olitiek iweest 'Schoenenbranche ontduikt arbeidsvoorwaarden' FRACTIE HEEFT VEEL VRAGEN OVER BELEID SMIT-KROES Veelzijdige drukkerij Acties bij tankopslag Rotterdam voortgezet Grens duidelijk trekken 'Ouderenbeleid ingrijpend herzien' Nijpels wil versnelling klimaatonderzoek I JeTelHü BINNENLAN] TRADITIE nflSTEM BINNENLAND WOENSDAG 17 FEBRUAR11988 STICHTING OMBUDSVROUW WIL ONDERZOEK MINISTERIE SOCIALE ZAKEN Prijsvraag I voor beste spijbelsmoes DEN HAAG - De CDA-Tweede Kamerfractie wil opheldering van minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) over het komende ontslag van bijna de hele PTT-top. Op één na moeten alle di recteuren bij de privatisering op 1 januari 1989 het veld ruimen omdat ze 60 jaar zijn. Omvangrijke ïgsmokkel via bloemen Industriële produktie 1 gestegen IDE STEM COMMENTA AR SNELLE SMELTING POOLKAPPEN BEDREIGING VOOR NEDERLAND NIEUWSOVERZICHT Schiphol: één secundaire baan opheffen Bomgooier Nederland-Cyprus voor rechter Van der Weg topkandidaat Industriebond Extra schol kost visser 65 et per kg Gratis kranten voor scholieren Roemeense ambassade weigert broden T5: dat hij in New Hampshire I waarschijnlijk met een derde plaats genoegen zal moeten nemen, legt hij uit als een I grootse politieke overwin- ning, als een duidelijk teke nen dat aan het toekomstig I presidentschap van Robertson niet meer getwijfeld hoeft te worden. Alleen in de openbare de batten met andere kandidaten I kan hij minder goed uit de voeten. In Manchester (New Hampshire) zei hij zondag, avond over informatie te be schikken dat de Russen op nieuw raketten hebben opge steld in Cuba. Nader aan de tand gevoeld, spatte dat ver haal als een zeepbel uit elk aar. De pers hoonde hem van wege die uitspraak. Zijn con currenten lachten hem uit. Maar zijn volgelingen denken alleen maar dat Robertson voor de zoveelste keer te gra zen is genomen door de 'poli tieke dieren' die de waarheid j niet durven en niet willen vertellen. Robertson is het nieuwe fe nomeen van de Amerikaanse politiek. Ronald Reagans ge vreesde retoriek verbleekt volkomen bij die van Robert son. En zo wil de predikant uit Virginia het hebben. Hij is oververslaanbaar omdat de argumenten die voor andere kandidaten tellen, voor hem niet opgaan. Robertson mag liegen om politieke bestwil. Hij mag zelfs zeggen dat hij er voor alle Amerikanen is en dat men hem derhalve naar strikt professionele maatsta ven moet beoordelen. Voor de insiders blijft er geen'spatje heel van Robertsons argu menten. Maar Robertson en zijn volgelingen zijn geen in siders en willen dat ook nooit worden. Daarin schuilt de kracht van deze nieuwe com municator. In Marion Gordon Robertson heeft Reagan zijn absolute meerdere gevonden trekpunt Geen manipulatie derhalve. Maar ook geen vol strekte vendheid. gang zullen op zeker moment die levensvragen'en -ervarin gen ook tegen het licht gehou den moeten worden van de religieuze traditie. De zin van het leven, het doel van het leven, de toe komst van de samenleving, de problemen van lijden en dood: dit zijn vragen van alle tijden waarop alle generaties een antwoord zullen blijven zoe ken. Doel van model 3 is ech ter niet dat pastor en betrok kenen het eens worden en uit komen bij de (geloofs)inzich- ten van de religieuze joods- christelijke traditie. Doel is wel een bewuste verstand houding met die traditie en geloofsinzichten tot stand te brengen. De waarschuwing van prof. Van de Ven is duidelijk. Het verdriet om de lege kerken en de tijd die begint te dringen, verleiden gemakkelijk tot fundamentalisme, maar trap daar niet in. Aan de andere kant is de (jongeren)pastoraal de laatste decennia religieus te vrijblijvend geweest De jongeren moeten duidelijk ge