Uitbreiding naaktstrand van de baan Boete voor schipper zonder certificaat RAADSLID AARDENBURG: SCHOOLMEESTERACHTIG GEDRAG Eerste kasasperges: 20 per kilo KMS ontslaat ruim 150 werknemers in kader van sanering AMSTERDAMNED HEEFT 'T NEDERLAND KRIJGT 'T NU IN 90 BIOSCOPEN Oostburgse politie rolt bende op Wethouder Oostburg opent VYY-infopost POLITIERAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS CDA wil gemeente-archief naar Middelburg verhuizen GEVAAR ENIGE GR DE STEM VAN ZEELAND 4 VRIJDAG 26 FEBRUAR11988 OOSTBURGSE COMMISSIE KIEST VOOR PAS OP PLAATS AARDENBURG - Het college van burgemeester en wethouders van Aardenburg laat het ambte narenkorps te vaak zijn huiswerk overmaken. Hierdoor is, volgens raadslid W. van Helden (Ge meentebelangen), het gemeentelijk personeel ge frustreerd en gedemotiveerd geraakt. Futiliteiten EERSTE RONDE GROTE OPERATIE Bemiddeling Inbreker gevat Inbraak Dameskleding weg Aardenburg Cadzand Eede Oostburg 'DAAR BETER DAN IN AARDENBURG' DE NIEUWE FILM VAN DICK MAAS lWe net ove nen mai A.C paL Het vesl hee wee ons mer Het een op uit, blijl dez keli Al jarenlang is si smaakversterker voegd, een omstrf dies vóór en teger kerindustrie nu re Rood and Drug A stantie op het geb sie gekomen dat s T20 Van onze verslaggever OOSTBURG - De voorge nomen uitbreiding van het naaktstrand bij de Nieuwe- sluis in Groede is zo goed als zeker van de baan. De vertegenwoordigers van de CDA-fractie, de WD en Dorpsbelangen en Toerisme (D&T), alsmede Recron-verte genwoordiger A. Boomert ble ken donderdagmiddag tijdens de vergadering van de recrea tiecommissie in Oostburg wei nig te voelen voor het uitbrei den van de mogelijkheden voor naaktrecreatie aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust. Recron-zegsman Boomert stelde het gemeentebestuur voor om op het gebied van de naaktrecreatie pas op plaats te maken. „Enkele jaren geleden zijn we begonnen met een proef om naaktrecreatie aan onze kust strook mogelijk te maken. Die proef is destijds gelukt. Dat wel, maar om nu een deel van het textielstrand bij het naakt strand te voegen dat gaat mij te ver. Temeer omdat de druk op het strandgedeelte tussen Nieuwesluis en veerhaven Breskens, waar dagelijks zo'n 6300 mensen in de zomer op vertoeven, door de deltawerken in dit gebied de komende twee jaar sterk toenemen zal. Be perk de naaktrecreatie nu dan ook tot het eertijds aangewezen strandvak. Zorg dat er een goede beschutting wordt aan gebracht en wacht dan de dijk- werkzaamheden en de resulta ten van de zandsuppletie af," zo adviseerde Boomert het colle ge. Raadslid I. de Hullu (D&T) was het in grote trekken met Boomert eens. Ook de WD'er J. Provoost was gekant tegen een oostelijke uitbreiding. Hij pleitte wel voor de creatie van kunstmatige duintjes tegen de dijk bij het strandvak, waar door de recreanten zonder zwempak wat uit het zicht zou den zitten. Het CDA-commissie-en raadslid L. Cuelenaere-Faes was verbaasd over het feit dat het college, ondanks verzet te gen de uitbreiding van het naaktstrand, telkens met nieuwe voorstellen af kwam zetten. Dit was voor voorzitter J. de Vries (wethouder van recrea tiezaken) de druppel die de em mer deed overlopen. Na alle negatieve reacties gehoord te hebben stelde hij verontwaar digd „Ik steek in deze zaak geen energie meer; ik vertik het om hier nog iets aan te doen. Het resultaat van deze afwijzing zal zijn dat straks de textielstranden overwoekerd zullen worden door naaktlo pers en dan is er pas sprake van een ware integratie." Forse kritiek op college OOSTBURG - De rijkspoli tie