L 1 EN B.V. GER OFAAN öestem TILBURG: STOPPEN MET IPR-PREMIE IS ONAANVAARDBAAR gj l^T\\b ;nst rHEIDS- 1*1, (M/V) oor Hulpverlening n en Slechtzienden raat 4 0-71003 0 ZATERDAGI 20 FEBRUAR119881 ilburg. Op weg naar het Regionaal Werkgelegenheids Instituut aan het Reitseplein. Op de Hart van Brabantlaan - een naam die geografisch wel klopt - rijdt tussen de sombere flatgebouwen een man met paard en (met rommel beladen) wagen. Alsof de tijd heeft stilgestaan. Dat heeft ie niet. De tijd heeft Til burg zware klappen toegebracht. De eens zo trotse wolstad - met een bloeiende textielnijverheid - komt er bekaaid af in recente rapporten. Het aantal werklo zen ligt schrikbarend hoog. En juist nu dreigt de Inves- terings Premie Regeling, die uitbreidende en nieuwe bedrijven van een vette subsidie voorziet, weg te gaan vallen. Een ongelooflijk slecht moment. Traditioneel Automatisering Fuji 88 Miljoen Vervelende tik Allesvreters Platbinken Afil pen daarmee igevuld [verzekering, <en; <elijke ken- icht; deze vaca te informatie [aar onze lib ter Braak [2152). Als u [stuur zeld van een Ijving. igweg 49, jie test kan Selectieproce- udster van een auto-lea- ritact te komen met kan- earn van ervaren verko- :1e bedrijfsdirecteur; [opmaken van de jaarbe- jerkoop en lease; hg van de kosten met be- :ease binnen de goedge- iijk voor de commerciële aandeel in de verkoop; de omzet o.a. middels elaties; ^n, bewaken en bijsturen en neemt initiatieven fes promotion. Signaleert aat op marktontwikkelin- houdt contacten met di- autobranche. ervaring in een (leiding functie in de autobran- flinke dosis energie, en- 3it, die met een grote ma- Tiitiatief en de nodige dis- janiseert en stimuleert op basis; regen op basis van actief imanschap; 40 jaar. ctie in een goed geoutil- andidaat kan rekenen op functie enerzijds en zijn en, een auto van het be ien aan: Adr. van de Ven, Jw sollicitatie zal vertrou- e volwassenen zoeken wij blind of ernstig slechtziend in die nodig zijn om zo zelf- digheden als A.D.L., mobili- psopleiding; ïszorg; werken; aldoorn in te werken; t centrum te vestigen. .-) en overige arbeidsvoor- name in het Pensioenfonds 'oucke, coördinator van net idigheidstherapeute aldaar ritae kunt u vóór 29 februari personeelszaken. Op de en- D Door René van der Velden „Tilburg is de dramatische, rampzalige teruggang van de textielindustrie nog steeds niet helemaal te boven", vertelde mr. B. van Spaendonck (o.m. Kamer van Koophandel) onlangs in een interview met deze krant. De ontwikkelingen op een rijtje zettend, lijkt de conclusie ge rechtvaardigd dat Tilburg die voorlopig ook niet te boven komt. De neergang van Tilburg als industrie stad is al in de jaren zestig ingezet. Om dat de regio een economisch zwak gebied werd, kreeg het hulp. Financiële hulp die het bedrijfsleven zou stimuleren om Til burg weer wat op te krikken. Dat ge beurde ook. In het imposante Ondernemingshuis aan het Reitesplein zetelt onder meer het piepkleine Regionaal Werkgelegenheids Insituut (RWI). Directeur C. Sey zit er nog maar enkele maanden. Maar heeft zijn huiswerk goed gemaakt. Met groot gemak worstelt hij zich door de stapels rapporten om de gevraagde cijfers op te lepelen. Dat is schrikken. Tilburg telt 11.800 werklozen. Dat is twintig procent van de beroepsbevolking. Ter vergelij king: regio Tilburg 18 procent, Noord- Brabant 13,6 procent en Nederland 14,4 procent. „Zorgelijk hoog", vindt ook Sey. Gaat het dan zo slecht met Tilburg? „Het gaat helemaal niet zo slecht als we het historisch vergelijken met de rest van Nederland in de afgelopen vijftien jaar. Maar Tilburg heeft een zwakke structuur in verband met het wegvallen van de tex tiel. De structuur van de stad is overwe gend traditioneel. Er is wel vervanging gekomen voor de textiel, maar voorna melijk in de traditionele sectoren als voe ding, kleding, bouw en metaal", aldus Sey. Volgens de eerder genoemde Van Spaendonck is de 'nieuwe werkgelegen heid' vooral in de quartaire sector ge creëerd. Maar juist cue dienstverlenende