roken ijken? rslag' BANKIERS LOPEN NIET WARM VOOR FINANCIERING Gouden harpen uitgereikt I jeireFHd Verzekeraars: Lonen niet omhoog vanwege 'schadepost' aids Bezuinigen op sociale wetten wordt moeilijk BINNEN LAN D 'rincipes overboord DE KNEL BONDEN NIET ONDER INDRUK VAN RAMPEN DIE WERKGEVERS VOORSPELLEN Supermagneet haalt fosfaat uit het water Vrouw met zes ton op bank vraagt hij stand Ook acties in haven Amsterdam DE STEM COMMENTAAR i/ e; 15 T5 DE STEM BINNENLAND WOENSDAG 24 FEBRUAR11988 DEN HAAG - De banken lopen niet warm voor e kabinetsplannen de financiering van belang rijke wegen en tunnels in handen van particulie- en te leggen. N I EUWSOVERZI CHT VNO stapt uit uitzendbureau Start VNO vreest bedreiging bedrijfsgeheim Geen verbod schepen met chemisch afval Cao-akkoord openbare bibliotheken Wiegel blijft nog jaren Commissaris Koningin Friesland Meer onderzoek naar subsidies overheid gestelde guldens uitgeven aan materieel of personeel. Kremers geeft een voor beeld: „Samenvoeging van meldkamers kan een aanzien lijke besparing opleveren Over dat geld moet de politie dan ter plaatse vrijelijk kun nen beschikken". Dat extra geld kan de politie in nieuwe bureaustoelen maar ook in |een extra agent stoppen Een ding is inmiddels wel [duidelijk: het eens zo brede front tegen de dreigende om buigingen en banenverlies bij de politie lijkt definitief door broken. Gemeenten, openbaar ministerie en korpsleidingen ajn in feite door de bocht: loor nu mee te werken aan imbuigingsvoorstellen, kun- len ze moeilijk in de toekomst log langer luid protest tegen mik ombuigingsvoorstel dan >k laten horen. Hiermee komen de politie- onden zo goed als alleen te |taan in hun strijd tegen de jfkalving van het politie-ap- jaraat. Toen 15.000 politie agenten afgelopen najaar in en Haag de straat opgingen [>m onder meer te protesteren egen de ook toen al dreigende j/ermindering van arbeids plaatsen, wisten ze zich ge steund door tal van andere elangengroeperingen. Eventuele volgende acties - jle bonden sluiten ze niet uit, naar willen wel eerst de uit komst van het overleg met de egering afwachten - zullen :o'n brede ondersteuning mis sen. En dat maakt het er voor ie ministers Van Dijk en Korthals Altes in de onder handelingen met de politie- onden bepaald eenvoudiger SP- T28 Want die sociale aspecten naakten de politiek onbere- lenbaar. Een onderzoeker racht onzekerheden weg te Kietsen en de grote lijn aan te ;even. Een politicus zoekt ook laar zekerheid, maar krijgt (aar nauwelijks de kans voor imdat hij veelal op korte ter- ijn beslissingen moet nemen tn afhankelijk van onver dachte maatschappelijke firocessen. Hoe 't zou moeten, kan. één ersoon of één instituut uit- naken. Maar hoe het uitein- lelijk wordt, bepalen de da gelijkse politiek en miljoenen nensen. Het is niet uitgeslo- en dat Kalma en de WBS een |oed concept geven voor de >vdA om in het centrum van le macht te raken en een ze- cere deelnemer te worden van oekomstige regeringen. Of de gemiddelde PvdA'er daarvoor le bescherming van de mi- ïima en minder courante Standpunten (zoals een voor zichtige vorm van anti-mili- arisme) wil opofferen is nog er de vraag. de weg van de politiek. hebben", ontdekte ze, Iepen in de politiek." Die haar van de studie van- Ijk naar de groene bank- Kamer. rouwen vaak terecht klagen |at het zo verdomd moeilijk is én plekje in de hoofzakelijk it mannen bestaande frac- |ies te veroveren, Margo kent eze hindernis niet. Na een twee jaar durend loorzitterschap van de Jonge ocialisten werkte ze mee aan en jongerenproject van de >vdA-fractie. Na een half Jaar werd ze beleidsmede werkster van