Ongewenste intimiteiten in onderwijs: nieuw taboe Landbouw steeds meer afhankelijk van multinationals als Shel Commandant: Inspraak burger in taken politie UjSSNf? 0PENBAA 6 DESTEMCOJ Het INF-akkoc VERTROUWENSINSPECTEUR VAN DEETMAN: 'HET GELAZER' MOET AFGELOPEN ZIJN Netherlines niet meer naar Londen _DE STEM. DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 20 FEBRUAR11988 LEIDEN (ANP) - Het openbaar bestuur in N lSV-affaire, visserij fr quête, studiefinancierin jelen zich op. De Zoetermeerse van Gogh gfeSss? Wl"01^' PAPIER VOOR UW PEN f)E STEM BINNEN r DE BEVOL KING moet meer inspraak krijgen bij het bepalen aan welke taken de politie voorrang geeft. Vertegen woordigers uit wijken en lan delijke gebieden moeten met de politie om de ta fel gaan zitten om prioriteiten Kolonel Feijlbrief. fotoanp vast te stellen voor de poli- straf moet zijn. Deze straffen tiezorg. Tot nu toe ge bruikt de politie de infor matie uit de bevolking veel te weinig. Dat is de overtuiging van dis trictscommandant G.J. Feijl- brief van de rijkspolitie Nij megen. De districtscomman dant gaat op 26 februari met functioneel leeftijdsontslag. Volgens kolonel Feijlbrief is de tijd voorbij dat de politie zelf uitmaakt wat moet ge beuren. „Het is zo langzamer hand het moment dat de bur gers zelf die vraag gaan be antwoorden en de politie doet er goed aan naar die burgers te luisteren", aldus Feijlbrief. De scheidende districtscom mandant verwijst naar de si tuatie in het Verenigd Ko ninkrijk waar de inspraak door gemeenteraden in poli tietaken al bestaat. „Binnen het politieapparaat zal men ook aan dit idee moeten wen nen want de politie wenste tot nu toe niet te veel bemoei zucht". Feijlbrief is verder een voorstander van het oprichten van regionale rechercheteams die zich bezig moeten houden met het toenemend aantal ge vallen van georganiseerde misdaad. „We kennen al een regionaal rechercheteam voor het oplossen en bestrijden van kapitale delicten zoals moord. De af gelopen jaren hebben we bovendien veel aandacht be steed aan de veelvoorko mende criminaliteit (bij voor beeld vandalisme). Maar er is een tussenlaag van georgani seerde misdaad die bovenre gionaal is en steeds meer toe neemt. Het gaat daarbij om zaken als fraude, handel in drugs en vuurwapens en mi lieudelicten". Volgend jaar zal tussen de rijkspolitie in het district Nij megen en de korpsen van de gemeentepolitie in dat gebied een overeenkomst (conve nant) worden gesloten om ge zamenlijk deze vorm van cri minaliteit aan te pakken. De korpsen zullen 1 procent van hun sterkte reserveren voor een regionaal rechercheteam. „Het zou van grote kortzich tigheid getuigen als we niet snel maatregelen nemen om deze misdaad te bestrijden", aldus Feijlbrief. Volgens Feijlbrief is het bij de bestrijding van de georga niseerde misdaad van groot belang dat criminelen weten dat ze gestraft worden. „Er zijn allerlei theorieën die zeg gen dat niet-straffen niet helpt maar dat straffen ook niet tegen criminaliteit helpt. Volgens mij is het duidelijk dat er een dreigement van moeten dan echter ook wor den uitgevoerd en de gestraf ten moeten het voelen. Ik vraag me wel eens af wat te genwoordig zo'n vrijheids straf nog inhoudt. De veroor deelden hebben weekend verlof en ze kunnen hun vriendinnen en vrouwen in privé-kamertjes ontvangen". Bij de strafrechtelijke ver volging van verdachten moet ook veel meer gebruik worden gemaakt van informatie van de politie, aldus Feijlbrief. „De politie is in de meeste ge vallen de eerste die met een verdachte spreekt. Die infor matie kan bijzonder zinvol zijn bij de beoordeling van een verdachte. Ik denk dat het openbaar ministerie en de rechtelijke macht meer ge bruik van die informatie moeten maken". De districts commandant gaat ervan uit dat de politie-informatie in