in west-Zeeuwsch- Vlaanderen is er in ge slaagd een inbrekersbende op te rollen. In totaal wer den vijf mannen aangehou den, die verschillende in braken en pogingen daartoe in Oostburg en Terneuzen op hun kerfstok hadden. Het vijftal is inmiddels weer op vrije voeten ge steld. De zaak kwam aan het rollen toen bewoners in de buurt van Oostburgse industrieterrein de politie attendeerden op enkele personen die zich onder ver dachte omstandigheden ophiel den op het terrein van groot handelaar Smit. Surveillerende agenten hielden toen de 23-ja- rige A. O. uit Terneuzen en de 37-jarige P.W. uit sas van Gent aan. Omdat niet kon worden vastgesteld dat het tweetal strafbare feiten gepleegd had werden zij weer op vrije voeten gesteld. Nader onderzoek wees echter uit dat de twee wel gepoogd hadden om bij Smit binnen te komen. Naar aanleiding van deze kwestie hield de Oostburgse politie nog de 25-jarige A.H. uit Terneuzen, de 27-jarige H. W. uit diezelfde plaats en de 46-ja- rige J.H. uit Hulst aan. Tijdens het verhoor bekenden zij de da ders te zijn van drie inbraken, die begin dit jaar in Terneuzen werden gepleegd. De 46-jarige Hulstenaar, zo liet de politie woordvoerder weten, wordt ge zien als de stuwende kracht van de bende. De 'schoolmeesterachtige opstelling' van het gemeente bestuur leidt vervolgens tot vertraging in de besluitvor ming, hetgeen de fractie Gemeentebelangen als 'een er gerlijke zaak' ervaart. ■pw Fractievoorzitter Van Helden was donderdagavond tijdens de behandeling van de gemeente begroting voor 1988 ('lang ver wacht en toch gekomen') niet bepaald mild met zijn kritiek aan het adres van het college. Onomwonden stelde hij vast dat de gerezen fricties tussen het college en de ambtenaren te wijten waren aan de opstelling van het dagelijks bestuur en met name burgemeester E. Jongmans. Het voornemen van het gemeentebestuur om, met een gezamenlijke inspanning, te proberen de gerezen fricties op te lossen, heeft bij Van Hel den vragen opgeroepen. „Kan het college wellicht eens duidelijk waaruit die in spanning zal bestaan", scho telde hij Jongmans voor. Van Helden verweet het college een weinig coulante opstelling je gens het ambtenarenkorps. „Het gemeentebestuur vergroot door haar werkwijze de werk druk onnodig en sluit autori tair de oren als hierover ge klaagd wordt", aldus de frac tievoorzitter. Snerend merkte Van Helden op dat Jongmans minder aan dacht zou moeten besteden aan futiliteiten. Weinig lovende woorden ook voor Jongmans' methode om burgers te betrek ken in de besluitvorming over bepaalde onderwerpen. „Een bron van vertraging en extra werk liggen ook in het feit dat het gemeentebestuur met een VLISSINGEN (ANP) - Tussen de 150 en 170 werknemers van de scheepswerf Koninklijke Maatschappij de Schelde in Vlissingen en Terneuzen hebben donderdag avond een ontslagbrief van hun directie in de bus gekre gen. Daarnaast hebben enkele tientallen andere werkne mers per brief een andere werkplek aangeboden gekre gen. Dat heeft FNV-districtsbestuurder W. Waumans donderdagavond bevestigd. De massale ontslagaanzegging heeft, hoewel de werknemers wisten dat er ontslagen zouden vallen, toch grote consternatie bij de betrokkenen teweegge bracht. Volgens Waumans heb ben directie en bonden na over leg besloten om aan de onze kerheid onder de 2.800 werkne mers van de Schelde een einde te maken door de ontslagaan vrage donderdagavond ver vroegd bij de mensen in de bus te doen. In de brief wordt de betrokke nen wel hulp en bemiddeling bij het zoeken naar een andere baan aangeboden. De bonden zullen