confronteerd worden met de inzichten en ervaringen van de christelijke traditie op de levensvragen, want alleen dat verleent pastoraal bestaans recht Van de Ven staat niet alleen. Dit is het tweede deel uit een vierdelige serie over 'Jonge ren, Geloof en Kerk'. Morgen deel 3: De school, leerhuis van menswording. T28 ffTERDAM (ANP) - De jioenenbranche in Neder- n(j ontduikt op grote aal de arbeidsvoorwaar- i die zijn vastgelegd in de Verordening Secundaire -beidsvoorwaarden voor e Detailhandel (VSAD). De Stichting Ombudsvrouw isterdam heeft dit dins- bekendgemaakt. Zij de minister van so- Ek zaken verzocht een on- jerzoek in te stellen naar d van die verorde- naleving ning. In de schoenenbranche wordt volgens de Ombudsvrouw vaak geen arbeidstijdverkorting doorgevoerd, worden arbeidsu ren op donderdagavond en za terdagmiddag niet gecompen seerd, overuren niet uitbetaald, en worden in veel gevallen on duidelijke arbeidscontracten opgesteld. Dit is gebleken uit een on derzoek dat de Dienstenbond FNV op verzoek van de Om budsvrouw heeft uitgevoerd onder de FNV-leden die werk zaam zijn in de schoenenbran che. Het onderzoek werd inge steld nadat de Ombudsvrouw vele klachten had binnenge kregen over de „schandelijke ontduiking van de VSAD". Maar ook in andere klein- winkelbedrijven is het volgens de stichting slecht gesteld met de rechtspositie van de perso neelsleden, voor het grootste deel vrouwen. Dat blijkt mede uit informatie van loontechni- sche diensten en advocaten. Alleen op het punt van de ontduiking van het minimum loon kan de loontechnische dienst worden ingeschakeld. terwijl voor naleving van de overige arbeidsvoorwaarden werkneemsters zelf naar de rechter moeten stappen. De Ombudsvrouw vindt het niet terecht dat zodoende slechts in dividueel recht wordt gedaan. Ze wil daarom dat de minister van sociale zaken stappen on derneemt om de rechtspositie van werkneemsters in het kleinwinkelbedrijf structureel te verbeteren en dat sancties worden ingesteld op ontdui king van de VSAD. ntslag PTT-top stoort CDA Van onze verslaggever HOEVELAKEN Staatssecretaris Gin jaar-Maas heeft het startschot gegeven voor de 'Actie smoes', een landelijke wed strijd voor scholieren in het voortgezet on derwijs. Het spijbelen wordt hier- mee onder de aandacht gebracht van alle betrok kenen: leerlingen, leer- I krachten en ouders. Leerlingen kunnen een I korte cabaret-achtige vi deoclip of geluidsband maken met als onderwerp I Dé Spijbelsmoes'. Van de beste inzendingen wordt een video-opname ge maakt, die aan het begin van de 'Week van het Schoolverzuim' in oktober in première gaat. Van onze Haagse redactie De CDA-fractie vraagt zich af of dat nu wel zo'n ver standig besluit is van de minister. Smit-Kroes. SMEER (ANP) - De rijkspolitie in Aalsmeer 1200 kg hasj en 1000 kg larihuana in beslag geno- Dinsdag werden zes ionen aangehouden. e drugs werden verstopt tus- n bloemen in dozen uit Thai- and ons land binnengesmok- leld. De waarde bedraagt drie iijoen gulden. „Ik ben bang dat veel des kundigheid en ervaring weg vloeit, juist in een tijd dat we die hard nodig hebben en juist in een tijd dat rust in het be drijf hard no dig is", aldus verwoordt vice-fractie- voorzitter en PTT-woordvoer der Eversdijk de kritiek. De fractie zal Smit-Kroes schriftelijk ter verantwoording roepen. Dat gebeurt in het voorlopig verslag over de nieuwe PTT-personeelswet dat volgende week uitkomt. Volgens Eversdijk wil de fractie de bewindsvrouw niet op voorhand van verkeerd be leid betichten. „We moeten na tuurlijk nog haar antwoord ho ren, maar ik vind het niet zo voor de hand liggen om de pri vatisering te beginnen met een geheel nieuwe top". Het CDA sluit zich met deze