/S JOODSE KRITIEK OP NEERKNUPPELEN PALESTIJNEN t Vieuw schandaal in tv-kerk in Amerika A A Ï0NDIGE' JIMMY SWAGGART GEDWONGEN TERUG TE TREDEN BUITENLAND ifiSTEM BUITENLAND DINSDAG 23 FEBRUAR11988 Sluis ERWET IlSKUZALEM - De Israëlische premier Jitschak hamir heeft gisteren niet uitgesloten dat de Ar- feiderspartij en de Likud zullen besluiten de ver- liezingen te vervroegen. JILWAGENS.yjy 'Rode kalief nieuwe leider van Spaanse commmunisten NIEUWSOVERZICHT Nederlander gedood bij hotelbrand Ontvoerde Nederlandse arts weer vrij Snel ambassadeur naar Paramaribo Gromyko doet boekje over Mao open Ravage in Rio de Janeiro Shultz positief over gesprek in Moskou Socialisten willen van Waldheim af EG-commissie wil 400 controleurs T21 jders van Sluis; gelet op ar- emene bepalingen milieuhy- t door hen, onder voorwaar- of hinder voor de omgeving februari 1988 vergunning is Hinderwet naar aanleiding A, Vercouteren-van de Ree, lement voor het oprichten eri n een akkerbouwbedrijf en aan de Groeneweg te Sluis, er zake zijnde stukken liggen Markt 1 te Sluis, ter inzage 1988 tot 24 maart 1988, elke tot 12.00 uur en van 14.00 onderdag van 19.00 uur tot e de stukken wensen in te 19.00 uur tot 22.00 uur wor- vooraf mededeling te doen oestel 16). Ingevolge artikel Vet algemene bepalingen mi- maart 1988 beroep open bij irs; nkomstig artikel 20, 21 of 22, rste lid, onder c, van de Wet >n milieuhygiëne bezwaren ihebbende, die aantoont dat in staat is geweest overeen- '1 of 22, tweede lid, of 28, an de Wet algemene bepalin- szwaren in te brengen, ia afloop van de beroepster- oor deze datum beroep is in- sing van artikel 60a van de te een verzoek wordt gedaan schikking dan wel tot het tref- roorziening. worden gericht aan Hare sn worden gezonden aan de I voor de geschillen van be- i AA 's Gravenhage. ig of een voorlopige voorzie- ;ht aan de Voorzitter van de lien van bestuur van de Raad iet van kracht voordat op dat iuders van Sluis, de burgemeester, M.L. Everaers de secretaris, EC.H.M. Nicolaes srael snel naar stembus lor onze correspondent Rob Simons jhamir heeft voorgesteld de uiterlijk in november te ouden Knesseth-verkiezingen in dat geval in augustus organiseren maar de Arbeiderspartij wil al in juni Jaar de stembus. jlitieke kringen in Jeruzalem wachten dat onafhankelijk j de resultaten van het over morgen te beginnen bezoek van [Amerikaanse minister van oitenlandse Zaken Shultz ntueel zal worden besloten je parlementsverkiezingen mei inzet de toekomst van de lette gebieden over vier dan- 1 over zes maanden te hou- Shamir zei in de Knesseth jat Israël zelfs onder druk niet al terugtrekken en geen ge- I zal opgeven. Het Ameri- iaanse vredesinitiatief is vol lens htm alleen welkom als het j ovtreenstemming is met de mpDavid-akkoorden. Op.nitiatief van reserve-ge- I Ze'evi is gisteravond in 1 Wv een bijeenkomst ge- juden van 200 Israëli's onder wie Veel hoge reserve-officie- i extreem-rechtse politici [om (ver een 'vrijwillige ver- van de Palestijnse dking uit de bezette gebie- te spreken ter oplossing het Midden-Oosten-con- De Israëlische procureur-ge- mal Josef Harish heeft mi- ter van Defensie Rabin erop vezen dat militairen geen Jveld mogen gebruiken als aatregel of ter vernede- In een brief van Rabin Harish het gebruik van weid voor zulke doeleinden duidelijk onwettig genoemd zodat soldaten volgens hem verplicht zijn zulke bevelen niet op te volgen. Harish schrijft dat hij veel klachten heeft gekregen over de mishandeling van Palestij- nen in de bezette gebieden zo dat bij hem het vermoeden is gerezen dat door de incidenten als excessen te omschrijven, de werkelijkheid geweld wordt aangedaan. In hoge legerkringen is de afgelopen dagen gesproken over het bikkelharde optreden van de Israëlische troepen in de bezette gebieden en vooral over het gebruik van knuppels om botten te breken. Een politieke geestverwant van Rabin, de voormalige secretaris-generaal Ben Aharon van het Israëlisch vakverbond, de Histadrut, sprak in dit verband over een terugkeer naar het stenen tijd perk. De voormalige procureur- generaal