sommige gevallen een beter beeld van de verdachte kan geven dan de gegevens tijdens een rechtzitting. Kolonel Feijlbrief was in 1980 en 1981 verantwoordelijk voor de politie-inzet tijdens de blokkades van de kerncen trale in Dodewaard. De blok kade in 1981 eindigde in een massale veldslag tussen leden van de mobiele eenheid en duizenden actievoerders. Tij dens en na afloop van de actie was er veel kritiek op het harde optreden van de ME. Volgens de actievoerders raakten zeker 150 demon stranten gewond. De districtscommandant zeven jaar later: „Ik heb in 1981 gezegd dat ik verant woordelijk zou zijn voor het handhaven van de openbare orde en dat ik die taak in strikte neutraliteit zou uit voeren. De demonstratie in 1981 was op zich toelaatbaar, maar ze escaleerde op een zo danige manier die we niet konden toestaan. Er was in te genstelling tot de demonstra tie in 1980 een jaar later geen enkele bereidheid bij de actie voerders om ordelijk te de- monstreren. Daardoor is de zaak toen goed uit de hand ge lopen". Feijlbrief herinnert zich de ME-inzet tijdens de drie daagse demonstratie in Dode waard als het langst durende politie-optreden in Nederland om de openbare orde te hand haven. „Tijdens die dagen hebben we iedere keer weer geprobeerd de vrijheid van demonstreren toe te laten, maar iedere keer werden door de actievoerders barricades opgeworpen die we niet kon den tolereren". (ANP) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden'. Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of J 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17,00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Frans van Mourik VAN AANRAKEN tot gedwongen met elkaar naar bed gaan. Tussen die twee uitersten bewegen zich, zoals dat in Nederland wordt genoemd, de 'ongewenste intimitei ten in het onderwijs'. om intimiteiten te voorkomen. Slachtoffers van ongewen ste intimiteiten in het onder wijs zijn met name meisjes en jonge vrouwen. Leeftijds grenzen zijn er niet. Het ge beurt op de basisschool, waar een leraar zijn handen niet kan thuishouden, maar net zo goed op de universiteiten. Uit cijfers van de Stichting Handen Thuis blijkt dat on gewenste intimiteiten zich naar verhouding veel voor doen in het algemeen voortge zet en het hoger onderwijs. Uit het beroepsonderwijs zijn tot op heden bij de stichting heel weinig klachten binnen gekomen. De stichting is echter nieuw, heeft nog weinig erva ring met dit onderwerp en is nog niet echt ontdekt door leerlingen en studenten. Dat verklaart wellicht waarom er nog 'maar' zestig klachten zijn binnen gekomen in de twee jaar dat ze nu bestaat. Ervaringen met andere 'alarmposten' (bijvoorbeeld voor incest, verkrachtingen en mishandelingen) leren ech ter dat degenen die zich dur ven melden altijd het topje van de ijsberg vormen. De cij fers zijn dus betrekkelijk en zeer waarschijnlijk een stuk hoger. Op de basisschool is het ontdekken van ongewenste intimiteiten ontzettend moei lijk. Er is een vertrouwensre latie tussen leerling en leraar en de leraar heeft gezag zowel naar de kinderen als naar de ouders toe. Bovendien weten Een term, die een vertaling is van het Engelse 'sexual ha rassment'. Ze is eigenlijk even vaag als onjuist, sexuele inti midatie zou een betere aan duiding zijn. Bovendien kan gedwongen sex niet omschre ven worden als 'ongewenste intimiteit'. In de huidige rechtspraak heet dat gewoon 'verkrachting'. Maar laten we om begripsverwarring te voorkomen de gangbare term maar hanteren. Het beeld dat we ervan hebben is verre van compleet door het taboe dat ook daarop rust. Net als bij verkrachting en incest moeten de slachtof fers er eerst van overtuigd ra ken dat niet zij zich moeten schamen, maar de daders en moeten ze eerst de zekerheid hebben dat ze serieus worden genomen voor ze met