MACHTSOVERNAME IN 1948 MAAKTE IJZEREN GORDIJN COMPLEET Opnieuw ZWARTE SUMATRA DE STEM EXTRA DONDERDAG 25 FEBRUAR11988 )E STEM BUITEN Vergissing Breekpunt Tsjechoslowakije heeft blijkbaar iets met jaartallen die op een 8 ein digen. Soms brengen ze geluk, veel vaker het tegendeel. De 28ste oktober 1918 is een dag van triomf, want Tsjechen en Slo- waken krijgen dan wat zij zo lang hebben gewenst: hun onafhanke lijkheid. De vreugde duurt maar kort, want op 29 september 1938 ver kwanselen Daladier en Chamber lain in München de Tsjechoslo- waakse soevereiniteit; twee dagen later trekken Hitiers troepen Su- detenland binnen. Wat er van Tsjechoslowakije overblijft is een rompstaat onder fascistische lei ding. Na de bevrijding - door de Rus sen - lijkt het er even op dat Tsje chen en Slowaken de democrati sche traditie van voor de oorlog kunnen voortzetten. Totdat het jaar 1948 aanbreekt. Op 25 februari slagen de communisten onder het toeziend oog van de Russen erin Tsjechoslowakije in een socialisti sche volksrepubliek te veranderen. Het doek valt en wordt pas twin tig jaar later, in 1968, voor korte tijd weer opgetrokken. In de eerste maanden van dat jaar breekt de 'Praagse lente' door. Maar wan neer in de zomer van 1968 Alexan der Dubceks 'communisme met een menselijk gezicht' in volle bloei staat slaan de buren toe: op 21 augustus vallen Russen, Oost duitsers, Polen, Hongaren en Bul garen het land binnen en maken een einde aan een hoopvol experi ment. Leo van Vlijmen werpt een te rugblik op een van die noodlottige data: 25 februari 1948, de dag waarop Tsjechoslowakije in han den van Stalin valt. Veertig jaar geleden lijfde Stalin Oosteuropa in. Front Ernstige fout Aanval Dagorder tfOSKOU DEELS KAAPSTAD (RTR) - He «zigheden van de ïeidsgroeperingen in verontwaardiging opge van het apartheidsbewin Ï4I Een 55 man sterke delegatie wordt naar het Hradcany afge vaardigd. Zij moet de president dwingen in te stemmen met het aftreden van de ministers uit de democratische partijen. Eduard Benes, die zeventien jaar lang minister van Buiten landse Zaken is geweest en nu -zijn ballingschap tijdens de oorlog meegerekend- het der tiende jaar van zijn president schap vol maakt, weigert de groep te woord te staan. Ten slotte wil hij een vijftal man nen ontvangen. Een van hen zegt: „Mijnheer de president, ik ben maar een eenvoudige ar beider, maar ik weet wel dat wanneer de meerderheid van het volk iets wenst zelfs u als president zich daaraan moet onderwerpen." Benes ant woordt scherp: „We zijn nog niet zo ver gekomen dat de straat uit maakt wat ik als pre sident wel of niet moet doen." De 64-jarige, zieke Benes ver gist zich deerlijk. In Tsjecho- slowakije is het wel zo ver dat niet meer de president of de re gering het voor het zeggen heeft. De macht is al in handen van de communistische partij die zich in de dagen voor de coup maar al te graag bedient van de druk van de straat. Na de oorlog zag het er naar uit dat de Russen bereid waren Tsjechoslowakije zijn gang te laten gaan. Al vrij spoedig na de bevrijding trok het Rode Le ger zich terug en in 1946 kon den algemene en vrije verkie zingen worden gehouden. Het verwonderde niemand dat de communisten daarbij als sterk ste partij uit de bus kwamen. Zij kregen bijna 38 procent van de stemmen. Samen met de so ciaaldemocratische partij had den zij net de meerderheid. President Benes benoemde de communist Klement Gott- wald tot premier. Deze stelde een kabinet samen waarin 9 communisten, 3 sociaaldemo craten en 9 leden van 'burger lijke partijen' zitting hadden. Voorts waren er nog twee vak ministers: op Defensie de par tijloze generaal Svoboda (die tijdens