ÏHILLEN Oostenrijkers keren zich massaal af van Waldheim Staking in haven Rotterdam harder Optimisme Moskou over nieuw wapenakkoord OPNIEUW DODEN IN DOOR ISRAEL BEZETTE GEBIEDEN HET WEER BINNENLAND BUITENLAND Gevangenissen krijgen hulp van werklozen MOGELIJK OOK DOORBRAAK IN DE KWESTIE-AFGHANISTAN 0 5 S I t 61 de STEM BINNENLAND/BUITENLAND MAANDAG 22 FEBRUAR11988 toy- JERUZALEM (AFP/RTR/DPA) - Een Ameri kaanse regeringsfunctionaris heeft zaterdag be sprekingen gevoerd met Palestijnse gezagsdra gers in de door Israël bezette gebieden van de Gaza-strook en de westelijke Jordaanoever. 'Bijna-botsing' vliegtuigen Zon en maan Hoogwater Man gooit brandbom in discotheek Twee mannen Amsterdam doodgeschoten Zuidafrika bombardeert SWAPO-bases Drie Nederlanders gedood in verkeer Koor Rode Leger zingt 'Ave Maria' Zware slag voor Basken in Frankrijk N I EUWSOVERZI CHT NIEUWSOVERZICHT IN EUROPA Club 2 - 14.20 40,19 en 21.20 u. Dragnet. Club 3 - 14.20 .40,19 en 21.20 u. Innerspace Ambassade* Club 4 - 14, ,30,19 en 21.30 u. The wit- es of Eastwick. IUGGE Gulden Vile* I en II en 21.15 u. Three men and a Gulden Vlies lil u. The last emperor. Memllng u. Fatal attraction. u. Robocop. JLST W. Blommaert - 14.30 u. hieting. KLINGE De Herleving - 15 u. hieting. JLST Banque Paribas - Olieverf- shilderijen van Leon de Buck. |d. openingsuren (tot 31 mrt.). r. NIKLAAS Stedelijk Museum - ExposL getiteld 'Wie het kleine niet >rt', burgerlijke huisraad uit de ie en 16e eeuw. Geop. ma. t/m ij. 14-17 u. za. 9-12en 14-17u 1.10-13 en 15-18 u. (tot 4 apr.). Oplossing carillon-nieuwtje e-nno-ea-oe-ion-i •k-grind-troel-pl 9 ra—de-ir-1ea solo-lieve rd-sara loei-la-das-mus ora-brt-ra-anno rond-eskader-welp nog-fa-ot-nol af-havik-noord-sa a-ooi-ne-il-eik-n tafereel-smadelyk Oplossing cryptogram van zaterdag s—d—1—p—s—d—g— scholier—carter -h-e-c-u-h-a-m- hark-huizen-bel -at-m-r-b-e- vrydom-erfvyand r-i-ns-t- onj uist-spetter -u-kh-a-e slotakte-straal -s-e-o-l-kr- btw-klepel-abdy -a-w-d-e-a-c-u- inlage-raadhuis -d-s-r-s-r-t-n- (VENEN (ANP) - Als er nu verkiezingen in Oostenrijk zouden worden gehouden zou president Kurt Wald heim geen schijn van kans hebben te worden gekozen. Stond twee weken geleden nog 76 procent van de Oostenrijkers achter hun president, momen teel is dat percentage tot 42 ge slonken. Ruim 45 procent wenst dat Waldheim opstapt. Ook in politieke en economi sche kringen wordt de roep om Waldheims vertrek luider. Na dat de socialisten al hadden la ten weten dat er niet meer met Waldheim valt samen te wer- Iten gaan nu ook in de conser vatieve Volkspartij - die Wald heim twee jaar geleden kandi daat heeft gesteld - stemmen op om de steun aan de in het nauw gedreven president te beëindigen. De algemeen-secretaris van de Volkspartij, Helmut Kukac- ka, heeft gezegd dat zijn partij 'niet tot aan haar zelfverloo chening achter Waldheim blijft staan'. Aan het begin van de zomer zal de partij de balans opmaken en haar positie op nieuw overdenken. Steeds meer socialisten eisen - met toenemende sterkte - een hardere opstelling tegen Wald heim. Zo hebben twee afdelin gen, enkele Kamerleden en een vrouwelijke staatssecretaris om het ontslag van de presi dent gevraagd. 'Zo kan het niet verder gaan', Waldheim - FOTO AP zei een partijfunctionaris in Wenen. 