him verhaal komen. Minister Deetman van On derwijs vindt het probleem zo ernstig dat hij vier vertrou- wensinspecteurs heeft aange steld bij de onderwijsinspec tie. Bij hen kunnen klachten worden gemeld, zij kunnen die onderzoeken en waar no dig bemiddelen. Maar aange zien ze geen sanctiebevoegd heid hebben, zullen de inspec teurs vooral functioneren op het beleidsvlak. Ze zullen toe zicht houden op hun collega- inspecteurs en ze zullen rap port uitbrengen aan het mi nisterie. Dat zou er toe moeten leiden dat overheid en school besturen aan de hand van hun adviezen maatregelen nemen Zogenaamde vriendelijkheid: zal ik even helpen? we sinds Oude Pekela hoe moeilijk het is om kinderen die angstig gevlucht zijn in hun fantasiewereld, terug te brengen naar het pad van de waarheid. En dat nog los van het feit dat volwassenen vaak moeite hebben met die kin derlijke waarheid. In het hoger onderwijs en dan met name het universi taire wereldje blijken intimi teiten tot het gangbare cul tuurpatroon te horen. Dat is tenminste de conclusie uit een onderzoek van de Projekt- groep Vrouwenarbeid van de Rijksuniversiteit Groningen. Maar liefst een kwart van de studentes aan onze instituten voor hoger onderwijs blijkt er foto archief de stem last van te houden. Alledaags sexisme op de universiteit blijkt structureel. En daarbij gaat het niet alleen om slechts lastig vallen in woord en ge baar. Door de heer weten schapper gedwongen worden om in bed je tentamenscore op te vijzelen hoort ook tot de mogelijkheden. Vrouwen, laat staan kinde ren, kunnen moeilijk een einde maken aan zo'n situatie. Verhoudingen op school wor den in hoge mate bepaald door macht en afhankelijk heid. Dat betekent dat het ac cepteren van ongewenste inti miteiten de gemakkelijkste, maar tevens de vernederend ste oplossing is. Er ontstaan dan verhoudingen, waaraan het slachtoffer geen einde durft te maken. Verzet erte gen betekent het aangaan van een ongelijke strijd. In het gunstigst geval blijft het bij aanduidingen als 'preuts, truttig of zeker lesbisch'. Maar de gevolgen kunnen ook ernstiger zijn, zo blijkt. Na veel getreiter en slechte cij fers besluiten studentes soms ten einde raad maar van vak of zelfs van opleiding te ver anderen. Dergelijke feiten zijn vaak alleen informeel en niet offi cieel boven water te halen. Dat bleek bijvoorbeeld uit een onderzoek bij de Lerarenop leiding Zuidwest-Nederland in Delft. De Commissie Rol doorbreking probeerde daar van alles om aard en omvang van ongewenste intimiteiten op te sporen. Echter niet de klachtenbus en het telefo nisch spreekuur leverden de meeste klachten op, maar de wandelgangen. Het ging daarbij om klachten varië rend van grove, dubbelzin nige en kleinerende opmer kingen tot ongewenst 'pak- werk" Angst dus om erover te praten. Oorzaak: onderwijs instituten missen een goede klachtenregeling en een on partijdige klachtencommissie, die de bevoegdheid heeft om sancties te adviseren. Men is, dat bleek ook in Delft, meestal wel bereid om zo'n commissie te installeren, maar sancties, dat is wat anders. Schooldi recties worden dan erg gere serveerd. Deze week verscheen een onderzoek van de Weten schapswinkel van de Vrije Universiteit in Amsterdam over sexuele intimidatie bin nen de universiteiten. Een van de conclusies is, dat er aan; universiteiten een formt klachtenregeling moet komt uit te voeren door een onpa; tijdige klachtencommiss met deskundigen die de p» chische en lichamelijk schade voor het slachtoff( kunnen beoordelen. Zo'n co® missie zou een zwaarweg® advies moeten uitbrengen aa het universiteitsbestua waar alleen gemotiveerd va kan worden afgeweken waartegen beroep mogelijks Een bindend advies zal voi gens de onderzoekers in j praktijk niet werken. Ze cog statoren ook, dat eerdere po- gingen om een klachtenregf