Pax Christi tot 1968 Van gebed tot actie Presidentsverkiezingen VS weer in het rechte spoor Islamitische Revolutie van Iran gaat tiende jaar in School: leerhuis van menswording *vdA EN BUSH REDT POLITIEKE CARRIÈRE HISTORISCHE OVERWINNING DUKAKIS 3E STEM COM akbondsprobl akbondsprob _DESTEM_ DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 18 FEBRUAR11988 F STEM BINNENU )EN HAAG - Het PvdA-k volgende week, wanne ug zijn van de krokusv. verleg met staatssecreta IS £EÏÏÏÏ ïïi Buitenlandse Zaken) over LOGO-PROJECT ZOEKT HET NIET IN LOUTER GELOOFSOVERDRACHT Op de dag van het overlijden van Alfrink stu deerde Marcel Becker in Nijmegen af bij de vak groep Nieuwste geschiedenis van prof. Manning op de geschiedenis van Pax Christi. Zijn onderzoek 'Gebed, Studie of Actie' is de neerslag van 25 dozen Pax Christi archief, gepubliceerd materiaal en in terviews met Pax Christi bestuursleden. Becker is zelf afkomstig uit een sterk katholiek gezin, maar geen belijdend katholiek. Door Frits Kemperman PAX CHRISTI is vooral bekend als organisatie die zich inzet tegen kernwa pens, echter niet te verwar ren met het oecumenische IKV. Vroeger zag men vaak de wandeltochten door het Brabantse land: „De men sen die meeliepen ervoeren het als een grote droom", zegt Becker. De Internationale Katholieke Vredesbeweging Pax Christi is ontstaan uit een initiatief tot verzoening van het Franse en Duitse volk na de Tweede We reldoorlog. De Nederlandse af deling werd in 1948 opgericht. In de eerste tien jaar is de be weging vooral religieus ge richt. De gedachte was toen dat men via gebed tot de 'He melse Vrede' zou kunnen ko men. Vanaf 1960 verandert Pax Christi. In dat jaar laat voor- zitter Alfrink het progressieve KVP-kamerlid Schuyt binnen het bestuur toe. „Schuyt moest niets van die spirituele lijn hebben, maar was iemand die duidelijk de politieke richting op wilde". Vanaf 1960 gaat Al frink zich steeds meer met de beweging bezig houden. Hij is dan altijd op vergaderingen aanwezig, houdt er speeches, schrijft stukjes in het Pax Christi blad, allemaal dingen die hij in de jaren vijftig niet deed. In 1965 wordt hij zelfs president van de Internatio nale Pax Christi. Hierdoor kreeg de Nederlandse afdeling internationaal veel invloed. Kritiek van het Vaticaan kreeg de Internationale Pax Christi in 1966 naar aanleiding van een congres dat vooral door Nederlanders werd gedo mineerd. De paus liet weten ontevreden en teleurgesteld te zijn over het.beleid van Pax Christi. Het Vaticaan heeft Pax Christi niet altijd als dé vredesbeweging van de kerk gezien of willen zien. Om de koers van Pax Christi beter te kunnen begrij pen vertelt Becker over Al frink dat deze het (conserva tieve) bischoppelijke mande ment van 1954 mede onderte kende. Zes jaar later daarente gen accepteerde hij de pro gressieve katholiek Schuyt als vice-voorzitter. In 1963 kon zelfs het PvdA Tweede-ka merlid Ruygers, een van de mensen waartegen het mande ment was gericht, tot het be stuur toetreden. Het mag wel duidelijk wor den dat Pax Christi in de loop van de jaren zestig invloed op de politiek in Den Haag heeft uitgeoefend. Niet alleen op KVP maar ook op PvdA. Pax Christi had een brugfunctie tussen PvdA en KVP, zoals het IKV dit nu nog heeft tussen PvdA en CDA. Verder had Pax Christi een denktank-functie voor KVP parlementariërs. Een conflict met de KVP on stond in 1968 toen de beweging zich uitsprak tegen het rege ringsvoornemen de defensie uitgaven met 225 miljoen gul den te verhogen. De KVP-er Schuyt, die toch al van plan was af te treden, beleefde door dit conflict een onplezierig af scheid. Door de politieke