NCB wordt van twee kanten onder vuur genomen Open dag landbouwschool Schoondijke ikt tweetal •eroofde >00 frank fTERNATIONALE BEZETTING IN SINT-BAAFSKERK AARDENBURG 'Wij hebben de mensen voldoende voorgelicht' PLAATSELIJK NIEUWS LAPPORT i NIEUWS LEEUWS KTEN ïl voor voetbal Nieuw-NameD Speelzaal in Groede houdt snuffelmarkt EXAMENS E STEM VAN ZEELAND 4 WOENSDAG 24 FEBRUAR11988 T20 ARDENBURG - Op terdag 26 maart in de Sint- jafskerk in Aarden de Matthaus Pas- in van Johann Se- itian Bach voor de emaal uitgevoerd. (i trubbelingen Ereburger Spannend HEBT U OOK LAST VAN TE VEEL LAWAAI OP UW WERK? BEL GRATIS: 06-0228338* VOOR 'TTE LAAT IS. Breskens Oostburg IJzendijke WMZ MAAKT LEIDINGEN SCHOON Lucht Vertraging Ongevaarlijk Dertig procent weg vei. bilist T.A. uit Gent geen vood tuurd door zijn plaatsgenoot d i het gevolg was, werden beij gd, doch persoonlijke ongelu 38 Terneuzen heeft een gror dige metamorfose ondergaan De openingsreceptie op 23 fe bruari is van 16.00 tot 19.3, uur. Woensdag 24 en donder] dag 25 februari kunnen langstellenden tijdens 'open huis' vrijblijvend kijkje komen nemen. doen. Vooral vrouwen me een buitenlandse nationalitei worden uitgenodigd. Tiei winnaars zullen de special gasten zijn op een bijeen komst op 21 maart, in het ka der van de boekenweek, ovi. hetzelfde thema. De schrijf ster Marion Bloem houdt dan een lezing over haar boel 'Geen gewoon Indisch meisje' Ook wordt de film 'Het lant van mijn ouders' vertoond Voor de drie beste schrijfstei zijn geldprijzen beschikbaar. 11 onze verslaggever iOONDIJKE - De Rijks jdelbare Agrarische ol (RMAS) in Schoon houdt vrijdag 26 fe- ari een open dag. [schoolleiding hoopt met dit mement jongens en meisjes iZeeuwsch-Vlaanderen, die aan een werkkring in [jandbouw, warm te kunnen <en voor een opleiding aan [jchoondijkse school. L landbouwschool in ondijke heeft de afgelopen jaren te kampen gehad met een daling van het aantal leerlin gen. Een verdere daling, zo liet waarnemend-directeur J. Be- arda onlangs doorschemeren, kan funeste gevolgen hebben voor het voortbestaan van de school. Dit ook met het oog op ministeriële plannen om het agrarisch onderwijs in de na bije toekomst in dertig educa tieve centra te concentreren. In het komende schooljaar is het mogelijk om een gecombi neerde A/B eerste klas te vol gen in Schoondijke. De tweede klas kent nu alleen een prak tisch gerichte B-opleiding, om dat de huidige eerste klas niet groot genoeg is om zowel een A- als een B-klas te vormen. Leerlingen die een A-di ploma wensen te halen, zijn ge noodzaakt om na een jaar over te stappen naar de A-opleiding in Goes. Het merendeel van de Zeeuws-Vlaamse leerlingen, die kiezen voor een agrarische opleiding, nemen echter, tot grote teleurstelling van de lei ding van de Schoondijkse school, niet de moeite om een eerste jaar aan de West- Zeeuws-Vlaamse school te vol gen. De B-opleiding is sterk op de praktijk gericht. Dit wordt door het Schoondijkse leraren korps gestalte gegeven door seizoengericht lesgeven, sei- zoengerichte stage en project onderwijs. Daarnaast wordt veel aandacht geschonken aan de economische vorming van de toekomstige ondernemers. Naast het dagonderwijs wor den aan de RMAS verschil lende cursussen gegeven, zoals de kerncursus akkerbouw, voor mensen die al in het bezit zijn van een A-diploma, de leer gang bijenteelt, computer- kunde en spuiten in de land bouw. Belangstellenden kunnen in de school terecht vrijdagmid dag van 15.