u DE STEM 'JE KUNT NIEMAND MEER VERTROUWEN IN IRAN. ZELFS JE KINDEREN NIET' ERKER (M/V) m et Iran van Khomeini heeft voor Doelbewust velen een boosaardig imago. Hoe de situatie er werke lijk is, valt moeilijk te zeggen, want westerse journalis ten krijgen nauwelijks de kans hun werk in Iran te doen. Onze verslaggever kwam in contact met een hooggeplaatste Iraanse militair, die zowel onder de sjah als onder Khomeini gediend heeft. Een jaar gele den kwam hij op de zwarte lijst te staan en moest hij hals over kop, samen met vrouw en twee kinderen, vluchten. Hij heeft geluk gehad, want de meesten ko men niet los uit de klauwen van het fanatieke regime. In Nederland kreeg hij politiek asiel en nu woont hij er gens in het zuiden. Hij is bereid te praten over alles wat hij heeft meegemaakt. Zijn naam is opzettelijk ver anderd en zijn beroep blijft onvermeld. Want ook al is hij dan gevlucht, een Iraniër die kritiek heeft op het re gime in Teheran, is nooit veilig, waar ook ter wereld. Gestraft ZATERDAGIQ 20 FEBRUAR1198810 Verziekt Kapingen Verloren IbijRVSVerzelcerin- lbs/ bij een van de :eringsmaatschap- i pp het gebied van chadeverzeke- e en modern ge- latschappij, waar eduizend mensen aan bij de afdeling be- R (M/V) (•vlaktewateren (vergun- le Bepalingen Milieuhy- fhnisch geschoolde me aling milieurecht/water- loling); /an doortastend extern I ƒ3.051.- en maximaal aamheden ten behoeve zaamheden. eid; li 2.085.- en maximaal jn van toepassing, iciale ziektekostenrege- len van deze advertentie et hoogheemraadschap, e het vacaturenr. aange- van de afdeling de heer J. richt zich met haar systemen en turn-key jeautomatiseerde infor- idische) laboratoria, schikt over een uitge- i (STRATUS, DEC, IBM) oratoria, verspreid over esloten. Moderne "fault- inceerde telecommuni- n de BCO diensten en tenland. klantenondersteunende, en verricht zoeken wij O zult u tevens nog de praktijk bij het ;n repareren van inter- ardware, modems, rs. it een opleiding op f gelijkwaardig, in of met laboratoria nt u bereid te reizen, Engelse taal een ris en prima secundaire pasfoto, zien wij liefst tegemoet. jfd Personeelszaken. Volgens Imar moet de wereld nu niet zo hard schreeuwen tegen Khomeini, want tal van westerse Tanden hebben hem zelf in het zadel geholpen. „Frank rijk heeft hem onderdak verleend en hem toegestaan vanuit Parijs zijn machtsover name voor te bereiden", zo legt Imar Rafsjani uit. „Maar ook de toenmalige Amerikaanse president Carter heeft de positie van de sjah verzwakt door con stant te hameren over diens mensenrech- tenbeleid. Amnesty International deed daar nog eens schep bovenop. Begrijp me goed, ze hadden geen ongelijk, maar ze beseften niet wat em& zou komen. De sjah heeft een blunder gemaakt door de Iraanse massa geen goed onderwijs te ge ven. Dat heeft in het voordeel van Kho meini gewerkt. De lanterfanters van vroeger hebben nu de wapens en dus de macht. Ze noemden het revolutie. Ze hebben niet eens onderwijs genoten. De massa keek slechts toe en had een vage hoop dat het misschien iets beter zou gaan worden." De ogen van Imar kleuren fel als hij de rol van Amerika bespreekt. „Waarom was er zoveel Amerikaans militair perso neel in Iran op het moment van de machtsovername?" Hij lacht cynisch. Volgens hem heeft met name Carter de poten onder de stoel van de sjah uitge zaagd. Doelbewust. Maar in plaats van beloning werd Carter daarvoor flink ge straft door het nieuwe, islamitische re gime in Teheran. De Amerikaanse gijze laars die ruim een jaar in Iran hadden