REDDINGSBRIGADE TERNEUZEN MET OPHEFFING BEDREIGD Expositie VVV over 'Wonen in Terneuzen' Catharine Sauvangsjo verlaat 'stichting zonder strijkstok' Hervormde Kerli zendt echtpaar uit naar Ghana Ijn'ui gtoett? KORT ZEEUWS nwoner drei lostburg me loorzitting ov PLAATSELIJK NIEUWi DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 20 FEBRUAR11988 TERNEUZEN - De strand- bewaking in Terneuzen wordt met opheffing be dreigd. De reddingsbrigade Luctor et Emergo uit Ter- neuzen kan niet genoeg mankracht op de been bren gen om een bewakingsploeg samen te stellen. Verder ontbreekt het aan een ge schikte ruimte om jonge le den op te leiden. Animo Groen licht voor parkeren in Cadzand tec/i\fpx ïo VVY Terneuzen vertelt over promotiebeleid Recreatie vakbeurs in de zeelandhallen VIJFTIEN JAAR TERRE DES HOMMES-VOORZITTER ZEEUWSCH-VLAANDEREN ff STEM VAN ZEE Sas van Gent Terneuzen OLLEGE Jeugdprijsvraag: 'kamer een museum' Vusa-Cursus over hersenen en gedrag aterland- tERKJE - Het college jnbenw gaat aan de emeenteraad van ,ostburg voorstellen Beurzen in Goes MARKTEN EXAMENS Emblemen zestig auto's gestokt Kinderen Kerk BRZONDERE KERKDIENST IN SAS Camping Cadzani mag doorgaan met uitbreiding ■NV huldigt ubilarissen choondijke 'Kunt u ons even helpen?' T16 Strandwacht zendt SOS uit Van onze verslaggever De reddingsbrigade heeft inmid dels een SOS uitgezonden aan het college van B en W in Ter- neuzen. In een brief wordt om een lokaaltje gevraagd en 4500 gulden voor mate riaalkosten. Dat geld is nodig voor het onderhoud en reparatie van de twee vletten met buitenboordmotor. De brigade werd tot nu toe gesponsord maar de sponsor heeft inmiddels af gehaakt waardoor Luctor et Emergo, die alle diensten pro deo verricht, in een lastig parket is gekomen. Voorzitter W. Bleijenberg: „De red dingsbrigade telt zo'n 300 leden. Daaruit hebben we lange tijd een vaste groep van zestien mensen kun nen formeren die op de reddingsvlet- ten konden worden ingezet. Deze groep dunt steeds meer uit omdat ve len buiten de regio gaan studeren. Daardoor moeten we de bewakings diensten op de Otheense Kreek in Terneuzen bijvoorbeeld laten schie ten. Dat is jammer want hoewel de ge meente Terneuzen die kreek niet als recreatiegebied ziet is onze aanwezig heid daar wel gewenst. Vorig jaar is er nog een surfer verdronken. Maar het hardst nodig hebben we een ruimte waar we jonge mensen kun nen opleiden, zodat er een goede door stroom is". Animo daarvoor is er voldoende. Een peiling onder de jonge leden wees kortgeleden uit dat veel jongeren zin hebben de strandbewaking voort te zetten. Het brigadebestuur is echter van mening dat het niet verantwoord is om leden die jonger zijn dan vijf tien jaar zelfstandig met een red- dingsvlet met buitenboormotor het water op te sturen. De reddingsbrigade is normaal ge sproken van maart tot september ac tief. Luctor et Emergo is aanwezig op de Havenfeesten in Terneuzen, is stand-by bij surfwedstrijden en zwemwedstrijden. Op uitnodiging zijn ze ook present buiten de ge meente Terneuzen. (ADVERTENTIE) 27 en 28 februari open dagen W Tuinbouwvakscholen van de NCB VLIERTSTPAAT4 POSTBUS 2086 5260 CB VUGHT 073 561728 Van onze verslaggever OOSTBURG/MID DELBURG - De recht bank in Middelburg heeft bepaald dat pachter De Putter een stuk land nabij de strandkerk in Cad- zand-Bad moet opleve ren aan de gemeente. „Dat betekent dat wij zo snel mogelijk