uit spraak over de defensie-uitga- ven kreeg vooral Alfrink boze reacties van KVP-ers. Minis ter van Buitenlandse Zaken Luns en premier De Jong wil den zelfs dat Alfrink aftrad als voorzitter, maar de kardinaal koos voor Pax Christi. In de jaren zestig wordt Pax Christi een pressiegroep. Door het grote aantal mensen met veel kennis en kennissen heeft Pax Christi veel meer invloed dan op het eerste gezicht wel lijkt. Het denken over vrede en veiligheid wordt er op weten schappelijk hoog niveau beoe fend. „De basis van de bewe ging had daar toen wel moeite mee. Zij was veel minder be trokken bij de vredesproble- matiek dan nu het geval is. Pax Christi wilde deze zaken dichter bij de mensen brengen. Dit gaat nog steeds moeilijk maar het blijkt niet onmoge lijk te zijn", aldus Becker. Het onderzoek 'Gebed, Stu die of Actie' behandelt niet het verloop van de wandeltochten. Het beperkt zich tot de ideeën en verrichtingen van de be stuursleden van Pax Christi zoals kardinaal Alfrink, het KVP-kamerlid Schuyt en het PvdA-kamerlid Ruygers. Verder komt de rol van Marga Klompé aan bod. „Ze kwam niet veel in de publici teit maar speelde achter de schermen een belangrijke rol. Zo werkte ze mee aan verre weg de belangrijkste publica tie van Pax Christi 'Met Pa- cem in Terris onderweg'. Ze gaf veel adviezen aan het be stuur en speelde een bemidde lende rol. Zij heeft wezenlijke invloed uitgeoefend op de koers van Pax Christi". Becker verklaart deze ver andering door het ontstaan in de jaren zestig van nieuwe theologische inzichten van mensen als Schillebeeckx. Zij vinden dat de kerk zich met het dagelijks gebeuren moet gaan bezighouden. Alfrink stond sterk onder invloed van de theoloog Schillebeeckx en socioloog Goddijn (destijds di recteur van het instituut dat later de organisatie van het pastoraal concilie op zich zou nemen). De Vice-voorzitter van Pax Christi, Schuyt, schreef zijn speeches. In de jaren zestig vond de omwenteling van 'gebed tot actie' binnen Pax Christi plaats. Dat het zwaartepunt van Beckers onderzoek op dat decennium ligt, is niet alleen een weerspiegeling van de in teresse van de onderzoeker, maar een ook een verant woorde keuze ten aanzien van het belang van het onderwerp. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W, Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen7 Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DE KIEZERS van de Ame rikaanse staat New Hampshire hebben de na de Iowa-caucus enigszins ontspoorde voorverkiezin gen voor het president schap weer de juiste rich ting gegeven. Vice-president George Bush haalde 38 procent van de re publikeinse stemmen en heeft daarmee zijn politieke car rière en de kansen op het pre sidentschap gered. Zijn posi tie leek, na de opmars van Ro bert Dole in Iowa, volkomen ondermij nd te zij n. Michael Dukakis won, zoals verwacht, bij de democraten. De gouverneur uit Massachu setts haalde 36 procent van de stemmen en dat leverde hem een historische overwinning op. Bob Dole - de aanvankelijk als winnaar gedoodverfde re publikein - werd in de laatste uren van de eerste Ameri kaanse voorverkiezing, toch teruggedrongen door Bush. Hij moest met 28 procent van de stemmen en met een tweede plaats genoegen ne men. Het nieuwe politieke feno meen van Amerika, Pat Ro bertson, haalde slechts 10 pro cent van de stemmen. Maar hij heeft veel aanhang in het zuiden en het is niet uitgeslo ten dat hij Jack Kemp van de derde plaats gaat verdrin- gen.De positie van de republi keinse kandidaten ziet er na New Hampshire als volgt uit: George Bush' campagne heeft, na het smadelijke ver lies in Iowa, opnieuw