de fractie en erdiepte zich vooral in wel- Jjn en jeugdwelzijn. „Ik kan 'aarom niet zeggen dat het in He Kamer moeilijk is voor rouwen. Ik heb hier al een ehoorlijke tijd gewerkt en ten de meeste mensen al- iaardoor zijn heel veel drern- els weggevallen." Drie weken geleden hield ze aar maidenspeech, de eerste devoering van een Kamer- l. Fel viel ze het sociale be- iid van WD en CDA aan Een WD'er sprong naar de ïicrofoon, maar tijdens de ïaidenspeech mag je niet rede worden gevallen likt ze met voldoening- UTRECHT (ANP) - De vooralsnog ongeneeslijke jiekte aids vormt voor de levensverzekeraars op lan- termijn een omvang- rijk financieel risico. Daarom mogen de lonen in deze sector niet omhoog. De verzekeraars verwachten de komende tien jaar zo'n 500 triljoen gulden aan overlij densuitkeringen voor aids-pa- jénten kwijt te zija Premie verhoging haalt niets uit, ter- ook de sinds kort ver plichte aids-test voor levens verzekeringen boven de 200.000 gulden geen soelaas zal bieden. De levensverzekeraars - die per jaar circa vier miljard gul den aan verschillende verze kerde risico's uitkeren - geven toe dat het moeilijk is de ont wikkelingen rond aids op lan gere termijn te overzien. Niettemin wordt het bedrag van 500 miljoen gulden aan overlijdensuitkeringen reëel geacht De levensverzekeraars baseren zich op de schatting van de Gezondheidsraad dat Nederland in 1992 zo'n 3.500 ge registreerde aids-patiënten telt. Vanaf 1982 zijn er zo'n 400 patiënten geregistreerd. Gesteld dat 30 keer zoveel mensen drager van het aids-vi rus (seropositief) zijn als er aids-patiënten zijn, levert dat op langere termijn een totaal van 100.000 seropositieven op. De NVL verwacht dat daarvan de helft daadwerkelijk aids krijgt Uit de statistiek blijkt dat zo'n tien procent een levens verzekering van gemiddeld 100.000 gulden heeft afgesloten. Dat levert dan de 'schadepost' van een half miljard op. De sinds kort verplichte aids-test bij levensverzekerin gen boven de 200.000 gulden zal in dit verband slechts beperkt resultaat hebben. De test wordt alleen afgenomen bij het af sluiten van de verzekeringen. Daardoor valt de groep seropo sitieven en aids-patiënten af, maar wie pas later met het vi rus besmet raakt, kan wel aan spraak maken op de uitkering. Het is voor de levensverze keraars bovendien niet moge lijk aids als doodsoorzaak uit te sluiten van uitkering. Aanleiding voor deze som bere bespiegelingen zijn de cao-onderhandelingen, die vandaag van start gaan. Als het aan de verzekeraars ligt zullen de loonkosten niet mo gen stijgen. Want behalve de schade als gevolg van aids worden de verzekeraars ook nog eens bedreigd door het af schaffen van fiscale voor deeltjes en de tegenvallende re sultaten van het schadebedrijf. Bestuurster Ramak van de Dienstenbond FNV is niet on der de indruk van de klagende verzekeraars: 'Ze sommen bij het begin van de cao-onder handelingen aktijd een reeks van rampen op. Het gaat op het moment heel goed in de be drijfstak. Als ondernemer loop je het risico dat er onverwachte ontwikkelingen op gang ko men, maar ik ga hier in de on derhandelingen niet op ia Ik zit daar niet om over de gevol gen van ernstige ziektes voor de bedrijfstak te praten'. Domper tunnelplan kabinet Voorzitter drs. H. Wijffels van de Rabobank vertolkte ren op het congres van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVB) de twijfel, die de banken hebben ten aanzien van die plannen. ïpels koestert wantrouwen s de voorwaarden die de legering zal stellen aan beleg- die mogelijk geïnteres- hun geld in wegen en tunnels willen stoppen. Vol gens de topbankier zitten in de