Franse communisten gaan verdeeld verkiezingen in NIEUW AANBOD DE BENEDITTI VOOR SAMENWERKING Steen des aanstoots... Onrust slaat over naar Sovjet-Armenië H Nieuw ijdperk Ihuur- en tem. BUITENLAND Balkantop vandaag van start MOSKOU WUST EISEN BETOGERS VAN DE HAND )E STEM BUITENLAND WOENSDAG 24 FEBRUAR11988 straat 10-Hulst 01140-12214 laat 16-Terneuzen 01150-12337 de faire confiance a la France.* BRUSSEL - De Italiaanse financier Carlo de Be- nedetti, die uit is op de volledige controle over de Generale maatschappij van België, heeft dinsdag aogal hoog van de toren geblazen. NIEUWSOVERZICHT Westduitse werknemers in actie voor atv Hongerstakende Roosendaler in ziekenhuis 'Westen lokt massaal Pools talent weg' Europees Hof tegen verbod hormonen. Palestijnse leiders zullen Shultz mijden Swaggart mag zich rehabiliteren Zeventig miljoen Chinezen arm VS blijven Europa beschermen President Herzog van Israël herkozen SEIKO vandaag kunt u de t Seikocollectie be ren in onze zaak. lust voor iedereen Irkelijk bij de tijd liven. Bicolour f 750.- i in Parijs weinig te zien van de communistische ver- uezingscampagne. Daarentegen wel van die van premier jirac. - foto ap Door onze correspondent Bob van Huët PARIJS - Een nieuw electo raal debacle dreigt voor de Franse communisten. Twee maanden voor de presi dentsverkiezingen geven de diverse opiniepeilingen slechts vijf procent van de stemmen aan André Lajoi- nie, de officiële kandidaat van de PCF. Dat is eenderde van de score van partijleider Georges Mar chais bij diens 'historische' ne derlaag in 1981. Pierre Juquin, de uit de partij gesmeten 'ver nieuwer', zit Lajoinie met drie procent op de hielen. Terwijl het communistische huis nu toch echt wankelt houdt Georges Marchais vol dat 'de partij nog nooit zo sterk was'. Een opmerkelijke uit spraak want de cijfers bewij zen het tegendeel. Het is lang geleden (1946) dat de partij 26 procent der stem men kreeg. In 1978 stemde nog een op de vijf Fransen commu nistisch. Maar bij de parle mentsverkiezingen van maart 1986 was de aanhang geslonken tot 9,7 procent: een tiende min der dan het extreme Nationale Front van Le Pen. De Fransen zijn sinds 1981 heel wat illusies armer. De fraaie beloften van socialisten en communisten bleken in de praktijk niet uitvoerbaar. De socialisten stelden hun koers sindsdien bij, maar de PCF blijft krampachtig vasthouden aan archaïsche dogma's, waar zelfs 'opper-kameraad' Gor- batsjov genoeg van lijkt te heb ben. Marchais wil roomser zijn dan de paus. Een poging van Centraal Comité-lid Pierre Ju quin om ook een frisse wind te laten waaien door de 'bunker', zoals het PC-hoofdkwartier in Parijs wordt genoemd, kwam hem op een royement te staan. Maar niet nadat Marchais de beschuldiging 'liquidateur' had uitgesproken, wat in het com munistische jargon een dood zonde is. Met andere kameraden en linkse elementen uit de weer opgekomen studentenbeweging besloot ex-partijwoordvoerder Juquin daarop zijn eigen weg te gaan en afficheerde zich wat provocerend als 'vrije kandi daat' tegenover de door Mar chais naar voren geschoven 'apparatsjik' Lajoinie. Volgens Juquin zal de kandi datuur van de laatste 'de on dergang van de partij alleen maar versnellen'. Partijleider Marchais heeft zichzelf in ieder geval ingedekt voor het geval van een dramatisch verlies. Zo zijn er dus twee commu nisten in de race voor het Ely- sée, beiden overigens kansloos. Juquin heeft daarbij al voor enige opschudding gezorgd door te onthullen dat de leiding van de communistische partij in 1981 in het geheim voor de rechtse kandidaat Giscard had gestemd, en dus tegen Mitter rand. Tot die 'revolutionaire stemming' was besloten uit tactische overwegingen. Een woedende Marchais ontkende het verhaal, maar het werd la ter bevestigd door oud-redac teuren van de communistische krant 'L'Humanité'. Volgens de PCF zou Juquin