OPTREDEN VAN PUUR ZEEUWS-VLAAMSE GROEP Maller Bent in De Halle STICHTING STREEKCENTRUM AXEL SPRINGLEVEND gitarist Gonzales naar Axel ONCURR U HOEFT GEEN HELDERZIENDE TE ZIJN OM DE OCCASION VAN UW DROMEN TE VINDEN. R ENAULTTf IP OCCASION Programma beurs Axel is gereed )ochter van Geef nu een cadeaukaaii ZEEUWSVLAAMSE KOERIER# •fe DINSDAG 23 FEBRUAR11988# Ludiek Om de ideale occasion te ontdekken moest men vroeger over welhaast boven natuurlijke krachten beschikken. Hoe immers die éne auto te ontwaren in de wirwar van duizenden aanbiedingen, koopjes en buitenkansen? Gelukkig is die tijd voorbij. Want 's lands beste occasions staan sinds kort alle maal samen onder één dak. Ze heten: Renault Top Occasions. Ze staan bij de Renault Top Occasion dealers, herken baar aan bet Renault Top Occasion vignet. Alle merken auto's in alle kleuren van de regenboog. Gecontroleerd, getest en gekeurd. Met een vol jaar garantie in binnen- en buitenland. Mocht er onver hoopt iets mee gebeuren, dan zijn de sleepkosten voor onze rekening en heeft u recht op een vervangende auto. Bovendien heeft u ook nog eens het recht uw auto binnen 14 dagen na aan koop om te ruilen. Wie een werkelijk betrouwbare occasion zoekt, kan nergens méér zekerheid krij gen dan met een Renault Top Occasion. Wie met beide benen op de grond staat, gaat vandaag nog naar de Renault Top Occasion dealer. ARA /itteman INFO-AXEL ONDER EINDREDACTIE VAN TON KOOMEN EN EDDY DE SCHRIJVER „We zouden in Nederland springen moeten invest! hier toch ook?" Genit-Jan Konljnenb AXEL - Eind 1984 werd de Zeeuws-Vlaamse groep 'De Maller Bent' opgericht. De groep bestaat uit Peter Bout (electrische- basgitaar), Theo de Koning (zang, gi taar en mondharmonica), Dirk de Laender (drums), Arno Sanders (zang, diato nische accordeon, viool en gitaar) en Joop Weideman (zang, tenor-saxofoon, gi taar en percussie). De Maller Bent speelt vele soorten muziek, waaronder Zydeco (afkomstig uit Loui siana en ontstaan uit een mengelmoes van culturen, zoals geëmigreerde Fransen, Creolen en mensen van de Caraïben), Tex-Mex (af komstig uit de grensstreek van Texas en Mexico), jazz, blues, evergreens en (be werkte) volksmuziek. Ook hedendaagse popmuziek-in- vloeden zijn in de muziek merkbaar. weerstaanbare ritme van de Creolen. In enkele jaren tijd heeft De Maller Bent de reputatie opgebouwd zelfs de meest verstokte muziek-hater op de hand te krijgen. Bij het weerklinken van de eerste tonen maakt het geroeze moes plaats voor enthou siaste bijval. Wat men bij de optredens van De Maller Bent hoort, is vaak zeer swingende muziek, afgewis seld met exotische melan cholie. Een bekend journa list zei eens: „Je moet wel de geestelijke flexibiliteit heb ben van een blok beton, wil je niet meegesleept worden door de muziek van De Mal ler Bent." De Maller Bent speelt, zo als eerder gezegd, voorna melijk Tex-Mex en Zydeco- muziek. Men name aan het begin van deze eeuw, tijdens de tumultrijke jaren van de Mexicaanse Burgeroorlog en revolutie, vestigden zich vele Mexicaanse immigran ten in de zuidelijke, aan Me xico grenzende staten van Californië, New Mexico en Texas en brachten, behalve hun cultuur, ook eigen liede ren en muziek mee. Deze vermengden zich langzaam met de accordeonmuziek van de Duitse en Boheemse inwijkelingen en gedurende de volgende decennia com bineerde men deze instru mentale accordeonklanken met de traditionele Mexi caanse vocale duet-stijl. Het resultaat was een nieuwe regionale etnische volksmu ziek, waarvoor men vele na men bedacht, zoals Spanish- Border Music, Spanish Con- junto Music of Tex-Mex Music. Zydeco is een muziekstijl die, 200 jaar na zijn ont staan, nog altijd een onbe dwingbare danslust in de mensen weet los te maken. Het is de samensmelting van drie geheel verschillende culturen en muziektradities, die uiteindelijk heeft geleid tot de gepeperde melange die we nu kennen als Zy- deco-muziek. De