yranitzy: schade voor oostenrijk steeds groter Waldheim verliest meerderheid Verhouding Israël-Vaticaan blijft gespannen andelÏ ,ev< Nieuw Zuidafrikaans Klaar voor vernietiging Overleg zit vast in kwestie-Afghanistan offensief in Angola Nazi-documenten grif verhandeld MB R I EJE UI ranse krajS FINANCIEN 1 DE STEM BUITENLAND WOENSDAG 17 FEBRUAR11988 WENEN (DPA/AFP/ RTR) - Indien aan staande zondag in Oos tenrijk presidentsver kiezingen zouden wor den worden, zou het huidige, vanwege zijn oorlogsverleden ernstig in opspraak geraakte staatshoofd Kurt Waldheim niet kunnen rekenen op een meer derheid. Bizarre zelfmoord voor huis Thatcher MINISTER-PRESIDENT SHAMIR, OP BEZOEK IN ITALIË, MIJDT PAUS Moordenaars Tiffany's ,ESTEM ÏÏNANC VMSTERDAM - Op de sterdamse effecten- I eurs was het Nij- I neegse uitgeverscon- I ern Audet gisteren het I Ünderwerp van een le vendige speculatieve handel. N I EUWSOVERZI CHT Arafat dreigt met wraak voor bomaanslag Koers 'Generale'-aandelen weer hoger YS: drie oorlogsschepen terug uit Golf Japan omzeilt verbod op walvisvangst iMSTERDAM udet uiteindelijk onveranderd, loge omzet in rans Maas T21 I: I Dat blijkt uit een opinie peiling, die vandaag/ woensdag in het gezagheb bende Oostenrijkse dag blad Die Presse verschijnt. De Oostenrijkse bondskanselier Franz Franitzky (rechts) in gepeins verzonken. - foto anp De peiling is maandag direct na de televisietoespraak van Waldheim gehouden waarin hij de Oostenrijkse bevolking te kennen gaf „niet voor laster te zullen wijken". Uit het on derzoek blijkt dat 45 procent van de ongeveer 440 onder vraagden zondag niet op Wald heim zou stemmen. Daarente gen zou 34 procent opnieuw aan de huidige president zijn voor keur geven. Waldheim heeft dinsdag te kennen gegeven dat hij het Westduitse weekblad Der Spie gel een proces wegens smaad zal aandoen. Der Spiegel publi ceerde onlangs een telegram, waaruit betrokkenheid van Waldheim bij oorlogsmisdaden zou blijken. Volgens Joegosla vische autoriteiten is het docu ment een vervalsing. Het West duitse weekblad heeft in zijn editie van deze week gezegd te betreuren dat het telegram niet met de „noodzakelijke objecti viteit" is gepubliceerd. De Oostenrijkse bondskan selier Franz Vranitzky liet er gisteren geen twijfel over be staan dat Waldheim niets an ders te doen staat dan af te tre den. Hij weigerde echter in di recte bewoordingen diens af treden te eisen. Vranitzky her haalde zijn zondag gedane dreigement zijn ambt neer te leggen indien „de zaak-Wald heim blijft aanhouden", maar een termijn stelde hij daarvoor niet. Hij eiste wel duidelijkheid voor de Anschlussherdenking van 11 maart aanstaande wat gezien kan worden als een ter mijn. De bondskanselier nam scherp stelling tegen de tv-rede die Waldheim maandag hield en waarin hij zijn onschuld op nieuw benadrukte. „Een rede van de bondspresident is niet genoeg", aldus Vranitzky, „en zeker deze rede niet". Vranitzky wees op de schade die de zaak-Waldheim Oosten rijk toebrengt. „Amerikaanse reisbureau's kiezen inmiddels voor Budapest en niet voor We nen". „Er is ook een negatieve werking op mogelijke toenade ringsonderhandelingen met de EG. De bezoeken van rege ringsleiders aan Oostenrijk zijn niet meer in statistieken te vangen. Vorig jaar mochten we er slechts twee ontvangen". Tot een breuk in de coalitie van conservatieven en socialis ten zal het volgens Vranitzky niet komen. „De regering in haar huidige samenstelling is vastbesloten haar taak voort te zetten ondanks de discussie rond de persoon van het staats hoofd". De positie van Vra nitzky wordt echter wel steeds moeilijker. LUANDA (AFP) - Het Zuidafrikaanse leger is in het zuidoosten van Angola een nieuw offensief begonnen te gen het Angolese regeringsleger. Sinds