de Praagse Lente presi dent zou worden) en op Buiten landse Zaken de eveneens par tijloze Jan Masaryk, zoon van de eerste president van Tsje choslowakije, Thomas Masa ryk. Aanvankelijk leek het er op dat deze brede coalitie wel uit de voeten kon. Men vond elk aar op een nationaal herstel- program en hoewel buiten de landsgrenzen al de eerste schermutselingen van de Koude Oorlog begonnen scheen Tsjechoslowakije voorbestemd voor een soort brugfunctie tus sen Oost en West. Het breekpunt kwam in juli 1947, toen de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken George Marshall zijn plan voor Jan Masaryk werd. op 10 maart 1948 dood gevonden op het plein voor het Czernypaleis. Het blijft onduidelijk of hij uit het raam van zijn badkamer gevallen, gespron gen of geduwd is. Door Leo van Vlijmen Hoewel de 21e februari 1948 een ijskoude winterdag is slagen de communisten er in vele tienduizenden arbei ders op de been te brengen voor een protestdemonstratie op het Praagse Marktplein van de Oude Stad. De 52-ja- rige Klement Gottwald, partijleider en sinds 1946 pre mier van een coalitie-regering, doet een frontale aanval op de 'burgerlijke' politieke partijen die hij ervan be schuldigt samen te spannen met 'reactionaire elementen uit het Westen'. Hij stelt voor een 'Nationaal Front' te vormen. De Praagse februari-coup jlOSKOU (AP) - In een om streden' district in het grensgebied tussen de Sov- ètrepublieken Armenië en txerbeidzjan is woensdag, na twee dagen van massale demonstraties, de hoogste partij functie overgedragen J3n een Armeniër. De demonstraties, die gepaard gingen met stakingen en een jchoolboycot, waren de groot- ste uit de geschiedenis van de jovjetunie. Het persbureau Tass meldde woensdagavond dat Genrich Pogosjan was benoemd tot op volger van Boris Kevorkov als voorzitter van het partij comité „an het district Nagorno-Ka- jabach. Tass meldde de natio- de financiële hulpverlening aan het door de oorlog achterop geraakte Europa bekend maakte. De reactie in Praag was verdeeld, maar niet nega tief. Zelfs de communisten voelden er wel voor om een dollar-graantje mee te pikken. Op 9 juli 1947 brachten Kle ment Gottwald en Jan Masa ryk een bezoek aan Stalin die hen joviaal ontving. De stem ming sloeg echter om toen de Tsjechen voorzichtig de Mars hall-hulp ter sprake brachten. Stalin wees het idee van de hand en wenste zelfs geen dis cussie. Enkele dagen later besloot de regering in Praag unaniem geen gebruik te maken van de Marshall-hulp. Het kabinet wilde de vriendschap met de Russen niet op het spel zetten, want Moskou had zich immers garant gesteld voor Tsjechoslo- wakije's onafhankelijkheid. Doch de lijn waarlangs de breuk in Praag zelf zich zou voltrekken werd al zichtbaar. Het jaar 1947 was voor de boeren in Tsjechoslowakije een rampjaar. Tussen april en ok tober viel er vrijwel geen drup pel regen en de oogst mislukte. De niet-communistische minis ters van het coalitie-kabinet wilden met de Verenigde Sta ten over voedselhulp onder handelen. Hun communistische collega's kregen echter van de Sovjetunie 600.000 ton graan. De besprekingen met de Ame rikanen moesten worden afge broken. In de herfst van 1947 had Stalin de Kominform opgericht die, als opvolger van de tijdens de oorlog opgeheven Komin tern, tot taak had het commu nisme over de hele wereld, doch in eerste instantie in Europa aan de macht te bren gen. De taktiek die de Kominform ontwikkelde luidde: vorm sa men met de sociaaldemocraten een arbeidersfront, liquideer de 'burgerlijke' partijen en roep dan de volksrepubliek uit on der leiding van een socialisti sche (lees: communistische) eenheidspartij. In