tot nu toe ontwikkelde ideeën teveel 'losse einden en onze kere elementen'. Wijffels zei dat de rijksover heid geen duidelijk en stabiel kader aanreikt op basis waar beleggers in redelijkheid kan worden gevraagd te inves teren in wegen en tunnels. Hij sluit niet uit dat het incidenteel lukt een compagnonschap aan te gaan tussen bedrijfsleven en rijk, maar hij vindt dat het in eerste instantie de taak van de overheid is te zorgen voor vol- doende goede wegea Volgens hem moet politiek Den Haag voorrang geven aan doen van essentiële en groeibevorderende investerin- in het wegennet. Andere aken waar nu veel geld naar- gaat moeten dan maar «achten, meent Wijffels. Voorzitter De Vilder van het AVBB betoogde op het congres lat de bouw zich actiever moet opstellen: niet afwachten tot er schten komen, maar zelf plannen ontwikkelen geba seerd op de behoefte in de sa menleving. Hij kondigde aan lat de bouw opiniepeilingen zal laan houden onder de bevol- om (woon)wensen te kun- ra inventariseren. Kritiek heeft De Vilder op lït Binnenhof, waar het beleid %ns hem wordt bepaald loor incidenten. 'Er wordt ge- wat over ministersauto's en laspoorten, maar bij de behan- g van de begroting van Verkeer en Waterstaat is de Kamer leeg'. Intussen dreigt Nederland volgens hem een rustige provincie in noordwest- Europa te worden. Het regeerakkoord werkt verlammend op de economi sche ontwikkelingen in Neder land, aldus De Vilder. Strak wordt vastgehouden aan verla ging van het financieringste kort, welk doel niet alleen niet wordt bereikt, maar ook de overheidsinvesteringen in de broodnodige verdere ontwik keling van het land tegen houdt. Volgens De Vilder moet de Tweede Kamer het kabinet dwingen tot een andere koers: voorrang voor veiligheid, in frastructuur en onderwijs. NIJMEGEN - Het bedrijf Smit Transformatoren uit Nijmegen heeft een instal latie ontwikkeld waarmee fosfaten uit het milieu ge weerd kunnen worden. Uit proeven in Nijmegen en Harderwijk is gebleken dat rioolwater nagenoeg fosfaat vrij wordt bij zuivering door deze installatie, waarvan het hart gevormd wordt door een supergeleidende magneet Het is zelfs mogelijk dat de fosfaten, die door de magneti sche installatie in de vorm van slib losgeweekt worden, op nieuw gebruikt worden door de chemische (en wasmiddelen)in- dustrie. In Amsterdam zijn gisteren de gouden harpen uitgereikt door Mies Bouman namens de stichting Conamus. Van links naar rechts: Jos Brink Mieke Telkamp, Hans Vermeulen en Willem Wilmink. fotoanp ROZENBURG (ANP) - Een team van de sociale recherche Rozenburg en de rijkspolitie Zuid-Hol land heeft een 46-jarige inwoonster van Rozen burg aangehouden we gens steunfraude. De vrouw had ruim een jaar lang een bijstandsuitkering van in totaal ongeveer 18.000 gulden ontvangen, terwijl zij een bedrag van 600.000 gul den achter de hand had bij een bank in Luxemburg. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie werd ver moed dat de vrouw over ka pitaal beschikte. Dat werd gesterkt door het feit dat ze bij een Nederlandse bank over een kluisje beschikte. Nadat het kluisje op rechter lijk bevel was geopend, ble ken daar bewijzen in te zit ten dat ze over dat bedrag bij een bank in Luxemburg be schikte. AMSTERDAM (ANP) - De stakingen in de Rotter damse haven hebben zich nu ook naar Amsterdam uitgebreid. Bij het tankopslagbedrijf Amatex in Amsterdam is dins dag de gehele dag niet gewerkt. De actie vindt volgens FNV- bestuurder Verroen plaats in het kader van de verbreding van de acties in de tankopslag. Bij Amatex werken 70 men sen en liggen momenteel drie lichters voor de kant De spontane actie die