met de aan leg van een parkeerter rein daar willen starten", aldus een verheugde wet houder A de Feijter. „Wij mogen op 15 april in de dijk gaan gravea Daarom dat nu zo snel mogelijk een bestek de deur uitmoet. Het terrein moet ook nog worden in gezaaid met gras en hope lijk is het terrein dan toch dog op tijd voor het hoo- geizoen klaar". (ADVERTENTIE) Dealer: Rijnberg kantoorbenodigdheden Noordstraat 78, Terneuzen Tel: 01150-30307 Prijs excl. 20% b.t.w Van onze verslaggever TERNEUZEN - Wonen in de werkstad Terneuzen is het mooiste wat een mens kan overkomen. Die uit straling moet uitgaan van de gisteren door VW- voorzitter J. van Rooijen geopende expositie 'Wonen in de gemeente Terneuzen' in het Terneuzens VW kantoor aan de Burg. Geillstraat. In het VW kantoor presente ren de komende weken pro jectontwikkelaars en wo ningbouwverenigingen zich. Bezoekers kunnen er, aan de hand van maquettes, video presentaties en fotomateriaal, een indruk opdoen van de mogelijkheden als je in Ter neuzen woont. Die zijn volgens VW voor zitter J. van Rooijen en wet houder W. Gosselaar van Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting niet gering. „Terneuzen broeit", hield Van Rooijen zijn gehoor voor. „Dat kun je merken aan de drukte tijdens de winkelda- gen, het investeringsniveau van het bedrijfsleven en de bereidheid van projectont wikkelaars en woningbouw verenigingen om in Terneu zen te bouwen". De laatste groep is er volgens Van Rooijen met de overzichtsten toonstelling prima in ge slaagd een beeld te verschaf fen dat het 'waard is in Ter neuzen te wonen en te leven'. Wethouder W. Gosselaar toonde zich verheugd met de wijze waarop de projectont wikkelaars en woningbouw verenigingen het wonen in Terneuzen onder de aandacht willen brengen. „Hier is een totaaloverzicht van de moge lijkheden te zien", aldus Gos selaar. Hij benadrukte in zijn toespraak het streven van het gemeentebestuur er alles aan te doen om Terneuzen een centrumfunctie te geven en ervoor te zorgen dat het pret tig is om te wonen in een werkgebied. Gosselaar wees erop dat het voordelig is om in Ter neuzen te wonen. De belastin gen zijn laag. Dicht wonen bij je werk zag hij als een ander winstpunt. Met de promotie activiteiten van burgemees ter A. Kessen van de ge meente Hontenisse in ge- i Aan de hand van foto-materiaal en maquettes wordt een beeld gegeven van alle as pecten van het wonen in Terneuzen dachte schertste Gosselaar: „Het is een voordeel om in Terneuzen te wonen. Je zult zien dat je na een j aar zelf een tuinameublement kunt kopen tenzij je het nog niet in een andere gemeente hebt gekre gen". De expositie loopt nog tot 9 maart en is op werkdagen te zien tijdens kantooruren van - FOTO WIM KOOIJMAN het VW-bureau. De exposi tie is verder voor publiek toe gankelijk op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en za terdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De onder nemersfederatie Groot Ter neuzen houdt dinsdag 23 fe bruari een informatiebij eenkomst voor alle Terneu- zense ondernemers. Dit gebeurt in café-restaurant De Landbouw in Biervliet Tijdens die bijeenkomst geeft de Terneuzense VW voorzitter J. van Rooijen een uiteenzetting over het promo tiebeleid van de VW. Na die inleiding is er gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst be gint om 20.30 uur. Van onze verslaggever GOES - In de Zeelandhallen in Goes wordt