Aardbeitelers gedupeerd door chemische vervuiling en zilver creatie BESTUUR GAF BRAKS PETITIE OVER AKKERBOUW NIET Record aantal bezoekers foto-tentoonstelling Controle vaartuig op drift op Westerschelde Jarig Smash wil in 'record-boek' Antwerpse haven wil harde opstelling Belgische regering Overval op Rolls Royce- garage in Axel Draaipremie molens Auto ramt gevel van winkel MAANDAG 22 FEBRUARI 1988 'vallig beleid HULST - De boeren in Oost Zeeuwsch-Vlaande ren zijn boos op het hoofdbestuur van de NCB. JANSEN b.v. Ontkracht Duidelijk beleid Shalomfestijn in Roosendaal Gevoel DUURRECORD TENNIS STEEN Gekkenwerk 'TORPEDEER OEVERVERBINDING' Keiharde eis Toegangswegen Olievlek in Braakman liaven DE STEM VAN ZEELAND T15 id lekker milieubewust dik den, toen gingen de kran- jpen maar door. 'FNV ■ant ziet brood in herge- c afvalstoffen'. 'Aparte m- :ling schadelijk afval nood- 'Zweden: dubbeltje sta id op blik helpt'. 'Vak- s voor afvalverwerking in et ging goed, dachten we. de handen in het schille- .nertje om er de metalen t Coks van Eysdan jes van de broodzakken uit ssen of met straffe tegen- l op weg naar het depot een restje foto-ontwikke- op de bagagedrager voel- we ons onderdeel van het d. Een dia-middag bij het Tschap gooide er nog een pje bovenop. Als je ziet hoe moeite noch kosten ge- rd worden om water te zui- n, nou dan durf je geen keer meer te knijpen in de >n afwasmiddel als één keer )k volgens de fabrikant - i voldoende is. oen ik dus al die knipsels gzag, floot ik mezelf tot de Met een vaartje van hon- l door een groen land met [derige bossen, purperen schone sloten en met tnwo- zonder ademhalingspro- nen, meer mag een mens toch niet wensen. Maar op en of andere manier schijnt nu nodig te zijn, die 120 ki- eter. 'Ach ja, een WD-mi- er", maar voelt die zich dan verantwoordelijk voor de le en alles wat bloeit en rit - en dat is meer dan zee- dies of bedreigde diersoor- En die van milieu, wat doet Met de zure regen in je di- natenkoffertje kim je moei- staan juichen als auto's er schepje bovenop gooien. 5 mei 1984: 'Zure regen be- tigt Kamerleden - alle frac- willen krachtige maatrege- De Kamercommissies van ibouw en milieu waren toen >r Staatsbosbeheer twee da- lang door de zieke bossen Nederland en Duitsland eurd. 'Een van de ernstigste ieuproblemen waarvoor we lit decennium staan', dat zei n WD'er Braam. Na de be ding van ammoniak door andbouw wilde hij eerst de stofoxyden van het verkeer, cenrales en de industrie te gaan. Hoe is dat met die dat uitstapje toen? Ik vrees ze de ogen stijf dicht doen, ineer ze een rijtje bomen seren. Wat niet weet, wat t deert. En met 120 ben je er lier voorbij. ebben voor de kust van tden in een Nederlands tergaan is. Ook zijn een ïaald. ite wrak dat ooit voor de tralische kust is gevonden at van het Engelse schip tl, dat in 1622 ten onder, id gulden gevraagd en tregen. Confucius, Boeda, Mo- en Mohamed, de grond- gers van de vijf grote reldgodsdiensten nog keer mochten vertoe- te midden der mensen deze aarde voor wie zij tl heilsboodschap achter en, wat zouden zij zijn ze zagen wat die er van naakt hadden: 'erblijd /erbij sterd mtzet /an afschuw vervuld. niet reeds S0ren Kier- »aard dat God zich voor mnands karretje laat urnen (Gud lade sig ikke tende f0r nogens Kaer- Ja, maar niet in die orden, want S0ren ide Deens, in tegenstel- gtot BEVEREN - De aardbeitelers in de grensgemeente Beveren blij ven in het duister tasten over de preciese oorzaak van de ethyleen- verontreiniging, waarmee ze nu al een paar jaar worden gecon fronteerd. Het enige dat de gemeentelijke Leef- milieudienst van Beveren tot nu toe Heeft kunnen vaststellen is dat de vervuiling met deze chemische stof in de winter toeneemt. Voor de jonge aarbeiplantjes breekt nu de kritieke groeifase aan. Het zijn juist die jonge plantjes, die