Vassiliou wil hereniging van Cyprus 'Landbouw heeft schoon milieu nodig' 'KLANTEP even..L UITBLAZEN Sport op zondag DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 23 FEBRUAR11988 -DESTEM- NIEUWE PRESIDENT WIL REGELING MET TURKSE DEEL NIEUW PVDA-KAMERLID JAAP JELLE FEENSTRA: DE STEM BINNENL Met balkon Senegal Haags hoogstandje Van de wereld Agenda UTRECHT (ANP) - Di steeds meer in de knel moeten uitvoeren waar zt MEDEDELING AAN DE AANDEELHOUDERS/CE VAN AUDET Betreft: bod van VNU ROND 'T BINNENHOF WIM KOCK T5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling atxtnnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 6.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. HET laatste wat ik van mijn korte kro kusvakantie mee pikte, naast een opko mende verkoudheid, was een abominabel slechte B- film op een van de Duitse netten. Mijn zoon zag er niks in. Hij had boven dien, eerder op de dag, tien mi nuten na aanvang van de wed strijd een hockeybal tegen zijn hoofd gekregen. In het zieken huis hadden ze het scheurtje ge hecht, maar hij had nog het meest last van de tetanusspuit die je in dit soort gevallen bij geleverd krijgt. Service van de polykliniek. Op het voor de huisarts be stemde formuliertje stond dat de door de hockeybal veroor zaakte verwonding - een 'snij- wond' heette die - was aange bracht op een behoord hoofd. Ik lach niet. Niet iedere huis dokter kan zich al zijn patiën ten een voor een voor de geest halen. Bovendien geloof ik graag dat het verschil tussen een behaard hoofd en een kaal hoofd, als het om een verwon ding gaat, relevant is. Ik hoorde tenminste vanmorgen op de autoradio een gesprek met een paar bacteriologen. Zij legden uit hoe het lichaam van een baby onmiddellijk bij de ge boorte wordt gekoloniseerd door ontelbare micro-organis men. Het leek de interviewer wel leuk, zei hij, als het deskun dig paar, te beginnen bij het hoofd, een overzicht gaf van wat er zoal rondkruipt op ons lichaam. De haren op het hoofd, aldus de geleerden, kun je vergelijken met een oerbos in de natuur. Er leeft, groeit, eet en kriebelt van alles op je hoofd. De luis is de dinosaurus van de hoofdfauna. Toen ik bij de krant arriveerde waren ze net bij de mond aangekomen. De neusgaten met hun vochtige biotoop hadden we toen al ge had. Ik had geen tijd meer om verder te luisteren, maar van wat ik er nog van hoorde be greep ik dat de Ark van Noë als herkenbaar voorbeeld ernstig tekort schoot. Zoon voelde zich dus niet zo lekker en ging naar bed. „Ja, ik ga ook, want dit wordt toch niks." zei ik nog tegen hem. Het was een zwart/wit film uit de jaren vijftig. Een flutverhaal, foedkoop gemaakt met onbe- ende acteurs en kampvuurtjes op open plekken in zichtbaar met de hand geschikte bossa- ges. The Gambler was a Gun. Nou, dan weten we het wel. Be roepsgokker en revolverheld, een dubbel negatief beeld. Dat moet dus een kerel met een gouden hart zijn als hij de titel rol mag vertolken. En inder daad: hij rolt een bende veedie ven op, maar weet helaas niet te voorkomen dat er enkele dierbaren sterven aan strop en kogel. Ik snap nooit wat me ertoe beweegt te blijven kijken naar zo'n rolprent die ik vanaf de eerste meters al herken als een snertfilm. Er was nog een hoop uit geknipt ook, zodat hij na een uur en vijf minuten afgelo pen was. Een rondgang met de afstandsbediening langs de net- werken leerde me dat er, be- uuiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ halve de plaatselijke kabelkrant die blijkbaar reclamebood- schappen mag uitzenden, uit- sluitend nog Calgary was en daar had ik geen zin meer in. Omdat Visser en Kemkers had- den gereden en het halve hoe- =j key-elftal het nodig had gevon- S den nog even te komen infor- meren naar de gezondheidstoe- stand van onze patiënt, had ik