voor de nu ontslagen werknemers dinsdag en don derdag informatiebijeenkom sten beleggen. Twee weken geleden bereik ten de gezamenlijke bonden en de directie van de Schelde een principe-akkoord over de af slanking van het bedrijf. De werknemers gingen daarna in grote meerderheid akkoord met de inlevering van 1,5 pro cent van hun loon gedurende vier jaar om een afvloeiingsre geling voor 57-jarigen en oude ren mogelijk te maken. Met dit geld en een forse bijdrage van het bedrijf zelf is er een pot voor een sociaal-plan van 14 miljoen gulden ontstaan. Voor deze vervroegde-uittredingsre geling hebben zich al 180 werk nemers van 57 jaar en ouder vrijwillig aangemeld. Voor mensen onder de 57 jaar is er maar een heel magere afvloei ingsregeling voorhanden. Districtsbestuurder Wau mans zei donderdagavond on danks de forse afslanking van de KMS niet optimistisch ge stemd te zijn over de toekom stige werkgelegenheid bij dit bedrijf. De bedrijfstak zit in een heel moeilijke hoek. Maar zonder deze verplichte ontsla gen zou de directie van De Schelde het nu niet gered heb ben, aldus Waumans. Door de reorganisatieplannen zullen tussen de 500 en 600 arbeids plaatsen bij de KMS moeten vervallen. Voor een deel zal dat gebeuren door natuurlijk ver loop, een ander deel door vrij willige uittreding en de rest zal door gedwongen ontslagen moeten verdwijnen. steeds groter wordende fre quentie met burgers praat. Als dit een constructieve bijdrage kan leveren aan de besluitvor ming is het uiteraard een goede zaak. Niettemin moet er tel kens een ambtenaar komen op draven om van die gesprekken verslag te maken. De persoon in kwestie moet niet alleen aanwezig zijn, hij moet ook het verslag schrijven en vaak nog corrigeren, omdat stijl of in houd niet naar de zin is van het college". Van Helden zei te hopen dat de fricties tussen ambtenaren en college dit jaar voorgoed tot het verleden zullen behoren. „Eigenlijk zou dat speerpunt nummer een voor het college moeten zijn", aldus de criticas ter. Het D66-raadslid H. van Rie veegde de vloer aan met het college. „Dit college", zo begon hij zijn verbale aanval, „is niet eens in staat om zelf met ideeën te komen. Dure adviesbureaus worden ingeschakeld om plan nen te bedenken. Initiatieven uit de burgerij worden niet eens bekeken, laat staan se rieus genomen". Van Rie be schuldigde het gemeentebe stuur ervan geen vertrouwen te hebben in het ambtenaren korps en de raad dom te hou den. De D66'er drong vervol gens aan op een flinke koers wijziging van het college. „Let wat meer op de grote zaken en wat minder op de detailkwes ties, dat voorkomt heel wat fricties", aldus Van Rie. Burgemeester Jongmans was weinig verheugd met de kri tiek. „Het is absoluut niet zo dat dit college zout op alle slak ken legt. Hetgeen hier wordt aangevoerd als klachten van medewerkers, dat zijn geen al gemene klachten. De klagers moeten maar eens naar zichzelf kijken", reageerde de burge meester. Jongmans stelde dat het col lege wel degelijk vertrouwen in de ambtenaren had. „We stre ven ernaar en zullen dat blij ven doen om in informele- en werkcontacten de verstand houding zo goed mogelijk te la ten zijn", aldus Jongmans. Ook het verwijt dat dit college traagheid in haar vaandel droeg verwees Jongmans naar de prullenmand. „Wie zegt dat er weinig gebeurt, moet de in vesteringslijsten van voor gaande jaren en de lijst van voorstellen aan de raad eens naast elkaar leggen, dan kan zo gezien worden wat er allemaal onder dit college tot stand is gekomen", aldus Jongmans. C. Hopmans uit Halsteren oogst de