Pat Robertson: De nieuwe factor in de politiek Jongerenpastoraat is te vrijblijvend geweest fractie Westeuropese Unie: geschikt kader voor Europese Golf-vloot LEVENSVRAGEN DUIDELIJK CONFRONTEREN MET RELIGIEUZE TRADITIE Grens duidel .DE STEM. DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 17 FEBRUAR11988 pESTEM BINNEI Zorgzame samenleving KRO-RKO Vlakdenkerij Prijsvraag voor beste spijbelsmoes Omvangrijke drugsmokkel via bloemen DE STEM C PAPIER VOOR UW PEN In de haven van Djibouti liggen de Nederlandse mij nenvegers Maassluis en Hellevoetssluis. - foto anp Door A.H. Lind, kapitein ter zee b.d. BINNENKORT zal de regering moeten beslissen of Ne derlandse vlooteenheden nog langer in de Perzische Golf moeten blijven en zo ja, in welke vorm. Het internatio nale overleg hierover heeft nog weinig opgeleverd. Het oorspronkelijke plan om twijfelddatzij ongestraft kan een gezamenlijke mijnbestrij- dingsgroep te vormen met Engeland en België stuit op bezwaren, waarschijnlijk van Britse zijde. Een tweede plan om de gezamenlijke bijdrage van Engeland, Frankrijk, Ita lië, België en Nederland te coördineren is nog niet vol doende onderbouwd. Mocht het plan doorgang vinden, dan zal in elk geval nog veel overleg nodig zijn aangezien vooral Engeland en Frankrijk veel noten op hun zang heb ben. Als de Nederlandse bij drage wordt voortgezet valt ie overwegen twee fregatten voor bijvoorbeeld een half jaar te sturen, ter aflossing van de mijnenvegers die nu in de Golf opereren. Voorwaarde is wel dat de gedragsregels voor het optreden in de Golf verruimd worden, opdat de scheepvaart beter beschermd wordt. In dit opzicht bestaat er een mogelijkheid om bin nen het verband van de West Europese Unie (WEU) de za ken beter te coördineren, waardoor tevens het interna tionale karakter van de mar- tieme inspanning beter tot zijn recht komt. Door het gezamenlijk op treden van mijnbestrijdings- eenheden en het krachtig op treden van de Amerikaanse marine kon de afgelopen maanden voorkomen worden dat opnieuw mijnen in de Golf werden gelegd. Boven dien werd de scheepvaart die begeleid werd of in konvooi- verband werd beschermd, niet langer aangevallen of aangehouden. De neutrale koopvaardij staat echter nog steeds bloot aan Iraanse agressie. Door gaans worden aanvallen te gen deze schepen uitgevoerd door eenheden van de zogehe ten Pasdaran (de Revolutio naire Garde) die gebruik maakt van snelle motorboten of kleine patrouillevaartui gen. Deze operaties vinden kennelijk plaats onder afzon derlijke leiding en vormen naar het schijnt geen onder deel van de bewegingen van de Iraanse marine. De Pasdaran meent onge- optreden omdat alle vlooteen heden van de niet-Golfstaten de opdracht hebben strikte neutraliteit in acht te nemen en slechts schepen te bescher men die onder eigen nationale vlag varen. Het gevolg is dat neutrale koopvaarders soms zelfs in de nabijheid van oor logsschepen straffeloos wor den gemolesteerd. Een min of meer beschamende situatie. Verandering van gedrags regels in WEU-verband zou verbetering in deze situatie kunnen brengen. De Franse marine lijkt ons hierin te zijn voorgegaan. Eind januari verklaarde eskader-comman dant Guy Labouerie dat de Franse marine niet zal schu wen de wapens te gebruiken als zich een Iraanse aanval in de nabijheid van een Franse eenheid afspeelt of dreigt af te spelen. Op deze wijze is al eerder voorkomen dat een Li beriaanse tanker werd aange vallen. Als deze gedragslijn door alle Westerse vlooteenheden zou worden gehanteerd - eventueel aangevuld met de regel dat neutrale scheep vaart zich bij de konvooien mag aansluiten - dan zal de dreiging van de Pasdaran- eenheden met grote waar schijnlijkheid snel afnemen. Deze gedragsregels kunnen overigens door elk land af zonderlijk aan de eigen sche pen worden opgedragen, waardoor tijdrovend interna tionaal overleg niet strikt no dig is. Tot dusverre werd het recht op vrije doorvaart door de Golf met de mond beleden, maar nog slechts in eng natio naal verband afgedwongen. Door een actiever optreden zou die vrije scheepvaart werkelijk algemeen gegaran deerd kunnen worden. Boven dien zou Nederland door fre gatten te zenden, een zinvoller taak in de Golf kunnen ver vullen dan het louter 'preven tief mijnenjagen'. Het be schermen van de internatio nale scheepvaart was immers het doel dat ook Nederland destijds bij het uitvaren van de mijnjagers voor ogen stond. