Poolse ijshockeyer betrapt op doping PECH OVERSCHADUWT BRONS LEO VISSER a ^Sti0 Philippine wint verdiend 20.322.99 Piet Vonck nationaal kampioen veldlopen OMLIJN ünterpri ce REUK-UK EXTASE NON-STOP PBSSY-Ctf CAli-ME SATISFAI NEU.Y Drupperss6 Wereldrecord goed voor marktwaarde en voor zelfvertrouwen' Zwitserse bobbers willen wedstrijd opnieuw beginnen SPORTPRIJZEN - SPORTKLEDING autoh. de Poort sloop en schi CALGARY - Geen sterveling zal ooit weten of Gerard Kemkers gisteravond tijdens de Olympi sche 10 kilometer in Calgary goed was voor zil ver. De dramatische val van de 20-jarige Drent op het rechte stuk na de vierde passage van de fi nishlijn op deze afstand hult die vraag voor eeu- in nevelen. 5-versnellingsbak. voordelig in aan- eeft een bijzonder (normale lood- door betrouwbaar, ruim en ook t een vol-automa- eens een proefrit gaan maken. Dan SUZUKI TERNEUZEN IS WEER MATIG OP DREEF 5, Breda, 076-223621 870227 -33190 iskil, 01157-2710 1841 (sub-dealer) Flitsend Strafschop MAANDAG 22 FEBRUARI 1988 Eeuwig talent DE STEM r van Nederland dag en nach p/m. relatiegeschenken - reclame-artikelen - stickers - Wlnkelc. Serlippen* Terneuzen V 01150-30912 BMW 320 6 cyl.795" Auto's gevraagd. Daihatsu charm.83i Audi 100 5, Ipg 81.... 3 Opel Rekord Ipg 81If Suzuki 100GX 81 Fiat Panda 45 m.82.. Ford 2x Ipg 1600 80 Kadett combi t.82 Opel Rek. 23D. 80.... Honda Accord EX 80 3 VW Passat diesel 80 2 Suzuki Altot.835 Mits.Sapporo t.80 Opel Ascona Ipg 82 Volvo 343 aut.80 Ford Capri t.80 Dats. Bluebird 81 Mits.Lancer GL 81 Mits.Galant com.82. Gar. vlgs.afspr. Geop. 1 Speelhuislaan 154a, n v.Kleef Breda 076-711( Gevr. loop- auto's met vrijw.bew. Gratis wrakr dienst. Tel. 01626-6230.} Illlllllllllllllllllllllllllllllllll ,GARY - De Olympi- ie Winterspelen van Cal- zijn opgeschrikt door geval van doping. Zon- ig bevestigde de medische lie van het IOC dat 23-jarige Poolse ijshoc- jyspeler Jaroslav Mora- jecki bij de controle posi- ief is bevonden. folgens de reglementen van de iternationale ijshockeyfede- jtie wordt Morawiecki acht maanden geschorst. De iten, die Polen donderdag >t de overwinning van 6-2 op inkrijk verdiende, verval- evenals de gescoorde doel- iten. Frankrijk behoudt zijn doelpunten, maar krijgt er geen punten bij. In groep A verandert daardoor in wezen niets: Polen blijft met 1 punt uit 4 wedstrijden vijfde, Frankrijk met 0 punten zesde. Volgens een mededeling van het IOC werd in de urine van Morawiecki een hoeveelheid testosteron en epitestosteron (behorend tot de groep van de anabolica) gevonden, die de toegestane waarde van 6 over schrijdt. De Poolse ploegleiding was zaterdag al op de hoogte van het (voorlopig) resultaat In de wedstrijd tegen Zwitser land (1-4) ontbrak de 23-jarige aanvaller van Sosnowiec dan ook. Morawiecki wordt be schouwd als één van de beste Poolse ijshockeyers. Hij heeft meer dan vijftig interlands op zijn naam en heeft deelgeno men aan de wereldkampioen schappen van 1985,1986 en 1987. In Calgary kwam hij voor het eerst uit op de Olympische Spe len. De Poolse trainer Leszek Lejczyk verklaarde, dat alle Poolse ijshockeyspelers vóór het vertrek vanuit Warschau op 24 januari zijn gecontroleerd en allen negatief werden be vonden. De Internationale IJshoc- keyfederatie zal zich bezighou den met de vraag of er nog an dere sancties tegen het Poolse team genomen moeten worden, zoals het schrappen van het enige wedstrijdpunt dat Polen nog is