vastgezeten, werden uitgerekend op de dag van de verkiezing van Reagan tot president, vrijgelaten. „Dat kan toch niet toevallig zijn", zegt Imar. Ook nu nog krijgt Iran, zij het vaak stiekem, nog volop steun van tal van lan den. Imar noemt ze op: „De Verenigde Staten, en dan hoef ik maar naar het Iran-gate te wijzen. Maar wat vindt u van Frankrijk? Die hebben zo pas een groep Iraanse vluchtelingen het land uit gezet en een van de Iraanse daders van de bloedige aanslagen in Parijs zomaar laten vertrekken. Alleen maar om oor- logsmaterieel te kunnen leveren. De Franse politiek is zó verraderlijk. Ze ver kopen wapens aan zowel Irak en Iran. En roepen gelijktijdig op om de oorlog te beëindigen. Hypocriet is dat. Maar zelfs een land als Zweden levert wapens." De wapenleveranties gebeuren meestal in het diepste geheim. Imar was er soms getuige van. „Ik heb op de luchthaven van Teheran weieens een geheel wit ge spoten DC-8 gezien, zonder registratie nummer of niks. Dat toestel werd naar een uithoek van het terrein gedirigeerd, en daar werden de wapens dan uitgela den. Exact datzelfde toestel heb ik een tijd geleden eens gezien op Maastricht Airport. Het vloog toen voor Emeiy, het Amerikaanse vrachtbedrijf. Officieel vliegt elk toestel met een naam erop en zeker met een regristratienummer. Dat zijn de internationale regels." DoorJo Cortenraedt „Op het moment dat we opstegen, be gonnen we te schreeuwen van vreugde. De stewardessen van Swissair stormden op ons af. Ze dachten dat we gek wer den. Maar we waren blij. Dolblij. Einde lijk waren we vrij." Een eind in de dertig is hij, Imar Rafs jani. Zijn hartelijkheid werkt aansteke lijk. Praat melodieus, maar zelfs zijn papjes hebben een slepende, droeve on dertoon. Hij bemoeit zich niet met de politiek, maar wél moeten de mensen in Nederland horen hoe het werkelijk ge steld is in Iran. En dat niet elke Iraniër een dwaas is. „Ik ben dolgelukkig dat ik door uw land ben opgevangen", zegt hij in goed Engels. „Totaal onbekende mensen heb ben alles voor ons gedaan. Dat is hart verwarmend. Maar het probleem is dat we hier weliswaar mogen wónen, maar niet mogen léven. Zodra mensen horen dat we uit Iran komen, reageren ze an ders. Denken dat wij ook met bommen gooien, mensen ontvoeren en dat soort zaken. Ik word er moe van om steeds maar weer uit te legen dat wij niet zo zijn. En veel landgenoten met ons." De stem van ïmar klinkt wanhopig. Hij heeft het geluk gehad dat hij in Ne derland werk heeft gevonden. Hoewel, eigenlijk was dat niet zo vreemd, want in zijn vak heeft hij een enorme kennis en ervaring. Het grote probleem is dat Imar nu nog ver onder zijn niveau werkt. In Nederland wordt hardnekkig uitgekeken naar mensen met zijn kennis en ervaring. zijn er veel te weinig van. Maar als hij solliciteert, krijgt hij nul op het rekest. „Soms krijg ik zelfs geen antwoord. Om zo iemand als mij zitten ze te schreeu wen. Maar ik kom uit Iran. Als ze dat horen, schrikken ze terug. Blijkbaar legt dat op een vloek op je." Hij heeft de hoop nog niet opgegeven, maar als hij en zijn gezin niet daadwer kelijk een kans krijgen in de Neder landse samenleving, dan gaat hij liever naar de Verenigde Staten. „Mensen die iets kunnen, zijn daar van harte welkom. Maar de Amerikanen zeggen nu dat een politiek vluchteling moet blijven in het land waar hij asiel heeft gekregen. Eigen lijk zit ik dus op dit moment opgesloten in Nederland. Bk kan geen kant uit. Wij worden gestraft voor de misdaden van Khomeini. Dat is niet eerlijk." Imar zucht. In ons land zit