zondag vinden er in de provincie Cuando-Cubango „hevige gevechten" plaats. Dit heeft het ministerie van defensie in Luanda dinsdag bekendgemaakt. De aanval werd voorafgegaan door zware luchtaanvallen door Zuidafrikaanse gevechts vliegtuigen op stellingen van het regeringsleger. „Beide partijen leden aan zienlijke verliezen", zo meldde het Angolese persbureau An- gop. Het zwaartepunt van de strijd ligt 20 kilometer ten oos ten van de militaire basis bij Cuito-Cuanavale. Het Zuid afrikaanse leger is de afgelo pen dagen versterkt met een met artillerie uitgerust patser- bataljon tot een totaal 7.000 man, aldus het ministerie. In Johannesburg is dinsdag toegegeven dat Zuidafrikaanse LONDEN - Op 200 meter afstand van de ambtswo ning van premier Thatcher, Downing Street 10, is van morgen in alle vroegte een personenauto met inzit tende totaal uitgebrand. Aan de hand van de nummer plaat van de uitgebrande Vauxhall Viva wist de politie te achterhalen dat het voertuig afkomstig was uit Notting hamshire. Maar toen zij ging aankloppen op het adres bleek niemand aanwezig. Politieartsen verrichtten sectie op het verkoolde lijk. Het incident was vermoedelijk een protest tegen het zware pro bleem van de werkloosheid. De man die zichzelf en zijn wagen in brand had gestoken, zat al een hele tijd zonder werk. Hoewel in Groot-Brittannië het 8-jarig beleid van de con servatieve premier Thatcher voor velen van haar landgeno ten toenemende welvaart heeft veroorzaakt, blijft het een feit dat in Groot-Brittannië nog steeds zo'n 3,5 miljoen mannen en vrouwen werkloos zijn. Aanvankelijk verkeerde de ministeriële buurt Whitehall en Downing Street in grote staat van alarm. troepen nog steeds strijd leve ren in Angola. Opperbevelheb ber generaal Jannie Gelden- huys zei dat het afgelopen weekeinde vier Zuidafrikaanse militairen om het leven waren gekomen. Het aantal Zuidafri kaanse doden sinds het begin van het offensief kwam daar mee op minstens dertig. Volgens Geldenhuys, die eind vorig jaar aankondigde dat Pretoria zijn troepen uit Angola zou terugtrekken, ver loopt de terugtocht langzamer dan verwacht omdat „eerder bereikte operationele voorde len in de campagne ter onder steuning van Unita niet zo maar konden worden opgege ven om dit proces te bespoedi gen", Het Zuidafrikaanse leger trok vorig jaar Angola in om de pro-Westerse verzetsbeweging Unita te helpen een Angolees- Cubaans offensief tegen te houden. De Zuidafrikaanse slachtof fers vielen toen het voertuig waarin zij reden geraakt werd door een voltreffer door Ango lees geschut, aldus Geldenhuys. Hij voegde daar aan toe dat Unita zeer succesvol was en „dat het regeringsleger (FA- PLA) bezig is aan een wanor delijke terugtocht". ISLAMABAD/MOSKOU (RTR) - Het ontwerp-akkoord voor de kwestie-Afghanistan, waarover Afghanistan en Pakistan zich begin maart in Genève nader zullen bui gen, is „incompleet". Een dergelijk ontwerp, waarbij de positie van de huidige communistische regering in Kabul niet ter discussie staat, zal geen daadwerkelijke oplos sing brengen, zo heeft de Pakistaanse regering dinsdag verklaard. Op de legerbasis Maren in het noorden van de DDR wordt de laatste hand gelegd aan het verwijderen van Russische SS-12 raketten voor de middellange afstand. De raketten zullen in de Sovjet-Unie worden vernietigd krachtens het INF-akkoord dat in december jongstleden werd getekend door president Reagan en secretaris-generaal Gorbatsjov. Islamabad wil dat eerst duide lijkheid komt over de vorming van een overgangsregering - die de plaats moet innemen van de Volksdemocratische Partij van Afghanistan (PDPA) - al vorens een akkoord kan wor den ondertekend dat onder meer voorziet in een tijd schema voor de verwijdering van de naar schatting 115.000 