maan dagavond uitbrak bij Matex in Vlaardingen, is in de loop van de nacht beëindigd. Bij de tankopslagbedrijven Paktank en Matex zijn dinsdag op de vestigingen in het Rotterdamse Botlekgebied ook acties uitge broken. Ongeveer vijftig havenwer kers van het Rotterdamse stukgoedbedrijf Seaport en de arbeidspool in de Rotterdamse haven, de SHB, hebben dins dagmiddag om half een het werk neergelegd, uit protest te gen het inhuren van niet-ha- venwerkers voor het verrich ten van stuwadoorswerk. Volgens bestuurder Rosen- möller van de Vervoersbond FNV wordt de actie gehouden bij het stuwadoorsbedrijf HI- WA, waar een schip van een klant van Seaport werd gelost. HIWA zou hiervoor niet-ha- venwerkers hebben ingehuurd. Dat is goedkoper omdat die niet vallen onder de - relatief goede - cao voor stukgoedwer- kers. PARTIJBEGINSELEN hebben geen eeuwig leven. Zij moeten Kortdurend worden aangepast aan maatschappelijke en econo mische ontwikkelingen. Het CDA worstelt al jarenlang met het be- 'zorgzame samenleving', de WD is al geruime tijd onderling over wat moet worden verstaan onder liberale beginse- ook de PvdA ontkomt niet aan interne discussies over de 'evolgen toekomstlijn. Eerst was het de commissie Pronk die de achterban onthaalde Wet rapport 'Schuivende Panelen'. Een werkstuk dat tot hevige «scussies leidde binnen sociaal-democratische kringen. Voor de *are socialisten betekende het rapport Pronk een ruk naar 'Wits. Zij oordeelden dat de PvdA - in haar gretigheid om uit de «ppositiebanken te geraken - ideologisch wilde opschuiven in de Wing van het CDA. De nieuwe realisten echter - vooral be lande uit jonge ambitieuze PvdA-ers die het beu zijn om in de wachtkamer van de macht' te verkeren - prezen de samenstel- van het rapport om hun pragmatische standpunten. Zij we- erop dat er moest worden afgerekend met het ideaal van de maakbare samenleving. De Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau an de Partij van de Arbeid, heeft de binnen de PvdA heersende Wingenstrijd nog verder aangescherpt met een studie waarvan «conclusies er niet om liegen. °e 'denktank' van de sociaal-democraten vindt dat de PvdA de ®cde tradities op sterk water moet zetten. De strijd tussen ar- en kapitaal moet in de steek worden gelaten en het verschil ®en lonen en uitkeringen moet groter worden. De filosofie ach- ™deze stellingname is dat de zwakken ook maar eens hun We wil moeten tonen ten opzichte van de sterken. Met deze opmerkelijke standpunten rekent de Wiardi Beekman ,1 hting op meedogenloze, maar wel op onverantwoorde wijze net de traditionele socialistische ideologieën. Dat er in deze o van voortschrijdende individualisering standpunten moeten «den bijgesteld, is onvermijdelijk. Er zal zakelijker en pragmati- Jjier moeten worden gehandeld. Ook de PvdA ontkomt er niet ®jom enige ideologische ballast overboord te gooien. We spre- dan echter wel over een bijstelling op accenten, niet over het ■TPteet in de steek laten van principes. Jinlijk voor de PvdA is dat de Wiardi Beekman Stichting haar Wort iaat verschijnen op een moment dat binnen het kabinet volop plannen leven om opnieuw te bezuinigen. Zowel mi- jjer De Koning van Sociale Zaken als minister-president Lub- 's hebben nu al laten weten dat de uitkeringsgerechtigden niet deze bezuinigingsronde zullen ontsnappen, literaard stemt het kabinet zijn beleid niet af op een rapport een wetenschappelijk bureau van de oppositie. Maar het is "«lubbers wel prettig om te weten dat er ook binnen de PvdA iitkoan9ers Zlin van de gedachte dat het verschil tussen lonen en ;®"n9en gerust groter mag worden. Voor de PvdA wordt het „rf™3 