even..t UITBLAZEN Front tegen politie-ombuiging lijkt doorbroken Waarom moet de politiek naar rechts uitwijken? 'Macht geeft de doorslag' Verzeki bankie: {Principes ove Ballonnen wedstrijd TEGENSTANDERS WERKEN TOCH MEE AAN UITWERKEN PLANNEN OVER HET SOCIALISME OP STERK WATER JONGSTE TWEEDE-KAMERLID VECHT VOOR MENSEN IN DE KNEL DESTEMCOl. DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 24 FEBRUAR11988 -DESTEM- DE STEM BIN! BONDEN NI den haag - De bar i de kabinetsplannen rijke wegen en tunnel ren te leggen. T5 WIM KOCK SOMS kan een mens zich gelukkig ook nog aangenaam verbazen. Zo was ik deze week aan genaam verbaasd door het pak kaarten dat mijn zoon uit de postbus vandaan mee thuisbracht. Het was de eerste respons op de balonnenwedstrijd. Onze car navalsstichting was op het idee gekomen voor de kinderen een ballonnenwedstrijd te organise ren bij de intocht van de prins. Een erg origineel idee was het niet, maar het leverde wel een feest voor het oog op, temeer omdat ook de zon scheen. Op het sein van de prins gingen honderden groene en rode bal lonnen tegelijk de lucht in. Tientallen ervan bleven al met een hangen in de beukebomen, die de gemeente met veel moeite in leven probeert te houden. De torentrans hield er ook nog een paar vast, maar de rest zeilde klimmend weg. Naar het noorden, dacht ik. De wind, of liever gezegd: de winden, want het moeten er vele zijn, doen vreemde dingen, met die mini-luchtvaartuigen. Ze blijven niet bijeen in een wolk, zoals ze opstijgen van een plein, maar ze worden ver spreid over een verrassend brede sector en ze reizen snel. Kort na tweeën werden ze op gelaten en nog op dezelfde dag, voor het vallen van de avond werd er een gevonden, al een flink eind oostelijk van het Duitse Roergebied. Ook nog op dezelfde dag werden er twee in een Friese wei opgeraapt. De touwtjes en de kaarten die de kinderen eraan hadden gehan gen waren tijdens de stijgvlucht met elkaar verstrengeld geraakt en hadden niet meer losgelaten. Een paar balonnen waren in de buurt van het carnaval geble ven en in de Zuid-Limburgse heuvels terecht gekomen. Eén zeer ondernemend en van een solide huid voorzien ballonnetje had het helemaal tot Heidelberg gebracht, maar op de teruggestuurde kaart stond niet op welke dag het was gevonden. Heidelberg, daar deed ik in de nazomer met de auto nog vijf uur over. Mijn aangename verbazing gold op de eerste plaats de grote hoe veelheid teruggestuurde kaar ten. Nu konden die wel ongef- rankeerd worden verzonden, zoals erop gedrukt stond, maar dan nog. Sommige Duitsers, die of geen Nederlands konden lezen of absoluut zeker van hun zaak wilden zijn, hadden een postzegel op de kaart geplakt. De meeste balonnen waren ge vonden door jonge kinderen, zoals het ook jonge kinderen waren die ze hadden opgelaten, maar je kon zien dat het meestal de ouders waren ge- weeest die de boodschappen, de groeten en de gelukwensen hadden opgeschreven. Ik weet wel dat zo'n kind het een belangrijke zaak vindt dat de gevonden ballonkaart wordt teruggestuurd en dat een ouder er wijs aan doet in zo'n geval het land terwille te zijn, maar toch: de moeite moest ge daan worden en ik had niet ver wacht dat zóveel mensen, kin deren inbegrepen, zelfs maar zouden bukken om zo'n leegge lopen frutseltje met een nat en vuil geworden papiertje eraan op te rapen. Van de van ver komende kaarten - Friesland en Lim burg beschouw ik in dit geval als ver - kwam ongeveer de helft uit Duitsland. Wat me nu ook opviel was dat de Duitse vinders over het algemeen veel mededeelzamer waren dan de Nederlandse. Veel vriendelijker teksten ook. Sommigen hadden op de blancozijde kaartjes gete kend om de ligging van het dorp, waar de ballon gevonden was, zo exact mogelijk aan te geven. Een aantal kaarten was geïllustreerd, blijkbaar door de vinders, want de oplaters kun nen daar nauwelijks tijd of ge legenheid voor hebben gehad. Vooral de kaarten uit het Rijn land droegen kleurkrijttekenin- gen van clowns en andere car