de Kerk tpaar hana Postcode viert tiende verjaardag OLLEGE WIL KREDIET VAN 46 MILLE VOOR WATERLANDKERKJE iiwoner dreigt gemeente tostburg met Arob op orzitting over hekwerk Waterlanders speelt 4 Yerj aarspartij tj e' 4Dit is onrechtvaardig' POLITIERAPPORT BEUWS PLAATSELIJK NIEUWS 3STEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 20 FEBRUAR11988 erneuzen aterland- jrKJE - Het college in b en w gaat aan de .meenteraad van [dtkëmsterT van ~de "nieiTwsS ostburg voorstellen hersenonderzoeken door we-' n krediet van 46 mille jenschappers van verschil-j Likbaar te stellen leurzen in Goes opknapwerk- zaamheden aan het dorpshuis te Water landkerkje. TEN ENS auto's gestolen DIENST IN SAS lamping Cadzand nag doorgaan iet uitbreiding 'Kunt u ons even helpen?' NV huldigt ilarissen hoondijke GRENSARBEIDER GEEFT ACTIE OP Ziekenfondsraad 'KBO meeloper' FNV verbaasd 'In de slag' Geldauto over de kop Auto's in parking be schadigd Insluiping Breskens 'VOLLEDIG INGEBURGERD' Streepjes Bewegwijzering 'Ik heb nu al 6 jaar hetzelfde hoge rendement van m'n Radson.' T20 'ERGADERING huisvrou. ven - De afdeling Terneuzen an de Nederlandse VereniJ «ing van Huisvrouwen houdj ip 23 februari haar jaarver, adering. Na het officiële s leelte wordt er een promotie ilm van de gemeente Ter. ieuzen vertoond. bijeen- :omst begint om 19.30 uur i le Goede Herderkerk. orpshuis krijgt opknapbeurt jonze correspondent "0 OliroiiJ ïoogleraren en docenten zul- en informatie geven over de ende disciplines. De cursm duurt vijf dinsdagavonden, anvang steeds om 19.45 uur /oor nadere informatie kun- ïen belangstellenden terechi )ij het VUSA-centrum Amsterdam. GOES - De splinternieuwe teelandhallen in Goes ont poppen zich meer en meer als de beurs-accommodatie voor ieeland. Organisatoren heb- >en de weg naar het complex n ieder geval al gevonden. Zo vordt van 22 tot en met 24 fe-l >ruari Rekreavak '88 in Goes ;ehouden, een beurs van •uim 65 exposanten voor alle recreatieondernemers. Van 7 ot en met 10 maart bieden de Zeelandhallen onderdak aan le Zeeuwse Horecabeurs. Meer dan 180 exposanten bei ietten er dan 11.000 vierkant meter tentoonstellingsopper-! vlakte. Tenslotte zijn er ook d afgeronde plannen voor de ïerfst van dit jaar. Een vak- >eurs voor de levensmidde- enbranche staat op het pro gramma van 5 tot en met 7 leptember en een jeurs van 4 tot en met 7 okto ber. »r Dit maakte de dorpsraad voorzitter mevrouw J. de Houck-Vergouwe gister avond bekend tijdens de jaarlijkse dorpsraadverga dering in het dorpshuis. Verder kreeg de dorpsraad gis teren toestemming om de bo venverdieping van het pand P.C. Boutenstraat 18 te gebrui ken. Tijdens de bepreking van het dorpsplan bleken er toch nog heel wat problemen onder de bevolking te leven. Vanzelf sprekend kwam het voortbe staan van de basisschool in het dorp aan de orde. 'Zonder school bloedt ons dorp dood', 'kleine school groot belang' en 'houd op het platteland uw school in stand'. Affiches met deze teksten sierden de muren van het dorpshuis. Begin april zal bekend worden gemaakt of deze school zal moeten sluiten. Er zijn nog enkele mogelijkhe den en de ongerustheid onder de bevolking is groot. Momenteel zijn er nog twin tig leerlingen. „De school moet een nog belangrijker plaats in het dorp gaan innemen. Bij voorbeeld nog meer activitei ten buiten schooltijd", aldus Anneke Verstraete, een van de leerkrachten. „Het is zeker de moeite waard. Jammer genoeg zit de helft van de kinderen in het dorp bij ons op school. De rest