van 22 tot en met 24 februari de recrea- tiebeurs 'Recreavak '88' ge houden. Tijdens deze manifestatie wor den de allernieuwste snufjes op recreactief gebied getoond en kunnen de Zeeuwse onderne mers in de toeristische sector zich laten informeren over al lerhande zaken Het tentoonstellingspro gramma op de vakbeurs wordt gevormd door aannemers en leveranciers van materialen voor de bouw, de inrichting en het onderhoud van campings, recreatieparken, jachthavens en sportparken. Verder presenteren zich instal lateurs en leveranciers van materialen van gas-en elektra- aansluitingen, antennesyste men en energie-installaties. Ook ontwerpers van jachtha vens en andere recreatieve voorzieningen geven acte de présence. Het Goese tentoonstellings complex aan de Antony Fok kerstraat is tijdens de beursda- gen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. KAARTING - De buurtvere niging Sint-Albert houdt za terdag 21 februari een vlees- kaarting in het gelijknamige buurtgebouw aan de Van Milstraat. De spelsoorten zijn bieden zonder roem en joke ren. Deze kaarting telt mee voor het seizoen-kampioen schap en begint om 14.30 uur. Men kan inschrijven vanaf 14.00 uur. VERGADERING h: wen - De afdeling Terne: van de Nederlandse Vei ging van Huisvrouwen op 23 februari haar ja: gadering. Na het officiële deelte wordt er een promoi film van de gemeente T( neuzen vertoond De bij: komst begint om 19.30 de Goede Herderkerk. onze correspondent MIDDELBURG - „Je kamer wordt een museum." Onder dat motto wordt onder de Zeeuwse jeugd een prijsvraag gehouden in het kader van de actie Nederland Museumland 1988. De jonge deelnemers moeten zich htm eigen kamer voorsteUen als een museum, aangeven wat er in thuis hoort, wat het topstuk van de verzameling is, en hoe hun museum gaat heten. Ze mo gen allerhande materialen gebruiken om hun ideeën daarover vorm te geven. Voor de beste inzendingen - naar het Zeeuws museum in Mid delburg - zijn driehonderd museumpaspoorten beschik baar. Ook die paspoorten zijn onderdeel van de acties in dit museumjaar. Wie er vol doende stempels in verzamelt en een goede slagzin maakt, kan een museumspel en een museumjaarkaart winnen. MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg start dinsdag 23 fe bruari een cursus 'hersenen en gedrag' onder auspiciën van de VUSA (Vrije universi teit en samenleving). VU- hoogleraren en docenten len informatie geven overj uitkomsten van de nieuws hersenonderzoeken door krediet van 46 mille u 'schikbaar te stellen 00r opknapwerk- tenschappers van lende disciplines. De cursij duurt vijf dinsdagavond aanvang steeds om 19.45 ui Voor nadere informatie kit nen belangstellenden terec! bij het VUSA-centrum Amsterdam. GOES - De splinternieuw Zeelandhallen in Goes om poppen zich meer en meer al de beurs-accommodatie vok Zeeland Organisatoren he) an onze verslaggever ben de weg naar het compla in ieder geval al gevonden! '0STBURG - De hoorzitting wordt van 22 tot en met 24 ft jaarschriften tegen de erfafs bruari Rekreavak '88 in Goj ftout in Oostburg leverde beurs vn chtspunten op. gehouden, een ruim 65 exposanten voor al recreatieondernemers. Vaj tot en met 10 maart biedeni jaarschriften was alleen J. Zeelandhallen onderdak de Zeeuwse Horecabem Meer dan 180 exposanten bt at' was uitgeschreven. „Het is zetten er dan 11.000 vierkaik 11 M twee maanden geleden meter tentoonstellingsoppa d ^f1 