VANAF 30' Kesbeke is woedend op VVD Axel êimmi FRIT RADE Smit-Kroes tevreden over rampbestrijding op de Oosterschelde PROVINCIE GAAT VIER PLAATSEN ONDERZOEKEN Zak met as uit open haard oorzaak brand De landbouw moet, net als vroeger, veel meer lobbyen "ERD mm FONS v. DORST b.v. 'Oostburg moet zich herbezinnen op bunkersloop' Jonge Belg uitgewezen na mislukte insluiping I Duwbak met gasolie zat vast op zandbank tel. 01113-1759 01100-31110 01877-1764 01150-81000 11184-13434 AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER GEEN SPRAKE VAN VOORGEBAKKEN BESLISSING DE LINDENHOF' DONDERDAG 25 FEBRUARI. 1988 'VOLDOENDE MAATREGELEN' Bergers TERNEUZEN/MIDDELBURG - De provincie Zeeland hervat volgende week maandag de speurtocht naar de mogelijke aanwezigheid van chemisch afval in de Zeeuws-Vlaamse bodem. Daarbij wordt op vier plaatsen gezocht. Stappen Rommel Zeven vaten Elk weer VOORZITTER ZLM AXEL BOOGERD: AS DAIHATSU egligging. Ondanks z'n compacte ade een tikkeltje breder, waardoor fortabel plaats biedt aan vijf vol- n proefrit en u zult snel tot de con- Charade inderdaad koploper is in arade vanaf f 15.999,-. V.' Ettensebaan - Breda Tel. 076-224031* DE STEM VAN ZEELAND T27 Van onze verslaggever iXEL - „Als dit hun ma nier van constructieve op positie voeren is, lust ik er nog wel eentje". De fractie voorzitter van het Axelse CDA, A. Kesbeke, is woe lend over de brieven die de WD aan het college heeft verstuurd. Ook Van Schaik neemt afstand van de aan vallen van de WD. Volgens Kesbeke is de aantij- dat de voorgenomen ver huizing van bejaardencentrum De Lindenhof van Zuiddorpe naar Koewacht voorgebakken jou zijn door wethouder J. van Schaik (PvdA) en hemzelf niet waar. „Ik wist er ook niets van af, en hoorde het op hetzelfde moment als alle andere raads leden", zegt hij. Kwaad is hij eveneens over het verzoekVan de WD nu snel regels te gaan opstellen voor declaraties van college- en raadsleden. „Het getuigt van een verbijs terende brutaliteit dat ze juist nu regeltjes vragen. Het is dui delijk dat Apers hier achter, zit, de man die eerst zelf over de schreef is gegaan en nu plotse ling regels wil gaan opstellen. Ongelooflijk", zegt Kesbeke. Ook als hij commentaar geeft op de verwijten dat de verhuizing van De Lindenhof doorgestoken kaart zou zijn wijst Kesbeke Apers als de schuldige aan. Kesbeke zou als secretaris van bejaardencen trum De Vurssche en lid van de fusiecommissie die de fusie tussen De Vurssche en De Lin denhof moet voorbereiden van de hele zaak af hebben gewe ten. Eenzelfde verwijt maakt de WD richting Van Schaik, voorzitter van de fusiecommis- ,sie, het Vursschebestuur en het gecoördineerd ouderenwerk. Van Schaik ontkende de be schuldiging eveneens, met de zelfde argumenten als Kesbe ke. „Het is erg cru van hem", zegt Kesbeke, op Apers doe lend. „En ook van de WD. Men weet blijkbaar niet dat De Lin denhof een zelfstandige stich ting is". De Lindenhof is volgens Kesbeke en Van Schaik door de provincie met het voorstel be naderd en het bestuur het zelf besloten zich voorlopig achter de zienswijze van de provincie op te stellen. „De Vurssche heeft daar absloluut niets mee te maken", benadrukt Kesbeke. „Wij hoorden het pas op het moment dat het bestuur van de Lindenhof de plannen bekend maakte". Kesbeke heeft inmiddels op het stadhuis navraag gedaan en heeft gehoord dat het be stuur van De Lindenhof op 2 februari een brief heeft ge stuurd aan het college. Die brief is nog in behandeling bij B en W. „Ik heb van de burge meester gehoord dat de brief nog steeds niet is besproken. De eerste helft van de maand heeft het college het zo druk gehad met andere zaken, dat ze daar nog niet aan toegekomen zijn", zegt Kesbeke. In die brief is sprake van een locatie in Koe wacht aan de Eikenhof/Woute- rij. Maar er is nog geen defini tieve keuze gemaakt.