al uren naar het schaatsen zit- ten kijken. E Schaatsen is voor ons net zoiets als cricket voor de Engel- sen. Landgenoten van ons zijn E er traditioneel goed in en dus is E schaatsen hier een belangrijke sport. Dat schaatsen, evenals cricket trouwens, een saaie en zelfs slaapverwekkende sport is, doet daar niets aan af. Ik wil jjj wel aannemen dat een verblijf E in de menigte rond een wed- strijdbaan opwindend kan zijn, maar in de huiskamer zie je weinig. Twee mannen die een E klein kwartier ronddraaien op een ijspiste, om na tien kilome- ter over de meet te gaan met E een verschil dat in honderdsten van seconden wordt gemeten. Geen mens heeft kunnen zien dat Gustafson sneller schaatste dan Visser. Na tienduizend me- ter schaatsen bleek dat Gustaf- 5 son de afstand rond twaalf se- conden sneller had afgelegd E dan Visser. Het verschil tussen Gustafson en Hadschieff be- droeg slechts zo'n acht secon- den. Hoeveel meters op de tien- E duizend is dat? De verschillen zijn verhou- densgewijs zó klein dat ze met het menselijk oog niet meer te controleren zijn. Ook de goede E oude stopwatch zou tekort schieten. De arbitrage bij een sport als racen op de schaats is E aan de mens onttrokken. De computer controleert de sport. De liefhebber zit ook niet naar E de schaatsers te kijken maar E naar de cijfertjes onder in het beeld. De computer moet de E kijker vertellen wat hij 'ziet' 5 want zijn ogen schieten tekort. Is dat niet vreemd? Een beetje kwaad op mezelf omdat ik was blijven zitten kij- E ken terwijl ik al lang op béd had kunnen liggen, zette ik de E kijkkast uit. De krokusvakantie zat erop. Wat had ik ermee ge- S daan? Weinig. Carnaval had er meer dan de kop alleen afgebe- E ten. Op Aswoensdag was ik E weer te lamlendig geweest om j een askruisje te gaan halen, I maar ik was ook niet naar het j haringhappen gegaan, al had ik nog wat consumptiebonnen E over. Kinderen weten van geen S ophouden. Volwassenen beho- E ren dat wel te weten en de E kastelein kan me nog meer ver- tellen. Ik heb mijn portie duur- betaalde cola-glaasjes mager E getapte pils voor een jaar wel weer gehad. DE door de communisten gesteunde miljonair en nieuwe Cypriotische presi dent George Vassiliou, ziet het als zijn belangrijkste taak via een gesprek met de Turken te komen tot een hereniging met het be zette noordelijke deel van het eiland. Vassiliou (56), een zakenman miljonair die pas onlangs zijn intrede deed in de politiek en mede gesteund werd door de communisten, verklaarde na zijn zege dat hij er alles aan zal doen om 'met flexibele methoden een regeling te be reiken' over hereniging met het afgescheiden Turkse deel van het eiland. De zittende president Spy- ros Kyprianou, die pas met de Turken wilde praten wanneer de 30.000 militairen en 65.000 kolonisten uit Turkije van het eiland waren verdwenen, werd al in de eerste stembus ronde uitgeschakeld. Daaruit kwamen Vassiliou en de con servatieve leider Glafcos Cle- rides als winnaars naar vo ren. Vassiliou, die zich niet aan een partij heeft gebonden, maar op de steun kon rekenen van de machtige communisti sche partij, verwierf ruim 51,6 procent van de stemmen. In een overwinningsrede zei Vassiliou dat ook hij zich zal inzetten voor het vertrek van de Turkse militairen en kolo- nisten en voor de terugkeer van de 180.000 Grieks-Cyprio ten die in 1983 uit het noorden weggingen nadat daar eenzij dig een republiek Turks-Cy prus was uitgeroepen onder leiding van president Rauf Denktash. „Ik eis de overwinning op," zei Vassiliou, „Ik zie dit als een overwinning voor Cyprus. Er is geen winnaar of over wonnene, we moeten allemaal samenwerken voor het wel zijn van Cyprus." Hij zei dat hij voorlopig geen politieke verklaringen zal afleggen. Turkenleider Denktash heeft al aangeboden om met