b®zwa" vlakte. Tenslotte zijn er .gediend. Maar al afgeronde plannen voorï £')'^en indacht: herfst van dit jaar. Een vai beurs voor de levensmidik lenbranche staat op het pro mheid te baat om zijn bezwa- - tegen Schouts hekwerk- ogmaals - naar voren te bren- beurs van 4 tot en met 7 okto „Ik heb mijn huis de laat- s ber. AMSTERDAM, 19 februari - Aardappeltermijnmarkt: In bintje 50 mm, oogst 1987, werden 40 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 15,80 tot 15,70 per 100 kg, 8 con tracten levering mei tegen 16,80 tot 16,70 en 14 contracten leve ring juni tegen 18,00 tot 17,90. De stemming was prijshoudend. In bintje 40/50 mm, oogst 1988, werden 2 contracten verhandeld voor levering april tegen 15,00. e jaren verbouwd met de be deling om de polder in te kun- en kijkea Nu wordt mijn tuin ugeven door een weg, een ,uur en twee illegale hoge ekwerkea Het lijkt wel een tracten vernanueiu voor levens april bij een prijs van 28,10 ts 001 waar je apen in kunt hou- f28,oo. De stemming was priji en. Alleen staat nu De Klerk houdend. KAPELLE, 19 februari - Sla kil 8 34-55. Groene kool: k!2 Spruiten ongeschoond: kil Afl 70, ki2 a 30, b 93-95. witlof: kin it, behalve verlies van woon- nifort, zijn huis door het hek- 3££ koolgroenkl2 a 3441 «rk aanzienlijk in waarde is Uien kg: ki2 Ml 5-20. Knoiseit waald Een hekwerk waar- rij zonder blad: kl2 8 3. L« jn hij bovendien betwijfelt of De stemming was kalm. In bmtje aardappelen: kil BO 18, KR» te- bescherming van een 50 mm, oogst 1988. werden 24 con- 28, MI 8. «X oescnerming van een - topbedrijf wel zo groot moet n. „Het is nog maar de vraag dat sloopbedrijf er ooit komt. zal me er tegen verzetten, aar stel dét het er komt, dan jeft je toch niet zo'n groot ge- ed te omheinen, ten koste van Terneuzen - Aan de Stichting School Infra Scaldem - oplei dingen in de gezondheidszorg voor Zeeuwsch-Vlaanderen - te Terneuzen, slaagden voor het diploma A-verpleekundi- gen de dames: Janine Boyer, Corien Bruins Slot, Monique de Buck, Conny Dielema Laura Filius, Anne-Maiii van Hoeve, Dagmar van Kou .deren? Om het'gemeentehuis beschermen omheint u toch P teren, Edith Lindenhoviiis Annet Lobbezoo, SandraRoe kniet heel Oostburg!" lands, Miranda Rottier, Jok Sperber, Dorine Vervaeck Heren: Luc Weemaes en Ba! Zonneheld. Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Garagehouder J. M. uit Bergen Zoom is tussen dinsdagmiddag en woensdagochtend zest auto-enblemen lichter gemaakt. De emblemen werden weggenomen van auto's, die de garage!» der op een afgesloten terrein bij zijn bedrijf aan de Erasmusto had geparkeerd. Het gaat om enblemen van diverse automerk? M. is door deze diefstal voor 1.250 gulden gedupeerd Van onze verslaggever TERNEUZEN - De stichting zonder strijkstok. Zo noemt Catharine Sauvangsjo (61) uit Terneuzen de charica- tieve instelling Terre des Hommes altijd. „Omdat wij zo min mogelijk onkosten maken en ter plekke iemand altijd controleert wat er met het geld gedaan wordt". Vijftien jaar geleden stond zij aan de wieg van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen. Over een maand laat het 'opper hoofd', zoals de rest van de meiden haar altijd noemen, haar kind op eigen benen ver der gaan. Catharine vertrekt naar Frankrijk waar ze in een idyllisch huisje aan de Loire de herfst van haar leven in gaat. Daar in Frankrijk zal ze er niet opnieuw aan beginnen. Blaren aan de tong