overgebleven: het gelijke spel tegen Zweden (1-1), dank zij een doelpunt vanuitgere kend Morawiecki. Het laatste geval van doping bij het ijshockey deed zich voor in april 1987 bij het wereld kampioenschap in Wenen, toen de Amerikaan Brian Scott een verkoudheid met een verboden middel had bestreden. Scott werd anderhalf jaar geschorst, maar deze straf werd bij het IIHF-congres van vorig jaar oktober gereduceerd, nadat ge bleken was dat de 18-jarige Scott het middel zelf bij de apo theek had gekocht zonder te weten, dat er een stimulerend middel inzat. De zaak 'Morawiecki' is het vijfde geval van doping in de geschiedenis van de winterspe len sinds de invoering van de controle in 1968 (Grenoble). De Westduits ijshockeyspeler Alois Schloder (Sapporo 1972), De Sovjetrussische ski-loopster Galina Koelakova, de Tsjecho- slowaakse ijshockeyspeler Jiri Pospichil (beiden Innsbruck 1976) en De Batsoekq, een ski loopster uit Mongolië (Sarajevo 1984), gingen hem voor. Woensdag stuurde de Tsje- choslowaakse ploegleiding het kunstrij-paar Lenka Knapova en Rene Novonny naar huis, toen gebleken was dat Novotny een pil had ingenomen, die co deïne bevatte. 06-320.320.06 06-320.320.07 06-320.320.08 06-320.320.09 06-320.320.10 06-320.320.66 06-320.320.55 50 cent p/min. Drama voor Kemkers liteindelijk ging de hoofdprijs van de avond (in Calgary iddag) naar Tomas Gustafson, het zilver was voor Mi- iel Hadschieff en het brons voor Leo Visser. i tweede gouden greep van Gustafson (na die op de kilometer) maakte diepe Vooral omdat hij het is de eerste acht ritten onaan- stbaar lijkende wereldrecord van de Noor Karlstad (134851) Ut 13.48.20 aanscherpte. De pweed had gedurende zijn ge- i rit een kleine voorsprong het schema van Karlstad in itcember vorig jaar op de- idide Olympic Oval. „Pas in de laatste vijf ronden begon ik het moeilijk te krijgen. Maar ik teek naar het scorebord en zag lat ik steeds onder de 33 secon- ta bleef, terwijl ik het gevoel iimijn benen had tegen de 34 t te zitten. Dat gaf me zo'n kick, dat ik het kon volhou- den", zo genoot Gustafson na. Wat Kemkers betreft, staat vast hij zeker tien seconden Het rondje van de val ging in 12.55) verspeelde, nadat hij met zijn linkerschaats achter de echter was blijven hangen bij let uitkomen van de bocht nkers zelf, die met de moed wanhoop alsnog zijn di recte tegenstander Alexander Mozin na 4.600 meter achter- inhaalde en uiteinde- door Rob van Deursen lijk finishte in 14.08.34 (tegen Mozin 14.28.91), bleef het 'zil veren' antwoord schuldig. „Tot mijn val was ik bezig rondjes van 33 blank te consolideren. Ik had het idee dat ik dat kon vol houden. Ik voelde me sterk en het ijs lachte me toe. Als ik dat had kunnen volgen, zou ik dicht boven de wereldrecord tijd van toen nog 13.48.41 uit gekomen zijn. En dat zou me zilver opgeleverd hebben. Maar ik gebruik nu het woordje 'zou' te veel. Ik ben gevallen en ik zal er nooit achter komen of ik dat inderdaad gehaald had. Dus laat maar", ventileerde de uiteraard zwaar teleurgestelde Gerard Kemkers, die als vijfde eindigde. Leo Visser ligt uitgeteld op een bankje na zijn race op de tien kilometer. Het meest nog had Kemkers de pest in over het feit dat hij juist op dé belangrijkste avond van zijn sportloopbaan tot nu toe voor het eerst dit seizoen on deruit ging. „Voor ik het wist, zat ik op mij n kont. Toen ik op krabbelde, moest ik eerst goed kijken welke kant ik op moest. Nee, ik