aan kracht gewonnen en de vice- president heeft de positie van 'frontrunner' van zijn partij, zij het met moeite, weten te behouden. Bush won veel ter rein terug met agressieve tv- spots. Bovendien voegde hij enkele nieuwe thema's aan zijn programma toe. De vice- president beschikt over een aanzienlijke aanhang in het zuiden. Bovendien is zijn campagnekas zeer goed ge vuld en beschikt hij over het sterkste en meest getalen teerde team van helpers. Bob Dole blijft de belang rijkste belager van Bush. Hij maakt grote kansen in de sta ten van het Midden-Westen, maar zijn positie in het zuiden en het industriële noorden en oosten is nog steeds zeer on duidelijk, Jack Kemp handhaaft zich met moeite en zal, ondanks zijn zeer conservatieve pro gramma, in het zuiden waar schijnlijk door Robertson van de derde plaats worden ver drongen. Kemp beschikt, net als Bush, over nagenoeg onbe perkte financiële middelen. Pat Robertson haalde te weinig stemmen om de twee republikeinse leiders Bush en Dole in moeilijkheden te brengen. Maar hij is een uit gesproken goed kandidaat voor de zuidelijke staten van de zogenaamde 'Bible Belt'. Opiniepeilingen hebben aan getoond dat hij in een staat als South Carolina zelfs met grote voorsprong kan gaan winnen. Pete Du Pont is geheel kansloos geworden. Bij de democraten liggen de kaarten als volgt: Michael Dukakis is de dui delijke 'frontrunner' van zijn partij geworden. Dukakis' probleem is evenwel dat hij te progessief is voor het zuiden en het midden van de VS, of schoon hij in een staat als Te xas duidelijk aan kracht wint. Richard Gephardt gaat hoge ogen gooien in het mid den van de VS, maar maakt waarschijnlijk weinig kans in het verstedelijkte oosten en noorden. Bovendien hebben veel kiezers zijn manier van campagne-voeren als te agressief ervaren. Senator Simon zal in het zuiden waarschijnlijk van zijn derde plaats worden ver drongen. Hij is in zijn optre den te 'noordelijk' en te 'pro gressief'. Bovendien beschikt hij over te weinig geld voor het voeren van een intensieve campagne over een zeer breed front. Jesse Jackson heeft het als zwarte kandidaat niet slecht gedaan in een overwegend blanke en zeer conservatieve staat als New Hampshire. Hoewel hij in het zuiden veel stemmen zal winnen, is dat waarschijnlijk niet genoeg voor de officiële democrati sche nominatie tijdens de con ventie in Atlanta. Albert Gore, een mogelijk winnaar in het zuiden, heeft in het noorden en oosten te weinig aanhang om een echt serieuze kandidaat te zijn. Gary Hart en Bruce Babbitt zijn feitelijke uit de race ve dwenen. Volgende week word#11 Minnesota en South Da!™_ twee noordelijke staten. MaJ «inhalige Amerika richt in feite all. inn< aandacht op dinsdag 8 maan >rk. - Super Tuesday - als in j zuidelijke staten voorverkfe zingen worden gehouden. Al, gemeen wordt aangenorrt- dat zich, op basis van de sultaten op die dag, twee publikeinen en drie democrj. ten zullen moeten terugtrek, ken. onze Haagse redactie vN HAAG - Als voorzitter Visser van de Industrie- j fnV in 1984 daadwer- ïiik de Binnenlandse Vei- Zidsdienst (BVD) heeft 'geschakeld om de be- tiwbaarheid van een van in medewerkers te onder- voigeuue ween. word#11 Han is dat eebeurd yoorverkiezingengehoudenleken^n^Hg ïalige minister van jïinenlandse Zaken, Riet- D wc (B ge va Vi hi ba de he 5poe Overigens verschilt Supe- Tuesday sterk van de voor. verkiezingen zoals die in zeer kleine staat als Hampshire worden gehouden De kandidaten moeten in ht| zuiden miljoenen kiezers in ij staten tegelijk kunnen bere ken. Een persoonlijke benadi genoeg uitgesloten. Dukakis winst verwacht Bush terug