'Waldheim moet ver trekken'. Ook in de economische hoek zitten mensen die voor Wald heims opstappen zijn. De secre taris-generaal van de Vereni ging van Industriëlen, Herbert Krejci, heeft het over een 'on verdraaglijke belasting', als Waldheim uit het rapport van de commissie van historici geen consequenties trekt. Kurt Waldheim zit in zijn 'bunker' - zoals zijn tegenstan ders zijn ambtswoning de Hof- burg sinds enkele weken noe men (denken zij daarbij aan die waarin Hitier zijn laatste da gen uitzat?) - en wachten af. Oproepen van politici om zijn geloofwaardigheid met daden te staven, blijven tot doveman soren gericht. Sinds zijn toe spraak van een week geleden op de televisie is hij niet naar buiten gekomen. Een oplossing van het pro bleem-Waldheim mag men volgens de meeste politieke waarnemers in elk geval vóór 11 maart - de vijfstigste ver jaardag van het onder gejuich binnentrekken van de Duitse Wehrmacht in het geboorte land van Hitier en Seiss-In- quart - niet verwachten. En de vrees is gewettigd dat als Waldheim - zoals hij van plan is - ter gelegenheid van de herdenking van de 'Anschluss' het woord neemt, de crisis nog meer op het spits gedreven zal worden. In Wenen hebben zondag meer dan 2.000 mensen gede monstreerd tegen Kurt Wald heim. De betogers veegden de vloer aan met Waldheims op merking, als zou zijn aftreden 'chaos' in het land veroorzakea 'Hoe kan het nog chaotischer worden dan nu?', riep Her mann Langbein, een man die in de Tweede Wereldoorlog in het verzet heeft gezeten en later te recht is gekomen in een con centratiekamp van de nazi's. De betogers eisten het onmid dellijke vertrek van hun 69-ja- rige president. De minister van Economi sche Zaken, Robert Graf, heeft zondag verklaard dat de offi ciële herdenkingsplechtigheid ter gelegenheid van de Oosten rijkse 'Anschluss' bij nazi- Duitsland in 1938 moet worden afgelast. Graf zei echter dat het niet zijn bedoeling is Kurt Waldheim van deze plechtig heid te weren. Gesprek VS met Palestijnen Volgens de Israëlische radio heeft de Amerikaan, Cleva- rius, getracht de Pales tij nen te bewegen tot het voeren van gesprekken met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken George Shultz, die vanaf donderdag in Israël zal zijn. Een van de Palestijnse leiders die zaterdag heeft deelgeno men aan de besprekingen in het Amerikaanse consulaat in Oost-Jeruzalem, Yasir Obeid, heeft verklaard geen enkel ob stakel te zien voor ontmoetin- Van onze Haagse redactie DEN HAAG BREDA - De arbeidsbureaus in Amster dam, Alkmaar, Utrecht en Breda mogen werklozen se lecteren die op afroep de ge vangenissen in die plaats bijspringen bij plotseling personeelstekort. Het is niet de bedoeling dat deze tijde lijke werknemers, ongeveer 50 personen, belast worden met de bewaking. Dat heeft staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) laten we ten. Ze heeft inmiddels met de START-uitzendbureaus een afspraak gemaakt, dat deze or ganisatie helpt met het zoeken naar geschikte kandidatea De nieuwe medewerkers worden vooral ingezet bij de huishoudelijke en verzorgende afdelingen van de gevangenis sen. Als zij in direct contact ko men met gedetineerden moet dat altijd gebeuren onder bege leiding van iemand die al een functie heeft in de gevangenis. Korte-Van Hemel ontkent dat deze nieuwe regeling het begin is van de privatisering van de Nederlandse gevange nissen. gen tussen Shultz en Pales tijnse vertegenwoordigers in de bezette gebieden. Hij zei te ho pen dat de leiding van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO ook geen bezwaar zou hebben tegen het Amerikaanse voorstel. Volgens Obeid heeft PLO- leider Yasir Arafat zich bereid verklaard zich 'soepel' op te stellen aangaande besprekin gen tussen Shultz en Paiestij- nen. Maar de PLO heeft zondag officieel tegengesproken dat haar leider Arafat reeds zeven mensen zou hebben aangewe zen voor besprekingen met Shultz... Berichten hierover zijn verschenen in een Palestijnse krant. Volgens het Palestijnse informatiebureau WAF A is het bezoek van Shultz bedoeld om de 'Palestijnse volksopstand' te onderdrukken met 'Ameri kaanse plannen die tegen ons volk zijn gericht'. In oktober vorig jaar wei gerden Palestij nen in de be zette gebieden Shultz in Jeru zalem te ontmoeten. Shultz zei toen dit niet in het belang van de Palestij nse