professor Zamir heeft onlangs zijn opvolger evenals de advocaat-generaal van de strijdkrachten van nalatigheid beschuldigd aangezien zij geen duidelijke instructies aan het leger hebben gegeven. Israëlische soldaten patrouilleren in een Arabisch dorp, vlakbij Jeruzalem. Rabin heeft opstand in de de Palestijnse bezette Gaza- strook en Westelijke Jordaan- hebben oorlogen meegemaakt, oever een burgeroorlog ge- we hebben het terrorisme er- noemd. Hij verklaarde; 'We varen, en nu is er een nieuwe uitdaging-een burgeroorlog'. gaansverbod in drie vluchte- Ook maandag gold weer lingenkampen op de Westoever voor 25.000 Palestijnen een uit- en de stad Kalkiliya. A A A A A A bor onze correspondent Jo Wij- en VASHINGTON - Ameri- la's meest bekende televi- iepredikant, de 52-jarige immy Swaggart, heeft zich 'oorlopig teruggetrokken lit het Wereld Geloofs Cen- ram, een religieus impe- ium dat 142 landen om- ipant. iwaggart bekende zondag ten 'Verstaan van 8.000 gelovigen lat hij had 'gezondigd'. Hij toeg huilend en stamelend om 'ergeving. De als zeer fanatiek bekend taande predikant gaf geen de- ails over de door hem begane "esstappen, maar het staat ,Tijwel vast dat Swaggart »ige bordelen in New Orleans «ft bezocht en dat hij bij het «treden daarvan door zijn vij lden - en waarschijnlijk door concurrerend predikant - [s gefotografeerd. Vorige week moest hij ver schijnen voor de afdeling Loui siana van de 'Gemeenten van God', een organisatie die aller lei fundamentalistische christelijke kerken en groepe ringen in de VS overkoepelt. Die dreigde met de intrekking van Swaggarts vergunning om als predikant op te treden. Swaggarts val heeft miljoe nen fundamentalistische chris tenen in de VS diep geschokt. Vorig jaar maart al stortte het imperium van Jim en Tammy Baker ineen, het predikanten- echtpaar dat grote hoeveelhe den show en muziek in zijn programma's deed. Jim Baker bleek een sexuele relatie te hebben gehad met een zekere Jesica Hahn die vele duizenden dollars zwijggeld van de predi kant ontving. De val van de Bakers - die in de loop van de jaren miljoenen dollars voor privédoeleinden hadden onttrokken aan hun or ganisatie - heeft tal van vragen opgeroepen over het doen en laten van de fundamentalisti sche tv-kerken. Enkele maanden geleden ontstond er grote beroering toen de 70-jarige predikant Oral Roberts uit Tulsa (Okla homa) zich in een toren opsloot met de mededeling dat 'God hem zou komen halen' als zijn volgelingen niet snel 8 miljoen dollar bijeenbrachten voor de medische afdeling van de Ro berts' universiteit. Het geld kwam er en Roberts daalde in triomf uit zijn toren af. Maar de escapades van zo wel Baker als Roberts hebben de fundamentalistische tv-ker ken enorme schade berokkend. De inkomsten zijn met miljoe nen teruggelopen en de integri teit van de in geheel Amerika beroemde predikanten wordt sindsdien ernstig in twijfel ge trokken. Jimmy Swaggart heeft zijn Wereld Geloofs Centrum .ge vestigd in de buurt van Baton Rouge in Louisiana. Hij tracht niet alleen de Amerikaanse ge lovigen te bereiken, maar heeft ook missioneringsprojecten in 142 landen opgezet. Jaarlijks ontvangt Swaggart van de Amerikaanse tv-kijkers meer dan 140 miljoen dollar. Swaggart is een zeer bezeten, woordrijk en bijna fanatiek overkomend predikant die zich in het verleden weinig verge vingsgezind heeft opgesteld te genover collaga's die het met de moraal niet zo nauw namen. Swaggart noemde zijn gevallen collega Jim Baker 'een kanker gezwel in het lichaam van Christus'. Swaggarts aftreden is naar alle waarschijnlijkheid be werkstelligd door Marvin Gor man, een predikant uit het na bije New Orleans. Gorman werd er enige tijd geleden door Swaggart van beschuldigd zich sexueel te hebben misdragen. Als gevolg daarvan moest Gor man zich uit zijn snel groeiende tv-kerk terugtrekken. Gorman liet het er niet bij zitten en eiste 90 miljoen dollar van Swaggart omdat die zijn goede naam door het slijk zou hebben gehaald. Gormans eis werd enkele maanden geleden afgewezen, maar hij is intussen in hoger beroep gegaan. Algemeen