zit helaas elders. Als de school mocht verdwijnen volgt er nog meer zoals het verdwij nen van de peuterspeelzaal en jonge gezinnen". De school in Waterland kerkje neemt nu deel aan een project van de RTCZ. Daarom is onlangs een werkgroep opge richt die zal proberen de school in stand te houden. Aanstaande dinsdag wordt, zo werd gister avond bekend gemaakt, de eer ste vergadering van deze groep gehouden. Tijdens de bestuurs verkiezing werden Marianne Jansen en Rudy de Caluwe ge kozen. lionze verslaggever „..BURG - De hoorzitting met betrekking tot de be- [aarschriften tegen de erfafscheiding van het bedrijf C. jout in Oostburg leverde gisteren weinig nieuwe ge- •Jitspunten op. xacten vernanaeia voor levennj ipril bij een prijs van 28,10 tol 28,00. De stemming was priji- ïoudend. CAPELLE, 19 februari - Sla glas: <118 34-55. Groene kool: kl2 A46. Spruiten ongeschoond: kil A 68- '0, kl2 A 30, B 93-95. Witlof: kil A 53-162, B 93-95. Prei: kl2 A 89, B 19. Rode kool: kil A 75, B 71, C67. Savooie kool groen: kl2 A 34-87, Jien kg: kl2 MI 5-20. Knolselde rij zonder blad: kl2 8 3. Late aardappelen: kil BO 18, KR 29- 18, MI 8. de indieners van de twee larschriften was alleen J. Berk aanwezig. Hij vond de hoorzitting 'rijkelijk if was uitgeschreven. „Het is twee maanden geleden een bezwaarschrift heb iend. Maar u zult wel gedacht: komt tijd, it raad". nam niettemin de gele- ih'eid te baat om zijn bezwa- tegen Schouts hekwerk- naals - naar voren te bren- i „Ik heb mijn huis de laat- jaren verbouwd met de be ling om de polder in te kun- kijkea Nu wordt mijn tuin ;even door een weg, een nir en twee illegale hoge kwerken. Het lijkt wel een «iwaar je apen in kunt hou- Alleen staat nu De Klerk aap", legde hij voorzitter deFeij ter voor. De Klerk stelde vervolgens t behalve verlies van woon- zijn huis door het hek- ik aanzienlijk in waarde is dd. Een hekwerk waar- ij bovendien betwijfelt of ter bescherming van een ipbedrijf wel zo groot moet i „Het is nog maar de vraag lat sloopbedrijf er ooit komt. zal me er tegen verzetten, ar stel dét het er komt, dan «ft je toch niet zo'n groot ge- ran Hoeve, Dagmar van Kou- eren, Edith Lindenhovius, \nnet Lobbezoo, Sandra Boe- ands, Miranda Rottier, Joke Bperber, Dorine Vervaeck. leren: Luc Weemaes en René Zonneheld. ie Buck, Conny Dieleman, -aura Fiiius, Anne-Marie té omheinen, ten koste van deren? Om het gemeentehuis beschermen omheint u toch niet heel Oostburg!" houder J. M. uit Bergen i van auto's, die de garagehou- n bedrijf aan de Erasmuslaaii rari jubüarissen ESS'"™* "w- O* fbeurt «S- ne aan de slag te kunnen gezondheidszorg. De kerkdienst wordt gehou- ;n in de Hervormde Kerk van is van Gent en geleid door de aatselijke predikant, ds Irene xlewijk, en de huidige predi- mt van de Kraaijevelds. Aan- mg van de dienst is om ld an onze verslaggever OSTBURG/DEN HAAG De bewoners van de z°* ïerhuisjes in de wijk de rabander in Cadzand, et niet gelukt him recht te alen bij de Raad van State hadden grote bezwaren te n de uitbreiding van de na® huigjes gelegen camp®» elgelegen. Bepaald werd o» camping ondanks de bezu®' n door kan gaan met de ®l' eiding. BERGEN op zoom - Mevrouw H.B. uit Ber- jjen op Zoom merkte wnderdag enige tijd na Jet bezoek van een ™ar onbekende moe- Dor en dochter, dat zij '°or 85 gulden aan Dankbiljetten armer was. Mevrouw B. was rond een dut of elf de buitenboel ®n het doen, toen de moeder haar om het adres an de eigenaar van de «at vroeg. Mevrouw B. nam de Jfouw en haar ongeveer Jaar oude