in de race Door Alex Efty (AP) HET BEWIND van de mullahs regeert negen jaar na de islamitische revolu tie in Iran met onvermin derde godsvrucht, maar achter de schermen wor den posities ingenomen en coalities gesloten in af wachting van de schijn baar onvermijdelijke machtsstrijd na de dood van de 87-jarige geeste lijke leidsman ayatollah Ruhollah Khomeini. De onafwendbare dood van de hoogbejaarde ayatollah zal de revolutie sterk op de proef stellen in een tijd van grote economische moeilijkheden, een nog immer voortslepende oorlog en toenemende inter nationale isolatie. De gezondheidstoestand van de ayatollah laat te wen sen over, maar zijn woord is nog altijd wét. Recent maakte Khomeini met een theocrati sche Koran-exegese de weg vrij voor economische en so ciale hervormingen in het land, die lang waren tegenge houden door conservatieve geestelijken. Hij blijft het symbool van de islamitische revolutie te gen het gezag van sjah Mo hammad Reza Pahlavi. Het was die revolutie die Kho meini na 15 jaar ballingschap de mogelijkheid bood op 1 fe bruari 1979 als triomfator naar zijn vaderland terug te keren. Het is de bijna Messiaanse en onaantastbare positie van Khomeini die de revolutie bij elkaar heeft gehouden, on danks de slepende oorlog te gen Iraq en de andere proble men van het land. De politieke stoelendans is recent sterk in tempo ver sneld als gevolg van de ko mende verkiezingen op 8 april voor de 270 zetels in de Majlis, het parlement van Iran. De revolutionaire elite is verdeeld over twee fronten: die van de puristen, geleid door premier Hussayn Musa- vi, en die van de pragmatici, geleid door parlementsvoor zitter Hashemi Rafsanjani. Maar het voortbestaan van het bewind lijkt niet te wor den bedreigd, ondanks de in terne rivaliteit en wijd ver breid binnenlands gemor. Vooraanstaande revolutio naire leiders bevestigen dat er onvrede bestaat onder het volk, maar zij benadrukken dat dat veroorzaakt wordt Khomeini door de oorlog en niet door de revolutie. Iraq probeerde in september 1980 van de revolu tionaire chaos in Iran gebruik te maken door, na een serie grensincidenten, een invasie uit te voeren. Die invasie is intussen vastgelopen in de bloedigste loopgravenoorlog sinds de Eerste Wereldoorlog. De revolutionaire leiders zeggen ook dat er, ondanks de oorlog, meer openbare projec ten zijn uitgevoerd onder de islamitische regering dan on der de sjah en dat er ook meer is gedaan om het lot te verbe teren van de 'Mostathafien', de straatarme massa van slopbewoners die de legioenen van Khomeini vormden tij dens de revolutie. De winkels in Teheran zijn goed voorzien, maar de prij zen zijn schrikbarend hoog, en duizenden mensen zoeken da gelijks naar koopjes. Voor de gecontroleerde winkels, waar gerantsoeneerde goederen te gen vastgestelde prijzen wor den verkocht, staan lange rijen wachtenden. Op de zwarte markt, de 'vrije markt' zoals ze in Tehe ran zeggen, is alles te koop, maar tegen tienmaal de offi ciële prijs. Het wantrouwen tegen bui tenlanders is nog altijd groot en de Verenigde Staten, de steun en toeverlaat van de Sjah en zijn gevreesde ge heime dienst, heten nog altijd 'de Grote Satan'. Het verzet tegen Khomeini is nauwelijks zichtbaar. De Khomeini-jeugd, de Revolu tionaire Garde, controleert -elk dorp en elke wiik. Maar het islamitisch puri tanisme uit de eerste jaren van de revolutie, lijkt iets verzacht te zijn. Veel vrouwen dragen nog steeds de chador, het zwarte kleed dat hen van kruin tot voeten bedekt. Op het belangrijkste busstation van Teheran hangt een bord met de tekst: 'Vrouwen die niet islamitisch gekleed zijn, worden niet