„Het is vrij dom van de WD om zon der verder informatie in te winnen dergelijke beschuldi gingen uit te spreken", besluit Kesbeke. ZIE OOK PAGINA ZEELAND 2 Kesbeke: 'Vrij dom' - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Rijkswaterstaat heeft voldoende 'pas sende regelingen' getroffen om verontreiniging van het water van de Oosterschelde bij rampen tegen te gaan. worden per geval ingehuurd en werken 'bevredigend', al dus Smit-Kroes. De bewindsvrouw schrijft verder dat de organisatie tijdens de ramp op de Oos terschelde 'heel behoorlijk' heeft gewerkt. „Er zijn naar aanleiding van deze gebeur tenis geen aanwijzingen dat verbetering nodig is", aldus Smit-Kroes, die erbij aante kent dat de bestrijding van deze ramp organisatorisch relatief eenvoudig was. Het betrof hier namelijk alleen drijvende waterverontreini ging, waarbij geen gevaar was te duchten voor open bare orde en/of veiligheid. Nieuwe speurtocht naar gif Dat schrijft minister Smit- Kroes (Verkeer en Water staat) in antwoord op vra gen van het WD-Kamerlid Te Veldhuis. De liberaal wilde, naar aanleiding van een aanvaring in januari tussen twee schepen bij de Krammersluizen, weten of de bestrijding van rampen op de Oosterschelde af doende geregeld is. Volgens Smit-Kroes is dat zeker het geval, ondanks het feit dat er nog geen rampbe- strijdingsplan is voor de Oosterschelde. Rijkswater staat heeft ook bij de aanva ring in januari in de ogen van Smit-Kroes die 'pas sende regelingen' getroffen, zoals het inzetten van olie- bestrijdingsvaartuigen. De minister wijst Te Veld huis er voorts op dat Zee land voldoende particuliere bergers kent die waterver- ontreiging als gevolg van ongevallen kunnen bestrij den. Dergelijke bergers Smit-Kroes tekent ten slotte aan dat zij binnenkort met de betrokken gemeen ten en Rijkswaterstaat een overeenkomst zal tekenen over samenwerking bij rampenbestrijding op de Oosterschelde. Die overeen komst zal vooral regelen welke instantie welk deel van de bestrijding voor haar rekening neemt. Van onze verslaggever Het gaat om locaties bij Boerengat in Terneuzen (de kreek), de Noorddijk bij Hoek, de Zandplaatweg bij Hoek en de voormalige stortplaats op het terrein bij Quaak in Axel. De eerste drie locaties zijn door het Terneuzense raadslid A. van Himme voor Links Per- pektief bij de provincie aange meld. Van Himme kreeg die lo caties zelf van een anonieme tipgever. De locatie Quaak is in 1986 al doorgebriefd door het waterschap De Drie Ambach ten. Bunker als decor bij een benzinestation - FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever OOSTBURG - De heem kundige kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen meent dat het gemeentebe stuur van Oostburg zich moet herbezinnen op de voorgenomen sloop van het bunkercomplex achter het KWL-schoolgebouw in Oostburg. Het bestuur van de kring is van plan om de Oostburgse ge meenteraad schriftelijk te ver zoeken om de sloop van de oor logsrestanten uit te stellen. Ook binnen het bestuur van He jonge stichting Oostburg Promotion gaan stemmen op in het geweer te komen te- de voorgenomen bunkers- oop. Het Oostburgse college Het gisteren, bij monde van burgemeester J. Kruize, weten Hat het 'de intentie van het ge meentebestuur is om het com plex toch op te ruimen.' De heemkundige kring is on langs benaderd door de Mid delburgse amateur-historicus Hans Sakkers. Deze startte en- Hele weken geleden een actie voor het behoud van de negen verdedigingswerken in Oost- burg. Volgens Sakkers heeft Het complex een historische vaarde en bestaat er een unieke gelegenheid om in de gebouwen een oorlogsmuseum te richten. Inmidels heeft Hakkers ook reacties ontvan- gen van verzamelaars, die eventueel hun collectie in het museum willen onderbrengen. Secretaris G. van Vooren van ue heemkundige kring is van mening dat de argumenten die Hakkers aanvoert voor het be noud voor het college aanlei- mng zouden moeten zijn voor een herbezinning. ..Mogelijk heeft het college P een te lichtvaardige wijze Beoordeeld. Het comlex heeft degelijk een historische Iwj, ^et was namelijk het wotdkwartier voor de Duitse oepen die de zuidelijke Schel end verdedigden. De