kritiek aan bij de vakbonden. Die hebben Smit-Kroes on langs verweten dat ze op de verkeerde weg zit. De minister heeft bepaald dat alle directeu ren van de PTT die 60 jaar zijn op 1 januari wegmoeten. In to taal betekent dat het ontslag van vrijwel de hele top. Alleen telecommunicatie-baas Dek mag nog blijven: hij is 59. Volgens Eversdijk zou Smit- Kroes in ieder geval topman Wit nog moeten laten blijven, desnoods als adviseur. „Ze komt ons al een beetje tege moet door Dik (de nieuwe voor zitter van de Raad van Be stuur, red.) al op 1 mei als plaatsvervangend directeur- generaal te laten beginnen, maar tevreden zijn we nog lang niet. En ik vind dat we daar wel recht op hebben, per slot van rekening gaat het hier om de grootste operatie van de eeuw". Bij de PTT werken 100.000 mensen. ROTTERDAM (ANP) - De avondploeg van de vestiging Botlek van het tankopslagbedrijf Matex heeft gister avond het werk neerlegd tot het einde van de dienst om 23.30 uur. Bij een inval maandagochtend door de Haagse fraudepoli- tie is in een bedrijfspand in Den Haag een illegale drukkerij aangetroffen. Op het moment van de inval waren de en zijn compagnon bezig met het drukken van 50.000 briefjes van 100 gulden. Verder voerden 750 blanco setjes kentekenbewij zen, 500 blanco toeristenkaarten en eveneens 500 blanco ver blijfsvergunningen aangetroffen. Ook fotografische opna men van rijbewijzen die men gebruikt om de exemplaren zo perfect mogelijk na te kunnen maken zijn aangetroffen. FOTO ANP DEN HAAG (ANP) - Het volume van de pro duktie in de industrie lag vorig jaar een pro cent boven dat van 1986. in dat jaar be droeg de groei ten op zichte van 1985 twee procent. In december vorig jaar was het volume twee pro cent lager dan in novem ber. Die daling is deels toe te schrijven aan het aan tal verplichte of vrijwil lige vrije dagen rond de feestdagen, dat de laatste jaren is toegenomen, al dus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De chemische industrie was vorig jaar met zeven procent de grootste groeier, nadat een jaar eerder nog een daling met een procent was gemeten. In de basismetaalindus trie nam de produktie met vier procent toe en in de papier- en grafische indu strie met drie procent. Het produktievolume in de voedings- en genot middelenindustrie bleef nagenoeg onveranderd, terwijl zich dalingen voordeden in de metaalin dustrie (exclusief basis metaal) en de textiel- en kleding- en leerindustrie. Bestuurder W. van Rosmalen van de Vervoersbond FNV deelde dat dindagavond mee. Ook deze staking is gehou den in het kader van de verras singsacties die bij Matex en een )E POLITIECEL staat in een kwaad daglicht. Recentelijk door het dee van minister Korthals Altes van Justitie om verdachten lan- lerdan wettelijk is toegestaan in de politiecel vast te houden. Die tor de nood - cellentekort - ontstane gedachte heeft veel waad bloed gezet. De kwaliteit van de gemiddelde Nederlandse wlitiecel is absoluut niet geschikt voor het langdurig opbergen ran arrestanten. Ook is er in de afgelopen periode een aantal ernstige inciden ten geweest die de reputatie van de politiecel geen goed heeft Zelfmoorden en bijvoorbeeld de dood van de Amster- kraker Hans Kok hebben het Nederlandse publiek op schokkende wijze duidelijk gemaakt dat de omstandigheden in fe politiecel op zijn zachtst gezegd voor verbetering vatbaar zijn. De meeste politiekorpsen beamen de tekortkomingen volmon- 3, maar gebrek aan geld - waardoor noodzakelijke verbeterin- to niet kunnen worden aangebracht - en een tekort aan man koppen zijn er de oorzaak van dat er tot nu toe weinig aan dit "ipende probleem is gedaan. Dat een aantal gemeenten toch niet stil heeft gezeten bewijzen