Fusie WN Axel en Sas een feit Geografische ennis moet' POLITIERAPPORT AB VERWACHT VEEL VAN 'UITZENDBUREAU' WERKLOZE JONGEREN 'Mag het kernafval 'n stukje verderop?' ijfde ronde evenkamp hilippine J.O.B. ERAREN AARDRIJKSKUNDE VECHTEN TEGEN 'AFSLANKING' VAK PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN 'E STEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 25 FEBRUAR11988 RNEUZEN - Deze week vallen de eerste fol- ers in de bus bij 800 bedrijven in Zeeuwsch- aanderen, die de werkgevers warm moeten aken voor de Jeugd Ontplooiings Banen (JOB). J 001* j 0S0f K0 0P ICH8MH Brandje bij Dow Informatie over asielzoekers in Terneuzen l Onkunde Samenhang Wereldmacht Geen gordels Gewonde Terneuzen Westdorpe Zandstraat BORSSELE TOCH NOG IN ACTIE T16 an onze correspondent VAN GENT - De afde- gen Axel en Sas van Gent Veilig Verkeer Neder- nd (WN) hebben in hotel La Bourse te Sas van nt een principebesluit omen tot fusie over te an, en zo in de naaste toe- omst een afdeling te vor en met één bestuur en ge- menlijke acties, nieuwe afdeling Axel/Sas Gent kan naar de ver- chting van John van Bam- bost, afdelingsvoorzitter in Sas van Gent, al binnen twee maanden officieel van start gaan. De beide afdelingsbestu ren lopen echter nu al vooruit op de toekomstige plannen, en zetten de samenwerking vanaf dit moment al in. John van Bambost: „De eigenlijke fusie is slechts een formaliteit. De oude afdelingen dienen eerst geliquideerd te worden. Vandaag gaat een brief de deur uit, gericht aan het hoofdbestuur van WN, waarin we onze fusieplannen kenbaar maken. Op zijn beurt vraagt het hoofdbestuur advies aan het district Zeeland. Onze verwachting is dat deze proce dure geen problemen zal ople veren". De fusieplannen in Axel en Sas van Gent zijn een gevolg van de overheidsactie 'min vijfentwintig procent', gericht op een afname van het aantal verkeersslachtoffers met een kwart voor het jaar 2000. „De overheid stimuleerde afdelin gen in plaatsen met minder dan 20.000 inwoners klusters te vormen, om de werkbaarheid te garanderen in het kader van deze actie. Aanvankelijk werk ten we in Sas en Axel afzon derlijk. Omdat echter ook op gemeentelijk niveau op ver- keersveiligheid-gebied samen werkingsvormen bestonden, en Axel streefde naar meer actie op dit gebied, deed de behoefte aan een fusie tussen de afdelin gen zich steeds meer voelen". Het nieuwe afdelingsbestuur bestaat nu uit J. van Bambost, M. Hemelsoet-de Jaeger, H. Janse, F. Puylaert, P. Bertram (allen uit Sas van Gent), P. Goud, P. Hoek (beiden uit Axel) en P. Apers uit Koewacht. In een later stadium zal opnieuw een verdeling volgen van de bestuurstaken. John van Bam bost is voorlopig voorzitter. De komende tijd onderneemt het bestuur al een aantal gezamen- like acties, zowel in Axel als in Sas van Gent. Daaronder op 2 maart een voorlichtingsmiddag voor ouderen in de Redoute te Sas van Gent, en op 3 maart een verkeerstweedaagse op de basisschool in Zuiddorpe. OB begint in Terneuzen unonze verslaggever OB is een soort uitzendbureau, dat via een overheids- bsidie van 33 procent in de loonkosten jongeren tussen 8en 25 die langer dan twee jaar zonder baan zitten aan erk wil helpen. ian onze correspondent HILIPPINE - Vrijdag ordt in de zaal van café arinet het vijfde onder- :cl van de zevenkamp ge- :sld. Het gaat deze keer 1 fietsen op de rollen. De anvang is om 19.00 uur. tussenstand na vier onder en is: 1. De Zwaan, 2. TCAZ, Zalvoetbal Marinet, 4. Bil- lub Marinet, 5. DIOK, 6. olleybal Vereniging Philippi- Na de wedstrijd van vrijdag an nog op het programma: 't Karabijnschieten op 12 art