gene isRommel en Eberding JJ. noë geruime tijd in het nipiex doorgebracht. Eber- mng week pas uit naar Knokke het te heet onder zijn voe- ®n werd," aldus Van Vooren. De woordvoerder van de Het gaat ook nu weer om een oriënterend onderzoek dat door het aannemingsbedrijf De Bokx in Terneuzen in opdracht van de provincie wordt uitge voerd. Aan de hand van de re sultaten worden bekeken of er verder stappen ondernomen zullen worden. Bij de tweede speurtocht wordt de milieukundige bege leiding verzorgd door Depauw en Stokoe in Terneuzen. De eerste speurtocht werd door de Heidemij verricht, omdat die veel ervaring heeft op dat ter rein. Het provincie wil nu ech ter een lokaal bedrijf inschake len. De tweede serie gravingen zou aanvankelijk al in januari gebeuren. De slechte weerom standigheden hebben echter voor enige vertraging gezorgd. De eerste zoekactie naar de gif vaten heeft voor zover nu be kend is geworden geen grote schandalen aan het licht ge bracht. Gezocht is op drie loca ties, de Kleine Huissenpolder in Zaamslag en de locaties Lover- seweg en Lovenpolderstraat bij Boerengat. Bij Zaamslag zijn zeven vaten met een teerach- tige zwarte vloeistof naar bo ven gehaald. Een eerste ana lyse heeft uitgewezen dat in de vaten glycol- en fenolverbin dingen zaten. Om welke con centraties het gaat is nog steeds niet bekend. Evenmin in hoe verre het bodemwater in de nabije omgeving is vervuild. Na de eerste opgravingen zijn peilbuizen bij de locatie geplaatst om te zien of de ver ontreiniging in het grondwater terecht is gekomen. Resultaten daarvan worden bij de provin cie pas binnen enkele weken verwacht. De tweede zoektocht zal naar verwachting twee weken in be slag nemen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - In de Wes- terschelde is dinsdagavond de duwcombinatie 'Gavia' met de met 3200 ton gasolie geladen duwbak 'Inez 4' vastgelopen op een zand bank in de Everingen. De combinatie werd losgetrok ken door een drietal sleep boten van Multraship. Door nog onbekende oorzaak liep de combinatie om half ze ven vast op een zandbank in het zogenaamde 'straatje van Willem'. Het konvooi, dat on derweg was van de Sloehaven naar Brussel, zat gedeeltelijk op de zandbank en gedeeltelijk in diep water. Bij het lostrek ken kon breken en een even tuele olieverontreiniging wor den voorkomen. Door de rijks politie te water werd rapport opgemaakt. Van de aangebouwde berging bleef weinig over FOTO DE STEM COR J. DE BOER kring vindt dat het initiatief van Sakkers en de Apeldoornse geschiedkundige A. Goossens om een oorlogsmuseum in Oostburg op te zetten door het college in overweging genomen moet worden. „Kijk, in Oostburg wordt al lang gepraat over een elk- weer-voorziening. Welnu, hier ligt een mogelijkheid. Het is een gegeven dat oorlogsmusea, noem maar op in Overloon, Bastogne en aan de Normandi- sche kust, mensen trekken. Zestig procent van de mensen heeft de Tweede Wereldoorlog niet meegmaakt. Het meren deel van die mensen heeft nog nooit een voet gezet in een bun ker. Ruim je alles op, dan laat je een kans liggen," stelt Van Vooren. Deze bunker, achter de KWL-school in Oostburg, moet volgens de heemkundige kring beivaard blijven voor het na geslacht. Dat de gemeente nu over wil gaan tot sloop van de erfenis sen uit de oorlog, omdat men beslag heeft kunnen leggen op een rijkssubsidie van 1,5 mil joen, is volgens de kring-secre taris een stap die te lichthartig wordt genomen. „Het gemeentebestuur moet namelijk bedenken dat de his torische monumenten in Sluis, Aardenburg en IJzendijke voor een deel ook oorlogsrestanten zijn. Denk maar aan de verde digingswerken in die plaatsen," voert hij verder aan. Burgemeester Kruize meent evenwel dat de historie met de sloop van de bunkers achter het voormalig lyceum geen ge weld aan gedaan wordt. „We hebben besloten om een sloop voor te bereiden, omdat we aan het terrein een goede invulling kunnen geven. We denken dan aan woningbouw," aldus Krui ze, die overigens niet uitsluit