hij tamelijk veilig, maar ook hier moet hij oppassen. Als hij in het openbaar de barbaarse si tuatie in Iran aan de kaak zou stellen dan solliciteert hij openlijk naar de dood. Want zo is het veel van zijn land genoten in het buitenland al vergaan. In Engeland, Duitsland en Frankrijk. Ge vluchte Iraniërs die hun mond open de den, werden 'kaltgestelt' door Iraanse moordcommando's uit Teheran. Imar leidde onder de sjah een goed le ven in het toenmalige Perzië. Hij kreeg de kans om een intensieve training te volgen in Amerika voor een hoge functie in het Perzische leger. Door zijn positie kwam hij in contact met de sjah en zijn familie. „De fout die de sjah heeft ge maakt, is dat hij en zijn familie veel te weelderig geleefd hebben. Er werd met geld gesmeten. De verspilling was groot. Af en toe schudde ik het hoofd. Het was een doorn in het oog van veel mensen." <>Dat fanatisme dat Je op televisie ziet, Is georganiseerd door de regering. De mensen In de fabrieken krijgen gewoon opdracht om te gaan demonstreren voor Khomeini. Daar wordt een lijst met namen van bijgehouden.- fo Imar Rafsjani, gevlucht voor een zekere dood In Iran. Maar ook In Nederland Is hl] nog niet veilig. Gevlucht voor de ayatollah - foto frans welters Imar Rafsjani lacht. Niet uit vrolijkheid. Het is allemaal een spelletje volgens hem, die hele oorlog. Maar waar wel honderdduizenden mensen het slachtof fer van zijn. „Op mij hebben ze ook ge schoten met een raket, maar het was ge lukkig mis. Bijna niemand in Iran wil die oorlog. Maar de mensen hebben geen andere keus. Ze worden gedwongen. Al die landen die de oorlog steunen, en dat zijn ook de Arabische landen die achter Irak staan, helpen in feite Khomeini. Want dank zij die oorlog kan hij zijn propagandamachine op volle toeren la ten draaien." Maar de televisiebeelden van ge sluierde vrouwen dan, die met gebalde vuist en mitrailleur in Teheran demon streren? Of de jonge mannen, eigenlijk nog kinderen, die uit naam van Allah naar het front gaan? Weer lacht Imar. „Dat is allemaal in scene gezet. Natuurlijk, Irak is de oorlog begonnen en niemand in Iran ziet graag dat Irak de oorlog wint. Maar dat fana tisme dat je op televisie ziet, is georgani seerd door de regering. Buiten Iran praat geen enkele Iraniër zo over de oorlog. Maar binnen het land moet je wel. De mensen in de fabrieken krijgen gewoon opdracht om te gaan demonstreren voor Khomeini. Daar wordt een lijst met na men van bijgehouden. Ze worden in een bus geduwd en daarna weer terug ge bracht naar het werk. Wie niet wil, ver liest zijn baan. De economie staat er heel slecht voor. Als je geen werk hebt, houd je het hoofd niet boven water. Dus je moet wel demonstreren. Anders ben je ook tegen Khomeini. En dan kun je het wel vergeten. Je moet dan hoge boetes betalen, of je wordt naar het front ge stuurd. Of ze schieten je gewoon dood. Want dat is tegenwoordig in Iran een heel normale zaak." Het sociale leven is in Iran tot op het bot verziekt. Als Imar zijn ervaringen schil dert, doemt het beeld op van het Duitse rijk. „Je kunt in Iran niemand meer ver trouwen. Zelfs je eigen kinderen niet. Iedereen kan je verraden. Het is bijvoor beeld verboden om kaart te spelen. Dat mag niet volgens de Koran. Maar veel mensen doen het toch. Want ze zijn ziek van het moslim-geloof. Vroeger is dit land nooit een moslim-staat geweest. Maar de mensen moeten. De onderwij zer laat in de klas een pakje speelkaarten zien. En vraagt aan de nietsvermoedende kinderen of ze die herkennen. Zij roepen dan ja, want