eerste asperges. - FOTO DE STEM BEN STEFFEN Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Bij de Coöperatieve Veilingvereniging Bergen op Zoom en om streken zijn deze week de eerste kasasper ges aangeboden. Het betrof een partij asperges van dertien kilo, geteeld door tuinder C. Hopmans uit Halsteren. De partij is opgekocht door drie handelaren voor respectievelijk 22,20, 21,70 en 19,90 per kilo. De asperges zijn wel in de kas, maar zonder bij verwarming op natuurlijke wijze gegroeid. Ze komen van de zogenaamde voorsteek. Dat wil zeggen dat de asperges worden geoogst voordat de aspergebedden worden opgemaakt. Asperges van deze voorsteek zien er met veel blauwe koppen minder fraai uit dan die van op gemaakte bedden. Dit uiterlijk beïnvloedt de prijs. Het tijdstip van oogsten is ten gevolge van het zachte winterweer uitzonderlijk vroeg. Vorig jaar boodt Hopmans op 2 april als eerste bij de veiling van Bergen op Zoom kasasperges aan. De opbrengst van zijn vroege partij stelt de teler beschikbaar voor een goed doel. OOSTBURG - Wethouder J. de Vries (recreatie) opent woensdag 2 maart om 17.00 uur officieel de nieuwe in- formatiepost van de VW Oostburg. De post is onder gebracht in de (vernieuwde en de uitgebreide) zaak van tijdschriftenhandel/siga ren winkel/ kappersbedr ij f G. Carpentier aan het Een hoornplantsoen. Met deze locatie is het VW- bestuur erin geslaagd opnieuw in het centrum van Oostburg een aanlooppunt voor de toerist te creëren, nadat ruim dertig jaar de post was ondergebracht bij Boekhandel Ouwendijk aan de Burchtstraat. Behalve als punt waar di verse folders, beschrijvingen van toeristische routes en an dere recreatie-informatie te verkrijgen zijn is er opnieuw een verkooppunt voor de zeer gewilde VW-Geschenkbon- nen. De nieuwe info-post is zes dagen per week van maandag tot en met zaterdag geopend. Daarnaast kan men er ook op de gebruikelijke koopavond (woensdag) terecht. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het ontbre ken van een certificaat van deugdelijkheid, geconsta teerd op 20 juni van vorig jaar, leverde schipper A.T uit Schoondijke gisteren een boete op van 150 gulden. Op die bewuste dag werd T. als gezagvoerder op de 'Catharina' aangehouden op de Wester- schelde, ten westen van de zo genaamde 'schepenlij n'. Hij voer er met sportvissers, zoals hij wel vaker doet voor eige naar L.K. uit Breskens. Zich van geen kwaad bewust liet T. zijn papieren doorsnuffelen. Hij wist dat het schip nog on langs was gekeurd, „maar dat duurt altijd een aantal weken voordat de papieren binnen zijn", zo zei hij. K., die als ge tuige was opgeroepen, had ver schillende papieren bij zich, maar kon daarmee kanton rechter mr. B. Verhoeven niet overtuigen. Een papiertje, de grootte van een notitieblaadje, waarop stond dat er een defini tief keuringsbewijs zou volgen, volstond niet. En het defini tieve bewijs had K. nu net niet kunnen vinden, omdat hij pas verhuisd was. De eigenaar raakte hierover tamelijk opgewonden. „We hebben een vergunning van de gemeente Oostburg om de hele Westerschelde te bevaren. Het is toch logisch dat dat alleen kan als het schip is goedge keurd!" Officier van justitie mr. J. Groen vond dat de schip per verantwoordelijk was voor zowel de toestand van het schip als voor de aanwezigheid van de juiste papieren. Navraag bij de scheepvaartinspectie, begin juli, had opgeleverd dat voor de 'Catharina' geen certificaat van deugdelijkheid was afge geven. Hij eiste daarom 250 gulden boete of 5 dagen. T. begreep daar niets van: „Ik heb nog met die keurings mensen