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur. ordt irg< 82.200 kg: kl. 1 55/65 65/75 1,14-1,21. Kl. 2 45/55 0,29,55/65 0,42-0,63,65/75 0,49-11 Gieser Wildeman, 4600 kg: ki 50/55 0,47-0,55, 55/60 0,92-1# 60/70 1,46-1,57. Kl. 2 45/50 0 50/55 0,40, 55/60 0,45, 60/70 0„ Saint Remy, 15.500 kg: kl. 1 60/' 0,51-0,63, 70/80 0,68, 80/90 0,63 2 50/60 0,17-0,22, 60/70 70/80 0,60. Winterrietpeer, 200 ki kl. 2 60/70 0,22-0,23, 70/80 0,2 Doyenne du Cornice, 99.200 kg- l>. 1 65/75 0,97-1,01, 75/85 124-1 85/95 0,98. Kl. 2 60/65 0.28-n»W" 65/75 0,53-0,91, 75/85 0,70-1 U 85/95 0,63-0,83. Totaal aantal li: 53.911. or de jubileum-uitvoe- ig van het grote muziek- tnement heeft het plaat- lijke Bach-comité een ital vooraanstaande so- Agaten, het koor en orkest in de Nederlandse Bach- reniging en het Amster- barokorkest vastge- ms in de vooravond van het in- °>^Wjiidels in binnen-en buiten lid vermaarde muziekspekta- I kijkt voorzitter E. Cuele- ere van het plaatselijke co- terug op de afgelopen 35 col- Verpakt fruit:Elstar,J)30 kg: kl laai aan 75/80 2,60, 80/85 2,46. Totaal aan tal colli: 134. Voorverkoop Golden I 60/' 49,90-50,10. Voorverkoop conli rence, I 55/65 77, I 65/75 124,1] 45/55 29,30. Witte Kroet 29,80. legin AMSTERDAM, 23 februari Aardappeltermijnmarkt: bintje 35/50mm, oogst 1987, wer den 3 contracten verhandeld vooi levering april tegen ƒ7,00. stemming was prijshoudend, bintje 50mm, oogst 1987, 134 contracten verhandeld voo levering april bij een prijs va» 15,20 tot 15,00 per 100 kg, contracten levering mei te|_ ƒ16,30 tot 16,10 en 7 contracten levering juni tegen 17,50 tot 17,40. De stemming was o' hier prijshoudend. In binl 50mm, oogst 1988, werden 38 con tracten verhandeld voor levertai april bij een prijs van 28,20 to ƒ28,10. De stemming was hl< eveneens prijshoudend. id, i 1954 zijn we begonnen ttde voorbereidingen voor de rste voorstelling. Normaal sproken hadden we nooit een siespel in Aardenburg ge- I, wanneer het Bach-comité Hulst geen interne strubbe- gekend had. Door tus- itomst van de Axelse domi- sPennings is toen de Mat- lius Passion naar Aarden- irg gekomen. Iets waar we Jiteraf best blij om mogen C aldus Cuelenaere. De eerste voorstelling ver- zeer problematisch. In de tochtte het verschrikke- muren waren vochtig het was koud. Na afloop k ook nog dat we met een tekort van 3300 gulden za- i Gelukkig hadden we drie Mgstellers, die over hun hart teken en ons uit de proble- en haalden," verhaalt de irdenburgse hotelier. werden tegen ook Itje ik 1 U Hulstenaar B. R. en de 42-ja- gistermiddag geprobeerd de .000 frank afhandig te makea maar later greep de rijkspoli- deel van het geld is terugge ven in het Oostburgs politiebu- auto van de daders al gecontro leerd door de groep West- Zeeuwsch-Vlaanderen van de rijkspolitie, dit in het kader van de actie 25 procent minder verkeersslachtoffers. De beide overvallers werden bekeurd voor het niet dragen van autogordels. Inmiddels was vanuit de groep West- Zeeuwsch-Vlaanderen een be richt de ether ingestuurd naar alle dienstdoende posten om uit te zien naar de auto met het tweetal daarin. De groep Mid- den-Zeeuwsch-Vlaanderen te Axel kon de twee mannen aan houden. in Graauw en Nieuw-Nam# dat ze voor de huur van hub l betalen dan de clubs in de an- zeggen er geen heil in te zien om lingen te heffen als het, zoals in dn ïsportaccommodaties gaat de suggestie van CDA-raadslid l. Vercauteren had eerder