sector heeft door de voortdurende bezui nigingswoede zijn groeiperiode gehad. Van de textielindustrie is volgens hem niets meer over. „Hooguit nog duizend banen", zegt hij. De ligging van Tilburg in het hart van Brabant lijkt bedrieglijk. Feitelijk is Til burg eerder eenzaam dan centraal. De stad valt buiten de expansiestroken Rot- terdam-Breda-Antweipen en Amster dam-Utrecht-Den Bosch-Eindhoven. Tilburg verkoopt jaarlijks gemiddeld tien hectare industrieterrein. Vorig jaar was dat minder dan vijf hectare. Onder meer, volgens Sey, omdat Tilburg op het moment weinig te bieden heeft. Alleen het grote De Vossenberg voor grootscha lige industrie en enkele verspreide snip pers. Het aantal initiatieven tot het op richten van bedrijven zit onder het ge middelde van Brabant. De ontwikkelingen van de laatste 20 jaar hebben Tilburg met zijn 155.000 inwo ners bijna 12.000 werklozen bezorgd. Naast genoemde specifieke oorzaken Eg gen daar natuurlijk ook landelijke ten- denzen aan ten grondslag: bezuinigen, fuseren, automatiseren. Bij de grootste particuliere werkgever in Tilburg, Philips Volt bijvoorbeeld, werkten enkele jaren geleden nog meer dan tweeduizend men sen. Nu telt het bedrijf nog 1.580 ar beidsplaatsen, waarvan er 470 moeten verdwijnen en er nog eens 200 op de tocht staan in verband met de voort schrijdende automatisering. Verder heeft Tilburg met lede ogen het Brabants innovatie-adviescentrum naar Eindhoven zien trekken. En eveneens met leedwezen heeft de stad moeten in casseren dat het Europees Sociaal Fonds Tilburg geschrapt heeft van de voor- rangslijst voor subsidies. Naast de kommer en kwel heeft Tilburg natuurlijk ook licht in de duisternis ge had. Het beste voorbeeld hiervan is de vestiging van Fuji, maar Tilburg heeft ook Van Doorne's Transmissie en Jans sen Farmaceutica binnen weten te halen. In deze overwinningen heeft de Investe- rings Premie Regeling een belangrijke rol gespeeld. Deze premie - 25 procent van het te investeren bedrag - heeft voor Tilburg nog erger weten te voorkomen. Met de Investerlngs Premie Regeling heeft Tilburg onder meer Fuji weten binnen te halen. f0to archief de stem Van Doorne's Transmissie Is een van de weinige Industriële paradepaardjes van Tilburg. Maar ook bij dat bedrijf ging er in het verleden veel mis. De crisis van de Wolstad - foto anp Maar het is nog lang niet zover dat de crisis is overwonnen. Kritiek alom daarom op de beslissing van minister R. de Korte (Economische Zaken) om deze premie voor Tilburg geleidelijk af te schaffen: per 1 juli '88 voor bestaande Het bovenaanzicht van Tilburg werd vroeger gedomineerd door textielin dustrie. Van die bedrijvigheid van toen Is bijna niets meer over. De meeste fa brieken zijn Inmiddels gesloopt. - foto archief de stem bedrijven die willen uitbreiden, per 1 juli '89 ook voor nieuwe bedrijven. Tilburg heeft maar één antwoord: onaanvaard baar! De financiële bijdragen van de rijks overheid om Tilburg een grotere aan trekkingskracht te geven voor het be drijfsleven dateren al uit maart 1968. De naam van de subsidie is regelmatig ver anderd, maar zolang de geldkraan rich ting Tilburg bleef stromen, stoorde nie mand zich daaraan. De huidige IPR-re- geling verstrekt bedrijven die zich in Til burg uitbreiden of vestigen maar liefst 25 procent subsidie. Sey hecht groot belang aan de regeling: „Het is een enorme op steker, een blikvanger voor Tilburg. Het is een keerpunt geweest in de industriële ontwikkeling van het Tilburgse. De eer ste positieve impuls sinds de textiel". Van de regeling is de afgelopen jaren grif gebruik gemaakt. Om een indicatie te ge ven: van 1982 tot 1986 is er 88 miljoen gulden overheidsgeld in het bedrijfsleven gepompt. In die periode is er in Tilburg 466 miljoen geïnvesteerd, wat 1.407 ar beidsplaatsen met zich mee heeft ge bracht. De investeringen hadden voor negentig procent betrekking op uitbrei dingen, slechts voor tien procent op nieuwe vestigingen. Als deze üjn zich voort zou zetten, be tekent dat dat het afschaffen