gesproken, Die zeiden: prachtige boot, mankeert niks aan!" Zijn raadsman mr. Den Hollander stelde dat er steeds vergunningen waren gegeven op basis van een eerdere keu ring. Hij vond dat zijn cliënt te goeder trouw had gehandeld. Daar hield de kantonrechter rekening mee en hij verlaagde de boete tot 150 gulden. R. de G. uit Schoondijke hoorde een boete van 145 gul den tegen zich eisen vanwege het ontbreken van een APK- bewijs voor zijn auto. Op 14 mei 1987 was hij aangehouden, ter wijl de auto al anderhalf jaar daarvoor gekeurd had moeten zijn. Zijn verweer dat hij het niets wist maakte op officier noch kantonrechter indruk. „U had het moeten weten, net zo als u weet dat je een rijbewijs moet hebben". Verhoeven ver oordeelde De G. conform de eis. Voor I.J. uit Schoondijke was er een boete van 45 gulden voor het rijden zonder achterlicht op zijn fiets. Dat was 's nachts ge beurd op 6 juni van vorig jaar. Hij was gewoon vergeten de schikking te betalen en ging dan ook niet in op de door de kantonrechter met enige hu mor geopperde mogelijkheid om zijn zaak voor de Hoge Raad te brengen. VLISSINGEN - De politie van Vlissingen heeft met de aanhouding van de 18 jarige R. L. uit die plaats een reeks van diefstallen uit'auto's en een woning tot klaarheid ge bracht. Tijdens de verhoren bekende de jongeman acht inbraken in geparkeerde per sonenauto's, waaruit hij voornamelijk de autoradio stal. Verder cassettebandjes, een verrekijker, een brand blusser en in een paar geval len papieren bescheiden van de eigenaar. In een woning in Souburg brak hij in en nam een complete stereo-installa tie mee. Eveneens in Souburg bracht hij op een nacht twee keer een bezoek aan een rij dende SRV wagen van de melkhandelaar H. uit Sou burg. De buit was een hoe veelheid rookartikelenn, der tig pakken koffie en tien pak ken suiker. Een klein deel van de gestolen goederen kon nog worden achterhaald. In ver band met deze zaak werd door de politie eveneens aan de tand gevoeld de 20-jarige J. S. uit Vlissingen,verdach van heling. Tegen beiden, 4 inmidels weer op vrije voéte zijn gesteld, werd proces ver baal opgemaakt. TERNEUZEN - In de period, tussen 15 en 24 februari wei ingebroken in een te koo staande woning van J. C. de Donze Visserstraat. Ti dens afwezigheid van de in middels verhuisde eigenaar werd uit de woning een lig bad, een douche, een due-blo van de W.C. en de vloerbe, dekking uit de woonkams weggehaald. TERNEUZEN - Namens winkelbedrijf M S mode de Noordstraat te Terneugj werd gisteren door A. V. ui Terneuzen bij de gemeent politie van Terneuzen aan gifte gedaan van diefstal vai een tweetal damesmantel pakjes met een gezamebjfe waarde van 280 gulden. Dj diefstal is gepleegd donder dag tussen 11.30 en 12.15 uur.. BOLLING - Bolclub De Ware Vrienden hield een konings- bolling. Uitslag: 1. H. Brugge- man, 2. A. Breijaert, 3. E. Rijckaert, 4. R. de Geeter, 5. H. Marclé. Zaterdag 27 fe bruari, aanvang 14.00 uur, wordt weer een bolling ge houden. GESPREKSKRING - De oecumenische gesprekskring Aardenburg-Eeklo houdt de laatste bijeenkomst van het winterseizoen 9 maart om 19.45 uur in de ontmoetings ruimte aan de Sassenstraat. G. Decrouvreur uit Eeklo spreekt over de achtergron den van de Passieverhalen en de Matthaus Passion. JEUGDKONING - Frank Lampaert heeft de konings titel behaald bij de junioren ,van de handboogmaatschap pij St.