ling van de grond te krijg® meestal blijven steken in j vraag of die wel noodzakelij is. De conclusies uit dit onder zoek kun je ook hanteren vu de rest van het onderwijsveld Dat blijkt uit de eerder gehaalde, andere oi zoeken. Er is wel de bereij heid om het probleem serie® te nemen, maar als het gaat om de aanpak ervan volgt e een eindeloze discussie diet; weinig of niets leidt. Minister Deetman probeert nu die impasse te doorbrek® met de aanstelling van vier vertrouwensinspecteas De noodzaak daarvan is j treffend onder woorden bracht door een van die via, mevrouw Van Hasselt, vanuit Zutphen gaat op®, ren. „Het gelazer moet ophot, den. Plat gezegd is dat mijt voornaamste uitgangspunt" zegt ze, „Het is niet de ling om de school een douwt geven, maar als de leerling te recht een klacht heeft een docent dan zal die leerling ook moeten worden gehoord" Menig ambtenaar legt alv jj het getuigenverhoor in h schandaal te kunnen aanton gen heeft. Dit zei dr. U. Rosenthal vrijdag in zijn oratie, waarmee hij het ambt van hoogleraar in de be stuurskunde aan de Rijksuni versiteit in Leiden aanvaardde. De huidige ontwikkelingen het politiek-bestuurlijke vlak stellen volgens hem het overheidsbestel in toenemende Door Pieter-Jan Dekkers IN DE wereldvoedselproduktie speelt zich een verande ringsproces af dat zijn weerga niet kent. De landbouw wordt daardoor steeds meer afhankelijk van een klein aantal multinationals. Dit proces speelt zich af vrij wel zonder enige maatschap pelijke discussie. 'Het wordt tijd dat we wakker worden'. Dat is de conclusie van Guido Ruivekamp, een van de auteurs van een onlangs ver schenen boek over een van de grootste multinationals ter wereld, 'onze eigen' Shell. Het boek is uitgegeven door de Stichting Onderzoek Mul tinationale Ondernemingen SOMO, een organisatie die al vijftien jaar de handel en wandel onderzoekt van Ne derlandse multinationals in de Derde Wereld. Shell behoort tot de vijf grootste ondernemingen ter wereld en had in 1983 bijvoor beeld een omzet van 81 mil jard dollar, meer dan wat lan den als België, Indonesië en Argentinië in één jaar verdie nen. De nettowinst van Shell (4,2 miljard gulden in 1983) is groter dan wat landen als Ghana en Bolivia jaarlijks verdienen. Er was voor SOMO dus alle reden deze Nederlands-Britse gigant te onderzoeken. De auteurs hebben niet gezocht naar de bevestiging van een al dan niet bestaand imperialis tisch optreden van Shell in de Derde Wereld, maar hebben geprobeerd te beschrijven wat Shell daar precies doet. Dat dat uiteindelijk toch tot minder positieve conclusies over Shell heeft geleid ligt overigens voor de hand. Het is eigen aan multinationals te trachten eens veroverde macht te behouden of uit te breiden. Shell heeft van de auteurs ruim de gelegenheid gekregen te reageren op de inhoud van het boek, maar dat achter wege gelaten. Enerzijds om dat volgens Shell de tijd daar voor te kort was, anderzijds omdat het boek zoveel on juistheden zou vermelden dat het onbegonnen werk zou zijn die recht te zettert Tenslotte meldt SOMO dat de toonzet ting van sommige hoofdstuk ken Shell niet beviel en dat mede daarom niet is gerea geerd. Dat is een gemiste kans want vooral het reeds aange haalde hoofstuk over de bio technologie plaatst de multi national in bepaald niet hel der daglicht. De biotechnologie dus. Bij het horen van de naam Shell denken we niet direkt aan de produktie van zaaizaad of be strijdingsmiddelen. Toch is Shell de grootste zaaizaad- onderneming ter wereld en een van de belangrijkste pro ducenten van bestrijdings middelen. Shell produceert vooral pesticiden, middelen die in sectenplagen bestrijden. Na verloop van tijd raken insec ten echter tegen dat soort middelen bestand en daarom zijn er regelamtig nieuwe pesticiden nodig om de be strijding