navalsfiguren. Opmerkelijk was dat de me dedelingen op de kaarten spaarzamer werden naarmate de vindplaatsen dichterbij gele gen waren. Alsof die mensen het als een soort plicht zagen de kaart wel te versturen, maar er verder vanuit gingen dat er toch geen eer aan te behalen, laat staan een prijsje te verdie nen viel voor de afzender van de ballon. Een flink pak met kaarten die allemaal het posts tempel Roosendaal droegen, bevatten helemaal geen meide delingen. Geen vindplaats. Geen naam van de vinder. Dat vond ik een beetje raadselach tig. De organisatoren van de wedstrijd hadden weliswaar verzuimd een invulregeltje voor de vindplaats op de kaart te zetten, maar iedereen weet toch wel waar het bij een ballonnen wedstrijd om gaat? Voor de Duitsers, de Friezen en de Lim burgers was het in elk geval geen probleem geweest. Aan zo'n poststempel Roosendaal heb je niet veel als je weet dat de post van heel westelijk Brabant dat poststem pel krijgt. Ik vind het nog altijd een gemis dat je niet meer kunt zien waar een poststuk op de bus is gedaan. Ik heb die infor matie af en toe nodig om bij benadering te kunnen achter halen waar een brief vandaan komt. Ik krijg soms brieven van lezers die wel volledig onderte kend zijn, maar die geen da- tumregel of adres bevatten en dat blijkt lang niet altijd opzet te zijn. Stel nu eens dat door slecht weer dat hele ballonnen- veld van carnavalszaterdag in West-Brabant was neergeslagen en de vinders hadden gerea geerd zoals ze hebben gerea geerd, hoe hadden ze bij ons dan uit moeten maken welk kind de wedstrijd had gewon nen? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. f 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RflnkralAfiAfi' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ad Burger DE Haagse Ridderzaal, donderdag 22 oktober vo rig jaar: de Vaste Kamer commissie voor Politie hoort betrokkenen over de plannen van de regering om 356 miljoen gulden uit het budget voor de politie anders te besteden. Deze operatie - in Den Haag noemen ze dat ombuigen - no dig voor investeringen in ma terieel, huisvesting en auto matisering, zal enkele duizen den banen kosten. Bijna alle gehoorde instanties zijn fel tegen: niet alleen de politie bonden, ook zegslieden van het Openbaar Ministerie, de gemeenten en de politiechefs laten luid en duidelijk weten dat de politie het pertinent niet met minder mensen af kan. Een politie-apparaat dat zijn handen meer dan vol heeft aan de bestrijding van gestaag in omvang en ernst toenemende grote en kleine criminaliteit, kan geen man of vrouw missen, is de niet mis te verstane boodschap De Schouwzaal van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, exact vier maanden later: de werkgroep Compact Beraad, onder leiding van de Limburgse Commissaris der Koningin Sjeng Kremers, presenteren uitgewerkte om buigingsplannen voor de poli tie. De plannen kosten maxi maal 2400 banen. Achter de tafel zitten verder de Til- burgse korpschef De Vries namens de korpsleidingen, de Bossche procureur-generaal Gonsalves namens het Open baar Ministerie en de Utrechtse burgemeester Vos- Van Gortel namens de ge meenten. Een opmerkelijk gezicht: dezelfde mensen, of tenminste vertegenwoordigers van de zelfde organisaties die een half jaar geleden nog luid keels verkondigden dat de po litie het niet zonder één agent minder kon stellen, presente ren nu plannen die neerko men op een verlies van maxi maal 2.400 banen. De politie bonden hebben er geen goed woord voor over. „Door mee te werken aan de uitwerking van plannen waartegen je eigenlijk grote principiële bezwaren hebt, verklaar je je in feite akkoord met de ombuigingen. En dat kan ik niet begrijpen. Wij als politiebonden hebben niet voor niets al bij voorbaat nee gezegd op een uitnodiging om ook aan het Compact Beraad deel te nemen", zegt Ger Kof- feman, voorzitter van de grootste politiebond, ACP. De leden van het Compact Beraad zijn zich overigens zeer wel bewust van hun moeilijke positie, maar wijzen ter verdediging