aanstaande in De waan, en een recreatieve wie rwedstrijd over 25 kilometer 'i opdrachten tussendoor. :e wedstrijd wordt gehou- in plaats van het eerder ge- "nde schaatsen. Ze krijgen dan een aanstelling van maximaal een jaar, voor 32 uur in de week. Het Geweste lijk Arbeidsbureau (GAB) in Terneuzen heeft de uitvoering van JOB in handen; F. Valke houdt zich persoonlijk bezig met de keuze en begeleiding van de kandidaten en de bena dering van werkgevers, die als ze niet reageren op de folder kunnen rekenen op een tele foontje van hem. Inmiddels zijn er al twee jongeren geplaatst bij een be drijf, en Valke verwacht vol gende week weer twee mensen aan werk te kunnen helpen. Degenen die voor JOB in aan merking komen, moeten wel gemotiveerd zijn. In 1986 is in vijf plaatsen een experiment gehouden met JOB, en minister van sociale zaken en werkgele genheid De Koning heeft naar aanleiding daarvan besloten JOB landelijk in te voeren. Bi- nennkort sluiten de GAB's in Hulst en Oostburg zich bij het 'uitzendbureau' aan. De werkgevers kunnen net als bij een echt uitzendbureau net zolang beschikken over de jongere als ze zelf willen. Voor deel voor hen is dat JOB ook de loonadministratie kosteloos verzorgt; iets wat de uitzend bureaus aan de bedrijven door- ~if> i m F. Valke hangt het 'JOB'-affiche op. berekenen. De doelgroep van JOB omvat in Zeeuwsch- Vlaanderen 120 jongeren die bij het GAB staan ingeschreven: 90 in de Kanaalzone, 25 in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en vijf in het westen. JOB past volgens H. van Luijk, directeur van het Ter- neuzense GAB, prima in de tactiek die de regering de laat ste jaren volgt om bepaalde groepen werklozen die het ex tra moeilijk hebben te steunen FOTO DE STEM COR J. DE BOER in hun speurtocht naar werk. Hij verwacht dat JOB behoor lijk wat mensen aan een vaste baan zal helpen. Andere initia tieven die begonnen met tijde lijk werk hebben dat volgens hem bewezen Van onze verslaggever TERNEUZEN - Op de Dowlex- fabriek van Dow Chemical in Terneuzen is dinsdagavond een brandje ontstaan. De brand ontstond door een lekkage aan een flens waarbij een geringe hoeveelheid solvent, een kero- sine-achtige vloeistof, door de hitte ontstoken werd. Als gevolg daarvan raakte een in de buurt staande stelling in brand. Het brandje is door en kele operators geblust. De be drijfsbrandweer heeft zich nog even met het nablussen van de smeulende stellingplanken be zig gehouden. Bij het ongeval raakte niemand gewond. Van onze verslaggevers TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen houdt donderdag 10 maart een voorlichtingsbijeen komst voor degenen die tijd en energie willen steken in de op vang en begeleiding van asiel zoekers. Dat gebeurt in de bur gerzaal van het stadhuis. Tijdens die avond zal een ver tegenwoordiger van de Vereni ging Vluchtelingenwerk Ne derland uitleg geven over wat er van de vrijwilligers wordt verwacht. Er is inmiddels al overleg ge weest tussen de gemeente en verschillende professionele in stellingen. Er hebben zich al enkele vrijwilligers gemeld. De bijeenkomst in het stadhuis be gint om 19.00 uur. bisteren kwamen ruim zeventig docenten aardrijks te uit Zuid-Nederland in Tilburg bij elkaar om zich bezinnen op de positie van hun vak binnen het onder is. Want het gaat niet goed met aardrijkskunde. Ener- Jds loopt de belangstelling voor het vak bij de leerlin- enorm terug en anderzijds moet aardrijkskunde een val met het snoeimes door minister Deetman weer- an. at is vooral de grote zorg over de Haagse plannen om at onderwijs in aardrijkskunde op mavo, havo en vwo halveren, die