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie® 076-236236. Telefax redactie® 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584- Rabo rek. 101053738. Door Jo Wijnen ZIJN HELPERS zijn jong, enthousiast, tot alles bereid, braaf, netjes, gediciplineerd, ambitieus. Zijn publiek is aanzienlijk ouder, eveneens enthousiast, totaal niet ver trouwd met de stembus en tot op zekere hoogte a-poli tiek. Hijzelf is goedlachs, welbe spraakt, charismatisch en zeer gedreven. We hebben het nu over Pat Robertson, de nieuwe factor in de Ameri kaanse politiek en na Iowa de schrik van zowel de democra ten als de republikeinen. Het zelfvertrouwen van de de 58-jarige Marion Gordon Robertson kent geen beper kingen. Meer dan welke an dere kandidaat dan ook geeft hij de indruk rechtstreeks en ongehinderd op weg te zijn naar het Witte Huis met geen ander doel dan Amerika op nieuw sterk, militair machtig, economisch alles overheer send en moreel zeer braaf te maken. En het groeiend aan tal volgelingen, moegebeukt Idoor jaren van politiek ge sjoemel, gelooft Robertson, ongeacht het feit dat dat zijn politieke boodschap flinter dun is. Het aantal aanhangers van Robertson mag dan wel sterk groeien, het aantal mensen dat hem vreest en dat daarom zijn opmars wenst te blokke ren groeit eveneens. Ze ver wijten Robertsons aanhang een zeer slecht geheugen te hebben. Want tot voor kort was Robertson de hoogste man van een in Virgina gesi tueerd christelijk radio- en televisienetwerk. Met zijn da gelijks programma - de 700 Club - bereikte hij miljoenen Amerikaanse gelovigen. Hij bediende zich van handopleg gingen. En hij troggelde zijn religieuze volgelingen miljoe nen af die hij vervolgens in zijn netwerk, de missionering en - naar algemeen wordt aangenomen - in zijn zeer geoliede presidentiële cam pagne stak. De werkwijze van Robert son is verbluffend. Hij roept zijn medestanders op naar een bepaalde zaal te komen. Daar worden ze opgewarmd door zeer vaardige 'cheerlea ders': jonge, en in veel geval len ook heel mooie meisjes die het publiek met alle mogelijk middelen oppeppen. Ze ver strekken witte hoedjes, vlag gen en tal van Robertson- schilden. Ze zingen, organise ren spreekkoren en mengen dat alles met een vleugje reli gie. Tegen de tijd dat Robert son verschijnt is al gezamen lijk gebeden, is het Ameri kaanse volkslied al gezongen en zijn de patriottische regis ters al wijd open getrokken. Na de cheerleaders volgen enkele sprekers die in de meest schrille bewoordingen de staat van moreel, zedelijk, economisch en militair verval van de VS schilderen. De na druk wordt daarbij sterk op het gezin gelegd, op het feit dat God is verdwenen uit de werkelijkheid van miljoenen Amerikanen en dat daaraan de staat van algemeen verval moet worden verweten. De boodschap gaat erin als koek. Pas als dat voorwerk is gedaan, verschijnt Robertson, die zich tot dan achter de cou lissen verborgen heeft gehou den, ten tonele. Zijn verschij ning veroorzaakt een onge kend pandemonium. Zijn eer ste woorden leiden niet zelden tot een hysterich gekrijs dat slechts met de grootste moeite tot bedaren te brengen is. Robertson is zo verstandig niet te lang te spreken. Maar wat hij zegt brengt mensen buiten zichzelf van enthou- De 'nieuwe communicator' tijdens zijn verkiezingscampagne in een sportzaal in New Hampshire. - fotoap siasme. In totale vervoering wordt hij aangehoord. En wat de opgekomen massa's het sterkst aanspreekt is de be lofte