mededelingen van de directeur van de Nederlandse Veilig heidsdienst. Deze grootste particuliere beveiligingsdienst van Ne- tehand heeft een contract afgesloten met een aantal gemeenten "er de bewaking van arrestanten in politiecellen. De Neder- hoogd tot 120 km per uur. Eerst dan kan de politie - gesteund door een gewijzigd justitiebeleid - effectief op treden tegen te snelle rij ders. Als ware het niet mo gelijk boven de 120 km te verbaliseren, met handha ving van de wettelijke 100 km-grens. De maximum aanschafprijs van dienstauto's voor mi nisters moest worden ver hoogd tot boven de 100.000 gulden. Geen pijn voor de belastingbetalers, want door de auto's te leasen zou het ministeriële rijden niet duurder worden. Als ware het niet mogelijk om goed kopere auto's te leasen en de aldus gehaalde besparing te schuiven van minister naar de belastingbetaler. Welk soort regeringsdie naars debiteert dit soort smoezen; zijn het vlakden- kers of platpraters; of ben ik nu zo dom? P. M. de Bruyn Breda Wse Veiligheidsdienst is al langere tijd bezig met bewaking van ander tankopslagbedrijf, Pak- tank, door de Vervoersbond FNV worden gehouden, nadat geen overeenstemming kon worden bereikt over nieuwe cao's voor de twee bedrijven. Bij Paktank werd overigens gisteravond normaal gewerkt. De Vervoersbond CNV, die de acties niet steunt omdat vol gens hem nog onderhande lingsruimte aanwezig was, heeft de directies van de twee bedrijven dinsdag opgeroepen om de betrokken partijen uit te nodigen wederom over de cao te gaan praten. Doel van de oproep is, zo be vestigde CNV-bestuurder C. van der Knaap, „partijen weer aan de tafel te krijgen, want daar moet de zaak toch be slecht worden". Volgens Van der Knaap is het niet de bedoe ling van de CNV-bond om zon der de Vervoersbond FNV nieuwe cao's af te sluiten. Van der Knaap wees er op dat ook de CNV-bond nog enige cao-eisen ingewilligd wil zien. Mochten de bedrijven die, bij nieuw overleg, niet willen in willigen, dan zal de bond zich beraden op haar positie, aldus de CNV-bestuurder. DEN HAAG (ANP) - Wil de ouderenzorg in de toekomst betaalbaar en voor de be jaarden toegankelijk blij ven, dan zal de regering haar beleid ingrijpend moe ten herzien. Er zal een ver plicht verzekeringsstelsel moeten komen dat deels be taald wordt uit inkomens afhankelijke premies. Deze aanbeveling staat in het rapport van de Wetenschappe lijke Raad voor het Regerings beleid (WRR) 'Ordening en stu ring in de ouderenzorg'. Voormalig stafmedewerker mr. H. van der Sluijs van de raad constateert dat er veel ouderen zijn die te lang moeten wachten op opname in een be jaardenoord of verpleegtehuis. Vaak komt het voor dat ze niet eens meer worden toegela ten, terwijl hulp dringend no dig is. Tegelijkertijd worden in sommige delen van het land verzorgingshuizen gesloten. Het gevolg is dat de wijkver pleging en de zorg voor bejaar den aan huis extra zwaar wor den belast. Voorts sluiten vraag en aan bod van de beschikbare oude renvoorzieningen slecht op elk aar aan. De samenwerking tus sen verschillende hulpverle nende instanties verloopt zeer gebrekkig. Als de regering nu niet in grijpt, zullen de problemen al leen maar groter worden. Ne derland heeft te maken met een dubbele vergrijzing. Niet alleen het aantal bejaarden zal fors stijgen, van 1,8 miljoen nu tot 3,5 miljoen in 2035. Maar vooral de groep hoogbejaarden zal on evenredig toenemen. Men ver wacht de komende vijftig jaar een stijging met 60 procent tot ongeveer 900.000. Het is juist deze laatste categorie die pro fessionele hulp nodig heeft. De koppeling tussen de be- grotingsgelden en de eigen bij dragen van de bejaarden aan de ouderenzorg werkt in de praktijk gebrekkig. Ook de