hoofdzakelijk door de ethyleenver- ontreiniging worden getroffen De groei wordt er door geremd. Een onderzoek door de Rijksuni versiteit van Gent kon tot nog toe geen specifieke oorzaak voor de ver ontreiniging aanwijzen. Ook de mi lieudienst van Beveren wil niet met de vinger naar een bepaald bedrijf wijzen. Daar denkt men meer aan een samenloop van omstandigheden. Ethyleenvervuiling wordt veroor zaakt door verbrandingsprocessen. Het zit er dus in dat de bedrijven op de Linkeroever er een flink aandeel in leveren. Bij een stevige kou komen daar ook nog eens de verwarmingen in de woonhuizen bij. Bovendien wordt er dan in de serres van de tuinbouwers zelf flink gestookt. Volgens de milieu dienst betekent dat een extra uitstoot van ethyleen. Bovendien blijft vol gens deze dienst de vervuilde lucht bij koud weer tegen de grond hangen, waardoor de plantjes juist extra ge troffen worden. De milieudienst van Beveren denkt dat het probleem alleen maar kan worden teruggedrongen als de bedrij ven die ethyleen uistoten een wat grotere zelfdiscipline aan de dag leg gen. Verbetering zit er voorlopig niet in, toch zeker niet omdat er binnen kort op de Wase Linkeroever twee naftakrakers bijkomen. Aardbeite lers en milieugroeperingen vrezen dan ook voor een forse toename van ethyleenverontreiniging. Boeren fluiten NCB terug Van onze verslaggever Ze willen het hoofdbestuur tot de orde roepen omdat - te-' i alle afspraken in- tijdens de manifestatie in Den ag de akkerbouwproblemen niet bij minister Braks I zijn aangekaart. Door de voorzitters van de NCB-afdelingen in Oost j Zeeuwsch-Vlaanderen was ter gelegenheid van de 'demon stratie-trein' naar Den Haag een petitie opgesteld omtrent de problemen in de akkerbouw en de noodsituaties, die daar- door ontstaan. Vervolgens werd op een ge zamenlijke bijeenkomst van i alle afdelingsvoorzitters uit het SCB-gebied in Veghel afge sproken dat naast de mestpro blematiek ook de akkerbouw- 1 petitie aan minster G. Braks [AXEL - Twee gewapende mannen probeerden gister- 1 avond een overval te pegen jop de Rolls Royce-garage van de heer O. in de buurt- schap Steenovens bij Axel. d half acht drongen twee I met nylonkousen gemaskerde mannen de keuken binnen. De een met een vuurwapen in de id, de ander met een mes. Op - moment waren het echt- paar 0. en een monteur aanwe- ig. De twee gangsters wilden geld. Toen dat werd geweigerd, I ontstond er een worsteling, waarbij de heer O. een klap op I ajn hoofd moest incasserea Mevrouw O. liep een snee op 1 in haar hand. De twee mannen dropen vervolgens af en maak- I ten zich uit de voetea De rijkspolitie rukte met verschillende wagens uit om de overvallers op te sporen, maar Jij het sluiten van deze editie nad de speurtocht nog geen re sultaat opgeleverd. Volgens de politie ging het om een Surinaams sprekende lianen een blanke. (ADVERTENTIE) gedipl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN Men donderdag nrtt™ SPREEKUUR sTI. Volgens afspraak ïemor orthop. tel. 076-148168 schoenen steunzolen en inlays voor alle sport-en trimschoenen J'teringsedijk 60, Breda Zwanenstraat 21, Hulst (Z.VI.) zou worden aangeboden. Dat laatste is niet gebeurd. De gemoederen zijn daarover in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, een gebied met overwegend akkerbouw, zo hoog opgelaaid dat er zaterdag een spoedver gadering bijeen werd geroepen. Kringvoorzitter Frans de Waal, tevens lid van het dage lijks bestuur van de NCB, kreeg daar heel wat uitingen van onvrede naar het hoofd ge slingerd. In Oost Zeeuwsch- Vlaanderen zijn er sterke twij fels gerezen over de solidariteit in de Nederlandse landbouw. Kringvoorzitter De Waal be toogde tijdens de spoedverga dering dat het hoofdbestuur van mening bleek, dat met het komen van twee petities de ene door de andere ontkracht zou kunnen worden. Vandaar