ze hebben hun vader de avond tevoren nog kaart zien spelen. De onderwijzer weet dan genoeg, en nog de zelfde dag krijgt de vader bezoek van de 'revolutionaire wachten'. Hij komt op de lijst van verdachten. En daaruit wordt gerecruteerd voor het front. Het systeem van de onderdrukking werkt perfect. Hadden we maar Pinochet, de Chileense dictator. Dat zou minder erg zijn dan Khomeini." Zijn hoop is gevestigd op de dood van de geestelijk leider, die zich beschouwt als de zoon van God. „Ja, want dan komt er misschien een gevecht tussen de mullah's, de andere geestelijken. Dat kan leiden tot een verzwakking van de macht, waar het volk van zou kunnen profiteren. Maar dan moeten alle landen ophouden de golfoorlog te steunen. Als zowel Irak als Iran geen wapens meer krijgen, is de oorlog zó voorbij. Want ook de Iraakse bevolking lijdt zwaar on der de oorlog, geloof dat maar zeker." Imar Rafsjani was persoonlijk getuige van de terreurpolitiek van de islamiti sche regering. „Vliegtuigkapingen wer den door het regime zélf georganiseerd. Wij werden van tevoren op de hoogte ge steld en kregen instructies. We mochten niet ingrijpen tegen kapers. Want dat waren 'revolutionairen'. Ook de Pales tijnse bevrijdingsbeweging PLO kreeg terreuropleidingen in Teheran. Daar wis ten wij van." Had u niet de drang om meteen na de revolutie te vertrekken, omdat u zag dat het helemaal de verkeerde kant op ging? „Dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan. In het begin werd ons niets in de weg gelegd door de islamitische regering. Ze hadden het militaire kader nodig, ook al had dat onder de sjah gediend. Bk ver diende goed en werd met rust gelaten." Maar na een aantal jaren werd hem de grond te heet onder de voeten. „Ik zag dat veel hoge militairen al gevlucht wa ren naar het buitenland, of vermoord werden. Op een gegeven moment werd ik setiDt door een vriend van me, die bij de werkte. Ik bleek op de lijst van van god' terecht te zijn Ik heb me geen moment be- Ik had redelijk wat geld gespaard en met financiële steun van mijn familie kon ik de 30.000 dollar (bijna 60.000 gul den) op tafel leggen, die nodig zijn om gebruik te maken van het aanwezige cor ruptiesysteem." De oorlog kan nog zo hevig zijn, er zijn altijd overheidsdienaren die geld willen verdienen en dan de officiële politiek even aan hun laars lappen. „De meeste mensen zitten in een kooi. Ze kunnen het geld niet opbrengen. Overal lopen ze te gen een geweer. Je kunt hooguit de ber gen in vTuchten, in het noorden. Maar gruwelijk zijn de verhalen over mensen die daar zijn opgevreten door de wilde dieren, of zijn doodgevroren. Ik kon met mijn gezin zó door de controle op de in ternationale luchthaven van Teheran, omdat ik de juiste personen betaalde. Maar in de twee weken tussen mijn be sluit en het vertrek heb ik gezwegen als het graf. We hebben ook niet ons huis verkocht, want dan zouden we in de ga ten lopen. Zonder ook maar eéên enkel bezit zijn we vertrokken. We verloren al les omwille van die smerige politiek." Zijn stem stokt. Hij woont nu met zijn vrouw en kinderen in Nederland. Daar is hij blij om. Maar Imar wil hier een vol waardige kans krijgen om een goed be staan op te bouwen. „Ik wil niet als een kat over de aardbol sluipen, met in mijn klauwen de angstige kinderen. Ik wil ze een goede opleiding geven. Dat ze een kans in de maatschappij krijgen. Ze zul len toch al extra hard moeten knokken. Want voor de massa blijven wij Iraniërs die alleen maar 'Allah is groot' roepen."

de Stem | 1988 | | pagina 31