van de IPR het Tilburgse bedrijfsleven jaarlijks 22 miljoen gulden scheelt. Volgens een on derzoek van het Nijmeegse bureau Buck Consultants komt dat neer op 495 ar beidsplaatsen minder in Tilburg. Het belangrijkste gevolg van het weg vallen van de IPR vindt Sey dat Tilburg niet meer in beeld komt voor mogelijke nieuwe bedrijven. Hij: „Tilburg hep door de IPR echt in het zicht voor nieuwe bedrijven van buitenaf. De IPR kan voor bedrijven die overal kunnen zitten, van doorslaggevende betekenis zijn". Op de tweede plaats verwacht Sey 'een iets vertraagde investering bij de be staande bedrijven'. „Heel erg jammer. We lopen kans op een heel vervelende tik. Maar het is natuur lijk niet zo, dat door het wegvallen van de IPR Tilburg sluit. Als we echt afhan kelijk zouden zijn van De Korte, wordt het echt zorgelijk", reageert Sey. „Er is geen reden om te zeggen 'het hoeft niet meer'. De werkloosheid is nog altijd ho ger dan toen de IPR werd ingesteld. De IPR is nog steeds erg belangrijk, met name omdat Tilburg dicht bij België ligt. Als het voor een bedrijf dat zich hier er gens wil vestigen zuiver een calculatie- kwestie is, maakt die IPR veel uit". Gedeputeerde Paul Wagtmans (Eco nomische Zaken) waarschuwde in no vember vorig jaar al dat het veranderen van de IPR Brabantse bedrijven naar België jaagt. De door minister De Korte beoogde 'herijking' gaat de provincie volgens Wagtmans 1.200 arbeidsplaatsen kosten. Het zien te behouden van de IPR vindt Sey een belangrijke zaak voor Til burg. Belangrijker bijvoorbeeld dan voor 's Hertogenbosch, waar de IPR ook dreigt te vervallen. „Den Bosch heeft aantrekkingskracht als provinciehoofd stad en ligt gunstiger in de noord-zuid verbinding", verklaart Sey. Het is volgens hem aan de politieke kanalen om alles in het werk te stellen de IPR te behouden. De grote fracties in Brabant hebben al te kennen gegeven dat ze het niet eens zijn met de beleids beslissing van minister De Korte. Het college van B en W van Tilburg heeft in een brief aan De Korte in krasse termen zijn bezorgdheid uitgesproken over de verdwijning van de IPR. In die brief spreekt het college van 'een grote slag voor de stad Tilburg, die ook voor de regio zeer nadelige consequenties heeft4. „Bovendien beschouwen wij de argumentatie voor de afschaffing van de IPR voor Tilburg als volstrekt onvol doende en zelfs onjuist". Daarnaast stelt het college dat enkele internationale bedrijven zijn gelokt met premie voor vestiging en uitbreiding. „Een volledige breuk in het beleid zal het imago van Nederland als betrouw bare en stabiele handelspartner via deze toonaangevende internationale bedrijven in het buitenland schaden", aldus het college. Voor de nabije toekomst denkt Sey dat Tilburg er op de eerste plaats voor moet zorgen dat er geschikte lokaties voorhan den zijn. Hij verwacht de komende jaren wel wat van de transport- en distributie sector en van bovenregionale kantoren. Dat zal volgens Sey vooral een kwestie zijn van 'incidentele kansen oppakken'. „Wij moeten allesvreters zijn. We heb ben immers geen steenkolen of een ha ven". Tilburg moet volgens hem wel eerst zorgen voor adequate volkshuisvesting, want 'bedrijven ondervinden moeilijkhe den met het huisvesten van hun perso neel'. „Ik ben optimistisch", zegt Sey, „optimisme is de enige drijfveer van de economie. Wij gaan aan het werk en pakken onze kansen". De gemeente Tilburg is zich terdege bewust van de economische problemen. In een gemeentelijke nota van juni 1987 is de economische versterking van de stad het centrale thema. „Vele proble men zijn immers terug te voeren op een te zwakke economische structuur", aldus de gemeente. Onlangs heeft het gemeentebestuur een economisch actieprogramma voor 1988 gepresenteerd. Een stuk met vooral veel fraaie woorden, maar ook met een miljoen gulden voor projectjes, zoals communicatie verbeteren, bedrijfstakken benaderen voor nieuwe ontwikkelingen en een betere samenwerking realiseren tussen de stad Tilburg en de Kathoüeke Universiteit