dat de discussie over de voor genomen sloop nog enige tijd zal voortduren. „De raad be slist uiteindelijk," benadrukte hij. Het bestuur van de heem kundige kring beraadt zich donderdag over de te nemen stappen. Zeker is wel dat de kring de leden van de gemeen teraad een brief zal sturen, waarin argumenten voor het behoud van het bunkercomplex in Oostburg aangevoerd wor den. Ook de stichting Oostburg Promotion beraadt zich nog over stappen. Van onze correspondent TERNEUZENVOGELWAARDE - De 17-jarige in Vogel waarde verblijvende Belg D. van de V. is gisteren op ver zoek van de Belgische justitie door de gemeentepolitie van Terneuzen aan België uitgeleverd. De jongeman viel dinsdagmiddag in handen van de politie, nadat hij enige tijd daarvoor met de 23-jarige R. W. uit Graauw een op dat moment gesloten bakkerij in Zaamslag binnendrong. De politie van Terneuzen kreeg een melding dat twee mannen in het bezit van een vuurwapen de winkel aan het Plein hadden betreden. Bij aankomst van de politie waren de mannen verdwe nen. Getuigen wisten te zeggen dat ze in een zwarte bestelauto waren vertrokken. De politie van Terneuzen, bijgestaan door de Rijkspolitie, ging op zoek naar het betrokken voertuig, dat later in de omgeving van Vogelwaarde werd aangetroffen. Een vuurwa pen werd daarin niet gevonden, wel een wapenstok die in beslag werd genomen. Bij de aanhouding van beide mannen kwam al spoedig aan het licht dat Van de V. door de Belgische justitie werd gezocht wegens eerder in dat land begane delicten. Van onze correspondent RETRANCHEMENT - Een brand in een aangebouwde berging aan een vakantiewoning aan de Dorpsstraat te Re- tranchement heeft gistermiddag voor ongeveer 20.000 gul den schade veroorzaakt. De brandweer bestreed het vuur met drie hogedrukstralen en kon mede dank zij de heer sende windrichting voorkomen dat ook de woning schade opliep. De bewoner, een Duitser, had een zak met as uit een open haard tegen de muur van de berging geplaatst. Daarin bevonden zich kennelijk nog smeulende resten die ontbrandden, aldus brand weercommandant C. de Craene. De brand die daardoor ontstond, werd door omwonenden om streeks 14.30 uur ontdekt. Behalve enkele kozijnen, het plafond en een partij open haard houtblokken, werden ook in de berging staande tuinmeubelen door het vuur aangetast. Van onze verslaggever AXEL - De landbouwers in Nederland moeten weer een veel grotere vinger in de politieke pap krijgen dan nu het geval is, vindt M. Boogerd, de voorzitter van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij (ZLM) Kring Axel. Alleen dan is het mogelijk tegenwicht te bieden aan de politiek van de EG, minister van landbouw Brakx en de rest van het kabinet. „Doordat Brakx te weinig te genspel krijgt in de politiek, kan hij rustig zijn gang gaan, ook al is zijn hele achterban fel tegen de besluiten die hij neemt", zei Boogerd tijdens de algemene ledenvergadering van zijn kring, dinsdagmiddag in De Halle in Axel. Volgens hem maken de poli tici onderling veel te veel de dienst uit. „Dan zullen we moe ten zorgen, dat we daar goed vertegenwoordigd zijn om zo doende niet in eigen verdeeld heid onder te gaan". Met die laatste woorden verwees Boog erd naar de inmiddels tot vier verschillende clubs uitge groeide landbouw-standsorga- nisatie. Iets wat de slagkracht van de landbouwers in de poli- 1 tieke wereld beslist niet ten goede komt, vindt hij Hij vergeleek het grote aandeel dat de landbouw op de Neder landse betalingsbalans heeft, en de invloed van de landbouw in de politiek die kleiner is dan ooit. Tien jaar geleden waren er nog twintig kamerleden uit de landbouw afkomstig. „En die vormden een hechte groep", zei Boorgerd. „Die voor onze bedrijfstak van grote betekenis is geweest". Zo'n lobby kan volgens Boogerd wel degelijk vruchten afwerpen. Brakx gaat nu im mers zijn eigen gang, en de boeren kunnen niet meer on dernemen dan protestdemon straties waar hij alleen maar om glimlacht, zei Boogerd.

de Stem | 1988 | | pagina 13