VVD Axel gaat hard in de aanval Deventerplein Axel mogelijk vervuild met chemisch afval 'EG moet boer helpen door snel tol te heffen' DORST Kmsiaani56a Nieuw, groter dok voor Scheldepoort Zilveren jubilarissen bij KWF Sas van Gent ZEEUWSE MILIEU FEDERATIE BLU MET 'DOORBRAAK' Droom-Porsche wordt nachtmerrie voor agressieve eigenaar el wat? Ver weg v n van de zonovi eilanden? oetu meedoen a durende puzzel- p 24 februari in n start gaat W; deze reis winnen. liever naar Lond STOP BIJ ONZE SH0WR00MI Alle Toyota modeiien in voorraad! T27 VRAGEN AAN COLLEGE OVER LINDENHOF EN DECLARATIES n moet u gewoon e jplossen. Hoe het al maal preciei werkt, kuntu het februé nummer va AllerHande (nr. 36) lezeJt Daarin een speciaa uitneembaa blad. In dit bli staan de puzzels en pt allemaal om draa lande niet meervoo kunt u het puzzelbl ari ook los in de wink en uit drie categories blauwe en witte, hoort een andere pr uzzel op te lossen vin at u op het deelnami invullen. Dit formulli apje, dat u bij lede schappen krijgt e mapje vindt u ook zé troefzegels'; goude :e. Met drie van de; iet u een zo hoog samenstellen, dat o£ 'neformulier moet. een notedop de rege prijzenspel. Leest u erHande er nog p na. En wie weet die palm. Miro - BRESKENS/ANTWERPEN - Komende maan- jen worden in alle plaatsen langs de - vervuilde - (Wester)Schelde in Nederland en België handte- (eningen van verontruste burgers ingezameld. Doorbraak Lozingen ONDERZOEK PROVINCIE Monsters WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 Getreiter Zorgelijk PESSIMISME OVER AKKERBOUW Afspraken Te laat Meer lueht voor vogels op Hooge Platen hier er Jen? Seeds grote keus uit 100 „First Class" occasion Telefoon 076-7120001 J BIEDEN MEER KLASSE VOOR MINDER KOSTEN. DE STEM VAN ZEELAND jan onze verslaggever AXEL - PvdA-wethouder J. ,an Schaik (welzijn) kan binnenkort in de gemeente van Axel op een flinke lading kritiek van de WD- Iractie rekenen. Ook CDA- Iractievoorzitter Kesbeke uordt door de WD op de lingers getikt. Verder wil je fractie dat het college zo snel mogelijk voorstellen ndient met betrekking tot iet declareren van de leden li de controle daarop. jaarmee start de WD-fractie fcde Axelse raad de bij het ge- Ewongen aftreden van P. Apers [is wethouder aangekondigde lositie. De fractie doet dat het indienen van pittige Uriftelijke vragen. Apers zelf Itondigde bij zijn vertrek aan Onder wrok oppositie te voe- Partijvoorzitter G. Vioen kondigde twee weken geleden 'een constructieve oppositie aan in het belang van de Axelse gemeenschap'. De WD-fractie verwijt Van Schaik dat hij op de hoogte was van de plannen rond de verhui zing van het Zuiddorpse be jaardentehuis De Lindenhof. Het is de bedoeling dat volgend jaar in het naburige Koewacht begonnen wordt met de bouw van een nieuw bejaardente huis. Ook naar Kesbeke wordt een beschuldigende vinger uitge stoken. De WD-fractie stelt dat Kesbeke secretaris van het bestuur van het bejaardente huis De Vurssche is en lid van de fusiecommissie die een sa mengaan van de besturen van De Vurssche en De Lindenhof moet voorbereiden. Van Schaik is voorzitter van die commissie, voorzitter van het Vurssche- bestuur en voorzitter van het gecoördineerd ouderenwerk in Axel. „Dat doet vermoeden dat een en ander reeds is voorgebakken en de Raad straks voor een vol dongen feit stelt. En daar past de WD feestelijk voor!!!", zegt de fractie in haar brief aan het Axels college. De WD'ers uit de Axelse raad hadden met verbazing de berichten over de verhuizing van De Lindenhof in de krant gelezen. Vooral het feit dat de provincie Zeeland geld be schikbaar wil stellen voor de nieuwbouw, zet kwaad bloed bij de liberalen. Voorwaarde zou zijn dat De Vurssche en De Lindehof bestuurlijk fuseren. Een eerder voorgenomen reno vatie van De Lindehof zou daarmee komen te vervallen. Door de verschillende func ties van Van Schaik en Kes beke in het ouderenwerk, ver moedt de WD-fractie dat het plan al lang in kannen en krui ken is. „Het is ons bekend dat de heer Van Schaik voor wat betreft het ouderenwerk zo langzamerhand alle macht in handen heeft, maar dat wil nog niet zeggen dat, wat de ruimte- lij ke ordening betreft, moge lijke verlangens openbaar ge maakt kunnen worden waar over