heb de coaches Bleeker en Gemser niet horen schreeu wen. Twee rondjes lang bleef ik met die val bezig. Ik zag dat ik ongeveer tien seconden ver loor. Daarna ben ik maar in ar ren moede achter die Rus aan gegaan. Dat leidde mijn ge dachten tenminste af. Mozin vormde een ideaal mikpunt. Snel kwam ik weer in het ritme van lage 33'ers. Maar ja, het kwaad was al geschied". Kemkers scoorde uiteinde lijk 14.08.34. Trek daar tien tot veertien seconden vanaf, om dat de jonge Drent altijd in de tweede vijf kilometer nog kan versnellen, en hij zou uitgeko men zijn tussen de 13.54 en 13.58. Gezien de medaillever deling (Gustafson 13.48.20, Hadschieff 135611 en Leo Vis ser 14.00.55) zou hij dus waar schijnlijk dichter bij zilver dan bij brons hebben gezeten. Opvallend was overigens dat de houder van het wereldre cord, de Noor Geir Karlstad, op dezelfde plaats als de Neder lander onderuit ging, bij de laatste slag uit de bocht. Karl stad, die zich herinnerde dat hij elf jaar was, toen hij voor de laatste maal viel, had in tegen stelling tot Kemkers wel een verklaring: „Ik raakte mijn concentratie kwijt. Ik was ge woon te moe. Ik startte al met een leeg gevoel van binnen". Aan de tuimeling van Kemkers- ging nog een vervelend inci dent vooraf. Op het moment dat de Drent samen met fysio therapeut Arie de Jong op het 'Prijs is exclusief afleveringskost® «Door Peter Snelders ÏUZEN - Het effect vaD de 'commissie van wijze oen', die Terneuzen lv»or degradatie moet be- aren, is in het eerste com- ütieduel na de winterstop lering gebleken. [Terneuzen dwaalde rond als ren dolende in de woestijn en ||on pas in het laatste kwartier "ge indruk maken. Toen was IJet al te laat en wees het score- 10-2 aan. In de slotminuten die achterstand nog wel reWeind tot 1-2, maar dat le- ïde geen punten op. De thuisploeg kon eigenlijk ren aanspraak maken op een ®t, want in ruim negentig huten voetbal kreeg Terneu- weggeteld één scorings- s. Trainer Jan Kolijn weet het manco is van 'zijn' T'°eg: „We missen stootkracht de voorhoede. Je moet de die er nu staan ver duwen geven en maar hopen het er op een gegeven mo ut uitkomt. Je hebt het van- ?ag weer kunnen zien, we do- 'Deren de gehele tweede helft, scheppen geen enkele gskans. Ja, we waren keer gevaarlijk uit stil- ude situaties. Dat zegt naar w smaak genoeg." Lip ee.rste keer dat Terneuzen "ppine-doelman Marco van niÜn- actie het komen was de tweede helft. Toen elde die keeper op knappe o» een vrije trap van Luciën de Mark uit doel. De aarn maal dat Terneuzen ge- riijk werd leverde het een °P- Een vrije trap door de muur van rich ting veranderd, daarna door de Philippine-verdediging gemist en Henk Faas, ook vrijwel on zichtbaar in deze wedstrijd, scoorde van dichtbij 1-2. Ter neuzen leefde even op en be zorgde Philippine nog enkele moeilijke slotminuten, maar meer dan enkele hoge voorzet ten zonder gevaar leverde dat niet op. Toch begon het duel Temeu zen-Philippine flitsend. Ten minste, Philippine opende flit send tegen een ongeorgani seerd voetballende thuisclub. Na balverlies, een veel voorko mend euvel bij Terneuzen, stuurde Marcel Meyer Marc Corijn de diepte in. Die be diende met een fraaie voorzet broer Werner en laatstge noemde opende de score met een mooie kopbal via de onder kant lat: 0-1. Philippine speelde gemakke lijk in die beginfase en had geen kind aan Terneuzen dat zich zonder enige overtuiging voortbewoog. De enige speler, maar