Sovjetrussische militairen uit Afghanistan. Sovjetwoordvoerder Gen nadi Gerasimov noemde dins dag deze Pakistaanse eis „sa botage". Volgens hem onder neemt Islamabad een „koppige poging" om de ondertekening van het Genève-akkoord te voorkomen. Volgens de Pakistaanse re gering houdt het ontwerp-ak koord slechts rekening met de „buitenlandse aspecten" van het probleem, terwijl een „authentieke oplossing" ook de „binnenlandse aspecten" in het oog moet houden. De Sovjet russische onderminister van buitenlandse zaken Joeli Vo- rontsov, die vorige week in Pa kistan besprekingen heeft ge voerd, maakte duidelijk dat Moskou vóór de ondertekening van een akkoord in Genève niet over een toekomstige regering in Kabul wenst te spreken. Volgens waarnemers vreest Pakistan dat zonder duidelijke afspraken over een overgangs regering de terugtrekking van de Sovjetmilitairen in korte tijd zal leiden tot hevige strijd binnen de verschillende facties van het islamitische Afghaanse verzet. Als gevolg daarvan zul len de ongeveer drie miljoen Afghaanse vluchtelingen die in Pakistan verblijven er voor kiezen in him huidige gastland te blijven. Het vluchtelingen probleem baart de regering in Islamabad steeds grotere zor gen. Een woordvoerder van de Pakistaanse regering zei dins dag dat Islamabad niet instemt met het voorstel van Sovjetlei der Michail Gorbatsjov, die zijn militairen binnen tien maanden na ondertekening van een akkoord wil terugtrek ken. Volgens de woordvoerder zijn acht maanden „lang ge noeg". Hij voegde daaraan toe dat Moskou na de verwijdering van zijn troepen alle militaire hulp aan Kabul dient stop te zetten. KOBLENZ (AP) - Een ge deelte van de Nazi-docu menten die zijn verdwe nen uit het Amerikaanse Berlin Document Center in Westberlijn zijn de af gelopen jaren vaak aange boden in catalogi voor ver zamelaars. Dit is dinsdag gezegd door Hans Booms, de directeur van het fede rale archief in Koblenz. Volgens Booms stonden de documenten in catalogi van antiquariaten, en hebben his torici gezegd dat ze ze voor heen in het archief hebben aangetroffen. Zo heeft een medewerker van het archief de hand weten te leggen op een kopie van de catalogus van een Engels antiquariaat, waarin een lijst orginelen is opgenomen van voordrachten van SS-officieren voor een ridderkruis. Volgens Booms kunnen deze papieren alleen afkom stig zijn uit de persoonsregis ters die het Amerikaanse ar chief zijn opgeslagen. Booms zegt dat hij sinds 1982 ver scheidene aanwijzingen heeft gehad dat er documenten uit het archief circuleren in de antiquariatenmarkt. Het openbaar ministerie van Berlijn verdenkt de plaatsvervangend directeur van het Document Center er van dat hij ettelijke tiendui zenden Nazi-documenten heeft gestolen en heeft ver kocht aan antiquaren en han delaren in militaria in een aantal deelstaten van de Bondsrepubliek. Een woord voerder van het openbaar mi nisterie, Volker Khane, heeft dit maandag bekend ge maakt. Voor de documenten werden bedragen betaald van 200 tot 500 mark, met als uit schieters bedragen tot 5.000 mark. Volgens Booms gaat het bij de voordracht voor de ridder kruizen overigens niet om bijzonder vooraanstaande of ficieren. Hij zei maandag dat een medewerker van het ar chief nog in december de zaak opnieuw bij de Amerikanen heeft aangekaart, maar geen nieuwe inlichtingen heeft ge kregen. In 1982 kreeg het archief van Booms al de eerste aan wijzingen dat er documenten uit het Document Center te koop waren. Steeds als een medewerker van het archief zich met een lid van het open baar ministerie naar de be wuste winkel spoedde bleek het stuk al te zijn verdwenen. Booms heeft niettemin het ministerie van binnenlandse zaken verzocht een onderzoek in te stellen. Van 1983 tot 1986 heeft