ingrediënten voor dit type muziek werden aange dragen door de Franse kolo nisten. Later, met de komst van zo'n 28.000 slaven uit de koloniën van Frans West Afrika en Haïti naar Loui siana, begon de eerste uit wisseling op muzikaal ge bied. Deze slaven, later Creolen genoemd, trokken na de afschaffing van de slavernij vaak naar Louisia na, waar men de viool en de diatonische accordeon uit Europa leerde accepteren. De Cajuns lieten zich op hun beurt verleiden door de karakteristieke Afro-Caraï- bische ritmes, die de Creolen zo eigen is. Nog wat later werden daar de blues-in vloeden van de Ameri kaanse negers aan toege voegd en zo kon het gebeu ren dat de oorspronkelijke Franse volksdeuntjes zich vermengden met het on- Zoals men ziet: de Zeeuws-Vlaamse Maller Bent heeft heel wat te bie den. Zowel de naam van de band als het repertoire mag dan niet bekend in de oren klinken, toch is het aan te raden het optreden van De Maller Bent eens bij te wo nen. Wanneer men maar een beetje muziekliefhebber is zal men zaterdag 27 februari beslist eens een kijkje moe ten nemen in cultureel cen trum De Halle in Axel. De Maller Bent staat garant voor een sfeervol avondje muziek mèt dansmogelij li- heden. Ook de dansliefheb bers zullen zich op deze avond uitstekend kunnen vermaken. Het optreden van De Mal ler Bent begint om 20.00 uw en de entreekaarten kosten vijf gulden. Veel activiteiten dit jaar AXEL - De Stichting Streekcentrum Axel is springlevend. Ook dit jaar staan er weer tal van activiteiten op het programma van de Axelse mid denstanders. „Het ziet er zonder meer veelbelovend uit nu we het complete programma rond hebben. De eerste activiteit, en zeer geslaagd, is al achter de rug. Dat was de Daverende vrijdag, die op 29 ja nuari werd gehouden," zegt Ria Timmermans, de nijvere woordvoerster van de Stichting Streekcen trum Axel. Het zomerprogramma wordt afgesloten met een Da verende vrijdag op 5 augustus, en dat belooft weer een waar koopjesfestijn te worden. Ria Timmermans: „Voor de sep temberfeesten hebben we een afwisselend programma sa mengesteld. Die september feesten dwen van woensdag 31 augustus tot en met zater dag 3 september. Woensdag 31 augustus worden onder het motto 'Axel Fashion' twee groots opgezette modeshows gehouden, waaraan alle mode zaken van Axel hun medewer king zullen verlenen. Tussen de shows door verzorgen kap pers en schoonheidsspecialis tes demonstraties en is er volop muziek en ander vertier. De andere drie dagen is er een braderiemarkt, donderdag ge combineerd met een rommel markt voor de jeugd en vrij dag en zaterdag met een auto markt. We zouden als bestuw van de Stichting Streekcen trum Axel ook in oktober nog iets op touw willen zetten, maar de plannen hiervoor zijn op dit moment nog niet con creet. Wel staat het nu al vast dat er in november een grote Sint Nicolaasactie komt en in de laatste maand van het jaar is Axel weer in de vertrouwde kerstsfeer. Pasen wordt uiteraard niet vergeten door de Stichting Streekcentrum Axel. Vrijdag 1 en zaterdag 2 april worden de klanten van de Axelse mid denstanders verrast met een boeketje narcissen. 'Paasha zen' zullen in het centrum van Axel chocolade-eitjes uitdelen. Ria Timmermans: „Traditie getrouw wordt er in het paas weekeinde weer een grote huishoud-, hobby- en mode- beurs gehouden. Op het Axelse Szydlowskiplein staan er van zaterdag 2 tot en met dinsdag 5 april weer enkele beurstenten opgesteld, waarin van alles te beleven is. Op tweede paasdag is er voorts een flink aantal winkels geopend in Axel, het geen attractief voor het pu bliek is." Voor Koninginnedag, zater dag 30 april is er een fietstocht langs alle brandweerkazernes in de gemeente Axel gepland. Dit in het kader van de viering van het 60-jarig jubileum van de Brandweer Axel. Evenals vorig jaar is de meimaand door de Stichting Streekcentrum Axel uitgeroe pen tot actiemaand. Op het