n taboe 'Grensarbeiders in de kou' als Shell naar Londen m Vaarbewijs voor binnenschippers alsnog verplicht OPENBAAR BESTUUR NEDERLAND KOMT IN HET GEDRANG Indoor Thriathlon Het INF-akkoord en verder BINNENLAND Netherlines niet meer Hout- en tortelduiven slachtoffers van parasiet DE STEM COMMENTAAR Grootste Mondriaan- expositie nfl STEM BINNENLAND ZATERDAG 20 FEBRUAR11988 LOPEN ZIJN VRAGEN AAN STAATSSECRETARIS DE GRAAF EIDEN (ANP) - Het gaat niet goed met het enbaar bestuur in Nederland. De schandalen - SV-affaire, visserij fraude, bouwsubsidie-en- [juête, studiefinanciering, paspoortenzaak - sta pelen zich op. Bose's Acoustimass® luidspreker systeem is nu weer volop leverbaar! Het Bose Acoustimass® luidspreker systeem: kleiner dan een pak melk! Better sound through research Actie voor Kleine Komedie op bussen 'Problemen met journaal Nederland 3' Vier winnaars Gouden Harpen 1987 Olieproduktie lager, gasproduktie hoger 'Zwangeren controleren op Hepatitis-B' 'Plan basisvorming ontoereikend' 'Oplossing' cellentekort valt slecht Bronbeek 125 jaar T28 de conclusies is, dat er aan di universiteiten een formeli klachtenregeling moet kora uit te voeren door een onpar. tijdige klachtencommissu met deskundigen die de psy. chische en lichameliji schade voor het slachtoffc kunnen beoordelen. Zo'n com missie zou een zwaarwegem advies moeten uitbrengen ai het universiteitsbestuur waar alleen gemotiveerd vi kan worden afgeweken en! waartegen beroep mogelijk is. Een bindend advies zal vol gens de onderzoekers in de praktijk niet werken. Ze con stateren ook, dat eerdere po- gingen om een klachtenrege- ling van de grond te krijgen meestal blijven steken in de vraag of die wel noodzakelijk is. De conclusies uit dit onder zoek kun je ook hanteren voor de rest van het onderwijsveld Dat blijkt uit de eerder aan gehaalde, andere onder zoeken. Ér is wel de bereid-1 heid om het probleem serieus te nemen, maar als het om de aanpak ervan volgt er een eindeloze discussie die tot weinig of niets leidt. Minister Deetman probeert i nu die impasse te doorbreken met de aanstelling van ie vier vertrouwensinspecteurs. De noodzaak daarvan is ai treffend onder woorden ge bracht door een van die vier, mevrouw Van Hasselt, die vanuit Zutphen gaat opere ren. „Het gelazer moet ophou den. Plat gezegd is dat mijn voornaamste uitgangspunt", zegt ze, „Het is niet de bedoe ling om de school een douw te geven, maar als de leerling te recht een klacht heeft over een docent dan zal die leerling ook moeten worden gehoord". I-ja onze -diiomisch redacteur [rEDA - De CDA-Kamer- ,jen Hennekam en Paulis jllen volgende week aatssecretaris De Graaf ,n Sociale Zaken aan de nd voelen over de proble- atiek van de grensarbei- Kamerleden willen weten at De Graaf het laatste jaar ban heeft om de verschillen i de Belgische en Neder- 3 wetgeving op sociaal ge- j te verkleinen. Dat hebben de Kamerleden _êren beloofd in een gesprek iét vertegenwoordigers van de elgische en Nederlandse vak- nden. Zij vinden dat Den Haag en Brussel ondanks sta pels nota's en reeksen kamer vragen nog veel te weinig oog hebben voor de moelijke positie van de grensarbeiders. Het gesprek tussen de verte genwoordigers van de vak bondsorganisaties FNV (Ne derland), ACV en ABW (Bel gië) en Hennekam en Paulis is een vervolg op de hoorzitting van de Commissie Sociale Za ken van het Benelux-parle- ment mei vorig jaar in Breda. Deze twee parlementariërs be horen volgens de vakbonden tot de weinige politici die zich daadwerkelijk voor de grens arbeiders willen inzetten. De vakbonden willen voor komen dat met hun nota's het zelfde gebeurt als in '82, toen papier vijf jaar geduldig bleek en er niets aan de problemen van de grensarbeiders werd gedaan. Het is schandelijk dat het