zaak te achten. Waarnemers menen dat Shultz, die momenteel in Mos kou besprekingen voert met zijn Sovjetrussische ambtge noot Sjevardnadze, zal probe ren de onderling verdeelde Is raëlische leiders ertoe te bewe gen akkoord te gaan met Ame rikaanse voorstellen voor Pa lestijns zelfbestuur in de be zette gebieden en voor onder handelingen over de defini tieve status van deze gebieden, die eind dit jaar zouden moeten beginnen. Premier Yitzhak Shamir, leider van het rechtse Likud- blok, is tegenstander van een internationale vredesconferen tie voor het Midden-Oosten. Palestijnse vrouwen in Ramallah op de westelijke Jordaanoever richten wegversperringen op. Shamir vreest dat Israël daar mee gedwongen zal worden ge bieden terug te geven die hij 'vitaal' acht voor de veiligheid van Israël. De minister van Buiten landse Zaken Shimon Peres, leider van de Arbeiderspartij, is voorstander van internatio naal overleg onder auspiciën van de Verenigde Naties en van teruggave van de gebieden die Israël bezet sinds de Ara- bisch-Israëlische oorlog van 1967. Op diverse plaatsen in de be zette gebieden zijn dit week einde door het clandestiene 'Verenigd Leiderschap van de Opstand' pamfletten verspreid, waarin de bewoners worden opgeroepen hongerstakingen te organiseren, uitgaansverboden te negeren, en de confrontatie met Israëlische militairen voort te zetten, ook tijden het bezoek van Shultz. In de bezette gebieden zijn het afgelopen weekeinde op nieuw dodelijke slachtoffers gevallen. Zondag zijn tijdens een demonstratie op de weste lijke Jordaanoever twee Pales tij nen gedood. In Nablus, eveneens op de Jordaanoever, is een nog onbe kende jongeman door Israëli sche soldaten doodgeschoten. Zaterdag kwamen twee Pales tij nen om het leven. ROTTERDAM (ANP) - De stakingsacties bij de tankop- slagbedrijven in het Rotterdamse havengebied zijn in het weekeinde verhevigd. LONDEN (RTR) - Een Britse luchtverkeersleider is zondag geschorst nadat twee vliegtuigen, met in to taal meer dan 200 passa giers aan boord, bijna in botsing waren gekomen bo ven de Britse kust. Het was de tweede keer deze maand dat boven Groot-Brit- tannië twee toestellen rake lings langs elkaar gingen. Het incident betrof ditmaal een vliegtuig van British Caledo nian, dat op weg was naar Am sterdam, en een toestel van de Amerikaanse maatschappij Pan Am, dat van Oslo op weg was naar de Londense luchtha ven Heathrow. •stip*1 q '6 'sjbbi g rijaop uba 31 '9 'pasuad g 'lajed do 'A z '13d uba doi x :8uisso[d0 MOSKOU (DPA/UPI) - De Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Edoeard Sjevardnadze, heeft zich zondag positief uitgelaten over de kans een akkoord met de Verenigde Staten te bereiken over de halvering van de strategi sche kernarsenalen. 'Er is een goede kans', zei Sje vardnadze aan het begin van rijn besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot, George Shultz. Amerikaanse functionaris san zeiden echter te betwijfelen of de besprekingen een door braak op het gebied van de strategische raketten zullen opleveren Shultz arriveerde zondag ochtend in Moskou voor een feeks gesprekken die een nieuwe impuls moet geven aan ue onderhandelingen over de vermindering van de strategi sche kernarsenalen en de te rugtrekking van de Sovjettroe pen uit Aghanistan. De besprekingen moeten de *eg vrijmaken voor een vierde topontmoeting tussen de Ame rikaanse president, Ronald Reagan, en Sovjetleider Mi- -nail Gorbatsjov later dit jaar 111 Moskou. Shultz schudt zijn collega Sjevemadze (rechts) de hand aan Moskou. Amerikaanse regeringsfunc tionarissen zeiden zondag te betwijfelen of Shultz en Sje vardnadze erin zullen slagen de impasse te doorbreken waarin de onderhandelingen over de strategische kernwa pens verkeren. De Sovjetunie heeft een ak koord over de vermindering van de