dat Robertson Amerika opnieuw onder het exclusieve toezicht van God zal plaatsen en dat God de natie vervol gens een ongekende bloeipe riode zal binnenvoeren. Na ties die geloven, naties die het communisme durven te be strijden en die stelling durven nemen tegen moreel verval, abortus, drugsgebruik, on kuisheid, echtscheiding en wat dies meer zij, kunnen niet falen. Al die uitspraken worden afgewisseld met voetgetrap- pel, spreekkoren. „Go Pat, Go!" roepen de volgelingen in koor. Aan het slot van zijn toespraak roept Robertson de aanwezigen op vijf andere, niet aanwezige mensen naar de stembus te brengen. Hij dwingt zijn gehoor die belofte als het ware af. Achter de schermen zijn zijn helpers dan al bezig zich op een vol gende confrontatie met het publiek voor te bereiden. Ro bertson neemt dan afscheid, schuift nog even zijn vrouw Dede naar voren, en laat het publiek kennismaken met zijn kinderen Timothy, Elisa beth, Gordon en Ann. Dan is het voorbij. Politiek boezemt Robertson zijn concurrenten angst en in sommige gevallen zelfs af schuw in. Maar Robertson zelf heeft geen concurrenten. Hij verkoopt zichzelf als een man zonder politieke banden, een man die niet wordt beïn vloed door het machtige Washington, door de natio nale instituten, door vakbon den of pressiegroepen. En juist daarom, zo houdt hij zijn aanhang voor, is hij bij uit stek geschikt om Amerika's eerste man te zijn. Dat hij de republikeinse campagne verstoort deert hem geenszins. Dat hij in Iowa 'slechts' tweede werd en dat hij in New Hampshir( waarschijnlijk met een derde plaats genoegen zal moeten nemen, legt hij uit als een grootse politieke overwin, ning, als een duidelijk teke nen dat aan het toekomstig presidentschap van Robertson niet meer getwijfeld hoeft te worden. Alleen in de openbare de- batten met andere kandidaten kan hij minder goed uit de voeten. In Manchester (Ne# Hampshire) zei hij zondag, avond over informatie te be. schikken dat de Russen op. nieuw raketten hebben opge. steld in Cuba. Nader aan de tand gevoeld, spatte dat ver. haal als een zeepbel uit elk- aar. De pers hoonde hem van- wege die uitspraak. Zijn con. currenten lachten hem uit Maar zijn volgelingen denken alleen maar dat Robertson voor de zoveelste keer te gra zen is genomen door de 'poli. tieke dieren' die de waarheid niet durven en niet willen vertellen. Robertson is het nieuwe fe- nomeen van de Amerikaanse politiek. Ronald Reagans ge- vreesde retoriek verbleekt volkomen bij die van Robert son. En zo wil de predikant uit Virginia het hebben. Hij is oververslaanbaar omdat de argumenten die voor andere kandidaten tellen, voor hem niet opgaan. Robertson mag liegen om politieke bestwil Hij mag zelfs zeggen dat hij er voor alle Amerikanen is en dat men hem derhalve naar strikt professionele maatsta ven moet beoordelen. Voor de insiders blijft er geen'spatje heel van Robertsons argu menten. Maar Robertson en zijn volgelingen zijn geen in siders en willen dat ook nooit worden. Daarin schuilt de kracht van deze nieuwe com municator. In Marion Gordon Robertson heeft Reagan zijn absolute meerdere gevonden AMSTERDAM (ANP) - D ïchoenenbranche in Neder nd ontduikt op grot chaal de arbeidsvoorwaar ten die zijn vastgelegd in d herordening Secundair arbeidsvoorwaarden voo ie Detailhandel (VSAD). D Stichting Ombudsvrouv Amsterdam heeft dit dins jag bekendgemaakt. Zi leeft de minister van so dale zaken verzocht een on jerzoek in te stellen naar d Door Jan Bouwmans „ER IS geen enkel maatschappelijk instituut dat niet zal proberen om zijn voortbestaan te garanderen." Aldus prof. dr. H. van de Ven, hoogleraar pastoraal theologie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, onlangs in een voordracht over jongeren, geloven, kerk'. Dat de kerken met andere kerken. Het is met de kerken woorden alles proberen om de jongeren terug te krijgen, is heel natuurlijk en legitiem. Prof. Van de Ven sprak in het 'Pastoraal Café' in