Aardige misdaadkomedie met leuke Kim Basinger Tien operafilms in tien steden 1RIKANEN GELOKT DOOR RIJKE, BLANKE INVESTEERDERS STBANK kkelijkenveilï Generatieconflict in Turkse familie V ^11 T2 OOSTERHOUT Autobedrijf (bedrijf Kees Vermeulen BV IOHANNESBURG - Terwijl de hele -ereld Zuidafrika cul- ireel boycot en steeds nder artiesten chten voor toren- ioge honoraria om op treden in Sun City, loeit de Zuidafri- ;aanse filmindustrie, aar niemand mag het 'eten. ien. [en aantal postkantore rit u dag en nacht, opnemen. Met de gir lag. larten of kaschequ uw giromaatpas en u das. Bosjesman it u betalen zonder tarten aan te pas komf latpas en PIN-code. >ij zo'n 350 tankstatioi e toekomst bij de mee r de giromaatpas? Ha het postkantoor of NADINE' VAN ROBERT BENTON Festival rond Hollywood-vrouwen 'JULIA'S GEHEIM' VAN HYLKEMA H I VRIJDAG 26 FEBRUARI 1988 SPEELFILMS OP TV 00K IN DE BIOSCOOP DE STEM^ ilm bloeit in Zuidafrika raardcn voor het bij pr BV, Heemstede. n er n. alle stilte werken he iende Amerikaanse arties- m als Robert Wagner, Ca- neron Mitchell en zelfs Peter Fonda aan films in iuidafrika. En dat terwijl 20 Amerikanen uit de ïlmindustrie de organisa- ie Filmmakers Eén Tegen Ipartheid FUAA hebben ipgericht om te voorkomen iat Amerikaanse films nog in Zuidafrika worden uit- jebracht. .Normaal gesproken zijn pro- lucenten blij met publiciteit lond hun films, maar wij mij len publiciteit als de pest", zei Chris Davies van Cue Films te- ;en de AP-verslaggeefster. ,Wij proberen de filmindustrie iiier te laten groeien en wat jij doet zou daar in een klap een eind aan maken". Op dit moment werken vijf onafhankelijke Amerikaanse producenten in Zuidafrika en er zijn er nog drie onderweg. Voor de zomer zullen zij in to taal 20 speelfilms hebben ge maakt. „Als er thuis werk was, zou ik hier niet zitten", zei een regisseur die anoniem wilde blijven. De afgelopen drie jaar zijn honderden Britse en Ameri kaanse filmmakers naar Zuid afrika gevlogen om daar ge bruik te maken van het vaak spectaculaire landschap, maar vooral ook van de enorme hoe veelheden geld waar rijke blanke investeerders mee in hun maag zitten, nu ze het nog maar in zeer beperkte mate naar het buitenland mogen sturen. Amerikaanse acteurs die in Zuidafrika arriveren, of het nu is om te filmen of om een su permarkt te openen, worden steevast behandeld als idolen uit het Gouden Tijdperk van Hollywood. De meeste acteurs, regis seurs, producenten en technici weigeren te vertellen aan welke films zij in Zuidafrika werken, uit angst voor boycot acties door anti-apartheids- groepen en uit angst voor hun reputatie. Gary Busey, die een hoofdrol speelde in 'The Buddy Holly Story' en zijn landgenoot Ray Sharkey werken aan 'Act of Piracy', een produktie van To- ron Films. „Onze opvatting is dat wij er geen probleem mee hebben hier films te maken als die films de moeite van het ma ken waard zijn", zei producer Edgar Bold. „Deze film gaat over Griekenland en Afrika en dus schieten we de Afrikaanse scenes hier in Afrika". Peter Fonda: ■waarom ik ben." m „Jane weet Zuidafrika Een andere film, die wordt ge maakt in de woestijn van het door Zuidafrika bestuurde Zuidwestafrika, ofwel Nami bië, is 'Red Scorpion'. In de hoofdrol speelt de Zweedse bo- dy-builder en acteur Dolph Lundgren (Rocky IV) een ge deserteerde Sovjetsoldaat die bevriend raakt met een bosjes man. De bosjesman, de 95-ja- rige Ragostaan Kruiper, en zijn 30 familieleden die optreden als figuranten in de film, gebrui ken hun honorarium om een wildfarm te kopen, waar zij hun traditionele levenswijze kunnen voortzetten. Robert Vaughan, David McCallum en Ernest Borgnine Robert Wagner, hier met Jill St. John: reclame voor hotel-casino en supermarkt-keten - FOTO'S AP zullen in april en mei in Zuid afrika en Namibië opnamen maken voor de film 'Skeleton Coast'. Peter Fonda werkt in die periode aan de film 'Free dom Fighters'. De film gaat over huurlingen in de Filipij- nen. Fonda vertelde dat hij voor hij naar Zuidafrika ging met zijn zuster Jane had gepraat. Jane Fonda is een van de be kendste linkse activisten van de VS. „Zij weet waarom ik hier ben. Ik werk aan een film en die wordt toevallig in Zuid afrika opgenomen", zei hij. Fonda's eerste belangrijke film, 'Easy Rider', werd overi gens in Zuidafrika verboden. Vorig jaar gingen Robert Wagner en Jan-Michael Vin cent naar Zuidafrika om re clame te maken voor een nieuw hotel-casino en een super marktketen. Dagenlang wer den zij van het ene feest naar het andere gesleept, versche nen ze in praatprogramma's en werden al hun schreden ge volgd door'de Zuidafrikaanse pers. Cameron Mitchell werd een nationale held in Zuidafrika toen de tv-serie 'High Chapar ral' daar, tien jaar na het de buut in de VS, op de televisie verscheen. Mitchell maakte vo rig jaar drie films in Zuid afrika en heeft er nog drie films op het programma staan. „Zuidafrika is een van de >vv VÏ hi «v O io Door Marjan Mes JAREN vijftig, Texas. Het echtpaar Ver non en Nadine Hightower staat op het punt te scheiden, maar een criminele zaak brengt hen weer dichterbij elkaar. Beiden blijken gehaaid als het er op aan komt de wet te slim af te zijn. De mis daad versterkt in dit geval de liefde. En Kim Basinger en Jeff Bridges spelen het Texaanse duo erg leuk, compleet met zuidelijk accent in 'Nadine'. De film werd gemaakt door Robert Benton, die ooit meeschreef aan het scenario van 'Bonnie and Clyde', maar pas echt naam maakte als regisseur van het sentimentele echtscheidingsdrama 'Kramer versus Kra mer'. Met 'Nadine' heeft Benton zich laten verleiden tot het maken van het soort film, dat op het ogenblik erg in de mode is; de mis daadkomedie. Zijn scenario is evenwel net wat slimmer en leuker dan van de meeste films in dit genre, al valt de spanning niet te snijden en val je ook niet om van het lachen. Het echtpaar Hightower heeft wel iets van het iegendarische/ misdaadduo Bonnie en Clyde bij wie dé wederzijdse liefde ook groeide naarmate zij dieper in de misdaad verzeild raakten. Maar in 'Nadine' gaat het heel wat luchti ger toe. Schoonheidsspecialiste Nadine heeft bij een louche fotograaf naaktfoto's laten ma ken, waar zij nu spijt van heeft. Juist op het moment dat zij ze komt opeisen, wordt de man neergestoken. Zij is dus hoogst verdacht. Maar dat is niet de reden dat zij de politie achter zich aan krijgt. Per ongeluk heeft de fotograaf haar namelijk geheime fotokopieën gegeven van verkeersplannen waarvoor een kostbaar stuk land moet wijken. Een corrupte sheriff wil dit document in handen krijgen en achtervolgt met zijn louche mannetjes het echtpaar Hightower. Nadine heeft meteen be grepen dat er geld met de foto's valt te ver dienen. Maar wanneer de documenten bij toeval in handen van Vernon komen, raken zij toch weer op elkaar aangewezen. Gezamenlijk ontsnappen zij via een woeste autorit aan de politie. Nadine raakt opnieuw gecharmeerd van de avontuurlijke kant van haar bijna ex- man. Deze krijgt het eveneens opnieuw van haar te pakken en moet een dom blondje, met wie hij beloofd heeft te trouwen, kwijt zien te raken. Dat kost weinig moeite, want als deze Texaanse in de gaten krijgt dat hij haar be driegt, laat ze het met veel tamtam afweten. Vernon hoopt een slag te kunnen slaan met de foto's teneinde zijn bijna failliete bar te red den. Hiermee wordt hij ook nog eens gechan teerd. Kim Basinger en Jeff Bridges in de misdaadkomedie 'Nadine' FOTO 7DI-STAR. De achtervolgingen van het echtpaar door twee domme krachten krijgen enkele span nende momenten met als hoogtepunt de ont snapping via een kapotte ladder die tussen twee huizen hangt. De spanning wordt tel kens gerelativeerd door de vooral komische overpeinzingen van Nadine, die door Kim Ba singer heel leuk wordt gespeeld. Een onaf hankelijk vrouwtje dat precies weet wat ze wil en dat zich niet in het minst uit het veld laat slaan door het feit dat ze zwanger is. Dat was ze trouwens al toen ze Vernon wilde ver laten. Nu ze weer verliefd op elkaar zijn, komt het goed. 