dochter mee jjar binnen Daar ging zij 5? vrouw aan tafel Dtten, terwijl het meisje rond drentelde. Spe lende- - 'erwijs ging het meisje «ar buiten, waarna ook vrouw plotseling grote om op te stap- taast had Volgens De Klerk is Schout na de bouwstop op 30 septem ber gewoon doorgegaan met het bouwen van de erfafschei ding. „Dat kan allemaal maar zo? Ik woon al 17 jaar in Oost- burg en begon me al Oostbur ger te voelen, maar dit brengt me aan het twijfelen". Hij zei een Arob-procedure te zullen starten als de gemeente geen besluit ten gunste van hem zou nemen. „En als ik die win, volgt er zeker nog een proces over schadevergoeding", zo kon digde hij aan. Schout zelf was niet erg on der de indruk van De Klerks bezwaren. „Hij kan toch ge woon door dat gaas heenkij ken? Trouwens, De Klerk heeft daar ook een schutting staan. Heeft hij daar wel een bouw vergunning voor?" Wethouder De Feijter zei dat dat niet aan de orde was. „Het gaat om de bezwaren tegen de erfafschei ding. Hetgeen naar voren is ge bracht zullen we in het overleg meenemen". Van onze correspondent WATERLANDKERKJE - Toneelclub De Waterlan ders uit Waterlandkerkje speelt zaterdag 27 februari en zaterdag 5 maart in het dorpshuis het blijspel Het Veij aarspartijtje, aanvang 20.00 uur. Dit van origine Ameri kaanse blijspel werd ver taald door Bob de Beer, ter wijl De Waterlanders het op zijn beurt weer vertaald heeft naar een hedendaags dialect. „Het was zeker niet de be doeling om een zuiver dia lectstuk te maken," aldus de leden van deze populaire to neelclub. „De belangrijkste reden hiervoor was en is nog steeds een taal te spelen die de spelers gemakkelijk in de mond ligt." Speurders naar authentieke dialecten zullen dus ook dit keer geen nieuwe ontdekkingen doen. Regisseur Jan Janssens is al enkele weken druk aan het oefenen met Marianne Jansen, Betsie Almekinders, Wim de Groote, Johnny Concentratie tijdens een repetitie - foto wim koouman Pijcke, Francois Pijcke, Therese Franssen en Maaije Meesen, terwijl ook souf- fleuse Marga Wildschut na tuurlijk een onmisbare schakel in het geheel is. Ook achter de schermen wordt er bij De Waterlanders hard gewerkt. Het decor is ge schilderd door Ronald Spiessens, terwijl Cees van Oostrum, Willy Meesen en Connie Jansen de decor- ploeg vormen. Het belooft zeker weer een gezellige avond te wor den vooral omdat na de to neeluitvoering er weer een bal op het programma staat. Op 5 maart verleent het or kest Midnight zijn mede werking. Kaarten zijn nu al in de voorverkoop te krijgen bij C. Jansen, Molenstraat 74, Waterlandkerkje en W. Meesen, Burgemeester Gra- tamastraat 27 te Oostburg. J00NDIJKE - De afde- en woensdagochtend zestig yan de en Bouwbond FNV Van onze verslaggeefster PUTTE - „Ik stop ermee. Dit zal ik geen tweede keer meer in mijn kop halen. Ik voel me door alles en iedereen in de steek gelaten. Het was een principekwestie geworden. Ik vind het buitengewoon onrechtvaardig dat een staatsse cretaris zijn fouten niet erkent." vrijdagavond 26 fe- een vergadering, die 18.30 uur begint in Motel st. te huldigen leden zijn C. fe (50 jaar lid) en P. de p en H. Dierikx (40 jaar Ms gastspreker treedt die wd aan districtsbestuurder Lenting. Hij bespreekt Me zaken. Na afloop van de Wering volgt nog een ge- samenzijn met bingo en Johnny Gillesse (68) uit Putte is buitengewoon teleurgesteld. Hij voerde ruim anderhalf jaar actie tegen staatssecretaris Dees van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (WVC) omdat hij - en met hem