dat is al vrijwel de gehele competitie zo, waar nog ge zonde agressie en vertrouwen afstraalt, is Rinus Kolijn. Maar de voorstopper mist ook de kwaliteiten om dit stuurloze elftal de juiste koers te laten varen. Er moet nog veel gebeu ren wil deze ploeg zich uit de degradatiezone loswerken, daar was iedereen het wel over In de woorden van Jan Ko lijn ging wel enige waarheid schuil. Terneuzen had een veldoverwicht in de tweede helft, maar de ploeg kwam nauwelijks voor het Philip- pine-doel en moest regelmatig gelaten toezien hoe de bezoe kers razendsnel en gevaarlijk counterden. De finesse in de laatste pass of bij een doelkans ontbrak, anders was Terneuzen al vroeg in de wedstrijd op kansloze achterstand gezet. Philippine had er zelfs een strafschop voor nodig om de marge naar twee goals te bren gen. „Dat was een weggever, zonder meer. Zwak van de scheidsrechter, anders hadden we hier toch een verdiend puntje gepakt," bekritiseerde Jan Kolijn scheidsrechter Traas uit Oos-Souburg. Rinus Kolijn duwde invaller Robert de Graeve in de straf schopgebied omver en scheids rechter Traas twijfelde geen moment: strafschop! Werner Corijn maakte er 0-2 van. Daarmee was de strijd gestre den. Wanhoopt trainer Jan Ko lijn nu voor de rest van de com petitie? „Nee, anders had ik be ter op kunnen stappen toen die 'commissie van wijze mannen' benoemd werd. Ik vertrouw er op dat we het redden en punten gaan pakken. Volgende week naar HW'24. Niet gemakke lijk, maar je weet maar nooit," aldus de geplaagde trainer. In de overigens niet eens harde wedstrijd waren er boe kingen voor Terneuzen-spelers Jan-Willem Leunis en Rinus Kolijn en aan Philippine-zijde liepen Mare Corijn, Tonny Goossens en Mario Segers te gen een waarschuwing aan. FOTOW1MKOOYMAN OLDENZAAL - Waar Piet Vonck in zijn seniorentijd nooit in slaagde, gelukte hem wel in zijn eerste vete- ranenjaar. Hij pakte de na tionale veldlooptitel in het Overijsselse Oldenzaal. Als favoriet gestart maakte hij die rol volledig waar. Na vier van de twaalf kilometer nam hij een voorsprong op de rege rende kampioen Ad van de Heijning van AVR'69 uit Reu- sel. Die bleef echter kilometers lang op een veertigtal meter hangen, zodat Vonck eigenlijk nooit wat stoom kon afblazen. In de laatste ronde echter bleek de Hulstenaar genoeg reserves te hebben om zijn opponent op grotere afstand te plaatsen en de titel te pakken. „Achteraf gezien ben ik te vroeg gegaan", aldus Vonck na afloop. „Het is echter bijzonder moeilijk om als favoriet van start te gaaa Het legt toch een bepaalde druk op je, maar des middenveld verscheen, werd de begeleider van de Nederlandse all-round-ploeg door scheids rechter Jan Charisius gesom meerd op de tribune plaats te nemen. „Iedere ploeg heeft twee armbanden gekregen, die toegang tot het middenterrein geven. Met Gemser en Bleeker als trainers op de baan had Ne derland die in gebruik. Van daar dat De Jong moest ver dwijnen. Ik kan ook voor land genoten geen uitzonderingen maken". Kemkers, die behoorlijk pis sig werd: „Dat verstoorde mijn normale voorbereiding. Later, toen ik mijn kleding bij het startpunt ging halen, sprak Charisius mij aan. Ik gaf hem geen antwoord, omdat ik het verschrikkelijk kinderachtig vond". Het drama rond Kemkers overschaduwde gisteren de •restatie van Leo Visser, die na net zilver op de vijf kilometer van vorige week woensdag op nieuw een medaille (nu brons dus) voor Nederland binnen haalde. De