'Nadine' van Robert Benton draait in Casino 2 in Breda. CONCORDIA in Breda organi seert een 'Festival Vrouwelijke Komiek'; van 3 tot en met 16 maart. Er worden twaalf oudere Hollywood-films ver toond met een komische vrou welijke hoofdrol. Daarbij gaat het o.a. om Jean Harlow, Claudette Colbert, Lu- rille Ball, Carole Lombard, Ma rilyn Monroe, Shirley Maclain en Mae West. Op 17 maart volgt een serie films, die gebaseerd rijn op Nederlandse literatuur. Tot en met 31 maart zijn o.a. te zien: 'Als twee druppels wa ter', 'Dokter Pulder zait papa vers', 'Menuet', 'Dorp aan de ri vier' en 'De vierde man'. Van onze filmredactie TIJDENS de laatste Neder landse Filmdagen in Utrecht trok 'Julia's Ge heim' van de Nederlandse cineast Hans Hylkema te recht de aandacht. Een inte gere speelfilm over het ge neratieconflict in een Turkse familie in Neder land. Het Turkse meisje Arzu (goed geacteerd door Funda Müjde) repeteert in het geheim haar rol in 'Romeo en Julia' van Shakespeare voor een school- uitvoering. Haar vader mag het niet we ten, niet omdat hij een akelige man is, maar omdat Turkse meisjes nu eenmaal niet geacht worden zich onafhankelijk op te stellen in zijn traditionele opvatting. In 1982 maakte Hyl kema al een televisiefilm in do cumentaire vorm over de aan passingsmoeilijkheden van een Turks gezin in Nederland. Daarna maakte hij naam met 'De Mannetjesmaker', waarin Gerard Thoolen subliem de ti telrol vertolkte; een aan de morfine verslaafde KVP-advi- seur. Ook die film over de poli tieke praktijken van bekende KVP'ers als Schmelzer had iets documentairs; een kenmerk waaraan 'Julia's Geheim' ook niet helemaal ontkomt. De Turkse Arzu is hevig geobsedeerd door haar rol, waarin ze met een schok para lellen met haar eigen leven herkent. Haar vader heeft haar, tegen haar wil, als echt genote beloofd ahn een buur jongen van haar grootvader in Turkije. De repetities voor de schooluitvoering vereisen een zenuwslopend dubbelleven, omdat men thuis niets weet van Arzu's toneelactiviteiten. Ook haar broer moet zijn zelfstandigheid moeizaam ver overen. Hij is van huis wegge lopen om in een kraakpand te gaan wonen. Door een ongeluk kig toeval komen Arzu's ouders toch achter haar geheim. Arzu heeft niet in de gaten dat haar vader door zijn verblijf in Ne derland ook een ontwikkeling heeft doorgemaakt, waardoor hij geneigd is om een indivi duele partnerkeuze goed te keuren. TT Haar angst voor de uit huwelijking is dus niet hele maal terecht, hetgeen tot een dramatische ontwikkeling leidt. Toch speelt zij uiteinde lijk zeer succesvol haar Julia- WvH laatste plekken waar je nog met een camera van horizon naar horizon kunt draaien, zonder dat je hoogspannings masten tegenkomt", zei Mit chell. Volgens de Britse producent Harry Alan Towers, die al meer dan 20 jaar in Zuidafrika films produceert, stroomt 75 tot 90 procent van het in een film geïnvesteerde geld terug in de Zuidafrikaanse economie, in de vorm van salarissen aan zwarte en blanke medewer kers. Cameraman Harmon Cusack zei dat de relatief lage lonen voor Zuidafrikaanse filmploe gen ook een belangrijke rol spelen. „De feitelijke produk- tiekosten zijn veel lager. De wisselkoers