moeilijk om een geloofwaardige oppositie te voeren te- Qe jongste kabinetsplannen. Door Pieter Eggen DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) krijgt het nog druk. De komende maand zullen zijn ambte naren moeten uitrekenen hoeveel extra geld hij en de so ciale fondsen kwijt zijn aan de uitkeringen volgens de so ciale wetten. De tegenvaller is het gevolg van rechterlijke uitspraken over de gelijke behandeling van mannen en vrouwen en ge huwden en ongehuwden in de sociale zekerheid. Het gaat daarbij om de uit voering van een VN-verdrag en een EG-richtlija Die schrij ven beide voor dat mensen voor de uitvoering van de sociale wetten niet ongelijk mogen worden behandeld. De EG- richtlijn dateert al van eind 1984 en het VN-verdrag werd zelfs al aan het begin van de jaren tachtig van kracht De Centrale Raad van Be roep in Utrecht bepaalde dezer dagen dat Nederland niet pas per eind '84 mensen gelijk moest behandelen, maar al in 1980. De uitspraak had betrek king op een AAW-uitkering (arbeidsongeschiktheidswet), maar kan vérdragende gevol gen hebben voor de overige wetten. Zo lopen voor het Europese Hof nog procedures van enkele vrouwen die een ten onrechte geweigerde WWV- uitkering opeisen over de jaren '85 en'86. Hoe ver de gevolgen kunnen reiken blijkt uit de vingeroefe ningen die De Graaf deze week aan de Tweede Kamer voorleg de. Daaruit blijkt dat die te genvaller flink kan oplopen: zeven miljard gulden op korte termijn en blijvend twee mil jard gulden. In de loop van maart hoopt De Graaf de Ka mer een definitief inzicht te ge ven. De tegenvaller van De Graaf komt het kabinet op dit mo ment zeer slecht uit, want de stroef draaiende economische machine zorgt al voor genoeg hoofdbrekens. De komende tijd zal het kabinet ergens tussen de 4,5 en de 6,5 miljard gulden op de uitgaven moeten bespa ren. De extra lasten voor de so ciale zekerheid komen daar nog bovenop. De Graaf zal zijn sores in eigen huis moeten oplossen, want het kabinet heeft nog zeer onlangs afgesproken dat mi nisters en staatssecretarissen tegenvallers op de eigen begro ting moeten gecompenseren. Dat heet in Den Haag begro tingsdiscipline. Aankloppen bij het kabinet met zielige verha len heeft geen zin. De laatste dagen hebben mi nister Ruding (Financiën) en premier Lubbers publiekelijk al wat hardop meegedacht over de wijze waarop De Graaf zijn karwei kan klaren. Volgens de steeds alerte Ruding komen de kinderbijslag en de WAO als eerste in aanmerking om ge snoeid te worden. Lubbers pakte het probleem maandag tijdens de persconferentie na afloop van de ministerraad iets voorzichtiger aan. Volgens Lubbers moet de on gelijkheid die nog in sociale wetten bestaat nu zo snel mo gelijk verdwijnen. Die ongelijkheid heeft Ne derlandse kabinetten nogal wat hoofdbrekens gekost. Op dit moment is de ongelijkheid alleen nog een feit in de AWW (weduwen- en wezenwet), maar aan die situatie komt een einde als het weduwnaarspen sioen eindelijk van de grond komt. Plannen daarvoor liggen De Graaf er. En in de AOW bestaat nog een verschil tussen gehuwden en ongehuwden, maar aan het wegwerken van die ongelijk heid legt de Tweede Kamer deze week de laatste hand. Lubbers' verhaal had - zoals dat bij hem altijd gaat - ook een keerzijde. Waar Nederland een voorsprong heeft (op de rest van Europa) moet ook wat gesleuteld worden, zo zei hij. De premier waagde zich niet aan voorbeelden, maar hij zou zich ten dele bij Ruding hebben kunnen aansluiten. Wie de Nederlandse uitke ringen afzet tegen die uit an dere Europese landen komt tot de slotsom dat vooral de ar beidsongeschiktheidsregelin gen met kop