dat alle aandacht ging naar de mestproblematiek. Bovendien, zo schetste De Waal, heeft het hoofdbestuur zich nog geen helder beeld heeft gevormd over welk probleem in de ak kerbouw als grootste knelpunt gezien moet worden. Het Kringbestuur formuleerde zaterdag verschillende maatre gelen op korte en wat langere termijn die aan het hoofdbe stuur zullen worden voorge legd. Het Kringbestuur wil aller eerst een duidelijk beleid van het hoofdbestuur, zeker nu er heel wat dreigende maatrege len op de akkerbouw afkomen. Ook meer duidelijkheid wil men inzake export en import en ruilhandel met landen bui ten de Europese Gemeenschap. Van onze verslaggeefster ROOSENDAAL - In schouw burg De Kring in Roosendaal wordt 22 maart een Shalomfes tijn gehouden, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de staat Israël, op 14 mei van dit jaar. Met muziek, dans en beeld wordt tijdens een optreden op het feest het verleden en de toekomst van Israël verklankt en uitgebeeld. Een speciaal voor deze gelegenheid samen gesteld orkest verzorgt de mu ziek. Verder worden er ook enkele stands, voorzien van Israëli sche produkten, weggezet Het programma duurt van 20.00 tot 21.45 uur. Van onze verslaggever SLUIS - De eigenaar van de korenwindmolen De Brak in Sluis krijgt alle reden om nog vaker de wieken te laten rond wentelen. Burgemeester en wethou ders van Sluis willen na melijk een draaipremiere- geling invoeren voor de molens in de gemeente. Die houdt in dat de eige naar voor iedere 300 asom- wentelingen, die de molen maakt, een gulden vangt. Uitgaande van de hui dige gevens rekenen B en W daarvoor 2.000 gulden per jaar aan subsidie kwijt te zijn De molen in Sluis en die in Retranchement, die van de gemeente is, krijgen ook eenzelfde draaipremie van de provincie. Volgens B en W kan de draaipremie een belang rijke bijdrage leveren aan de instandhouding van de molens. Bovendien speelt ook de toeristische waarde mee, die de molens voor Sluis hebben Wim kruidenier overhandigt de winnares van de eerste prijs, Jacqueline Doens, een boek van Karei Appel. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent IJZENDIJKE - De tentoonstellin gen Fotomanifestatie'88 en Poëzie albums, die momenteel in het Streekmuseum in IJzendijke wor den gehouden, zijn nu al door dui zend bezoekers bekeken. „Dat is een nieuw record", maakte Wim Kruidenier, bestuurslid van de commis sie Streekmuseum, zaterdagochtend be kend tijdens de prijsuitreiking van de fotowedstrijd voor het publiek, die foto club West-Zeeuwsch-Vlaanderen hield. De eerste prijs was voor Jacqueline Doens uit Terneuzen, die de helft van de waarde van deze eerste prijs, ongeveer honderd gulden, schenkt aan het Conde- ga-project in Nicaragua, dat ook door de gemeente Oostburg wordt gesteund. De fotomanifestatie wordt gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van deze West-Zeeuws-Vlaamse foto club. „Het is een meer dan voortreffe lijke expositie", aldus Wim Kruidenier. „Bovendien zijn de foto's van goed ge halte. Gemiddeld is het aantal bezoekers aan onze tentoonstellingen vijf tot zes honderd. Vooral dankzij mond tot mond-reclame hebben we nu al een re cord bereikt." Ook fotoclub-voorzitter Daniel Lybaert was blij met dit succes. „Je wilt de men sen iets laten zien wat je zelf mooi vindt Dat hoeft echter niet iedereen mooi te vinden. Als je alleen voor het resultaat foto's gaat maken en je eigen gevoel buitensluit, dan houd je het niet lang vol. Een dergelijke wedstrijd is een maatstaf voor jezelf." Daarna volgde de prijstuitreiking. De winnaars waren: J. Doens (Terneuzen), P. van Leuven (Destelberge), A. van Damme (Terneuzen), M. Kavelaars (Terneuzen), R. Plasschaert (Sluis), B. van Dorsselaar (Hulst), E. Vreeke (Ter neuzen), P. Verweire (IJzendijke), V. Putte-Fassaert (Hulst) en G. de Scheer- maeker (Destelberge). De fotomanifes tatie en de poezie-albums zijn nog te zien tot en met 27 maart. Van onze verslaggever BRESKENS - Onbekenden hebben in de nacht van za terdag op zondag de trossen lóagcgooid van het controle vaartuig De Valk van de Algemene Inspectie Dienst (AID), in de haven van Breskens. Het schip werd zondagochtend onbemand aangetroffen nabij Cadzand op een kilometer of acht uit de kust. De boot werd rond 11.00 uur ontdekt door een Belgische visser, die meldde dat er een onbemand vissers vaartuig ronddobberde. On middellijk werd de reddings boot Javazee uit Breskens en de rijkspolitie te water erop af gestuurd. Bij aankomst bleek het ech ter niet te gaan om een vissers boot, maar om het vaartuig van de AID. De Valk werd door de Javazee teruggesleept naar de haven van Breskens, waar in de loop van de middag de tech nische recherche van de rijks politie uit Middelburg aan boort ging voor een onderzoek. De politie houdt het er voor lopig op, dat baldadige jonge ren met een paar glazen teveel op de trossen hebben losge gooid. Dat moet vermoedelijk in de na-nacht gebeurd zijn. Immers, toen was de ebstro- FOTO JAAP WOLTERBEEK SINT-JANSTEEN - De tennisclub Smash uit Sint-Jansteen wil een poging doen om in het beroemde Guin ness Book of Records te komea De vereniging viert dit jaar het veertigjarig be staan en wil dat aangrij pen om de naam van de Steense tennisclub te vereeuwigen. De club wil een duurrecord tennis vestigen. De informatie, die de redactie van het record boek de Steense tennis sers heeft toegestuurd deed de sporters aanvan kelijk met enige vertwij feling naar het hoofd grijpen. Immers, het duurrecord enkelspel staat op 117 uur en de te kloppen dubbelspeltijd is scherp gesteld op 96 uur en 25 minuten. De records zijn gevestigd door Amerikanen en in het tenniswereldje wordt een poging tot verbete ring daarvan als 'gek kenwerk' bestempeld. Een passage in de brief die de Stenenaren ont vingen, wekt echter nog enige hoop. Het blijkt dat een poging die minimaal vijftig uur duurt even eens een vermelding krijgt in het boek. En dat wil men in Sint-Jansteen wel proberen. De feestcommissie heeft inmiddels belang stellende leden die willen meedoen, opgeroepen zich te melden. Van onze verslaggever ANTWERPEN - De Antwerpse Gemeenschap voor de Haven (AGHA) wil dat de Belgische regering de bouw van een Nederlandse WOV afwijst, zolang er geen ak koord is over de Waterverdragen. Paniek om het 'gevonden' inspectievaartuig. Links voor op de foto De Javazee. Vóór De Vlak is de boot van de rijkspolitie te zien ming van dien aard en wind zo gunstig dat de boot volgens de politie een dergelijke zwerf tocht kon maken. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water wordt overigens ook rekening gehouden met de mogelijkheid dat het om een wraakactie ging van Breskense vissers. Die hebben het voortdurend met de AID aan de stok. Maar gezien de wijze waarop het schip is losgemaakt, houdt de politie het voorlopig op baldadigheid. De raad van bestuur van AG HA, waarin de gebruikers van de Antwerpse haven zijn ver enigd, stelt dat in de beleids nota voor 1988. Volgens AGHA moet Neder land maar in 'gelijke munt' worden terugbetaald voor het feit dat er van de verdieping van de Westerschelde maar steeds niets terecht komt De gebruikers van de Antwerpse haven menen dat minister Smit-Kroes de Belgen opzette lijk aan het lijntje houdt. Maar wat de vaste oeverver binding betreft houdt België de sleutel in handen, meent men. Zowel op strikt juridische basis -het principe van de vrije scheepvaart- als op basis van internationale overeenkomsten heeft Nederland volgens AGHA de toestemming van België nodig voor de bouw van een WOV. „De Belgische regering mag er geen twijfel over laten be staan", aldus de beleidsnota, „dat de bouw van een brug over het