voor de Ameri kaanse dollar en het pond te gen de rand.betekent dat een producent een film tegen een zeer gunstig tarief kan finan cieren, en er zijn heel veel Zuidafrikaanse investeerders die graag willen investeren". ZATERDAG Time flyer (USA 1985, Ned. 1,20.28 uur). Jongetje droomt van zijn grootvader, een vermaard vlieger, die hij nooit heeft ge kend. Met de tijdmachine van de buurman gaat hij op zoek. Magic moments (Italië 1986, Ned. 2, 23.15 uur). Komedie van Luciano Odorisio over jongeman, die korte verhouding heeft met een tv-journaliste. Als hij drie jaar later hoort, dat ze een zoontje heeft, zoekt hij opnieuw contact. Das Lied 1st aus (Duitsland 1930, Did. 2,14.30 uur). De tragi sche liefdesgeschiedenis van een gevierde operette-zangeres en haar secretaris. De schlagers zijn van Robert Stolz. Deux hommes dans la ville (Frankrijk 1973, Did. 2,22.15 uur). Bankrover wil na vrijlating nieuw leven beginnen. Met de hulp van een begripvolle reclasseringsambtenaar lijkt dat aanvankelijk ook te lukken. Met Alain Delon en Jean Gabin. Beneath the Planet of the Apes (USA 1970, Did. 2,23.45 uur). Op zoek naar een verdwenen collega komt een astronaut in 4955 op de door een atoomoorlog verwoeste aarde terecht. Vervolg op 'Planet of the Apes'. Schlussakkord (Duitsland 1936, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Melo drama van Detlef Sierck (Douglas Sirk), waarin een vrouw haar pasgeboren zoontje in de steek laat voor een man. Ja ren later wordt ze huishoudster bij het echtpaar, dat hem heeft geadopteerd. Captains Courageous (USA 1937, België 1,16.00 uur). Verhaal van Rudyard Kipling over een verwend rijkeluiszoontje, dat uit zee wordt opgepikt en van een Portugese matroos een heropvoeding krijgt. Met Spencer Tracy. ZONDAG The return of the soldier (Engeland 1982, Did. 1, 24.00 uur). Tijdens de Eerste Wereldoorlog keert een Engelse officier met een zware shock van het front terug, waardoor de laat ste vijftien jaar van zijn leven werden uitgewist. Met Alan Bates, Julie Christie en Glenda Jackson. Black narcissus (Engeland 1947, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Vijf nonnen proberen in een afgelegen streek in de Himalaya een missiepost op te zetten. MAANDAG Greystoke, the legend of Tarzan, lord of the apes (USA 1984, Ned. 2, 20.15 uur). Christopher Lambert speelt de door apen opgevoede jongeman, die door een Belgische ontdekkings reiziger wordt ontdekt. Histoire d'Adrien (Frankrijk 1980, Did. 1,23.00 uur). Buiten echtelijke boerenzoon wordt door zijn grootouders opgevoed. Vooral zijn grootvader laat hem voortdurend voelen, dat hij ongewenst is. Film van Jean-Pierre Denis. DINSDAG Neues vom Hexer (W.-Duitsland 1965, Did. 2, 20.15 uur). Ed gar Wallace-thriller, waarin de mysterieuze 'Hexer' een aantal raadselachtige moorden oplost. Vervolg op 'Der He xer'. WOENSDAG Hakkari de bir mevsim (Turkije 1982, Did. 2, 22.40 uur). Jonge onderwijzer uit Istanboel wordt naar een gebied in Anatolië verbannen, waar hij de taal niet kan verstaan. Big brown eyes (USA 1936, Did. 3 WDF, 22.30 uur). New- yorkse manicure helpt haar vriend, een rechercheur, bij het oplossen van misdaden. Romantisch detective-verhaal met Joan Bennett en Cary Grant. The kiss (USA 1929, België 2,20.15 uur). Laatste stomme film van Greta Garbo. Als echtgenote van een jaloerse koopman komt ze in de problemen, wanneer een jongeman verliefd op haar wordt. DONDERDAG 40 m1 Deutschland (W.