Hongarije, Polen, Roeme nie, Bulgarije en in het door de Russen bezette deel van Duits land werkte dit recept vrij snel. In Tsjechoslowakije echter, waar meer dan elders in Oost- europa sprake was van een de mocratische traditie, lukte het de communisten niet om de so ciaaldemocraten geheel in hun kielzog te krijgen. Eigenlijk be stonden er in de sociaaldemo cratische partij drie richtingen, waarvan er slechts een naar de communisten van Klement Gottwald lonkte. Eind 1947 besloten de sociaal democraten en de burgerlijke partijen front te maken tegen de communisten. Binnen het kabinet waren de verschillen van mening over nationalisa tie, landhervorming en over de kardinale vraag wie de leiding over het politie-apparaat moest hebben inmiddels hoog opgelaaid. De steen werd aan het rollen gebracht toen op 10 februari 1948 de niet-communistische ministers tegen de zin van hun communistische collega's be sloten de salarissen van 700.000 ambtenaren te verhogen. De communistische vakbondslei der Antonin Zapotocky ver zette zich hevig en wilde het plan van de regering voorleg gen aan een vergadering van arbeiderscomités die voor 22 februari in Praag was bijeen geroepen. De niet-communistische mi nisters gingen echter nog een stap verder en besloten dat het politie-apparaat voortaan niet meer zou ressorteren onder de communistische minister van Binnenlandse Zaken Nosek (die Op 23 februari 1948 gaan er geruchten dat het Sovjetleger aan de grens staat. Benes vraagt: „Wat moeten we doen als ze werkelijk komen?" Een van de aanwezigen zegt: „Vechten!" En Benes weer: „Misschien, maar niemand zal ons helpen." druk doende was de politie macht in een 'volksmilitie' te veranderen), maar onder diens niet-communistische collega van Justitie Drtina. Nu kwam premier Gottwald, die nog kort tevoren op een partij-bij eenkomst had uitge roepen: „Nooit zullen wij de staatsveiligheid uit handen ge ven.", zelf in actie. Hij reisde stad en land af om de arbeiders op te roepen voor een massale demonstratie in Praag op 22 fe bruari. In de hoofdstad zelf bracht Jozef Smrkovsky (de tijdens de Praagse Lente zo populaire parlementsvoorzitter) de- ille gale - arbeidersmilitie 'in staat van paraatheid'. Hij voorzag elk van de vijftienduizend knokploeg-leden van tweehon derd patronen. De niet-communistische po litici verkeerden nog steeds in de veronderstelling dat zij de politieke strijd konden winnen. Zelfs president Benes had kort voordat de februari-crisis be gon nog in besloten kring ge zegd: „Laten we, de verkiezin gen in de lente maar afwach ten. De communisten zullen ongeveer tien procent verliezen en de burgerlijke partijen en de sociaaldemocraten evenzoveel winnen. Daarmee is het even wicht hersteld. Ik hoop niet dat de communisten al te veel ver- - FOTO'S ARCHIEF DE STEM liezen, want dat zou Moskou ir riteren." De niet-communistische minis ters begingen nu een ernstige fout. Vertrouwend op de kracht van hun staatsrechtelijke wa pens boden zij hun ontslag aan in de verwachting dat er ver vroegde verkiezingen zouden komen en dat daarna de poli tieke lucht zou zijn opgeklaard. Klement Gottwald had ech ter andere ijzers in het vuur. Hij wist op tijd het vertrouwen van de sociaaldemocratische ministers terug te winnen; deze sloten zich derhalve niet bij hun niet-communistische col lega's aan. En waar de meer derheid van het kabinet (12 van de 23 ministers) bleef zitten eiste hij dat president Benes Stalin was fel gekant tegen even tuele Marshall-hulp aan Tsjecho slowakije. Hij wenste daar zelfs geen discussie over. Later zou blij ken dat hij met het land heel an dere plannen had. Jozef Smrkovsky (de tijdens de Praagse Lente zo populaire parle mentsvoorzitter) bracht de - ille gale - arbeidersmilitie 'in staat van paraatheid'. Hij voorzag elk van de vijftienduizend knokploeg leden van tweehonderd patronen. In de ochtend van de 23e februari geeft minister van Defensie Svo boda een dagorder uit waarin hij het leger solidair verklaart met de president van de republiek. Op de avond van dezelfde dag echter, zegt hij dat het leger altijd aan de kant van het volk zal staan. 