van him deel name erop dat ze moeilijk an ders konden. Regering en een meerderheid van het parle ment hadden al uitgemaakt dat het budget voor de politie gehandhaafd moest blijven op 3,5 miljard gulden en dat voor broodnodige investeringen arbeidsplaatsen moesten wij ken. En door deel te nemen aan de uitwerking van plan nen, gebaseerd op al vast staande gegevens, kun je nog proberen om de ergste pijn te voorkomen, redeneren de le den van het Compact Beraad. De leden van het Beraad vinden dat ze daarin aardig geslaagd zijn. „Wij hebben geprobeerd er het beste van te Een deel van de 14.000 demonstrerende politiemensen, eind oktober, op het Binnen hof FOTO ANP maken. Wij komen uit op een verlies van maximaal 2.400 banen, eerdere plannen gin gen uit van enkele duizenden meer. Dan vind ik dat we op dat punt toch een aardige winst geboekt hebben", is de Tilburgse korpschef De Vries van mening. De Vries vindt dan ook dat 'de politie nu zo weinig mogelijk schade wordt berokkend'. Voorzitter Kremers durft zelfs de stelling aan dat de 'het niveau van de politiezorg door de voorstellen van de werkgroep in essentie niet wordt aangetast'. Kortom: ge paste tevredenheid, maar wel met de aantekening dat de le den van het Beraad diep in him hart niet écht gelukkig met de nu ontstane situatie zijn. Kremers en de zijnen wij zen er bovendien op dat het banenverlies maximaal op rond de 2.400 is geraamd. Maar letterlijk voor hetzelfde geld zouden er ook best min der banen kunnen verdwij nen. Kremers wijst daarbij op de mogelijkheden die de beide politieministers Van Dijk (Binnenlandse Zaken) en Korthals Altes (Justitie) heb ben om op de eigen begroting nog wat verschuivingen aan te brengen. Bovendien geeft de werkgroep-Kremers de plaatselijke en regionale korpsleidingen wat armslag. Die krijgen meer 'eigen' ruimte om te bepalen of ze de hen door het Rijk beschikbaar gestelde guldens uitgeven aan materieel of personeel. Kremers geeft een voor beeld: „Samenvoeging van meldkamers kan een aanzien lijke besparing opleveren. Over dat geld moet de politie dan ter plaatse vrijelijk kun nen beschikken". Dat extra geld kan de politie in nieuwe I bureaustoelen maar ook in een extra agent stoppea Een ding is inmiddels wel duidelijk: het eens zo brede front tegen de dreigende om- j buigingen en banenverlies bij de politie lijkt definitief door-1 broken. Gemeenten, openbaar ministerie en korpsleidingen zijn in feite door de bocht: door nu mee te werken aan I ombuigingsvoorstellen, kun nen ze moeilij k in de toekomst nog langer luid protest tegen welk ombuigingsvoorstel dan ook laten horen. Hiermee komen de politie- I bonden zo goed als alleen te staan in hun strijd tegen de afkalving van het politie-ap paraat. Toen 15.000 politie agenten afgelopen najaar in Den Haag de straat opgingen om onder meer te protesteren tegen de ook toen al dreigende vermindering van arbeids plaatsen, wisten ze zich ge steund door tal van andere belangengroeperingen. Eventuele volgende acties- de bonden sluiten ze niet uit, I maar willen wel eerst de uit komst van het overleg met de regering afwachten - zullen zo'n brede ondersteuning mis sen. En dat maakt het er voor I de ministers Van Dijk en Korthals Altes in de onder handelingen met de politie bonden bepaald eenvoudiger op. Door Jan Greyn DE partijpolitiek is onder werp van driftig onder zoek. Nog niet zo lang gele den presenteerde het we tenschappelijk bureau van de WD, de Telderstich- ting, een keurige rechtse visie op het liberalisme in de toekomst. Directeur Oostlander van we tenschappelijk bureau van de christendemocraten laat in tussen met het pannetje soep voor de zieke buren in de hand geen kans voorbij gaan om het CDA min of meer we tenschappelijk, maar in elk geval neo-conservatief af te zetten tegen PvdA en WD. En de Wiardi Beekman Stich ting (WBS) verpakte zijn jongste boodschap aan de so ciaal-democraten in een eveneens weinig links ge schrift. 