gevraag" tegen een voordeliger tarief de vel- en W wijst de praktijk uit dat en sportveld in Graauw en NieuV' dan in de andere woonkernen vab desbetreffende clubs ook nog stee# veld te exploiteren", aldus B en ling voor één veld op te breng# ling dat de huur voor sportvelden lijven. ubileum Matthaus Passion jonze verslaggever i leider van het Amsterdams tatoriumkoor, de dirigent «tvan Egmond, liet het Aar- nburgse comiteetje ondanks perikelen bij de eerste op- wing van het passiespel niet steek. Het jaar erop streek hij weer in Aardenburg neer met een select gezelschap musici en koorleden. Twintig jaar achtereen had hij in Aar denburg de muzikale leiding, iets waarvoor hij het erebur gerschap van de gemeente ont ving. „In de beginjaren was de or ganisatie een zwaar karwei. Denk je maar eens in, enkele honderden deelnemers aan het evenement moesten we onder brengen bij particulieren in Aardenburg, Sluis en Oost burg. Dat was gen crime, maar alia, een jaar of wat later, be gin jaren zestig lieten we een extra trein rijden van Vlissin- gen naar de randstad, zodat de mensen weer naar huis konden gaan na afloop. Toen iedereen zo'n beetje een autootje tot zijn beschikking had, hebben we ook van die extra-trein afge zien," vervolgt Cuelenaere. Onder de muzikale leiding van Van Egmond groeide de Aardenburgse uitvoering van Bach's passiespel uit tot een evenement van internationale betekenis. „Zo kunnen we het gerust stellen," benadrukt de motor achter de organisatie, „we trekken nu mensen uit heel Nederland en België. Dat is niet niks." Drie jaar geleden werd beslo ten om de Matthaus Passion van Bach zonder moderne or- chestratie uit te voeren. „Dat was erg spannend voor ons, omdat we absoluut niet wisten hoe de barokuitvoering zonder symfonie-orkest zou aanslaan. Dirigent Gustave Leonhardt - en later Ton Koopman - kweet zich echter op uitstekende wijze van zijn taak en iedereen reageerde enthousiast," stelt Cuelenaere. De barok-uitvoering, die ook dit jaar weer geprogrammeerd staat, kan volstaan met een be perkte koorbezetting. „Deden er vroeger zo'n 150 koorleden mee, nu zijn het er slechts een stuk of veertig. Dat neemt niet weg dat de kwaliteit van de vertolking er onder lijdt Het vele is niet altijd goed, maar het goede, daar kun je nooit ge noeg van krijgen," meent hij. De 35e uitvoering van de Matthaus Passion gaat dit jaar zo'n 48.000 gulden kosten. Voor dat bedrag heeft het Bach-co mité het koor en barokorkest van de Nederlandse Bachvere- niging, The Amsterdam Baro que Orchestra, het Rodens Jon genskoor en dirigent Jos van Veldhoven kunnen strikken. Als solisten werden aangetrok ken de Duitse soprane Barbara Schlick, de Engelse counter-te nor Michael Chance, de Zwitser Christoph Homberger (tenor) en de Engelsman Stephen Var- coe (bas). De evangelist-partij wordt voor rekening genomen door de Nederlandse tenor Nico van der Meel. De Christuspar tij wordt gezongen door Bas Ramselaar (bas). De onverkorte uitvoering be gint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 18.00 uur. Het Bach- comité verwacht dit jaar ruim 900 muziekliefhebbers te kun nen bergen in de Aardenburgse Sint-Baafskerk. Beeld van een eerdere uitvoering in Aardenburg - FOTO WIM KOOYMAN (ADVERTENTIE) ui onze verslaggever iROEDE - In de peuter- peelzaal 'De Groese ben- k' in Groede wordt 4 •sart een snuffelmarkt ge- ouden. Bestuur en leiding l® de peuterspeelzaal heb- een uitgebreid pro- tamma samengesteld