discrete steun genieten van de socialistische partij, die op den duur alle splinters bijeen hoopt te vegen. Om de schade beperkt te houden proberen de volge lingen van Marchais hun ver loren kameraad daarom zoveel mogelijk te marginaliseren. Boerenzoon Lajoinie vindt Juquin maar 'een kale heester, die mij niet in de schaduw zal zetten'. Dat laatste valt nog te bezien, want 'de vernieuwer' is hem inmiddels heel dicht gena derd Generale nu bijna Italiaans fan onze correspondent Ik beschik over 43 procent van de aandelen van de Gene- ale en ik sta aan het hoofd van een homogene groep. Wij lijn de belangrijkste aandeelhouders en het is dus aan ons om onze partners te kiezen'. 'Het is niet aan minderheids- foepen om ons hun voorwaar- len op te leggen. Ik ben de be- ingrijkste aandeelhouder en tarom heb ik het recht om de andere aandeelhouders bij elk aar te roepen en aan de slag te gaan', aldus de Italiaan dins- in Brussel nadat hij daar een bezoek gebracht had aan een aantal Belgische ministers, onder wie premier Wilfried Martens. 'Het speelkwartier is voorbij bet wordt nu tijd om te gaan verken', aldus de Italiaanse akenman. Volgens hem zijn de er niet in geslaagd met aderen (de Franse groep Suez/CGE/Lazard) een solide (ombinatie te vormen, maar heeft ook hijzelf een 'waanzin nige prijs' voor de Generale be taald. BELGRADO - De ministers van Buitenlandse Zaken van zes Balkan-landen starten vandaag in Bel een conferentie over toe er meer rust kari wor- i gebracht in het gebied, tot voortdurend kampt met onderlinge geschillea 3e conferentie, die drie dagen tal duren, is de eerste in zijn soort sinds de Tweede Wereld oorlog. De deelnemende landen zijn kegoslavië, Bulgarije, Roeme nië, Turkije, Griekenland en Albanië, die in hun onderlinge «trekkingen voortdurend te "fflpen hebben met militaire, he, ecologische en poli meningsverschillen. De "linisters zullen zich naar ver wachting echter niet wagen aan al te problematische kwes ties. De Bulgaarse partijleider Jodor Zjivkov zei in Sofia dat ministers allereerst de sties moesten bespreken te ons verenigen'. De Griekse iremier Papandreou, die een tak bracht aan Sofia, zei te tan dat de ministersconfe- zou leiden tot een top- tarentie van de regerings- ders van de Balkanlanden. verwacht wordt dat op de tarentie voornamelijk ge- iraat zal worden over uitbrei- van de economische, we- tahappelijke en culturele ""nenwerking, terwijl Bulga- 1e en Griekenland waar- 'inüjk de mogelijkheid zul- n opperen om het gebied tot "nwapen-vrije zone uit te .tan, Turkije is tegen de in- seihng van een dergelijke zo- l®°k in de betrekkingen tus- Albanië en Joegoslavië tan etnische spanningen een J- m de zuidelijke Joegoslavi- ~e provincie Kovoso woont ■ISta Albanese minder- 'a Het is voor het eerst in 40 r nat een Albanese minister 1 Buitenlandse Zaken naar talavië komt. L tanningen bestaan er ook >en de twee Oostblok-lan- Bulgarije en Roemenië. In de strijd om de zeggen schap over de Belgische super holding sneuvelde de afgelopen weken de ene beursnotering na de andere. Op de Brusselse beurs eindigden de Generale- aandelen met een slotnotering van 5.350 frank (bijna 295 gul den) zelfs gistermiddag nog op een nieuwe recordhoogte. Of de strijd om de Generale nu werkelijk beslecht is, moet nog steeds blijken. De Benedetti is daarvan overtuigd, maar de gouverneur van de Generale Maatschappij, René Lamy, blijft volhouden dat Belgische aandeelhouders en derden de zeggenschap hou den. De Benedetti heeft aangebo den dat een Belg voorzitter van de Raad van Bestuur blijft, maar hijzelf zal alle strategi sche beslissingen over het be leid van de Generale nemen. Daartoe behoren het verkopen van alle verliesgevende bedrij ven en het 'stroomlijnen' van de activiteiten van de Genera le, twee beleidsopties waarover Lamy uiterst slecht te spreken is. Volgens De Benedetti