'Socialisme op sterk water' heet het werkstuk dat aan duidelijk niet veel te wensen over laat. De PvdA moet af van zijn stokpaardjes die de partij afhielden van re- geringsverantwoordelij kheid, zoals het ferme nee tegen de kruisraketten. En de PvdA moet ook niet meer zeuren over een centje meer of minder voor de mini ma, want dat zou mensen met een bovenmodaal inkomen wel eens kunnen afhouden van een stem op de PvdA. De inkomensverschillen moeten zelfs groter worden, omdat dat goed is voor land en volk, verkondigt de WBS in tegen stelling tot wat totnogtoe uit kringen van de sociaal-demo cratie werd gehoord; een en kel andersdenkend PvdA-lid daargelaten. Paul Kalma, vice-directeur van de WBS, liet er geen mis verstand over bestaan. De PvdA moet wat minder ideo logisch te werk gaan. „Minder religieus," noemde Kalma dat. Op de vraag of Wiegels fee strede in Breda bij gelegen heid van het veertigjarig be staan van de WD ook niet iets 'religieus', maar dan in rechts-liberale zin had, bleef Kalma het antwoord schuldig PvdA-voorzitter Marianne Sint Hij vond eigenlijk van wel, maar hij had tot zijn spijt die Wiegeliaanse aanpak net iets eerder de hemel in geprezen. Kalma wil van het linkse imago van de PvdA af, en ze ker van de nog enkele reste rende marxistische tenden- zen. De ouwerwetse strijd tussen arbeid en kapitaal, het gevecht van de arbeider met de in krijtstrepen pak gesto ken directeur is voorbij, vindt Kalma en de WBS. Dat waagde PvdA-voorzitter Sint even te betwijfelen. Ook zij is geen warm aanhanger van Lenin en diens epigonen, maar zij ziet nog wel strijd tussen arbeid en kapitaal, al breidde ze dit tweetal facto ren uit met de derde factor: kennis. „Ik kon me bij lezing van het stuk van de WBS niet aan de indruk onttrekken dat Kalma kennelijk een andere partij voor ogen heeft dan waarin ik functioneer," zei Sint met enig voorzichtig cy nisme. Het is de gebruikelijke klacht van de praktische poli ticus tegen de politieke onder zoeker. Ook WD-fractie- voorzitter Voorhoeve veegde enige tijd geleden de vloer aan met een wetenschappelijk studie van de Telderstichting. Prof. dr. ir. Voorhoeve - zelf keurig wetenschappelijk ge schoold, maar intussen dage lijks omgeven met de poli tieke praktijk van alledag - miste in de studie het sociale aspect van de liberale poli tiek. Juist dat sociale element wil wel eens ontbreken in we tenschappelijke studies. Als dergelijke studies zich bijna uitsluitend richten op het achterhalen van mogelijkhe den tot deelname aan een re gering, is dat ook niet vreemd. Want die sociale aspecten maakten de politiek onbere kenbaar. Een onderzoeker I tracht onzekerheden weg te poetsen en de grote lijn aan te geven. Een politicus zoekt ook naar zekerheid, maar krijgt daar nauwelijks de kans voor omdat hij veelal op korte ter mijn beslissingen moet nemen en afhankelijk van onver-1 wachte maatschappelijke processen. Hoe 't zou moeten, kan, één I persoon of één instituut uit-1 maken. Maar hoe het uitein delijk wordt, bepalen de da gelijkse politiek en miljoenen I mensen. Het is niet uitgeslo ten dat Kalma en de WBS een goed concept geven voor de PvdA om in het centrum van de macht te raken en een ze kere deelnemer te worden van toekomstige regeringen. Of de gemiddelde PvdA'er daarvoor de bescherming van de mi nima en minder courante standpunten (zoals een voor zichtige vorm van anti-mili- tarisme) wil opofferen is nog zeer de vraag. Door Wouke Geensen ZE lijkt zo gesloten en af standelijk dat een eerste ontmoeting vragen op roept: heeft ze het hoog in haar bol of is ze verlegen. Geen van beide is waar. Achter een effen masker blijkt een bewogen mens te schuilen. Een jonge politica die vast gelooft in de rechten van de mensen aan de onder kant van de samenleving en beseft dat macht nodig is om iets te doen aan hun omstan digheden. Haar beheerste uit eenzettingen kunnen de fel heid van haar denken niet verhullen. „Ik heb de neiging heel principieel te zijn. Maar ik realiseerde me aan de andere kant dat je macht nodig hebt voor veranderingen. Toen ik