programma staat onder meer de moederdagactie 'Ontbijt op bed'. Ria Timmermans: „Het is een puur ludieke actie voor de jeugd. De deelnameformu lieren zullen gratis via de ba sisscholen worden verstrekt. Bedoeling is dat de kinderen een leuk opstel over hun moe der maken. De opstellen wor den vervolgens door een des kundige jury beoordeeld. De winnende moeders krijgen op moederdag een plateau met een compleet ontbijt aangebo den. Voorts blijft de Pinkster- kermis in Axel een trekpleis ter van jewelste. Vrijdag 20, zaterdag 21, maandag 23 en dinsdag 24 mei staat het Szyd lowskiplein vol met kermisat tracties. Voor de trimliefheb- bers is er vrijdag 20 mei een halve marathon in de Axelse binnenstad." Het begin van de zomer-uit- verkoop wordt vrijdag 1 juli ingeluid met een van de be kende 'Snabbelvrij dagen'. De winkeliers treden die dag weer naar buiten met hun kraampjes vol aantrekkelijke aanbiedingen en via een stuntverkoop en een openbare veiling wordt getracht extra publiek naar Axel te trekken. Ook de Marathonmarkt staat weer op de kalender van de Axelse middenstanders. Van dinsdag 19 tot en met za terdag 23 juli wordt dagelijks een kramenmarkt gehouden in de Axelse binnenstad, tel kens met een ander thema. Zo is er dinsdag een kunstmarkt, woensdag een kleindieren- markt, donderdag een hobby- markt, vrijdag een boeren- markt en zaterdag een antiek markt. AXEL - Theaterliefhebbers komen in Axel weer volop aan hun trekken in de komende weken. Behalve het optreden van De Maller Bent (zaterdag 27 februari) in cultureel cen trum De Halle, zijn er meer', optredens gepland. Zo is er zaterdag 6 maart een koffieconcert in De Halle met de Chileense gitarist Fer nando Gonzales. Gonzales be gon zijn gitaarstudies bij zijn vader Arturo Gonzales. Op la tere leeftijd behaalde hij on der meer de eerste prijs gi taarspelen aan het Koninklijk Conservatorium te Brussel en een eerste prijs Kamermuziek, alsmede het Hoger Diploma gitaar aan het Koninklijk Vlaams Conservatorium te Antwerpen. Fernando Gonzales, één van de grote gitaristen van zijn ge neratie, trad vaak op met or kest en als solist verleende hij meerdere malen zijn mede werking aan kamermuziek uitvoeringen in Zuid-Amerika en Europa. Het koffieconcert begint om 11.00 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Zaterdag 12 maart: optreden zanger-gitarist Piet Brakman in De Halle te Axel. Met zijn nieuwe programma 'De weg terug' heeft Piet Brakman bewezen het grotere podium en de grotere theater zalen ruimschoots aan te kun nen. In zijn nieuwe pro gramma handhaaft hij zijn oude formule van 'serieuze en zotte dingen', met liedjes die dan weer realistisch en dan weer met symboliek gebracht worden. Voeg daarbij het gi taarspel dat sterk doet denken aan bijvoorbeeld Harry Sack- sioni en zijn vaak allert en spontaan reageren op hetgeen er in de zaal gebeurt, en het zal duidelijk zijn dat Brakman genoeg ingrediënten hanteert om vaart en afwisseling in zijn programma te brengen. Het is wellicht overbodig nog dieper in te gaan op het werk van deze Zeeuws-Vlaamse trouba dour, omdat aangenomen mag worden dat de meeste Zeeuws-Vlamingen hem meer dan goed kennen. Het optreden van Piet Brakman begint om 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt ƒ7,50. AXEL - Jaap Schieman uit Axel heeft de organisatie voor de Huishoud-, Hobby- en Mo- debeurs 1988, die van zaterdag 2 tot en met dinsdag 5 april op het Szydlowskiplein in Axel zal worden gehouden, rond. Organisator Schieman heeft traditiegetrouw weer een aan trekkelijk programma in elk aar gespijkerd. Jaap Schieman: „De stand ruimte is volledig uitverkocht. In totaal hebben zich zo'n ze ventig middenstanders uit al lerlei branches aangemeld, af komstig uit geheel Nederland, met toch de nadruk op de re gio. De verste deelnemer is af komstig uit het Groningse Zoutkamp. Zaterdagavond, de openingsavond, wordt er een grote