in uw college tot 12 fe bruari 1988 nog geen overleg heeft plaatsgevonden zoals in De Stem gesuggereerd wordt", aldus de fractie in de brief. Verder voert de WD-fractie aan dat de kern Zuiddorpe ont zien moet worden. Sluiting van De Lindenhof past dan ook niet in de strategie van de WD ('Zuiddorpe heeft al genoeg moeten inleveren'). Nieuw bouw van een bejaardentehuis op een plaats die bestemd is voor de bouw van woningen wijst de WD eveneens van de hand. De fractie wil ook duidelijk heid over het functioneren van de leden van het college. Het declareren door hen en de wijze waarop die declaraties worden gecontroleerd, moet in de toe komst goed begrensd zijn. De liberalen willen ook duidelijk heid over het gebruik van ge meentelijke faciliteiten door leden van de raad. B en W wordt gevraagd hierover in maart met voorstellen bij de raad te komen. Volgens de WD moet het mogelijk zijn normen vast te stellen waarbinnen leden van het college optimaal kunnen functioneren. Als dat goed ge regeld is, kunnen problemen zoals die onlangs gerezen zijn 'rond een lid van uw college' vermeden worden. De WD wil ook regels voor het gebruik van het kopieerap paraat, diensten van de type kamer, typemachine, verga derruimte, postverzending, door leden van de raad. actie moet uitmonden in een fikse hoeveelheid on- iertekende kaarten die in de zomermaanden worden sangeboden aan de in Nederland en België voor het mi lieu verantwoordelijke politici. De actie is op touw gezet door ie wereldwinkel in Breskens, in samenwerking met an- iere wereldwinkels en milieu groeperingen erin geslaagd is io'n kleine honderd handteke- ring-inzamelaars bijeen te trommelen. De Zeeuwse Milieu Federatie haakt dankbaar in op het initiatief van de Wereld winkel. „Het is eigenlijk voor ons een soort doorbraak. Eerst je als milieugroeperingen actief, nu krijgen die activitei teneen breder draagvlak. Er is duidelijk sprake van een be wustwordingsproces waaraan wij graag meewerken", aldus ZMF-coördinator Jan de Vries. De mensen die voor de hand tekeningen op pad gaan, delen »k_een folder uit, die door de is opgesteld. Hierin wor tel de milieuproblematiek van tie Schelde en mogelijke oplos- iingen op een rijtje gezet. diet belangrijkste is dat er een Actie voor schone Schelde ïan onze verslaggever gezamenlijk saneringsplan wordt opgesteld, waarin ter mijnen en doelstellingen zijn opgenomen. En wat die doel stellingen betreft, moet eerst de organische vervuiling uit ste den (te beginnen met de agglo meratie Brussel), huishoudens en voedingsindustrie worden aangepakt. Dat moet allemaal via een zuivering lopen", aldus De Vries. Tweede prioriteit zijn de indu striële lozingen, waarbij het van belang is dat wordt uitge zocht wie welke stoffen loost. Daarbij moet voorrang worden gegeven aan het tegengaan van de lozingen van PAK's en zware metalen. Derde prioriteit is de gang van zaken rond het uitbagge ren van de Westerschelde. „Het moet verboden worden dat zwaar verontreinigd slib elders in het water gestort wordt. Dat moet worden opgeslagen en vervolgens verwerkt", aldus De Vries. ^EL/MIDDELBURG - De provincie Zeeland gaat een oriënterend onderzoek verrichten op het Van Deventer- P'ein in Axel, naar de aanwezigheid van chemisch afval de bodem. k gemeente Axel heeft de lo catie zelf aangemeld bij de pro vincie omdat er hardnekkige geruchten blijven gaan dat de woningen in die omgeving ge jouwd zijn op arsenicumhou- aende grond van de NSM. «Bij het bouwrijp maken van Middelhovenstraat en om geving is destijds is gebruik ge waakt van schone grond die ,,n "et terrein van de NSM is «gevoerd. Maar wat vroeger «s schone grond werd gezien is 11 misschien vervuild", aldus een woordvoerder van de ge beente Axel. Het drijvende dok arriveert bij Scheldepoort Van onze verslaggever VLISSINGEN - De scheepsreparatiewerf Scheldepoort in Vlissingen zit in een ruimer jasje. Gisteren arriveerde uit Noorwegen een nieuw drijvend dok, dat de capaciteit van het moeizaam opererende bedrijf aanzienlijk uitbreidt. Volgens de directie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde, waartoe Scheldepoort behoort, was die stimulans noodzakelijk om de werf overlevingskansen te bieden. Na een aanpassing in Vlissingen