in 1977 voor het eerst mocht stemmen, koos ik dan ook voor de PvdA." Die verstan delijke keus veranderde in betrokkenheid in een stembu reau in een Utrechtse arbei derswijk. „Al die mensen die zongen 'op ome Joop stemmen'. Die tegen me zeiden 'nou wij ff ie, als je voor een dubbeltje bent geboren word je nooit een kwartje'. Mensen die niet konden lezen en schrijven. Dat heeft een geweldige in druk op me gemaakt. De PvdA betekende iets voor die mensen I" Vliegenthart zit in de Ka mercommissies welzijn en cultuur, jeugdwelzijn, sociale zaken, ambtenarenzaken, emancipatie, minderheden- MARGO Vliegenthart, 29 jaar, is het jong ste Kamerlid. Zij volgde eind vorig jaar PvdA'er Rie de Boois op. Vliegenthart werd in Utrecht geboren en begon daar haar studie psychologie. Die maakte ze niet af. Haar inzet en acties voor verbete ring van het studieprogramma werden de eerste passen op de weg van de politiek. „Als ik invloed wil hebben", ontdekte ze, „moet ik me verdiepen in de politiek." Die ontdekking leidde haar van de studie van daan en uiteindelijk naar de groene bank jes van de Tweede Kamer. Het jongste Kamerlid (PvdA), Margo Vliegen thart (29) - FOTO DE STEM beleid en de commissie voor rijksuitgaven. „In deze com missies kan ik mijn verbon denheid met de PvdA het beste uitvoeren. De kinderte huizen, bejaardenoorden, kin deropvangvoorzieningen, de minderheden." Haar schouders rechtend zegt ze strijdlustig: „Het hui dige beleid is slecht. Eigenlijk is er geen beleid. Alles is ge richt op financiële beheersing. Ouderen vinden het prettiger zolang mogelijk thuis te wo nen. Nou, ze mogen blij zijn dat thuiswonen goedkoper is." „Als je ziet wat er met de bejaardenoorden gebeurt. Die gaan dicht door een wet die niet deugt. Terwijl het aantal ouderen toeneemt. Waar zijn ze in godsnaam mee bezig. Dan zeggen ze hier in Den Haag wel dat de provincies het beleid maken, maar die moeten dat wel doen binnen de geweldige beperkingen die het rijk hen oplegt. Voor kin deropvang geldt precies het zelfde." Even beheerst heftig praat ze over de werkgelegenheid waar volgens haar alles om draait. Ze geeft toe dat het met de invloed van de PvdA op het moment droevig is ge steld. „Maar dat zet geen domper op me. Ik heb het principe dat de politiek zich bemoeit met mensen en men sen moeten zich met de poli tiek bemoeien. Je stem moet je op alle niveau's laten gel den anders heb je geen recht van spreken." Het besef dat de PvdA stukloopt op het gesloten front van de regeringspartij en, remt het jonge Kamerlid niet. „Je moet je activiteiten zo richten dat je invloed krijgt. Als Kamerlid moet je met zulke sterke argumenten komen dat ze niet om je heen komen", zegt ze met het hei lige vuur van de nieuwkomer. „Je moet de misstanden bloot leggen. Niet alleen hier maar ook bij de afdelingen in het land." Het ontbreekt Vliegenthart niet aan vechtlust „Ik bijt me vast in de zaken", beaamt ze, „het moet maar duidelijk zijn dat het puur het machtswoord is dat de doorslag geeft." Macht wil ze vooral gebrui ken om de positie van mensen die haar het dichtst aan het hart liggen, te verbeteren. „De bijstandmoeders, de bejaar den die alleen AOW hebben, gezinnen met kinderen waar één gewoon salaris binnen komt Die zitten het meest in de knel. Ieder dubbeltje moet worden omgedraaid. Het pro bleem is dat juist deze groe pen niet met spandoeken op het Binnenhof verschijnen. Ze zullen dan ook het langst in de knel zitten", verzucht ze. Haar bereidheid te knok ken kan ze helemaal besteden aan de knel zittende groepen. Voor een eigen plek in de fractie is geen gevecht nodig. Hoor je op het Binnenhof vrouwen vaak terecht klagen dat het zo verdomd moeilijk is een plekje in de hoof zakelijk uit mannen bestaande frac ties te veroveren, Margo kent deze hindernis niet. Na een twee jaar durend voorzitterschap van de Jonge Socialisten werkte ze mee aan een jongerenproject van de PvdA-fractie. Na een half jaar werd ze beleidsmede werkster van de fractie en verdiepte zich vooral