een Eurcp; aan, moet dat departemen ootsen. Begrotingsdiscplin Wie nu denkt dat Ruding wen) aan hetzelfde regiem "ijnister heeft vorig jaar vc «n WIR-premies aan de oi ~'°'ing mocht. Geheel i dat De Korte de waars ™us gehouden krijgt en ILop 2iin begroting hij 3 edoch, het zakelijke in op als het bedrijfslev ^alsnog niet dat De 1 oudt. Een belastingmeevi rak aan begrotingsdiscipli Als dat gebeurt een paa £9 dat er weer voor milja jan gekort, kan je met de ntdekken van het sociale >reng ten spijt.

de Stem | 1988 | | pagina 2