voor «gen oud. Zo kunnen de kinderen gesch minkt worden. Er worden te kenfilms gedraaid en de aller kleinsten kunnen rekenen op een poppenkastvoorstelling. Voorts staat er in de zaal een grabbelton en kan iedereen zijn geluk beproeven bij de spiraal. Verder staat er in het ge bouw een knutseltafel waar belangstellenden leuke dingen kunnen maken. Ieder half uur wordt er een verloting gehou den. In de Groese Bengelbak wor den verder nog tweedehands kinderkleding en allegaartjes te koop aangeboden. Naast de vele activiteiten is er natuur lijk gedacht aan een warme of koud drankje en een vlugge hap. De snuffelmarkt duurt van 15.00 tot 20.00 uur. Aansluitend op dit evenement starten be stuur en leiding van de Groe- dese peuterspeelzaal op zater dag 5 maart een oliebollenactie in Nieuwvliet en Groede. De opbrengst van beide ac ties komt geheel ten goede aan de speelzaal. Met de opbrengst worden spel-en handenarbeid- materialen aangeschaft. van 9 tot 21 uur Door Kees den Exter boerenstand; doorgaans volgzaam volk. Individualisten, ®aar tóch graag onder de para- Plu van de kerk, de Rabo-bank, van de standsorganisatie en van oe Minister van Landbouw en consulenten. Met name de Minister en de standsorganisa- uss zien vandaag de dag de boe ien bij tientallen gelijk onder aun paraplu vandaan rennen. Het verhaal is bekend. Te veel Melk, te veel mest, te veel regels van "e overheid, allemaal voorzien van een stevige prijskaart Dagelijks be togen de veehouders hun ontevre denheid in de media. Nog zelden was er zoveel gier op de buis. Hoogtepunt wat dat betreft was de boerentrein "re een paar dagen voor carnaval naar Den Haag reed om daar minis- r Braks de mestproblemen nog eens goed in te peperen. Ten over staan van tientallen fotografen en verslaggevers, en in de rug gesteund door 700 kaderleden, legde NCB- voorzitter ir. A. Latijnhouwers de F'even, verpakt in een petitie, op net bord van minister Braks. In de petitie was het een en al ntestproblematiek wat de klok sloeg. Dat nu heeft de woede gewekt van NCB-leden uit oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Want ook de problemen van de akkerbouw zouden in de Nieuwe Kerk nog eens duidelijk ge ventileerd worden, zo was de af spraak. Zo heeft de NCB momenteel te maken met een aanval uit eigen kring op twee fronten: de veehou ders die geen oplossing krijgen aan gereikt voor hun mestproblemen en de akkerbouwers in West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen die hun niet geringe problemen in de publi citeit ondergesneeuwd zien. Na een volgens de NCB zelf mis lukte actie om het lidmaatschap op te zeggen kreeg het bolwerk dat de NCB nu eenmaal is vorige week als klap op de vuurpijl te maken met een aanval van buitenaf,de oprich ting van de Nederlandse Agrarische Bond, de NAB. Duizend boeren waren er afgelopen maandag in Boekei op de eerste Bra bantse bijeenkomst van NAB. De nieuwe boerenbond is in het leven geroepen uit onvrede met het beleid van de bestaande standsorganisa ties. Die hebben zich naar de mening van de initiatiefnemers te weinig verzet tegen de mestwetgeving. De NAB wil gaan procederen tegen de mestwetgeving. Volgens waarne mend voorzitter M. Sommers heb ben juristen de NAB verzekerd dat die wet met een redelijke kans op succes kan worden aangevochten. De meststoffenwetgeving zou in strijd zijn met de grondwet. De NAB rekent landelijk op ongeveer 8.000 leden. De NAB heeft de boeren opgeroe pen om de