21 Februari 1948. Eduard Benes zegt: „We zijn nog niet zo ver geko men dat de straat uit maakt wat ik als president wel of niet moet doen." De 64-jarige, zieke Benes vergist zich deerlijk. het ontslag van de anderen zou aanvaarden, zodat hij zijn re geringsploeg naar eigen goed dunken zou kunnen aanvullen. Benes begreep dat Gottwald gebruik wilde maken van het feit dat de 'burgerlijke' par tijen hun eigen democratische valkuil aan het graven waren en hij weigerde het ontslag te aanvaarden. De kalender wees 20 februari aan. De Tsjechoslowaakse och tendbladen van 20 februari meldden op de voorpagina dat de dag tevoren de Sovjetrussi- sche onderminister van Bui tenlandse Zaken, Valerian Zo- rin, op de Praagse luchthaven was gearriveerd. Op het vlieg veld was enige verwarring ont staan toen een verslaggever de Sovjetrussische bewindsman had gevraagd wat hij in Praag kwam doen. Na enig aarzelen verklaarde Zorin dat hij aan wezig wilde zijn bij de afleve- ring van een zending Sovjet- russisch graan en dat hij drie dagen later de festiviteiten van de Vereniging voor Sovjetrus- sisch-Tsjechoslowaakse Vriendschap wilde bijwonen. Dat was een bijzonder merk waardige verklaring, want Sovjetrussische topdiplomaten pleegden ook toen geen getuige te zijn van graanleveranties en het was bepaald ongebruikelijk dat een vice-minister een vere nigingsfeestje bijwoont en dan ook nog drie dagen eerder arri veert. Kort nadat het vliegtuig van Zorin in Praag was geland, keerde de Amerikaanse am bassadeur Laurence Steinhardt van een dienstreis naar Wash ington terug op zijn stand plaats. Hij had de toezegging voor een krediet van 25 miljoen dollar bij zich. Het aanbod was bedoeld om de burgerlijke poli tici een steun in de rug te geven bij hun conflict met de commu nisten. Het bedrag was echter niet hoog genoeg en het kwam bovendien te laat. De aanwe zigheid van Zorin betekende hulp van een heel ander kali. ber. De niet-communistische mi- nisters realiseerden zich dat ei nu een geheel nieuw element in de strijd werd geworpen. De communistische partij kon ïe- kenen op de steun van de Sov jetunie, terwijl de burgerlijke partijen geen hulp behoefden te verwachten van het Westen Dan breekt de 22ste februari aan. Gottwald spreekt tot het arbeiderscongres en voegt zijn eisen nog een verregaande nationalisatie van de hele eco nomie toe. Aansluitend Gottwald zich naar de waar de Sovjetrussisch-Tsje- choslowaakse vriendschap wordt gevierd. Hij doet in toespraak een frontale aanva op het Westen en zweert eeu wige trouw aan de Sovjetunie Op de eretribune zit Valerian Zorin instemmend te knikken. De volgende dag worden alle bureaus van de niet-commu nistische partijen door de poli tie bezet en partijfunctionaris sen worden gearresteerd. De arbeidersmilitie van Smrkovsky houdt alle strategi sche punten van de hoofdstad onder controle. 