tien duizenden andere ex-grens- werkers - een te hoge zieken fondspremie moest betalen. Nu stopt de Puttenaar met de actie. De staatssecretaris heeft on langs in een brief laten weten dat Gillisse niet hoeft te reke nen op een terugbetaling. Adminstratief-technisch zou dat op het ministerie niet mo gelijk zijn. Een AROB-procedure zit er voor de Puttenaar niet in, want tegen het besluit van Dees kan niet in beroep worden gegaan. Zowel de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Oudenbosch als de Raad van Arbeid in Bre da, die hem eerst steunden, hebben het bijltje er ook bij neer gegooid. „Van de FNV hoef ik ook al niets te verwach ten", meent de oud-grensarbei der. De zaak is niet eenvoudig. Het begon allemaal in april 1986 toen de Wet op de Toela ting tot de Ziekenkostenverze- kering werd gewijzigd. „Met de invoering van die nieuwe wet moesten gepensioneerde grens arbeiders meer ziekenfond spremie gaan betalen dan alle andere AOW'ers in Nederland. Over het uit buitenlandse ar beid opgebouwde pensioen ging de staatssecretaris namelijk een hogere premie heffen", al dus Gillesse. „Ik vond het on rechtvaardig." Gillesse haalde de Zieken fondsraad erbij. „Die was het met mij eens en adviseerde het ministerie van WVC de wet bij te stellen. De staatssecretaris wilde dat eerst niet. Toen heb ik hem een brief geschreven met het argument dat de grensarbeider relatief een slechtere inkomenspositie heeft. In zijn antwoord hierop, in september 1986, heeft de staatssecretaris laten weten de wet in de loop van 1987 te wijzi- gigen. Dat heeft hij in juli 1987 inderdaad gedaan. Maar ik heb mooi wel 15 maanden te veel premie betaald. De staatssecre taris erkende dus dat hij een fout heeft gemaakt, anders zou hij niets wijzigen, maar hij geeft mij - en met mij tiendui zenden anderen - niet het te veel betaalde geld terug", aldus Gillesse. De Puttenaar vroeg Dees de ingangsdatum van de bijge stelde wet te veranderen. Dus niet op 1 juli 1987, maar met te rugwerkende kracht op 1 april 1986. Administratief-technisch kon dat niet, zei het ministerie. Eind vorig jaar schreef de oud- grenswerker de staatssecreta ris nogmaals een brief. „Neemt u maar een besluit dat beroeps vatbaar is, heb ik hem toen ge vraagd." Het antwoord van Dees dat hij daarop onlangs kreeg, was echter negatief. Intussen hebben de Raad van Arbeid en de KBO ook afge haakt. „Van de raad kan ik het wel begrijpen. Dat is een over heidsinstantie en die is met handen en voeten gebonden", aldus Gillesse. Voor de KBO heeft hij geen goed woord over. Die loopt vol gens hem alleen maar achter de huidige regering aan. En steun van de FNV is volgens de Puttenaar al helemaal ver ge zocht. „Die vragen alleen maar of je lid bent. Ik ben dat niet dus ligt het niet in hun lijn ver der contact met mij te hebben. Ik heb de FNV gebeld in de cember vorig jaar maar ze ne men niet eens de moeite al mijn brieven door te nemen", aldus Gillesse. De FNV is verbaasd over het verhaal van Gillesse. „Wij als bond hebben wel degelijk over de kwestie van de ziekenfond spremie voor grensarbeiders gesproken", aldus Henk Len ting, districtsbestuurder van de Bouw- en Houtbond en ook de gene die in december met de Puttenaar sprak. „Ik snap niet hoe nu gezegd kan worden dat de FNV niets doet. Toen die regeling in april 1986 inging hebben veel grens- werkers bij ons hun beklag ge daan. Wij zijn toen direct tot actie overgegaan. Gillesse moet niet zeggen dat hij zich alleen hiervoor ingezet heeft want dat hebben