Brabant. Voor de Denen heb ik niets dan respect. Ze zijn intelligent, want ze beheersen de humor van het understatement. Dat is iets waar wij als Nederlanders niet zo heel sterk in zijn. Wij aJn ook niet zo slim als we denken, maar daar gaat het nu niet om. Ik wandel in Ko penhagen en ik zou de Saint Louis Blues hebben gefloten als ik behoorlijk fluiten kon. Mijn stemming is opperbest. Kijk, daar staat een Deense politieman, in rusthouding. Je kunt de democratie er vanaf ruiken. We zullen een gesprekje met hem gaan aanknopen. Gewoon, de weg vragen naar het Lido en geen vervelende vragen over de staat van de misdaad of hoeveel jaar ze in Denemarken uitreiken voor cocaïnesmokkel of het beroven van een oude vrouw. Even een klein babbeltje, om te kijken of de Deense dienaren van Hermandad even flitsend zijn als de Lon- dense bobbies, die nog steeds beschouwd mogen worden als de wachters van de Britse beschaving. Alleen Britse politiemannen en Britse verpleegsters gebruiken de wij-vorm als zij zich tot lastige patiënten richten: Wij zijn toch niet op ons achterhoofd gevallen? Of: Wij gaan hier toch geen problemen veroor zaken? Eens kijken of de Deense politie man, evenals zijn Engelse collega, even op de tenen wipt teneinde de vermoeide kuit spieren te spannen, alvorens hij een wel overwogen antwoord geeft op de onnozele vraag. Eens kijken of ook de Deen een toon van uiterst lichte ironie in zijn stem weet te leggen en maar eens vragen of ook hij over troetelnamen voor bejaarde Amerikaanse toeristische vrouwen beschikt. Deze wor den door de Londense bobby niet zelden lamb (lammetje) genoemd, in ruil waarvoor zij, althans tijdelijk, bereid zijn de welwil lende politieman als erfgenaam aan te wij zen. Helaas, het gesprek met de Deense agent werd een bittere tegenvaller. Hij staarde in de verte en verroerde zich niet. Hij gaf geen geluid. De man stond als aan de grond ge nageld. Hij was van hardboard, tweedi mensionaal. Het was de tweede keer dit jaar dat ik een zielloze pop aansprak. Eer der heb ik dat in een groot warenhuis in een onzer grote steden gedaan, waar ik zo'n plaat de weg vroeg naar de afdeling exoti sche belichting. Mogelijk heeft u al iets over het ver schijnsel van de Deense hardboardbrigade, van de platbinken, gelezen. Ze kosten wei nig, eten niet, ze maken geen overuren en ze zijn nooit ziek. Voor het onderhoud is weinig meer nodig dan een streekje blauwe verf. Maar dankzij de platbinken zijn in Kopenhagen de snelheidsovertredingen door automobilisten met 38 procent ver minderd, zo werd met nauwelijks ingehou den trots gemeld. Hier nu ligt voor minister Korthals Altes van justitie een kans op onsterfelijkheid. Wij dienen de platbink op grote schaal aan te gaan maken, omdat zulks de nationale platvink zeer ten goede zou komen. De hardboardbrigade zou niet alleen voortref felijk kunnen werken bij het in toom hou den van de gemotoriseerde wegpiraten, maar de platte manschappen kunnen ook worden uitgevoerd in bonnenschrijvende houding (voor gebieden waar vaak ellendig wordt geparkeerd) in de schiethouding (daar waar het geweld woekert) of zittend op een keukenstoel, de knuppel losjes in de palm van de hand, om onder een halogeen- spotje nabij directionele verblijven te wor den geplaatst. Deze platbinken delen wat men zou kun nen noemen een corrigerend c.q. terugdein zend effect. En ze kunnen een in paniek af geschoten kogel goed verdragen. Ter bevei liging van fabrieken en directieketen kun nen de platbinken nog worden voorzien van ingeblikt geluid, dat nietsvermoedende inbrekers de doodschrik om het hart doet slaan. „Hello, my name is Mister Ed", op die toon zou het moeten. „Leg die spullen maar netjes terug". Zoiets. Ik geef het maar aan, want Korthals Altes verdient zo lang zamerhand wel een succesje. We moeten breed leren denken in het platte. Het zal me niet verbazen als straks blijkt dat het hele Deense leger plat is. Ik zei het al: ze zijn slim en ze hebben gevoel voor under statement.

de Stem | 1988 | | pagina 29