de nieuwe president om de ta fel te gaan zitten in een po ging om de drie jaar geleden begonnen dialoog onder aus piciën van de Verenigde Na ties uit het slop te halen. Vassiliou en zijn politieke rivaal Clerides (68) hadden in de eerste ronde van de verkie zingen die vorige week zon dag werd gehouden de zit tende president Spyros Ky prianou al verslagen. Kypria nou had geprobeerd een derde ambtstermijn van vijf jaar te verwerven met een verkie zingsprogramma dat als be langrijkste kenmerk had dat hij niet wilde onderhandelen De nieuwe president van Cyprus George Vassiliou. met het noordelijk deel van het eiland, tenzij de 30.000 Turkse soldaten en de 65.000 Turkse kolonisten van het eiland zouden worden terug getrokken. Hereniging met het noor den was het belangrijkste verkiezingsthema. Zowel Vassiliou als Clerides ver klaarde dat ze zonder voor waarden vooraf onderhande lingen willen openen met de Turken. Clerides, een conser vatieve politieke veteraan die al eerder met Denktash heeft onderhandeld, had beloofd dat hij een regering van na tionale eenheid zou vormen die de onderhandelingen zou voeren. Vassiliou wil weliswaar ook hereniging, maar ver werpt de gedachte van een - FOTO AP coalitieregering. Hij is veeleer voorstander van de benoe ming van ministers zonder partijbinding, die voor ieder een aanvaardbaar zijn. In de campagne voor de tweede ronde was de toon van beide kandidaten harder ge worden; Clerides beweerde dat de onafhankelijke positie van Vassiliou maar schijn was, en dat een overwinning van hem zou eindigen in com munistische overheersing. Om zijn eigen onafhankelijk imago te versterken en zijn thema van nationale eenheid te versterken trad hij af als leider van de pro-westerse Democratische Verenigings- partij, om de tweede ronde ook als een onafhankelijke kandidaat te kunnen ingaan. Vassiliou beschuldigde Cle rides er op zijn beurt van dat hij een 'rechtse, tegen de ar beiders gerichte reactionair' was. Hij beschuldigde hem er ook van dat hij onderdak heeft geboden aan de fascisti sche elementen die in 1974 de eerste president van het eiland, aartsbisschop Maka- rios, korte tijd aan de kant zetten. Deze staatsgreep was de aanleiding voor de Turkse invasie, die de deling van het eiland inluidde. De strijd tussen beide kan didaten was geheel open, toen oud-president Kyprianou, de leider van de centristische Democratische Partij DIKO, donderdag bekend maakte dat hij voor geen van beiden een voorkeur had, en zijn ach terban voorhield dat ze zelf maar moesten bepalen op wie ze zouden stemmen. Politieke waarnemers meenden dat de aanhang van Kyprianou in twee nagenoeg gelijke helften uiteen zou vallen, waarmee Clerides en Vassiliou een ge- lijke kans kregen. (AP) Door Wouke Geensen OP het eerste gezicht een schoolverlater die zich in stemmig pak heeft gehesen voor de eerste sollicitatie. Een indruk die wordt gelo genstraft als hij praat. Nuch ter, zakelijk, zelfbewust. Zijn politieke loopbaan duurt nu tien maanden. Als gedepu teerde van de provincie Utrecht en sinds enige weken als Kamerlid. Geen wonder dat hij fris en optimistisch te gen de zaken aankijkt. Zijn wieg stond in Leeu warden waar hij 33 jaar gele den werd geboren. Zijn mid delbare schooltijd bracht hij door in Zutphen en daar groeide zijn grote liefde voor de natuur. Als lid van de Jeugdbond Natuurstudie knotte hij wilgen, schoonde houtopstandjes en trok ieder weekend de natuur in. Tij dens zomerkampen leerde hij de Brabantse Peel en de Wad den kennen. Jaren later, van 1976 tot 1982, zou hij voorzitter worden van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Hij ruilde Gelderland voor Utrecht waar hij een leraren opleiding biologie en natuur kunde volgde. Zijn eerste kennismaking met de wereld van de politiek dateert