Haastrechter, die op het schema van de beste tijd op de tien kilometer van Karlstad weg trachtte te gaan, leed aan zijn bekende 'kwaal'. In het be gin te langzaam, aan het eind van de race te vermoeid. Sloot Gustafson namelijk af met 3328,3313,3319 en 3291, Vis ser deed dat met 33.73, 33.78, 34.14 en 34.47. Waarmee de ge schiedenis zich herhaalde. Ook op de vijf kilometer immers le verde de Zuidhollander in de laatste fase bij Gustafson veel te veel in. Spelmoment uit de wedstrijd Terneuzen-Phïlippine. Terneuzen-speler Cor Pijpelink (met bril en gestreept shirt) probeert Philippine-speler Peter Ploegaert van de bal te houden. Rob Druppers: halen". Door Giel Hendrix „Ik wist dat ik dit wereldrecord kon FOTO ANP DEN HAAG - „Sportief gezien hecht ik weinig waarde aan dit wereldrecord, maar ik ben er toch blij mee". In een speciaal ingelaste race over 1000 meter had Rob Druppers zaterdag tijdens het NK indoor-at- letiek in de Haagse Houtrusthal het wereldrecord ver beterd en op 2.16,62 minuten gebracht. De Utrechter was daarmee 1,38 seconden sneller dan de Rus Igor Lotarjev, die op 14 februari 1987 in Moskou de kilome ter in 2.18,00 liep. Een jaar geleden waagde Druppers, eveneens in Den Haag een poging om dit we reldrecord scherper te stel len. Hij kon toen door het enorme lawaai in de hal de tussentijden niet horen en kwam uit op een tijd van 2.18,73. „Door deze prestatie gaat mijn naam weer eens over de hele wereld en het is nooit slecht als je een we reldrecord achter je naam hebt staan. Maar voor de restAch, het is een be vestiging van mijn stijgende vorm van de laatste weken en goed voor mijn zelfver trouwen". Rob Druppers zat dringend verlegen om een stunt Ook al zou de race gelopen wor den over een incourante af stand. Een jaar van ernstige tegenslagen en teleurstellin gen hadden de markt waarde van de 25-jarige Utrechtenaar doen kelderen en de bodem van zijn spaar pot kwam langzaam in zicht De breuk met trainer Henk Kraayenhof kwam hem dan ook goed van pas. „Op zich had het niets met elkaar te maken", aldus Druppers, „maar de 1000 gulden die ik per maand moest betalen aan Kraayen hof, waren me ook te veel geworden. Ik leef van het geld dat ik in 1983 verdiend heb, krijg nog een bijdrage van het NSF, maar teer voornamelijk in op mijn ka pitaaltje". Nadat hij in 1983 in Helsinki de zilveren WK-medaille op de 800 meter had verovberd, leek Rob Druppers een glan zende toekomst tegemoet te gaan. Maar in plaats van dat hij die plak kon verzilveren, belandde hij in een doodlo pende straat. Blessures, ru zies, waarbij hij vier mana gers, drie trainers en twee sponsors versleet, en mense lijk falen maakten van hem het 'eeuwig talent', dat vorig jaar een vroege dood leek te stervea Tijdens de WK in door in Indianapolis haalde hij net niet het erepodium en tijdens het WK in Rome sneuvelde hij zelfs al tijdens de series. Ondertussen had hij zijn vaste trainer Jon Weller- dieck in een wanhoopspo ging aan de dijk gezet en zich verzekerd van de steun van Henk Kraayenhof, de drijvende kracht achter sprintster Nelli Coomaa Die kon hem ook niet in het rechte spoor zetten en voor het nieuwe indoorseizoen keerde hij op zijn schreden terug. Druppers onderging na zijn rentree als het ware een gedaante-verandering. Niet alleen oogt hij een stuk volwassener buiten de baan, ook in de wedstrijden ge draagt hij zich zo. „Ik ben rustiger geworden, realisti scher ook. Bovendien