de leraren naar de Katholieke Leergan- bracht. Op deze bijeenkomst is nog eens duidelijk on- erstreept waarom verdere 'afslanking' van aardrij ks- de in een tijd van groeiende internationalisering pzalig is voor de Nederlandse samenleving. Frank van Ooijen "ter Deetman wil in het °°rtgezet basisonderwijs het tal lesuren aardrijkskunde gbrengen van 240 naar 120. terdag komt het Aardrijks- dig Genootschap bijeen om ch over de plannen te buigen alternatieve lessentabel bespreken die het mogelijk akt om toch nog 180 lesuren handhaven. Alle hoop is nu vestigd op de Tweede Kamer de voorstellen van de mi- ter nog moet behandelen. aanval op aardrijkskunde is et alleen vanuit Den Haag gezet. Ook het aantal leerlin- ,n dat voor aardrijkskunde est als examenvak loopt snel j™g, niet in de laatste plaats gevolg van campagnes als fs Exact'. Alsof de arbeids- j-rkt straks plaats biedt aan aie opgeleiden met schei-, «-> natuurkunde en economie hun pakket. De cijfers spre- Y°°r zich: in 1982 kiezen 1 de 600.000 leerlingen in de enaamde onderbouw (eerste !.aar in het voortgezet on- 1S) maar 70.000 voor aard- rijkdskunde als eindexamen vak. Voor meer dan een half miljoen leerlingen eindigt het aardrijkskunde-onderwijs na driejaar. Dat aardrijkskunde moet vech ten om het bestaansrecht bin nen het onderwijs is niet nieuws, zoals uit een citaat van Bolkenstein uit 1935 blijkt: „Men houde hierbij in het oog dat aardrijkskunde bij het on derwijs nog steeds niet de gel ding vindt, die zij verdient. On kunde meer nog dan onwil speelt hierbij een rol". Voor een handelsland dat zo afhankelijk is van het buiten land en van kennis over dat buitenland, is de voortdurende onderwaardering van het aardrij kskunde-onderwij s eigenlijk beschamend, zo me nen de docenten. Toch zijn de dagen waarbij klassikaal lange rijen geografi sche namen werden opge dreund al lang voorbij. Aard rijkskunde is inmiddels veel meer gaan inhouden dan het foutloos leren opzeggen van de eilanden in de Oost: Sumatra, 'Het gaat niet alleen maar om het aanwijzen op de kaart'. Java, Bali, Lombok, Sumba- wa.... Het gaat allang niet meer om simpele feitenkennis en het aanwijzen van plaatsen op de landkaart waarbij men zich te recht kon afvragen of dat wel de meest zinvolle wijze van aardrij kskunde-onderwij s Aardrijkskunde bestudeert ge bieden waarbij de onderlinge samenhang van alle mogelijke factoren als politiek, milieu, landbouw, migratie, natuur en economische bedrijvigheid centraal staan. Waarbij allerlei maatschappelijke en economi sche onderwerpen aan de orde kunnen komen. „En, aardrijks kunde leert je kritisch omgaan met informatie en leert je ver banden te leggen tussen allerlei factoren. Het is als het ware de brug tussen de natuur- en menswetenschappen", zo be weert een docent. Aardrijkskunde levert een belangrijke bijdrage aan de al gemene kennis van leerlingen. Maar voor G. Schoenmaker, vakgroepleider aardrijkskunde van de Katholieke Leergangen, staan er nog grotere belangen op het spel. „In 1992 is er binnen de Euro pese Gemeenschap vrij verkeer van goederen, kapitaal en dien sten. Nederland wil zich meer dan ooit opwerpen als een dis tributieland bij uitstek. Niet alleen voor goederen en dien sten maar ook voor informatie en technologische kennis. We willen toch de 'Poort naar Europa' worden met Schiphol en de Rotterdamse haven?" „Zonder een gedegen aard rij kskundige (en talen-) kennis zal Nederland dat doel echter - FOTO DE STEM BEN STEFFEN nooit bereiken. In een tijd van groeiende internationalisering kan men zich niet veroorloven om op een vak als aardrijks kunde te