even wel is een beter beheer alleen maar in het belang van de hon derdduizenden werknemers, die voor hun inkomen direct of indirect van de Generale af hankelijk zijn. Een Palestijnse man gaat in discussie met een Israëlische soldaat nadat deze een klein meisje had opgedragen een grote steen midden op de weg te verwijderen, zodat een militaire truck kan passeren. - fotoap MOSKOU (ANP/UPI) - De golf van nationalistische onrust in de Sovjetunie van Centraal-Azië tot de drie Oostzee-staten heeft nu ook de de twee zuidelijkste van de vijftien deelrepublieken bereikt, Armenië en Azer- baidjan. Toneel van zulke onrust waren in de afgelopen jaren al Molda vië, Estland, Letland en Litou wen en Kazachstan en Kirgizië, terwijl de onder Stalin naar Oezbekistan gedeporteerde Krimtataren vorig jaar zelfs in het hart van Moskou kwamen betogen voor terugkeer naar hun 'stamland'. Maar - kort nadat Sovjetleider Michail Goratsjov er vorige week toe opriep dat de partij zich op het hoogste niveau moet beraden over het nationalitei tenprobleem in het land - be gonnen vier dagen van beto gingen in Armenië en van Ar meniërs in Azerbaidjan tot te ruggave van het autonome ge bied Nagorno-Karabakj in Azerbaidjan aan Armenië. Dit gebied werd onder Stalin toegevoegd aan Azerbaidjan. De directe aanleiding om de straat op te gaan scheen verzet onder de bevolking tegen de opening van een fabriek van synthetische rubber vlak bij de Armeense hoofdstad Yerevan, maar er werden ook direct al leuzen meegevoerd zoals 'Eén volk, één republiek'. De onrust en vooral het na tionalistische karakter ervan werden dinsdag - voor het eerst - bevestigd door het Sov jetpersbureau TASS: 'Een deel Regelmatig betogen Armeniërs in de VS tegen de "bezet tingvan Armenië door Turkije en de Sovjetunie. - fotoap van de Armeense bevolking heeft in de afgelopen tijd de eis gesteld dat het gebied wordt opgenomen in Armenië'. De eis tot teruggave werd dinsdag afgewezen door het centrale comité van de partij in Moskou. 'Volgens het comité strijden zulke eisen met de be langen van de arbeiders in Azerbaidjan en in Armenië en schaden zij de inter-etnische betrekkingen', zo meldde TASS. Daarop meldde de Mos- kouse dissident Aleksander Ogorodnikov dat er in de Ar meense hoofdstad Jerevan 120.000 mensen de straat waren opgegaan om te protesteren te gen het besluit van het centrale comité. Het comité heeft twee polit- buroleden, Georgi Razoe- movski en Pjotr Demitsjev, naar Armenië gezonden 'om de nationalistische agitatie te be spreken', zo meldde het partij blad Izvestia. De Armeense partijleider Karen Demirtsjian verscheen op de televisie om tot kalmte te manen. In de Sovjetunie wonen meer dan 100 volken samen. Binnen elk van de 15 republieken zijn er echter vaak autonome ge bieden, zoals Nagorno-Kara bakj in Azerbaidjan, doordat de politiek van Moskou erop is gericht elke nationaliteit haar eigen culturele leven te laten leiden. Gorbatsjov streeft als onder deel van zijn algehele politiek van verandering 'perestrojka' ook naar wijziging van de na tionaliteitenpolitiek. Het cen trale comité van de partij moet speciaal bijeenkomen om zich te beraden over een aanpak die kan verzekeren dat de ver schillende nationaliteiten in het land leven in harmonie met elkaar, zo verklaarde hij nog vorige week. Naast de lappendeken aan nationaliteiten en autonome gebieden kent de Sovjetunie echter ook nog vele volken en etnische groepen in gebieden die zijn ingelijfd, zoals Molda vië - dat vroeger als Bessarabië tot Roemenië behoorde - en de Oostzee-staten of groepen die zijn gedeporteerd. Zo werd er begin deze maand opnieuw betoogd door 1.500 Krim-Tataren die naar hun stamgebied rond de Zwarte Zee terug willen. Maar nu deden zij dat niet in Moskou, maar in de hoofdstad Bekabad in Oezbe kistan. Zij hebben kennelijk nog geen toestemming gekre gen om te