Breda bij gelegenheid van de pre sentatie van 'Over geloven gesproken'. Dit is een nieuw project voor jongerenpasto raat van het Bredase jonge- renpastores-collectief 'Op blote voeten'. Het collectief timmert al bijna vijftien jaar aan de weg en is landelijk niet onopgemerkt gebleven. Het Bredase collectief sloeg indertijd als een van de eer sten met het jongerenpasto raat bewust een andere weg in. De kerk werd de kerk ge laten. Men stelde zich tot hoofdtaak om jongeren te hel pen zelf antwoord te vinden op hun levensvragen en be wuste levenskeuzen te makea Als ze daarbij uitkwamen bij geloof en kerk: fijn; als ze daar niet bij uitkwamen: ook goed. Het overleven van een instituut kon immers niet be langrijker zijn dan levensver- dieping van mensen. De hoop was intussen wel dat jongeren gaandeweg de waarde van geloof en religie zouden ont dekken. We zijn inmiddels vijftien jaar verder. En wat consta teert prof. Van de Ven onder de uitgedunde gelederen van pastores en kerkbetrokken ouderen Verdriet om de lege zelfs zover gekomen dat hun overleven zelf in de westerse samenleving in het geding is. Hoe moet het dan verder De Nijmeegse hoogleraar schet ste drie modellen. Maar aan twee ervan kleefden zijns in ziens grote bezwaren. Het eerste model noemde hij het verkondigingsmodel ofwel religieus socialisatie- model. In dit model is de kerk, zoals ze feitelijk bestaat met inbegrip van alle noodzake lijkheden en problemen van haar organisatie en hiërar chisch ambt, een gegeven. Het optreden van de kerk is erop gericht om jongeren het ker kelijk instituut binnen te loodsen via de verkondiging van de basiswaarden en ba sisnormen van de kerk. Die waarden moeten zich geleide lijk in de hoofden en harten vastzetten, opdat jongeren hun leven ernaar inrichten. En ze op hun beurt aan hun kinderen doorgeven. Dat is de weg naar de toekomst. Er is wel gedacht, aldus Van de Ven, dat dit klassieke model geleidelijk aan is ver dwenen. Niet dus. Het oefent zelfs weer een steeds grotere aantrekkingskracht uit Want heeft het geen sterke papie ren 7 In de Verenigde Staten bijvoorbeeld lijden de funda mentalistische kerken geen ledenverlies. En zie ook het succes van de EO-jongeren- „Neem bijvoorbeeld het succes van de EO-Jongerendagen. Onderzoeken wijzen dui delijk uit dat kerken met een sterk bestuur en sterke sociale controle de mensen juist vasthouden.". fotoanp dagen. Alle onderzoeken to nen het volgens de Nijmeegse hoogleraar aan: „De kerken met een fundamentalistisch geloof, een sterk bestuur en een sterke sociale controle doen het statistisch heel goed. Ze houden de mensen vast. Ze houden weliswaar een klei nere groep over, maar wel een groep die overleven zal. De meer liberale kerken hebben het overal moeilijk" De controverses; en geschil len die zich in Nederland met de bisschoppen-en de paus op de achtergrond-afspelen, hebben volgens prof. Van de Ven in wëzen tot inzet of dit verkondigingsmodel de over levingsstrategie wordt of niet. De kerken kunnen het naar zijn mening ook nooit hele maal zonder dit model stellen. Maar er kleeft wel een groot bezwaar aan: het riekt te veel naar manipulatie. Model 2: het bestaansver helderingsmodel ('counse- lingsmodel'). Dit model is juist ontstaan als reactie op model 1. Het is in het jongerenpasto raat de laatste tien tot vijftien jaar heel populair geweest. De methode is indertijd komen overwaaien uit de VS. Het principe was: als je praat met iemand die het moeilijk heeft in zijn leven, moet je niet gaan verkondigen. Je doet er beter aan je zo goed mogelijk in te leven in zijn of haar ge- voels- en levensproblemen om langs die weg vragen naar zin aan bod te laten komen. Pastoraal moet erop uit zijn om mensen te helpen tot ver heldering van hun bestaan te komen, niet om ze het insti tuut kerk binnen te loodsen. In dat verhelderingsproces kan ook de religieuze dimen sie aan bod komen, maar dat is geen voorwaarde. Dit mo del, aldus