aantal problemen juist toe- in plaats van afneemt, zo zei ACVer M. Deraeve. Bij het in voeren van nieuwe sociale wet ten wordt niet gedacht aan de status van de vijftienduizend Belgen die in Nederland wer ken en de drieduizend Neder landers die in België de kost verdienen. Volgens FNV-vertegenoor- digers Dijkman en Lenting worden kleine ongemakken wel geregeld, maar blijven grote problemen in de bureau lade opgeborgen. Zo is nu wel geregeld dat een zieke Neder landse werknemer in België kan volstaan met een briefje van het GAK in plaats van een apart doktersattest, maar aan een moeilijke zaak als het te gengaan van koopkrachtverlies als gevolg van koersverschillen gebeurt niets. Vrijwel alle pro blemen liggen op het gebied van de sociale zekerheid. Het doorvoeren van de gelijkbe rechtiging van de vrouw in het sociale stelsel heeft bij som mige gezinnen tot een onge rechtvaardigde achteruitgang in inkomen van honderden guldens per maand geleid. Paulis en Hennekam onder kennen die problemen, maar zeggen dat het weerbarstige proces van het afstemmen van de twee sociale zekerheidsstel sel slechts met kleine pasjes kan worden doorlopen. Zij heb ben De Graaf lijsten van pro blemen voorgelegd en punt voor punt de zaken nagelopen. Maar zonder bilateraal overleg zal er weinig veranderen, zo vrezen de vakbonden. I ZIE OOK HET REGIOGEDEELTE 'Ambtenaren dekken zich in' kenig ambtenaar legt alvast een eigen dossier aan om kj het getuigenverhoor in het nu nog naamloze, volgende ndaal te kunnen aantonen dat het niet aan hem gele- i heeft. pit zei dr. U. Rosenthal vrijdag azijn oratie, waarmee hij het aibt van hoogleraar in de be- ïurskunde aan de Rijksuni- rsiteit in Leiden aanvaardde. De huidige ontwikkelingen het politiek-bestuurlijke stellen volgens hem het verheidsbestel in toenemende Er worden wereldwijd gezien dan wel 1.500 plantesoorten| verbouwd, slechts 30 gewas sen leveren 95 procent van ons voedsel en slechts drie daar van nemen de helft van de to tale produktie voor rekening. Van alle graansoorten, bo nen, aardappelen, mais suikerbieten in Nederland zorgen slechts twee tot drie variëteiten voor driekwart van de 1 totale produktie. Slechts drie grote onderne mingen controleren 70 procent van de landbouwzaden en vier bedrijven 90 procent van het zaaizaad in de tuinbouw. Deze ontwikkeling speelt zich wereldwijd af. Er ont staat een nieuwe sector waarin de leveranties van zaaizaad en bestrijdingsmid delen worden geïntegreerd. De biotechnologie maakt het mogelijk genen in te bren gen waardoor gewassen onge voelig worden voor onkruid bestrijdingsmiddelen. Zo worden combinaties gevormd van zaaizaad en een herbicide waartegen dat zaad een af weer heeft gekregen. Het is duidelijk dat het op de markt brengen van een ge slaagde combinatie van resis tent zaaizaad en bestrijdings middel zeer voordelig uitpakt voor de leverancier. Het maakt de afnemer echter zeer afhankelijk. Ruivekamp denkt dat Shell met name via deze weg de vooraantsaande positie in de voedselproduktie wil handhaven en vergroten Met biotechnologie kunnen zaden snel worden veranderd De zaaizaad-sector begint die van de bestrijdingsmiddelen dan ook te overvleugelen. Als men er bovendien in slaagt die technieken te pa tenteren is de voedselproduk tie in de wereld definitief overgeleverd aan een klein aantal ondernemingen, waar onder, uiteraard, Shell. En of de Derde Wereld daarmee blij moet zijn is hoogst twijfelach tig. Vervalsing? Verzinsel? Nabootsing? De uitspraken van mevrouw Op de Coin blijken volkomen mis plaatst en onjuist te zijn! Tenslotte nog een opmer king mijnerzijds. Mevrou# Op de Coul zegt in haar kri tiek dat Vincent van Go# in zijn Ettense periode heeft geschilderd Op zi® kan zij daar gelijk in heb ben, maar verwijzend naar brief 164 die Vincent vanuit Etten aan zijn broer Theo schreef, waar hij onder an dere zegt: klit Den Haag g®* komen met enige geschil derde studies en een pa# aquarellea Natuurlijk zi)n dat geen meesterstuk ken. .5', blijkt dat er in Et- ten wel degelijk olieverf schilderijen van Vincent van Gogh terecht zijn geko men. Zoe termeer Gert A. ten Hoopen PHOL (ANP) -Dere- jionale luchtvaartmaat- lappij Netherlines stopt laandag met haar lijn- ienst tussen Rotterdam en inden-Gatwick. 