mestpapieren op 3 maart massaal en onder protest in te leve ren bij het met de uitvoering van de mestwet belaste kantoor in Assen. Maar volgens veehouder Frans van de Boomen, veehouder in Someren en zuidelijk coördinator van de NAB is dat nog maar het begin: „Het nor male overleg werkt niet. Braks geeft zelf aan dat de meststoffenwetge ving dertig tot vijftig procent van de veehouders de kop zal kosten. Dat willen wij niet en we zullen probe ren met hard schoppen en desnoods met illegale acties ons doel te berei ken". Van de Boomen was NCB-lid: „Dan kun je je mond roeren op een afdelingsvergadering. Dat sijpelt dan door naar het kringbestuur en pas dan gaat het via het hoofdbe stuur en het Landbouwschap naar Den Haag of Brussel. Die weg is mij te lang. Wij mikken op 8.000 leden en dat moet voldoende zijn om een krachtige vuist te maken". Een kantoor of een bestuur heeft de NAB nog niet: „Wij houden niet van toeters en bellen". Zicht op de ontwikkeling van het ledental is er evenmin: „De aanmeldingen komen schriftelijk binnen. Volgende maand weten we meer". NCB-voorzitter Latijnhouwers is vooralsnog niet onder de indruk van de concurrentie: „Van enig leden verlies is bij ons nog niets te merken. Er zijn een paar opzeggingen, maar die hebben niets met de huidige pro blematiek van doen". De onvrede in eigen kring mag volgens Latijnhouwers niet afge wenteld worden op de NCB-organi- satie: „De mestproblematiek heeft inderdaad nogal in de belangstelling gestaan en zo kan bij de akkerbou wers inderdaad het gevoel ontstaan dat zij wat in de kou zijn komen te staan. Het is daar bovendien de tijd van forse uitgaven voor zaad en kunstmest. Maar óók de akkerbouw heeft nadrukkelijk onze aandacht. Bij iedere vergadering staat die pro blematiek op de agenda. Dat klinkt magertjes, maar wij hebben nou eenmaal een land van vergaderen en papieren. Nog op 18 januari hebben we met de drie centrale landbouw organisaties een indringende brief gestuurd naar premier Lubbers. Wij onderschrijven ten volle een actie plan van het Landbouwschap met een compleet pakket aan maatrege len. Onderdelen daarvan zijn bij voorbeeld een VUT-regeling, het uit produktie nemen van grond maar ook onderzoek naar nieuwe perspec tieven. Die zaken komen bij Braks op het bureau en gaan ook door naar Brussel. De akkerbouw heeft volop onze aandacht en de NCB-leden we ten dat ook". Latijnhouwers onderschrijft dat het meest recente EG-akkoord het er alleen maar slechter op heeft ge maakt voor de Nederlandse akker bouwer: „Het zijn maatregelen die vooruit lopen op een open markt. Die open markt, in 1992, is een goede zaak voor iedereen, maar de maat regelen nu doen pijn. Voor een aan tal akkerbouwers betekent dat nieuwe druk op hun inkomen. Maar ook de structuur van de akkerbouw is verkeerd. Er zijn te veel kleine be drijven en het evenwicht in het Ne derlandse bouwplan is zoek. Aard appelen en uien zijn goede produk- ten, maar ze bevinden zich in een speculatieve markt Bij graan, een vrij produkt, is steeds meer sprake van overproduktie. De akkerbouwer is gewend risico's op te vangen, maar hij heeft nu een aantal slechte jaren achter de rug". ZANGAVOND - Het koor God is mijn Lied verzorgt za terdag 27 februari een avond met zang, muziek en toneel voor donateurs en belangstel lenden. De avond is de heer Van Raad niet alleen diri gent, maar ook regisseur van het toneelstuk: Marcus de waterman. De spelers zijn le den van het koor. Tijdens