en schouders uit steken boven die in het buiten land. In deze wetten is Neder land zonder enige twijfel het meest sociaal. Eén van de meest in het oog springende verschillen is het bestaan van uitgebreide volks verzekeringen (zoals AOW en AWBZ). Die ontbreken geheel of bijna helemaal in het bui tenland, net zoals de wettelijke pensioenplicht. De Werkloosheidswet ver schilt niet erg veel van die in West-Duitsland of België. Wel iswaar kent Nederland een ho ger percentage, maar hier moet iemand met een uitkering daarover ook premie betalen. Verder krijgt de werkloze in België bijvoorbeeld een WW- uitkering tot aan zijn pensione ring. De kinderbijslag in Ne derland is gemiddeld slechter dan elders. De WAO en de AAW zijn daarentegen zonder vergelijk. In Duitsland komt iemand pas voor een arbeids ongeschiktheidsuitkering in aanmerking als hij voor 75 pro cent is afgekeurd. In Nederland ligt dat percentage al op 15 pro cent. Ook de hoogte van de uit kering is in Nederland riant in vergelijking met het bruten- land. Het is duidelijk dat als De Graaf naar besparingen zoekt, hij vooral bij de WAO zal uit komen. Als het kabinet dat niet wil, zal het weinig anders kun nen doen, dan de sociale uitke ringen sterker individualiseren dan tot nu toe is gedaaa Die oplossing snijdt overigens echt diep in. Echte individualisering leidt bijvoorbeeld in de AOW tot een situatie dat iedere AOW-gerechtigde nog maar 50 procent van het minimum krijgt (en dat is nu 70 procent voor een alleenstaande en twee maal 50 procent voor een ge huwd of samenwonend stel). Wie van die 50 procent niet kan rondkomen, moet naar de bij stand. Het voorbeeld van de AOW is niet zo maar gekozen; het komt voor in een rapport dat een commissie onder voorzit terschap van Drees jr. verleden jaar heeft erd uitgebracht De toekomstdeunen van Drees jr. en de zijnen zou door de recente gebeurtenissen wel eens heel nabije treurmuziek kunnen worden. Dat is me wat. De PvdA moet zijn principes op sterk water zetten. De partij ziet geen kans om onder leiding van Ma rianne Sint (geboren Juttemis) ooit nog eens de socialistische heilstaat te bereiken. Slaap maar weer in, verworpenen der aarde. De Wiardi Beekman Stichting, zeg maar de hersenen van de PvdA, heeft het in scherpe bewoordingen gezegd: niet meer lul len over nivellering van lonen en niet meer zaniken over be scherming van de minima. Ik wist niet dat rechtsaf door rood al was toegestaan. Als het aan die stichting ligt, mag ook de echte Wim Kok straks even uitblazen. De Wiardi Beekman Stichting stelt dat de minima zich on derhand maar eens dankbaar moeten tonen en een tegen- Ï>restatie moeten leveren. De beste prestatie wordt dan be- oond met 'Het schouderklopje van de week'. De stichting had het zich als volgt gedacht: bij alle minimum loners komt een uitkeringstrekker als butler in huis, zodat de laagstbetaalde werkenden zich ook eens boven Jan Modaal kunnen wanen. En als de uitkeringstrekkers niets presteren, dan moeten ze maar eens gekort worden. Wie geen horige wil zijn, moet maar voelen. Goede kameraad is duur blijkbaar. Je zou op zo'n manier haast gaan verlangen naar die zorgzame samen leving van het CDA. MERIJN GOUDA (ANP) - De werkgevers in het VNO stappen uit de uitzendorganisatie van de overheid Start. Start, waarin naast de werkgevers ook de vakbonden deelnemen, maakt zijn so ciale doelstelling niet waar, vindt het VNO. Start is in 1977 opgericht met het doel zwakke groepen op de arbeidsmarkt via tijdelijk werk een grotere kans te bieden op een baan. Het VNO heeft herhaaldelijk gesteld dat Start zich te veel ont wikkelt tot een gewoon uitzendbureau