1 passagiers die al voor Ne- rlines-vluchten op dit tra- hadden geboekt, zullen lorden vervoerd -door de iritse regionale luchtvaart- atschappij Connectair. een woordvoerster i Netherlines, die het bericht tigde, is het besluit geno omdat de vluchten door at zij noemde „prijsdruk- de effecten" op deze be- voor de maatschap pij niet rendabel meer waren, groei van het passagiers- nbod was volgens haar wel ligend. De diensten op Gatwick wa de enige Netherlines- iten die van een andere hehthaven dan Schiphol wer- J1 uitgevoerd. Het hoofdkan- jtor van Netherlines is geves- "J op de luchthaven Wel- ap van Eindhoven. Van Whoven vliegt Netherlines "leen naar Amsterdam. mate bloot aan loopgraven oorlogen, het niet nemen van beslissingen en de verzelfstan diging van conflicten. De hoog leraar acht het aannemelijk dat dergelijke uitwassen sa menhangen met de gelijktrek king van partijpolitieke tegen stellingen in gedetailleerde coalitie-akkoordea „De poli tieke top pacificeert; de bu reaus en bureaucraten vechten met elkaar", aldus Rosenthal. De hoogleraar waarschuwt de regering, die streeft naar meer eenheid en integratie en een dynamische organisatie, voor vergaande management technieken en teveel marktge richt denken. Dat is volgens hem misleidend en gevaarlijk. Het maakt de problemen alleen maar groter. In een goed over heidsbestel is naar zijn mening geen plaats voor exclusieve be voegdheden en superbureaus op hogere niveaus, zoals voor de minister-president, een al te prominente toedeling van ta ken met betrekking tot de inte gratie aan een enkel bureau Organisatorische technieken kunnen averechts werken. „De macht van de minister-presi dent staat of valt met zijn pu blieke en politieke gezag. Grote operaties en afslankingspro cessen slagen alleen onder de gezaghebbende leiding van de minister-president", aldus de hoogleraar. Tenslotte hamerde Rosen- thaal op het belang van de in dividuele ministeriële veront- woordelijkheid voor een goed lopend openbaar bestuur. Rechtstreekse ambtelijke ver antwoordelijkheid zal naar zijn mening leiden tot onderlinge veldslagen op ambtelijk ni veau. De triathlon bestaat uit zwemmen, fietsen en lopen. Vandaar dat er aan deze sport aandacht wordt besteed op de Tweewie- Ier RAI, die tot en met volgende week zondag in Amsterdam wordt gehouden. Voor het afwerken van het zwemonderdeél is zelfs een speciaal zwembad(je) ontwikkeld. De zwemmers zijn via lijnen verbonden met een computer, die berekent hoeveel meter er wordt afgelegd. - fotoanp ROZENDAAL/BREDA - Er wordt deze winter door de parasiet trichomonas gallinae een ware slachting aan gericht onder wilde duiven. De vogels vallen bij tientallen morsdood uit de bomen. De meeste meldingen komen binnen uit Gelderland. De parasiet is bij duivenliefhebber beter bekend als 'het geel' en leeft in de bast van eikels. Omdat het vorig jaar een uitzon derlijk goed eikeijaar was heeft de parasiet zich op grotere schaal verspreid. De duiven eten daardoor méér eikels tegelijk. De krop komt overvol te zitten, waardoor de bast de wanden van de slok darm beschadigen. Daar ontstaan dan kleine wondjes en op dat moment krijgen de parasieten hun kans zich verder te ont wikkelen. De duiven krijgen vervolgens flinke ontstekingen aan krop en