uit 1979. Dat jaar werd hij be leidsmedewerker milieu bij de PvdA-fractie in het Euro pese parlement. Daarna, vanaf 1981, werkte Feenstra bij het Centrum voor Energie besparing in Delft. Vorig jaar werd hij lid van de Provin- Rie De Boois en Rob Tazelaar zaten jarenlang in de Tweede Ka mer voor de PvdA en zetten zich in voor respectievelijk milieu en landbouw. Zij vertrokken, De Boois werd voorzitter van het zuive ringsschap Rijn- en Amstelland en Tazelaar van het Produktschap voor Vee en Vlees. Twee jonge PvdA'ers hebben de vrijgekomen zetels bezet. Jaap Jelle Feenstra (33) en Margo Vliegenthart (29). PvdA'ers die bla kend van enthousiasme aan het begin van hun landelijke politieke loopbaan staan. In het vaste geloof dat het niet alleen anders moet maar ook anders kan. Reden genoeg voor een gesprek met twee nieuwe Kamerleden die nog geen last hebben van de ver moeidheid van jarenlang oppositie voeren. ciale Staten van Utrecht waarin hij zich naast Econo mische Zaken en Werkgele genheid bezig hield met mi lieu en energie. Het wekt dan ook geen ver bazing dat hij dik tevreden is met zijn Haagse portefeuille: Milieu, Landbouw, Economi sche zaken, Verkeer en Wa terstaat, de Bijzondere Com missie voor het Waddenzee beleid en misschien krijgt hij ook een plaatsje in de Bijzon dere Commissie voor het Noordzeebeleid. Jaap Jelle Feenstra bete kent een volstrekt nieuw ge luid in de commissies Land bouw en Verkeer en Water staat. Milieu-overwegingen speelden voor de PvdA in deze commissies geen rol. Vocht PvdA'er Melkert in de com missie milieu eenzaam voor schonere lucht, water en bo dem, zijn fractiegenoten in de andere commisssies lieten zich leiden door andere belan gen. „Er zaten gaten in die com missies", geeft Feenstra toe. „En dat is niet terecht. Vroe ger waren landbouw en mi lieu met elkaar in conflict. Maar nu is het anders. Als de landbouw er niet in slaagt binnen de grenzen van goed milieubeheer te opereren, ra ken de boeren in grote proble men." „Met de aantasting van bo dem en water bijt de land bouw zichzelf in de staart. De landbouw lijdt onder de ver zuring. Er ligt een rapport van het ministerie van Land bouw waarin is berekend dat de oogst met tien procent is teruggelopen, door de verzu ring." Feenstra is een praktisch denker. „Je moet een heel hel der milieubeleid voeren. Nor men vastleggen waar je naar toe wilt en in welk jaar. Dan moet je afwegen of het reëel is de landbouw zelf voor de kos ten op te laten draaien. Als dat niet zo is, wanneer de overheid zelf had kunnen we ten dat het landbouwbeleid tot problemen zou leiden en desondanks naliet met regels of verboden te komen, moet Het nieuwe PvdA-ka merlid Jaap Jelle Feenstra. - FOTO DE STEM diezelfde overheid de kosten betalen." Als voorbeeld noemt hij de bodemsanering. „Wie de grond nu vervuilt, moet beta len. Maar in het verleden wa ren er geen verboden van de overheid, dan valt er ook niets te verhalen op de vervuiler." Nergens in de samenleving, .zegt Feenstra, zijn overheid en bedrijfsleven zo nauw ver weven als in de landbouw. Daardoor kon de voedselvoor ziening worden veilig gesteld en kregen de boeren een rede lijk inkomen. „Als dat moge lijk was, moeten nieuwe doel stellingen binnen de grenzen van het milieubehoud ook mogelijk zijn. Het aanbod, op een krimpend areaal, moet overeenstemmen met de vraag. Landbouwgrond die vrijkomt, kun je gebruiken voor natuurlijke elementen of voor kwaliteitsprodukten. Bijvoorbeeld scharrelvar- kens. Steeds meer consumen ten kiezen voor hoogwaardig voedsel." Jaap Jelle Feenstra gelooft rotsvast dat politici wapens hebben om te vechten voor een schoon milieu. „Links noch rechts kunnen om de fei ten heen. De vuile rivieren, de stervende bossen, het ver vuilde grondwater.Het pu bliek gaat inzien dat de