soundmix-show gehou den met Jacques d'Ancona als presentator. d'Ancona geniet nationaal bekendheid als voorzitter van de jury bij KRO's Soundmixshow, het succesvolle programma van Henny Huisman. We rekenen er op een vijftiental kandida ten te presenteren in Axel. De winnaar mag een professio nele geluidsband opnemen in de studio van Piet Brakman in Breskens. De soundmix-avond wordt opgeluisterd door Hum- prey Wilson, die in de televi sieshow van Henny Huisman Jacky Wilson 'neerzette' en voorts is er een optreden van de balletschool van Lilian Butler uit Terneuzen. Voorzit ter van de jury bij het sound mix-spektakel is de bekende muziekleraar en big band-di rigent Johan de Witte uit Sluiskil." Op eerste paasdag, zondag 3 april, is er een optreden pland van de Axelse band ven on a date'. Ook de jeug? niet vergeten door organisat Jaap Schieman. Maandag april komt Meneer Kakt met zijn show naar de Axel beurstenten. 's Avonds spel er in de feesttent enkele ban uit de regio. Dinsdagavond er een knallend slotbal oni leiding van De Havenzangers Schieman: „Voorts wiHa we iets nieuws introducers Bedoeling is dat er op twe« paasdag, maandag 4 april middags op het Szydlowsit plein rond de beurstenten es snuffelmarkt wordt gehoude; Hobbyisten, hobbyclubs verenigingen kunnen hieraa t-, j. j deelnemen. Liefhebbers hij Sf Werpen. De Strijd OIÏ1 voor kunnen zich aanmelde en belangrijk deel af a. bij de organisatie. Eersteei ^nhladen aftasten of er genoeg belanj oepDlaaen- stelling voor bestaat, maari en abonnee is tenslotte oo dacht wel dat zoiets aan slaan. es mee bij de verdeling van de keuze van een gids is het Jór de meeste mensen abso- iut niet belangrijk welke pro- tamma's een omroep uitzendt, /at telt is hoe aardig het blad uitziet en, vooral, hoe goed- het is. Het is dan ook lo- AXEL - De Stichtb sch dat de omroepen elkaar Streekcentrum Axel vera» flrbij lopen om hun gids zo nog steeds de uitgifte vanti lvaUend en aantrekkelijk deaukaarten ten bedrage - - vijf, tien en vijfentwintig den. De cadeaukaarten zijn ve krijgbaar bij de Amro-bank Axel en te besteden bij a] CRV KRO en ook VPRO "1^tan^frS^e S inleiding hun gidsen een 'ge- gesloten bij de Streekcentrum Axel. d&ooBi •JIJ QO i oor Mart van der Sanden /eel Nederlandse omrc an het derde televisier adio- en tv-gidsen aan ogelijk te maken en daarvoor ifljoenen guldens uittrekken. Die concurrentieslag woedt jaren, maar de komst van ederland 3 is voor VARA, Stichtii vernjeuwd' aanzi n te ge in en, zo verzekeren de om- epen, alle programma's ko- in er nog overzichtelijker in staan dan nu al het geval is. meest ingrijpende wijzigin- i ondergaat de VARA-gids. gaat in maart VARA TV agazine heten. Hoofdredac- ur Hans Wilbrink, vorig jaar lei van het weekblad Nieuwe svu overgekomen om het ge- cht van het VARA-blad op te oetsen, heeft de beschikking ikregen over miljoenen gul- ins extra per jaar. Daarvoor worden per week ica 10 pagina's meer gemaakt in nu met toelichtingen over -programma's. Er komt meer eur in de gids en een uit- iembaar spoorboekje voor de dio. „Vroeger, toen de televi- e en de radio nog in één andmeubel zaten, was het ■en probleem om één gids »r zowel televisie als radio te ibben. Maar tegenwoordig, er radio's staan in tienerka- ers, in de keuken en in de aapkamer, moet je een apart ideelte hebben met daarin le radioprogramma's". Volgens Wilbrink krijgt de ARA-abonnee binnenkort te aken met een 'geheel ver- euwd produkt dat past in het leid om de VARA aantrekke- ker te maken voor een breed 'bliek'. Bovendien moet ARA TV Magazine een jour- listiek blad worden. Wil- lnk: „Het journalistieke 'ago van de omroepbladen is dit moment niet erg best. ij proberen daar stapje voor ipje verandering in te bren- ul Witteman, eindredacteur Voor de exacte voorwaarden verwijzen wij u naar het Renault Top Occasion Garantiebewijs. Turner op de set van de

de Stem | 1988 | | pagina 20