te kunnen volhou den. Bestrijdingsmiddelen be rusten op een 'basis-ingre diënt'. Op basis van zo'n (ge patenteerd) ingrediënt kun nen, al dan niet in licensie, de verschillende bestrijdings middelken worden geprodu ceerd. Als een patent begint af te lopen gebeuren er volgens Ruivekamp twee dingen: de royalties op het 'oude' pro- dukt nemen af en daarom proberen patenthouders met een nieuw produkt hun marktpositie te behouden. Doordat die royalties op oude bestrijdingsmiddelen la- Zonder bescherming besproeien Afrikaanse landarbeiders hun maisplanten. -fotoanp ger worden, kunnen ook eco nomisch zwakkere bedrijven die gaan produceren Vandaar dat het gebruik van 'oude' middelen toeneemt Sterke landbouwbedrijven gaan de nieuwe, dure middelen ge bruiken, economisch zwakke boerenbedrijven de oudere, goedkopere middelen. Dus ook de meeste bedrijven in de Derde Wereld. Shell is de op drie na groot ste producent van bestrij dingsmiddelen ter wereld, constateert Ruivekamp. In de jaren vijftig kocht Shell het recht op de produktie en ver koop van de beruchte 'drins'. Ook DDT was een Shell-pro- dukt. Al deze middelen zijn in de industrielanden al lang ver boden, maar nog steeds pro duceert Shell er aanzienlijke hoeveelheden van. Die vinden hun weg naar de Derde We reld. Als bewijs voert Ruive kamp aan dat uit de Derde Wereld geïmporteerde land- bouwprodukten vaak deze (verboden) stoffen bevatten. Hij pleit in dat verband voor een nader onderzoek in hoeverre de afzet van deze oude, giftige stoffen in de arme landen Shell het geld verschaft voor de ontwikke ling van milieu-vriendelijker produkten, vooral voor rijke landen. De circel is rond (en zeer lu cratief) als producenten van bestrijdingsmiddelen er ook in slagen de zaaizaad-markt te veroveren en die in de pro duktie van pesticiden te inte greren. De Groene Revolutie heeft tot gevolg gehad dat de landbouwproduktie zeer af hankelijk is geworden van de producenten van zaaizaad. Hybride zaaizaad wel te verstaan, want veredelde va riëteiten brengen veelal zwakke 'nakomelingen' voort. Met andere woorden: boeren reserveren niet langer een deel van de oogst als zaaizaad, maar kopen nieuw (hybride) zaaizaad. De afzet van dat zaad is voor lange tijd ge waarborgd, want de kopers komen elk jaar terug. Sinds de jaren zeventig zijn meer dan 500 zaaizaadbedrij- ven overgenomen. Ruim 300 andere bedrijven zijn con tractueel gebonden aan mul tinationals. Slechts tien be drijven zijn verantwoordelijk voor de helft van die fusies en dat Shell hierin de eerste viool speelt blijkt uit het aantal be drijven dat deze multinatio nal in die sector heeft overge nomen: 68. Kijkt men naar de drie be langrijkste landbouwgewas sen - tarwe, mais en soja - dan controleren particuliere bedrijven driekwart van de kwekersrechten en nemen multinationals daarvan weer het leeuwendeel voor hun re kening. Er is, concludeert Ruive kamp, ook sprake van 'geneti sche verarming', omdat steeds minder variëteiten een steeds groter deel van de voedselpro- duktie voor rekening nemen. Er worden wereldwijd dan wel 1.500 plantesoorta verbouwd, slechts 30 sen leveren 95 procent van ons voedsel en slechts drie daar van nemen de helft van de to tale produktie voor rekening Van alle graansoorten, to nen, aardappelen, mais suikerbieten in Nederlan zorgen slechts twee tot dril variëteiten voor driekwal van de totale produktie Slechts drie grote onder® mingen controleren 70 procen! van de landbouwzaden vier bedrijven 90 procent vu het zaaizaad in de tuinbouw, Deze ontwikkeling speel zich wereldwijd af. Er ont staat een nieuwe waarin de leveranties vu zaaizaad en bestrijdingsmid delen worden geintegreerd. De biotechnologie maakl het mogelijk genen in te bren gen waardoor gewassen onge voelig worden voor onkruid- bestrij dingsmiddelen. worden