wij en andere grensar beiders ook gedaan." „Ik heb inderdaad met Gil lesse gesproken in december. Daarover kan ik kort zijn. Ik ben gebonden aan wat mijn le den zeggen. Ik behartig de be langen van een vereniging. Er bestaat een districts-advies- commissie waarin grensarbei ders zitting hebben. Verder is er nog een grensarbeiderscom missie van de Belgische vak bond, het ACV, en van de FNV. Aan die commissies ben ik ge bonden. Ik kan dus niet zomaar met iemand van buitenaf in zee gaan." Lenting zegt verder dat de FNV evenals de Puttenaar het GOES - De bestuurder van een geldtransportauto, R. P. uit Rotterdam raakte gister middag met zijn voertuig op rijksweg A58 in een slip. De auto sloeg enkele keren over de kop en kwam ongeveer 200 meter verder geheel vernield tot stilstand. De bestuurder kwam met de schrik vrij. HULST - Gistermorgen zijn op het parkeerterrein van het postorderbedrijf Necker- mann te Hulst twee aldaar geparkeerd staande perso nenauto's beschadigd. De ver oorzaker moet volgens de rijkspolitie een bestuurder zijn geweest van een geelkleurig voertuig. GROEDE - Aan de provin ciale weg is bij de heer H. B. ingebroken en wel woensdag avond tussen 18.00 en 20.00 uur. Men is de woning binnen gekomen doordat de voordeur niet was afgesloten. Er wor den een kleurentelevisie, een videoapparaat en videoban den vermist. De waarde van dit alles bedraagt 1500. BILJARTPRIJSKAMP - De jubilerende vereniging ABC uit Breskens houdt zaterdag 27 februari in haar lokaliteit café 't Zonneke de jaarlijkse vis-prijskamp. Deze in trek zijnde biljartwedstrijd begint omstreeks 18.30 uur en wordt gehouden in de spelsoort bandstoten. Men kan vanaf 18.00 uur tot 19.00 uur, of eer der telefonisch, inschrijven. JE VRAAGT je af hoe de PTT ons in amper tien jaar zo gek heeft kunnen krijgen. Waar 'vroeger' een adresse ring volstond met 'Aan oma, Dorpsstraat 10, Ede' wilde Tante Pos dat we daar een moeilijk te onthouden code bij gingen zetten: vier cijfers en twee letters, vóór de plaats naam. Geheel vrijblijvend, want ook zonder die code kwam (en komt) je post toch wel aan. Dus geen mens haalde zich de moeite op de hals omToch weltellin gen tonen aan dat inmiddels 97,5 procent van alle post stukken voorzien is van de postcode. De PTT-personeels- krant concludeert dan ook terecht dat de 'postcode volle dig ingeburgerd is in ons dagelijks leven' Door René van der Velden MEVROUW N. Smit-Kroes, toen nog staatssecretaris, ruim op 28 februari 1978 in Den Haag het eerste postcodeboek in ont vangst. Daarmee werd de post code officieel ingevoerd in Ne derland. De PTT bezorgde in heel het land vijf miljoen brieven met informatie over het nieuwe fe nomeen, voorzien van de eigen postcode. Bij de brief postcode postzegels, tien codebriefkaar- ten en aanvraag voor het Post codeboek. Op het postkantoor kon iedereen zo'n dik rood boek met een gewicht van tweeë- neenhalve kilo krijgen. Binnen twee weken waren er in Zee land en West-Brabant al 17.000 uitgereikt. Twee maanden later al bleek 96 procent van de bevolking van het bestaan van de post code te weten. Dertig procent kende het eigen nummertje al en twintig procent gebruikte zelfs die nieuwe code. Terwijl de PTT er tot ver in 1979 nog helemaal niets mee deed.De reclamecampagne van de PTT-kosten 3,5 miljoen gul den - wierp zijn vruchten af. Belangrijkste reden voor het invoeren van de postcode is de automatisering geweest. Met de postcode moest de doelma tigheid bij het sorteren worden opgevoerd. Dat aloude