keel en vallen tenslotte dood neer. (ADVERTENTIE) TERWIJL HET in december van vorig jaar gesloten INF-akkoord pederzijdse vernietiging van raketten voor de middellange af stand) nog moet worden goedgekeurd door de Amerikaanse Se pot vinden nu al de eerste voorpostgevechten plaats over de "olgende fase in de ontwapeningsgesprekken, vooral de Britse premier Margaret Thatcher heeft zich op haar ikende manier laten gelden. Zij is van oordeel dat er geen vake kan zijn van onderhandelingen over een beperking van ™nwapens voor de korte afstand (tactische kernwapens). Tnatcher is tevens van mening dat de modernisering van de "[oomwapens van de Navo onverminderd moet doorgaan. Pas sde Russen bereid zijn om hun overwicht op het gebied van de nventionele en chemische bewapening op te heffen, kan er ge roken worden over eliminering van de tactische kernwapens. Ret is niet toevallig dat mevrouw Thatcher op dit moment haar •scnnkkingstheorie verkondigt. Begin volgende maand komen Navo-partners bij elkaar om te spreken over de gevolgen van «INF-akkoord. De Russen hebben intussen aangedrongen op snelle onder- pndelingen over vermindering van de conventionele wapens. Zij ™wen dat tijdens die besprekingen ook de kernwapens aan de [de moeten komen die Europa overhoudt, na uitvoering van het ^•akkoord. °ij de meeste Navo-partners stuit deze gedachtengang op Me weerstand. De Navo wil de tactische kernwapens juist aan- "wien om de Warschaupact-landen af te schrikken. Bovendien n Frankrijk en Engeland hun positie als kerngrootmacht in ge- «komen. Met die gedachte valt voor Thatcher en de Franse ^1 ent Mitterrand niet te leven. ^een West-Duitsland voelt iets voor het Russische voorstel de hele praktische reden dat een oorlog met tactische kern- P6ns (bereik tot 500 km), op Westduits grondgebied zou moe- worden uitgevochten. Door dat schrikbeeld, de bedreiging 1 net eigen gebied, stellen de Westduitsers zich ontvankelijker •oor de Russische opvattingen. Met haar schot voor de boeg «n Thatcher haar Westduitse collega Kohl duidelijk gemaakt rw1; °P dat Punt geen illusies hoeft te maken. - 'Ttaties over en weer - Gorbatsjov heeft de Navo-opvattin- vash° rP veroordeeld - geven aan dat na de euforie van het ^mgton-akkoord de politieke oost-westcontacten weer iets ten* verl°Pen' 06 Russen ergeren er zich bijvoorbeeld ook te u/nhet westen de relatie tussen veiligheid en mensenrechten L1 wil loslaten. Zij willen praten over ontwapening, niet over de "senrechten in de Sovjet-Unie en haar satellietstaten. (Fait™ ondertekening van het met zoveel vreugde begroete ■akkoord in Washington hebben zowel de Amerikaanse presi- en ri ?a9an als de Flussische partijleider Gorbatsjov aangege- iiiqb historische gebeurtenis slechts een begin is van een aa, moeizame weg naar verdergaande ontwapening. De re- iUnOHtwikkelingen maken duidelijk hoezeer ze het gelijk aan ""Fiiae hebben. Dit nieuwe uiterst kleine Bose luidspreker systeem heeft een gigantisch enthousiasme bij het grote publiek los gemaakt. Zo groot dat het ook onze meest optimistische verwachtingen heeft overtroffen. Er waren dus veel wachten den voor u. Wachten hoeft nu niet meer. Vanaf heden is het Bose Acoustimass luidspreker systeem weer uit voorraad leverbaar in 't zwart en ook in moderne witte uitvoering. Als u dus nu naar de Bose dealer in uw buurt gaat kunt u nog dezelfde dag genieten van stereo in uw hele kamer én van de verbijstering van uw familie, vrienden en kennissen. Wij danken u voor het getoonde begrip en geduld! En voor straks alvast heel veel plezier toe gewenst met uw nieuwe Acoustimass luidspreker systeem Jos Merks: Direkteur Bose b.v., Edam. Bosebv Nijverheidstraat 8. 