de pauze wordt een verloting ge houden. De avond wordt ge houden in De Uitkomst aan de Langeweg en begint om half acht. BOLLING - De Arjoanbol- club houdt zaterdag 27 fe bruari de zesde en laatste clubbolling voor het kam pioenschap, aanvang 13.30 waaraan alle leden deelna men. Uitslag: 1. M. Holdenbe- ke, 2. E. Crieel, 3. M. Boerman, 4. A. de Schipper. De Belgi sche leden M. Holdenbeke en E. Crieel hebben van de 51 le den het meeste aantal punten behaald in vier wedstrijden. BOLLING - Bolclub Molen- zicht hield een puntenbolling, BOLLING - Bolclub Het Grote Gat hield de verjaar- dagsbolling van mevrouw A. Caroa Uitslag: 1. M. Wieme- E. de Paepe-P. Martens, 2. G. Dutschaeve-G. Verheije-J. Evers, 3. P. Staelens-J. Focke- A. Breyaert. De volgende bol lingen zijn 26 februari en 19 maart, aanvang 14.00 uur. BRIDGE - De Bridge Socië teit Oostburg hield een vrije wedstrijd waaraan 20 paren deelnamen. Uitslag: 1. heren Ramondt-Ramondt, 2. dames Van Opdorp-Fermont, 3. echtpaar Sielhorst. MIDDELBURG - Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsoefe ning: tekstverwerken/kantoorpraktijk: H. Adriaans, S. Boejharat-Jh- inkoe, E. Cuelenaere, R. Dest, L. de Heer, J. Janse, N. Hoefkens-de Kam, R. Jansen, L. van Klaveren, M. van der Tak-Langemaire, E. Vrugt, M. van de Velde-van Hal. DE WATERLEIDINGEN in Zeeuwsch-Vlaanderen krij gen een grote schoonmaakbeurt. De NV Watermaat schappij Zuid-West-Nederland (WMZ) doet dat momen teel in de Zuid-Westhoek van Zeeuwsch-Vlaanderen. Met lucht en water worden de leidingen schoon gespoten. Vorige week leidde dat tot een 'aanvaring' met bewoners van de Bredestraat en Nieuwstraat in Oostburg. Volgens hen moesten ze onnodig een dag lang leidingwater mis sen en werden zij verkeerd voorgelicht. De WMZ spreekt dat tegen. hard gewerkt om op te sporen wat er mis ging". De bewoners van de Brede straat en Nieuwstraat menen dat er op dat moment door de WMZ een fout gemaakt werd. Zij vinden dat de WMZ hen toen had moeten vertellen dat ze de kraan weer open konden draaien. „Nee", zegt Hofman. „Dat kon niet omdat het op ieder moment weer mis kon gaan. Wij wisten niet waarom Sluis en Aardenburg te weinig druk hadden. Daar werkten we Door Romain van Damme TERNEUZEN - In Zeeuwsch- Vlaanderen ligt 1500 kilometer distributieleiding voor het transport van consumptie-wa ter. Om dat water schoon uit de kraan te laten komen, moeten die buizen wel eens schoon ge maakt wordea Daar is de WMZ momenteel mee bezig. Niet overal tegelijk, want het schoonmaken van die leidingen kost tijd. „Daar doen we zeker een paar jaar over", zegt WMZ-man E. Hofman. „In de zomer kun je dit werk niet doen. Zeker niet naar de kust toe. In de zomer maanden verblijven er zo'n 100.000 mensen meer in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dan leidingen afsluiten en schoon maken, nee, dat kun je niet ma ken". Het is voor het eerst dat de lei dingen schoon gemaakt wor den met behulp van luchtdruk. Vroeger gebeurde dat alleen met water. „Dat was echter niet voldoende meer om de lei dingen schoon te krijgen", legt Hofman uit „In de buis komt in de loop der jaren een sli- blaagje. Dat moet eruit Via lucht en water kan dat laagje verwijderd wordea De ene keer duurt dat wat langer dan de andere keer. Eenvoudig om dat niet alle buizen even vuil zijn". De WMZ moest ergens be ginnen. Het werd West- Zeeuwsch-Vlaanderen. „Je stelt een plannetje op", vertelt voorlichter G. van Rossum. „Een