verhuizen. Honderd duizenden van hun volksgeno ten werden onder Stalin naar Centraal-Azië gedeporteerd, omdat hij hen verdacht van collaboratie met de Duitsers. Moldavië grenst aan Roeme nië en behoorde tot 1940 groten deels tot dit land. Er wonen 4,2 miljoen mensen. Zij onder scheiden zich in taal en cultuur vrijwel niet van het buurland Roemenië. De Sovjetunie lijfde het vroeger Bessarabië geheten gebied in 1940 in als uitvloeisel van de geheime protocollen van het pact tussen de Sovjetunie en nazi-Duitsland uit 1939. De drie Oostzee-staten - Est land, Letland en Litouwen - werden in 1940 na een korte pe riode van onafhankelijkheid ingelijfd bij de Sovjetunie. In het afgelopen jaar hebben zich er herhaaldelijk nationalisti sche demonstraties afgespeeld. Daarbij kwam het verschei dene malen tot botsingen met de politie. Als gevolg daarvan werd de Estse chef-ideoloog, Rein Rist- laan, van zijn functie ontheven. Vrijdag riep een aantal intel lectuelen op tot kalmte bij de herdenking van de zeventigste verjaardag van de onafhanke lijkheidsverklaring van Est land vandaag 24 februari. Het ernstigste incident met een nationalistisch aspect deed zich tot dusverre in 1986 voor in Kazachstan. Daar kwamen twee mensen bij rellen om het leven nadat een Rus tot partij leider was gekozen als opvolger van een Kazach. Het nu autonome gebied Na gorno-Karabakj in Azerbaid jan werd in 1805 opgenomen in het Russische rijk. Het be hoorde voor de revolutie van 1917 tot Armenië en de over grote meerderheid van de be volking van 160.000 zielen is nog steeds Armeens. In de bur geroorlog die volgde op de re volutie kwam 20 procent van de bevolking om. In 1923 werd het uitgeroepen tot autonome enclave in Azer baidjan. Het is een bergachtig gebied van ruim vierduizend vierkante kilometer met 160.000 inwoners, dat vijf procent uit maakt van Azerbaidjan. De betrekkingen tussen de inwoners van beide republie ken, Armenië en Azerbaidjan zijn van oudsher gespannen, daar de Armeniërs christenen zijn en de inwoners van Azer baidjan shi'itische moslems. HAMBURG (DPA) - Bijna 75.000 ambtenaren en mensen die bij staatsbedrijven werken, hebben dinsdag in de hele Bonds republiek gestaakt voor een kortere werkweek. In 74 steden werden volgens de vakbonden stakingen en protestbijeenkom sten op het werk gehouden. In veel steden reden de bussen en treinen niet, waardoor hon derdduizenden mensen te laat op het werk kwamen en de post niet werd bezorgd. De voorzitter van de ambtenarenbond OTV, Monika Wulf-Mathies, verklaarde: 'Als de werkgevers niet vrijwillig bereid zijn met ons tot een kortere werkweek te ko men, zullen wij ze ertoe dwingen'. De bonden eisen een kortere werkweek en een loonsverhoging van vijf procent. De werkge vers willen helemaal geen verkorting van de arbeidstijd en een loonsverhoging van niet meer dan 1,3 procent. BARCELONA - De 49-jarige Adrianus M. uit Roosendaal is na een hongerstaking van ruim twee en een halve week in de ge vangenis van de Spaanse stad Gerona opgenomen in het plaat- selijke ziekenhuis. De wegens hasjsmokkel veroordeelde West brabander is volgens zijn advocaat psychisch volledig in elkaar gezakt. 'Als er niet snel een oplossing komt, weet ik niet wat er ge beurt Mijn cliënt is bereid om tot het uiterste door te gaan. Hij heeft alle vertrouwen in de Spaanse justitie verloren', zegt hij. M. begon zijn actie als protest tegen de weigering van de plaat selijke rechtbank hem de rest van zijn straf in Nederland te la ten uitzitten. Hij werd in juni 1984 voor de kust van Catalonië gearresteerd aan boord van een Libanese vrachtboot Asraf-1. Het schip vervoerde 3.000 kilo hasj. De rechtbank van Gerona stelde de veertien Arabische bemanningsleden en de Libanese kapitein enkele weken later op vrije voeten. M. bleef alleen achter in de cel en werd als enige veroordeeld voor de smokkel- zaak. Hij