1135 GE Edam Telefoon 02993-6 66 61 DEN HAAG (ANP) - Minis ter Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft vrijdag in een brief aan onder meer de Federatie van Schippers- bonden geschreven dat zij alsnog het verplicht vaar- DEN HAAG (ANP) - R. Fuchs, directeur van het Haags Gemeentemuseum, had zo zijn twijfels over de grote Mondriaan-tentoon- stelling zoals die gisteren in zijn museum is geopend. Maar na de 250 werken te heb ben gezien verklaarde hij een nieuwe Mondriaan te hebben ontdekt. De tentoonstelling is moge lijk geworden doordat de 91-ja- rige Amerikaan zijn particu liere verzameling van 69 doe ken (tijdelijk) naar Den Haag heeft gestuurd. De zo ontstane collectie omvat werken uit alle perioden van Mondriaan. Als tegenprestatie heeft het Haags museum al eerder een aantal doeken in Amerika tentoonge steld. Tegelijkertijd ging ook een overzichtstentoonstelling van start van de Haagse School. bewijs voor de beroeps-bin nenvaart invoert. De minister had eerder op de dag hierover overlegd met ver tegenwoordigers van de Ko ninklijke Schippersvereniging Schuttevaer, het Centraal Bu reau voor de Rijn en Binnen vaart, de Algemene Schippers vereniging in Rotterdam, de Federatie van Schippersbon- den en de Onafhankelijke Ne derlandse Schippersvakbond. Tijdens dat gesprek hadden de belangenorganisaties de wenselijkheid van het ver plicht stellen van een vaarbe wijs voor de beroepsvaart na der gemotiveerd. Smit-Kroes had tijdens het gesprek toegezegd op korte ter mijn haar standpunt te bepa len. Enkele uren later al stelde de minister in de brief dat zij de verplichtstelling van het vaarbewijs voor de beroeps vaart in zijn algemeenheid niet kan onderschrijven „Omdat echter de gehele be roepsgroep unaniem verzoekt tot invoering van de grootvaar- bewijsverplichting over te gaan, ben ik tot de conclusie gekomen aan dit verzoek thans gehoor te moeten geven", aldus de minister in de brief. Tien dagen geleden werd vanuit de Tweede Kamer nog aangedrongen op het verplicht stellen van een vaarbewijs voor de beroeps-binnenvaart. Smit-Kroes overwoog toen de invoering van het verplicht hebben van een vaarbewijs los te laten. NI EUWS OVERZICHT AMSTERDAM (ANP) - Vanuit alle hoeken worden acties voor het behoud van de Amsterdamse Kleine Komedie georgani seerd. Nadat eerder deze week de cabaretier Youp van 't Hek (foto) een eenmansactie voor „het mooiste en leukste" theater begon, heeft de exploitant voor buitenreclame Alrecon vrijdag een grootscheepse reclame-actie aangekondigd. Vanaf vol gende week zullen 54 bussen van Centraal Nederland rondrij den met het opschrift 'Amsterdammers, de Kleine Komedie mag niet dicht'. Daaronder staat dan, met een knipoog naar de actie van Van 't Hek, dat 't Hek van de Dam is. HILVERSUM (ANP) - Mediadirecteur R. Schoonhoven van de KRO voorziet problemen bij de continuïteit van de program mering op Nederland 3 bij de huidige opzet de journaals van Nederland 1 en 2 „door te prikken" naar het derde net. Als er, zo zei hij tijdens de NOS-bestuursvergadering van vrijdag, een storing optreedt op een van deze zenders of als een televisie programma uitloopt, kan dit er toe leiden dat Nederland 3 enige tijd zal moeten wachten op het journaal. Volgens Schoonhoven zijn er voor deze afhankelijkheid van het derde net geen goede afspraken gemaakt. Naar zijn mening zou de zaak kunnen worden opgelost door Nederland 3 voor wat betreft de journaals los te koppelen van de andere twee zenders. Het derde net zou een eigen journaal moeten hebben, zo meent hij. AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Conamus heeft de Gouden Harpen voor het jaar 1987 toegekend aan de cabaretier Jos Brink, de zangeres Mieke Telkamp, de popmusicus Hans Ver meulen en de tekstschrijver Willem Wilmink. De jury bestond uit Conny Vandenbos, Warry van Kampen, Willem