deel van het net moet af gezonderd wordea Via be staande leidingen moet je om leidingen leggen. In Oostburg hadden we te maken met twee grote schoolgebouwen. Je zoekt dan een schoolvakantie uit, in dit geval de Krokusvakantie. Meestal kun je dat in een paar uur rondkrijgea Je waar schuwt de mensen dat je met het karwei begint Met een ad vertentie in de krant, later een briefje in de bus en als het no dig is met een geluidswagen". „De mensen die vlakbij de lei ding die schoon gemaakt wordt, wonen, krijgen dat briefje in de bus", voegt Hof man daar aan toe. „De mensen die verder wonen maar toch tast kunnen hebben van bruin water in de kraan, kunnen dat lezen in de advertentie. Het kan namelijk wel eens gebeu ren dat uit de leidingen die naast de onder handen geno men leiding liggen, ook bruin water komt Je werkt met om leidingen. Daardoor stroomt er door de andere buizen meer water en kunnen er roest- deeltjes losraken". In Oostburg ging er iets mis. „Vanuit Sluis en Aardenburg kregen we mensen aan de lijn die vertelden dat ze geen water hadden. De aanvoer was te ge ring, de druk te laag. Dat le verde een vertraging op. Want Aardenburg en Sluis zonder water laten zitten, kon niet. We moesten terug. Er is toen kei- Bruin water is ongevaarlijk voor de gezondheid. „Maar we moeten schoon water leveren, in het water mag geen enkele verontreiniging zitten. Het is beter dat het bruin water niet bij de was komt. Dan krijg je door die roestdeeltjes bruine plekken die alleen met een be paald soort zuur te verwijderen zijn. Een flesje met dat zuur hebben we een iemand gege ven. Bij hem was bruin water in de was gekomen". Volgens Van Rossum was dat de enige klacht die binnen ge komen is naar aanleiding van de vertraging in Oostburg. „We vroegen hem of hij de adver tentie niet gelezen had. Nee dus. Toen vroegen we hem of hij het briefje niet gelezen had. Nee dus. Hij haalde de brieven bus slechts een keer per dag leeg. Ja, dan wordt het natuur lijk moeilijk. Als je niet thuis bent, kun je ook de geluidswa gen niet horen". Hofman vindt dan ook dat de WMZ niets te verwijten valt „Dertig procent van onze tijd besteden we aan het waarschu wen van de mensen. Dat is niet erg, want dat is nodig. Je moet rekening houden met de men sen. Dokters, tandartsen, veeartsen en meer van die be roepen hebben water nodig. En laat ons eerlijk zijn, ziek zijn en zonder water zitten is geen pretje. Daarom proberen we het ongemak zo kort mogelijk te houden. Elke keer leren we wat. Ook nu weer". Toch nog eens de voorlich ting. Is die voldoende? Hofman en Van Rossum, bijgevallen door D. Boonman, vinden van wel. „We krijgen vaak al reac ties op de advertenties die we laten plaatsen. Soms blijkt dat de mensen slecht lezen. We hebben wel eens gehad dat we in een advertentie aankondig den dat Philippine en Sas van Gent zonder water zouden zit ten. Belden ze vanuit West- dorpe en Axel met de vraag of zij wel water haddea Het komt ook voor dat bij storingen de mensen zoveel bellen dat de gene die weet waar het lek of de storing zit, ons niet kan be reiken. We hebben eens meege maakt dat iemand ons vanaf kwart voor negen probeerde te bellen. Om 13.00 uur had hij ons aan de lija In al die tijd waren we in gesprek. Mensen aan het vertellen dat we ook niet wis ten wat er precies aan de hand was. Ja, natuurlijk gaan we zelf op onderzoek uit Maar we hebben te maken met 1500 kilo meter leiding".

de Stem | 1988 | | pagina 17