-Sebastiaan. Dit ge beurde tijdens een schieting op de liggende wip op het ter rein aan de Heerendreef. Vijf schutters streden om de eer. Frank Lampaert, die zijn titel moest verdedigen, schoot in de vierde ronde de konings vogel af en mocht zich voor de tweede keer koning noemen. Daarna was er nog een prijs- schieting. Bart Jansen schoot de hoge vogel af en mocht zich prins 1988 noemen. TENNIS - In het recreatieve West-Zeeuws-Vlaamse dj mestennis won Duinbergen afgelopen week met maa liefst 15-3 van Oostburg 3. Het was de grootste uitslag die kon worden opgetekend. Ove rige uitslagen: Aardenburg5. Sluis 17-10, Cadzand 2-Sluis 4-17, Oostburg 3-Groede 7-11 Oostburg 4-Sluis 4 4-10, Aar denburg 2-Aardenburg 112-4. THEMA-AVOND - De KVO Eede houdt dinsdag 8 maar een thema-avond over apotheek in De Hof van Eede aanvang acht uur. Drs. J. vai de Geer uit Oostburg houd een inleiding over de automa tisering in de apotheek. Daarna spreekt hij over he gebruik en misbruik van neesmiddelen en over de in vloed die deze hebben bij der andere het alcoholge bruik. Na de pauwe word aandacht besteed aan zeifin dicatie en allerlei actuele on derwerpen zoals het bekendi aspirientje. Tussendoor kun nen vragen worden gestel: aan de heer Van de Geer. VROUWEN VOOR VREDE- De West-Zeeuws-Vlaamse werkgroep Vrouwen voor Vrede houdt dinsdag 1 maart een bijeenkomst in vrouwen- kontakt Lotje, aanvang 09.(K uur. Op de agenda staan de vredesopvoeding, thema avond en Nicaragua. AARDENBURG - De CDA-fractie in de Aardenburgsi raad vindt dat het historisch gemeente-archief beta overgebracht kan worden naar het rijksarchief in Mid delburg. De onderhoudskosten van de oude stukken gaan volgens de fractie de gemeentelijke draag kracht te boven. De Christendemocraten me nen verder dat de stukken, wanneer zij in Middelburg ko men te liggen, door meer geïn- stresseerden gebruikt kunnen worden. „Bovendien", zo voerde fractievoorzitster G. van Westrienen-Dijs in haar algemene beschouwingen aan, „is er in Middelburg meer des kundigheid aanwezig voor het restaureren en onderhoud van de archiefstukken". Het zeer rijke stedelijke ar chief van de gemeente Aarden burg met een hondertal char ters uit de late Middeleeuwen, wordt regelmatig door ama teurs en professionele historici geraadpleegd. In 1987 spen deerde 51 mensen geruime tijd door in het allerminst stoffige archief. Het jaar daarvoor wa ren dat er ruim 70. Een groot aantal archief stukken, waaronder 16e- eeuwse stadstekeningen, wer den het afgelopen jaar geres taureerd. Hoeveel andere stuk ken nog voor restauratie in aanmerking komen is niet ge heel duidelijk. Wel staan er nog enige honderden archiefdos» te wachten op een nadere in spectie. „Dat karwei vergt ech ter de nodige tijd en mankracht en die is daarvoor in die mate beschikbaar", aldus het college Vandaar dat het gemeentebe stuur er de voorkeur aan om stukken, die toevalligerwijs in handen komen van ambte naren die op kundige wijze zaak kunnen restaureren in overleg met de archiefinspec tie, aan te pakken. „Het oude stadsarchief heel een grote aantrekkingskracht op historici en andere geïnte resseerden. Daardoor dr het archief mee aan de vergro ting van de bekendheid van Aardenburg", zo stelde burge meester E. Jongmans vast. Op een eventuele verhuizing van het gemeente-archief i Middelburg ging de burge meester niet in. Wel voerde hij aan, dat de mogelijkheid van de inrichting van een streekar chief overwogen werd. „Over leg met de archiefinspectie de commissie algemeen be stuurlijke zaken (ABZ) over deze kwestie zal in de nabij' toekomst dan ook volgen", dus Jongmans. (ADVERTENTIE) i SOIT Bereiding In het bedrijf van Ijstaart FOTO'S DE STEM/ BEN STEFFEN als ijspr nij toch wordt g streeks nog

de Stem | 1988 | | pagina 12