rechtse partijen wél de feiten kennen maar geen maatrege len durven te nemen", voor spelt hij met het optimisme van een beginner. „Neem de verhoging van de snelheidsgrens, de bouw van nieuwe tunnels in de Rand stad, die alleen maar extra verkeer aantrekken. Dit kabi net durft de raffinaderijen niet aan te pakken. Esso vol doet uit vrije wil aan de mi lieu-eisen, Shell is de grootste vervuiler van Europa. Rechts is echter als de dood deze raf finaderij aan te pakken." Het nieuwe Kamerlid is naast deze kritiek bereid de hand in eigen boezem te ste ken. „Bij de PvdA is milieu ook veel te lang een onderge schoven kindje geweest", er kent hij. „Pas met Schuivende Panelen kwam het eerste dui delijke geluid over milieube leid." De milieupassages in deze socialistische visie op de toekomst zijn overigens van Feenstra's hand. Wanneer Feenstra de plaatselijke afdelingen be zoekt, zal hij informeren naar het milieubeleid. Want ook bij de lokale afdelingen is er soms bitter weinig interesse voor een goed milieubeleid Voor Feenstra heeft een be zoek aan een afdeling twee doelen. „Ik ontdek hoe het plaatselijke beleid is en zij ho ren hoe het in Den Haag wordt uitgedokterd. Dat heb ik geleerd in de tijd van de Waddenvereniging. Als je landelijke nota's leest, moetje ook met de lokale bestuurders spreken." (Later deze week het inter view met het jongste Ka merlid, Margo Vliegen thart) NU een aantal oude panden aan de Haagse Hofcingel is gesloopt, kan binnenkort een aanvang worden genomen met de nieuwbouw voor de Tweede Kamer. Vooruitlo pend op het gereedkomen van die nieuwbouw, heeft de Ka mer ook al het enkele honder den meters verder gelegen voormalig Hotel Central aan de Lange Poten geannexeerd. Daar hebben sinds kort en kele kamerleden en hun me dewerkers hun intrek geno men. Een van de eerste kamerle den die van de 'oudbouw' aan het Binnenhof naar het gere noveerde hotel verhuisde, was WD'er Broos van Erp. Hij was het enige kamerlid van WD-huize dat verkaste; de andere liberale volksver tegenwoordigers gaven er de voorkeur aan aan het Bin nenhof te blijven zitten. Dat is dichter bij de meeste ver gaderzalen en andere cen trale voorzieningen; wie voor de Lange Poten kiest, komt toch enigszins van het cen trum van de macht verwij derd te zitten. Het gevolg: Van Erp kreeg 'slechts' gezel schap van enkele medewer kers van zijn fractie. Het kamerlid kreeg aan de Lange Poten als troost de be schikking over een riante ka mer mét balkon. Een hele vooruitgang vergeleken met de meeste zweethokjes met een oppervlak van nauwe lijks enkele vierkante meters, waar de parlementariërs nu gehuisvest zijn. Een aantal WD-collega's dat bij Van Erp op bezoek kwam, werd bij het aanschouwen van diens onderkomen dan ook welhaast blauw van afgunst. Als ze dat tevoren hadden ge weten, waren ze ook naar de Broos van Erp .uitzicht. Lange Poten verhuisd. En inderdaad, wat ge beurde er: een nieuwe ver huizing vond plaats, maar nu in omgekeerde volgorde. Een aantal fractiemedewerkers keerde terug naar het Ka mergebouw, een aantal VVD- parlementariërs ging alsnog naar het voormalig Hotel Central. Weliswaar wat ver der van het centrum van de macht verwijderd, maar ach, een kamer mét balkon ver goedt veel. WIE een vakantie in het Westafrikaanse land Senegal heeft gepland moet zich spoe den. Zondag vinden daar pre sidentsverkiezingen plaats en met een beetje pech wordt het daarna een stuk minder leuk in dat land. De liberale par tijen in Europa vrezen dat de verkiezingen een regelrechte farce worden. Bij vorige gele genheden zou er op zo grote schaal zijn gefraudeerd dat de zittende president Diouf al lang vóór de feitelijke verkie zingen de champagnekurken kon laten knallen. Voor een herhaling wordt gevreesd. De grootste oppositiepartij in het