het ministerie ook in derdaad onderzoek gedaan, maar dit is daarna stilgezet. Pas afgelopen zomer, nadat opnieuw een anonieme tip was ontvangen, heeft het mi nisterie zich weer op de zaak gestort, en daarbij zijn tot nu toe 1.500 documenten weer achterhaald. Kahne noch Booms willen de namen van de handelaren die als tipge ver hebben gewerkt of die worden verdacht van heling van de documenten onthul len; men wil niet meer losla ten dan dat het gaat om Westduitsers uit verschil lende deelstaten. Het archief heeft ook de di recteur van het Document Center, Daniel Simon, van de affaire en de verdenkingen op de hoogte gebracht. Booms zei dat Simon de Westduitsers vriendelijk heeft bedankt en in een brief heeft laten weten dat hij na een eigen onder zoek te hebben ingesteld geen nieuwe feiten heeft kunnen vinden. Simon heeft van de West duitsers een aantal namen van tipgevers gekregen, en nagekeken of die gebruik hebben gemaakt van het Do cument Center. Van onze correspondent Gerard Kessels ROME - De Israëlische mi- nister-president Yitzhak Shamir, op bezoek in Italië, gaat niet naar het Vaticaan. Uit het weglaten van wat voor andere regeringslei ders een vast programma punt is bij een bezoek aan Rome, blijkt hoe slecht de verhouding tussen de Hei lige Stoel en Israël op dit moment is. Dat Shamir het Vaticaan ver mijdt is een doelbewuste keuze geweest. De paus ontvangt im mers iedere regeringsleider die hem wil spreken. Dat ijzeren principe bracht hem vorig jaar nog in problemen toen de we gens zijn oorlogsverleden in opspraak geraakte Oosten rijkse president Kurt Wald heim, zijn komst aankondigde. De paus kon niet weigeren. Maanden later liet hij tegen over Oostenrijkse diplomaten bij de Heilige Stoel nog duide lijk merken dat hij het zeer be treurde dat Waldheim hem in een dergelijke onmogenlijke positie gebracht had. Shamir blijft echter niet weg omdat Waldheim in het Vati caan was. Tussen de Heilige Stoel en Israël bestaat een oud strijdpunt. Rome weigert de staat Israël te erkennen. De of ficiële verklaring daarvoor is dat de grenzen van de staat Is raël niet algemeen erkend zijn. Een erkenning door het Vati caan zou neerkomen op een standpuntbepaling. Eenvoudiger gezegd: door Is raël te erkennen zou het Vati caan partij kiezen tegen de Pa lestij nen. Het Vaticaan wordt niet moe om uit te leggen dat zodra er een internationale vredesregeling voor het Mid den-Oosten getroffen is die ook de Palestijnen tevreden stelt, Rome de staat Israël meteen erkent. „Wij zijn er ten diepste van overtuigd", zo zei de paus vorige maand tegen de buiten landse pers, „dat het joodse volk recht heeft op een eigen staat. Maar dat recht geldt ook voor andere volken, zoals het Palestijnse". Grote moeite heeft Israël ook met het standpunt van het Va ticaan ten opzichte van Jeruza lem. Niet alleen voor de joden, maar ook voor christenen als islamieten is Jeruzalem een heilige stad. Het Vaticaan pleit daarom voor een „speciaal in ternationaal gegarandeerd sta tuut" voor de stad. Dat Israël, beducht om zij n macht over Je ruzalem te verliezen, daar fel op tegen is spreekt vanzelf. De betrekkingen zijn er de laatste weken niet beter op ge worden. Johannes Paulus de Tweede heeft onmiskenbaar partij gekozen voor de opstan dige Palestijnen in de bezette gebieden. Na de incidenten in de El-Aksa moskee in Jerusa lem zei Johannes Paulus: „Men schiet niet op mensen die bid den." Tegenover de buiten landse pers werd dat nog eens herhaald. „Een aanval op men sen in gebed kan op geen en kele wijze geaccepteerd wor den." Die uitspraken hebben de Israëlische bevolking onaange naam getroffen. Volgens Israël is er immers in de moskee niet geschoten. Evenmin werd er gebeden. Volgens de officiële lezing werd er ingegrepen