verdeelsleutel van de rijksuit gaven over de provincies en de vier grote steden is ondeugde- "estanten, maar heeft er nog niet eerder ruchtbaarheid aan wil- geven. De ervaringen van het bedrijf zijn echter zo positief - beweert de directeur - dat men nu het moment rijp acht om er "tonaar buiten te treden. Met hun initiatief lopen de betreffende gemeenten - de NVD is 'onderhandeling met nog eens twintig politiekorpsen - vooruit Me discussie over oneigenlijke politietaken. Het bewaken van "totanten zou je daartoe kunnen rekenen. De theorie dat de po- «e zich beter aan haar reguliere werk - het handhaven van de totsorde - kan wijden is ook aannemelijk. |ot zover alle begrip voor de noodzaak van maatregelen. De fcsing waarvoor een aantal gemeenten heeft gekozen c.q. 0at kiezen is echter niet de juiste. Bewaking van arrestanten is ^overheidstaak. Het hoeft niet per se door de politie te gebeu- en Eén voorwaarde blijft echter wel overeind: de functionaris- zullen hoe dan ook ambtenaren moeten zijn. Die kunnen ten- toe door de overheid worden gecontroleerd. Op particuliere toakingsbedrijven heeft de overheid nauwelijks greep. 0|t kabinet heeft privatisering hoog in het vaandel geschreven to. Soms valt er iets voor te zeggen, in andere gevallen moet "tote terughoudendheid worden betracht. Dat geldt zeker voor ■"atisering van politietaken. Sommige leidinggevenden uit de ™tiewereld omarmen de privatiseringsgedachte als dé oplos- "9 voor alle knelpunten bij de politie. In hun kortzichtige visie ?9®n de taken van de particuliere bewakers nog verder worden lijk. Dit komt omdat men in plaats van het aantal hoogbe jaarden het aantal mensen bo ven de 65 tot uitgangspunt neemt. Daardoor komt het geld vaak niet terecht waar de be hoeften het grootst zijn. Door de strengere toelatings eisen worden de bewoners van bejaardenoorden en verpleeg huizen steeds ouder en hulpbe hoevenden Het gevolg is dat de verschillen tussen beide soor ten instellingen sterk afnemen. Er zou dan ook één verzor gingstehuis nieuwe stijl moe ten worden ingesteld. Terwijl de behoefte aan ouderenzorg toeneemt, geeft de regering geen garantie voor de beschikbaarheid van de nood zakelijke voorzieningen. De ouderenzorg maakt nu al ruim eenzesde deel uit van de totale kosten voor de gezondheidszorg (40 miljard gulden). Het is ech ter volkomen afhankelijk van de prioriteiten in de rijksbe groting of de financiële midde len constant mee zullen groeien met de toenemende behoefte aan bejaardenzorg. Voortgaande op die weg kunnen we binnen niet al te lange tijd voorstel verwachten om particuliere bewakers te bewapenen. ?\kan niet. Aan Amerikaanse toestanden hebben we in Neder- to geen behoefte. De scheiding tussen de taken van politie dienaren en functionarissen van bewakingsbedrijven moet W blijven. Het is de taak van de politiek om die grens duidelijk BILTHOVEN (ANP) - Ge zien de ernst van wereld omvattende milieuproble men als de opwarming van de aarde en de afbraak van de ozonlaag wil minister Nijpels van Milieubeheer versnelling van het kli maatonderzoek. Hij heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVM) daarom gevraagd een plan op te stellen voor nieuw onderzoek waar mee op korte termijn kan wor den begonnen. Er zijn volgens de bewinds man nog te veel onzekerheden over de aard en omvang van de gevolgen van de luchtveront reiniging. Tevens is het nog niet helemaal duidelijk op welke wijze dit probleem kan worden aangepakt. Omdat de luchtverontreini ging zich niet tot de landsgren zen beperkt, is internationale samenwerking in het onder zoek noodzakelijk, zo schrijft hij aan directeur-generaal ir.drs. R. van Noort van het RIVM in Bilthoven. De minis ter vraagt