strategische kemarse- nalen afhankelijk gesteld van een flinke beperking van de Amerikaanse proeven in het kader van het SDI-project voor een defensiesysteem in de ruimte. President Reagan heeft echter steeds geweigerd hier- het begin van hun gesprek in - FOTO AP aan tegemoet te komen. In hun eerste gespreksronde bespraken de twee bewindslie den de mensenrechten. Daar naast kwamen ook de kwestie- Afghanistan, de Golfoorlog en het Midden-Oosten aan de or de. Shultz en Sjevardnadze on dertekenden verder een ak koord dat Amerikaanse sche pen het recht geeft te vissen in de exclusieve economische zone voor de Oostkust van de Sov jetunie. Shultz had zondag nog een onderhoud met de dissidente kerngeleerde Andrej Sacharov en een aantal andere burger rechtenactivisten. Vandaag zal Shultz besprekingen voeren met Gorbatsjov. Voor zijn aankomst in Mos kou toonde Shultz zich optimis tisch over de mogelijkheid van een doorbraak in de kwestie- Afghanistan. De Amerikaanse minister noemde het recente voorstel van Gorbatsjov op 15 mei een begin te maken met de terugtrekking van de Sovjet troepen uit het land de 'ontbre kende sleutel' voor de oplossing van het Afghaanse conflict. Shultz zei dat hij Moskou om bijzonderheden zou vragen over de voorwaarden die het aan de terugtrekking van de Sovjettroepen stelt. Hij zei za terdagavond in Helsinki dat Washington de vorming van een overgangsregering zou verwelkomen die een gunstig klimaat moet scheppen voor het vertrek van de Sovjettroe pen en de terugkeer van de Af ghaanse vluchtelingen. Bij Paktank in de Botlek, waar donderdagnacht de nachtploeg het werk neerlegde, is de actie steeds overgenomen door vol gende ploegen. Zaterdagavond om acht uur werd het werk pas hervat. Bij het bedrijf lagen vier tankers voor de kant. De actie had tot gevolg dat zich bij de poort van het bedrijf een file van tankauto's vormde. Ook konden treinwagons niet worden geladen. Bij de vestiging van Matex in Vlaardingen werd zaterdag middag om twaalf uur het werk door de dagploeg neerge legd. Ook hier namen volgende ploegen de staking over. Volgens een woordvoerder van de vervoersbond FNV zal bij Matex Vlaardingen vanoch tend pas weer worden gewerkt. Bij het bedrijf liggen twee grote olietankers, een lichter en een kustvaarder op afhande ling te wachten. Zowel Matex als Paktank zijn in totaal 44 uur door de acties getroffen. Tot een verscherping van de acties is besloten door de ka derleden van de Vervoersbond bij de tankopslagbedrijvea De Vervoersbond FNV wil met de acties bereiken dat de eisen voor het afsluiten van een nieuwe cao door de bedrijven worden ingewilligd. Vandaag zal bij de tankop- siagbedrijven gewoon worden gewerkt. Die adempauze is vol gens de bond nodig om de di recties van de betrokken be drijven de gelegenheid te geven zich te bezinnen. Bovendien wordt vandaag opnieuw een cao-gesprek ge voerd met de directie van Pa- nocean. Als deze onderhande lingen op niets uitlopen, zal aan dit bedrijf een ultimatum wor den gesteld dat woensdag af loopt. Bij Panocean (ruim 200 personeelsleden) zullen dan ook acties uitbreken. Amsterdam... Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Budapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg.... zwaar bew.. zwaar bew... zwaar bew zwaar bew.. niet ontv zwaar bew.. zwaar bew.. onbewolkt.. licht bew zwaar bew.. zwaar bew.. licht bew. onbewolkt sneeuw onbewolkt., onbewolkt., licht bew. regen onbewolkt zwaar bew., onbewolkt 8 gr 8 gr 7 gr 9 gr -gr ..15gr 4 gr 2 gr ..14 gr 9 gr .10 gr 5 gr 6 gr -7 gr 7 gr 6 gr 6 gr ..16 gr ..11 gr ..10 gr 7 gr Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou Munchen Nice Oslo Parijs Praag Rome Split Stockholm... Warschau.... Wenen Zurich Cyprus Istanbul Las Palmas.. Tel Aviv Tunis licht bew. zwaar bew.. licht bew. wolkbreuk., zwaar