-Duitsland 1986, Did. 2,22.55 uur). Uit angst voor vreemde invloeden sluit een Turkse gastarbeider zijn vrouw op, als hij gaat werken. De film werd onlangs door de VPRO uitgezonden. Breezy (USA 1974, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Jong hippie- meisje kruist het pad van een oudere gescheiden man en klampt zich aan hem vast. Kay Lenz en William Holden in een romantische film van Clint Eastwood. M 1 rol, waarin haar vader zijn eigen situatie herkent. De paralellen tussen stuk en realiteit zijn wel wat erg na drukkelijk en voorspelbaar, wat niet wegneemt dat een boeiend portret wordt gegeven van een interculturele gemeen schap, met name ook van de middelbare school in de Bijl mer waar een groot deel van de handeling plaats heeft. De be geleidende muziek is van de Surinaams-Turkse Hasan Band, die zondagmiddag in 't Hijgend Hert in Breda concer teert als onderdeel van het Fes tival Cultureel Gekleurd. 'Julia's Geheim' van Hans Hylkema draait tot en met 2 maart in Filmhuis Concor dia Breda in Festival Cultu reel Gekleurd. 'Amsterdamned' van Dick Maas blijft te zien in Grand Theater in Breda, Centraal in Geertruidenberg, Cinem'ac- tueel 2 in Bergen op Zoom, City 2 in Roosendaal, Luxor in Terneuzen en De Koning van Engeland in Hulst. Helemaal op de actie toegesneden thriller over een moordmysterie in de Amsterdamse grachten. 'A night on the Town' van Chris Columbus gaat door in Ca sino 4 in Breda. Aardige komische tienerthriller over een babysit die met de haar toevertrouwde kinderen in de on derwereld van Chicago belandt. 'Fatal Attraction' is nog steeds geprolongeerd in Casino 1 in Breda, Cinem'actueel 1 in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland in Hulst. Onaangename maar zeer spannende thriller over de wraak van vrijgezel Glenn Close op haar ge trouwde minnaar Michael Douglas. The Last Emperor* van Bertolucci gaat weer verder in Ca sino 3 in Breda. Het vierde deel van 'Jaws' (The Revenge) is te zien in Centraal in Geertruidenberg. 'Crazy Love' van de Belg Dominique Deruddere draait nog een week in Cinésol 2 in Breda. Aparte film over een gevoe lige jongen die tot de drank gedoemd is en wiens contact met meisjes, later vrouwen verstoord is. De derde episode is ont leend aan een verhaal van de Amerikaanse schrijver - van de zelfkant Bukowski. Prachtig spel van o.a. Josse de Pauw. 'Dirty Dancing* loopt nog altijd storm, nu in Breda over drie zalen verdeeld, in Mignon, Cinésol 1 en 3. Verder in City 1 in Roosendaal, Roxy 1 in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland in Hulst. Pakkende muziek- en dansfilm over een meisje dat de jaren zestig in een vakantiekolonie haar on schuld verliest door de 'dirty mambo'. ■Hector* met de Vlaamse komiek Urbanus is nog in enkele matinees in Cinésol 1 in Breda te zien en in De Nobelaer in Etten-Leur. Van onze filmredactie TIEN operaverfilmingen worden in de periode 20 maart tot en met 23 mei op zondagmorgen vertoond in tien Nederlandse steden, waaronder Den Bosch (Ca sino), Rotterdam (Cinera ma) en Hulst (De Koning van Engeland). Het is een initiatief van Pearl Films uit Amsterdam, dat nieuwe filmkopieën heeft laten ma ken in dolby-stereo. Het gaat om authentieke opera-uitvoeringen onder lei ding van befaamde dirigenten 'en met belangrijke solisten en dus niet om geromantiseerde operafilms. Op het programma staan: 'Macbeth' van Verdi met Leo Nucci in de titelrol en Riccardo Chailly als dirigent; 'Fidelio' van Beethoven o.l.v. Karl Böhm, 'Le nozze di Figaro' van Mozart o.l.v. Böhm, 'Salome' van Richard Strauss o.l.v. Böhm, 'Tannhauser' van Wag ner o.l.v. sir Colin Davis en in de regie van Götz Friedrich, 'Falstaff van Verdio o.l.v. Solti, 'H Barbiere di Siviglia' van Rossini o.l.v. Claude Abbado, 'Tosca' van Puccini, 'Cosi fan tutte' van Mozart, 'Cavalleria Rusticana' van Mascagni en 'I Pagliacci' van Leoncavallo. De laatste twee zijn geregis seerd door de befaamde Ita liaanse filmer, toneel- en ope raregisseur Franco Zeff irelli.

de Stem | 1988 | | pagina 21