combinaties gevorat van zaaizaad en een herbicide waartegen dat zaad een weer heeft gekregen. Het is duidelijk dat het ce de markt brengen van een ge slaagde combinatie van resis tent zaaizaad en bestrijdings middel zeer voordelig uitpak voor de leverancier. Hei maakt de afnemer echter zeei afhankelijk. Ruivekamp denkt dat Shell met namevii deze weg de vooraantsaandi positie in de voedselprodukti wil handhaven en vergroten Met biotechnologie kunn® zaden snel worden veranderd De zaaizaad-sector begint die van de bestrijdingsmiddelei dan ook te overvleugelen. Als men er bovendien slaagt die technieken te 1 tenteren is de voedselproduc tie in de wereld definitie! overgeleverd aan een klein aantal ondernemingen, waar onder, uiteraard, Shell. En d de Derde Wereld daarmee bi moet zijn is hoogst twijfelacb tig- Het artikel over de 'Zoeter meerse van Gogh' in uw krant van 10 februari jongstleden is - naar ik mag aannemen - een woordelijke weergave van mevrouw M. op de Coul van het Rijksbu reau voor Kunsthistorische Documentatie te 's Graven- hage. Ik heb respect voor haar kennis omtrent de sti listische kenmerken van het oeuvre van Vincent van Gogh en vanzelfsprekend is het haar goed recht om een afwijkende mening - die ik eveneens respecteer - ken baar te maken. De wijze waarop, acht ik voor een deskundige van haar for maat onwaardig. Vanuit een ivoren toren worden onterechte beschul digingen gespuid die in hoge l mate beledigend zijn en bo vendien op geen enkele wijze kunnen worden waar gemaakt. Ons enige streven is een fatsoenlijk antwoord op de vraag of wij - misschien -, gezien de bijzondere om standigheden waaronder het verkregen is, een zeer vroege en misschien wel de allereerste poging met olie verf van Van Gogh in han den hebben gekregen. Als het antwoord bevestigend zou zijn dan is het - ondanks tekortkomingen - een be langrijk document Me vrouw Op de Coul stelt, ge zien de kop van het artikel: 1. 'Zoetermeerse van Gogh is een vervalsing'. Waarop baseert zij dat? Een verval sing wordt met oneerlijke bedoelingen gemaakt met het doel deze op naam van een ander uit te geven. De maker van dit in 1943 door mij verkregen doek is niet bekend; die kan toch geen oneerlijke bedoelingen heb ben gehad, anders had het geen jaren bedenkt met stof op een zolder gelegen? Haar oordeel 'Geen van Gogh' is voor haar rekening, maar van vervalsing is geen spra ke! 2. 'Het verhaal dat het doek afkomstig zou zijn van Mi nus Oostrijck is verzonnen om er een tintje van echt heid aan te geven'. Met deze beschuldiging wordt onder getekende afgeschilderd als leugenaar en/of bedrieger. Ik ben bereid onder ede te verklaren dat alles' wat in het artikel van zaterdag 6 februari jongstleden is ge schreven omtrent de her komst van het doek op waarheid berust Wij zoe ken geen 'tintje van echt heid'., Wij willen alleen graag zekerheid. Van een verzonnen verhaal en dus ook van leugens en/of be drog is geen sprake! 3. 'Juist in die kunstenaars kring kwamen tal van na- bootsers voor'. Hier wordt de indruk gewekt dat de Bredase kunstkring wordt bedoeld. In juli 1949 ben ik toegelaten als werkend lid van de Bredase kunstkring 'Jeroen Bosch' en gedurende een aantal jaren heb ik het secretariaat waargenomen. Nooit heb ik in die tijd ken nis van nabootsers gehad. Ik ervaar ook deze aantijging als een stoot onder de gor- In bedekte termen wordt de suggestie gewekt dat ik zelf het schilderijtje gemaakt zou hebben. Dat daarbij de inmiddels hoog bejaarde heer Marijnissen eveneens in een wat obscuur licht wordt geplaatst tekent de wijze waarop de kritiek wordt gevoerd. Gelukkig is uit de resultaten van een reeds op 8 november 1984 in tensief onderzoek door het Centraal Laboratorium voor Onderzoek van Voor werpen van Kunst en We tenschap te Amsterdam, on der andere aan de