om dat de islamieten bezig zouden zijn geweest met het lynchen van een soldaat van de Israëli sche grenspolitie. De conflictstof tussen de Hei lige Stoel en Israël is vooral van politieke aard. De reli gieuze weerstanden van het Vaticaan tegen de joden zijn anno 1988 grotendeels verdwe nen. In het verleden lagen op dit terrein de grootste proble men omdat de joden toch altijd een beetje gezien werden als de moordenaars van Christus. Vooral Johannes Paulus de Tweede heeft veel werk ge maakt van de religieuze dia loog met het jodendom. Hij was het die in 1986 als eerste paus voet zette in een synagoge. Het was een synagoge in Rome en in afstand was het een van de kortste reizen die de paus ooit gemaakt heeft. Maar in het overbruggen van een religieus- theologische kloof was het de langste reis uit zijn pontificaat. Het rijkste van New York be vindt zich ergens ter hoogte van de 57e Straat van Manhattan. Men ziet het niet alleen aan de winkels, maar men ziet het ook aan de men sen. Het is daar een parade van bontjassen en leder. Men ziet er personen die uit advertenties zijn weggelopen of vergeten zijn zich na een modeshow om te kleden. Limousines rijden er af en aan. Op een straathoek ügt een wereldberoemde winkel die de naam Tiffany's draagt. Daar kan men op het stuk van siera den, horloges, tafelbestek, goud, zilver en diamanten veel meer en voor veel meer geld kopen dan de menselijke fantasie voor mogelijk houdt. Dames in fraaie japonnen en heren in uitgelezen pakken bedienen er een veelei send, grillig en vooral steenrijk publiek. Geld speelt er geen rol, ofschoon men bij het betreden van Tiffany's altijd moet zorgen onbeperkte hoeveelheden geld op zak te hebben. Omdat mijn horloge tot stil stand was gekomen, achtte ik Tiffany's het juiste bedrijf om mij van een nieuw batterijtje te voorzien. Dus klampte ik een uiterst beschaafd ogende heer aan die, met een roos in het knoopsgat van een onbetaalbaar colbert, achter een met de duurst denkbare uurwerken ge vulde toonbank stond en zich kennelijk verveelde. De man zei hij dat ik niet bij hem, maar op de Mezzanine Floor moest zijn, waar immers de service-afdeling was gevestigd. Dus nam ik de lift, dat wil zeggen, ik vervoegde mij bij een geüniformeerd persoon die, on danks het feit dat hij de vijftig ruimschoots was gepasseerd, nog steeds als liftboy werkzaam was. Hij deed wat ik zonder moeite zelf had kunnen toen: het knopje 'Mezzanine' en - toen we daar aankwamen - het knopje voor het openen van de deur indrukken. Nu betrad ik een soort hal. Achter een noten houten balie zat een dame die mij beleefd vroeg wat ik wenste. Ik wenste een nieuw batterijtje voor mijn horloge. Mijn naam werd ingevoerd in een computer en ik werd verzocht op een van de pluche stoelen plaats te ne men. Er zaten nog meer mensen die - naar hun gelaatsuitdruk kingen te oordelen - allemaal met lege batterijen kampten. Toen werd mijn naam afge roepen. Ik begaf mij naar een lo ket waar een knipperlampje op een gouden voetje brandde. Daar bevond zich reeds een heer die eruit zag alsof hij op weg was naar een van de duurste re cepties van de stad. Ik vroeg hem mijn horloge van een nieuw batterijtje te voorzien. De man haalde een leesbril tevoorschijn, keek enige ogenblikken naar de achterkant van het uurwerk en vroeg mij vervolgens hem te ex cuseren, want hij moest mij; tot zijn spijt mededelen dal mij helaas niet kon helpen, i dat hij, andermaal tot zijn t moest konstateren dat mijn I loge niet bij Tiffany's wasi kocht, ofschoon zijn bedrijf v het onderhavige merk voeti] Door Jo Wijnen Welaan, slechts aan person die houders waren van uurwt] ken die bij Tiffany's waren i kocht, mocht de al zovele ja tot ver over de grenzen beku staande Tiffany-service words