bezuinigen. Wisse Dekker heeft het ooit eens dui delijk gezegd; 'Als Philips scheerapparaten wil verkopen aan de Fransen, dan heb ik in formatie nodig over het land, het volk, de gebruiken, cultuur en geografie, anders mis ik de aansluiting bij de markt in dat land'. Kennis is dus ontbeerlijk als je buitenlandse markten opgaat. En als kennis macht betekent, dan is geografische kennis wereldmacht". AXEL- De groep Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Rijkspolitie heeft gisteren in de omgeving van Axel en Sas van Gent een gerichte con trole gehouden op het dragen van autogordels. Van de ge controleerde automobilisten bleken er zeven te zijn die geen gordel droegea Tegen de overtreders werd een pro ces verbaal opgemaakt. GOES - Gistermiddag werd de 21-jarige mejuffrouw A. de G. uit Middelburg bij een ver keersongeval op de oude rijksweg nabij Goes gewond. Ze reeds als duo-passagier mee op een motorrijwiel, be stuurd door haar 23-jarige plaatsgenoot B. D. Die vloog uit de bocht, waardoor hij met zijn voertuig van de dijk reed en in een enkele meters lager gelegen sloot terecht kwam. Mejuffrouw De G. liep bij het ongeval een gebroken onderbeen op en werd per ambulance overgebracht naar het Oosterschelde zie kenhuis te Goes. DIA-AVOND - In het gebouw van het Leger des Heils aan de Donze Visserstraat wordt zondag 28 februari om 17.00 uur een dia-klankbeeld ver toond met als titel: Op leven en dood. INFORMATIE - Leden van de EHBO, brandweer en de Hartstichting uit Westdorpe, Sas van Gent en Philippine hielden een voorlichtingsbij eenkomst over reanimatie. Er werden onder meer twee films vertoond onder het motto: Reanimeren, nu leren. Na de bijeenkomst gaven ze ventien personen zich op voor een nieuwe cursus, die 21 april van start gaat in buurt centrum St.-Albert te Sas van Gent. Men kan zich alsnog voor deze cursus opgeven bij mevrouw Lekens, Ivoystraat 25 te Sas van Gent. KAARTING - Wijkverenigng De Straete houdt zondag 28 februari de maandelijkse kaarting in het gelijknamige wijkgebouw. De spelsoort is bieden zonder roem en de kaarting begint om 14.30 uur. KAPELLE, 24 febr. - Groentevei ling: Sla glas, 710 st, kl. 2 BI 0.19- 0.26. Andijvie glas, 20 kg, kl. 1 A 2.20. Boerenkool, 50 kg, kl. 2 1.70. Radijs, 80 bos, kl. 2 0.60-0.61. Spi nazie glas, 20 kg, kl. 1 2.50. Sprui ten ongeschoond, 330 kg, kl. 1 E ,1.02, kl. 2 A 0.52-0.89, D 0.71, E 0.60-0.95. Witlof, 920 kg, kl. 1 A 1.73-1.97, kl. 2 1.65, B 1.39-1.43, kl. 3 0.66. Prei, 230 kg, kl. 1 A 1.08-1.21, kl. 2 A 0.78 Rodekool, 140 kg, kl. 2 Al 0.62-0.69. Savooiekool groen, 90 kg, kl. 1 A 0.85-0.95. Selderij, 310 bos, kL 1 0.44-0.45. Knolselde rij zonder blad, 20 kg, kl. 2 0.46. Late aardappelen, 430 kg, kl. 2 BO 0.17, MI 0.10. AMSTERDAM, 24 februari - Aardappeltermijnmarkt: In bintje 35/50mm, oogst 1987, wer den 17 contracten verhandeld voor levering april tegen ƒ7,00 tot ƒ6,50. De stemming was flauw. In bintje 50mm, oogst 1987, werden 256 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ15,00 tot ƒ14,50 per 100 kg, 10 con tracten levering mei tegen ƒ16,00 tot ƒ15,40 en 56 contracten leve ring juni tegen ƒ17,10 tot ƒ16,70. De stemming was ook hier flauw. In bintje 50mm, oogst 1988, wer den 24 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ28,00. De stemming was hier prijshoudend Van onze verslaggever BORSSELE - De stem verheffing symboliseert het onverwachte verzet. „Als ik in Frankrijk op vakantie ben", zegt de secretaris van de dorps raad, „en ik vertel dat ik uit Borssele kom, dan weet iedereen dat met een te liggen vanwege die kerncentrale. Het is niet prettig om