hoofdvaarwater, aan welke criteria deze ook beant woordt, steeds een potentiële hinder of risico voor de scheep vaart betekent en daarom cate gorisch wordt afgewezen". En kel de bouw van een tunnel op voldoende diepte en breedte kan volgens AGHA de nodige garanties bieden voor een vrij en ongehinderd verkeer op de Schelde. „Dit standpunt moet als een niet te negeren uitgangspunt worden beschouwd". Afgezien daarvan, zo stelt de beleidsno ta, moet de Nederlanders dui delijk worden gemaakt dat er over alle andere WOV-vormen geen onderhandelingen kunnen worden gevoerd, voordat er over de Waterverdragen een akkoord is bereikt De Antwerpse havengemeen schap blijft er bij dat er geen enkele juridische grond is om de verdieping van de Schelde te koppelen aan de Maaswater- problematiek. Nederland is ge woon verplicht om de Schelde op zijn grondgebied te onder houden. Voor het verdiepings programma, zo stelt de beleids nota, is dan ook geen nieuw verdrag nodig en kunnen de kosten zonder meer op de nek van Nederland worden gescho ven. Van onze correspondent AXEL - Gistermorgen rond half vier reed de automobi list J. B. uit Veldhoven met zijn personenauto in de Weststraat in Axel tegen de voorgevel van de winkel van de firma D. Dat had tot gevolg dat de win kelruit aan diggelen brak. B. reed na het ongeval gewoon door, maar kon in de loop van zondag door de rijkspolitie worden opgespoord. De man wenste geen verkla ring van het ongeval te geven. Tegen hem werd een proces verbaal opgemaakt AGHA zegt verder sterk de indruk te hebben dat, hoe in schikkelijk België zich inzake de Waterverdragen ook opstelt, er geen of weinig resultaten geboekt zullen worden. „Ge woon omdat Nederland de Scheldeverdieping niet wenst om de concurrentiepositie van zijn havens ten opzichte van Antwerpen niet in het gedrang te brengen. Het risico is daarom groot dat, eenmaal alle problemen opgelost, steeds nieuwe zullen worden opge worpen". Een staaltje daarvan vindt AGHA de 'keiharde eis' die mi nister Smit-Kroes vorig jaar deponeerde, dat eerst het Scheldewater schoner moet worden. „Overigens belet dit Nederland niet om via het Bathse Spuikanaal sterk met zware metalen en PCB's ver vuild water uit het Hollands Diep de Schelde in te stuwen". Volgens AGHA gaat Smit- Kroes volledig voorbij aan de enorme investeringen van de Antwerpse industrie, waardoor het Scheldewater al aanmerke lijk is verbeterd. En aan de bouw van twee nieuwe zuive ringsstations, waardoor de wa terkwaliteit tegen 1990 nog be langrijk zal verbeteren. „Klaarblijkelijk", concludeert de beleidsnota, „worden hier gewoon standpunten ingeno men met de bedoeling bij voor baat het onderhandelingsdos sier te hypothekeren. Daarom zijn wij van mening dat België in deze zaak voortaan ten op zichte van Nederland een veel hardere houding moet aanne men". Een dreiging om de WOV te torpederen is slechts een van de mogelijkheden. Want volgens AGHA heeft België nog wel meer ijzers in het vuur om Ne derland te dwingen. „Tenslotte hebben wij ook de toegangswe gen tot de nieuwe verbinding in handen. En denken wij maar aan de TGV-aansluiting, waarvoor Nederland eveneens van België afhankelijk is". Vol gens AGHA kan door het aan nemen van een kordate hou ding de zaak wellicht dit jaar nog tot een, voor Antwerpen, goed einde wordt gebracht. Van onze correspondent TERNEUZEN - Personeels leden van Dow-Chemical ontdekten zaterdagmorgen in de Braakmanhaven een olievlek met een lengte van ongeveer 400 meter en een breedte van 20 meter ont dekt. De rijkspolitie te water werd hiervan in kennis gesteld en ging op onderzoek. Ook de kustwacht werd ingeschakeld om te trachten de vervuiler op te sporen. Volgens een woord voerder van de centrale post van de rijkspolitie te Drieber gen gisteravond nog zonder re sultaat.

de Stem | 1988 | | pagina 5