van Koo- ten, Joop Stokkermans en Guus Jansen jr. Deze jaarlijkse on derscheiding geldt als bekroning van een carrière van compo nisten, tekstdichters en uitvoerende kunstenaars op het gebied van de Nederlandse lichte muziek. De Gouden Harpen worden op 23 februari in het Amsterdamse Hotel Krasnaposky uitge reikt. DEN HAAG (ANP) - De produktie van ruwe aardolie op Ne derlands grondgebied is vorig jaar met zeven procent terugge lopen, terwijl die van gas met twee procent is toegenomen. Mi nister De Korte van Economische Zaken heeft deze cijfers van het Staatstoezicht op de Mijnen vrijdag bekendgemaakt. De aardolieproduktie bedroeg vorig jaar 4,9 miljoen kubieke meter, waarvan een kwart op het vaste land en drie kwart op het continentale plat naar boven werd gehaald. In 1986 lag de produktie zowel op zee als op land zeven procent hoger. AMSTELVEEN (ANP) - Zwangere vrouwen moeten standaard gecontroleerd worden op de aanwezigheid van het Hepatitis- B-virus in hun bloed. Bij besmetting kunnen hun baby's dan direct na de geboorte ingeënt worden, om te voorkomen dat zij ziek worden en hun leven lang besmettelijk blijven voor ande ren. Dat schrijft een commissie uit de Ziekenfondsraad in een advies aan staatssecetaris Dees van Volksgezondheid. Hepatitis B is een besmettelijke vorm van leverontsteking (geelzucht) die zonder goede medische behandeling ernstig kan verlopen en zelfs dodelijk kan zijn. Zwangere vrouwen die be smet zijn dragen het virus over op hun kind. Drie tot vier van de duizend zwangere vrouwen draagt de besmetting met zich mee. Per jaar worden in ons land naar schatting 1.500 besmette baby's geboren. DEN HAAG (ANP) - De Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV) vindt dat minister Deetman en staatssecretaris Gin jaar-Maas van onderwijs hun plannen voor basisvorming in het voortgezet onderwijs snel moeten intrekken. Het wetsvoor stel basisvorming moet volgens de KOV op onderwijs-inhou- delijke gronden worden afgewezen. „Minister Deetman wil weer voor een dubbeltje op de eerste rang zitten", aldus de KOV vrijdag in een reactie op het don derdag bekend gemaakte concept-invoeringsplan 'Basisvor ming' waarin onder meer staat dat de basisvorming in het voortgezet onderwijs per augustus 1994 voor het eerste leerjaar verplicht wordt. De KOV vindt dat de scholen die de basisvorming moeten in- en uitvoeren, er bekaaid afkomea AMERSFOORT (ANP) - Het plan de rijksinrichting voor jon gens 'Op de Berg' in Amersfoort te gebruiken om verlichting te brengen in het cellentekort is slecht gevallen bij het personeel. Zij voorzien problemen met hun pupillen door de gedwongen verkassing naar elders. Ook vrezen ze gedwongen ontslagen binnen het personeel omdat niet iedereen mee kan verhuizen. Het plan kwam in januari uit de koker van de vakbonden die dit aandroegen als één van de oplossingen voor het cellente kort De minister nam het over als een tijdelijke oplossing voor 2,5 jaar. De jongens die in de inrichting worden behandeld zou den in juni overgeplaatst worden naar meer open inrichtingen elders in het'land. Volgens D. van de Berg, lid van de dienstcommissie van de in richting, komt zo'n verhuizing de behandeling van de jongens, niet ten goede. Negentig procent van hen komt juist uit deze in richtingen en is wegens gedragsproblemen in Amersfoort ge plaatst ARNHEM - Het Koninklijk Tehuis voor oud-militairen Bron beek in Arnhem vierde gisteren zijn 125-jarig bestaan. Konin gin Beatrix luisterde de feestelijkheden op met haar aanwezig heid. Na een periode waarin het tehuis gesloten dreigde te wor den, heeft Bronbeek nu weer toekomst. Er zijn bijvoorbeeld plannen in voorbereiding om op het terrein een soort Indisch madurodam te bouwen, 'Mini-Indonesia'.

de Stem | 1988 | | pagina 3