heb ik nu rust om me heen. Ik be kommer me nergens meer om, alles wordt voor mij ge regeld en ik hoef alleen maar te lopea Bovendien begin ik ook volgende maand 20 uur te werkea Als pr-man voor de sponsor van de bond". De organisatoren van de na tionale indoortitelstrijd hadden nu niets aan het toe val overgelatea Er was een speciale klok geïnstalleerd waarop Druppers zijn tus sentijden kon aflezea Bovendien had hij in de Nijmegenaar Jaap van Treijen een voortreffelijke gangmaker. Trtainer John Wellerdieck had een gelijk matig schema opgesteld, dat moest resulteren in een eindtijd van 2.17,7. Alleen in zijn eerste 200 meter week Druppers met 26,6 seconden af van de richtlijn van Wel lerdieck, die een eerste ronde in 28 seconden had voorzien. „Gelukkig remde Van Treyen, die het voortreffe lijk deed, hem goed af", con stateerde Wellerdieck na af loop. „Daarna liep hij de tussentijden, zoals ik die had voorzien met 53,5 (400 m), 1.21 (600) en 1.49,5 (800 m)". Vilibi wereldrecordpoging 1000 meter: 1. Druppers (Hellas) 2.16,62 (wereldrecord), 2. Offer- mans (Hera) 2.31,64, 3. Van de Vijver (De Bataven) 2.33,41, 4. Remmerswaal (De Bataven) 2.39,16. Van Treyen (AVN) na 800 meter opgegeven Rob Dru] dit wei „Ik wist dat ik kon halen". ondanks heb ik toch vrij ont spannen gelopen". De win nende tijd van Vonck over 12 kilometer was 40 minuten en 25 seconden. Van de Heijning bleef 16 se conden achter. Derde werd Henk Tiebosch van Helmond die 52 seconden achter Vonck binnen liep. Sam Polderman van Marathon deed het even eens knap. Hij werd vijfde op 1 minuut en 35 seconden van Vonck. Bij de dames was het zilver voor Jopie Daane van Mara thon, die voor de 4000 meter 17 minuten en 27 seconden nodig had. Gerrie Timmermans uit Boxtel werd nationaal kam pioene met een winnende tijd van 16.20. CALGARY - De Zwitserse delegatie bij de Winterspelen heeft zondag gevraagd de resultaten van het tweeper soonsbobben ongeldig te verklaren en geheel opnieuw te beginnen. De wedstrijden werden zaterdag tijdens de derde manche afge broken. De Zwitsers willen niet alleen dat de derde manche op nieuw wordt gehouden, maar ook de eerste en tweede manche. De omstandigheden zouden niet gelijk zijn geweest De voorzitter van de jury déppel, de Brit John Hammond, heeft laten doorsche meren dat het Zwitserse verzoek weinig kans maakt ingewilligd te worden. Volgens hem zal - als maandag de derde en vierde manche niet kunnen plaatsvinden - de titel worden toegekend op basis van de eerste twee manches van zaterdag, of over drie als de wedstrijd na de derde manche zou worden afgelast Zaterdag werd de derde afdaling afgebroken, omdat door de wind zand op de baan was gekomea Erwin Brazerol, de Zwitserse ploegleider, die bezig is aan zijn zevende Winterspelen, is van me ning dat hetzelfde het geval is geweest bij de eerste en tweede manche. „De omstandigheden waren toen ook slecht Deze wed strijd is een loterij. De Zwitserland 1 maakt vandaag de beste tijd van alle 32 deelnemers. Dezelfde ploeg was gisteren 21ste achter onder meer Taiwan en Monaco. Zoiets heb ik in zeven Olympische Spelen niet meegemaakt. Bij de start was het onmogelijk de bob aan te duwen". Brazerol, die zegt steun te hebben van de Sovjetunie, Oost- Duitsland, Oostenrijk, de Verenigde Staten en Nieuw-Zeeland, wil dat maandagmorgen om acht uur plaatselijke tijd wordt be gonnen in plaats van twee uur later.

de Stem | 1988 | | pagina 9