kreeg zes jaar. WARSCHAU (UPI) - De Poolse regering heeft het Westen ver weten duizenden afgestudeerde Polen weg te lokken. De afge lopen vijf jaar zouden 21.000 academici onder wie 3.000 artsen en 8.000 ingenieurs naar het Westen zijn geëmigreerd, aange lokt door hogere lonen en een betere levensstandaard. Regeringswoordvoerder Jerzy Urban zegt dat de Poolse rege ring overigens niet van plan is een punt te zetten achter het versoepelde uitreisbeleid. De laatste vijf jaar zijn in totaal 117.000 Polen geëmigreerd, terwijl 327.000 'hun verblijf in het buitenland hebben verlengd'. BRUSSEL (ANP) - Het Europese Hof van Justitie heeft twee belangrijke en politiek omstreden landbouwrichtlijnen wegens vormfouten vernietigd. Het gaat om het verbod op groeihor monen in de veemesterij en de vaststelling van minimale af metingen van kippehokken in legbatterijen. Beide richtlijnen zij n begin dit j aar van kracht geworden. Functionarissen van de Europese Commissie zeggen dat er geen gevaar is voor een juridisch vacuum, omdat de richtlijnen inmiddels zijn omgezet in nationale wetgeving. Op grond daar van blijft het toedienen van hormomen verboden. De Commis sie zal de richtlijnen op 7 maart opnieuw voorleggen aan de ministers van landbouw. JERUZALEM (AFP) - Voorlopig lijkt de kans klein dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Shultz tijdens zijn komende bezoek aan Israël Palestijnse leiders te spreken zal krijgen. Professor Sari Nusseibeh van de universiteit van Bir Zeit zei dat niet alleen de waarschuwing van de PLO om Shultz te mij den daarbij een rol speelt, maar ook de sfeer op straat in de be zette gebieden. Daar staat tegenover dat volgens burgemeester Elias Freij van Bethlehem prominente Palestij wel met Shultz willen praten, maar niet om te onderhandelen over een vredesplan. ALEXANDRIA (AFP) - De Amerikaanse televisiepredikant Jimmy Swaggart, die zondag zijn ambt neerlegde nadat hij be schuldigd was van contacten met een prostituee, krijgt van zijn kerkgenootschap de kans zijn fouten goed te maken. De synode van de 'Assemblies of God' in de staat Louisiana maakte dinsdag bekend dat Swaggart een 'rehabilitatie-perio de' van twee jaar moet ondergaan en zeker drie maanden lang niet mag prediken in de Verenigde Statea PEKING (RTR) - Meer dan 70 miljoen van China's ruim één miljard inwoners leven in armoede. Verdere stijging van de prijzen kan problemen opleveren voor de pogingen hun inko men te verhogen, zegt een regeringsfunctionaris in Peking. China zal aldus gedwongen zijn door te gaan met het subsidië ren van inkomens om te voorkomen dat meer mensen in econo mische problemen raken. Ruim 60 miljoen Chinezen op het platteland verdienen minder dan 110 gulden per jaar, terwijl 10 miljoen anderen in steden hooguit 240 gulden per jaar hebben te besteden. WASHINGTON (ANP) - President Reagan heeft de bondgenoten aan de voor avond van de komende NAVO-top verzekerd van blijvende Amerikaanse bescherming. De Ver enigde Staten zullen de 4.000 Amerikaanse kern wapens en de 300.000 Amerikaanse militairen in Europa handhaven en erop toezien dat deze j strijdkrachten modern en I m effectief blijven. De president onder- BÊta. Ny I - j streepte dat de VS voor de Hnfe volle honderd procent ge- KÉJ9 bonden blijven aan de verdediging van Europa. JERUZALEM (AP) - Het Israëlische parlement heeft dinsdag president Chaim Herzog herkozen voor een tweede ambtster mijn. Van de 120 Knesset-leden stemden er 82 voor Herzog en twee tegen, terwijl de overige leden zich van stemming onthielden of niet aanwezig waren. De 69-jarige Herzog werd voor de eerste keer gekozen in maart 1983. In Israël is het ambt van president voornamelijk ceremo nieel van karakter. De president heeft geen binding met een politieke partij. Herzog is wel afkomstig uit de socialistische Arbeiderspartij.

de Stem | 1988 | | pagina 5