toegelaten.' Maar er lopen ook weer vrouwen met gewone hoofd doeken op straat en steeds va ker wordt in het openbaar make up gedragen. Dergelijke uitingen van 'westerse deca dentie' waren nog maar een paar jaar geleden aanleiding tot arrestatie en vernedering door de Gashte Zahrah, de re ligieuze burgerwacht die, in burgerauto's, patrouilleert en moreel verval bestrijdt. De patrouilles van de Gashte Zahrah zijn niet verdwenen, maar hun fanatisme lijkt iets te zijn gesleten. Ook het bekrachtigen van het verbod op alcoholhou dende drank lijkt te zijn ver minderd. Op de vrije markt is volop whisky, wodka en an dere sterke drank te koop. De Iraanse filmindustrie produceert heldhaftige rol prenten voor een patriottisch publiek, maar in de bioscopen draaien ook speelfilms uit de Sovjetunie en Japan. De twee televisienetten worden over heerst door religieuze en tieke discussieprogramma's, oorlogsbeelden en documen taires over de Iraanse over winningen. Het veiligheidsapparaat vn de staat is actief op alle ni veaus, inclusief de dorpen Steden, kantoren, scholen en bedrijven worden bestuurd door islamitische raden. Naar schatting twee mil joen Iraniers, onder wie veel vertegenwoordigers van de middenklasse, hebben geko zen voor een onzeker bestaan als vluchteling, liever dan zich te schikken naar wat in het land door moet gaan voor islamitisch recht of dan hun zonen de oorlog in te laten sturen. De Golfoorlog, waarbij in ternationaal vooral de aan dacht gaat naar de westerse interventie in de Golf en de tankeroorlog, heeft intussen naar schatting 600.000 Iraniers het leven gekost en er zouden zeker 750.000 gewonden zijn gevallen. De haat van de Iraanse massa's tegen Irakezen en an dere Arabieren is er niet min der om geworden en aan pa triottisme heerst in Iran be slist geen gebrek. b< je si Door Jan Bouwmans HET Christelijk Pedago gisch Studiecentrum (CPS) is niet weinig trots op zijn Logo-project1. Tien jaar lang is aan dit nieuwe leerplan voor godsdienst onderwijs gewerkt, in sa menwerking met het Insti tuut voor Leerplanontwik keling in Enschede. Niet van achter een bureau, maar door de zaken stukje bij beetje in de praktijk uit te proberen. Vijftig protestants- christelijke scholen van voortgezet onderwijs zijn proefkonijn geweest. Zo is het leerplan in de praktijk ge groeid. Het nieuwe leerplan wordt in drie leerboeken uit gegeven onder de titel 'Le vende godsdienst'. Het eerste deel werd in ja nuari van dit jaar op een lan delijke manifestatie in Zwolle aan het protestants-christe lijke onderwijs gepresenteerd. En de belangstelling was groot. Voor de kloof tussen jeugd en kerk wordt niet zelden het onderwijs verantwoordelijk gesteld. „Op school doen ze er niks meer aan", is het geijkte verwijt. Waarmee tegelijk ge zegd wil zijn dat het dus ook geen wonder is dat jongeren van kerk en geloof vervreemd zijn. In Zwolle werd de vraag aan de orde gesteld of althans in het protestants-christelijke onderwijs de afgelopen tien jaar sprake is geweest van een duidelijke ontwikkeling in het godsdienstonderwijs. Een opgetogen beeld gaf drs. J. Bade, oud-CPS-medewer- ker, niet. Van een algemeen aanvaarde en zichtbare ver nieuwing is geen sprake ge weest. „Daarvoor", aldus Ba- de, „is het vak nog te geïso leerd in de schoolis het ook nog te zeer het vak onder de streep. Als er één vak de laatste decennia stelselmatig in het verdomhoekje is ge drukt, dan is het wel dat van het godsdienstonderwijs." Wel is de afgelopen tien jaar een diepgaande bezin ning op gang gekomen over de rol van het onderwijs in de kloof tussen kerk en jeugd. Een van de vruchten ervan is dat vrij