land, de Parti Demo- cratique Senegalais (PDS), heeft steun gezocht en gevon den in het buitenland. De PDS wil eindelijk eens faire verkiezingen en vreest bur geroorlog in het land als de komende verkiezingen op nieuw door fraude worden overheerst. De buitenlandse steun kwam van de Liberale Inter nationale, het blauwe blazer alternatief voor de Socialisti sche Internationale. De libe rale voormannen- en vrou wen bekenden zich onlangs openlijk tot de kandidaat van de PDS, Abdoulaye Wade. In een verklaring vroegen de li berale partijen toelating van waarnemers bij de verkiezin gen. Jan-Dirk Blaauw, voorma lig WD-kamerlid en tegen woordig secretaris buitenland van deze partij, is somber ge stemd. Tot nu toe heeft presi dent Diouf niet gereageerd op het verzoek. De WD'er heeft de laatste weken geprobeerd Buitenlandse Zaken in Den Haag druk te laten uitoefenen op de regering in Dakar. En ook proberen de liberalen de EG (en vooral de Fransen) warm te maken voor actie te gen Diouf. Blaauw moet in middels bekennen dat al zijn acties niets opleveren: „Van Buitenlandse Zaken heb ik nog niets gehoord en in de EG gaat alles zo langzaam. Hij heeft zijn hoop nu ge vestigd op de militairen in Senegal. „Die zijn sterk anti- Diouf en lijken de kant van Wade te kiezen. En U weet hoe dat gaat: in Derde We- EINDREDACTIE PIETER EGGEN reldlanden kunnen militairen ■de zaak wel eens tijdelijk op z'n kop zetten, zodat het toch weer beter gaat. Maar ik zeg wel: tijdelijk". „Hij heeft een houding van: ze moeten me maar steunen. Hij zou meer rekening kunnen houden met het gewone voet volk". Hans Gualtherie van Weezei, CDA-kamerlid over Van den Broek, gedoodverfd opvolger van Lubbers. RIA Lubbers is 'ook nog van deze wereld. Ik draai al jaren mee'. Oh, wat was ze kwaad op Ruud, haar man, die vrij dagavond. Werd hem ge vraagd, wat hij er van vond dat zij, Ria, de laatste tijd zo veel in de publieke belang stelling stond. En wat zei hij toen: 'Ja, er zijn dingen waar ik natuurlijk geen tijd voor heb'. Alsof Ria de stand-in van Ruud zou kunnen zijn. Het idee alleen al deed haar zowat ontploffen. Dat heeft ze Ruud 's avonds wel even in gepeperd en hij, de minister president, had nog wat zwak- gen hoe het moet, waar hij wél intrapt, want je staat daar toch zo te stuntelen meid'". Van den Broek .voetvolk. jes geroepen van: "ja, die vraag heeft me wat overval len'. Wat doe je als weekblad, als je niets beters weet te ver zinnen. Je maakt een inter view met Ria Lubbers over dat iedereen zoveel kletst dat je de laatste tijd zoveel in het nieuws bent. 'De opmars van Ria', zou het familiefeuilleton hebben kunnen heten. Else- viers' Hugo Camps maakte zich met mevrouw Lubbers boos over de hete belangstel ling van het 'Avro- en Tele- graaf-circuit' en laaft zich vervolgens aan ontboezemin gen als: 'ik heb lak aan de mensen en de dingen. En ge luk moet je toch zoeken in een aantal fijne relaties', of deze: „Natuurlijk zie ik wel eens vrouwen die om Ruud heen hangen Alleen als ze me echt gaan irriteren en kwallerig gaan doen heb ik de neiging om naar hen toe te lopen en te zeggen: 'Zal ik je even uitleg- DE Tweede Kamer houdt deze week aardig wat tijd over. Dat kan een goede reden zijn verschillende ministers eens uitvoerig aan de tand te voelen over actuele kwesties. Twee van die interpellaties - zo heet dat in Den Haag - zijn verleden week tijdens de Krokusvakantie aangekon digd. PvdA'er De Visser wil staatssecretaris Van der Lin den (Buitenlandse Zaken) nogmaals lastig vallen over de paspoort-kwestie. Een handgeschreven rapportje van een ambtenaar van de Staatsdrukkerij (die schrijft dat het nieuwe paspoort een voudig is na te maken) én het feit dat ambtenaren van Bui tenlandse Zaken rondrijden in dure auto's van het bedrijf dat de paspoorten