en daarmee het gras voor de voeten van de commerciële bureaus wegmaait. VNO- voorzitter Van Lede dreigde eerder al met opstappen als het uitzendbureau niet drastisch van koers wijzigde. Het VNO vindt nu dat dat te weinig en te traag gebeurt. De christelijke werkgevers van het NCW blijven wel deel uit maken van het bestuur, evenals de werknemersvertegenwoor digers. DEN HAAG (ANP) - De bescherming van bedrijfsgeheimen komt op de tocht te staan als het verdrag inzake administra tieve Bijstand in Belastingzaken in werking zou treden. Neder land moet dat verdrag dan ook niet ondertekenen, vindt het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO). Het verdrag is opgesteld door de OESO, het samenwerkings verband van 26 industrielanden en zou de ondertekenaars ver plichten belastinggegevens uit te wisselen en bijstand te verle nen bij het invorderen van belastingen. Het grote bezwaar van het VNO is dat een aantal OESO-lan- den in hun belastingwetgeving de geheimhoudingsplicht veel soepeler hebben geregeld dan Nederland. Bovendien kunnen belastinggegevens, die onder het verdrag aan een OESO-lid- staat zijn verstrekt, worden doorgegeven aan derde landen waarmee het betreffende OESO-land bijvoorbeeld een afzon derlijk belastingverdrag heeft DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) is niet van plan vervoer van chemisch afval over de rivieren te verbieden. De minister rekent erop dat de riviertransporten vanzelf minder worden, wanneer de verbranding van afval op zee in 1991 met 65 procent wordt verminderd en vanaf 1995 is verboden. Het gaat hier om schepen die chemisch afval vervoeren uit Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk via de Rijn, Waal, Mer- wede, Hollands Diep en het Rijn-Schelde kanaal naar Antwer pen. Daarna wordt het afval via de Westerschelde naar de Noordzee vervoerd voor verbranding. De minister heeft het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen gevraagd 'extra aandacht' aan de gevaarlijke riviertranspor ten te besteden. Vanaf april volgend jaar zullen extra eisen aan de bekwaamheid van de bemanning worden gesteld. UTRECHT (ANP) - De 8.500 werknemers van de openbare bi bliotheken krijgen dit jaar een loonsverhoging van 2 procent. Dit zijn werkgevers en de ambtenarenbonden AbvaKabo en CFO overeengekomen. Wegens ontevredenheid over de huidige salarissen zal een functiewaarderingsonderzoek worden ingesteld. De bonden gaan nog met WVC praten over een vut-regeling voor 57- of 58-jarigen. HILVERSUM (ANP) - Com missaris van de Koningin Wiegel van Friesland vindt dat hij zijn karwei in Fries land nog niet heeft afgerond en blijft daarom de eerstko mende jaren op zijn post. In 1990 worden weer Tweede- Kamerverkiezingen gehou den. 'Hoe het verder in de toe komst gaat kan niemand zeg gen', aldus Wiegel. DEN HAAG (ANP) - Het verstrekken van overheidssubsidies op verschillende terreinen zou vaker onderwerp van onderzoek van de Tweede Kamer moeten zijn. Dat vindt de parlementaire enquêtecommissie die een onderzoek heeft ingesteld naar mo gelijke fraude met bouwsubsidies. In het volgende maand uit te brengen rapport formuleert de commissie een aanbeveling van deze strekking. Het CDA-commissielid Paulis meent dat het onlangs afgeslo ten onderzoek naar de bouwsubsidies te lang heeft geduurd. De met de bouwenquête gemoeide tijdsduur van ongeveer ander halfjaar noemt hij 'geen goede procedure'. In het CDA-partij orgaan bepleit hij een andere opzet van mo gelijk nieuwe enquêtes. Paulis dringt aan op enquêtes waarbij binnen ongeveer een half jaar de hoofdlijnen voldoende helder zijn.

de Stem | 1988 | | pagina 3