bew.. onbewolkt onbewolkt.. niet ontv onbewolkt.. sneeuw niet ontv onbewolkt.. sneeuw zwaar bew.. onbewolkt., onbewolkt zwaar bew.. niet ontv zwaar bew.. onbewolkt., licht bew. VANDAAG/ Zon op: 07.42. Zon onder: 18.05. Maan op: 19.14. Maan onder: MORGEN/ Zon op: 07.40. Zon onder: 18.07. Maan op: 09.32. Maan on der: 01.12. VANDAAG/ Bath: 06.28-18.55. Hansweert: 06.00-18.31. Terneuzen: 05.24- 17.52. Vlissingen: 05.04-17.32. Wemeldinge: 07.01-19.31. MORGEN/ Bath: 07.12-19.41. Hansweert: 06.45-19.17. Terneuzen: 06.10-18.41. Vlissingen: 05.49-18.20. Wemeldinge: 07.36-20.04. ROTTERDAM (ANP) - Een onbekende man heeft zaterdag avond een fles met brandende benzine een discotheek aan de Couwenburg in Rotterdam binnengegooid. De discotheek, gele gen onder een spoorwegviaduct, brandde gedeeltelijk uit. Het treinverkeer werd een kwartier stilgelegd. Volgens de po litie waren in de discotheek nog geen bezoekers aanwezig. Een barman, die de brandende vloeistof over zich heen kreeg is met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie is nog steeds niet achter de identiteit van twee mannen, die zaterdagmorgen op het Leidseplein zijn doodgeschoten. De mannen, vermoede lijk Algerijnen, zijn tussen de 25 en 30 jaar. De politie arresteerde in de loop van de zaterdag zes mensen, .die werden verhoord omdat ze mogelijk bij de schietpartij wa ren betrokken. Maar zondag zijn ze allemaal op vrije voeten gesteld. LENNQRAD JOHANNESBURG (DPA) - Vliegtuigen van de Zuidafrikaanse luchtmacht hebben zaterdag een aanval uitgevoerd op bases van de Namibische onafhankelijkheidsbeweging SWAPO in Angola. De actie was een vergelding voor de aanslag die vrij dag in de Namibische stad Oshakati aan 18 mensen het leven kostte. De SWAPO ontkent dat zij verantwoordlijk is voor de bomex plosie in Oshakati. De beweging strijdt sinds 21 jaar voor de onafhankelijkheid van Namibië, dat tegen de wens in van de Verenigde Naties bestuurd wordt door Zuidafrika. MUNCHEN (ANP/DPA) - Door een verkeersongeluk in het zuiden van de Bondsrepubliek zijn zaterdag een echtpaar en hun dochter uit Hoenderloo en twee Westduitsers om het leven gekomen. De auto van de Nederlanders reed op de autobahn te gen een Westduitse wagen die met een ander voertuig in bot sing was gekomen. Een zoontje van de mensen uit Hoenderloo raakte zwaar ge wond, evenals twee Duitsers die bij het ongeluk waren betrok ken. Het was volgens de politie ter plaatse druk en glad door sneeuwval. ROME - Het koor van het Russische Rode Leger, deels in uni form, deels in folklorische kleding, is zaterdag in het Vaticaan voor de paus opgetredea Dei was zeer bewogen toen het koort Schuberts' 'Ave Maria' zong. Toen de paus de 'Sala Clementina' binnen trad waar het con cert werd gehouden, werd hij begroet door een langdurig ap plaus van het koor. In een korte toespraak zei kolonel Niets- jaev, de leider van het koor, dat het Russische volk ten opzichte van de paus vervuld is van gevoelens van 'liefde en respect'. PARIJS (DPA) - Met vijf aanhoudingen heeft de Franse politie de Frans-Bas- kische afscheidingsorganisa tie Iparretarrak van haar lei ding beroofd. Een speciale eenheid van de politie hield zaterdagochtend na drie we ken durende surveillance bij een huis in de buurt van Bayonne de leider van de Iparretarrak, Philippe Bidart (foto), aan en vier bewapende begeleiders die worden gere kend tot de 'harde kern' van de groepering. De vijf trachtten nog te vluchten maar konden snel worden gepakt. Bij een scho tenwisseling werden twee van Bidarts medeplichtigen Philippe Bidart gewond. De 35-jarige Bidart is stichter van Iparretarrak. De groep heeft sinds 1973 de ver antwoordelijkheid opgeëist voor rond 60 moord- en bomaan slagen. Bidart werd gezocht in verband met de moorden op vier politiemensen. y

de Stem | 1988 | | pagina 3