moet gaan maken, zijn voor De Visser reden genoeg Van der Linden opnieuw spitsroeden te laten lopen. Dat laatste wil ook PvdA'er Ter Veld met minister De Ko ning. Die kondigde verleden week aan dat er drastisch op de sociale uitkeringen zal moeten worden bezuinigd, nu die meer kosten dan geraamd De kamer praat verder over het initiatief-wetsvoor stel van PvdA'er Worrell voor de jeugdhulpverlening en over de Europese top van ver leden week. Daarnaast drie korte debatjes: over Wilton Fijenoord, over de gelijke be handeling in de AOW en over het omgangsrecht van kinde ren met hun gescheiden ouders. AMSTERDAM (ANP) - Het aantal klachten over rech ters is de laatste jaren sterk gestegen. Gegronde klach ten, die aanleiding zijn tot procedures bij de Hoge Haad, zijn er echter niet. •Rechters spelen het maat schappelijk spel oprecht en goed', aldus mr. J. Remmelink, waarnemend procureur-gene raal bij de Hoge Raad. Sinds een half jaar houdt Remmelink zich bezig met de afhandeling van klachten te gen leden van de rechterlijke macht. Na de 53 klachten in 1985 en ie 22 klachten in 1984 vertoont Ziek Hun klanten reageren met agressie. De fondsen vrezer kortste eind gaan trekken a ziektekostenverzekeringen k curreren met de particuliere1 'Het ziekenfonds krijgt steeds meer een naam als bureaucra tisch bolwerk dat probeert de verzekerden op alle mogelijke manieren de das om te doen', directeur Snooy van het Regionaal Ziekenfonds Mid- -Nederland in het blad van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ). Andere directeuren en be stuursleden uiten dezelfde klacht. Ze signaleren ook over belasting doordat de fondsen allerlei maatregelen op zo korte termijn moeten uitvoeren dat er geen tijd is voor een be hoorlijke voorbereiding en voor tijdige voorlichting van de verzekerden. De fondsen verwijten de overheid een hap-snap-beleid waarin de grote lijn nog steeds ontbreekt Een beleid dat vooral is gericht op bezuinigin gen Verschillende fondsen vra gen zich af of de VNZ in de Zie kenfondsraad nog wel moet blijven meewerken aan 'tech nische' adviezen over de uit voering van maatregelen waar ze zelf tegen is. Dat versterkt volgens hen ten onrechte de in druk dat het ziekenfonds een verlengstuk is van de overheid. VNZ-secretaris Oude Groen, (ad verte: De afgelopen dagen is door ai voorgenomen fusie van VNU bod van VNU op AUDET een Beurs ontstaan rond het aam verdere onzekerheid, verwar handel tegen te gaan willen d VNU en de directie van AUD duidelijkheidshalve het navo brengen: - Op dit moment is het bod v enige bod dat op tafel ligt. - VNU acht dit bod alleszins AUDET en onafhankelijke toegedaan. De waarde van procent boven de beurskoer AUDET gold daags voor de fusie-voornemen. Bij aanv; zullen aandeelhouders/eert een dividend- en rente-ink' 12,50 per aandeel/certific laatste door AUDET uitgek VNU heeft als verwachting en dividend verder zullen g - Diverse pogingen om dit bo afgelopen weken mislukt ei voorspellingen over een teg bewaarheid geworden. - Het bod van VNU op AUDI volledige medewerking var AUDET. De beoogde overn; VNU is een vriendelijke ovi begin af aan in alle openhei fusiegedragsregels afspeelt bedrijven gewenst wordt v< mogelijkheden van samenv van zowel AUDET als VNL voor de beoogde samenwerl - De Raad van Commissariss AUDET zullen zich met alle verzetten tegen ieder ander mogelijkerwijs voortvloeiei onvriendelijke overname. - VNU zal het bod uitsluitenc tenminste 51% van de certif: omruiling wordt aangebode Aandeelhouders/certificaa hun aandelen of certificatei risico, dat de waarde van hi niet gestanddoening van he beduidend zal verminderen is thans ca. 275,- per aand De koers van AUDET daag: aankondiging was 163,50. De aanmeldingstermijn slu Raad van Bestuur VNU mttmm

de Stem | 1988 | | pagina 2