is het dok geschikt voor on- - FOTO WILLEM MIERAS derhoud en reparatie aan schepen tot ongeveer 90.000 ton dwt. Tot nu toe kon Scheldepoort schepen van maximaal 45.000 ton dwt ontvangen. Om op de scheepsreparatiemarkt, waar de concurren tie hevig is, een rol te kunnen blijven spelen, moest het nieuwe dok er komen. De KMS heeft de aanwinst - voor een geheim gehouden be drag - op de kop getikt in Noorwegen. Slepers van Smit Interna tionale transporteerden het gevaarte in enkele dagen naar Zee land, waar het gisteren in veilige haven belandde. Het dok wordt nu eerst met dertig meter verlengd tot 229 meter voor het rond 1 mei van dit jaar in gebruik kan worden genomen. «Omdat die geruchten maar Ujven gaan, hebben we aan de Provincie gevraagd om mon- Ik van de bodem te nemen. Erwten we waar we aan toe Bij de provincie, waar het ^terend onderzoek is be- hgd, wilde men gisteren nog r® commentaar geven. Ver- "f» werd naar een persbe- dat in de loop van de Van onze correspondent SAS VAN GENT - De af deling Sas van Gent van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbe strijding zette gistermid dag twee zilveren jubila rissen uitgebreid in de bloemetjes. De dames M. Verplanken en A. Kwis- thout bereikten vorig jaar een mijlpaal door 25 jaar lang als collectant voor het KWF in Sas van Gent langs de deuren te gaan. Reden voor het afdelings bestuur om de beide dames uitgebreid te fêteren. Dat gebeurde ten huize van mevrouw Heyens, se cretaresse van het KWF in Sas van Gent. Afdelings voorzitter mevrouw Ploeg- aert speldde de jubilaris sen namens het hoofdbe stuur de zilveren krab op en overhandigde hen een fraaie bos bloemen. Hoofd bestuurslid Baecke moest door familie-omstandig heden verstek laten gaan. De afdelingsvoorzitter sprak de dames lovend toe en toonde zich bijzonder blij met de jarenlange in zet. Mevrouw A. Kwis- thout zet na dit jubileum echter een punt achter haar collecteeractiviteiten. Mevrouw M. Verplanken liet weten nog wel enige tijd te willen doorgaan. Het afdelingsbestuur sprak gistermiddag in dit verband de hoop uit 'dat zich op korte termijn nieuwe collectanten voor het KWF in Sas van Gent komen aanmelden'. Van onze correspondente MIDDELBURG - Na jaren sparen kon de 23-ja- rige Vlissinger H. van B. een lang gekoesterde droom in vervulling laten gaan: hij kocht een fel rode Porsche en flitste daarmee enige tijd over de Nederlandse en Belgische snelwegen. Maar al spoedig ontaardde de droom in een nachtmerrie, want, aldus Van B. dinsdag voor de politierech ter van Middelburg waar hij na het zoveelste wegconflict terecht moest staan, 'in Nederland betekent het bezit van een dure auto niets anders dan kommer en kwel'. Op 4 september voelde hij zich opnieuw getergd door een automobilist op de snelweg. Na een 'spelletje' inha len en weer gas afnemen, greep hij het gasalarmpistool van onder de bestuurdersstoel en richtte dat in het voorbijgaan op de twee mannen die hem gehinderd hadden. Dodelijk geschrokken deed de bestuurder van deze auto (een 'gewoon Opeltje') aangifte bij de politie en korte tijd later werd de Vlissinger aangehouden. Voor de politierechter betoogde Van B. dat hij het 'nep'-pistool had aangeschaft omdat hij het 'getreiter' spuugzat was. Zo vertelde hij hoe hij regelmatig werd geconfronteerd met de agressie van anderen, die hem het bezit van de dure auto zouden misgunnen. Zijn Porsche was meermalen beschadigd, terwijl hij bovendien een aantal malen te maken kreeg met man nen die beweerden de auto te hebben 'bewaakt' en daar nu wel even voor betaald wensten te worden. Op de snelweg werd de linker weghelft dikwijls ge blokkeerd door automobilisten die weigerden hem vrije doorgang te verlenen. „Kortom, een zorgelijk be zit dus", zo concludeerde politierechter mevrouw mr. Janzen-van Oosten, die de 'wraak' van Van B. overi gens 'mallotig' vond en getuigen van een 'grote mate van kinderachtigheid' en bovendien levensgevaarlijk, zo besloot de politierechter. Van B. verzekerde haar dat hij na het incident de Porsche had ingeruild voor een 'normaal autootje' en dat de problemen nu van de baan zijn. Om die reden liet de politierechter de geëiste voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie weken in