heeft ze er aan overgehouden om vijftien jaar geleden de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen op te zetten. „Je moest steeds maar vertellen wat je doet, waarom en waarvoor". Niemand moest echter haar overtuigen van het nut van het werk. „Ik herinner me een uitspraak van Jan de Hartog. Als ik er eentje van de dood kan redden is het zinnig". Die inspanningen van de eerste jaren - Catharine begon op een kantoor bij Dow met het ver kopen van pennen aan haar collega's-zijn uiteindelijk be loond. Zij wist vrienden en vriendinnen warm te krijgen voor het werk. Het resultaat is dat er nu een vaste groep van medewerkers ontstaan is die de Zeeuwsch-Vlamingen elk jaar toch weer zover krijgt om him portemonnee te trekken. Er is wel eens een jaar bij geweest dat de afdeling 15.000 gulden bij elkaar haalde. „De eerste jaren was het geen vet pot hoor. Maar dat is langzaam gegroeid". Verder zijn er regel matig inkomsten uit het win keltje van Terre des Hommes in Terneuzen. „Dat draait nu bijna twee jaar. We hebben in middels al heel wat vaste klan ten gekregen". De aandacht van Terre des Hommes gaat voornamelijk uit naar kinderen in onderontwik kelde gebieden. De geldstroom gaat meestal die richting uit „Als je de kinderen helpt help je ook de moeder", verklaart Catharine de filosofie erachter. Praktijkvoorbeelden heeft Catharine bij de vleet. Het laatste project waar de afde ling geld aan heeft gegeven is t in Bangkok. „Daar hebben we een atelier ingericht waar twee keer per jaar jonge meisjes tot confectie naaister worden op geleid. We halen ze ermee van de straat en voorkomen zo dat ze in de prostitutie terecht ra ken. Sommigen van hen begin nen dan later een eigen naai- winkelije aan huis. Het geeft een lekker gevoel als je zo'n project kan afronden. Op die manier denk ik dat je er goed aan doe". Het kiezen van projecten ge beurt samen met de werkgroep. Catherine vindt dat moment altijd heel moeilijk. „Je hebt een bepaald bedrag. En dan moet je gaan bepalen waar het naar toe gaat. Helpen we daar een persoon mee die een dure operatie moet ondergaan. Of verdelen we dat onder twintig mensen die met minder geld geholpen kunnen worden. Moeilijk is dat hoor". Hoewel inmiddels overal ge accepteerd wordt de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen niet overal op dezelfde manier ont vangen. De afdeling staat vaak met een standje op feestmark- ten en grote evenementen maar moet daar in sommige gemeen ten voor betalen. „De visserij feesten in Breskens zijn voor ons te duur geworden. Daar moest je allengs meer betalen voor een plaats". Het werk op zich heeft ze altijd leuk gevonden. Contact maken met mensen, vertellen over het werk van de afdeling, de reac ties van het publiek. „We ston den een dag op de mosselfees ten in Philippine naast een stand van de Hervormde Kerk. Die mensen vonden het zo leuk wat we deden dat er een spe ciale dienst is gehouden. De op brengst van de collecte was voor ons. Dan denken ze toch ook op andere momenten aan ons werk". Kritische geluiden dat het geld maar gedeeltelijk of soms helemaal niet op de plaats van bestemming aankomt heeft ze altijd met een gerust hart we ten te weerleggen omdat ze er van overtuigd is dat bij Terre des Hommes niets aan de strijkstok blijft hangen. „Kijk, je kunt niet zeggen dat we nooit eens belazerd zijn. Het bestaat niet dat je nooit eens bedonderd wordt. Maar ik vind het heel belangrijk dat er ter plekke altijd iemand voor ons kijkt wat er met het geld ge beurt. Ons hoofdkantoor zit in een klein onderkomen met wei nig kosten. Er blijft niets aan de strijkstok hangen". Catherine Sauvangsjo: „Ik herinner me een uitspraak van Jan de Hartog: Als ik er eentje van de dood kan redden is het zinnig". Hoe het met de afdeling ver der moet nu ze weg gaat. „Ik heb er alle vertrouwen in dat het werk gewoon verder gaat. Niemand is niet te vervangen. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Wij hebben een lekker krin getje, dat komt wel goed". Haar opvolgster, als regiovertegen woordiger voor Terre des Hommes, wordt mevrouw M. Muller. Van onze verslaggever SAS VAN GENT OEGST- GEEST - De Raad voor de Zending van de Neder landse Hervormde Kerk zendt binnenkort een Rot terdams echtpaar uit naar Ghana. De regio Zeeuwsch- Vlaanderen van de Kerk zendt het paar op 28 fe bruari officieel uit in een bijzondere kerkdienst. Het paar, A. Kraaijeveld en M. Kraaijeveld-Braafhart gaat in Ghana werken voor de Presby teriaanse Kerk van dat land. Beiden beschikken over erva ring in Nederland De heer kraaijeveld is arts en mevrouw Kraaijeveld is anesthesie-ver pleegkundige. Het afgelopen najaar volgden zijn een basis cursus ontwikkelingswerk in Oegstgeest. De heer Kraaije veld zal als algemeen arts wor den verbonden aan het kerke lijk ziekenhuis in Agogo. Me vrouw Kraaijeveld neemt het onderwijs van de kinderen ter hand. Daarnaast hoopt ze part time aan de slag te kunnen de gezondheidszorg. De kerkdienst wordt geho den in de Hervormde Kerk va Sas van Gent en geleid door! plaatselijke predikant, ds W Lodewijk, en de huidige predi kant van de Kraaijevelds. Aai vang van de dienst is om H» uur. Van onze verslaggever OOSTBURG/DEN HAA - De bewoners van de 0 merhuisjes in de wijk 1 Brabander in Cadzand, het niet gelukt hun recht halen bij de Raad van Sta» Ze hadden grote bezwaren t? gen de uitbreiding van de na« de huisjes gelegen camp® Welgelegen. Bepaald werd a de camping ondanks de bel*"' ren door kan gaan met de breiding. i de indieners van de twee Klerk aanwezig. Hij vond de hoorzitting 'rijkelijk it ik een bezwaarschrift heb u zult wel komt tijd, omtraad". Hij nam niettemin de gele oor aap", legde hij voorzitter de Feijter voor. De Klerk stelde vervolgens CHOONDIJKE - De afde- g Schoondijke van de out- en Bouwbond FNV 't vrijdagavond 26 fe- n drie jubilarissen Idigea Dat gebeurt tij- ens een vergadering, die 18.30 uur begint in Motel 'est. s te huldigen leden zijn C. irlee (50 jaar lid) en P. de jrnu en H. Dierikx (40 jaar Als gastspreker treedt die 'ond aan districtsbestuurder Lenting. Hij bespreekt •tuele zaken. Na afloop van de •rgadering volgt nog een ge- Jhg samenzijn met bingo en larts pelen. BERGEN op zoom - Mevrouw H.B. uit Ber lin op Zoom merkte donderdag enige tijd na jjet bezoek van een haar onbekende moe der en dochter, dat zij voor 85 gulden aan bankbiljetten armer was. Mevrouw B. was rond een our of elf de buitenboel het doen, toen de moeder haar om het adres van de eigenaar van de tlat vroeg. Mevrouw B. nam de wouw en haar ongeveer Jaar oude dochter mee oaar binnen. Daar ging zij met de vrouw aan tafel "fn> terwijl het meisje ion!*rond drentelde. Spe- enderwijs ging het meisje aar buiten, waarna ook e vrouw plotseling grote ^ast had om op te stap- vo teg

de Stem | 1988 | | pagina 22