verleend. Hij hoopte dat ik grip zou kunnen opt voor de wat vervelende waarin hij zich helaas bêvondl Daarenboven zei hij dat het he:| een genoegen was geweest mijt hebben ontmoet en dat hel# slechts de strenge regels van ij zaak hem beletten mij overeen.] komstig de hoge standaards v#| Tiffany van dienst te zijn. Ik knikte gelaten. De man maakte na zijn spraak een üchte buigm.l groette mij vervolgens en va fan onze verslaggever De koers steeg onmiddel lijk na de opening tien gul- hen naar 300 en bereikte Een hoogtepunt op 308. de middag zakte de vraag Ereg met als gevolg dat de koers terugviel naar ƒ294, dat is ƒ4 fan onze correspondent obvanHuët dween door een mahonie-hotj ten zwaaideur. Ook de dame achter de bi groette mij. Dat deed ook Jtl man van de lift die het 'Begane Grond' indrukte veilig naar beneden bracht, wal hij de deur opende en r maal minzaam groette. Enigszins uit mijn evenmet:] verliet ik Tiffany's. Merkwaai- gerwijs kwam het niet meer mij op nog verder naar een b terijtje om te zien. Dat heb i pas na mijn thuiskomst in Washington gedaan in de ijat winkel een paar straten verder op. Daar slaagde ik moeiteloos, zonder zelfs naar de Mezzaniit te hoeven. De in een okergele] overal gestoken eigenaar zen het batterijtje met één baar in mijn horloge en zelfs niet meer de tijd m groeten toen ik zijh winkel liet. Ik begrijp nu pas dat de wer kelijkheid soms een een peperduur pak of een ffltll diamanten afgezette leesbril draagt. Soms maakt de werke-l lijkheid te veel woorden vuil Soms bedient de werkelijkheil zich van bizarre rituelen. Somt| verschijnt de werkelijkheid oi in de gedaante van een inf beelde kwast. Dat is dan duur betaalde werkelijkheid Tiffany's. PARIJS - De Franse kios ken houden elke avond .teer kranten over. Symbo lisch voor de weinig flori- ante situatie bij de lande- jke dagbladen was het Verdwijnen van het socia- stische ochtendblad Le latin. (a een lange doodsstrijd be loof een Parijse handelsrecht- onlangs dan toch het fail- sement uit te spreken. De rote (Parijse) dagbladen za- jen hun verkoop vorig j aar met emiddeld 3 procent dalen. De egionale pers daarentegen zit t de lift. Volgens een recent onder- ïk wordt nog maar in één op 0e vier Franse huishoudens re- elmatig een landelijke krant Opengeslagen. In Engeland is at één op twee. Per 1000 inwo- hers worden in Frankrijk 185 ranten 'geconsumeerd'; bijna 0e helft minder dan in Neder- and, België en Duitsland. Hoop bp verbetering is er nauwelijks, vant slechts 10 procent van de ranse jongeren tussen de 15 en jaar leest regelmatig een 'ca- ard'. KUWAYT (RTR/AFP) - PLO-leider Yasir Arafat heeft dins dag gedreigd met acties tegen Israël uit wraak voor de aanslag! in Cyprus op een door de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie] gecharterd schip. De PLO wilde met het vaartuig 106 gedepor teerde Palestij nen symbolisch terugbrengen naar Israël. De bomexplosie op de veerboot Sol Phyrne in de Cyprische ha venstad Limmassol was volgens Arafat het werk van Israëli-, sche agenten. Ook de aanslag op een auto met drie hoge PW" functionarissen was volgens hem uitgevoerd door de Mossad. BRUSSEL (ANP) - De koers van de aandelen van de General: Maatschappij van België is dinsdag op de beurs van Brusse opnieuw gestegen. De hoogste koers die werd bereikt was 4.P frank en hij lag een kleine drie procent boven die welke maan dag werd genoteerd. De prijs van het aandeel ligt nu op® beurs zo'n 22 procent boven de 4.000 frank die de Italiaanse fi nancier Carlo de Benedetti heeft geboden. Dinsdag werden® alles bijeen ruim 170.000 aandelen van de Generale verhandeld Het openbare bod (van 4.000 frank) dat de Franse maatschappij Cerus namens de groep van De Benedetti heeft gedaan loopt W en met 4 