algemeen de drin gende noodzaak is geconsta teerd van een bezinning op een nieuwe taakverdeling tussen kerk, gezin en school inzake godsdienstige opvoe ding. Een tweede resultaat is geweest dat een gesprek op gang is gekomen over de pe dagogische en theologische grondslagen van de godsdien stige opvoeding. Twee opvattingen zijn ge groeid die elkaar vrijwel uit sluiten. De ene is dat gods dienstonderwijs moet gaan over godsdienstige verschijn selen; ook, maar niet alleen van de christelijke godsdienst. De eigen identeit mag niet centraal gesteld worden, want dat is indoctrinatie. Het doel van godsdienstonderwijs moet zijn de leerlingen inzicht te laten krijgen in zichzelf, in hun eigen achtergrond en in die van anderen. Men spreekt van het verhelderingsmodel. Daar tegenover staat het ge loofsoverdrachtmodel: gods dienstonderwijs op school heeft geloofsoverdracht tot inzet en doel of het is geen godsdiens tonderwij s. De modellen zijn bekend van de Nijmeegse pastoraal- theoloog H. van de Ven. Delen de opstellers van het Logo leerplan ook diens kritiek? Ja. „Geloofsoverdracht als doel stelling van de godsdienstige opvoeding betekent verabso lutering van de leraar en zijn/haar geloofsovertuiging. Objectief en zakelijk gods dienstonderwijs (het vak 'geestelijke stromingen') ver absoluteert de lesstof. In beide gevallen wordt de leerling vergeten." Het Logo-leerplan neemt de vragen en ervaringen van de leerling tot pedagogisch uitgangspunt. Maar kindge richt en ervaringsgericht godsdienstonderwijs mag niet blijven steken in de eigen er varingen van de leerlingen, want dan blijft godsdienst be perkt tot bezinning op het eigen bestaan. Dat is onvol doende. De bestaansvragen verbinden met theologische grondmotieven: dat maakt godsdienstige opvoeding mo gelijk. Is dit nu hetzelfde als wat prof. Van de Ven aanduidde met zijn 'religieus communi catiemodel'? Het lijkt er in elk geval ontzettend veel op. Trouwens, ook een nieuw bij- belkatecheseproject voor 9 tot 12-jarigen van het katholieke Hoger Katechetisch Instituut heeft het over het samenbren gen van twee stromen: de er varingen en belevingen van de kinderen en de ervaringen die spreken uit de bijbelver halen. Bij al hun vragen de jonge ren ook weer duidelijk de spiegel voorhouden van de christelijke geloofstraditie: er lijkt onvereenstemming te groeien dat de overbrugging van de kloof tussen jeugd en geloof/kerk in die richting ge vonden kan worden. Dr. C. Wigmans, directeur van de Nederlandse Zondagsschool Vereniging, betoogde in Zwolle tegen deze achter grond in de jaren negentig twee hoofdstromingen tot stand te zien komen. Aan de ene kant scholen die functio neren als instituten waar jonge mensen de vereiste kwalificaties kunnen halen voor de arbeidsmarkt. Deze scholen zullen in hun vormingsaanbod dan ook nog wel een onderdeel hebben waarin men kennis van en in zicht in het verschijnsel gods dienst en de mogelijke func ties ervan voor individu en samenleving kan verkrijgen Maar deze scholen zullen aan het vak godsdienst exact de zelfde eisen stellen als aan alle andere vakken, derhalve geen extra belasting van torale of pedagogische en elke suggestie van beïn vloeding vanuit een of andere geloofsovertuiging of levens beschouwing strikt vermij den. Aan de andere kant scholen die onderwijs en opvoeding niet scheiden. Die scholen zul len geloofsopvoeding niet lan ger beschouwen als iets dat beperkt is tot één vakgebied Die scholen zullen namelijk beseffen dat scholen mensen maken en dat kennisover dracht ondenkbaar is zonder dat kinderen en jongeren daarmee een nieuwe oriënta tie krijgen op de wereld om zich