hand van verf- en linnenmonsters vastgesteld dat het desbe treffende doek geschilderd werd in de vorige eeuw, lang voordat ondergete kende geboren werd Vervalsing? Verzin#!1 Nabootsing? De uitsprak» van mevrouw Op de C blijken volkomen n plaatst en onjuist te zijn! Th» Tenslotte nog een opn® king mijnerzijds. Mevro® Op de Coul zegt in haar kri' tiek dat Vincent van Gogt in zijn Ettense periode nit'jvai heeft geschilderd Op kan zij daar gelijk in ben, maar verwijzend naai brief 164 die Vincent Etten aan zijn broer schreef, waar hij onder dere zegt: "uit Den Haag komen met enige derde studies en een aquarellen. Natuurlijk dat geen meesterstuk' ken..p', blijkt dat er in Ej' ten wel degelijk olieven schilderijen van Vine®' van Gogh terecht zijn gekt' men. Zoetermeer Gert A ten Hoopen Van onze ^nomisch redacteur BREDA - De CDA-Kamer- leden Hennekam en Paulis zullen volgende week staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken aan de tand voelen over de proble matiek van de grensarbei ders. pe Kamerleden willen weten wat De Graaf het laatste jaar gedaan heeft om de verschillen jassen de Belgische en Neder landse wetgeving op sociaal ge bied te verkleinen. pat hebben de Kamerleden gisteren beloofd in een gesprek met vertegenwoordigers van de Belgische en Nederlandse vak bonden. Zij vinden dat Den A SCHIPHOL (ANP) - De re gionale luchtvaartmaat schappij Netherlines stopt maandag met haar lijn dienst tussen Rotterdam en Londen-Gatwick. De passagiers die al voor Ne- therlines-vluchten op dit tra- ect hadden geboekt, zullen worden vervoerd -door de Britse regionale luchtvaart maatschappij Connectair. Volgens een woordvoerster van Netherlines, die het bericht bevestigde, is het besluit geno men omdat de vluchten door wat zij noemde „prijsdruk- kende effecten" op deze be stemming voor de maatschap pij niet rendabel meer waren. De groei van het passagiers aanbod was volgens haar wel bevredigend De diensten op Gatwick wa ren de enige Netherlines- vluchten die van een andere luchthaven dan Schiphol wer den uitgevoerd Het hoofdkan toor van Netherlines is geves tigd op de luchthaven Wel- schap van Eindhoven. Van Eindhoven vliegt Netherlines alleen naar Amsterdam. TERWIJL HET in december van (wederzijdse vernietiging van ra stand) nog moet worden goedge iaat, vinden nu al de eerste voc volgende fase in de ontwapenings vooral de Britse premier Marga bekende manier laten gelden. 2 sprake kan zijn van onderhande kernwapens voor de korte afstand Thatcher is tevens van mening a oomwapens van de Navo onvf ais de Russen bereid zijn om hun conventionele en chemische bew: sproken worden over eliminering Het is niet toevallig dat mevrou a'schrikkingstheorie verkondigt, oe Navo-partners bij elkaar om te het iNF-akkoord. De Russen hebben intussen a mandelingen over vermindering va vinden dat tijdens die bespreking iMëe moeten komen die Europa o 'NF-akkoord. Bij de meeste Navo-partners rote weerstand. De Navo wil de r®n om de Warschaupact-lan uai1 rankriJk en Engeland hun pc vaar komen. Met die gedachte va Aj| t Mitterrand niet te leven, «'teen West-Duitsland voelt iet' vro de hele praktische reden dat «apens (bereik tot 500 km), op Wi ,.n worden uitgevochten. Door an het eigen gebied, stellen de £v?or de Russische opvattingen ^..Thatcher haar Westduitse c ut nij zich op dat punt geen illusie ion lr[itaties over en weer - Gort 3L„ÜcherP veroordeeld - geven ashington-akkoord de politieke J** verlopen. De Russen erg ïiot het westen de relatie tussei non loslaten. Zij willen praten o m ®e"rechten in de Sovjet-Unie e Mf i ondertekening van het i 1 -akkoord in Washington hebber ion ,-. a9an als de Russische pa anno die histonsche gebeurtenis "pnlo moeizame weg naar verdei 'e ontwikkelingen maken duide lun zijde hebben d W

de Stem | 1988 | | pagina 2