maart. In die tijd wil Cerus in het bezit proberen!' komen van 4.225.000 aandelen van de Generale (ofwel ongeve® 15 procent van het totaal), zo zet ze uiteen in een paginag advertentie die dinsdag in de Belgische kranten verscheen. WASHINGTON (UPI/RTR/AFP) - Het Amerikaanse s schip Iowa en twee begeleidende oorlogsschepen zijn van i Bijna alle bekende Franse ranten, zowel de linkse als de ;e, beleefden een desas- eus 1987. De conservatieve Juotidien de Paris zou maar pefst eenvijfde van zijn lezers ebben verloren. Ondanks een norme reclamecampagne akte de Parijse oplage van het ensatiezuchtige France-Son net ruim 15.000 exemplaren en ok de machtige Figaro moest en stapje (3,5 procent) terug. De uitgebreide informatie op radio en televisie (zes netten) (cordt in krantenkrineen als Perzische Golf op weg naar huis en een ander schip verlaat Men op ƒ274,25. De andere uitgevers la- binnenkort het oorlogsgebied tussen Iraq en Iran. De bepet- king van de Amerikaanse vloot in het gebied werd dins®! aangekondigd door de Amerikaanse onderminister van defen sie Richard Armitage. Hij zei echter dat de terugtrekking ge®1 wijziging betekent van het beleid Kuwaytse olietankers te be schermen. Op vragen wees Armitage erop dat de eerste twee van dit jaar het aantal Iraanse aanvallen in de Golf is Maar ze zullen naar verwachting komende maand weer toene men, aldus de onderminister, gezien de toegenomen Iraanse luchtactiviteit. De komende maanden worden 14 Amerikaanse oorlogsbodems afgelost door 11 schepen die binnenkort h®1 thuishavens verlaten. TOKYO/LONDEN (RTR/UPI) - Japan is niet van plan jacht op 300 dwergvinvissen te staken, ondanks een verbod va» de internationale commissie voor de walvisvaart (IWC). j" hebben Japanse regeringsfunctionarissen dinsdag verklaard. Volgens Japan, dat wel heeft ingestemd met een international verbod op de commerciële walvisvaart, dient de vangst van» 300 dwergvinvissen wetenschappelijke doeleinden. Maar ine®1 schriftelijke stemming riep een meerderheid van de rWC-1® den Japan op de vangst te staken. Die oproep werd aangen® men met 19 stemmen voor, zes tegen en acht onthoudingen. «sterdam (ANP) - Aller ogen waren ®sdag op de effectenbeurs gericht op jj«t. Nadat donderdag voor het laatst in. I' fonds was gehandeld, evenals in VNO, "ramen de twee weer in de notering na- al het geruchtmakende tenderbod was Wrokken, m de ochtend borrelde de Peculatieve vraag op en werd Audet om- °°9 geduwd naar ƒ308, wat op dat mo- ent ƒ18 boven de oude koers en onge- 130 boven de waarde van het bod an VNU lag. in de middag begon de vraag ™er op te drogen en moest Audet de te- Mtocht beginnen, die eindigde op het slot donderdag, namelijk ƒ290. "NU sloot op ƒ69,70, waarmee de «roe van haar bod op Audet kwam te f vrij goed in de markt. Elsevier ging W8 vooruit naar ƒ46,60, Wolters Klu- kwam na een aanvankelijk lichte da- J f.50 hoger uit op ƒ118 en ook We- ™r trok wat aan. De Telegraaf ging 'aij"»el licht achteruit, noewel de koers van Frans Maas geen "radende sprongen liet zien bracht dit «weel het verrassend tot het meest ver belde fonds van de dag. Er ging maar en k miljoen in om tegen ƒ55 mil- „jo.net tweede fonds op de ranglijst, ™kl'lke Olie, waarin ƒ55 miljoen werd 'wzet, bliik kUrs la9 er in be' algemeen vrien- A bij. De algemene stemmingsindex torai H ,)un, bpger op 76,1, waaraan de financiële waarden bijdroegen, rijzet was met ruim ƒ730 miljoen in weien eveneens behoorlijk op peil, al Vin». opnieuw overtroffen door de |at|es, waarin ƒ1 miljard omging. J* financiële waarden waren nog r® vast op de verwachting dat na de i"ank ook andere instellingen Brro- samenwerking zullen aangaan. Amro vergrootte de forse winst van de vo- 9 met ƒ1 tot ƒ61,60.

de Stem | 1988 | | pagina 4