heen en op zichzelf. Het pedagogische concept van deze scholen is: school is leer huis van menswording. He' vak godsdienst staat daar niet apart. Dat pakt voor alle vak ken fundamenteel anders uit dan het concept: klaarstomen voor de arbeidsmarkt. Dit is het derde deel uit een vierdelige serie over 'Jon geren, Geloof en Kerk Morgen het slot: 'Geloven is niet over te dragen'. t aanleiding voor dat overleg z nthullingen van het weekblac J van een ambtenaar van B ok de uitlatingen van de Cent .edienst (CRI) over de frau< ieuwe paspoort, eze dienst, die bij het onder- iek naar de fraudebestendig- ■id is gepasseeerd, twijfelt erk aan de gunstige onder- leksrapporten uit Amerika, ck de WD-er Wiebenga ver- ngt van de staatssecretaris en uitleg. Volgens Nieuw Revue van eze week zou het hoofd van de aspoort-afdeling drs. Pieter iterlinden van Buitenlandse aken al in een vroeg stadium inisteriële geheimen hebben ten uitlekken aan de firma EP waardoor de Staatsdruk- >rij en de firma Enschede de ïerte misliepen. Als beloning xjr de uiteindelijke opdracht de ambtenaar niet alleen in pennenset van 1200 heb- >n gekregen, maar ook een ito en zelfs een creditcard van EP hebben ontvangen. Op die aart zou Uiterlinden uitgaven unnen doen tot een bedrag an 50.000 gulden. Buitenlandse Zaken ontkent ter, dat Uiterlinden een cre- tcard van KEP heeft. Uiter- iden heeft volgens de woord- lerder een persoonlijke kaart, ok heeft Uiterlinden geen ito gekregen van KEP, maar aakt hij gebruik van een enstauto van KEP. De uitga- in van Uiterlinden worden bij uitenlandse Zaken gedecla- erd en vervolgens in reke- ng gebracht bij KEP. Deze iak en de vernoemde auto aken deel uit van het con- RME VAKBONDEN! In een perioc ch ernstig bezinnen over hun eige an de lopende band met interne pre Allereerst was er het vroegtijdig ondsbestuursleden Schermer en inflict met hun voorzitter Dick Vi: ok Visser als slachtoffer van de int pteerd. De voorzitter van de Indust irtrouwen van een kleine meerdei oot - werd ervan beschuldigd dal eidsdienst zou hebben ingeschak an zijn medewerkers te onderzoek ire is nog gaande, maar Visser h( nd mei af te treden. 3ver zijn opvolging is nu ai comr fels over de kwaliteiten van de 'eg. De grootste klap kregen de vakbo oorzitter Hans Pont aankondigde nisterie van Binnenlandse Zaken I ikbondskringen varieerden van v« oede. Ambtenarenbond-voorzitter in de 'loopjongensrol' die Pont vo ■nlandse Zaken zou moeten gaan Hoewel de teleurstelling over d« mt - tenslotte zetelt hij straks in and - best begrijpelijk is, kan in eld dat de vakbonden lichtelijk ove et is niemand verboden - ook eer n op privé-gronden een besluit te Ikomt. at een beetje goede wil kan de tra tter bepaald geen onvergetelijke i isitief worden beoordeeld. Het is t 'n Dijk een strak en rechtlijnig on er steeds in geslaagd om zijn te ["vakbonden in recordtijd tegen el|icht slaagt Pont er in om een c aat te creëren. "Vat al die affaires op rij wel duide istuurlijke top van de vakbonden 's. Het is immers onmogelijk oi iMen, wanneer zich in eigen huis ïordoen en wanneer geen ensgezi 3n koers. Jan Stekelenburg - de naar al wzitter van de vakcentrale FNV langstelling voor het vakbondswe et overmatig groot. Het ledenver °P9ezet, maar groei zit er ook nie fesse is het moeilijk om je boodscl Het lijkt erop of de vakbonden de pche ontwikkelingen niet hebben -e|9 slechts: er is sprake van ee meer bedrijven denken sei |Kt)onden hebben in Europees ver horen. "Vanneer de vakbonden niet gauv Jon, dreigen ze de boot te missi net spel der vrije economische kr 9 9eleide vakbond een onmisbaar

de Stem | 1988 | | pagina 2