de kritiek van de Nijmeegse hoogleraar, mondt in feite uit in volstrekt vrij blijvende tolerantie, in ver waarlozing van het religieuze en vervaging van het be roepspastoraat. Want waarin verschilt een pastor dan nog van een maatschappelijk werker, een psychotherapeut of andere pedagogische be roepsbeoefenaren Het zal dus toch anders moeten. Vandaar zijn voor keur voor model 3: het reli gieuze communicatiemodel. Jawel, er moet recht gedaan worden aan de levensvragen en de levenservaringen van mensen. Daar ligt het ver trekpunt. Geen manipulatie derhalve. Maar ook geen vol strekte reljgiepze.., yrijblij-, vendheid. In de pastorale om gang zullen op zeker moment die levensvragen'én -ervarin gen ook tegen het licht gehou den moeten worden van de religieuze traditie. De zin van het leven, het doel van het leven, de toe komst van de samenleving, de problemen van lijden en dood: dit zijn vragen van alle tijden waarop alle generaties een antwoord zullen blijven zoe ken. Doel van model 3 is ech ter niet dat pastor en betrok kenen het eens worden en uit komen bij de (geloofsinzich ten van de religieuze joods- christelijke traditie. Doel is wel een bewuste verstand houding met die traditie en geloofsinzichten tot stand te brengen. De waarschuwing van prof. Van de Ven is duidelijk. Het verdriet om de lege kerken en de tijd die begint te dringen, verleiden gemakkelijk tot fundamentalisme, maar trap daar niet in. Aan de andere kant is de (jongeren)pastoraal de laatste decennia religieus te vrijblijvend geweest. De jongeren moeten duidelijk ge confronteerd worden met de inzichten en ervaringen van de christelijke traditie op de levensvragen, want alleen dat verleent pastoraal bestaans recht. Van de Ven staat niet alleen. Dit is het tweede deel uit een vierdelige serie over 'Jonge ren, Geloof en Kerk'. Morgen deel 3: De school, leerhuis van menswording. De harde bezuinigingen van deze regering hebben grote groepen mensen in de zor gen gebracht. Verschillende onderzoeken hebben dat be wezen. De gepropageerde zorgzame samenleving is voor deze groepen nog ver af. Professionele hulp krachten moeten vervangen worden door familie of bu renhulp. Deze kunnen zelf werken, kinderen hebben of veraf wonen. De rijke bo venlaag is voor dit soort hulp verzekerd of kan die hulp wel betalen. Deze regeringsploeg was wel van plan om in auto's te gaan rijden van 100.000 of meer. Dus zorgzaam voor zichzelf. Dat zijn dan de mensen die voorbeelden moeten geven. Dezelfde week in de krant: de niet CAO-Lonen mogen niet openbaar. Van hun kant be grijpelijk. Vele uitkerings trekkers moeten er tien jaar over doen voor een jaarsala ris van de topfunctionaris sen. Dus ook zorgzaam voor zichzelf. Ook het CDA is in de re geringsploeg mede verant woordelijk voor de zorg zame samenleving. Wat al jaren gebeurt, zorgzaam zijn voor zichzelf en de arme onderlaag op alle mogelijke manieren pakken, bewijst weer eens hoe christelijk het CDA is. Breda P. v. Gurp Gaarne wil ik reageren op het artikel KRO-RKO van A. W. van Mil. Het zal tijd worden dat de KRO meer rekening gaat houden met het ware katholieke geloof en de bisschoppen. Tot op heden was het niet altijd prijzenswaardig wat de KRO bracht. Waar blijft de ware leer als het om abortus of euthanasie gaat, ik heb nog nooit een programma van de KRO gezien dat deze twee zaken verbiedt, zelfs niet er tegen in gaat, want alles mag toch in deze maat schappij. Ik ben nu bijna 20 jaar werkzaam in de verzorging maar niet een bejaarde heeft ooit gevraagd om een zachte dood; een mildere uitdrukking voor euthana sie. Ik ben er zeker van dat als er een nieuwe omroep komt, en wel de RKO, dat er dan velen met mij gelukkig zullen zijn, want zeker is dat dan de ware Katholieke Omroep er zal zijn. En waarom ik zo zeker ben, omdat ik als lid van het Katholiek Nieuwsblad (dat jammer genoeg maar 2x per week verschijnt) weet dat de katholieke wereld wacht op een goede en