in wel zijn en jeugdwelzijn. „Ik kan daarom niet zeggen dat het in de Kamer moeilijk is voor vrouwen. Ik heb hier al een behoorlijke tijd gewerkt en ken de meeste mensen al Daardoor zijn heel veel drem pels weggevallen." Drie weken geleden hield haar maidenspeech, de eerste redevoering van een Kamer lid. Fel viel ze het sociale be leid van WD en CDA aan „Een WD'er sprong naar de microfoon, maar tijdens de maidenspeech mag je niet ij de rede worden gevallen grinnikt ze met voldoening. UTRECHT (ANP) - vooralsnog ongeneesli ziekte aids vormt voorl levensverzekeraars op 1; gere termijn een omva, rijk financieel ris| Daarom mogen de lonen deze sector niet omhoog, pe verzekeraars verwach de komende tien jaar zo'n miljoen gulden aan over densuitkeringen voor aids- tiënten kwijt te zija Pren verhoging haalt niets uit, vvijl ook de sinds kort v| Do Voorzitter drs. H. Wijffe gisteren op het congres Bouwbedrijf (AVB) de f aanzien van die plannen. Wijffels koestert wantrouwe jegens de voorwaarden die c regering zal stellen aan beleg gers die mogelijk geinterr- seerd hun geld in wegen tunnels willen stoppea Vol gens de topbankier zitten in d tot nu toe ontwikkelde ide te veel 'losse einden en on kere elementen'. Wijffels zei dat de rijksover heid geen duidelijk en stabie kader aanreikt op basis waar van beleggers in redelij kheii kan worden gevraagd te inves teren in wegen en tunnels. Hij sluit niet uit dat het incidentee1 lukt een compagnonschap aar te gaan tussen bedrijfsleven er rijk, maar hij vindt dat het ir. eerste instantie de taak van di overheid is te zorgen voor vol doende goede wegen. I Volgens hem moet politiek Den Haag voorrang geven aa het doen van essentiële e~ groeibevorderende investerin gen in het wegennet. Andere zaken waar nu veel geld naar toe gaat moeten dan maar wachten, meent Wijffels. Voorzitter De Vilder van het AVBB betoogde op het congres dat de bouw zich actiever moet opstellen: niet afwachten tot er opdrachten komen, maar zelf plannen ontwikkelen geba seerd op de behoefte in de sa menleving. Hij kondigde aan dat de bouw opiniepeilingen zal gaan houden onder de bevol king om (woon)wensen te kun nen inventariserea Kritiek heeft De Vilder op Ihet Binnenhof, waar het beleid I volgens hem wordt bepaald Idoor incidentea 'Er wordt ge praat over ministersauto's en I paspoorten, maar bij de behan- I deling van de begroting van PARTIJBEGINSELEN hebben voortdurend worden aangepast mische ontwikkelingen. Het CDA Qiip 'zorgzame samenleving', de verdeeld over wat moet worden en en ook de PvdA ontkomt nie ie volgen toekomstlijn. Eerst was het de commissie P ep het rapport 'Schuivende Pane discussies leidde binnen sociaal- ware socialisten betekende he1 lechts. Zij oordeelden dat de Pvd 0PPositiebanken te geraken - ide; nenting van het CDA. De nieuw staande uit jonge ambitieuze Pvc wachtkamer van de macht' te v< 'ers van het rapport om hun pra Iten erop dat er moest worden at maakbare samenleving. L Wiardi Beekman Stichting Iriph*' Parti' van d® Arbeid. hee Richtingenstrijd nog verder aange n°"clusies er niet om lle9en- u®'denktank' van de sociaal-d IK tradities op sterk water rr peid en kapitaal moet in de steek iw jjn lonen en uitkeringen moet lorloH e- ste"'n9name is dat de T®d® wil moeten tonen ten opzicl isti h deze °Pm®rkelijke standpu laf 9 op meedogenloze, maa tiH de traditionele socialistisc voortschrijdende individi wden bijgesteld, is onvermijdelij 1 ner moeten worden gehandeld, sn eni9® ideologische ballast im n 6c'1ter wel over een bijste [hpleet in de steek laten van prir ranrJT voor de PvdA 's dat de 1 Wee 11 'aat verschijnen op een rr ,.!?r volop plannen leven om opn tereh' u Kon'n9 van Sociale Zak an ri nu a''a,en vveten dat deze bezuinigingsronde zullen van aard st0rr|t hot kabinet zijn „J wetenschappelijk bureau aanh ubbers wel prettig om te we' nangërs zijn van de gedachte d iu fv»n^en 9erust groter mag wor nen a m°eilijk om een geloofwa r Qe jongste kabinetsplannen.

de Stem | 1988 | | pagina 2