's Middags confereert Benes met de niet-communistische ministers. Hij zegt: „Ik zal niet toegeven. Ik heb Gottwald ge zegd: wat u doet is een staats greep. U bereidt een tweede München voor. Ik zal dat toelaten." Er wordt gesproken over het gerucht dat het Sov jetleger aan de grens staat. Be nes vraagt: „Wat moeten we doen als ze werkelijk komen?" Een van de aanwezigen „Vechten!" En Benes weer: „Misschien, maar niemand ons helpen." In de Slowaakse hoofdstad Bratislava waar een autonome regering zetelt en de niet-com- munisten de meerderheid het parlement hebben lost pre mier Gustav Husak de proble men op zijn manier op. Nadat er een zogenaamd 'complot te gen de republiek' is ontdekt stuurt hij de niet-communisti sche ministers naar huis (som migen worden ook gearres teerd) en vervangt ze door communisten en fellow-travel lers. Inmiddels zijn alle militaire» in de kazernes geconsigneerd In de ochtend van de 23e fe bruari geeft minister van De fensie Svoboda een dagorder uit waarin hij het leger solidair verklaart met de president va» de republiek. Op de avond va» dezelfde dag echter, wanneer Svoboda een vergadering va» de vakbond heeft bijgewoond zegt hij, dat het leger altijd aan de kant van het volk zal staan. Op 24 februari vinden e' overal stakingen en demon straties plaats. Wie tegen de communisten demonstreert wordt door de politie in elkaar geslagen. Op 25 februari wordt de pefi gelijkgeschakeld en 's middags om 12 uur meldt radio-Praag dat president Benes de minis ters uit de burgerlijke partij® heeft ontslagen en zijn goed keuring heeft gehecht aan <j» nieuwe lijst van ministers dit Klement Gottwald had opge steld. De nog steeds populaire Ja® Masaryk blijft uit loyaliteit te genover de president aan als minister van Buitenlandse Za ken. Veertien dagen later, op maart, wordt Masaryks chaam gevonden onder raam op het plein voor bet Czernypaleis. Het blijft ondui delijk of hij uit het raam va» zijn badkamer gevallen, sprongen of geduwd is. Zek® is, dat met zijn dood het laatste bolwerk tegen de communisti sche overheersing in Praag verdwenen. De macht va» Gottwald is nu onbeperkt Vanaf maart 1948 heeft Stab» heel Oosteuropa in zijn macbj Het IJzeren Gordijn is een geworden. Vre 'Een oorlogsverklaring' noe Desmond Tutu het besluit v organisaties het zwijgen op groeperingen is het Verenigd Tutu twijfelt er niet aan dat liet verbod zal leiden tot woede-uitbarstingen in de warte woongemeenschappen. Volgens hem is vreedzame op positie nu onmogelijk gewor den. 'Het feitelijke verbod op onze politieke organisaties die nog konden opereren, is een regel rechte ramp voor Zuidafrika', stelt de aartsbisschop. Dominee Allan Boesak liet zich in soortgelijke zin uit: 'De Zuidafrikaanse regering dwingt steeds meer mensen on dergronds te gaan werken, zij jrengt steeds meer mensen tot de overtuiging dat geweld de inige overgebleven weg is'. Boesak kondigde aan naar nieuwe manieren te zoeken om op vreedzame wijze verzet te bieden tegen het apartheidsre gime. De zwarte activiste Winnie Mandela meent dat de nieuwe maatregelen de Zuidafrikaanse zwarten dichter bij een ern stige botsing met de blanken lebben gebracht. 'De regering leeft dit land letterlijk tot een politiestaat omgevormd', aldus Mandela. Op grond van de noodtoe stand zijn alle politieke activi teiten van zeventien organisa- verboden. De beperkende maatregelen gelden behalve voor het UDF voor de grote vakcentrale COSATU, die zich alleen nog maar mag bezighou den met puur vakbondswerk, de zwartbewustzijnsorganisa- tie AZAPO en het steuncomité van ouders van politieke ge vangenen (DPSC). Het verbod komt neer op het monddood maken van vrijwel gehele georganiseerde zwarte oppositie. Het is het meest vergaande optreden te- gen oppositiegroepen sinds W7, toen de regering een reeks zwartbewustzij nsorganisaties buiten de wet stelde. In Soweto, centrum van zwart verzet, leidde het nieuws ?ver de maatregelen tot heftige Van cigarillos tot grote coronas,

de Stem | 1988 | | pagina 4