nu ook nog aan kernafval ge koppeld te worden." Het dorpshuis Vijverzicht in Borssele was gisteravond te klein om alle ongeruste inwoners een stoel te ver schaffen. Meer dan een jaar lang lieten ze het tamelijk onbekommerd over zich heen komen. Gewend aan de kerncentrale waren ze niet benauwd voor de op slag en verwerking van af val in diezelfde omgeving. Tot Borssele opeens tot de ontdekking kwam dat de gebouwen op amper 600 meter van het dorp komen. Een enquête sprak vorige week duidelijke taal: 93 procent van de bevolking wil de COVRA (Centrale Organisatie voor de Ver werking van Radio-actief afval) niet zo dicht bij huis. De vraag 'mag het ietsje verderop?' werd gisteren dan ook herhaaldelijk ge steld, zonder dat het forum van bestuurders en des kundigen daar overigens een duidelijk antwoord op kon gevea Wel liet burgemeester G. van den Heuvel een gaatje open: de gemeenteraad kan volgende week dinsdag als nog besluiten niet mee te werken aan de vestiging. In dat geval komt de verant woordelijkheid bij het pro vinciebestuur te liggen, maar dat is in principe al akkoord gegaan met de vestigingsplaats. De bewoners raakten er laat maar hevig door ont stemd. „Waarom nou pas de bezwaren", was secretaris De Rave van de dorpsraad het forum voor. „Omdat we er niet aan gewend zijn. Men dacht goed vertegen woordigd te zijn, had er vertrouwen in. Men dacht dat de vestiging in het Sloe- gebied zou komen, niet zo dichtbij. De mensen hier gaan er niet snel tegenaan. Ze zijn gewend aan de kerncentrale. Eerlijk ge zegd ben ik blij dat het ver stand is doorgebroken: ein delijk opslag op land, maar het is te dichtbij. De infor matie hierover was eenzij dig en te ingewikkeld. Op alle folders heb ik een mid deleeuws kaartje gevonden, waarop de vestiging op een vierkante centimeter was gearceerd. Dat was alles." De informatie-avond had veel weg van een langdu rige communicatie-stoornis tussen forum en zaal. De simpele vraag of het iets verderop kan, smoorde in lange ingewikkelde betogen vol 'stukken vooroverleg' en andere wollige of juridi sche termea Burgemeester Van den Heuvel probeerde vergeefs duidelijk te maken dat de gemeente wel akkoord moest gaan, nadat de Kroon zelf het bestemmingsplan Sloegebied had veranderd. „De vestigingsplaats Bors sele, bij de grootste leve rancier van afval, is een keuze van de landelijke po litiek. En het ministerie van VROM heeft vervolgens de COVRA binnen het Sloege bied vrije vestigingskeuze gelaten", zei hij ook, om vervolgens de dorpelingen op de vingers te tikken over de late protestea „U kent de weg, u leest de krant, u had het kunnen weten." Na protesten beaamde hij later wel dat de infor matie slecht geweest moet zijn. „Iedereen veronder stelde dat iedereen het wist, dat is het probleem. Folders over kernenergie zijn moei lijk, want het een voor niet deskundigen moeilijk toe gankelijk onderwerp." „Een eerlijk kaartje is wel het minste", zei de zaal en daarmee duurde de com municatiestoornis voort. COVRA-directeur Vryen was op één punt wel duide lijk. Het bedrijf voelt er niets voor om eigener be weging 'iets verderop' te gaan zitten. „Want dan ont staat elders diezelfde on rust." De raadsleden, gister avond ruim vertegenwoor- digd, mogen er komende dinsdag hun conclusies aan verbinden. Secretaris De Rave gaf alvast een voor zetje. „Het is gezegd dat het op een andere plaats moest komen als het het hier uit milieu-hygiënische over wegingen niet gewenst zou zijn. Nou, wij kunnen van avond aantonen dat wij ook bij het milieu horen en dat de vestiging hier dus niet gewenst is."

de Stem | 1988 | | pagina 17