het instituut in zijn rapport, dat medio dit jaar klaar moet zijn, aan te geven hoe de samenwerking kan worden verbeterd. Meer kennis is nodig van de snelheid waarmee bij voor beeld de zeespiegel de komende jaren zal stijgen. Wetenschap pelijke onderzoekers voorspel len dat het niveau van de zee als gevolg van het afsmelten van de ijskappen in de poolge bieden omhoog gaat. Dit kan ernstige gevolgen hebben voor laag gelegen landen. Als niet tijdig maatregelen worden ge nomen, dreigen deze onder te lopen. De deskundigen zijn het echter niet met elkaar eens over de snelheid waarmee de zeespiegel omhoog zal komen. Daarvoor is nader onderzoek nodig. De grote massa's ijs op de Noordpool en in het Antarc tisch gebied zullen smelten door de opwarming van de aar de. De oorzaak van het war mere klimaat wordt gezocht in de toenemende verontreiniging van de lucht met kooldioxyde. Deze stof komt vrij bij de ver branding van fossiele materia len, zoals steenkool en olie. Hierdoor wordt een soort schild boven de aarde gevormd, dat de warmte van de zon vast houdt. Men spreekt van een 'broeikaseffect'. Een ander wereldwijd kli maatprobleem is de aantasting van de ozon in de stratosfeer, die de aarde beschermt tegen de ultraviolette straling van de zon. Deze wordt volgens vele deskundigen minder als gevolg van de luchtverontreiniging met chloorfluorkoolwaterstof fen. Deze komen in de lucht vrij bij het gebruik van be paalde spuitbussen, koelvloei stoffen en piepschuim. Ook hier is het niet duidelijk in welk tempo dit proces zich ont wikkelt. Nader onderzoek is gewenst omdat, als de ultraviolette straling van de zon vrij spel krijgt, dit schadelijk kan zijn voor de natuur en de volksge zondheid. De stralen kunnen planten in hun groei belemme ren en ernstig beschadigen. Bij mens en dier kunnen de stralen huidkanker veroorzaken. I J JX «7 15 Je moet toch wat. Ah je niet wilt dat onze scholen bolwerken worden van spijbelaars en vandalen en criminelen in spé dan moet je wat verzinnen om de jeugd zinvol bezig te houden. Staatssecretaris Ginjaar-Maas is op het idee gekomen om scholieren een wedstrijd te laten houden in smoesjes verzin nen. Het moeten smoesjes zijn die het spijbelen moeten goedpraten. De beste smoes wordt beloond met een video clip onder regie van Jules Croiset. Smoesjes als de brug was open of mijn wekker was stuk ma ken uiteraard geen kans. Het moeten goede smoezen zijn, zo ongeveer van het niveau dat onderwijs-minister gebruikt om zijn falen met de studiefinanciering te verdoezelen. Sorry dat ik er gisteren niet was, maar dat komt om dat ik gisteravond uitgeweest ben en een los contact heb gehad. Ik heb me eerst maar laten testen, want ik durfde het risico niet te nemen de hele klas aan te steken. fx Eh, ja ik kom te laat, want ik kon de bus niet betalen. Ik heb namelijk nog steeds mijn beurs niet gekregen en zodoende moet ik nu iedere dag lopen. Ik kon gisteren niet komen, want ik werd ontvoerd door een paar mannen met bivakmutsen op en ik heb de hele ochtend in een riool gevangen gezeten. Ik wist te ontsnappen maar ik bleek me helemaal in Charleroi te bevinden en de eerste bus van Charleroi richting school ging pas om half vijf 's middags. Ik hou maar op, want ik moet nog even een askruisje gaan halen. MERIJN SCHIPHOL (ANP) - De directie van de luchthaven Schiphol gaat één van de twee secundaire start- en landingsbanen op Schiphol-Oost opheffen om plaats te maken voor nieuwe han gars. President-directeur J. Wegstapel van Schiphol heeft dit dinsdag meegedeeld tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal voor een nieuwe hangar van het onderhoudsbedrijf voor de kleine luchtvaart AMA. De secundaire start- en landingsbanen