wordt aangeno men dat Gorman zijn aartsvij and Swaggart heeft laten vol gen en dat hij aldus de foto's in handen heeft gekregen waarop Swaggart staat afgebeeld met een prostituée in New Orleans. Gorman, die inmiddels een nieuwe kerkgemeenschap heeft opgericht, ging zijn volgelingen zondagmorgen demonstratief voor in gebed voor de verge ving van Swaggart. Opmerkelijk was dat Swag gart, na een gepassioneerde en pathetische schuldbekentenis ten overstaan van zijn gelovi gen, alle sympatie ondervond. De 8.000 volgelingen die Swaggarts voorlopig laatste dienst bezochten, dromden hui lend samen rond de preekstoel en zeiden in koor hem te verge ven. De predikant maakte er een hartroerende scène van, van voor 27.500.- 26.700.- 7.000.- 16.700.- !1.750.- 21.250.- 5.750.- 14.750.- 6.500.- 15.750.- 9.000.- 18.000.- 9.950.- 18.500.- 21.950.- 21.000.- 25.950.- 24.850.- >2.750.- 22.000.- 7.000.- 6.000.- 8.750.- 8.200.- 23.500.- 22.500.- 26.500.- 25.500.- 22.750.- 21.750.- 1.000.- 9.500.- 1.000.- 9.500.- 6.500.- 16.000.- 8.500.- 17.700.- 9.500.- 18.250.- 8.000.- 17.000.- 6.250.- 15.750.- 20.500.- 19.500.- 5.000.- 14.500.- 5.000.- 14.000.- 4.500.- 13.250.- 6.000.- 15.500.- 22.000.- 21.000.- 20.500.- 18.950.- 21.700.- 20.700.- 1.200.- 9.500.- 6.500.- 15.000.- 21.000.- 20.000.- 6.000.- 14.500.- 2.000.- 10.500.- 09.30-18.00 u. 09.30-21.00 u. 10.00-17.00 u. waarin hij ook zijn vrouw Frances betrok. Of Swaggart nog in zijn ge meente zal terugkeren is de vraag. Zijn terugtreden heeft, volgens zijn eigen zeggen, een 'tijdelijk' karakter. Vast staat dat Swaggarts val een nieuwe klap voor de funda mentalistische televisie-kerke betekent. Gevreesd wordt zelfs dat de gebeurtenissen rond Swaggart een negatieve in vloed zullen hebben op de cam pagne van Pat Robertson, de voormalige tv-predikant, die op dit ogenblik naar het presi dentschap van de VS dingt. MADRID (AFP) - Julio An- guita, die ook wel 'de rode kalief' wordt genoemd, is maandag op het congres van de Spaanse communis tische partij gekozen tot se cretaris-generaal. Anguita is de opvolger van Ge- rardo Iglesia, die in 1982 San tiago Carrillo verving. De 92- jarige Dolores Ibarruri, beter bekend als 'La Passionara', blij ft voorzitter van de partij De verkiezing van Julio An guita, de voorzitter van Ver enigd Links in Andalusië, kan het geschonden gelaat van de Spaanse communistische partij opvijzelen. Als spil van Verenigd Links hoopt de PCE aanhang terug te winnen onder de Spaanse kie zers, die haar zes jaar geleden in groten getale de rug toekeer den en socialistisch stemden. Anguita heeft lang geaarzeld of hij de verkiezing tot secreta ris-generaal zou aannemen. Naar de mening van buiten landse waarnemers beschikt de 'rode kalief over een sterke po sitie. Er was geen echte tegen kandidaat, en hij heeft bedon gen dat hij zijn naaste mede werkers uit Andalusië naar Madrid mag meenemen. Blijft de vraag of de PCE als 'strijdorganisatie' de eenheid van het Spaanse communisme kan herstellen en of zij aan zal slaan bij een weinig gemoti veerd publiek. In overgrote meerderheid lijken de Span jaarden, na twaalf jaar demo cratie, niet zo veel behoefte te hebben aan zware politieke slagen. SOFIA (ANP) - Door een brand in een hotel in Borovec, een ski-oord in Bulgarije, is maandagochtend een Nederlandse vrouw om het leven gekomen. Een andere Nederlander raakte gewond bij de brand, die in totaal aan vijf mensen het leven heeft gekost. Het hotel was waarschijnlijk volgeboekt, hetgeen zou neerko men op ongeveer 200 gasten, onder wie 20 Nederlanders. Daar van zijn er 28 met verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. Borovec ligt op ongeveer zeventig kilometer ten zuidoosten van- de Bulgaarse hoofdstad Sofia. BRUSSEL (ANP) - Het team van de internationale hulporga nisatie Artsen Zondere Grenzen dat vorige week in Etiopië werd ontvoerd, is vrij. De Nederlandse verpleger Roland Raaij makers en de twee Belgische artsen verkeren in goede ge zondheid. Zij worden zo snel mogelijk naar Brussel overge bracht. Ook drie Ieren van de hulporganisatie Concern zijn weer vrijgelaten. De artsen werden vorige week donderdag ontvoerd door het Tigrayse Bevrijdingsfront (TPLF). Het medisch team was ge stationeerd in Idiga Hamus in Noord-Tigray, in een gebied dat wordt beheerst door de Etiopische regering. De afgelopen da gen is in dit gebied hevig gevochten. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt er rekening mee dat er op redelijk korte termijn een Nederlandse ambassadeur in Su riname kan worden benoemd. Volgens premier Lubbers is her stel van de diplomatieke betrekkingen op ambassadeursniveau mogelijk nog voordat minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) naar Paramaribo gaat om daar te praten over hervat ting van de ontwikkelingshulp. De Nederlandse regering wacht het moment af waarop het Su rinaamse kabinet zijn regeringsverklaring aan het parlement heeft voorgelegd. Het ligt voor de hand dat minister Van den Broek niet lang daarna zal worden uitgenodigd voor een be zoek aan Paramaribo. NEW YORK (AFP) - De vroegere Chinese leider Mao Zedong heeft in 1958 aan de Sovjetunie voorgesteld te helpen Ameri kaanse troepen naar het hart van China te lokken om ze te ver nietigen met een kernaanval. Dit schrijft de Russische presi dent Andrej Gromyko in zijn mémoires, waaruit de New York Times maandag citeerde. Het twee delen omvattende boek verschijnt binnenkort in de Sovjetunie en uit eerdere aanhalingen was vooral Gromyko's bewondering voor Marilyn Monroe opgevallen. Gromyko schrijft dat hij, als minister van Buitenlandse Zaken sinds 1957, het Chinese voorstel afwees tijdens een geheim be zoek aan Peking in augustus 1958. Volgens de Times was Gro myko verrast over de stoutmoedigheid van het plan. In Rio de Janeiro hebben de overstromingen van de laatste dagen grote schade aangericht, vooral in de krot tenwijken van de stad. -FOTO AP MOSKOU (AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken George Shultz heeft zich positief uitgelaten over zijn gesprekken met de Sovjetleiders in Moskou. Hij liet weten dat er vooruitgang is geboekt op het gebied van de beperking van lange-afstandswapens. Tevens zei Shultz ervan overtuigd te zijn dat Moskou van plan is de Sovjettroepen snel uit Afghanistan terug te trekken De Amerikaanse bewindsman kondigde aan dat zijn ambtgenoot Edoeard Sjevardnadze in maart een tegenbezoek brengt aan Washington. De delegaties van beide landen bij het START-overleg in Geneve krijgen opdracht documenten voor een verdrag voor te bereiden. Deze documenten moeten klaar zijn voordat Shevardnadze volgende maand in Washington aankomt. De Sovjetbewindsman is op 22 en 23 maart in de Verenigde Staten WENEN (DPA) - De socialistische partij van de Oostenrijkse kanselier Franz Vranitzky heeft maandag laten weten dat president Kurt Waldheim vanwege de voortdurende onrust over zijn oorlogsverleden niet kan aanblijven. SPO-voorzitter Fred Sinowatz las een verklaring voor waarin werd gesteld 'dat de huidige vreselijke situatie niet mag voortduren'. De gehele leiding van de socialistische partij, onder wie Vranitzky, hebben zich achter het document geschaard De partij roept de conservatieve coalitiegenoot OVP op te praten over 'een nieuw begin' voor het presidentschap. De verklaring die neerkomt op een verzoek aan Waldheim af te treden moet gezien worden als een nieuwe tegenslag voor de Oostenrijkse president. In Wenen is gisteren weer voor het aftreden van Waldheim betoogd (foto). BRUSSEL - Binnen de Europese Gemeenschap is een forse ruzie ontstaan over de aanwerving van 400 nieuwe mensen, die moeten gaan toezien op de besteding van subsidies uit de EG- structuurfondsen Vandaag gaan in Brussel de ministers van Financiën uitgebreid in op deze onverwachte personeelsuitbreiding, die volgens EG-commissaris Christophersen (Begroting) een kleine 35 miljoen gulden zal vergen. Christophersen zelf wil dat geld onttrekken aan de structuurfondsen, maar de zuidelijke EG-landen, die steeds is voorgehouden dat zij met dit geld hun achtergebleven economieën versneld zouden kunnen ontwikkelen, voelen daar niets voor.

de Stem | 1988 | | pagina 5