eerlijke om roep. Het is zeer prijzens waardig dat de heer Derk- sen zijn goede geld, (dus niet zoals u het noemt grof ver diend) in deze zaak steekt. De heer Derksen heeft wel meer goede en mooie projecten gefinancierd, en daar zijn velen gelukkig mee. En als A. W. van Mil de katholieken in Nederland onmondige en onnozele schapen vindt, en denkt door zelf ook bij te horen, trek u dan terug uit de kud de, en laat de ware katho liek gelukkig zijn in die kudde. Of misschien is het voor u goed om eens abon nee te worden van het Ka tholiek Nieuwsblad, ik kan het u aanbevelen. Oosterhout Mevr. C. T. Gielen-Schipperen De maximum snelheid op autosnelwegen wordt ver hoogd tot 120 km per uur. Eerst dan kan de politie - gesteund door een gewijzigd justitiebeleid - effectief op treden tegen te snelle rij ders. Als ware het niet mo gelijk boven de 120 km te verbaliseren, met handha ving van de wettelijke 100 km-grens. De maximum aanschafprijs van dienstauto's voor mi nisters moest worden ver hoogd tot boven de 100.000 gulden. Geen pijn voor de belastingbetalers, want door de auto's te leasen zou het ministeriële rijden niet duurder worden. Als ware het niet mogelijk om goed kopere auto's te leasen en de aldus gehaalde besparing te schuiven van minister naar de belastingbetaler. Welk soort regeringsdie naars debiteert dit soort smoezen; zijn het vlakden- kers of platpraters; of ben ik nu zo dom? P. M. de Bruyn Breda Ont Van onze verslaggever HOEVELAKEN Staatssecretaris Gin jaar-Maas heeft het startschot gegeven voor de 'Actie smoes', een landelijke wed strijd voor scholieren in het voortgezet on derwijs. Het spijbelen wordt hier mee onder de aandacht gebracht van alle betrok kenen: leerlingen, leer krachten en ouders. Leerlingen kunnen een korte cabaret-achtige vi deoclip of geluidsband maken met als onderwerp 'Dé Spijbelsmoes'. Van de beste inzendingen wordt een video-opname ge maakt, die aan het begin van de 'Week van het Schoolverzuim' in oktober in première gaat. AALSMEER (ANP) - De rijkspolitie in Aalsmeei heeft 200 kg hasj en 1000 kg marihuana in beslag geno men. Dinsdag werden ze: personen aangehouden. De drugs werden verstopt tus sen bloemen in dozen uit Thai- and ons land binnengesmok- reld. De waarde bedraagt drie miljoen gulden. DE POLITIECEL staat in een k' idee van minister Korthals Altt ger dan wettelijk is toegestaan door de nood - cellentekort kwaad bloed gezet. De kwalite politiecel is absoluut niet ges< van arrestanten. Ook is er in de afgelopen p> ten geweest die de reputatie gedaan. Zelfmoorden en bijvc damse kraker Hans Kok het schokkende wijze duidelijk g@ de politiecel op zijn zachtst ge; De meeste politiekorpsen 3, maar gebrek aan geld - gen niet kunnen worden aani schappen zijn er de oorzaak P'jpende probleem is gedaan. Dat een aantal gemeenten t< de mededelingen van de din Peidsdienst. Deze grootste pai derland heeft een contract afgj ever de bewaking van arrest 'andse Veiligheidsdienst is al ^restanten, maar heeft er nogj l6n geven. De ervaringen van 2o beweert de directeur - dat roee naar buiten te treden. ™et hun initiatief lopen de ln onderhandeling met nog i °P de discussie over oneigenl arrestanten zou je daartoe kuni '"e zich beter aan haar reguli< rechtsorde - kan wijden is ook |ot zover alle begrip voor c ^lossing waarvoor een aant, laat kiezen is echter niet de ji en overheidstaak. Het hoeft n en- Eén voorwaarde blijft ecf ïfn zullen hoe dan ook ambter ?k>tte door de overheid word ^wskingsbedrijven heeft de o> Dit kabinet heeft privatisering aan. Soms valt er iets voor te jerste terughoudendheid wor ^vatisering van politietaken, jciitiewereld omarmen de pri\ wig voor alle knelpunten bij c "ogen de taken van de particu ü"9ebreid. voortgaande op die weg kur v voorstel verwachten om pa anl niet- Aan Amerikaanse imK 9een behoefte. De schei •irunaren en functionarisse 'rJkt blijven. Het is de taak var e,rekken.

de Stem | 1988 | | pagina 2