haar vonnis vervallen en wilde zij het houden op een boete van 2000 gulden. Van onze verslaggever AXEL - Tolmuren moeten het voor de akkerbouwers mogelijk maken met andere gewassen succesvol aan de slag te gaan. Want door een falende Europese Gemeen schap is binnen twaalf jaar (in 2000) de helft van het hui dige aantal Nederlandse akkerbouwers verdwenen. Dat is de sombere voorspelling van H. van Arkel, directeur van het Nederlands Instituut voor Afzetbevordering van Akkerbouwprodukten. Hij zei dit tijdens de vergade ring van de kring Axel van de Zuidelijke Landbouwmaat- schappij (ZLM) in De Halle. „Het is vijf over twaalf", aldus Van Arkel. Desondanks bena drukte hij dat de akkerbou wers die overblijven perspec tief voor de toekomst hebben. Ze moeten zich dan wel richten op de produkten waaraan een 'gigantisch tekort' is, en steun krijgen van EG en landsrege ring. Voor zuivel, tarwe en suiker bestaan in EG-verband gede tailleerde afspraken, legde Van Arkel uit Andere produkten mogen zomaar ingevoerd wor den, zonder dat er regels voor bestaan. Hij zei dat met name de verbouw van hennep voor papier en textiel en bio-alcohol als bijmenging voor benzine grote kans van slagen hebben; de landbouwtekorten terug dringen en bovendien milieu vriendelijk zijn. Ook de pro- duktie van plantaardige oliën, eiwithoudende grondstoffen, papier en textielvezels passen in dat straatje. Als voorbeeld verkocht hij de talrijke aanwe zigen bij opbod een linnen overhemd. Het bracht grif ze ventig gulden op. „De EG heeft geen gemeen schappelijk energiebeleid", vervolgde hij. de produktie van ethanol uit graan is inmiddels zo geperfectioneerd dat bij menging van benzine met tien procent ethanol de benzineprijs met vijftien cent zou verhogen. Nog net niet rendabel, maar het moment dat het aantrekke lijk wordt komt eraan, zei Van Arkel. Bovendien hoeft er dan geen lood meer bijgemengd te worden en kan het graanover schot worden weggewerkt. Hij schetste een beeld van het verleden en kwam tot de con clusie dat de overschotten op de landbouwmarkt al lang voor spelbaar waren. Vandaar zijn woorden: „Dit verhaal had u tien jaar geleden moeten horen, nu is het gewoon te laat". Van Arkel sprak van een ongeba- lanceerd EG beleid. „Ik ben nog nooit in een land geweest waar het prijsverschil tussen boter en margarine zo groot is", zei hij. Dat ligt aan het feit dat al lerlei grondstoffen zonder enige heffing ingevoerd mogen worden. Niemand koopt daar door boter meer en het gevolg is een overschot, legde Van Ar kel uit. „Dat beleid is een van de grootste redenen voor de heersende malaise". Volgens de laatste voorspel lingen loopt het graanover schot binnen de EG gestaag op van achttien miljoen ton dit jaar tot vijftig miljoen ton in 2000. „Dat is niet meer op te los sen!". Ook voor andere produk ten zag Van Arkel de zon niet schijnen: „Er ligt voor iedere wereldbewoner een pakje boter in de koelhuizen van de EG". Hij waarschuwde er wel voor de Derde Wereld niet uit het oog te verliezen. De politiek in de gemeenschap mag niet ten koste gaan van de landbou wers in de arme landen. ZIE OOK PAGINA ZEELAND 4 Van onze verslaggever GOES - De vele vogels in het natuurgebied de Hooge Platen in de Westerschelde bij Breskens hebben voor taan minder te duchten van vliegtuigen in 'hun' lucht ruim. Dat is een gevolg van de aanwijzing van het ge bied door de Rijkslucht vaartdienst tot 'vogelreser vaat van hoge dichtheid'. De beheerder van de Hooge Platen, de stichting Het Zeeuwse Landschap, had om die maatregel gevraagd omdat vliegtuigen de broedende en zich voedende vogels nogal eens verstoorden. Bovendien is het voor piloten van belang om vogelrijke gebieden te mijden; het risico van botsingen met grote groepen vogels is groot. De aanwijzing door de Rijks luchtvaartdienst houdt in dat voor laagvliegen geen onthef fingen meer worden gegeven. Verder krijgen alle piloten het dringende advies om niet lager dan driehonderd meter over het reservaat te vliegen. Hoe wel deze vlieghoogte niet dwingend wordt voorgeschre ven, is het Zeeuwse Landschap zeer ingenomen met de maat regel. De Hooge Platen hebben de laatste jaren steeds meer be tekenis gekregen als vogelge- bied.

de Stem | 1988 | | pagina 13