worden slechts spora disch gebruikt en alleen door de kleine luchtvaart. Door het op heffen van de baan komt er ongeveer twintig hectare ruimte vrij voor de bouw van onder andere nieuwe grote hangars voor de Boeing 747's van de KLM en voor de toestellen van Transa- via. ROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige inwoner van Oss die op 28 oktober een bom gooide tijdens de voetbalwedstrijd Neder- land-Cyprus in het Rotterdamse Feyenoord-stadion moet op 17 maart verschijnen voor de meervoudige kamer van de recht bank in Rotterdam. De man zal het te weeg brengen van een ontploffing waarbij levensgevaar te duchten was als eerste ten laste worden gelegd, subsidiair poging tot zware mishandeling en nog meer subsidiair mishandeling. Voor het eerste ten laste gelegde kan een gevangenisstraf van maximaal 15 jaar worden opgelegd. Ook het vervaardigen en voorhanden hebben van een explosief is in de dagvaarding op genomen. Als gevolg van het gooien van de bom door de Osse- naar raakte de doelman van Cyprus licht gewond. UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de Industriebond FNV is van plan de huidige algemeen secretaris, B. E. van der Weg (44), voor te dragen als kandidaat voor het voorzitterschap. Van der Weg trad eind 1971 in dienst als aspirant-bestuurder bij de Metaalbedrijfsbond NVV. Van 1971 tot 1981 was hij districtsbe stuurder in Dordrecht en Rheden. Tussen 1981 en 1985 vervulde hij de functie van districtshoofd in Sittard. In 1985 werd hij ge kozen tot algemeen secretaris. DEN HAAG (ANP) - De extra schol die enkele groepen vissers dit jaar mogen vangen kost hen uiteindelijk 65 cent per kilo gram. In totaal is ongeveer 2.500 ton beschikbaar. De opbrengst gebruikt minister Braks van landbouw en visserij voor collec tieve doeleinden zoals de sanering van de kottervloot. Braks heeft dit besloten na overleg met het visserijbedrijfsleven. Oorspronkelijk wilde hij voor de extra schol drie kwartjes per kilogram hebben. De extra vangstmogelijkheden gaan in be ginsel naar vissers die hun individuele vangsthoeveelheid voor 1987 hebben overschreden en daarom zijn gekort op hun quo tum voor dit jaar. AMSTERDAM (ANP) - Van 7 tot 12 maart zullen alle dagbla den die zijn aangesloten bij De Nederlandse Dagbladpers (NDP) gratis kranten beschikbaar stellen aan scholen. Dit jaar is de boodschap van de stichting Krant in de Klas (KiK), die de actie coördineert, „Ontdek de wereld - lees de krant". Dit heeft KiK bekendgemaakt. Vorig jaar werden tijdens de Krant in de Klas-week meer dan 100.000 dagbladen uitgedeeld. In heel 1987 werden 400.000 dag bladen aan het onderwijs ter beschikking gesteld. Leerkrach ten kunnen tijdens de actieweek bij elk dagblad in de buurt gratis pakketten kranten voor hun leerlingen krijgen. Veel dagbladen bieden ook documentatie en ander materiaal aan. DEN HAAG (ANP) - Een delegatie van de Christelijke Stich ting voor Hulp aan Gewetensvervolgden (CSHG) is er dinsdag niet in geslaagd zeven stokbroden van meer dan een meter lengte aan te bieden aan de Roemeense ambassade. Ondanks herhaald bellen werd niet opengedaan. De delegatie wilde met de broden protesteren tegen de „erbarmelijke" voedselsituatie in Roemenië en tegen de recente uitspraak van de Roemeense president Ceausescu, dat de Roemenen te dik zijn en best met wat minder eten toekunnen. Volgens de CSHG is de situatie in Roemenië nog ernstiger dan die tijdens de Tweede Wereldoor log. Zo is er per maand per persoon slechts 1 kilo meel beschik baar en 2 kilo vlees. De CSHG probeert met het zenden van voedselpakketten de situatie enigszins te verlichten, maar sinds enige maanden worden deze pakketten geweigerd.

de Stem | 1988 | | pagina 3