hand werk werd overgenomen door automatische zelf-lezende sor- teermachines. Jaren geleden vertelde een PTT'er al dat je hem en zijn collega's een groter plezier deed door de code niet dan wel te gebruiken. De han dige code zou duizend banen in gevaar brengea De PTT ont kende dat Immers, het post verkeer groeide nog fors en er werden nieuwe functies ge creëerd. Feit is dat het arbeidsinten sieve sorteren van vroeger een fluitje van een cent geworden is met de moderne machines. In het postdistrict Middelburg bijvoorbeeld, waar enkele ja ren geleden nog alle post met de hand gesorteerd werd in het EKP in Roosendaal en in de elf voorsorteercentra in Zeeland en West-Brabant, is de post verwerking - anderhalf mil joen poststukken per dag - he lemaal geautomatiseerd. Sinds mei 1985 doen twee sorteerma- chines en twee automatische lees- en indexeermachines het werk. De leesmachines lezen zelf de postcode op de post en vertalen die in een oranjege- kleurde streepjesindex. Zo'n machine zet 30.000 postcodes per uur om in streepjes. Alleen de poststukken die deze ma chine niet pakt, bijvoorbeeld omdat de postcode ontbreekt, vormen nog mensenwerk. Geïndexeerde poststukken worden daarna door de sor- teermachines behandeld. Dat gebeurt met een capaciteit van 25.000 per uur. De postcode heeft in de eerste tien jaar van zijn bestaan tal van gebruikers buiten de PTT gevonden. Oosterhout bijvoor beeld ging in 1978 al de post code gebruiken voor de beweg wijzering. Het laatste cijfer van de code van een Ooster- houter geeft sindsdien aan in welke wijk hij woont. Vele an dere steden in Nederland volg den dit voorbeeld. Bedrijven en instanties bere kenen aan de hand van de post code reiskostenvergoedingen. Marktonderzoekers stellen aan de hand van het postcodeboek hun doelgroepen samen. De vuilophaaldienst baseert er zijn routeschema en ophaalda gen op. Verder wordt de post code, samen met het huisnum mer, gebruikt bij het merken van waardevolle spullen, zoals fietsen, surfplanken en video installaties. (ADVERTENTIE) Gillesse (68) is teleurgesteld. Hij voerde ruim anderhalf jaar actie omdat hij - en met hem tienduizenden andere ex-grenswerkers - een te hoge ziekenfondspremie moest betalen. Nu. stopt de Puttenaar met de actie. - foto de stem dick de boeh liefst wil dat de wet met terug werkende kracht wordt inge voerd. „Daar maken wij ons ook sterk voor. Wij zijn flink in de slag met de problemen van de grensarbeiders. In 1992 gaan de grenzen open en iedereen kan in en uit maar met betrek king tot de sociale zekerheid is er niets geregeld. Daar moet aan gewerkt worden -de poli tiek heeft dat tot nog toe veel te weinig gedaan- want er drei gen grote problemen te ont staan", aldus de districtsbe stuurder. "Ik zag 'm op TV. Meteen folders aan gevraagd. Nooit spijt van gehad. M'n Radson is 'n zuinig keteltje. Altijd lekker warm in huis en m'n gasrekeningen zijn met honderden guldens omlaag gegaan. Ik ben blij met m'n Radson!" Radson verlegt de norm. Telkens weer. Zo als met de ER Electronic. Zonder waakvlam. Zuiniger dan zuinig. Radson kent nog meer geldbesparende variaties. Met ketels, boilers en talloze kombi-ketels. Vul de bon in. Radson. Op ons kunt u rekenen. Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Plaats: Stuur mij komplete informatie over alle Radson CV-ketels en boilers. DS-19 Opsturen - in open envelop - aan Radson, Antwoordnummer 67, 5960 WJ Panningen. RADSON Bellen kan ook (04760) 88580. spurt uenergie

de Stem | 1988 | | pagina 23